De strijd in Oost-Azië Hitier neemt zelf het opperbevel van het leger op zich r r No. 250T5 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren 82sie Jaargang 22 DECEMBER 1941 .J Rede van Goebbels Iraansch-Engelsch- Bolsjewistisch verdrag Verspreide berichten Nieuwjaars-wenschen Nieuwe directeur- generaal der P.T.T. Dr. Croin voorzitter van de artsenkamer 17.28 uur 9.50 uur Penang in Japansche handen Oproep tot leger en Waffen S.S. Von Brauchitsch afgetreden Met Duitschland voor een vrij Nederland De overval op Timor LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telet Directie en Administratie 25041 (2 iïlnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tolei. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menfehorst. Leiden Pl.verv.: K Been T -Iden Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel mede: In den centralen sector van het Oos telijke front duren de zware gevechten voort. De tegenstander heeft nieuwe zware verliezen geleden. Formaties ge vechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jagers hebben vijandelijke veldstel- lingen en batterijen vernield en met bommen en vuur uit de boordwapens bestreden en gemotoriseerde sovjetco lonnes uiteengedreven. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren gericht op luchtsteunpunten en spoorweginstallaties. Een vrachtschip heeft op de Barentszzee bomtreffers van zwaar kaliber gekregen. Op de Barentszzee is het tot een nach telijk zeegevecht gekomen tusschen Duitsche en bolsjewistische torpedoboot- jagers. Een vijandelijke torpedobootjager is met torpedotreffers in den grond ge boord, een tweede met artillerietreffers beschadigd. De Duitsche torpebootjagers zijn na het succesvolle gevecht zonder schade een steunpunt binnengeloopen. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke schepen met in totaal 17.000 b.r.t. in den grond geboord. Bovendien werden twee tankbooten en een vracht schip met torpedotreffers beschadigd. In het kanaal van St, George hebben vlieg tuigen, die gestart waren voor gewapen de verkenning boven zee, in den afge- loopen nacht een in konvooi varende tankboot van 8000 ton vernietigd. In Noord Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen zich, na het af weren van vijandelijke aanvallen, syste matisch losgemaakt van den tegenstan der. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met goed gerichte treffers militaire installaties in de haven van Tobroek gebombardeerd. En Zondag: De gevechten in den centralen sector van hét Oostelijke front houden met onverminderde hevigheid aan. Verschei den krachtige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In den sector van een legerkorps werden daarbij 20 sovjet pantserwagens vernield. Ook aan het omsingelingsfront voor Leningrad wer den heftige, uitvalspogingen met aan zienlijke verliezen voor den vijand ver- ij deid. Daarbij werden 19 vijandelijke pantserwagens vernietigd. De luchtmacht heeft met veel succes vijandelijke troepen- en voertuigenco lonnes, concentraties van pantserwa gens en batterij- en kazematstelljngen bestookt. In de Noordelijke en in de Pinsche zone van het Oostelijk front werden transportbewegingen van den vijand met succes verstoord door de ver nietiging van ravitailleeringsmateriaal, treinen en spoorrails. Aan de Oostkust van Engeland plaatste het luchtwapen in den afge loopen nacht voltreffers op een groote fabriek. Verkenningsvliegtuigen bescha digden in het zeegebied om Engeland twee vijandelijke schepen door bom treffers. In Noord-Afrika duren de gevechten voort, waarbij alle strijdkrachten der verbondenen te land en in de lucht heldhaftig strijden. Een af deeling Duit sche gevechtsvliegers vernietigde bij een aanval op een Britsch vliegveld en op concentraties van voertuigen van den vijand verscheiden vliegtuigen en tal rijke vrachtauto's. Tusschen 13 en 19 December 1941 heeft de sovjet-luchtmacht 81 vliegtui gen verloren, waarvan er 45 in luchtge vechten en 30 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. De rest werd op den grond