De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 Januari 1942 >)vV STADSNIEUWS Zilveren jubileum Laatste Berichten Mussert bij het Nederlandsch Legioen De strijd in Oost-Azië AGENDA Winterhulp Nederland Gistermiddag is in den intiemen kring van de familie en de oudste leden van het personeel het feit herdacht, dat Eigen foto. onze stadgenoot F. Zirkzee als melkbezor ger in dienst trad bij de firma F. van der Kloot. I nge Diefsteep Bij deze degenheid werd zoowel door den patroon, den heer J. H. van der Kloot D namens het personeel het woord gevoerd, waarbij geschenken onder c uvert werden aangeboden en harte lijke woorden gespro ken. Ook zijn cliënten hadden de hoofden bij elkaar gestoken en uit De heer F. Zirkzee erkentelijkheid voor de keurige bediening een jubileumgift bijeen gebracht, hetgeen vanzelfsprekènd door den Jubilaris op hoogen prijs werd gesteld. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Gisteren herdacht de heer W. Hanno den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij Gemeentewerken afd. Plantsoendienst, 's Mor gens om elf uur is de jubilaris in het kantoor van den directeur van Gemeentewerken den heer De Blauw, ontvangen, waarna hij werd toegesproken door den wethouder, den heer Jac. Wilbrink en door den heer De Blauw, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde, 's Middags te vier uur had de huldiging plaats door zijn onmiddellijke chefs en collega's. Het schaftlokaal der Gem. kweekerü was daartoe op eenvoudige wijze versierd. Hier werd de jubilaris eerst toegesproken door den hoofd opzichter van den Plantsoenendienst, den heer Joh. Jonker, die den j"bilaris schetste als een hard werker en een goed vakman. Vervolgens werd de jubilaris namens het tuinpersoneel toe gesproken door den heer M. Noteboom, die hem teekende als een echt kameraad en su bliem vakman. Van het gezamenlijk personeel ontving de heer Hanno een mooie salonlamp en zfjn vrouw een azalea. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer J. Jonker als voorzitter van de afd. Leiden, van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die o.m. zelde: ..Het is een lofwaardige ge woonte van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, om het 'eerediploma uit te reiken aan hen, die zich verdienstelijk heb ben gemaakt in den Tuinbouw. Onze jubilaris van vandaag geniet het voorrecht, het eere diploma te mogen ontvangen voor buitenge wone dienstbetrachting en bijzondere liefde tot ons vak." Als laatste spreker voerde het woord, de heer M Galjaard als oud-collega. De jubilaris dankte de verschillende sprekers en het gezamenlijk personeel. De heer Hanno, die den verderen dag in den huiselijken kring doorbracht, mocht van vele zijden blijken van belangstelling ondervinden in den vorm van bloemen en felicitaties. OPLEIDING HULPKEURMEESTER VEE EN VLEESCH. In deze gemeente zal, krachtens besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken, ln 1942 een cursus voor de opleiding tot hulpkeurmeesters van vee en vleesch worden gehouden. I DIEFSTAL VAN BOTER EN DISTRIBUTIEBONNEN. Hedenmorgen tusschen halfnegen en 9 uur hebben onbevoegden door verbreking van het slot uit den bak van een bakfiets, staande voor den winkel van den boterhandelaar V, aan het Levendaal. 