Binnenland Sk fösie Jsorgarg Tweede Blad Ne. 25074 De Komedianten komen IBDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Gember 194! Invoering van den zinken stuiver Ranfsoenbonnen voor havermout {evens geldig voor hef kóopen van gort e.d. P. van Vliét overleden Koers Oost VRAGENRUBRIEK HARDNEKKIGE HOEST? SUCcnBctUtemai FEUILLETON mi ui mui HiiM»iiiiTiTTirTimiinT7Wi»ir»wiiiiTirn-WTiririii min urn nr—nMnTHrnngirwi u«ui.ww>*i...jii-<A"i'trTnrwrT\m vn ■ïïnTTaBrrr-™TfiMr™,yJ" ONvef^è*rANc>»o o*\ te. TRACHTSN- Q£» EEN ?%|bEND6 TF^v/A T6L SPRINGENt2M i BoveNöiEN ve.p^|üööSM ARX.3I WeGeMVEf^KBep^pyfiELiN6 De oorlog in Oost-Azië De opleiding van marine-schepelingen van het Yokosuko-corps in Japan. Moderne werkplaatsen staan ter beschikking voor de technische scholing. De orde ls op militaire leest, geschoeid. (Orbis-Holland) Nergens blijft een opening over. (P.K, Dey-Hoffmann) Een munitiebergplaals in het Jaila-gebergte voor Sebastopol. Ter bescherming tegen vijandelijk artille rievuur wordt de munitie in holen in den bergwand opgebo rgen. (P.K, Horter-Hoffmann) ,y»~. ij,,;:.. ■- (Polygoon -Seym Gedenkt uw evenmensch. Op 22 en 23 Decmber a.s. zal Winterhulp weer een beroep doen op den liefdadigheidszin van iederen rechtgeaarden Nederlander. Bij de groote Kerstcollecte zullen deze hangertjes ten bate van het goede doel worden verkocht. (Pax Holland-De Haan) Het bedrijf van den Nederlandschen Omroep wordt verfilmd door „Nederland Film'. Een radiohoorspel wordt op het celluloid vastgelegd. (Polygoon-Sagers) De „zonnige" Krim is veranderd in een door stormen geteisterd, besneeuwd landschap. Roemeensche bergjagers op weg naar Sebas. (Welbtild-Polygoon) EEN NIEUWE VERSCHIJNING MET NIEUWE AFBEELDINGEN. In de Staatscourant van gisteren is op genomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van finan ciën tot invoering van den zinken stuiver. Bij dit besluit worden eveneens verschillen de artikelen van de muntwet 1901 gewijzigd en aangevuld. Bepaald wordt onder andere, dat niemand verplicht is stuivers tot een hooger bedrag dan van een gulden aan te nemen. Omtrent den beeldenaar van den zinken stui ver wordt het volgende bepaald. Op de voor zijde in een vierkant het zonnesymbool en de Saksische paardenkoppen waaronder op een band „Nederland" staat. De keerzijde vermeldt de waarde-aanduiding 5 c. op gearceerd veld, ter weerszijden komen golven en korenaren, benevens het jaai'tal en het muntteeken. De stukken hebben den vorm van een vierkant, de hoekpunten zijn afgerond. De met „1 rantsoen havermout" gemerkte bonnen zullen in den vervolge, behalve op het koopen van een rantsoen havermout, haver vlokken. haverbloem, havergort, aardappelmeel- vlokken of gruttemeel (gemengd meel) tevens recht geven op het koopen van een rantsoen gort-, gortmout, gortbloem, alle soorten grutten- meel, rijstgries en aardappeltapioca. DE POSTBESTELLING MET KERSTMIS. Op Tweeden Kerstdag geen bestelling, ook niet van pakketten. De postkantoren hebben beide Kerstdagen dienst als op Zondag. Dit beteekent, dat ook op Tweeden Kerstdag dit jaar geen bestelling- zal plaats hebben, niet van brieven, enz., maar ook niet van pakketten. Het centrale girokantoor te 's-Gravenhage is niet alleen op de beide Kerstdagen, maar ook op Zaterdag 27 December en zooals van zelf spreekt, op Zondag 28 December, dus vier da gen achter elkaar gesloten. - .