LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 Januari 1942 OnsKortVerhaal|Qnze puzzle.Rubriek NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame Uit de Gouden Eeuw Kruiswoordraadsel Oplossing vorige week RECHTZAKEN Binnenland Collectieve Arbeidsovereenkomst. BEURSOVERZICHT is niet te vervangen! MARKT EE RICH Burgerlijke Standen Omstreken door GEERT DIJKSTRA. Er was herrie op den grooten zolder van het prachtige oude regentenhuis aan de Reguliers gracht in Amsterdam. Die zolder was artistiek aangekleed en diende als atelier voor een paar kunstschilders, dichters, tooneelschrijvers, uit- vinders-van-alles-en-nog-wat, toonkunstenaars, enz. Het was er rommelig, rumoerig, soms zelfs lawaaiig, uitbundig vroolijk, als een der kunste naars wat verdiend had met zijn werk, of op verklaarbare of onverklaarbare wijze aan wat metallieken was gekomen. Hinderde niet; er was altijd jeugd, optimisme, levensdurf en levensdrift, altijd prachtige idealen, ondanks vaak de ruigste realiteit. Er was een vlottende bevolking; nu en dan werd er eentje door Fortuna's tooverstaf aan geraakt en werd in de „nette" maatschappij opgelost; anderen stonden gereed, om terwille van hun kunstdrift de „nette" maatschappij te verlaten, om het „vie bohémienne te gaan leiden, Op den grooten zolder was weer consternatie; een jonge bekwame teekenaar was door een groot daeblad ontdekt en opgekocht, een nog jonger nóg bekwamer schilder had het vrij gekomen hoekje atelier ondergehuurd De verandering was geen verbetering; de nieuweling was een dolle stier, die overal roode lappen zag. Hij was niet te temmen; wist alles beter, kon alles beter, doorzag alles beter. Ieder begreep, dat er iets aan gedaan moest worden; de ongebreidelde vechtlust was niet het ergste; zoo waren er meer, zoo waren de meesten. Het ergste was, dat ten slotte niemand meer aan het woord kwam. niemand een door braak kon forceeren in dezen woordenstort vloed. Jan "Verveling vulde den geweldigen kunste naarszolder met zijn persoontje, met zijn per soonlijke sfeer van opschepperige betweterij. Het hielp niet, dat men hem afzonderlijk aanviel, om hem langs de lange lijn af te matten; zijn la-acht was onuitputtelijk. Het hielp niet, dat men hem gezamenlijk aanviel, om hem te overdonderen met het ge weld van de massa: hij verdedigde zich op alle fronten tegelijk, op alle fronten met evenveel kracht en succes. Het hielp niet, dat men stilletjes van Jan Verveling, Jan Vervéling maakte, ook in kleine tergerijtjes was hij iedereen glad de baas. Er moest iets aan gedaan worden, dat be greep iedereen en iedereen wist, dat de gewone middeltjes langzamerhand uitgeput raakten. Wanhoop deed haar intrede op den zolder der uitgelaten jeugdluim en onverwoestbaar idealisme. Men moet zoo'n zolder niet gering schatten: iedereen is er een persoonlijkheid, iedereen is er een grootheid vooral in eigen oogen; iedereen wenscht er in het licht der grootheid te staan en niemand wenscht weg te duiken in de schaduw van een ander. En Jan Vèrveling gaf véél schaduw al was het licht gering. Al was het licht dan gering, hij wide door gaan voor een stralende zon; hij wilde grootheid suggereeren, waar alleen matig kunnen hoop op toekomstige grootheid gaf Jan Vèrveling had de pretentie, dat hij. wat zijn werk betrof, in de Zeventiende Eeuw thuis behoorde en zijn zoldergenooten hadden maar één wensch. n.L dat hij in de Zeventiende Eeuw geleefd had. In zün werk was al het schoone en al de grootheid van een Vermeer, Hals, Rembrandt, vereenigd. Dat vond Jan zelf. Anderen