25 pakjes boter, elk van een 1/4 kg. ontvreemd. Ten nadeele van den kruidenier de B. in de President Steynstraat is gistermorgen uit een niet-afgesloten kistje ln zijn winkel een groot aantal toewijzingen voor kruidenierswaren ont vreemd, w.o. 250 bonnen voor peulvruchten en voorts bonnen voor rijst, havermout, vermicelli, gebak, gort en stroop. De politie stelt een onderzoek in. Naar aanleiding van het bericht van de konijnensportvereeniging L.E.O., deelt het be stuur van de konnijnensportvereeniging D.V.S. ons mede, dat van een fusie met eerstgenoemde vereeniging nog geen sprake is. (In het betreffende bericht werd melding ge maakt van het besluit der ledenvergadering tot het aangaan van een fusie. Red. LD.). Met Ingang van heden is de heer W. van Duyn, opzichter 1ste klasse van weg en wer ken bij de Ned. Spoorwegen alhier, door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot hoofdopzichter. Binnenland Het Nederlandsche Legioen, dat over enkele weken aan het Oostelijk front in den strijd zal worden gebracht, heeft den Oudejaarsavond op zeer bijzondere wijze gevierd in het oefenkamp in Oost-Pruisen. De leider der N.S.B., Mussert, was zelf gekomen om met de soldaten van het legioen, die voor het grootste deel lid zijn van zijn beweging, afscheid te nemen van het oude jaar In zijn gezelschap bevonden zich de hee- ren Van Geelkerken, Rost van Tonningen, I Mueller Lehning. Feldmeier, voorman der Ne derlandsch S.SVan 'tHoff, chef van den staf der W.A en plaatsvervangend commandant der W.A., jhr. De Block van Scheltinga en Max Blokzijl, hoofden van afdeelingen van het hoofdkwartier der N5.B, In het kamp sloot zich hierbij aan de com mandant der W.A., Zondervan, die als Unter- sturmfuehrer het legioen aan het front zal be geleiden en den winterveldtocht zal meemaken, alsmede van den Hout van den staf der W.A., die bij het legioen is ingelijfd. Ir. Mussert werd in het kamp verwelkomd door den commandant van het legioen S.S., Oberfuehrer Reich, waarna hij met den S.S. brigadefuehrer Knoblauch en den S. S. Grup- penfuehrer Rauter een eere-compagnie Inspec teerde. In den loop van Woensdag bezocht ir. Mussert met zijn Nederlandsche gezelschap den Reichs- fuehrer-SS, H. Himmler, in zijn hoofdkwartier, waar hij na langdurige beraadslagingen nog het middagmaal gebruikte. Des avonds vierde ir. Mussert den Oudejaarsavond bij de troepen, waarbij het middernachtelijk uur werd ingeluid door zijn redevoering tot de soldaten en officie ren. De manschappen hadden rijkelijk geschen ken gekregen, die uit Nederland waren mee gebracht. Op den eersten Januari werden vele soldaten- vertrekken door Mussert bezichtigd, waarna hij een toespraak richtte tot het geheele legioen, waarvan meer dan '3000 soldaten waren aange treden. De indruk van het bezoek was zeer groot en voor de troep zelf onvergetelijk. Mussert is weer naar Berlijn '-ertrokken. waar hij hedenavond voor een vergadering van 2000 Nederlanders het woord zal voeren KINDERZEGELS LANGER VERKRIJGBAAR. Op verzoek van de centrale propaganda-com- missie voor de weldadigheidszegels is de termijn van verkrijgbaarstelling der zegels voor het kind verlengd tot en met Dinsdag 20 Januari e.k. De verlenging houdt o.m. verband met de vraag naar deze zegels, die zich niet alleen tot het binnenland beperkt. Ook buitenlandsche phila- telisten toonen veel belangstelling voor deze serie. Buitenland DE WAALSCHE VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Met de vrijwilligersformaties der verschillende Europeesche landen is sedert eenigen tijd ook het Waalsche vrijwilligerslegioen op het oorlogs- tooneel der sovjet-unie actief in den strijd ge wikkeld. Omtrent de eerste gevechtsresultaten der Waalsche vrijwilligers hebben dezer dagen twee met verlof zijnde leden van dit legioen ver teld in een bijeenkomst van Belgische journa listen. De vrijwilligers kregen hun vuurdoop in een klein Oekrainsch dorp, waarbij de rexlsten- leider. Degrelle, die als eenvoudig mitrailleur- man dienst doet, zich bijzonder onderscheidde Bij dezen eersten strijd bewees