vernield, In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 18 eigen vliegtuigen verloren. WINTERARTIKELEN VOOR DUITSCHE SOLDATEN AAN HET OOSTELIJK FRONT Het DNB meldt: Rijksminister dr. Goebbels heeft Zaterdag over de Duitsche radio een oproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij in opdracht van den Führer opwekte tot een grootsche inzame ling van winterartikelen voor de Duitsche sol daten aan het Oostelijke front. Deze inzameling zal gehouden worden van 27 December tot 4 Januari. Dr, Goebbels noemde deze inzameling het kerstgeschenk van h J Duitsche volk aan de strijdende soldaten van het Oostelijke front. De inzameling is gedacht als een aanvullende hulp verleening. De minister wees erop, dat zich in het vaderland nog tallooze voorwerpen van de winteruitrusting van de burgerbevolking bevin den, die op het oogenblik aan het front stellig dringender noodig zijn de- in het vaderland. Het ware té veel gezegd, aldus dr. Goebbels, wanneer men in dit verband van offers wilde spreken. Wat het vaderland tot dusver in den oorlog verduurd heeft, zijn slechts ongemakken en kleine ontberingen, vergeleken met hetgeen ons front sinds meer dan twee jaar iederen dag en ieder uur op zich neemt. Dank zij zijn solda ten »n het front, mag zich het Duitsche Rijk verheugen in een veilig bestaan. Naar radio-Teheran meldt, is in he: Iraansche parlement door den minister van buitenlandsche zaken, Soeheili, de tekst voorgelezen van het verdrag, dat de Engelschen en bolsjewisten Iran hebben voorgeslagen. Dit verdrag omvat negen punten, die de reeds bekende Engelsch-bolsjewistische eischen om trent beschikkingsrecht over de Iraansche ver keerswegen en -middelen behandelen. Voorts willen Engeland en de sovjet-unie het recht van militair toezicht op deze installaties en het recht van toezichf op de Iraansche poste rijen krijgen. Een ander punt wordt gevormd door-de ga rantie voor de onafhankelijkheid van den Iraanschen staat binnen zijn huidige grenzen door de geallieerden. Deze behouden zich voorts het recht voor hun troepen naar gelang der noodzaak op willekeurige punten in Iran te la ten opmarcheeren na bespreking met de Iraan sche regeering. 1 De aanwezigheid van deze strijdkrachten, al dus het verdrag, staat niet op één lijn met een militaire bezetting van Iran. Engeland en de Sovjet-unie verplichten zich deze '.roepen zes maanden na onderteekening van een wapen stilstand tusschen England en zim bondgenoo- ten met Duitschland terug te trekken. In de slotalinea verplichten de drie onu .tce- kenende landen zich geen afzonderlijken vrede te sluiten. Voorts verplichten Engeland en de Sovjet-unie zich Iran tegen elke economische crisis te be schermen. Het parlement heeft na voorlezing besloten dezen tekst te laten drukken en hem ter bestu deering ov.r te dragen aan een nog te vormen commissie. Daarop zal volgens radio-Teheran het verdrag in openbare parlementszitting wor den behandeld. Eerst daarna kan het ondertee kend en geratificeerd worden (DNB). ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS TE STOCKHOLM TERUGGEKEERD. Het Zweedsche vrijwilligersbataljon is uit Hangö te Stockholm teruggekeerd. De 650 vrij willigers, die onder be-;el van overste Bergren staan, genoten een hartelijke ontvangst. In de groote kerk te Stockholm werd een dienst ge houden, waarbij de koning, het kroonprinselijke paar, andere leden der koninklijke familie, de Finsche gezant, de commandant van het leger en andere hooggeplaatste militairen, alsmede verscheidene ministers aanwezig waren. In de zen dienst werden de 31 gevallenen herdacht. I De vrijwilligers werd i vervolgens op het stad huis ontvangen (DNB). ONDERSCHEIDING VOOR DUITSCH DUIKBOOTCOMMANDANT. De Fuehrer heeft het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den duikbootcom mandant kapitan-leutnant Guggenberger, die het vliegtuigmoederschip Ark Royal in de Mid- dellandsche Zee tot zinken heeft gebracht. Op andere ondernemingen heeft Guggenberger vijf gewapende vijandelijke koopvaarders van te zamen 31.000 brt. vernietigd. (DNB). Teneinde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wy den Abonné's beleefd onzen loopers, die Nieuwjaar komen wcnschen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. Onze abonné's in de stad ontvangen den Nieuw jaar swensch heden, die in de omge ving morgen. De wensch is gesteld op stevig wit papier en luidt als volgt: „De besteller van het „Leidsch Dagblad" wenscht U een gelukkig Nieuwjaar." DE DIRECTIE. IR. W. L. Z. VAN DER VEGTE BENOEMD. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft den directeur-generaal der Nederlandsche Posteryen, dr. ir. M. H. Damme, bij het be reiken van de leeftijdsgrens met ingang van 31 December 1941 eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening no. 198/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den raads adviseur ir. W. L. Z. van der Vegte te 'S-Gravenhage met ingang van 1 Januari 1942 tot directeur-generaal der Nederland sche Posterijen benoemd. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zijn verordening no. 227/41 (vijfde verordening waardoor de verordening no. 108/40 wordt aangevuld) den specialist voor blaas- en nierziekten, dr. C. C. *A. Croin te 's-Gravenhage benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Artsenkamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening no. 108/40 (vierde veror dening betreffende bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) den directeur van den medi- schen dienst van „Centraal Beheer" dr. S. Taconis te Laren benoemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Artsen kamer en den vrouwenarts dr. P. Klumper te Rotterdam tot plaatsvervanger van den leider der Vereeniging van Ziekenfondsartsen m Nederland. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hetlen op te 12.25 uur en gaat onder te 22.49 De legerafdecling van het Japansche kei zerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat de Japansche troepen op Malakka het eiland Penang op den avond van 19 December hebben ingenomen, en dat zij hun opmarsch op het schier eiland Malakka in zuidelijke richting voort zetten. Verwonderlijk wordt geacht, dat de Engelschen het eiland zonder slag of stoot hebben prijsge geven. De Britsche berichtendienst meldt volgens A.N.P. uit Singapore, dat de Japanners elk oogenblik een grootscheepschen aanval kunnen ondernemen in de richting van Ipoh, de hoofd stad van den staat Perak en het centrum van de belangrijke tinindustrie op Malakka. Uit de jongste berichten blijkt, dat zij de route voor hun aanval via den weg door Grik in Noord- Perak verkennen. De toestand op Malakka wordt door den Britschen berichtendienst nog steeds ernstig genoemd. Na de laatste gevechten is er een rustpoos ingetreden. Aan het front van Perak worden de Britsche strijdkrachten opnieuw ge groepeerd. Zij hebben thans een stelling op 500 kilometer ten Noorden van Singapore be trokken. (D.N.B.) OP DE PHILIPPIJNEN. Japansche vliegtuigen hebben verscheiden ver kenningsvluchten ondernomen boven Luzon, in zonderheid boven de vliegvelden bij Manilla en Cavite, zoo meldt het D.N.B. uit Sjanghai, Te Manilla moest driemaal luchtalarm worden ge maakt. Hoogvliegende toestellen wierpen bom men uit op het marinesteunpunt Cavite, waar verscheiden branden uitbraken. Voorts werden bommen geworpen op het vliegveld Nichols Field. De afdeelingen voor leger en marme van het keizerlijke hoofdkwartier hebben in een ge meenschappelijk communiqué bevestigd, dat eenheden van het Japansche jeger en de ma rine bij het aanbreken van den dag op 20 De cember een landing hebben uitgevoerd op Min danao. De vijandelijke tegenstand werd gebro ken en de toestand ontwikkelt zich snel ten gunste van de Japansche strijdkrachten. BIJ HONKONG. Het Japansche luchtwapen is bij buitenge woon goed weer van Zondagmorgen vroeg af in actie geweest boven het eiland Hongkong, zoo De Führer heeft met ingang van 19 dezer het opperbevel van het leger op zicli ge n-omen. In verband met dit feit is het volgende com muniqué gepubliceerd: Toen de Führer op 4 Februari 1938 het bevel over de