LESDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Woensdag 24 December 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN VISSCHERIJ-BERICHTEN t Binnenland Distributie van kaarsen Italiaansch W eermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsbericht Stadsnieuivs Voor de Vrouw Dg Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier BEURSOVERZICHT MARKT BERICHTEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 De s^Jretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart- maakt békend, dat met ingang van 25 December 1941 een aanvang zal worden gemaakt met de distri butie van kaarsen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van genoemden datum kaarsen slechts mogen worden gekocht, verkocht en af geleverd tegen afgifte van bonnen of toewij zingen. Onder de distributie zullen alle soorten kaar sen vallen. Kerstkaarsen, welke maximum acht tien gram mogen wegen, en Gothische kaarsen zijn echter van de bepalingen der distributie regeling vrijgesteld en mogen derhalve zonder bon worden gekocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel aanwezige luxe-kaarsen. Kaarsen zullen beschikbaar wórden gesteld ten behoeve van kerken en kerkelijke instellin gen voor den eëredieixst, ten behoeve van boe ren voor de verlichting van hun koeien- en paardenstallen, voor het vervoer per as en voor groote gebouwen als warenhuizen, theaters enz., voor zooverre daarin Lrï verband met de plaat selijke voorschriften een noodverlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zijn. De voorziening van kerken en kerkelijke instellingen met kaarsen voor den eeredienst zal centraal wórden geregeld door het rijksbureau Vóór che mische producten te 's-Gravenhage, met de desbetreffende kerkelijke instanties.. Alle aanvragen voor kaarsen tén behoeve van noodverlichting in theaters, warenhuizen e.d. zullen door het Rijksbureau voor Chemische Producten worden behandeld, Ten behoéve van de verlichting van koeien- en paardenstallen zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen In de gevallen, waarin verlichting door andere middelen niet mogelijk is. Ter beoordeeling óf een Verbruiker in aanmerking komt voor kaarsen voor stalver lichting is een aanvraagformulier ontworpen, dat bij de plaatselijke distributiediensten ver krijgbaar is gesteld. Na invulling van dit formu lier dieht de aanvrager het wederom bij den distributiedienst in'te leveren. De hoeveelheid' kaarsen, die voor stalverlichting zal worden verstrekt, zal afhankelijk Worden gesteld vail het aantal melkkoeien en paarden, dat de aan vrager bezit. Eveneens zullen kaarsen - beschikbaar worden gesteld voor de verlichting van voertuigen, Welke door dieren worden Voortgetrokken en van handkarren, welke regelmatig gebruikt worden in den tijd, waarvoor verlichting is voorgeschre ven. De Verbrüikers in deZe categorie* dienen eveneens een aanvrage in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst op door deze dien sten te verstrekken aanvraagformulieren. Met nadruk Wordt er evenwel de aandacht op ge vestigd, dat voor Verlichting Van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zul len Worden verstrekt. De gelegenheid om aanvragen in te dienen voor kaarsen, zoöwel voor stalverlichting als voor vervoer pei' as, zal Worden opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Januari a.s. Hieromtrent zullen de plaatselijke distributie diensten nóg nadere bijzonderheden bekend ma ken. De verbruikers dienen met de hoeveelheid kaatsen, die op grond van deze aanvragen wordt toegewezen, de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten, aangezien thans nog niet kan worden voorzien, wanneer opnieuw gele genheid za! bestaan een hoeveelheid kaarsen ter beschikking te