De strijd in Oost-Azië STADSNIEUWS Churchill's bezoek aan Roosevelt WOENSDAG 24 DECEHDER 194f No. 25077 r r Verduisteren 82ste Jaargang Verspreide berichten Interview met von Ribbentrop P. Boot Sr. wordt 80 jaar De Rijkscommissaris bezoekt eèn kerstfeest Duitsche indrukken Mei Duïis<^h.lcmc5 verb een vrij Nederland V.J EERSTE BLAD De komende feestdagen Hedenavond spreekt ir. Mussed over de beide zenders De sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar 17.30 uur 9.51 uur k._ LEIDSCH DAGBLAD Directeurr J w Hennv Telet Directie en Administratie 25041 <2 lllneni DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst LeldeD pi verv K Been r - 'den OP DE PHILIPPIJNEN. In de omgeving van de golf van Lingayen pp het eiland Luzon (Philippijnen) zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag hevige gevech- te uitgebroken, nadat van de zijde der Ameri kanen versterkingen waren ontboden. Ook zwa re wapens" mengden zich in versterkte mate in den strijd, zooals blijkt uit Dinsdagochtend ont vangen berichten uit Manilla. De Japanners drongen tot aan de stad San Thomas op. Ook het Amerikaansche hoofd kwartier geeft thans toe, dat de activiteit van de Japansche vliegtuigen boven de Philippijnen in nog sterkere mate is toegenomen, dan tevo ren. De Japansche vliegtuigen verijdelen de pogingen der Amerikaansche strijdkrachten om de Japansche landingen aan de Westelijke kust van Luzon te belemmeren. Over de gevechten op Mindanao, waarbij de hoofdstad Davao is bezet, meldt het Japansche hoofdkwartier nog, dat tot en met 21 December 600 .gevangenen zijn gemaakt; 200 Amerikanen zijn gesneuveld. MOUNT CAMERON OP HONGKONG BEZET. Naar Domei meldt, is een nieuwe, vijande lijke versterkte stelling op Mount Cameron op Hongkong door de Japanners lia felle gevechten bezet, Cameron behoort tot de ten Zuiden van Victoria gelegen, deels zwaar versterkte reeks heuvels, waar de Engelschen zich voor den laat- sten tegenstand hebben verschanst. Onder de gesneuvelden bevinden zich briga de-generaal-J. K. Lawson. de commandant van het Canadeesche expeditiecorps en eenige zijner hooge officieren. JAPANNERS GELAND OP EILAND WAKE. Het ministerie van marine der Vereenigde Staten maakt bekend, zoo wordt uit Washing ton gemeld, dat Japansche strijdkrachten gis termorgen geland zijn op het in den Stillen Oceaan gelegen Amerikaansche eiland Wake. In het desbetreffende communiqué wordt voorts bekend gemaakt, dat de Japanners be slag hebben gelegd op het Amerikaansche s.s. „President Harrison" (10.509 brt.). Volgens een verklaring van het Amerikaan sche ministerie van marine is de sterkte der Japansche landingstroepen op het eiland Wake niét bekend. De Amerikaansche bezsuiv.gsir pen aldaar, zoo wordt in de mededeeling gezegd, zijn slechts van geringe sterkte. De gevechten op het eiland duren met toenemende hevigheid voort. Het ministerie van oorlog voegt hieraan nog toe, dat vijandelijke duikbooten voor de Pacifie-kust van de Vereenigde Staten twee nieuwe aanvallen op Amerikaansche koopvaar dijschepen hebben ondernomen, waardoor het aantal van deze aanvallen tot zes gestagen is. Volgens éen bericht uit San Francisco is het Amerikaansche s.s. „Montebello" gistermorgen voor de kust van Californië door eén Japan sche duikboot tot zinken gebracht. Recfdings- booten met overlevenden zijn aan land eekomen. (AN.P.) MASSALE JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP RANGOON. Japansche vliegtuigen hebben ^gistermiddag een massalen aanval ondernomen op Rangoon, de hoofdstad van Birma, waar het vliegveld