de "troep zijn strijdvaardigheid en vastberadenheid. De vrij willigers zijn onderling door een hechte kame raadschap verbonden en allen zijn stbesloten om met de Duitsche soldaten den str'jd tegen het bolsjewisme tot het einde voort te zetten. (ANP) Op de Philippijnen. In een communiqué verklaart het departement van oorlog te Washington, dat alle Amerikaan- sche schepen uit de zone van Manilla en Cavite zijn teruggetrokken, dat de Amerikaansche troe pen hechte stellingen benoorden Manilla hebben betrokken, en dat zij het eiland Corregidor bezet houden. Berichten van de Philippijnen aan het depar tement van oorlog melden, dat de Amerikaansche troepen eerst twee dagen geleden uit Manilla naar Noordelijke stellingen zijn teruggetrokken, terwijl, zooals bekend is, de verklaring van Manilla tot open stad veel vroeger is uitgegeven. Andere Amerikaansche berichten maken er melding van, dat Roosevelt en Churchill op hei oogenblik een oorlogsprogram uitwerken, dat „veel omvattender en belangrijker is dan de toestand der Philippijnen". De verdediging zal. met prijsgeven van de Philippijnen. geconcen treerd worden op Singapore en Nederlandsch Indië. volgens andere berichten op Nederlandsch Indie en Australië. (D.NJ3.). Het versterkte eiland Corregidor aan den in gang van de baai van Manilla is thans het doel van felle aanvallen van het Japansche leger en van de vlootstrijdkrachten. De luchtverkennlng heeft doen blijken, dat de vijand tracht strijd krachten weg te voeren met behulp van trans portvaartuigen, die geconcentreerd zijn ln de nabijheid van de baai van Manilla, Japansche luchtaanvallen zijn gericht op deze transport schepen, waarbij volgens ontvangen berichten, zware schade is aangericht. Het gros der Ja pansche strijdkrachten zal vandaag in Manilla binnenrukken. Venvacht kan worden, dat slechts geringe strijdkrachten in Manilla gestationneerd zullen blijven, daar men hier geen tegenstand meer verwacht. De orde en rust zullen gemeen schappelijk met de Philippijnsche politie ge handhaafd worden (D.N.B.). Japanners veroveren Tsjangstja. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat Tsjangtsja, de hoofdstad der provincie Hoenan, zich reeds op 1 Januari des avonds volkomen in het bezit heeft bevon den van de Japansche troepen, die des middags de stad waren binnengedrongen en in vijf uur de algeheele bezetting ten uitvoer legden. (D.N.B.). Mexico en de oorlog in Oost-Azië. Naar de zender van Boston uit Mexico meldt, zijn alle Japansche onderdanen, die woonachtig zijn aan de Mexicaansche kust, uitgenoodigd zich naar het binnenland te begeven (A.NP.). Luchtaanvallen op Singapore. De zender van Singapore heeft gemeld, dat Singapore van den avond van 2 Januari tot den ochtend van 3 Januari het voorwerp is ge weest van felle aanvallen van Japansche bom menwerpers (Domei). NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN STAF DE CLERCQ. In een Nieuwjaarsboodschap heeft de leider van de Vlaamsche eenheidsbeweging, Staf de Clercq, uitdrukking gegeven aan zijn onver woestbaar geloof in de zekerheid der overwin ning van het nationaal-socialisme op de machten der duisternis. In het bijzonder spreekt hij in zijn boodschap over de bij de Waffen S S. in het Vlaamsche vrijwilligerslegioen en de bij de N.S.K.K. dienende Vlamingen, „die met op het spel zetten van hun bloed, getuigenis af leggen van den levenswil van het Vlaamsche volk en onder het opperbevel van Adolf Hitler verbeten en heldhaftig zijde aan zijde met de Duitsche soldaten strijden voor den opbouw van een nieuw Europa onder Germaansche leiding". De Nieuwjaarsgroeten van Staf de Clercq zijn voorts gericht tot de tienduizenden