geheele weermacht persoonlijk op zich nam, geschiedde dit uit voorzorg, wegens het destijds reeds dreigende militaire conflict, waarbij het om de vrijheid van het Duitsche volk zou gaan. De staatszaken eischte gebie dend de concentratie van alle krachten in één hand. Slechts zóó kon de voorbereiding tot succesvollen tegenstand slagen, waarbij men wist. dat deze nog veel meer dan in den we reldoorlog van 1914—1918, die het Duitsche volk door dezelfde tegenstanders was opgedrongen, zou leiden tot een „totalen oorlog". Toen de staatsman Adolf Hitler besloot, zijn eigen veld heer te zijn, sprak bovendien nog mee het be wustzijn van zijn innerlijke roeping en de hem eigen bereidheid tot aanvaarding van verant woordelijkheid. Het verloop van dezen oorlog heeft de juist heid van deze opvatting meer en meer be vestigd. In vele opzichten drong zij evenwel pas door. toen de oorlog bij den veldtocht in het Oosten afmetingen aannam, die alle vorige voorstellingen te boven gingen. De uitgestrekt heid van het oorlogstooneel. de nauwe verbon denheid van de operatieve oorlogsvoering te land met de politieke en oorlogseconomische doeleinden, benevens de numerieke omvang van het leger in verhouding tot de andere deelen der weermacht noopten den Führer de opera ties en dc bewapening van het leger volgens zijn intuïtie ten krachtigste te beïnvloeden en zich alle essentieele besluiten op dit gebied persoonlijk voor te behouden. De Führer heeft derhalve als consequente voortzetting van zyn besluit van 4 Februari 1938 op 19 December 1941 besloten, met volle waardeering voor de verdiensten van den thans afgetreden opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, de leiding van de geheele weermacht met0 het opperbevel van het leger in zyn hand te vereenigen. De Führer heeft den volgenden oproep aan de soldaten van leger en Waffen S.S. uitgevaar digd: „Soldaten van het leger en van dc Waffen S.S.: De strijd voor de vrijheid van ons volk, ter beveiliging van zijn bestaansvoorwaarden vdór de toekomst, ter afwending van de mogelijkheid, om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwendsel maar in den diepsten grond steeds als gevolg van dezelfde joodsch-kapita- listische belangen den oorlog aan te doen, nadert zijn hoogte- en keerpunt. Aan het Duitsche rijk en Italië, benevens aan de reeds met ons verbonden staten is het geluk ten deel gevallen, in Japan een wereldmogend- heid als nieuwen vriend en strijdmakker te hebben gelsregen. Dit land zou in denzelfden vorm en onder dezelfde voorwendsels geworgd worden als wijzelf. Door de bliksemsnelle ver nietiging van de Amerikaansche Pac-ific-vloot en van de Britsche strijdkrachten te Singapore, de bezetting van talrijke Engelsch-Amerikaan- sclie steunpunten in Oost-Azië door de Japan sche weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, voor ons gunstig stadium. Daardoor staan wij echter thans ook voor beslissingen van wereldomvattende bctceke- nis. De legers in het Oosten moeten na hun onvergankelijke en in de wereldgeschiedeis weergalooze overwinningen op den gevaar lijksten vijand van alle tijden thans als ge volg van het plotseling invallen van den winter van het bewegings- in een stelling front worden overgebracht. Hun taak is het, tot het aanbreken van 't voorjaar even zoo fanatiek cn taai datgene te behouden en te verdedigen, wat zij tot dusver met onmete- lyken heldenmoed cn onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuwe Oostelijke front wordt daarbij niet anders verwacht, dan wat de Duitsche sol daten destijds, vijf en twintig jaar geleden, reeds hebben volbracht in vier Russische oor logswinters. Iedere Duitsche soldaat moet daar bij het voorbeeld voor onze trouwe bondgenoo- ten zijn. Bovendien echter worden, evenals in den af geloopen winter, nieuwe formaties opgesteld en vooral nieuwe, betere wapens uitgereikt. De be scherming van dit front aan de Westelijke zijde wordt van Kirkenes tot aan de Spaansche grens versterkt. De moeilijkheden der organisa tie van de verbindingen aan dit front, die thans