stellen. Op de bonnen, welke door.de distributiedien sten worden uitgereikt., stkat vermeld „één rantsoen kaarsen". Zij zijn Voor onbepaalden tiid geldig en gêVen elk recht op het koöpên van 1 pak k 300 gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niét over een voorraad ka&fsèn beschikken, dienéii z\j. voordat aflevering aan de verbruikers kan plaats vinden; eerst in de gelegenheid te wor den gesteld van hun leveranciers kaarsen te betrekken, Zöodat de aflevering in de mééste gevallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal küfthén plaats vindén. DE VERPACHTING VAN VlSCHWATER. Prijs- en continuïteitsregeling. De gemachtigde voor de prijzen deelt naar aahiéidihg van liet ih de Staatscourant ver schenen Besluit, Waarin dé verpachting vati vischrecht is geregeld, zoowel wat den pachtprijs betreft als de continuïteit Van dë op 9 Mei 1940 bëstaandé pachtovereenkomsten, liet vólgende méde: Omtrent den pachtprijs is bepaald, dat als -de hoogst toelaatbare die prijs is te beschouwen, waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 was ver pacht. Was het op dien datum evenWel niét verpacht, maarVoordien in hét tijdvak van 1 Januari 1935—9 Mei 1940 wel, dan Is de laatste lijk in dat tijdsbestek geldende pachtprijs de hoogst toelaatbare. In alle andere gévallen, dus b.v. wanneer vischrecht, dat tot op heden in het geheel nog niet verpacht is geweest, nü voor het eerst wordt verpacht, is de verpachter ver plicht den secretaris-generaal van liét dépar tement van landbouw en visscherij piii vast stelling van den maximalen pachtprijs te Vêr^ zoeken. Deze bepalingen ten aanzien Van dén pachtprijs gelden eveneens voor de vergoedin gen Wegens uitgereikte schriftelijke Vêi'gUhnih- gen, onverschillig of deze door den eigeü&ar, dan wel door den pachter wordéh afgegéVëh. Wat de continuïteit van de pachtovereen komsten betreft, hiervoor is bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht de verplich ting heeft, dit vischrecht té blijven ver pachten, indien hij dit op 9 Mei 1940 reeds verpachtte. Hij heeft echter fiiét alléén de Verplichting tot verpachting, riiaar ook dc verplichting, deze té tloëh plaats vinden aali dcnzelfden pachter, die op 9 Mei 1940 Vaii hem pachtte. Overgang op een anderen pachter is voor hém slechts geoorloofd, indien hij daarvoor toestemming van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft ontvangen. Indien zulk een pdchter-Wisseling vóór het heden in wêrking tredende besluit, heeft plaats gevonden, is de verpachter verplicht binnen 14 dagen de goedkeuring van bovengenoeniden secrctaris-gener&al aan te vragen. Tenslotte diént op de mogelijkliëid të Wórden gêWezën, dat er ih dé toèkónist bilidehdê vóórselififtéh mét betrekking tot de uitgifte, en de uitoefe ning van het visclirécht. wórden gégêVèh. Hier door kan voor bepaalde wateren Wordên vast gesteld, dat daar beróépsVisschers dé voorkeur hebben. Ev is een commissie ingesteld, die tot opdracht heeft de rechten der verschillende groepen Vah belanghebbenden af te bakehen. AFSCHAFFEN VAN DE COUPONBELASTING. De aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op het feit, dat de wet op de couponbe lasting vërvalt met ihgaiig van 1 J&hüari 1942. Deze wet blijft riatiiêti hog. slechts van kracht, ten aanzien van de belasting en verhoogingen die reeds vóór gemelden datum verschuldigd waréh geWdrdêh én téiï aanzien vail Vóór diëh datum rëëds Begailê strafbare fêitêfl. In zijn weermachtbeTicht No. 579 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Cyrenaica zijn de gevechten hervat in het gebied ten Zuiden Van Barcla. Vijandelijke ge mechaniseerde strijdkrachten hebben herhaalde malen onze troepen aangevallen, ten einde daarvan de bewegingen te belemmeren. Aan