vonden, dat enkele zwakke olekjes van de groote mees ters flauwe herinneringen opwekten aan het werk van den jongen zolder artist. De atmosfeer werd zwaar geladen en er dreigde dagelijks een uitbarsting; niet meer de dagelijksche uitbarsting en flitsende en vlij mende debatgranaatjes, maar in alles-verwoe- stende handbommen. Jan voelde zich meester van het terrein, maar de anderen gaven zich niet gewonnen: hij voelde zich de meerdere, de zon onder de dwaallichtjes rondom hem, alleen de anderen wilden zijn glans niet erkennen. Maar Jan Vèrveling had nog niet zijn zwaarste geschut in stelling gebracht, dat bewaarde hij voor het allesoverweldigend slot. Met één dave renden uithaal zou hij allen verpletteren. Jan was bevriend geraakt met een vrij plotseling beroemd geworden schilderes Agnes Vervuren: beroemd ook onr haar scherpe en rake critieken in dag. en weekbladen. Vooral haar vergelijking tusschen den ouden en den nieuwen tijd waren subliem en wekten groote bewondering. Agnes kwam op den zolder en zou haar oor deel zeggen over Jan's werk. Er was spanning als voor de ontlasting van een zware on weersbui. De bui kwam los. Agnes bestudeerde lang en diep het werk van haar nieuwen vriend en legde haar oordeel vast in een enkel kort zinnetje. „Jan, je werk doet me inderdaad aan de Gouden Eeuw denken. Jongen, je schildert als Vondel", zei ze vlak-weg. „Vondel?" schreeuwde Jan over den kunste naarszolder. „Vondel? Maar, die kon heelemaal niet schilderen!" „Dat kim jij evenmin!" verklaarde Agnes. Er was een tumult als een onweersstorm op z'n felst. Den volgenden dag was Jan van den zolder verdwenen en een weldadige rust keerde terug. Auteursrecht voorbehouden.) (Nadruk verboden.) (Nadruk verboden). HORIZONTAAL 1. insect 5. kunststijl 9. geneeskundige 13. bijwoord 14. uitdeeler 16. beheerd gebied 18. meisjesnaam 20. dwaas 22. diepe slaap 23. catastrofe 25. voorzetsel 27. aardrijkskundige plaatsbepaling 28. persoonlijk voornaamwoord 29. vetste gedeelte van de melk 31. klaar 33. ijzerhoudende grond 34. op grooten afstand 35. tweeklank 37. rustig 38. gazen raam 39. twee medeklinkers 40. gevangen 42. aardrijkskundige plaatsbepaling 44. voorzetsel 46. hevige wind 48. schep eten 50. titel 51. getijde 53. stem van bepaalde 54. hoogte dal van de boven-Inn 56. laagte in het land 58. persoonlek voornaamwoord 59. plaats aan het Oostfront 00., uitroep van afschuw 61. kleedlngstuk 62. drank 64. voorzetsel 65. onbepaald voor naamwoord 66. meisjesnaam 67. stil 68. ondeskundige 70. ontkennend voor voegsel 71. persoonlijk voornaamwoord 72. groote hoeveelheid 74. deel van een scheepstulgage 76. deel van een schip 78. dier 80. voorzetsel 81. snel van begrip 84. dagteekenlng 86. Grleksche godin 87. uiting van be droefdheid 88. schoeisel 89. water bij Leiden VERTICAAL 1. maal 2. ondervinden 3. landbouwwerktuig 4. veiligheids apparaat 5. schel 6. voertuig 7. voorzetsel 8. wagen 9. hooge stand 10. soort 11. ten aanzien 12. krachtig 15. beroep 17. behoeftigheid 19. liefdegod 21. praal 24. rivier in Italië 25. wapen 26. waschbak 28. gereedschap 30. waterrijk stuk land 32. lengtemaat 33. familielid 34. getljdestroom 36. eenmaal 40. Jongensnaam 41. ten aanzien 43. onvoordeellg resultaat 45. teeken van droefenis 47. stuk van een deeling 48. lichaamsorgaan 49. geneesmiddel 52. Iemand van adel 55. meisjesnaam 57. prul 58. vruchtbaar- makende stof 60. berooid 62. Grleksche letter 63. koud 65. meisjesnaam 66. vereenlglng 67. overblijfsel 69. muzieknoot 71. soort handschoen 73. kleur 75. dier 76. maand 