een geheel werelddeel omvatten en tot Noord- Afrika reiken, zijn te overwinnen. Ook dit zal gelukken. De toebereidselen voor dc onmiddellijke hervatting van den offensieven strijd in het voorjaar tot de definitieve vernietiging van den tegenstander in het Oosten moeten on verwijld getroffen worden. De inleiding tot beslissende oorlogsmaatregelen van anderen aard is aanstaande. Deze taak eischt, dat weermacht en vader land worden aangezet tot de grootst moge lijke prestatie en gebracht worden tot gemeen schappelijke activiteit. De voornaamste drager van den strijd der weermacht nu is het leger. Derhalve heb ik onder deze omstandigheden vandaag besloten, als opperste bevelhebber der Duitsche weermacht, de leiding van het leger zelf op mij te nemen. Soldaten, ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de geweldige worsteling in het Westen van 1914 tot 1918. Ik heb de verschrikking van byna alle materiaalveld slagen als eenvoudig soldaat zelf doorge maakt. Tweemaal ben ik gewond en dreigde ten slott£ blind te «worden. Wat u ook kwelt, belast en benauwt, is mij derhalve niet vreemd. Maar, ik heb na vier jaar oor log geen seconde getwijfeld aan de herrij zing van myn volk en het met myn fana- tieken wil als eenvoudig soldaat klaarge speeld de geheele Duitsche natie na meer dan vyftien jaar werk, weer aaneen te slui ten en van het doodvonnis van Versailles te bevrijden. Mijn soldaten, gij zult derhalve begrijpen, dat mijn hart u geheel toebehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van mijn en uw volk dienen, dat mijn verstand en mijn besluitvaardigheid slechts de vernietiging van den tegenstander kennen, d.w.z. de zegevierende beëindiging van dezen oorlog. Mijn soldaten van leger en Waffen S.S., wat ik voor u doen kan ten aanzien van de behar tiging van uw belangen en ten aanzien van de aanvoering, zal geschieden. Wat gij voor mij kunt en zult doen, dat weet ik: mij trouw en gehoorzaam volgen tot de de finitieve redding van het rijk en daarmee van ons Duitsche volk. De Heer zal de overwinning niet ontzeggen aan zijn dapperste soldaten. Hoofdkwartier van den Führer, 19 December 1941. (DNB.) meldt Domei van een luchtsteunpunt in Zuid- China. Uit luchtverkenningen is Zondagmid dag gebleken, dat een sterke Japansche strijd macht tot een bepaalden heuvel in het Zui den van de kroonkolonie is opgerukt, ondanks het hevige spervuur van vijandelijke kanonneer- booten in de baai van Sjensjoe in het Noorden. De kanonneerbooten werden door directe tref fers tot zwijgen gebracht. Een Japansch vliegtuig is er in geslaagd een Engelsche kanonneerboot, die de omgeving van het eiland Lantau ten Westen van Hongkong met haar geschutvuur dekte tegen Japansche strijdkrachten, aan te vallen en met twee vol treffers tot zinken te brengen. Het toestel keer de naar zijn basis terug, nadat het zich van den ondergang der kanonneerboot had verge wist. Hevige gevechten vinden plaats in de nabij heid van de renbaan bij Happy Valley, die in den middag in zwarte rookwolken gehuld was. Het Japansche hoofdkwartier meldt dat de vloot in nauwe samenwerking met de legeraf delingen de wateren rondom Hongkong volle dig beheerscht en de verschillende vijandelijke stellingen op het eiland bestookt. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meldt, dat de val van Hongkong aanstaande is. De Japansche oorlogsschepen hebben Hongkong volledig omsingeld tot in een omtrek van 900 mijl. De Britsche kanonneerbooten, torpedo- bootjagers, mijnenleggers en andere oorlogs vaartuigen, te zamen een honderdtal, kunnen dus practisch niet meer ontkomen. Het blad meldt verder, dat een niet nader genoemd oorlogsschip in de wateren bij Hong kong meer dan 100 Britsche vaartuigen ver nietigd heeft. PONTIANAK OP WEST-BORNEO GEBOMBARDEERD. Nederlandsch-Indië beleefde Vrijdagmiddag de eerste oorlogshandelingen van de Japanners. Water- en landvliegtuigen vielen de aan de Westkust van Borneo gelegen stad Pontianak aan, welke de residentie is van den gouverneur van het Westelijke deel van het eiland. De aanval