Kerstmis 1941 Kerstkransen JOHAN ZWEERS geeft onderwijs voor De overval op Timor Fa. H. van TONGEREN LEIDSCH mmm - Eerste Bied Zaterdag 20 December 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS eiiiciïi* Uit de Omstreken Minister-president Salazar onthult den achtergrond /Tl INGL/GNMEN VT\ H7 /TUKKIN Dringend verzoek aan onze week-abonné's BEURSOVERZICHT MA1KI KATWIJK AAN ZEE. Kerstwyding: Chr. Katw. Huishoud- en Industrieschool. De leerlingen van bovengenoemde school hiel den een Kerstwijding in het Jeugdhuis, waar van de zaal met sparregroen versierd was en waar een mooi versierde en verlichte Kerst boom prijkte. Meer dan 300 meisjes waren mee het damesbestuur en de leeraressen te zamen gekomen. De middag stond onder leiding van mej. A. N. de Neef uit Oegstgeest, waarna zij voorging in gebed.-1 Allen zongen dan „Hoe zal ik U ontvangen". De heer De Neef vertoonde lichtbeelden uit Nieuw-Guinea, waar hij onder de Papoea's ^ge arbeid heeft. Ook vertelde hij een boeiend Kerstverhaal. Namens allen dankte mej. De Voogd hem voor zijn op prijs gestelde mede werking. Ieder meisje ontving een klein Kerst pakket. waarna mej. De Voogd een lithurgi- schen dienst leidde, waarin uit de Evangeliën van Johannes en Lukas het Kerstverhaal werd voorgelezen, afgewisseld met het zingen van Kerstliederen. Mej. Jannie Verloop zong op mooie wijze: „Gloria" en „Het lied der Engelen", mej. Riek de Kreek begeleidde den gemeenschappelijken .zang op het orgel. Mej. de Voogd sprak een stichtelijk woord en mej. De Voogd eindigde met gebed. Kerkstraat 37 KATWIJK AAN DEN RIJN Organist Ned. Herv. Kerk Leiderdorp Piano, Orgel, Algemeene Vakken en Contrapunt. Diploma Rijksconservatorium 's-Gravenbage Voorbereidende vakopleiding voor bet Rijksconservatorium. 1186 Met Sinterklaas waren onze Boter letters een verrassing. - Voor de Kerstdagen hebben wij van dezelfde samenstelling en prijs. WEIHNACHTSTOLLEN van f. 1.per stuk af. In kwaliteit als vroeger. Sensatïoneele onthullingen over de motieven en voorwendsels voor de Engelsche invasie. E. A. Borgerstr. Tramstraat NOORDWIJK. De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door de doktoren Coen- raads Nederveen en Visser. RIJNSBURG. De dienst der doktoren zal morgen worden waargenomen door dr. F. Leerink. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst wordt waargenomen van Zaterdagmiddag af door dr. C. J. Kërkhof, tel. 93 en dr. M. v. d. Stoel, tei. 56. ZEVENHOVEN. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze plaatsgenooten, de zusters M. Blom en M. H. Omtzigt haar klooster jubileum zullen her denken. De a.s. jubilaressen behooren tot de congregatie der Arme Zusters van het Godde lijk Kind van Jezus. De Voorzienigheid te Am sterdam. BEDORVEN VLEESCH IN VOORRAAD GEHAD. Onder dit opschrift kwam in het Leidsch Dag blad van 16 Dec. 1941 onder het hoofd „Recht zaken" een verslag voor van de zitting van het Kantongerecht te Leiden van 15 December 1941. Volgens dat verslag moest terzake van voormeld feit terecht staan „de eigenaar van een vleesch- warenfabriek te Sassenheim". Blijkens rectifica tie in het L.D. van 18 December 1941 is de fabriek, waarvan de eigenaar terecht moest staan evenwel niet gevestigd te Sassenheim doch te Leiden. Waar mij als eigenaar van de eenige te Sassenheim gevestigde vleeschwarenfabriek even wel gebleken is dat mijne zaak nog steeds ver ward wordt met die te Leiden, waarvan de eigenaar terecht heeft moeten staan, zoo stel ik cr prijs op dat, ten einde zooveel mogelijk ieder verder misverstand uit den weg te ruimen, ken nis genomen wordt van de volgende mij door het Hoofd van Dienst in den Keuringskrmg Lisse, waaronder mijn bedrijf ressorteert, afge geven verklaring: Ondërgeteekende J. Kraak, Keunngsveearts Hoofd van Dienst in den Keuringskring Lisse, waaronder tevens ressorteert .de vleeschwaren fabriek te Sassenheim, verklaart naar aanleiding van het verslag van een zitting van het Kanton gerecht te Leiden in het avondblad van 16 Nov. j.l vaD het Leidsch Dagblad, dat in genoemde vleeschwarenfabriek nooit bedorven vleesch door hem of een ambtenaar van den plaatselijken Keuringsdienst