8 Binnenland wrnma 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Januari 1942 Tweede Blad No. 25081 De Komedianten komen De nieuwe bonnen RECHTZAKEN voor jüllie geen „boestwinter" Siroop Gemengd Nieuws Moordaanslag te Barneveld RADIO Verzoek aan onze kwartaal-abonné9s FEUILLETON Een kijkje op de Pliilippijnen. Rijstvelden in de bergen van Noord-Luzon (Orbis-Holland) Vijftig maal Maria Stuart. In den Stadsschouwburg te Amsterdam ging voor de 50ste maal Schiller's drama „Maria Stuart." De hoofdpersonen werden in de bloemetjes gezet. V.l.n.r. Vera Bondam (als Maria Stuart), Magda Janssens (als Elisabeth) en Henri Eerens. (Polygyoon-Noske) Een bolsjewistisch vliegtuig, dat door het Duitsche luchtaf- geschut tot een noodlanding werd gedwongen. (P.K. Schröter-Hoffmann) Voor de week van Zondag 4 tot Zaterdag 10 Januari zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak en aardappelen verkrijgbaar zijn op de bonnen 02a en 02b van de daarvoor aangewezen kaarten. Ook voor vleesch of vleeschwaren is bon 02 aangewezen, met dien verstande echter, dat op bon 02a, zooals reeds werd aangekondigd, een rantsoen zal kunnen worden gekocht, doch dat op bon 02b slechts een kwart rantsoen verkrijgbaar zal zijn, waar door de tot dusver beschikbaar gestelde weke- lijksche hoeveelheid van 3 rantsoenen wordt teruggebracht tot 2h£ rantsoen. Voorts is bon 26 van de petroleumkaart aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum in de periode van 4 Januari tot 14 Februari. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR HET IIEERENKLEFDING-MAAT ANNEX CONFECTIEBEDRIJF. Het college van rljksbemk'delaars heeft inder tijd eer verhanging van ae in arcikei 4 der col lectieve arbeidsovereenkomst voor het heeren- kleeding-maat annex confectiebedrijf der dato 1 Maart 1938 voor colbertcostuums bepaalde tariefindeeling, de navolgende tarieven bindend vastgesteld: tarief I tot en met f81.—, tarief II tot en met f. 102.—. tarief III tot en met f. 119.—, tarief IV boven f. 119. De duur van deze bindende vaststelling, die aanvankelijk gold voor den termijn aanvangen de 29 September 1941 en eindigende 31 Decem ber 1941, is thans met zes maanden verlengd, zoodat de bovenbedoelde tarieven tot en met 30 Juni a.s. van kracht zijn. De onderwerpelijke regeling wijzigde de tariefsgrenzen en daardoor de voor de vervaardiging van colbertcostuums verschuldigde loonen in dier voege, dat deze tariefsgrenzen werden aangepast aan de ge middelde prijsstijging der verwerkte grondstof fen DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE VERFINDUSTRIE. De dezer dagen tot stand gekomen regeling van arbeidsvoorwaarden in de verfindustrie geldt alleen voor de natte-verfindustrie. Voor de droge-verfindustrie is een regeling nog bij het college van rijksbemiddelaars in voorberei- ding. ACHTER EEN STALEN MUUR. Achter een stalen muur, dien de Duitsche troe pen in het Oosten hebben opgetrokken, wordt het veroverde Sovjet-land reeds nu al, nu de strijd nog woedt, in cultuur gebracht. Achter een stalen muur is thans de bevolking veilig voor haar vroegere „regeerders". Achter dezen stalen muur is een ontzaglijk werk te verrichten. Jarenlang heeft de bevolking onder de zware lasten der Sovjets een kommervol bestaan ge leid armoede en ondervoeding heerscht alom. Daar is een schitterende menschlievende arbeid te verrichten, een arbeid waaraan ook Neder land deel zal hebben. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van geiten. Terzake diefstal van geiten hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad A. W. H. van I. en A. van R„ die te Lisse diefstal had den gepleegd. Tegen elk van hen had de offi cier een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachten elk tot één jaar veroordeeld met aftrek van preventief. Nee zusje, jij krijgt niet meer, jij bent al weer beter. Typisch, geen drankje wil ze ooit innemen, maar SIROOP BONNEMA geeft heelemaal geen last. Dat komt natuurlijk omdat het zoo goed helpt. M'n man en ik waren onze hoest ook zóó kwijt en nog Is de flesch niet leeg. Als het óp is, zal ik zorgen dat er direct een nieuwe komt SIROOP BONNEMA In huis is werkelijk een geruststelling. STROOP BONNEMA heTp9 snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be vordert het uithoaUn. MET NARCEINE-AETHYLESTER p Hacon f 1.15 Fo. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAl" PRAEPARATEN Nederland zendt een abulance. Uw plicht is het deze hulpexpeditie te steu nen. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. DADER REEDS GEGREPEN. Woensdagavond heeft zich te Barneveld een moordaanslag afgespeeld, waarvan de aldaar wonende pluimveehandelaar J. Westeneng het slachtoffer is geworden. W. was den geheelen middag met een zekeren Kok uit Voorthuizen samen op stap geweest en belandde ten slotte met hem in een café bij het station. Over een kleinigheid ontstond al spoedig een meeningsverschil tusschen de twee mannen, waarna de een den ander uitdaagde naar bui ten te komen en het daar uit te vechten. Wat daar gebeurde, kon nóg niet worden gerecon strueerd, want er waren geen getuigen aanwe zig, maar de cafébezoekers zagen enkele mi nuten later W. weer binnen komen, terwijl hij uitriep: „Ik ben gestoken, maar het is niets". Een paar seconden later zakte hij dood ineen. De ongelukkige bleek door een messteek recht in het hart getroffen te zijn. De dader K., die spoedig gepakt kon worden, kon nog niet worden verhoord, daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Het slachtoffer W. was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. GASBEDWELMING TE VEERE. Een echtpaar bewusteloos aangetroffen. Te Veere heeft zich een geval van gasbe- dwelming voorgedaan ten huize van de fam. H. Verlinde. Toen een broer van den heer V. op zijn herhaald bellen en kloppen geen gehoor Inreeg en bovendien nog een sterke gaslucht waarnam, heeft hij zich toegang tot de wo ning verschaft, alwaar hij tot zijn grooten schrik de echtelieden V. bewusteloos aantrof. De vrouw had nog het bed verlaten. Waar schijnlijk heeft zjj iets gemerkt en heeft nog getracht zich frissche lucht te verschaffen. De heer V. lag bewusteloos te bed. Dr. Versluis, die direct ontboden en terstond ter plaatse was, heeft aan belde personen de eerste hulp ver leend waarna hij het noodig achtte, dat beide personen in het ziekenhuis te Middelburg op genomen werden. De toestand der echtgenooten was later redelijk wel. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Doodelijk ongeluk te Tilburg. Woensdagmiddag reden in de Lange Schijf straat te Tilburg twee aaneengekoppelde vrachtauto's. Op den laatsten auto zaten eenige mannen. Eén van hen, de 18-jarige J. D. uit de De Rüyterstraat aldaar, sprong, terwijl de auto's reden, van den wagen af. Hij bleef met zijn kleeren aan den achterkant van den wagen haken en viel vlak voor een der achterwielen. Het wiel ging hem over het hoofd. Tijdens het transport naar het ziekerihuis is het slacht offer overleden. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. De 29-jarige zoon van den landbouwer Meye- rlnk, uit de buurtschap Markvelde bij Diepen - heim. was bij zijn neef onder Haaksbergen werkzaam bij een hakselmachine. M. wilde zijn neefje, dat vlak bij een drijfriem stond en ge vaar liep gegrepen te worden, beetpakken, doch werd hierbij door de drijfriem gegrepen, weg geslingerd en zóó ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Op de rivier De Lek bij Amelde is het twee jarige zoontje van den heer H. Koster, kapitein op de sleepboot „Weva" overboord gevallen en verdronken. Het lijkje is eenige oogenblikken later opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNONTPLOFFING IN ENGELAND. 53 mijnwerkers bedolven. Naar Reuter uit Londen meldt, zijn bij een ontploffing in een kolenmijn te Burslem in Staffordshire 53 mijnwerkers bedolven. De eerste zes slachtoffers, die te voorschijn werden gebracht, waren dood en van vijf gewonden zijn er inmiddels twee ln het ziekenhuis bezweken. Reddingsploegen werken koortsachtig om de overige bedolvenen in veiligheid te brengen. De oorzaak der ontploffing is onbekend. VOOR ZATERDAG 3 JANUARI. Hilversum I 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muzlek 8.00; B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 8.35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huls vrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 10.00: Ern stige muziek (opn.) 11.00: Voor de vrouw 11.20: Gramofoonmuzlek 12.00: Klaas v. Beeck en zijn orkest 12.40: Almanak 12.45: B.N.O. Nieuws- en economische berichten 13.00: De organisatorische opbouw van den Landstand 13.15: Gramofoonmuzlek 14.00: Causerie „Het teeltplan van den kleinen tuin" 14.20: Na ge- danen arbeidmuziek en vrooiykheld 15.50: Gramofoonmuzlek 16.00: Cyclus „God en den menech" 16.20: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 17.15: B.N.O.nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30: Gramofoon muziek 17.35: Duitsche taalcursus 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15: Het kwartier van den arbeid 18.30: „Pro Muslca" en gramofoonmuz. 19.00: Actueel half uur 19.30: Rotterd. Phllharmonisch orkest en solisten (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15: Cello en plano 20.40: Vervolg van 19.30 21.30: Gramofoonmuzlek 21 45: B.N.O.: Nieuws berichten 22.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: .Dutch News Reel" of Gramofoonmuzlek 22.15 —22.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuzlek 22.15: De Ramblers (opn.) 22.45: Gramofoonmuzlek 23.1624.00: Frans Wouters en zijn orkest (opn.) Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.45: Zie Hil versum I 8,45; Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.16: Gramofoonmuzlek Wij verzoeken onzen kwartaal-abonrié's, die per giro wenschen te betalen, het abonnementsgeld over het 1ste kwartaal 1942 vóór 10 Januari as. aan ons over te maken (Girorekening 57055). Na dien datum worden de abonnementskwitanties aange boden. Het abonnementsgeld bedraagt voor een gewoon abonnement f. 2.47 en voor een postabonnement f. 3.27 per kwartaal. Voor het automatisch glreeren van het abonnementsgeld zenden wij op verzoek gaarne het verelsohte formulier toe. DE DTRECITtE. 10.30: Lichte muziek (opn.) 12.00: Planovoor- dracht 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Rbemeensch orkest Gregor Serban 13.40: Voor de rijpere Jeugd 14.00: Zang. plano en gramofoonmuzlek 14.30: Gra mofoonmuzlek 14.45: Causerie „U en de mu ziek" 15.00: Goolsch Strijkorkest en gramo foonmuzlek 15.45: Hier W.A. 16.00: Orkest Malando en gramofoonmuzlek 17.00: Voor de binnenschippers 17.15: B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30: Orgelcon cert 18.00: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 18.15: „Camella's", muzikaal programma 18.45: Een nieuw Jaar voor den ploeg 19.00: Actueel half uur 19.30 Gramofoonmuzlek 19.45: Wetenswaardigheden van de week 20.00: Gramofoonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken" 20.15: Uitverkoop 1941 21.30: Muziek en muzen bij de Grieken 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachts- berlcht 22.1022.15: Avondwijding. GEMEENT. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Voor Zaterdag 3 Januari. Ie programma: 7.15—20.15: Hilversum I 20.15 24.00: Dultsch programma. 2e programma: 7.15—20.15: Hilversum n 20.1524.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bi) Radio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7 0024.00: Dultsch programma Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. Een Olljmoedlge roman dom VILHELM LICHTENBERG. (Vertaling var Mas vari Straten), Copyright l P O <G l Weisz) a'dam.) (46 Raffaela had zich dezen avond iets zorgvul diger opgemaakt dan anders, omdat dit eigen lijk de eerste keer was. dat zij zich in Fiesole onder de menschen begaf. Ze wandelde lang zaam de piazza over. lapgs het bisschoppelijke paleis, het kolossale standbeeld van de beide nationale helden Emanuele II en Garibaldi. Bij het huis van den burgemeester sloot, zich plotseling Soldati bij haar aan. ..Vandaag zoo heelemaal alleen?" vroeg hij zuurzoet. „Zooals je ziet," antwoordde zij doorloopend. „Riccardo speelt?" „Ja." „En is hij niet meer jaloersch?" „Heelemaal niet. Zelfs jou heeft hij op den koop toe genomen omdat hij inziet, hoe weinig gevaarlijk je voor mij bent." „Ach ja", knikte Soldati treurig. „Ik heb een verkeerden zet gedaan. Kan gebeuren. Daarom heb ik het echter nog lang niet opgegeven." „Wat heb je niet opgegeven?" „Je naar Rome terug te brengen." „De eerste draaidag is al verstreken." „Ach, dat zou me minder zorgen geven. Ik ben namelijk met de „Nerva" overeengekomen, dat het begin van de opnamen veertien dagen uitgesteld wordt. Ofschoon ik voor iederen dag dien ik je vroeger in het atelier breng een premie krijg." Ze draaide met een medelijdend glimlachje haar hoofd naar hem toe: „Ai-me Soldati! Je zult geen premie verdienen. Je zaken gaan Hij haalde de schouders op. „Men moet zijn noodlot weten te dragen. En Guido Soldati heeft dat altijd goed gekund." Ze liepen een tijdlang zwijgend naast elkaar, tot Raffaela plotseling vroeg: „Wordt het niet tijd. dat je naar Rome terugkeert?" „Ja. het wordt tijd", gaf hij toe. „Maar ik wacht toch. tot we samenreizên." „Je hebt met eigen ooren gehoord, dat ik tot het einde van het seizoen geëngageerd ben." j En Soldati antwoordde met eigenaardigen I klemtoon: „Wie kan weten hoe en wanneer de i zomer plotseling eindigt? Een enkele koude inval en de heele zomerhe.erlijkheid is voorbij. 1 De herfst komt sneller dan men denkt." „Je bent gek!" zei Raffaela en stapte nog 1 vlugger door. Na een poosje zei ze: „Ik kan je vanavond niet gebruiken." „Ik wil me niet opdringen!" verzekerde Sol dati. „Want je zult je vanavond in veel beter gezelschap bevinden." Raffaela vroeg niet naar de tamelijk duistere beteekenis van dien zin en besloot, Soldati voor het café, dat zich bij hotel Sepione bevond weg te sturen. Plotseling vroeg hij: „Houd je mij eigenlijk voor een fatsoenlijke kerel, geliefde?" Ze aarzelde met haar antwoord. Waarom vraag je dat?" zei ze ten slotte toch. „Omdat ik niet alleen je liefde, maar ook je achting zou willen hebben", zei hij met zelfspot. ..Denk er maar eens over na. hoe fatsoenlijk ik mij in deze affaire gedragen heb. Ik had voor de Campagna's