het front van Solloern Werd een vijandelijke aanval afgeslagen. In de zone van Bardia Valt niets bijzonders te vermelden. Duitsche formaties vliegtuigen hebben met zichtbaar resultaat vij andelijke doelen gebombardeerd. Duitsche jagers haalden drie vijandelijke doelen gebombardeerd. Duitsche jagers haalden drie vijandelijke machi nes neer. Op zee, ter hoogte van Mersa-Matroe, heeft een van onze verkenningsvliegtuigen, dat door drie Hurricanes werd aangevallen, daarvan één neergeschoten en is met vijf gewonden aan boord op zijn basis teruggekeerd. NIEUWE VARKENSREGELING. Naai- wij van het departement van landbouw en visscherij vernemen, zal zeer binnenkort een nieuwe regeling voor de varkens in werking tre den, volgens welke slachtvarkens van 30 of meer K.G. levend gewicht, alleen krachtens een vei gunning mogen worden aangehouden op be drijven, waar men over voldoende afval be schikt om het varken verder te mesten. De varkenstoewijzing vervalt dus. Behoudens een Voederkern zullen deze varkens geen krachtvoer meer krijgen, daar dit laatste uitsluitend gere serveerd moet blijven voor de Instandhouding van den fokstapel. Ook de biggenmerkentoekenning ondergaat een wijziging. Van 1 Februari as. af zal elke fokzeug slechts één worp biggen per jaar mo gen .werpen, die alle binnen vier dagen na de geboorte moeten worden aangegeven ter mer king. Stamboekzeugen vallen niet onder deze bepaling, teneinde de instandhoudig van een hoogwaardige varkensstapel te bevorderen. FELLE BRAND TE AMSTERDAM Op dc Keizersgracht. Gisteravond is brand uitgebroken in het per ceel Keizersgracht 73 te Amsterdam, waar een speelgoed- en cartonnagefabriék onder diréetie van den heer Th, W. Walleen is gevestigd. De brand, die gelijkstraats ontstond, breidde zich snel Uit door de trekking, die ontstond in het trappenhuis en den iichtkoker. Het achter gedeelte van de benedenverdieping stond weldra in lichterlaaie en het vuur werd spoedig over gebracht naar de bovenverdiepingen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doëh het dUUrde echter ruim anderhalf uur, voor men den brand meester was. De vierde verdieping ging geheel in vlammen op. De eerste, tweede en derde etage alsmede het gelijkstraatsche ge deelte aan de rechterzijde brandden gedeelteA lijk Uit, terwijl dë linkerkant waterschade op liep, Het nablUsSchen vorderde nog geruimen tijd. De oorzaak van den brand is onbekend. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Ook in den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons. land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer. Er werd slechts hier en daar wat glasschade aan gericht. Voorts Werd door een brandbom een woonhuis getroffen. De hierdoor ontstane brand kon evenwél snel worden gébluscht. KATROL TEGEN HET HOOFD GEKREGEN. Toen de landbouwer H. Mepschen uit dè Krim (Overijsel) bij den landbouwer Van 't Holt te Oud-Lutten een wagen met stroo aan het laden was. kreeg hij een katrol tégen het hoöfd. De ongelukkige was op slag dood. BENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal Voor bestuur ëft justitie heeft op grond van art. 3 der véror dening no, 108/40 (Vierde verordening over bij zóndere bestuursrechtelijke maatregelen) en in aansluiting op art. 4 al. 1 der Verordening no. 3/40 over de uitoefening dér regeëfhigsbe- Voegdlieden in Nederland, tot burgemeesters be- lldemd Willem Henkes, candidaat-liötaris te Wasse naar, tot burgemeester van Amstéhradë, H. H, Kotlsen, gemeente-ambtenaar te Kerkrade, tot burgemeester van Wittem, G. J. P. Schmalbaéh te Vaals tot burgemeester Vah Beek en J. H. J. Hoffman te Valkenburg tot burgemeester van Nieuwenhagen. Tevens heeft de commissariê-geherasl voor bestuur en justitie den burgemeester van Roer mond, mi'. P. J. Reijmer, belast niet de voor- löoplge waarneming der zaken van den burge meester te Maasniel en den burgemeester P, H. J. Spiertz te Thorn met de voorloopige waar neming der zaken van den burgemeester te Wessem. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten heeft den tegenstander zijn met groote bloedige verliezen ondernomen aan vallen ook gisteren voortgezet, Eenige plaatselijke vorderingen werden door een tegenaanval opgeheven. Op andere plaat sen werden vijandelijke concentraties voor den aanval door eigen aanvallen uiteengeslagen. Aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen olieopslagplaatsen én Stationsinstallaties in de haven Tuapse inbrand geworpen en met succes aanvallen ondernomen op vijandelijke spoorwegtransporten in het Zui delijke deel van het Oostelijke front. Sterke strijdkrachten van het Iuchtwapen hebben in gegrepen in de gevechten op den grond en den vijand aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Sovjetcolonnes op den ijsweg van het Ladogameer Werden overdag en des nachts met bommen bestookt. In het hooge noorden hebben formaties gevechtsvliegtuigen met bomtreffers vijandelijke batterijen buiten gevecht gesteld en ravltailleeringstreinen op de Moermansklljn vernield. Nachtelijke aanvallen van het iuchtwapen waren gericht op Moskou. In den strijd togen Groot-Bfittanië hebben dUlkbooten vier vijandelijke koopvaarders in den grond geboord, om. een groot transportschip, met een totalen inhoud van 23.500 brt. Het door dé duikboot van deti kapt. It. Blgalk in den grond geboorde Britsche oor logsschip is inmiddels geïdentificeerd als het vliegtuigmoederschip Unicorn. Het be treft hier het niéuwste, eerst tijdens den oorlóg gereed gekomen schip van deze soort dat in de Britsche vlootlijsten als vlieg- bootmoederschip staat ingeschreven. In Noórd-Afrlka gaan de geVéGhten voort. Duitsche troepen hebben in vastberaden tegen aanval twee Britsche batterijen en acht tanks vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben concentraties van den Vijand uiteengedreven in Noord Cyrenaica. Boven Malta zijn in luchtgevechten twee Brit sche jachttoestellen neergeschoten, op een andere plaats In het gebied van de Middelland- scliê Zee is een groote vliegboot vernield, Het Britsche Iuchtwapen heeft vannacht bri sant- en brandbommen geworpen op eenige plaatsen in West-Duitschland en in de bezette Westelijke gebieden, De schade is onaanzienlijk. De vijand heeft twee bommenwerpers verloren. PANNENDEKKER VAN VIERDE VERDIEPING GEVALLEN. Gistermiddag is van een in aanbouw zijnd pand aan de Meent te Rotterdam de pannen- dekker J. C. van Éngen, die géWoond heeft in de pieretstraat aldaar, tijdens zijn werkzaam heden op de vierde verdieping gevallen. De on gelukkige kwam op een circa 12 meter lager gelegen houten gebouwtje terecht en moest met inwendige kneuzingen naai' het Ziekenhuis aan den Coolsirigel Worden overt gébracht, Waar bij eenige uren later aan de bekomen kWetsUtoii is bezweken. CARILLONCONCERT. Op Eersten Kerstdag.' Het programma van het carillonconcert dat morgenmiddag van kwart over twaalf tót kwart over een door den beiaardier, den heer R. Heering gegeven wordt, luidt als volgt: 1. A la venue de Noël, met twee variaties, Balbatre 17e eeuw: 2a. Gezang 10 (daar is uit werelds duistre wolken), Mel. J. G. Bastiaans (1812—1875); b. Gezang 11 (uit hooger hemel kom ik aan), Mel. M. Luther (14831546); c. Gezang 13 (Christus is verschenen), Duitsche voorrefórmatorisché melodie; 3. II est hé lê devin Enfant 17é eeuw, BeW. Leon Rocques; 4. Kinderkerstfeest, N. Gade: a. Kerstklokken, b. Kerstklökken, c. Dè kerstboom, d. Rondedans dér jongens, e. Góede nacht; 3. Menuet, J. S. Bacli (1685—1750); 6a. De herdertjes lagen bij nachte, Oud-Nederlandsche mélodie; b. Een Roze fi'isch ontlöken, Mei. Uit de 15e èeUw; c. In den Kerstnacht, Pórtugeesch Kerstlied; 7. Engelenzang. G A: Schulz; 8. Improvisatie. BIETEN OF KROTEN. Eenige smakelijke recepten. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Men kan bleten op zeer smakelijke wijze toe bereiden. Door haar hoog suiker- en Zetmeelge- halte ls het zeker een groente, die waard ls ge- feten te worden Bleten moeten dikwijls lang ko en, eer z(j gaar zijn, een reden waarom vele hulsvrouwen ze graag gekookt van den groenten- boer koopen. De kooktijd kan echter aanmerke lijk bekort worden, walmeer men de bleten niet in haar geheel kookt, maar eerst ln dunne plakjes schaaft of ln blokjes snijdt, waardoor zij ln pl.m. uur gaar zijn. En gebruikt men de geraspte rauwe bleten als sla, dan vraagt de bereiding ln het geheel geen brandstof Eenige recepten voor 4 personen volgen thans. Gekookte bleten (1) 1 k.g. bleten, aardappelmeel of bloem, zout, azijn suiker. De rauwe bleten schillen, ln plakjes scha ven of ln kleine blokjes snijden, opzetten met Wéinig kókénd water, zout, peper en suiker, en in een goed gesloten pan vlug gaar koken. Als de bleten even gekookt hebben, de groente om leggen. Kooktijd plus minus uur. Wat azijn toe voegen en het vocht binden met aangemengde bloem ol' aangemengd aardappelmeel. Gekookte bleten (2) 1 k.g. bieten. Zijn de Diaderen nog niet ver wijderd, dan moeten deze afgesneden worden. Men dóet dit enkele centimeters bovén den voét, om te voorkomen, dat het roode sap uit de wortel wegvloeit en deze bleek wordt. Om dezelfde reden moet men oppassen het worteleinde niet te bre ken of hot huidje te beschadigen. De bleten was- schen en gaar koken met ruim water, zonder zout. De bleten zijn gaar als het vel gemakkelijk loslaat. De bleten afgieten, stroopen. in dupne plakjes snijden of gróf raspen en warm. met een sausje geven of als sla bereiden. Bleten in een sausje, 1 k.g. gekookte bleten, 3 dl. water, 3/4 dl. azijn, 15 gr. bloem, suiker, zout. (peper, Wat kruidnagel) De bleten ln dunne plakjes snijden, opzetten met water (kruidnagelen), azijn, (peper), zout en sui ker en even verwarmen. Het nat, waarin de bic ten verwarmd zijn, binden met de aangemengde bloem en de bleten ef weer door mengen. Bleten met alt. 1 k.g, gekookte biéten, 3 b. 4 Uien, 15 gr. bloem, 3 dl. water, 3/4 dl. azijn, suiker, zout. peper, (boterj(Wat kruidnagel) Bereiding als bleten ln een saósje. De uien fijn snijden en met de bleten mee verwarmen of ln wat bötor gaar (maar niet bruin) frulten en aan de bleten toevoegen. Sla van rauwe bleten, zure appelen, andijvie en uien. 400 gr. rauwe bieten. 2 zure appelen, 250 gr. andijvie, wat uitjes uit het zuur of 1 versch uitje, Wat taptemelk, (azijn), fijngemaakte aardappel, zout. De bieten schillen en fijn raspen, de appelen wasschen éli raspen of fijn schaven, de andyvio wasschen en fijn snijden, de uL schoonmaken en raspen of fijn hakken. Van wat taptemelk, fijn gemaakte aardappel, (azijn) en wat zout en sui ker een slasaufije maken en de bleten, appelen, andijvie en uien hiermee vermengen. Sla van gekookte bleten niet zure appelen, Witte kool en nlen. 400 gr. gekookte bleten, 3 zure appelen, 250 gr. witte kool, 1 versch uitje of 4 uitjes uit het zuur, suiker, wat taptemelk (azijn), fijngemaakte ge kookte aardappel, zout. De bieten ln dünne plakjes snijden. De appelen wasschen en raspen of fijn schaven. De witte koöl fijn schaven, do ui schoon maken en nispen of fijn hakken, Van wat t-aptemclk, ffjn gemaakte aardappel (azijn) en Wat zóut en suiker een sla- sfttlSje maken en tie bieten, appelen en witte kool ermee vermengen. Stamppot van bieten, en aardappelen. 1 k,g. bleten. 