en de hangars, het station, de regeeringsgebouwen en de kazernes zwaar gebombardeerd werden, zoo wordt in een Japansch frontbericht ge meld. Behalve dat zij een aantal Engelschc vliegtuigen vernielden, die op den beganen grond stonden, schoten de Japanners verschei dene van in totaal 15 Engelsche vliegtuigen neer, die aan de luchtgevechten hadden deel genomen Men kon het uitbreken van verschei dene groote branden constateeren. Alle Japansche toestellen zijn behouden op hun steunpunten teruggekeerd. (D.NJ3.) NIEUWE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN TE TSJOENGKING. De centrale uitvoerende raad te Tsjoengking heeft ontslag verleend aan den minister van buitenlandsche zaken Kwo-tai-tsji, die als expo nent van de pro-Engelsche pojitiek pas enkele maanden geleden -werd teruggeroepen van zijn ambassadeurspost te Londen en op het Chmee- sche ministerie van buitenlandsche zaken kwam. Soeng, een zwager van Tsjang kai-sjek, die thans als eerste gedelegeerde van Tsjoeng-, king deelneemt aan de onderhandelingen te Washington, is tot opvolger van Kwo tai-tsji benoemd. In politieke kringen te Tsjoengking *ordt de benoeming van Soeng uitgelegd als een blijk der nauwe samenwerking tusschen Tsjang kaï- sjak en zijn beide zwagers. De tweede zwager is de minister van financiën, Koeng. Kwo tai-tsji is weggedrukt op den post van voorzitter der subcommissie voor buitenland sche aangelegenheden van den natt°naj?P var~ dedigingsraad. V.S. EN CANADA WILLEN EENHEID IN WAPENPRODUCTIE. De Britsche berichtendienst meldt uit Was hington dat de gemeenschappelijke commissie voor de wapenproductie van Canada en de Ver Staten den president voorstellen heeft voorge legd die ten doel hebben eenheid te brengen in de wapenproductie van de twee landen en deze te vergrooten. Aanbevolen worden o.m. de opheffing van invoerrechten en andere douane rechten, alsmede andere maatregelen die den vrijen stroom van de noodzakelijk munitie- en wapenleveranties tusschen de '.wee telden be lemmeren. Roosevelt heeft verklaard, dat de voorstellen zoowel zijn toestemming als die van het. Canadeesche oorlogskabinet hebben ver worven. (A.N.P.) DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE VLOOT In den loop van deze maand hebben de Engelschen in de Middellandsche Zee vijf krui sers en twee torpedojagers verloren Een pant- serschip, zes kruisers en een torpedojager' zijn ernstig beschadigd In December hebben de Engelschen in den Stillen Oceaan twee pantserschepen, twee krui sers, twee torpedojagers en twee kanonneerboo- ten. alsmede verscheidene transportschepen ver loren. Op den Atlantischen Oceaan hebben de Engel schen een vliegtuigmoederschip en een kruiser verloren In totaal heeft de Engelsche marine dus in minder dan een maand tijd zeventien oorlogsschepen verloren. Een minstens even groot aantal andere schepen is meer of minder ernstig beschadigd. Het vliegtuigmoederschip, waarvan de torpedeering werd medegedeeld, be hoort waarschijnlijk tot de klasse der „Illustri ous". Dit zijn zeer moderne schepen met een watelverplaatsing van' 23.000 ton, een snelheid van 30 knoopen. die een vijftfgtal toestellen kunnen vervoeren. (Stefani). ITALIAANSCH GENERAAL GESTORVEN. Te Napels is generaal Guillio Borsarelli di Rifreddi aan zijn zware verwondingen, welke hij had opgeloopen by de gevechten in de Woestijn van Marmarica, bezweken Generaal Borsarelli is de zevende Italiaansche generaal, die aan het front zijn leven voor het vaderland'heeft gegeven. (D.N.B.)) ITALIAANSCHE GEVOLMACHTIGDE TE PARIJS. Het D.N.B. meldt