je incognito kunnen opheffen. Ik had je dwaze gril aan de filmmaatschappij kunnen prijs geven, aan de kranten en de publiciteit Meer ik heb gezwegen. Hoe zwaar het me ook viel. En hoe onvergeeflijk het ook van me was. Vergeet dat alsjeblieft niet. Raf faela." Raffaela keek hem van opzij aan, haar trek ken ontspanden zich, en ze gaf hem zelfs een hand. „Je hebt gelijk. En waarschijnlijk ben je zelfs een fatsoenlijke vent." „Stellig", verzekerde hij trouwhartig. „Je kunt het alleen niet altijd laten merken als je manager van een filmster ben." En daarmede liet hij Raffaela alleen. Ze ging verder, ernstiger, meer in gedachten dan zij zich voor vanavond voorgenomen had. Tot ze voorbij het hotel Sempione kwam, waar ze naar het café wilde afslaan. Voor het hotel genoten gasten in ruime, rieten stoelen van de schoonheid van den Ita- liaanschen avond. Uitstekend gezelschap, stelde Raffaela met een vluchtigen blik vast. zeer veel Amerikanen, die dit deel van Italië bijzonder beminden. Plotseling echter hoorde Raffaela haar naam roepen. En ze herkende ook onmiddellijk de stem. Het was Reginald Hicks. Ze schrok en dacht er over na. of zij deze ontmoeting niet beter ontvluchten kon Maar toen vond zij, dat dit ondankbaar en hatelijk zou zijn. Ten slotte was hij op haar verzoek den oceaan overgesto ken. Ze ging Reginald dus tegemoet. Hij, wiens slapen al grijs begonnen te worden tegroettc Raffaela met de verlegenheid van een gymnasiast. .,Bc-n je erg boos op me? Ik bedoel dat Ik in Viareggio niet op je gewacht heb?" vroeg 1 Raffaela na een stilte van groote verlegenheid. „Hoe zou ik boos op Je kunnen zijn? Ik weet toch, dat Je niets zonder reden doet", antwoord de hij, terwijl hij haar hand kuste. „Ik dank je, Reginald." Na een nieuw, ver legen zwijgen informeerde ze: „Wanneer ben je in Europa aangekomen?" „Twee dagen geleden. Mijn eerste gang was Viarreggio. Ik ben toen dadelijk natuurlijk naar 1 naar Rome verder gegaan.' „Ik heb slechts één verontschuldiging, als je \vUt minste van een verontschuldiging weten „En?" vroeg Reginald Hicks met een lachje, dat hem onmiddellijk Vele jaren jonger maakte Raffaela aarzelde met haar antwoord en zei eindelijk ontwijkend: „Dat zal ik je later wel vertellen." Hicks knikte en noodlgde Raffaela uit met hem mee te gaan naar de zeer stemmige grill van het hotel. Hier zaten ze tegenover elkaar, de kellners serveerden een uitstekend diner, dat Raffaela hóe ongaarne zij het zich ook toe gaf bijna opschrokte. De halve porties van slgnora Campagna eischten werkelijk een aan vulling. Reginald vertelde haar. hoe moeilijk hij zich zoo plotseling uit zijn zaken los had kun nen maken, van den tamelijk stormachtïgen overtocht en hoe verheugd hij ondanks alles was. zoo spoedig naar Italië gekomen te zijn. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). Mensch en dier hebben beide onder de winter koude te lijden. De adem heeft zich als rijp aangezet. (P.K. Fenske-Hoffmann) Het steeds toenemende vervoer der Rotterdamsche tram heeft aanleiding gegeven op grootere schaal proeven te nemen met tramwagens, waarin door het verwijderen van banken een grooter aantal staanplaat sen is ontstaan. Een leuning is aangebracht. (Polygyoon-Hof) Een Duitsche pionier-stoottroep op ski's. In het strijdgebied voor Leningrad bewegen de mannen zich geluidloos door het besneeuwde bosch. (Orbis-Holland) Storingszoekers aan het werk. Het verwisse len van den beschadigden kabel duurt, niette genstaande sneeuw en ijs, slechts korten tijd. (PJC. Fenske-Hoffmann)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5