77. oogenbllk 78. bewaarplaats van geld 79. steenen vaas 82. voorzetsel 83. deel van do mast 84. titel 85. persoonlijk voornaamwoord HORIZONTAAL 1. stemmen 36. n.n. 64. tin 7. rendier 37. do 66. ver 13. voortbestaan 38. Ka 67. Nemo 16. os 40. spar 68. moeten 18. lof 42. w.n. 71. Hera 19. eg 43 brand 72. dra 20. Sam 45. aar 74 teil 21. Ok 47. Toni 76. Eem 22. ets 49. aard 77, rij 24. kram 50. end 78. Wlm 26. ave 51. toorn 80 de 27. deeg 52. L.K. 81. wit 28. gemaal 53. mest 83. n.m. 30. Aden 55. as 84. documen 31. een 57. Ed tatie 32. gal 58. T.T. 88. tornado 33. ik 60. Ako 99. edelman 35. are 62. Lo VERTICAAL; 1. spoeden 23. sen 56. stel 2. e.v. 24. kelk 59. trammen 3. mol 25. ma 61. oma 4. moot 26. Ada 63. reede 5. erf 28. ga 65. ln 6. N.T. 29. lip 66. vee 7. R.S. 32. gondel 69. Ot 3. ets 34. katoen 70. tien 9. naad 37. darm 73. mica 10. dam 39. aan .ctll» 75. rite 11. ln 40. Sr. 78. won 12. rekenen 41. rood 79. mud 14. berm 44. ra 81. wad 15. egaal 46. Ada 82. til 17. steen 48. nr. 84. dr. bakkerij 50. et 85. M.O. 21. overwin 52. landrot 86. te teren 54. som 87. e.m. UITSPRAAK MOORDZAAK RIJSBERGEN. De rechtbank te Breda heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van den op 12 Juni te Rijsbergen gepleegden roofmoord op den 39- jarigen landbouwer J, A. Geerts en veroordeelde den verdachte, den 24-Jarigen bedrijfsleider F, J. Goyarts uit Breda tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De officier van justitie had vijftien jaar ge- eischt. Meidoomstraat 5; Pleter Albert Jacob, z. van A. Remmelzwaal en W. BerkheJj, Remisestraat 51; Margaretha Klara, d. v. E. J. Bokma en H. F. Schlupp, Zeeweg 13; Christina-Cornelia,d. v. J. C. Leurink en N. van Dijk, Parklaan 40Teuna, d. v. F. E. de Bruin en H. E. v. Mourik, Kerk steeg 13; Aart, z. v A. Vermeer cn M. v. d. Louw, Meerburgstraai, 2; Arentje, d. van M. Messemaker en A. Haasnoot. J. Tooropstraat 54; Klaas Hendrik, z. van K. H, v. Beelen en M. G. Kuyt, F. v. Rhoonstraa* 8. Overleden: Jan Hugo de Wit, wed. van B. Kosten, 83 j.Leentje van Duyvenvoorde, wed. van van Dijk, 86 j. Gehuwd: C. Sneljd rs en J. Hoek, Tijmstraat 4 achter; J. G. J. de Reus en A. de Bruine. Ondertrouwd: G, Hoek, Duinstraat 7 en N. v. d. Plas, Duinstraat 7. Leldschendam Ondertrouwd: Cornells Bre- kelmans 24 jr. en Maria Merjenberg 24 Jr. Getrouwd: Hendrik Tol en Cornelia van der Wende Theodorus Petrus van Rijn en Jo hanna Agnes Steenvoorde Titus Menno Gll- huys en Wllhelmlna Gezlna Nljenhuls Adolf Leonard Stelnz en Matb. Moleveld. Llsse Geboren: Mattheus Jozef, z. van J. v. Stijn en A. J Wessels Anna Maria. d. van J. Beilk en A. M. Doeswllk Alexander Johannes, z. van A. J. Duljmaer van Twist en W. Wegge- mans Franclsca Johanna Maria, d. van P. Zwetsloot en M. W. Brouwer. Overleden: Catharlna Kullper, 15 J. Johan nes Vermeil. 4 J. Gehuwd: H. Romljn en P A. A. van Dril L. H van der Holst en J. C. Schrama. Sassenhelm Geboren: Cornells, z. van A. van den Berg en N. Bon Johanna Maria. d. van A. W Tlissen en E. J. van der Voort. Overleden: Th. M. f/an Hees. 87 J„ weduwe van J. Th. Post. Ondertrouwd: N. Biemond, 23 J, en A. Nlcola. 22 Jaren. Getrouwd: C. H van den Berg. 27 J. en H M. Staffeleu. 25 J. J. H Möhlmann. 29 J. en J. B Vritland 21 J. Voorhout Ondertrouwd: Pleter Hendrlcus Hermans 29 j. en Maria Anna Turnhout. 29 j- Geboren: Johannes Petrus Maria, z van H. C. v. Wlerlngen en C. M. v. d. Lens. Wassenaar Geboren: Willem Johannes, z. van H. Lating en H. M. Lanslnk Petronella Allda Maria Emmunuella d. van C. G W. van der Plas en P, J. v. d. Hulst Annlgje. d van B. van Doorn en A. C. M. Koert Robert z. van H. W. van Pesch en J. Gomperts. Overleden: Frledrlch Wilhelm Alfred Martin. 