is aangetroffen. Ondergeleekende heeft geen bezwaar tegen publicatie van deze verklaring. Lisse, 18 December 1941. w.g. J. KRAAK. U dankend voor dé opname. MALMBERG. De Portugeesche Landdag is gistermiddag in een buitengewone zitting - bijeengekomen. Het Huis was. tot op de laatste plaats bezet. In de diplomatenloge waren de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden aanwezig. Voor het paleis waren de patrottische organisa ties en een duizendkoppige menigte bijeenge stroomd om de rede van den minister-president die door middel van luidsprekers werd uitge zonden, te hooren. Toen dr. Salazar de zaal be trad, werd hij begroet ihet een eindeloos' ap plaus van den kant van de regeeringsleden en afgevaardigden. In zijn rede verklaarde Salazar, dat hij een uiteenzetting wilde geven van de feiten. Woens dagochtend, zoo verklaarde hij. is een troepen macht naar het schijnt. Australiërs en onder Britsph bevel staande Nederlandsch-Indische strijdkrachten in Dili geland op Port-ugeescli Timor om de voorgewende reden, de kolonie te zullen .beschermen tegen een voor de deur staanden Japanschen aanval. Stilzwijgend pas seer ik dc campagne aldus (Salazar die voor eenige weken in een zeker deel van de wereldpers is ingezet ten aanzien van Timor en de bezorgdheid betreffende de Portugeesche ko loniale politiek, een campagne, die schommelt tusschen geïnteresseerdheid en belachelijkheid en waarin eischen betreffende ni'et verleende monopolies en de sclnik .voor de Japansche „Infiltratie", die bestaat uit veertien Japansche onderdanen een rol speelden. Op 14 November stelde het Foreign Office de Portugeesche regeering de volgende drie vragen a. Welke houding neemt Portugal aan in ge val van een Japanschen aanval op Timor? b. Is de Portugeesche regeering bereid onder deze vooronderstelling de Britsche hulp te aanvaarden? c. Zoo ja, zou het niet gunstig, zijn een plan uit te werken voor een gemeenschappelijke actie? Het was onze overtuiging,zoo gingSalazar voort, dat een Japansche aanval op de Portc- geesche bezitting Timor als onwaarschijnlijk moest worden beschouwd niet alleen, omdat on ze vriendschappelijke betrekkingen met het Ja pansche rijk dit in den weg stonden, maar bok, omdat daarvoor geen strategische motieven aanwezig wareh. Om Australië aan te vallen had Japan Portugeesch Timor niet noodig. In ieder geval, ten einde alle eventualiteiten te voorkomen, en gezien de Engelsche alliantie, draalde de regeering niet het volgende ant woord te geven: a. De Portugeesche regeering zou evenals bij welken anderen aanval ook op gebieden van het moederland of van de koloniën door wel ken agressor ook, met de wapens in de hand weerstand bieden aan een eventueelen Japan schen aanval op Timor. b. In haar voornemen om weerstand te bieden aanvaardt de regeering niet alleen de Britsche hulp, zij hoopt ook, dat volgens den tekst der- bondgenootschapsverdragen, Engeland haar bij de verdediging der kolonie ondersteunt., temeer, daar Japan geen reden heeft voor een aanval op Portugal en in geval een dusdanige aanval ondernomen mocht worden, dit slechts een ge volg zou kunnen zijn van onze positie als bond genoot van Engeland of een middel voor een lateren aanval op posities van het Britsche rijk. c. De regeering acht. een gedachtenwisseling en de bestudeering van een of ander plan van actie gunstig. Op 2 December heeft de Britsche regeering met voldoening kennis genomen van ons ant woord en medegedeeld, dat zij hèt geval aan de Australische regeering had voorgelegd en dat deze het bericht van de houding der Por tugeesche regeering eveneens met, voldoening had vernomen. Het voorstel werd gedaan, dat een Portugeesch officier naar Singapore zou worden gezonden, ten einde daar te zamen met Engelsche en Australische vertegenwoordi gers te beraadslagen over de bijzonderheden, waartoe het opperbevel in Oost-Azië moest over gaan. Bovendien achtte men het doelmatig, dat een vertegenwoordiger der Nederlandsch-Indi sche regeering zou deelnemen aan de beraad slagingen, in geval de Portugeesche regeering zich daarmede accoord verklaarde. Op 5 December kreeg de ambassadeur van Portugal