Vlaamsche arbeiders, die in Duitschland werken voor de overwinning der spilmogendheden. (A.NP.). BRITSCHE KRUISER VERGAAN. De Londensche omroep heeft een communi qué van de admiraliteit gepubliceerd, waarin wordt toegegeven, dat de Britsche kruiser Neptune (groot 7100 ton met 550 man beman ning) op een mijn is geloopen en gezonken. Eenlge opvarenden zouden zijn gered. Ook een torpedobootjager is door een mijn beschadigd. Het grootste deel der bemanning van dit schip zou gered zijn. (A.NP.) Van net Finsche front. - Door een gat in het ijs van een bevroren meer in Oost-Karelië schept een soldaat versch drinkwater. Atlantic-Holland-P.K. Norjavirta) INTERVIEW MET GRAMMENS. Een nieuwe Vlaamsche taalcommissie is inge steld, tot welker voorzitter dc bekende voor vechter van de Vlaamsche taal, Florimond Grammens, benoemd is. In een interview deelt Grammens opmerkelijke bijzonderheden mede over hetgeen de taalcom missie tot dusverre gedaan heeft. Vooral in het gebied der Vlaamsch-Waalsche taalgrens werden correcties aangebracht ten gunste van de Vla mingen, dus in een gebied dat tot dusverre zeer sterk onder den druk stond van de Fransche cultuur en taal. Juist deze grensgemeenten wel ker inwoners voor het grootste deel van Vlaam sche afkomst zijn, worden door de Vlamingen terecht beschouwd als belangrijk bolwerk van den Vlaamschen volksaard. In veertien van die plaatsjes, waarvan o.m. Ronse en Meen genoemd kunnen worden en die tot dusverre onder Waalsch bestuur stonden, wordt thans het Ne derlandsch als eenige officieele taal ingevoerd. Dezelfde regeling is getroffen voor acht ge meenten aan de Vlaamsche kust. Ofschoon het kustgebied geheel tot den Vlaamschen volks grond behoorde, had in de mondaine badplaat sen, zooals Ostende en Blankenberghe, het Fransch de overhand gekregen op het Vlaamsch Ook in zes gemeenten van Groot-Brussel, waar de bevolking overwegend Vlaamsch is, is de Vlaamsche eentaligheid ingevoerd. In andere Brusselsche gemeenten, zooals in de stad Brus sel zelf, zijn de autoriteiten, die tot dusverre alleen het Fransch als officieele taal gebruik ten, overgegaan tot tweetaligheid, zoodat het Vlaamsch rechtsgelijk naast het Fransch komt. De ambtenaren, die het Vlaamsch niet meester zijn, zijn op andere posten aangesteld. De Belgische staatspolitie, die door de Vlamin gen rijkswacht genoemd wordt, is ingedeeld in een Vlaamsch en een Waalsch regiment met twee afzonderlijke officiersscholen. Vroeger was de staatspolitie bekend als het machtsinstru ment der Fransch georiënteerde heerschende laag in België. Vooral opmerkelijk ook is het invoeren van de tweetaligheid aan de effectenbeurs te Brus sel, die vroeger doorging voor de burcht van de Fransch sprekende zakenlieden. Op het be langrijke gebied van het schoolonderwijs heeft men eveneens eenige vorderingen kunnen ma ken. Voorzoover nog Fransche schoolklassen be stonden in zuiver Vlaamsche gemeenten, zijn deze natuurlijk uitgeschakeld. Daardoor zijn rond 4.000 kinderen van Vlaamsche ouders uit het Fransche onderwijs genomen en weer in Vlaamsche klassen geplaatst. In Brussel zelf zijn rond 6.000 schoolkinderen weer in Vlaam sche klassen geplaatst. (APTP.) BRITSCH-IND1K EN DE OORLOG. Naar uit Delhi wordt gemeld. zijn ln „bijzon der bedreigde districten" van Indle speciale ge rechtshoven ln het leven geroepen, die moeten Ingrijpen tegen .elementen dlc,ln strijd met de wet optreden". In gebieden waar dergelijke gerechtshoven niet worden ingesteld, kunnen zil ln zeer korten tijd aangesteld worden Bil plundering en het dragen van verboden wapens kan de doodstraf worden uitgesproken. Op muiterij en het niet-gehoorza- inen aan regeerlngsinstructles staat gecscllng als straf. (D.N.B.) MENEER DIN6ES KAN Z'N HEG MOftR NIETGEL'JU KR'JGEN.. HEDEN. Schouwburg: Lou Bandy's gozc-lschap „De 3 vrij gezellen". 