„mien ©4 Kies een geschenk dat heeien thans waardeeien. Kies een paar mooie handschoenen, een fleurige das, een warme sjaal of een fijn overhemd van Kreymborg. 't Kost maar weinig punten. U kunt deze niet beter besteden dan voor een heerengeschenk van OUD-VOORZITTER VAN „PATRIMONIUM" De eere-voorzitter van „Patrimonium" en oud lid der Tweede Kamer, de heer P. van Vliet, is te Den Haag in den leeftijd van 83 jaren over leden. Met hem is een bekend medestrijder van Talma in de opkomende Christelijk-sociale be weging in de vorige eeuw heengegaan, aldus het „Vad.". Piet van Vliet werd 12 Februari 1858 te Leeuwarden geboren en was aanvankelijk als timmerman werkzaam. Later legde hij zich meer op administratieven arbeid toe en werd kassier van de „Leeuwarder Courant". In 1882 werd in Leeuwarden een afdeeling opgericht van het Ned. werkliedenverbond „Patrimonium" en op 24-jarigen leeftijd werd de heer v. Vliet secretaris. In 1886 werd hij voorzitter en ge- kozén tot lid van het hoofdbestuur. Vooral in Friesland heeft de heer v. Vliet in woord en geschrift geijverd voor de Chr. sociale bewe ging en onder het pseudoniem „Gabe de Vries" schreef hij zijn brieven in het weekblad „Patri monium" en het dagblad „De Standaard". Op het eerste Chr. Sociaal Congres in 1891 was de heer v. Vliet onder de referenten. Zoo trad hij almeer op den voorgrond en de A.R. partij stelde hem candidaat voor de Tweede Kamer. Dat kostte hem zijn betrekking aan de „Leeu warder Courant". De heer v. Vliet heeft in Friesland den Prov. Bond van Afdeelingen van Patrimonium opgericht en trad ook in de Prov. Staten van Friesland. In 1892 maakte de heer v. Vliet op verzoek van een emigratiemaat schappij een studiereis naar Zuid-Afrika. Na zijn terugkomst in 1893 volgde zijn benoeming tot inspecteur eener levensverzekeringsmaat schappij te Arnhem. Hier werd hij al spoedig raadslid en werkte met ds. A. S. Talma aldaar samen in den strijd tegen de prostitutie. In 1900 werd de heer v. Vliet tot voorzitter van „Patrimonium" gekozen, welke functie hij tot 1927 heeft bekleed. In 1901 bracht het oude district Doetinchem hem in de Tweede Kamer, waarvan hij tot 1918 deel uitgemaakt heeft en waarin hij tegelijk met Talma zitting kreeg. De heer v. Vliet was o.a. lid van de staatscom missie voor de werkloosheid en van de com missie ter voorbereiding van de verzekerings wetten. Na korten tijd te Rotterdam te hebben ge woond, vestigde de heer vj Vliet zich metter woon te Rijswijk (Z.-H.), waar hij eveneens raadslid en ook wethouder is geweest. De laatste jaren woonde hij in de Residentie. De begrafenis zal plaats hebben 22 Dec. a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag, des nam. halféén. De lotsverbondenheid op leven en dood met het Duitsche broedervolk, zij eischt: koers Oost. Inderdaad, dat beteekent voor vele Neder landers een radicale koerswijziging. Koers West, wès geen volksbelang. Schijnbaar was alles in orde, in werkelijkheid echter zou met deze koers het schip op de klippen zijn geloopen en vergaan. Koerswijziging dus, het roer om. niet tegenstaande de hooge golven der revolutie het schip telkens weer uit die koers trachten te slaan. Het is geen gemakkelijke taak voor stuur man en bemanning, maar Nederlandsche na- tionaal-socialisten zijn gewend aan moeilijkhe