in Londen de volmacht mede te dee- 'len, dat de Portugeesche regeering er geen be zwaar tegen had een officier naar Singapore te zenden om „met de vertegenwoordigers van het Britseh opperbevel de kwestie te bespreken van dc verdediging van Tinter in geval van een Japanschen aanval op die kolonie". Wat den Nederlandsch-Indischen vertegenwoordiger be trof, leek het ons niet raadzaam, dat een der gelijk officier zou deelnemen aan onze bespre kingen, aangezien de tegenwoordige alliantie tusschen het Britsche rij Lc en de Nederlandschc instanties in Londen, geen betrekking heeft op Portugal. De Portugeesche officier kreeg echter instructies om zich in vérbinding te stellen met den vertegenwoordiger van Nederlandsch-Indië en met hem de eventualiteiten te bespreken, die betrekking konden hebben op het Nederland- sche deel van Timor en de daaruit voortvloeien de gevolgen voor Portugeesch Timor. Op 8 December sprak een vertegenwoordiger van Nederlandsch Indië jegens de Portugeesche regeering over haar besluit zijn erkentelijkheid uit. Tegelijkertijd vroeg hij of de Portugeesche regeering bereid was in geval van een aanval op Portugeesch Timor, de hulp te aanvaarden van Ned.-Indische en Australische troepen, die op het Nederlandsche deel van het eiland wa ren geconcentreerd. Deze vraag kon niet ter stond beantwoord worden, aangezien zij in de eerste plaats vooruit liep op de onderhandelin gen, die zouden gaan beginnen in Singapore cj.i ten tweede omdat men niet wist. of dc door de Britsche regeering toegezegde hulp ten uit voer zou worden gêlegd door die, dan wel door andere troepen. De hvnothese aannemende, dat bij een te snellen 'aanval de besprekingen in Singapore niet meer tot stand zouden komen, zouden be sprekingen met de locale autoriteiten noodza kelijk zijn geworden. Wij hadden het voornemen deze huip te aanvaarden in geval bij een plot selingen aanval het verkrijgen van een andere Engelsche hulo niet meer mogelijk zou zijn ge weest. De Engelsche regeering werd in kennis gesteld van deze staopen en van de houding der Portugeesche regeering. De Engelsche re geering was niet op de hoogte van de Ned.-In dische stappen. De Engelsche regeering had waardeenng voor dé houding der Portugeesche regeering en er kende de mogelijkheid, dat in geval van een plotselingen aanval op Timor, verdere Britsche strijdkrachten uit Oost-Azië niet zouden kun nen worden ontboden. De Engelsche regeering bood nu de Portugeesche regeering. gezien haar plichten als bondgenoot, de hulp aan van Ned. Indische en Australische troepen, die op het Nederlandsche deel van het eiland Timor waren geconcentreerd. Inderdaad heeft het Foreign Office te Lon den op 11 December en de Britsche ambassadeur te Lissabon op 12 December officieel medege deeld, dat de Britsche hulp ter verdediging van Timor in geval van een plotselingen aanval ver leend zou worden door Australische en Ned. Indische troepen, die zich terstond weer zouden terugtrekken, wanneer zij niet meer noodig zou den zijn. Er werd derhalve verzocht den gouver- neur van Timor instructies- te geven om zich I te verstaan met de locale autoriteiten en om een zoodanige hulp te verzoeken dan wel te aan vaarden zonder tevoren instructies uit Lissabon te moeten vragen, wanneer zich een plotselinge overval mocht voordoen. De regeering zegde toe terstond in den gewenschten zin bevelen aan Timor te geven, maar aangezien bij de bespre kingen te Londen een niet geheel duidelijk woord was gevallen, werd de Portugeesche ambassa deur aldaar geinstrueerd geen twijfel te moeten laten opkomen over de kwestie, dat een samen werking met buitenlandsche troepen alleen ln aanmerking zou komen in geval van een werke- lijken aanval en dat deze samenwerking geen preventief karakter kon hebben, zooals men wel licht in Londen wenschte. Toen Londen er van in kennis werd gesteld, dat de Portugeesche regeering instructies aan Timor had gegeven, werd den portugeeschen ambassadeur medegedeeld, dat "eveneens bevel was gezonden aan het commando der Australi sche troepen om zich in verbinding te stellen met den gouverneur van Timor. De instructies, die op 12 December aan Timor waren gegeven, wezen den gouverneur er op dat hij zich moest wenden tot den gouverneur van Ned.