65 J. ongehuwd Theodorus Wilhelmus van Veen 41 J.. echtgenoot van C. M. Naafs. Getrouwd: L. H. Kuipers en J. H. Dijklnga G. Hermans en A. Werker H. J. Teunissen en J A. Blink. VOOR HET KAPPERSBEDRIJF GOEDGEKEURD. Op 7 October 1941 is, na langdurige onder handelingen, tusschen den Nederlandschen Kappersbond en den Nederlandschen R.-K. bond van kapperspatroons ,,St. Franciscus van Assisie" eenérzijds, en den Nederlandschen Bond v. Kapperspersoneel en den RK. bond van kappersbedienden „St. Cosmas" anderzijds, een collectieve arbeidsovereenkomst voor het kap- persbedrijf afgesloten. Op deze overeenkomst werd de goedkeuring aangevraagd van het college van rijksbemid delaars, dat, naar thans kan worden gemeld, die goedkeuring, met uitzondering, op juridi sche gronden, van enkele ondergeschikte bepa lingen, bij zijn beschikking van 30 December j.l. heeft verleend. De overeenkomst, die bestemd is in werking te treden zoodra de daarmede samenhangende tarievenregeling door de bevoegde autoriteit zal zijn goedgekeurd, regelt de loon- en andere arbeidsvoorwaarden van werknemers en werk neemsters in het heerenkappersvak, het dames- kappersvak, het postichebedrijf en het huis-, hand- en voetverzorgingsbedrljf. Behalve o.m. bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden, de getalsverhouding voor vol waardige en aankomende krachten en leerlin gen. de betaling van loon bij verzuim, op feest dagen, bij ziekte en ongevallen, een vacantie- regeling met behoud van loon. een regeling voor ontslag en een geschillenregeling, waarbij de instelling van een centrale commissie en dis trict-commissies valt te vermelden, bevat de overeenkomst een loonschaal voor werknemers in vasten dienst en voor de zgn. noodhulpen. Hierbij zijn de ondernemingen in vier groepen verdeeld, die zouden kunnen worden aangeduid als de volkszaak, de normaalzaak, de betere zaak en de luxe-zaak. De loonen van eerste en tweede bedienden, aankomende bedienden en leerlingen respectie velijk in het heerenvak en het damesvak. ver schillen naar gelang der onderneming, waarin zij werkzaam zijn, in één der vier hierboven bedoelde groepen. De overeenkomst kent derhalve voor de loon- beoaling géén gemeenteklassen-indeeling. Zoo bedraagt het loon voor leerlingen in het heerenvak. in het derde halfjaar, exclusief fooien, in de volkszaak f 2,25 per week. in de luxe-zaak f. 3.50 per week. Idem voor aanko mende bedienden respectievelijk f.4 en f.650 per week. Voor tweede bedienden in het tweede jaar f. 8.50 in de volkszaak en f. 11.50 in de luxe zaak. terwijl hij, die in het bezit is van het schooldiploma respectievelijk f. 11 en f. 14 per week ontvangt. Het loon van eerste bedienden, die in het bezit zijn van het vestigingsdiploma, bedraagt in het dei'de jaar f.18 in de volkszaak, en f.25 in de luxe-zaak. Voor het damesvak liggen deze loonen over het algemeen iets hooger. De onderhavige collectieve arbeidsovereen komst is door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd te rekenen van den datum af. waaroD zij is gesloten. Dit heeft tengevolge, dat de daarbij betrokken werkgever de in de overeenkomst opgenomen loonschalen reeds thans zonder nadere goedkeu ring van het college van rijksbemiddelaars, kun nen toepassen, ongeacht de datum, waarop de collectieve arbeidsovereenkomst in werking zal treden. In dit verband is echter, voor zooveel de ta rieven betreft, uitdrukkelijk