uit Rome: In overeenstemming met de rijksregeering is, naar officieel wordt medegedeeld, besloten, dat Italië evenals Duitschland een politieken gevolmachtigde te Parys benoemt. Voor deze functie is ambassadeur Gino Buti aangewezen. De regeering te Vichy is van deze benoeming in kennis gesteld. STRIJD TOT DE OVERWINNING. De Duitsc-he minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, heeft aan een correspon dent van het Spaansche persbureau, Efe een onderhoud toegestaen, waarin hy nogmaals de uitsluitende schuld van Roosevelt aan het uit breken van dezen oorlog aan de kaak stelde en uiting gaf aan den wil der mogendheden, ver bonden in het driemogenhedenpact. tot een stryd zonder compromis tot aan de definitieve overwinning. Op een vraag omtrent de algemeene oorlogs situatie, de verdere ontwikkeling van deze uiter mate groote worsteling en zoogenaamde Duitsche proefballonnetjes over vrede te Moskou ver klaarde de minister: het is thans de tijd niet om van vrede te spreken. Thans is het stryd en nogmaals stryd. Met weergaloos heroïsme en fanatisme wordt deze oorlog door Duitschland, Italië, Japan en zyn bondgenooten tot aan de definitieve overwinning gevoerd. De mannen, die aan de vele fronten van het driemogenhdenpact over de geheele wereld staan, weten heel precies, dat niet alleen zy verloren zijn, indien zy het niet bolwerken, doch dat een meedoogenloozc tegenstander hun vrouwen en kinderen en hun land zou vernietigen, ja, dat practisch hun ge heele volk zou worden vernietigd. Daarom zullen wij dezen oorlog zonder compromis of meedoogenloos ten einde toe voeren. De geruchten omtrent de vredesproefballonne- tjes noemde Ribbentrop dom geraas. In Rusland zoo zeide de minister met grooten nadruk, zal de stryd eerst dan beëindigd worden, als niet slechts iedere bedreiging, maar ook iedere ern stige rustverstoring in Europa uit het Oosten voor goed is uitgesloten. Het Russische vraagstuk zal het komende jaar definitief worden opgelost door de Duitsche weermacht. Tot slot zei de minister tot den correspondent: u kunt rustig naar Spanje seinen, dat even zeker, als de aarde om de zon draait, aan het eind van deze groote worsteling slechts de volstrekte overwinning van Duitschland en zijn bondge nooten zal komen. (D.NJB.). TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. WIND Hzn. Gistermiddag vond onder groote belangstel ling op de begraafplaats aan de Groenesteeg de teraardebestelling plaats van den heer J. Wind Hzn., die de vorige week geheel onverwachts op 70-jarigen leeftyd is overleden. De overledene was oud-opzichter van den technischen dienst van het Ned. Herv. Kerkgenootschap te dezer stede. Voordat de stoet zich naar de begraaf plaats begaf, heeft dr. J. Riemens, Ned. Herv, predikant alhier, ten sterfhuize gelezen Ps. 90. Toen de kist, die gedekt was met vele bloem stukken, o.a. van familie en technisch en admi-^ nistratief personeel, in de groeve was neerge laten. trad naar voren de heer J. P. Mulder, voorzitter der Gemeentecommissie der Ned. Herv. Gemeente, die den overledene schetste als een krachtige en voortvarende figuur, die niet tegen werken opzag. In zyn moeilijk werk heef', de commissie hem niet alleen leeren kennen, doch bovenal waardeeren. Het terrein, waarop hy zich bewoog en zijn groote werkkracht ont plooide was uitgebreid en veelzydig. Hy w:r niet alleen opzichter bij de restauratiewerker aan de kathedralen, ook behoorde het gewone onderhoud der kerkgebouwen en de verzorging der begraafplaatsen tot zijn dagelijksche bezig heden. Juist acht jaar