den en gevaren en zij durven de consequenties van hun politiek te aanvaarden. Koers Oost, dus lotsverbonden op leven en dood. Dat betee kent ook, dat ginds aan het Oostfront plichten te vervullen zijn, en daarom strijden daar nu reeds duizenden Nederlanders schouder aan schouder met de Duitsche soldaten. Landgenoot, ook uw blik dient naar het Oos ten gericht te zijn. Ook uw plicht is het den vijand der Germaansche volkeren te bestrijden. Het is een grootsche taak, want het gaat om de toekomst van ons land en volk. Als goed Nederlander en waarachtig christen zult u be grijpen dat uw plaats is in de gelederen van ons legioen, naast de duizenden landgenooten die den juisten koers houden en u het voorbeeld geven. Volgt dit voorbeeld, meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. IN DE WINTERSTELLINGEN. Het Duitsche leger in het Oosten heeft zijn winterstellingen betrokken. Dat wil niet zeggen, dat de strijd ginds een einde genomen heeft. Nog dagelijks probeeren de sovjettroepen door uitval len bressen te slaan in den stalen muur, die hen van het Westen scheidt. Nog steeds vallen ge wonden aan beide zijden, gewonden die thans, nu de vorst ingevallen is, sneller dan ooit ge holpen moeten worden. Vergeet daarom de Nederlandsche ambulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt mis sen, op girorekening 87600, Nederlandsche ambu lance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. TEGEMOETKOMING IN VERPLEGINGS- KOSTEN VOOR TUBERCULOSELIJDERS. Bij beschikking van den commissaris, balast met het toezicht op de ziekenfondsen, is de tege moetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders, waarop de ingevolge het ziekenfondsenbesluit verplicht verzekerden en hun gezinsleden recht kunnen doen gelden, bepaald op f. 1.50 per dag. Kinderen van 16 jaar en ouder, alsmede de genen, die zelf voor rechtstreeksche verzekering in aanmerking komen, gelden niet als gezins leden. OOK HUISDUIVEN VALLEN ONDER DE DUIVENCONTROLE. Als gevolg van daaromtrent gestelde vragen heeft de höhere Wehrmacht Nachrichten-Of- fizier bekend gemaakt, dat ook de zoogenaam de „huisduiven", die door sommigen, vooral ten j plattelande, in een kooi of hokje binnenshuis worden gehouden, onder de bepalingen van de controle op post- en sierduiven vallen. De hou ders van' huisduiven dienen lid te zijn van den Nederlandschen bond van sierduiven-fokkers- vereenigingen. van Beverningklaan 36, te Gou da. Wil men als bezitter van huisduiven niet in moeilijkheden geraken, dan diene men met het bovenstaande rekening te houden. Een uitstekend receptje voor Uw man tegen zijn rheumatiek. Wanneer U of Uw man, al lang last heeft vaai rheumatiek, neem dan eens een proef met dit recept om de pijn te ver drijven. Haal bij Uw apo theker of drogist 85' graan terpentijn of brandspiri tus en 15 gram Rheuma- gic-olie (geconcentreerd) Een 15 grams-flesohje RJheumagic-olie kost maar 66 cent, dius met de terpentij ij of brandspiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schud de twee bestanddee- len in een schoone flesdh goed door elkaar. Uw rheumatiek-olie is nu gereed. Bevoch tig de pijnlijke plaatsen er mede, zonder te wrijven of te masseeren, en de pijn ver dwijnt direct. U zult blij zijn dit receptje gevonden te hebben. Loop even langs Uw apotheker of drogist en haal het vandaag nog in