7.30 uur nor.. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6% uur nam. -ïeruéi; Samenkomst te 5 uur nam. Prediker: Evangelieprediking te 7.30 u. nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „De blanke Indianen". 2 uur nam. Schouwburg: Lou Bandy's gezelschap „De 3 vrij gezellen". 7.3o uur nam. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau £>Vi11 uur voorm Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgen 35 uur nam 's Donderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13): Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 23 uur nam. BIOSCOPEN, r 18 Jaar; 14 laar. s alle leeftijden Luxor-theater: „Hoe ouder hoe gekker". Zondag dag en Zaterdag ie 2-/2 uur nam. en Zaterdag te 2^ uur nam. Lido-theater: „Het kind van de rekening" t Dagelijks 7V-j uur nam., 's Zondags 1&, 4Vè en 7% uur, Woensdags en Zaterdag matinee, 2.30 uur. Trianon-theater: „7 jaren pech" Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloo- pendo voorstelling. Casino: „Dik Trom" 5. Dagelijks te 2 en 8 uur; Zondag 26!/j uur doorloopende voorstelling. Rex-thcatcr: „De mannen de baas" t. Dage lijks 2 en 8 uur nam. Zondag 26\'2 uur door loopende voorstelling. Novn-therfor (Katwijk aan Zee): „Bobby trekt van leer" ('s Zondags gesloten). De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Greve, Kors, Renaud en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door dr. Varekamp, tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Januari 20 uur tot Zaterdag 8 Januari 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171. Telef. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 36. Telef. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 7 gr. C. (45 gr. F.). Gironummer ran de W. H. N. 5553. De Bank ran de fV.H.N. Is Kas. rereenlfflng N. V. Amsterdam Postgironnmmer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelok tn reler leren. VON THERMANN NAAR BERLIJN ONTBODEN. Naar officieel bekend wordt gemaakt, heeft de Duitsche ambassadeur te Buenos Aires, von Thermann, den minister van buitenlandsche zaken, Ruiz Guinazu, er van in kennis gesteld, dat de rijksregeering hem voor het uitbrengen van rapport naar Berlijn heeft ontboden. (D.N.B.), BROODTEKORT IN ISTANBOEL. In de dagen van het Beiremfeest is het in Istanboel weer tot een broodcrisis gekomen, welke, naar het blad Istanboel schrijft, even als reeds vroeger eenmaal het geval was, ont staan is tengevolge van het zinnelooze ham steren van brood door de bevolking. De politie moest ingrijpen, omdat voor de bakkerswinkels vechtpartijen ontstonden. In het huis van een vrouw in de stadswijk Beyazit werden zestig gehamsterde brooden gevonden. (D.NJ3.) NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN TSJANG KAI SJEK. In zijn Nieuwjaarsboodschap heeft Tsjang kal sjek gezegd, dat de Japanners niet alleen den Indischen Oceaan, maar ook Burma en Engelsch Indië bedreigen. Het is niet gemak kelijk. aldus Tsjang kai sjek, China van de buitenwereld af te snijden, maar wij moeten toch op het ergste voorbereid zijn. (A.NP.). Luxor-Theater Piet Kohier is deze week weer in Luxor en wie zich zijn successen herin nert als „Droogkeeltje" en als vertolker van de hoofdrol in ,,'t Gouden Haantje', begrijpt dat dit hernieuwde bezoek lederen avond een prach tig bezet theater beteekent! „Hoe ouder hoe gek ker" heet de klucht, waarin hij thans met het bekende gezelschap van Kees van Dam op treedt. en die titel slaat op hem persoonlijk. De kwestie Is deze. dat