geleden heeft de com missie van deze waardeering ook mogen getuigen bij zijn afscheid. Het was een pijnlyk moment in zyn leven, toen hij ten gevolge van een eerst onbeduidend uitziend ongeval zijn werk voor goed moest neerleggen. Thans heeft hij deze ge dwongen rast. verwisseld met de bliide rust in het Vaderhuis Spreker richtte tot slot woorden van deelneming tot de echtgenoo.te van den overledene. Vervolgens werd nog hét woord gevoerd dooi den heer E. J. de Geus, voorzitter van het Vrij willigerskorps. waaraan de overledene ruim 21 jaar zijn medewerking had gegeven. Een vriend van den overledene, de heerNoorda, heeft alle aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstelling. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Willem de Jongh, Gan getje 10, Leiden; le Middellandstraat 38a, hoofd zaak Rotterdam, lederwaren. Opheffing: Firma B. J. M. Kortmann v.h. J. P. M. Kok. Zoutziedery „Het Anker", Oude Singel 248, Leiden. Wijziging: N.V. Broodfabriek „De Zeeuw", Korte Mare 22. Leiden. De zaak is met ingang van 6 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateur: D. G de Rooy Leiden. OUD-VICE-VOORZITTER DER KAMER VAN KOOPHANDEL. Foto-archief IN IIET LAZARET VAN DE LUFTWAFFE TE AMSTERDAM. Hedenmiddag heeft het lazaret van de Luft waffe te Amsterdam Kerstfeest gevierd. Door het bezoek van den Rijkscommissaris kreeg het feest een bijzonder karakter. Een soldatenkoor, ae muziekuitvoering van eenige artsen en een operatie-verpleegster van het lazaret deden een byzonder feestelijke kerststemming ontstaan. De feestzaal was plechtig versierd met groote kerstboomen, stralen-kransen en kaarsen. Het hoogtepunt van dit stemmingsvolle feest werd gevormd door het uitdeelen der kerstge schenken van den Rijkscommissaris door den kerstman, terwyl tegelijkertyd de verpleegsters en leden der N, S. Frauenschaft de bedlegerige soldaten in de afgezonderde vertrekken bezoch ten. Met luidsprekers werd de feestelykheid uit de feestzaal in de verschillende kamers uitgezon den. Het ANP. meldt uit Berlijn: Naaat Maandag was gemeld, dat Eden te Moskou onderhandelt, kwam een Reuter-bericht mededeelen, dat Churchill zelf in gezelschap van Beaverbrook te Washington was aangekomen. Klaarblijkelijk doet Engeland alle pogingen om door persoonlyk contact in de hoofdsteden zijner bondgenooten die hulp te krygen, welke het tot dusver op andere wijze telegrafisch en langs diplomatieken weg vergeefs heeft ingeroepen. Het roept om hulp, zooals Frankryk in Juni 1940 en het heeft er allen schijn van. dat Ame rika evenals toen antwoordt, tot zijn spyt geen hulp te kunnen verleenen. De Ver. Staten zijn slechts op eigen ver meende veiligheid bedacht, zien him Westkust reeds bedreigd door Japansche vliegtuigen en duikbooten en droomen van vyandelijke lan dingen'op het Amerikaansche vasteland, ja zy achten zelfs hun Oostkust op gelyke wijze in gevaar gebracht, waarom zy ook daar in vele havens den staat van.beleg hebben afgekondigd Ma de ontzetting, welke het Amerikaansche volk door de vernietigende slagen op Hawaii Goeam en de Philippijnen aangreep vertoont Washing ton ol meer de neiging, zich in eigen huis terug te trekken in de meening. zich daar met succes tegen de vereenigde aanvallen der mogendheden van de Nieuwe Orde te kunnen verdedigen, ter wijl alle andere stuk voor stuk onder den voet zijn geloopen. Weliswaar hoort men een enkele stem. die aandringt op een directen aanval op de Japan sche eilanden en op Tokio, daarbij herinnerend aan Scipio's tocht tegen Carthago, terwijl Han nibal reeds by na