bepaald, dat zonder nadere goedkeuring der daartoe aangewezen instanties, toekenning der uit de collectieve ar beidsovereenkomst voortvloeiende loonsverhoo- glngen niet mag leiden tot verhooging van de tarieven der ondernemingen Zooals reeds eerder is gemeld, is inmiddels de algemeen bindendverklaring der onderhavige collectieve arbeidsovereenkomst bil het college van rijksbemiddelaars aangevraagd NOODLOTTIG GEVAL VAN GASLEKKAGE. In de keuken van zijn woning aan de Mole naarstraat te Den Haag is gisterochtend de 45- jarige monteur N. O. het slachtoffer geworden van gasvergiftiging. De man had zich daar wil len scheren en hij had daartoe gebruik gemaakt van een gascomfoor, zonder te bemerken, dat de toevoerslang van dat comfoor lek was. Door het langzaam uitstroomende gas moet de man bedwelmd zijn geraakt. Toen men hem eenige uren later in de afgesloten keuken op den grond vond liggen, bleek, dat de man reeds was overleden. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Hcerlen-Terwinöselen, ds. G. F. Voorhoeve te Overdinkel Naar Sluipwijk, cand. E.S. de Lint de Den Bommel, Beroepen. Te Nes en Wierum (toezegging) cand. C. Fortuin, hulpprediker te Mlddenmeer. Bedankt. Voor Sllvoldo (toezegging) da. P. van Lelyveld te Doetlnchem. CHR. GEREP. KERK. Beroepen. Te Rozenburg, de. Jac. Overduin te Franeker Te Amsterdam-Oost, da. C. Smits te SUedrecht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Dlkrsland, ds. T. Dorreateyn te Opheusden. AMSTERDAM, 3 Januari 1942. De laatste beursdag van deze week, die door enkele vacantiedagen werd onderbroken, ken merkte zich door een flink gebrek aan orders. De beleggers hielden zich op een afstand en de omzetten waren van beperkte afmetingen. De vooraanstaande fondsen van de markt gaven weliswaar onder beurstijd geregeld affaire te zien, maar de handel was toch verre van om vangrijk. Wederom maakte de markt een onze- keren indruk en de koersbeweging was onregel matig. Nu eens gingen de noteeringen naar bo ven en dan weer naar beneden en dit hield voor een groot gedeelte verband met de beperkte omzetten, zoodat geringe vraag of weinig aan bod gemakkelijk tot gevolgen kon hebben, dat de koersen eenige punten naar boven of naar beneden gingen. Maar in ieder geval zat er, zoo als tegenwoordig meer dan eens het geval is. geen raste lijn In de markt. HVA's vormden weer de beste illustratie van de algemeene koers ontwikkeling. Bij de opening werd tegen 295% afgedaan, of een vijftal punten beneden het laagste niveau van gisteren, daarna steeg de koers vrij vlug tot 305%, om naderhand weer een paar punten be neden de 300% grens te komen. Vorstenlanden waren in doorsnee iets lager en ook eenige in courante soorten zagen eenige procenten verlo ren gaan. Diverse andere koloniale fondsen zoo als de aandeelen in spoorwegmaatschappijen, Deli Spoor en Indische Spoor, verkeeren lichte lijk in reactie. Op de Rubberafdeeling veroor zaakten Amsterdam Rubbers eenige beweging en ook hier konden de noodige schommelingenwor- den opgemerkt. Bij een openingsprfjs van 200% trad een daling in van een zestal punten tot 194%, maar vervolgens had weer een verbetering plaats tot 200%, terwijl tegen het slot opnieuw een verzwakking intrau. De minder courante soorten waren onregelmatig, zeer stil, maar door- eengenom^n toch nog wel prijshoudend. Van de Tabakken werden de Sumatra-aan- deelen over de geheele linie opnieuw lager af gedaan. Aandeelen Deli-maatschappij verloren per saldo weer een goede tiental procenten. Olies waren eveneens aan eenige