een jeugdig, weinig talentvol componist (Frans Nlenhuis) zóó herhaaldelijk herrie heeft met zijn vrouw en zijn steeds schel dende en commandeerende schoonmoeder 'Cor Smit), dat hij zich scheiden laat en met de dochter van een weduwnaar hertrouwt, voor namelijk om geen schoonmoeder meer te hebben. Die weduwnaar (Piet Köhler) voelt zich echter nog jong en levenslustig en gaat op avontuur naai her buitenland. Als hij na een maand of wat terugkeert blijkt hij hertrouwd te zijn! Het ergste is echter dat hij. zonder dat te weten, tn het huwelijk getreden is met de eerste vrouw van zijn schoonzoon, die tot zijn groote wan hoop nu plotseling twee schoonmoeders voor zich ziet staan Het kluchtige geval bleek dooi' het publiek gisteravond ten zeerste op prijs te worden gesteld. Daverend is er gelachen om de vele dwaze ver wikkelingen en enthousiast leefde men mee met de moeilijkheden van den componist, die eerst door zijn schoonmoeder en later door zijn schoonvader zoo in het gedrang werd gebracht. Er is, naast de hoofdrolvertolkers, goed spel van Kalman Knaack Tin! Visser, Martha Posno, e.a. Trianon-Theater Op zekeren kwaden dag gooide een leugdig romanschrijver (Wolf Albach Retty) een grooten spiegel aan gruzelementen en sindsdien - bi) den aanvang van de film bijna 7 Jaar geleden - wordt de jongeman chronisch door pech achtervolgd. Hij kan bij wijze van spreken niets ondernemen of het pechduiveltje speelt hem parten en waarheen ter wereld hij zich ook- begeeft en zijn ruime middelen veroorloven hem zich over de halve aardbol te verplaatsen dit lastige heerschap vergezelt hem overal. Zelfs zfjn trouwe bediende (Theo Lingen) vermag hem ondank? alle voor zorgen niet te beschermen en zoo wordt de jongeman steeds meer het slachtoffer van zijn bijgeloof Nog zijn de fatale 7 jaar ntet voorbij of het noodlot, dat naderhand zijn geluk blijkt te zijn, brengt hem ln contact met een lief tallig meisje, dat zijn genegenheid onmiddellijk beantwoordt, maar ook in de daaropvolgende periode zijn de complicaties en dolzinnigste situaties niet van de lucht. En wanneer u voorts weet. dat de rollen van zijn a.s. schoonouders worden vertolkt door Hans Moser en Ida Wüst en dat vooral eerstgenoemde buitengewoon op dreef is, dan is meteen verklaard, dat de zaal meermalen dreunt van den lach! „7 jaar pech" beteekent voor de directie van het Breestraat- theater minstens 7 dagen volle zalen en evenals de pech door het breken van een spiegel tegen het einde van de film dreigt te worden ver lengd, zoo ook voorspellen wij deze filmvertoo- nlng in de Sleutelstad een langer leven dan slechts één week. En Inderdaad' deze geestige film ls de pro longatie dubbel en dwars waard! Lido-Thealer Een bezoek aan dit theater, waar de film ..Het kind van de rekening" wordt gedraaid, beteekent ongetwijfeld een avond van ontspanning en humor! Weliswaar behoort de film niet meer tot de nieuwste, gezien het medespelen van Adèle Sandrock, doch onder houdend en lachwekkend is deze wonderlijke geschiedenis zeker. De hooofdrolspelers Ralph Roberts als Max Bauer, levenslustig vader van een ernstige dochter en Adèle Sandrock als diens tante Marv uit Canada, die voor een on verwacht bezoek aan haar neef naar Berlijn overkomt bulten wel alle mogelijkheden van hun rol uit op een wijze, die wij van hen ge woon zijn! Dit onverwachte bezoek van tante Mary stelt haar neef Max voor een zwaar probleem Ziln tante had hem nameliik een toelage beloofd voor ieder kind. dat uit zijn huw«liik geboren werd en bij de geboorte van zjjr, -erste -n eenige dochter had hij. een bezoek van tante Mary aan Europa tot de onmogelilk- heden rekenende, aan zijn