2 k.g, aardappelen, suiker, zout, wat boter of vet, wat azijn, kruidnagel. De schoongeboende en ln stukken gesneden aardappelen, de geschilde en ln plakjes, gesneden bieten met eön bodempje kokend water en zout gaar koken ln een goed -gesloten pan. Kooktijd pl.m. uur. Dö bieten en aardappelen door el kaar mengen en wat boter of vet, suiker, aztfn én (kruidnagel) toevoegen, Uw gift: een bond Met volk en tand. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. ïn nood en strijd Reikt' heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. J. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. Téekéningen Wagner Voorbereidselen 33. "Tot 's avonds laat nog övéfieg- den Barrabas en Hein met de gatnaal wat hun tê doen Stónd.. Wapens had den ze niet genoeg. Barrabas wildé 21ch een boog aarischaffen met eén stel sterke pijlen Met dat wapen was hij Vólkomen vertrouwd; hij was niet voor niets de eerste prijswinnaar gev/orden in de wedstrijd, die gehouden was tér ere van de verjaardag van den koning der Rode Miéren! Ver dei zou Hein nóg eens proberen oi er geen list te beden ken viel, om het monster van z'n stuk te brengen, want zónder slimheid zou- den ze 't zeker üiét kunnen Wlfthèii, dat begreep Hein wel En zo was de Vólgende dag Barrabas druk bezig met hét maken van een sterke boog en een stel scherpe pijlen. Elké pijl, die af was. werd gekeurd en afgeschoten, om te zien of hij wel volkomen voldeed. De snoek lag naast hem om Iédere pijl terug te brengén tiaar BarrabaS: Want de snoek had zich gewonnen gegeven; Barrabas en Hein waren steeds vrien delijk en voorkomend vóór hem ge weest ondanks z'h stugge houding Én zo had hij z'n snoekentrots opzij gezet en Hein .had toen als iets vanzelfspre kends de strik vah z'n bek weggenó men. Trouwens geen schubbetje op zijn srtoêkëïiiiGhèafn dacht et nog over. om de beide vrienden ln de steek te laten! Én zo Stonden ze de pijlen te proberen toen ér Ineens een grote kwal kwam aandrijven. Barrabas moest even wachten tot 't ding voor bij was maar in plaats dat-ie voorbij dreet kwam-ie recht op Barrabas ai en plotseling zag die dat net Hem was. die zich in de kwa: verstopt had. Na lang Zoeken was Hein namelijk op het Idee gêkómen eén kwal als vermomming te gebruiken en nu zag hij aan het gezicht van Barrabas wei, dat de vérmomfi\lng goed was. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 24 Dec. Tarbot f. 9.10—8.70; Tong f. 8.90—5.50 per k.g. Kabeljauw f. 4'520 per 10 stuks. Kleine scbol 2e soort f.120110; Pufachol le soort f-9266; ld. 2e soort f. 5540; Groote bot f. 125; groote schar f.6650: Kleine schar f.4931: Pufschar r. 26— 17; Wijting'f.75—63. Alles per 50 K.G. Besommingen. Trawler: KW. 158. Willem Cornells IJsbrand, 20 m. f. 1074. Loggers: KW. 82 f.460: KW. 26 f.1024; KW. 20 f.431KW. 58 f-682; KW, 2 f.115; KW. 52 f. 358; KW. 175 f.376. Amsterdam, 24 December. Zooals verwacht kon worden, was het "zaken verkeer op de effectenbeurs te Amsterdam he den van bescheiden afmetingen. Aan den voor avond van vier dagen, waarop de effectenbeurs gesloten zal zijn, meenden de beleggers er de voorkeur aan te geven, de situatie kalm af te wachten, geen nieuwe engagementen aan te gaan noch in loopende posities verandering te brengen. 