-Indië om de hulpverleening der Australische en Ned.-In- dische troepen te bespreken. De gouverneur gaf bevel zich strict te houden aan de volgende be ginselen: a. De voorgenomen hulp is die, welke de Britsche regeering ons krachtens de bondge nootschapsverdragen moet verleenen en die deze regeering verleent door middel van Austra lische en Ned.-Indische troepen onder En- gelsch opperbevel. b. De aan te nemen hypothese is alleen de Japansche aanval op Timor. De overeenkomst kan niet worden uitgevoerd zoo lang het slechts gaat om meer of minder gemotiveerde bedrei gingen en bezorgdheden. c. De samenwerking, berust niet op wederkee- righeid, uitgezonderd het geval, dat wij door een Japanschen aanval op ons territorium reeds onze neutraliteit hebben verloren. d De hulptroepen trekken zich terstond weer terug, wanneer hun aanwezigheid niet meer noodzakelijk is. e Men mag niet uit het oog verliezen, dat de aanval op Portugeesch Timor niet slechts zou kunnen geschieden om redenen, die Portugal en Japan rechtsreeks betreffen maar op grond van het feit van ons bondgenootschap met Enge land en onze ligging ten aanzien van Australië. f. Wanneer het beginsel ook is onze gebieden ln geval van een aanval te verdedigen, moet toch rekening gehouden worden met het be lang, dat de verdediging heeft voor de belan gen van het Britsche rijk. Intusschen hebben Australische vliegtuigen op 9, 11 en 12 December verscheidene ma len gevlogen over Timor en in het bijzon der over Dili, een niet te rechtvaardigen schending van ons gebied en een duidelijk gevaar voor de Portugeesche neutraliteit. In Londen is het noodige protest ingediend en uitdrukking gegeven aan de hoop, dat deze tartende vluchten zouden ophouden. Salazar ging verder: Op 15 December in den loop van den avond werd ten slotte den Por tugeeschen ambassadeur in Londen een nota overhandigd, waarin de Engelsche regeering verklaarde, „met het oog op de oude allianties het Portugeesch Timor een onmiddellijke hulp aan te bieden en deze te organiseeren, met behulp van haar Australischen bondgenoot en Nederlandsch-Indische strijdkrachten". Wanneer de Portugeesche regeering dit aan bod aannam (zoo werd in de nota gezegd) stel de de Britsche regeering voor terstond den gou verneur van Timor uit te.noodigen de „Engel sche hulp" in den aangegeven vorm te vragen. Desondanks bleef de uitnoodiging voor een be spreking in Singapore gehandhaafd. Den volgenden dag. 16 December des mid dags, stelde de Engelsche ambassadeur het Por tugeesche ministerie van buitenlandsche zaken er van in kennis, dat „met den Portugeeschen gouverneur op Timor voor den volgenden mor gen een bespreking is vastgesteld". Aan den Ne- derlandsclien kant van h£t eiland naderden echter reeds troepenformaties de stad Dili, ten einde een vijandelijke landing te verhinderen, waarvan beweerd werd, dat zij op handen was. De kwestie werd toen nogmaals zeer duidelijk besproken, opdat de Engelsche ambassadeur er geen twijfel over zou kunnen hebben, dat men buiten de aangegane onderhandelingen om ging want de Engelsche ambassadeur had verwezen naar een andere hypothese dan die eener agres sie en de Portugeesche regeering had als uit drukkelijke basis der hulpverleening gevaren of verwachtingen beschouwd, die door de feiten nog geenszins bevestigd werden. De instructies van den gouver neur waren duidelijk en waren ook niet gewijzigd. De gevraagde bespreking echter zouden wij niet van de hand wijzen. In dezen zin werden bevelen aan Timor gegeven. Gezien de houding der Portugeesche regeering kwam de Engelsche ambassadeur er niet toe een ontwern van een gemeenschappelijke ver klaring der beide regeeringen over de troepen landing voor - te leggen. De Ned. Indische ver tegenwoordiger deed denzelfden dag soortgelijke stappen. Dit zijn paralellen met de bespreking met den Portugeeschen ambassadeur op het Fo reign Office. Ook daar verwees men naar de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen, naar het ingrijpen der troepen, naar het ontweyp voor een aan de dagbladen te zenden nota, waaronder men een verdrag met de Portugee sche regeering verstond, dat in dezen tekst echter onmogelijk was. De argumenteering van onzen ambassadeur werd niet afgewezen, maar de onderstaatssecre taris gaf uitdrukking aan de „vrees, dat de actie reeds ten uitvoer was gelegd". Op 17 Dec. des ochtends handhaafde de Britsche ambas sadeur in een nieuwe conferentie ae vorige av- gumenteering, volgens welke een samenwerking met de Australische en Ned.