vormogende tante doen weten, dat hij vader van een tweeling was geworden, om zoodoende een dubbelen „kinder toeslag" te verkrijgen. Hoe nu zijn eenige doch ter tot een tweeling wordt gepromoveerd en welke complicaties zich daarbij voordoen .is on mogelijk in enkele regels te beschrijven. Van zelfsprekend komt echter alles ten slotte terecht. Vóór de pauze wordt, behalve het wereld nieuws een bijzonder geslaagde filmroportage gegeven van den zeilwedstrijd over den Atlan- tischen Oceaan, waaraan het Nederlandsche Jacht „De Zeearend" jaren geleden deelnam. Casino-Theater Dik Trom is de eeregast in dit theater. Hoewel deze film eigenlijk méér voor de jeugd bedoeld ls, zullen er toch ook onder de ouderen velen zfjn, die de held uit hun kin derjaren eens op het witte doek willen zien! Zij doorleven dan nog eens do vele spannende uren, die zij doorbrachten tijdens het lezen van de bekende boeken van Joh. C. Kievit. Het ls uiteraard niet noodig om in bijzonder heden te treden: daarvoor is Dik Trom een te bekende figuur! Men ziet o.a. Dik op driejarigen leeftijd, wanneer hij de klompen van de baker niet water laat loopen en tot groote schrik van zijn ouders in de waschtobbr gaat varen. Men leeft met hem mee. als hij voor het eerst naai school gaat en woedend wordt op Bruin Boon en hoe hij later door veldwachter Plipse in de cel wordt gestopt. Boven alles staat Dik's rond borstigheid en zijn goedmoedig humeur Dit laatste blijkt vooral uit de wijze, waarop hij de zoogenaamde „heks" helpt. Dan overbrugt de film enkele Jaren en heerscht ei bittere nood ln het gezin Trom Dik ziet nog slechts één uitweg zijn vertrek naar de West Dank zij de tusschen komst van den molenaaj van Dijk gaat deze rel? echtej niet dooi en ten slotte zien wij het gezin Trom als eigenaars van een goed rendeerende kruidenierszaak! Een aardig gespeelde film, die door den leven- digen inhoud zeker velen zal boeien! In het voorprogramma, behalve de Journals, attractieve filmpjes, gewijd aan uitstekende acrobatiek en jongleerkunst en aan goede muziek e Rex-Theater Wanneer de mannen in een huis den scepter zwaaien loopen de zaken mis schien niet goed, maar wanneer uitsluitend vrouwen aan het woord zijn, gaat alles heelemaal mis. Dat leert ons de kluchtige film „Weiber- regiment". die zich afspeelt op een bierbrou werij in een mooi Oostenrijksch bergplaatsje. Daarvan is de eigenares een jeugdige boerin tHeli Finkenzeller)met behulp van zeven man, waaronder de brouwmeester, op wlen zij en omgekeerd! een oogje heeft, bestuurt zij het bedrijf. Het gaat goed. totdat haar voogdes uit de stad komt en nu moet plotseling alles anders worden. De mannen verfoeien de bemoeizuchtige „stadsdame" en wanneer deze het zóó ver weet te krijgen, dat een zevental vrouwen hun plaat sen komen Innemen, beginnen de verwikkelingen en de humoristische voorvallen pas goed! De mannen laten zich niet zóó maar verdringen en in wat nu volgt, speelt het chapiter van de .strategie der liefde" een voorname rol. vooral wanneer het er om gaat. om den broer van de j voogdes die deze voor het rijke boerenmeisje bestemd heeft en die een bruut van een man blijkt te zijn, te verwijderen. Eind goed. al goed: het meisje trouwt den brouwersmeester. de man nen keeren terug en ook de sluwe voogdes kiest het hazenpad Leut en humor zijn volop aan wezig. zoodat men zich amuseeren kan. Voor de pauze het filmpje „Wie bestuurde A ri 2992". waarin het nut van het televisie apparaat bij opsporingen wordt aangetoond, terwijl in de journals de indrukwekkende Mozart- herdenking in Weenen een belangrijke plaat» Inneemt. Th. J. Hannema. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2