'Dientengevolge waren er maar weinig orders en de koersen verschilden in doorsnee niet veel bij die van gisteren. De markt werd door geen enkele aangelegenheid van bijzondere strekking beïnvloed, zoodat er geen ruimte over bleef voor groote schommelingen. Dat de beurs overigens goed veerkrachtig was, bleek wel hieruit, dat in weerwil van het gebrek aan affaire, het koerspeil, tenminste vergeleken met de vorige slotkoersen, gemakkelijk gehandhaafd kon blijven. Op de Petroleummarkt werden Olies weliswaar aanhoudend in een open hoek verhandeld, maar op de keeper beschouwd waren de omzetten toch niet groot en de koers bewoog zich daarbij tus- schen 256%% en 261%, waarbij tegen het slot juist in het midden tusschen deze limites werd gehandeld. Van de Indische Cultuurfondsen gaven HVA's nog de drukste affaire te zien. BU een ope- ningsprijs van 347% steeg de koers tot 355%, om daarna weer af te zakken omstreeks 350%. Vorstenlanden waren gemiddeld zoo goed als onveranderd. Van de Tabakken werden Deli Batavia en Senembah tegen omstreeks de vo rige pa-ijzen afgedaan. Oude Deli's waren een paar punten hooger, 231234%. De omzetten op de Rubberafdeeling waren gering. Amsterdam Rubbers schommelden tusschen 240% en 244%, de minder courante soorten hadden een zeer stil verloop. De Schecpvaartrubriek was kalm. Oude Vaar ten golden 126% tot 128%. Oude Booten fluc tueerden tusschen 161%% en 163%%. Scheep vaart Unies tusschen 157%% en 161%%, Japanlijnen bleven op peil. Voor de Industricc- len bestond maar weinig belangstelling. De toonaangevende soorten van de markt waren zoo goed als ongewijzigd. De minder courante sooorten wai'en bijna veronachtzaamd; toch kwamen in diverse gevallen Iets hooger notee ringen tot stand. De beleggingsmarkt had een kalm verloop. .Voor de Nederlandsche staatspapieren was dë stemming echter goed prijshoudend. De obli- gatiën uit de jongere emissies waren meeren- deels iets hooger. De omzetten waren echter klein en obligatiën Nederland gaven slechts geringe, affaire te aanschouwen. Gémeentolijke leeningen en pandbrieven wa ren zeer stil, bijna ongewijzigd. De Duitsche markt lag verlaten, Kerkelijke leeningen waren bijna onveranderd. (A.N.P.) GOUDA, 24 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 159 stuks. 9 magere varkens. Prijzen f. 16— 24 per stuk; 122 biggen f.8—12; 18 runderen overgenomen door de Veehouderljccntrale; 10 bok ken en geiten f. 10—40, Handel stug. GOUDA, 24 Dec. Algemeene markt. Aangevoerd 3 partijen kaas, le kWSllteit met rijksmerk f 62.60 Handel vlug. KATWIJK A/D. RIJN, 23 Dec. Groentenveiling. Waspeen f. 6.207.50, grove peen f. 2.102.50. kroten f. 2.404. rapen f. 1.902.10, uien f4.50. groene kool f,3.905.10. gele kool f. 4.105.20, boerenkool f. 3.40—4.80. Prei f. 4.507.80. NAALDWIJK, 23 Dec. Mlddenprils Westl. vei lingen. Nero 17. 2e 11, prèl 1—7. tomaten 15—32. spruiten 417 per kilo; roode kool 4.605.80, sav. 5.605.80. groene 5.80. peen 7.80 per 100 kg., bloemkool 616.' knolselderle 2—8 per stuk; sel- dery 804.70 per 100 bos, peen 5 per bos, NOORDWIJKERHOUT, 23 Dec. 1941. Veiling „De Eendracht". Wortelen f. 2.403.20; koolrapen f. 1,68—2.10 per 100 K.G.: knolselderij f5—7 per 100 stuks; witte kool f.2.50: savoye kool f. 4.80: roode kool f. 4,80; boerenkool f. 5.60; groene kool f. 5.50 per 100 K.G. RIJNSBURG, 23 Dec. Groentenveiling. Knol selderle f 8, Idem n f. 3.506 per 100; roode kool f. 5.80; gele kóól f:5.60; Witte kool f. 3.08; groene kool f,6: boerenkool f.6; uien f. 5.10; grove peen f.4.50; knolrapen f.2.50; prei f. 7.50: witlof f.25; kroten f.5: gekookte kroten f. 11.40 per 100 kg.: selderie f. 2.30—2.50; peterselie f.3.20 —4; kervel f.3—3.80 per 100 bos. RIJNSBURG. 23 Dec. Bloemenveiling. Huist 1.85 p. kg.; Kerstrozen f. 0.70—1; Tulpen: Krelage f. 1.35: Yellow f. 0.65—1: Duo de Berlin f.3—8: Witte due f.3—5: Scarlet f,3—5: Brlllant Star f.5—7.80: Narcissen: Helios 4060. Hyacinthen: Bismarck f. 17; Tubbergen f. 1014; Pink f. 13 18; L'innocence f. 1523. VOORHOUT, 23 Dec. Slachtkonilnen f,1.60— 4.25: Jonge konijnen f. 0.601.20: Voedsters tot f. 5.25; Kippen f. 0.95—1.80. Alles per stuk. (2 lijnen) Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A, Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3