huis. „Adv." 1115 DE SUBSIDIE VOOR WERKLOOZENKASSEN. Aangezien het in het voornemen ligt, dat van i Januari a.s. af geen subsidie meer zal worden verleend aan vereeniglngen met werkloozenkas, die niet zijn aangesloten bij het N.V.V. heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken een wijziging aangebracht in het werkloosheidsbesluit 1917, waarbij bepaald wordt, dat voortaan het recht op subsidie kan worden ingetrokken, wanneer de belanghebbende ver- eeniging niet is aangesloten bij een door ge noemden secretaris-generaal erkende vakcentrale K. H. te A. a. d. R. Een speciale betrekkings- |gids voor scheepsbouwteekenaars bestaat niet. iDe volgende bladen beantwoorden wellicht aan uw doel: De Modelbouwer. Verschijnt maandelijks N.V. Uitg. Mij. „de Esch" Hengelo (Ov.); Electrotechnisch en Werktuigkundig Weekblad N.V. Uitg. Mij. v.h. van Mantgem v. d. Does te Amsterdam. Voorschoten Geboren: Gustaaf z. van G. Oskam en S. van Os Johannes Leonardus Maria z. van J. C. Rljkeiykshulzen en W. C. M. Bertels. S. v. d. M. te R. Een dergelijke vloeistof is, naar ons bij informatie bleek, in de chemie onbekend. De G. te O. Wendt U tot het bureau van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, Garen- markt, hoek Levendaal. ËeD blijmoedige comaD dooi WILHELM LICHTENBERG (Vertaling <?an Mas vaD Straten). Copyrlghi i e O (G L Weisz) A'ciam 1 (39 Nu glimlachte Grobetty. Ja het waren groote sommen Maar het was: zoo gewonnen zoo ge ronnen. Rodolfo Azoglio heeft er altijd prijs op gesteld als grandseigneur te leven. Hij hield van de vrouwen, het spel enHij wachtte eeni- gen tijd en zijn glimlach werd nog ironischer. Toen beëindigde hij zijn zin: „En den alcoholHij vrat mijn stem aan als het roest het staal. Hij heeft me op dezen weg gebracht, tot de stagione Campagna. En daar ben ik nu, en daar blijf ik, zoolang deze hersens nog een noot kunnen vasthouden". Op Grobetty's schouder legde zich zwaar de hand van een man, wiens nadering zij niet bemerkt hadden; het was een boer uit Monte- varchi, die ieder week in Fiesole zijn wijn afle verde, zonder de soorten van andere wijnboeren te versmaden. „Zoo Grobetty, ben je weer eens in onze buurt?" sprak hij hem met vroolijke ver rassing aan. Grobetty keek hem aan en zijn gezicht ver anderde op slag. Er was in deze verwoeste trekken niets meer van cultuur en grootheid terug te vinden, slechts de hoopvolle begeerig- heid van een drankzuchtige, en het was Raf- faela alsof er plotseling een masker over dit gezicht viel dat den mensch onkenbaar maakte. „Spaventa!" lalde Grobetty, die den boer uit Montevarchi als zijn volhoudendste gastheer herkende. „Ja, Spaventa! Dat je mij herkent, oude zuip zak! Hebt zeker weer eens een lichten dag". Hij trok Grobetty tamelijk hardhandig van de bank. „Kom! We moeten dit weerzien begieten! Kom mee oude wijnbuidel! Laat eens zien wat drin ken is. Dat kan niemand zoo als jij! En later als je vol bent, dans je je beroemden zigeuner dans voor me". Hij trok Grobetty met zich mee en fluisterde hem toe: „Ik heb goede zaken ge maakt en zal zorgen dat je vandaag goed vol Wordt." Grobetty stapte met den boer zwaaiend de stoep op naar de kroeg. Zijn groote gestalte was ineengeschrompeld en zijn hoofd zat diep tus- schen zijn schouders. Boven, toen hij reeds de deurknop .in zijn hand hield, wendde hij zich nog