het" heele Romeinsche Rijk had veroverd doch deze stemmen gaan in het koor derg°nen. die om „home defence" roepen, verloren. Trouwens, reeds deze vergelüking met Rome duidt erop. hoe ook deze enkelingen der> toestand als wanhopig beschouwen. D? Berliinsehe bladen karakteriseeren de reis van Churchill als een gang naar Canossa van een staatsman, die reeds zoo afhankelyk is ge worden van Noord-Amerika. dat hij de Engel sche oorlogswensclien ondergeschikt moet ma ken aan de aanwijzingen van Roosevelt, zoo meldt het D.N.B. Eensluidend wiizen de bladen er op. dat vooral door de laatste groote ver liezen "en de viiandeliike mogendheden op de Stille Zuidzee. Churchill en Roosevelt zich ee- nteatst zullen zien voor een onoplosbaar pro bleem; de mogendheden van het drlemogend- hedenpact zullen er voor zorgen, dat het on oplosbaar Jolijft. De „Nachtsausga.be" merkt iro nisch op. dat men op deze conferentie..stellig In de eerste plaats de vernietiging zal moeten constateeren van alle plannen van de Britsche, Amerikaansche en bolsjewistische oorlogvoering teg°n Duitschland voor 1942. „Wie helpt wien?", zoo vraagt de „Berliner Boersen-Zeitung". welk blad betoogt, dat dit maal Churchill en Roosevelt zullen trachten elkander te bepraten om den een de kastanjes uit het vuur te laten halen voor den ander. ANGELSAKSISCHE ..OORLOGSRAAD". Naar Associated Press meldt, heeft Roose velt een conferentie der leiders van het Ameri kaansche leger en de marine met Churchill en gevolg uitgeschreven. Naar het Witte Huis heeft verklaard, zal deze groep de „oorlogsraad" wor den genoemd. Van Amerikaansche zijde zyh uitgenoodigd de minister van oorlog, Stimson," de chef van den staf van het leger, Marshall, de chef van den luchtstaf, Arnold, de minister van marine Knox, de chef der marineoperaties, Stark, de nieuwe bevelhebber der Amerikaan sche vloot. King, en de buitengewone gemach tigde voor het leen- en pachtprogram. Harry Hopkins. (D.N.B.) Uit Washington wordt voorts gemeld, dat in de gisteren gehouden persconferentie op het Witte Huis, ook Churchill aanwezig was die. volgens den Engelschen nieuwsdienst zeide te gelooven, dat het zeer moeilyk zou zijn, een oppersten bevelhebber voor de strydkrachten der bondgenooten te benoemen. De oorlog om vat thans de geheele wereld. Naar Churchills meening kan niet een enkel man de functie van opperbevelhebber der wereld op zich nemen Op de vraag, of hij een Duitsch offensief aan een nieuw front verwacht, zeidp Churchill te gelooven. dat er iets op komst is. Hij kon ech ter niet zeggen. wanne.er en waar. Od een an dere vraag, of hij zou instemmen mei een con ferentie tusschen hemzelf. Roosevelt Stalin en Tsjang kai sjek. antwoordde de Britsche mi nister-president: „in beginsel, ja." (A.N.P.) De heer P. Boot Sr. Velen zullen het ongetwijfeld op prijs stel len te weten, dat a.s. Zaterdag onze oud stadgenoot, de heer P. Boot Sr., oud-direc teur van de N.V. Schéepsbouw- en Repara- tiewerf „de Hoop" voorheen Gebroeders Boot en oud-voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, zijn tachtigsten verjaardag hoopt te vieren. Onmiddellyk na de instelling der Kamer van Koophandel op 1 April 1922, werd de heer Boot door de afdeeling Grootbedryf als haar voorzit ter gekozen, terwyl hy tevens optrad als vice- voofzitter der geheele Kamer. Beide fimcties heeft hij metgroote toewyding en yver ver vuld tot aan zyn aftreden op 16 April 1935, teen hij zich metterwoon in Utrecht vestigde. Zyn adres aldaar luidt: Burgemeester Reigerstraat 71. De heer Boot deed ongeveer vyf jaar na de