fluctuaties onderhevig. De schommelingen waren hier min der teekenend, maar desniettemin bewoog de koers zich toch tusschen vrij ruime grenzen, 232%2373/£%. De Scheepvaartmarkt maakte een prijshoudenden indruk. Bij de opening wa ren Scheepvaart Unies weifelend, maar gelei delijk aan trok de koers aan van 147% tot 150%. Vaarten stegen van 119% tot 122%%. Japanlijnen waren vrijwel onveranderd. De af- deeling der Industrieelen was kalm. De koersen van de leidende fondsen waren vergeleken met de vorige slotkoersen weinig veranderd. De Phi- llpstaandeelen waren eerder iets lager, 285 1/4 pCt.—287 pCt, De minder gangbare soorten hadden een zeer stille markt, maar waren prijs houdend. Op de beleggingsafdeling was niet veel te doen. De Nederlandsche staatspapieren waren bij de opening vergeleken met het vorige slot meeren- deels een fractie lager, doch onder beurstijd kon toch weer een versterking worden opgemerkt. De nieuwe vieren bewogen zich tusschen 10015/15% en 1011/8%. De 3%% obligatiën wa ren 96—961/8%, de gestaffelde leening kroop langzaam aan naar boven van 9213/16% tot 93%. De oude schuld was iets vaster voor inte gralen, dc Indische leeningen waren prijshou dend. Voor gem mtelijke en provinicale obli gatiën bestond op bescheiden voet eenige vraag, hetgeen tot uitdrukking kwam in iets hoogere noteeringen voor eenige soorten. Pandbrieven waren bijna onveranderd. De Duitsche markt was zeer stil. De kerkelijke leeningen bleken aan den vasten kant. Van de stukken uit de diverse leeningen komt weinig meer beschikbaar, zoo dat zelfs geringe vraag toereikend is om een kleine stijging te voorschijn te roepen (ANP). Prolongatie 2 1/4%. Teekenlngen F. Wagner Haarlemmermeer Geboren: Johannes, z. van J J. Leijen en D. Selbach Johannes Cornells, I z- van A. Sorber en A. A. Postma Maljaerd. z- van C. van den Bosch en P. van Marsbergen j z\«an c van Beek en A. Lanser Cornelia, d. van W. van Kullk en M. van der Walt Annie Cornelia d. r/an IJ Koole en C. A Linthout Petrus Jacobus, z van P. Rolvers en J. Duljzers Kulndortje Irene. d. van D. Roodenburg en \vana Margaretha Maria. d. van K W A Stokman en C. Qranneman Karl. z. van D. van der Vlies en J. Wormsbecher Ca tharlna Maria. d. van J Ultermark en J C Bol Antonle. z van A. Brus en G Terlóuw Alida Wllhelmlna Catharlna. d. van J Hooekamer en G G van Berkel - Hillcgonda Maff d van L G Lieverse en C. Sel.lsener Jacobus Pleter. z van W. J. Spaargaren en M .E. Pannekoek i Ondertrouwd: Marlua Tensen. 24 j. en Dirkje van Splunter. 23 J. Overleden: Neeltje ^an der Lult. 2 j.. d. van; P van der Lult en L. Speemanl Katwijk Gtboren: Arie, z. van J. van Duü- ven -oorde en K. M. Parlevliet, Slulsweg 80; Arie z. van H. Hoek en M. van Rijn. Maleijtstr. 80; £ai} Arie, van J. Nijgh en N. van der Éent'.1 a £aat 45 bb: Maria Joanna Cornelia, d. v. H. A Topper en M. J. Brouwer, Zeeweg 29; Dirk i Leendert, z. v. L. van Duijn en A. J. v« d. Plas, 1 De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier 36 De Titanenstrijd 36. Ieder wist. wat hij te doen had. Het plan van aanval hadden ze van a tot z besproken eD vastgelegd. Ook nu de ontmoeting zo plotseling plaats vond. bleel leder kalm en vastberaden. Voor teruggaan was het nu toch te laat, ze moesten overwinnen ot ster ven I De eerste, die tot de aanval moest overgaan was Barrabas. Stevig, recht op gezeten op de rug van de snoek, de boog in aanslag, een pijl klaar om af geschoten te worden, vlogen hij en zijn rijdier net monster tegemoet. En terwijl de snoek van opwinding hijgde en snoof, schoot Barrabas de eene pijl na de andere af op de grote, schrik wekkende kop. 