eens om naar Raffaela en legde veelbe- teekenend zijn rechter wijsvinger tegen zijn lip pen. Dit gebaar beteekende een waarschuwing: „Zwijgen! In 'shemelsnaam zwijgen!" Raffaela knikte Grobetty toe en hij verdween wankelend achter de deur. Raffaela wachtte nog steeds op Riccardo. In ieder geval moesten zij toch samen spreken en dit gesprek was noodig, voor het wantrouwen diep in Riccardo ingevreten was. Het viel niet meer te betwijfelen, dat hij haar met opzet ver meed, en dat zij hem "pas 's avonds zou kun nen spreken. Er werd dien avond „Mignon" gespeeld. Raffaela moest Philine zingen en Ric cardo mocht den Frédéric spelen; een spreek- partituur, die hem weinig voldoening gaf, maar in ieder geval zou hij haar achter de coulissen niet kunnen ontwijken. Inmiddels kwam Monica, het vrouwenkoor, naast Raffaela op de bank zitten. Ze was niet zoo vroolijk als anders en haar oogen waren rood van het vele huilen, ..U heeft toch ook liefdes verdriet", begon Monica direct te babbelen. Raffaela antwoordde niet en keek Monica slechts verbaasd aan. I „Ik weet het van Carlo. Hij slaapt toch met uw Riccardo op één kamer. En vannacht zijn daar heftige.scènes geweest". „Heftige scènes?" „Ja. Verschrikkelijk. Riccardo heeft dezen nacht niet geslapen en hij heeft geraasd." „Misschien heeft hij iets met Campagna ge had", wilde Raffaela afleiden. „Welnee! Wat denkt u! Daarover raast Ric cardo toch al lang niet meer. Neen, u moet de aanleiding geweest zijn." „Maar je vergist je beslist, Monica." De eenige vertegenwoordigster van het dames koor in de stagione Campagna schudde levendig het hoofd. „O neen! Ik vergis me nooit als het om liefde gaat. Daar weet ik namelijk alles van. Bovendien heeft Riccardo gisteravond een damesportret, dat in de kanfer hing, van den muur getrokken en in duizend stukken ver scheurd". „Een damesportret? Welk?" „Nou. niet het uwe. Zoo maar een. Vreemd eigendom. Maar als hij u bij de hand had ge had. had hij u waarschijnlijk ookNou ja niet precies verscheurd, maar goed was het u niet vergaan. Dat kunt u van mij aannemen Monic-a zweeg, en in haar frissche, onbezorgde gezichtje trokken rimpels. Toen zij ze met stok kende stem: „Gelijk heeft u! Je moet de mannen behandelen zooals zij het verdienen. En ze ver dienen het slechtste. Het allerslechtste". Het klonk zoo treurig, dat Raffaela haar hand nam. „Wat is er dan?" En Monica huilde direct: „Hij is een schoft". „Wie?" vroeg Raffaela, ofschoon het ant woord voor *de hand lag. „Carlo, Aan wien ik mijn heele jeugd opge offerd heb." „Nou, nou!" moest Raffaela lachen. „Hoe lang kennen jullie elkaar al?" „Een half jaar." I „Dat is toch geen heele. jeugd." j „Kan me niet schelen. Hij blijft toch een schoft. Ik kan het toch niet helpen dat we stqeds de verkeerde nummers in de loterij ne men. In Lucca hadden we bijna een terno gehad. U weet toch dat we op de bevalling van Angela gezet hebben. 64 en 33 kwamen inderdaad." j „Niet mogelijk!" „Waarom niet?" riep Monica tamelijk heftig. I „Bevalling is toch heel betrouwbaar. En ook eeh pasgeboren jongen komt zeker. Maar het derde hadden we niet, begrijpt u? We konden of de zeven pond of den datum 24 nemen. Het reglster- nummer van het ziekenhuis was boven de 100. En in onze wanhoop zetten we 19." „Waarom juist negentien?" Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5