oprichting van het bedryi, welke plaats vond in 1877, zyn intrede in de zaak, waaraan hy sinds dien onafgebroken tot 1920 zyn groote werk kracht heeft gegeven. In de periode gedurende welke het bedrijf mede onder zyn leiding stond, is een groot aantal schepen hoogstwaar- schynlyk wel een duizendtal! van deze werf van stapel geloopen. Na de omzetting van het bedrijf in een naamlooze vennootschap in 1920 trad de héér Boot af als directeur om daarna tot op den huidigen dag als commissaris aan de zaak verbonden te blijven. Ook van een aan tal andere ondernemingen is de heer Boot nog steeds commissaris. Voorts had hij in vroeger jaren gedurende één zitingsperiode voor de AJR. party zitting in den Leidschen gemeenteraad. Ondanks zijn hoogen leeftijd mag de heer Boot zich nog in een uitstekende gezondheid ver heugen. Moge dat zoo nog vele jaren blijven! TWEEVOUDIG 40-JARIG JUBILEUM. Bil de N.V. v/h. Gebroeders Pel. Het was voor de' N.V. f7/h, Gebroeders Pel he den een bijzondere dag, aangezien een tweetal leden van het personeel zyn 40-jarig jubileum bil voornoemde N.V. herdacht. De Jubilarissen werden met hun vrouw heden morgen per auto van huis gehaald en door direc tie en commissarissen in het privékantoor ont vangen. Aan de dames werden hlerbfl bloemen aangeboden. Na een kort samenzijn aldaar, begaf men zich naar het expeditielokaal waar het vol tallige personeel aanwezig was. De directeur Mr. J. Pel nam daarna het woord on. s ■.retuigen van zyn groote waardeering vood de medewerkers, die 40 Jaren lang hun krachten ln dienst van de N.V hebben gesteld, Hy memoreerde daarbfl vooral de laatste 15 Jaren, dus de tijd na het zilveren jubileum, die, ryk aan gebeurtenissen, alleszins aanleiding gaf om deze jubilea te herdenken. HIJ gewaagde daarbfl van de crisisjaren? waar- In de moeilijkheden van het bedryf zooals over al elders, groot waren en-ln welken tlld de jubi larissen toonden open oog te hebben r/oor de belangen van de zaak. Zich allereerst richtend tot den heer L. van Zandwijk prees hij diens doorzicht waar het gold de opvoering van de productie, hetgeen vooral ln de laren waarin de prllzen een laagte record hadden bereikt, van groot belang was. De heer van Zandwijk heeft zich de Juiste man op cc uisti* pmats getoond Hy bezit het vertrouwen van het personeel, maar daarnaast en ln niet mindere mate van de directie Voor alles wat de heer v. Zandwijk voor het bedrilf heeft gedaan, dankte spreker hem zeer en hij sprak de hoop uit dat van Zandwijk noc lange Jaren ln goede gezondheid aan het bedrilf verbondne zal mogen blijven Spreker overhandigde hem een enve loppe met Inhoud. De heer Pel richtte zich daarna tot den twee den jubilaris P. van Iterson. Ook hem werd dank gebracht voor de wijze waarop hij steeds het be drijf heeft gediend Kalm en bezadigd doet hij zlln werk tot volle tevredenheid van de directie. Spreker wenschte dat het ook van Iterson gege ven moge zlln nog velé laren zlln taak waar te nemen ln eoede gezondheid Ook dezen jubilaris werd een enveloppp ter hand sesteld. terwijl ten slotte aan belden namens de Mij. voor Nijver heid en Handel het dlnloma voor 40-1arlgen dienst werd overhandigd Vervolgens nam tfe heer H. D. Slerag het woord om namens het personeel de iubllarlssen geluk te wénschen en helden een enveloppe te overhandigen waarvan de Inhoud naar eigen keuze kan worden besteed De heer v. Zandwllk bracht mede namens den heer v. Iterson zijn dank over aan directie en person.ee! voo: de tot hem gerichte woorden van gelukwensch, alsmede voor de stoffelijke blijken van belangstelling Tot slot nam mr. J. Pel wederom het woord, on. .e- iwsonee1 dank te brengen voor de medewerking die het ln het aigeloopen laar heeft verleend Naast de interne verbeterlncren noemde spreker ook de =oclale verbeteringen "an overheidswege Ingevoerd HU deed een beroep op het personeel zich ten volle aan het bedrijf te geven en wenschte allen ten slotte prettige feest dagen toe. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Zooals gewoonlijk, zal ons Blad Donderdag 25 en Vrijdag 26 dezer, beide Kerstdagen, niet verschijnen, en daar ook op Zaterdag 27 December geen blad in ons land zal uit komen, zal ons eerstvolgend nummer Maandag 29 December verschijnen. DE DIRECTIE. Over de zenders Hilversum I en II eal dè leider der N.SJB. Mussert hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur een Kerstwoord uitspreken, DE BELOONING DER LOSSE ARBEIDERS. In verband met de sluiting van bedryven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar heeft de secre taris-generaal van het Departement van Sociale Zaken in een rondschryven aan de burgemees ters nadere aanwyzingen gegeven betreffende de belooning van de hierby betrokken losse ar beiders. Voor de vaste arbeiders vindt doorbetaling van loon en tydbasis plaats. Onder vaste arbei ders worden mede verstaan de arbeiders, die op 24 December reeds vier weken of langer by den werkgever in dienst zyn. De overige losse ar beiders hebben recht op een loondervingsver goeding in den vorm van steun ingevolge de steunregeling. Het ligt in de bedoeling, dat evengenoemde vergoeding zoo spoedig mogelyk ineens aan de belanghebbende zal worden uitgekeerd. De hier mede gemoeide bedragen worden volledig aan de gemèente vergoed. Geen gezinsledenbyslag mag worden toege kend voor die gezinsleden, die over de rustdagen verdiensten hebben of zelf tengevolge van de gedwongen rustperiode voor een vergoeding in aanmerking komen. Afgezien van den gezinsledenbyslag mogen by deze gelegenheid geen verdere byslagen in gevolge de steunregeling worden uitgekeerd, dus geen brandstoffenbyslag, geen *huur- of over gangstoelage, geen duurtebyslag enz. Met de gezinsinkomsten behoeft overigens by de berekening van de toa te kennen vergoeding in geen enkel opzicht rekening te v/orden ge houden. 1 Ook de gebruikeiyke maxima kunnen buiten beschouwing worden gelaten. Evenwel mag de vergoeding het loon, dat de betrokkene over de desbetreffende dagen by zyn werkgever zou hebben verdiend, niet overschryden. tot en met Zondag a.s. des avonds van tot den volgenden ochtend De maan kwam heden op om 13.18 uur en gaat om middernacht onder; het Is Eerste Kwartier. 25 Dec.: maan ojf te 13,42 uur; onder te 2.15 uur d.a.v. 26 Dec.: maan op te 14.05 uur; onder te 3.21 uur d.a-v. 27 Dec.: maan op te 14.28 uur; onder te 4.25 uur d.a.v. 28 Dcc.: maan op te 14.52 uur; onder te 5.26 uur d.a.v. .J I Door den Directeur van den Gemeentelyke Dienst voor Maatschappeiyk Hulpbetoon te Leiden wordt ter Kennis gebracht van hen. die zich hiertoe hebben aangemeld en daarvoor in aanmerking komen, dat de kaarten ter beko ming van kostelooze Genees- en Heelkundige hulp gedurende het jaar 1942, moeten worden afgehaald op Maandag 29 December en Dinsdag 30 December 1941 van 2 tot 4 uur in het spreek uur lokaal van den Gem. Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ingang speelplaats Mare school. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink zal wegens sluiting der Bureaux, op Zaterdag 27 December gqen spreekuur houden.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1