't Ondier, geprikkeld door de pijn, die ai die scherpe pijlen hem veroorzaakten kwam ziedend van woede op hem af. Maar nu bleek pas welk een buitengewoon goed zwemmer de snoek was; hij zwenkte en draalde en wist voortdurend bulten het bereik van de gevaarlijke muil te blijven Tij dens dit gevecht was Hein. verborgen in zijn kwal. door de garnaal in een grote boog om het monster neen ge duwd en naderde nu de dikke staarc en met ai de kracht, die hjj bezat, boorde hij de scherpe lans in het lichaam van het monster. Dit, natuurlijk niet op deze onverhoedse aanval bedacht schrok geweldig en keerde zien met een vlugge draal om naar den oelager van z'n staart En dit werd zijn onder gang. Want nu swam de zaagvis aan de beurt en die stortte zich naar voren en feilloos doorboorde de lange scher pe zaag de nek van net monster Te gelijkertijd zakte net ondier ais een 'ormJozf massa in elkaar t Ongeiooi- lijKe wa> gebeurd t monster de schrik der blauwe wateren de oewakei van Akaba de betoverde vis. was ver slagen M LELDEN, 2 Januari 1942. Veemarkt. Aangevoerd 7 stieren; 46 kalf- en melkkoeien 400700, iets vl.; 86 varekoelen e.a 200—400, t. vl.; 150 vette koelen; 55 pinken 200290, tam; 22 graskalveren 80190, z. m.: 95 nuchtere slachtkalveren; 577 vette schapen; 4 zeugen 80100. m.; 72 mest- varkens 2034, m.: 301 biggen 814. tam; 35 bokken en geiten 2050. tam. Kaasmarkt van 2 Jan. 1942. Goudsche kaas le srt. f. 62.50, 2e srt. f. 60. 6 part. Handel vlug. BOSKOOP. 2 Jan. Coöp. nar. „De Boskoopsche velling" Rozen per bos: August Noack 240300 ct.. Butterfly 180—320, Edlth Helen 150—260. Wllh. Kordes 6090. Rosalandla 200300, Else Poulsen 4664. Gemengde rozen 80110, Maho- niablad per bos 1216 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 Jan. Groenten- velling Boerenkool f. 4.106; Groene kool f. 4.506: Uien f. 4.906; Waschpeen f. 6.708.50; Grove peen f. 2.402.70; Prei f. 4.405.30; Kroten f. 2.60—5; Knolselderie f.3 50—8; Rapen f.2.40 2.50. HONSELERSDIJK, 2 Jan. Centr. Westl. Bloe- menveilng: Anjers 920; gerbera 9.401; germ 1824; amcrllly 2631; calla 2225 per 100; plumosa 4682; sprengerle 33—50; freesla 35—64; gekleurd 2979; Copland 56—66; rose 6485; roode 82—90; pierson 4751; albino 8495; kre- lage 4262; tros germ 4356 per bos; azalea 1.001.65 begonia 2629; cyclamen 4580 per pot, HOOFDDORP, 31 Dec, Prijslijst B plusklasso. Witte Tarwe f. 13.80; Roode Tarwe f. 13.80; Rogge f. 13.30; Chevalier Gerst f. 12.45; Wlntergerst f. 12.05; Haver f. 10.05; Dulveboonen f. 15.47; Paardeboonen f. 15.47; Bruine Boonen f. 22.42- Groene Erwten f. 15.80; Halve Erwten f. 19.92; Koolzaad f. 20.62. RIJNSBURG, 2 Januari. Groentenvelllng Knolselderie f. 8; Idem II f. 45.80 per 100; Wit lof f,25; Gekookte kroten f. 11.40; Prei f. 7.50; Roode kool f. 5.80; Gele kool f. 5.60; Witte kool f. 3.80; Groene kool f.6; Boerenkool f.6; Uien f. 5.10; Kroten f.5; Kasand(Jvie f.16; Waschpeen 8.50; Grove peen f. 4.50 per 100 k.g. Peterselie 45.40; Selderie f. 3.2(14 per 100 bos. RIJNSBURG. 2 Januari. Bloemenveiling Tul pen: King of the Yellow 3842: Moore 5360; Krelage 53—00; Sonja 51—55; Early 48—51; Cro- cussen: blauw f. 3—3.20; Wit f. 3.203.50; geel f. 3.103 40; Narcissen: Helios 3642; Trosnar- clssen wit 4044: Hyacinthen: LTnnocenco f.16 —18; Bismarck f. 18—20; Lleber f. 912 Redactie-staf: B. W Menkhorst. Buitenland eD Tooneei. K Been Binnenland en Sport; J Brouwer Stadsnieuws; Th. J. Hannem^ Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3