duurde ongeveer 45 minuten. Het aan tal dooden schijnt aanzienlijk te zijn, aldus ver meldt de Deutsche Ztg. i. d. Nled. OPPERBEVEL VAN VLOOT DER VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft medegedeeld, dat admiraal Emest Küig benoemd is tot opperbevelhebber van de ge heele Amerikaansche vloot. Admiraal King was tot .dusver bevelhebben van de Atlantische vloot. Volgens berichten van Engelsche zijde wordt hij in deze functie opge volgd door schout-bij-nacht Ingersoll. (DNB.) Het D.NB. meldt uit Lissabon: Nadat minister-president Salazar zijn rede in de Nationale Vergadering onder stormachtige toejuichingen van de afgevaardigden geëindigd had, gaven verscheidene afgevaardigden uiting aan hun verontwaardiging over den overval op de Portugeesche bezitting Timor. Eenstemmig betuigden de afgevaardigden hun instemming met de kalme houding, welke de Portugeesche regeering in deze aangelegenheid heeft aange nomen. De afgevaardigde Freitas verklaarde: „Als mensch, als Portugees, als afgevaardigde, wil ik hiermede mijn allerscherpste protest tegen de ondergane agressie uitspreken". De af gevaardigde Amaral riep uit: „In de beschrij ving, die de geschiedenis eens over dit incident zal geven, zal er geen plaats zijn voor den eed van een Pontius Pilatus". De afgevaardigde dr. Albino dos Reis verklaarde: „Onze souvereini- teit dankt niet haar ontstaan aan rooftochten en evenmin aan de regeling van historische conflicten van de groote mogendheden". Vervolgens heeft de Nationale Vergadering het volgende letterlijk weergegeven votum van vertrouwen in de regeering eenstemmig aange nomen: ..Met het oog op de uiteenzettingen van den minister-president en minister van buiten landsche zaken over de recente gebeurtenissen op Timor, in welker verloop ondanks de Por tugeesche neutraliteit en het volkomen vertrou wen in de vervulling van de internationale, verplichtingen, onze souvereine rechten werden miskend, besluit de Nationale Vergadéring, ter wijl zij op rustige wijze het gevoel en de wen- schen der natie tot uiting brengt, het volgende: a. Zij betuigt onvoorwaardelijk haar instem ming met de buitenlandsche politiek van de regeering; b. zij verklaart de Portugeesche souvereini- teit over alle nationale gebieden voor onaan tastbaar en onwrikbaar; c. zl,i geeft formeel uiting aan haar protest tegen den op Timor gepleegden aanslag op de eeuwenoude vreedzame Portugeesche souverel- nitelt: d. zij vertrouwt ten volle od de regeling, welke de regeering zal treffen, in een voor de natie eerrijke en waardige behandeling van de betrokken aangelegenheid in overeenstemming met het gevoel voor vaderlandsliefde van allo Portugeezen. ADMIRAAL DECOUX BENOEMD TOT HOOGEN COMMISSARIS. Ds gouverneur generaal van Fransch-Indo- ehlna, admiraal Decoux, is belast met de func ties va a Franschen hoogen commissaris voor alle bezittingen in Ocst-Azië. in den Indischen Oceaan, in den Stillen Oceaan en in Oceanic. (D.N.B.) JAPANSCH-THAILANDSCH BONDGENOOTSCHAP GETEEKEND. Het Japansche bureau van inlichtingen heeft medegedeeld, dat de Thailandsche minister- Dresident, Songgram, die ook minister van bui tenlandsche zaken is. het bondgenootscha'ps- verdrag met Japan te Bangkok heeft geteekend. Het verdrag houdt in: 1. Een bondgenootschap, gebaseerd op de wederzijdsche eerbiediging van onafhankelijk heid en souvereiniteit. 2. Wederkecrigc hulpverleening met alle nolitieke. economische en militaire middelen, wanneer een der partijen in gewapend conflict komt met een of meerdere mogendheden. 3. De kwestie van de verwezenlijking dezer hulpverleening zal in onderling overleg worden gerégeld door de bevoegde Japansche en Thai landsche autoriteiten. 4. Geen der partijen zal een wapenstilstand of vrede sluiten bij een gemeenschappeliiken oovloe zonder de beideiv.iidsche toestemming 5. Het verdrag wordt onmiddellijk van kracht en eeldt voor tien iaar. Op het passend? oogen blik zullen de partijen overleg plegen omtrent vernieuwing van het verdrag. (Domei).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1