-Indische troepen reeds bij een loutere bedreiging meest geschie den op de wijze, waarop zij door de Ned. In dische autoriteiten op Timor werd geïnterpre teerd. Deze discussie kon echt-er niet worden voortgezet, aangezien zij een stand van za ken vooronderstelde, die voor de Portugee sche regeering onmogelijk was: de troepen landing tegen den wil van de regeering op grond van de veronderstelling van gevaren, die niet bewezen waren en zich ook niet af- eekenden. Op hetzelfde oogenblik, waarop de Brit- ,che ambassadeur in Lissabon nog trachtte de Portugeesche r- :ring te overreden haar toestemming te geven tot een optreden van vreemde troepen, niet alleen in geval van r°n aanval op de Portugeesche souvereiniteit, maar ook in geval o-Vi slechts vermoede bedreiging, werden reedi; 5*>. Timor de aange kondigde „besohertciMgï.iTw^ön" ontscheept. Het onderhoud, dat men voor dezen ochtend met den gouverneur had aangevraagd, was niet bestemd voor onderhandelingen, maar had al leen ten doel hem uit te noodig- de landing te veroorloven. De gouverneur hield zich aan zün instruc ties en weigerde toestemming te geven tot de landing, waaraan hij echter met de be scheiden strijdkrachten en gezien deze over rompelende ontwikkeling, geen weerstand kon bieden. Dit zfjn de laatste officieele berichten van Timor. De gouverneur heeft zijn bevelen ten uit voer gelegd en telegrafisch protest ingediend bij den Australischen minister-president en den gouverneur-generaal van Ned. Indië. In de ko lonie heerscht rust. De gelande troepen zelf hadden, naar het schijnt, de onjuiste overtui ging. dat zij optraden met de toestemming van de Portugeesche regeering en in haar belang. De regeering trachtte terstond de feiten op te helderen. De verklaring en gevoelens der Brit sche en Ned. Indische regeeringen jegens de Portugeesche kunnen helaas niets veranderen aan den toestand. De aangelegenheid is nog niet ten einde. De regeering zal het land van de gebeurtenissen in kennis stellen, wanneer zij dat noodig acht. Intusschen gaat zij verder met haar onderzoek en haar voorbereidingen om het garnizoen van Timor te versterken ten einde, voor zoover het van ons afhangt, de rust in dat gebied in stand te houden, dat thans rechtstreeks is blootgesteld aan de verwarrin gen van den oorlog. Ik wilde, zoo besloot Salazar, slechts de nuch tere reeks van feiten geven en heb mij er van onthouden daar ook maar het geringste com mentaar aan toe te voegen. Ik zou echter nog twee punten willen noemen, waarvan het eene ons betreft, terwijl het tweede betrekking heeft op_ anderen. Dë regeering heeft het zuivere geweten dat zü met trouw en ernst, zelfs met ijver, ge handeld heeft voor de belangen van ande ren, nauwkeurig kennis dragende van de bondgenootschapsplichten en dc rechten der natie. Terecht verwachtte zfj behandeld te worden in den vorm, waarin zij de aange legenheden, vooral de onderhandelingen met de Britsche regeerihg, heeft behandeld. Wat ons, kleinen en zwakken volken, niet veroorloofd is, is ook den regeeringen niet veroorloofd, die dc groote imperia regeeren. Het is hun niet veroorloofd, de kalmte te verliezen, die vereiseht is om diensten van onrecht te onderscheiden, En op grond van het vertrouwen op den moed hunner sol daten mogen zij ook niet een streven met overijldheid verwisselen. Het eerste zou er toe geleid hebben te waken over het recht van anderen, het tweede heeft er tee ge leid het gebied van een neutraal land en bovendien van een vriend en bondgenoot, ongemotiveerd te bezetten. Wegens de schaarschte aan wis selgeld zijn wij genoodzaakt een dringend beroep te doen op onze week-abonné's, indien eenigs- zins mogelijk met gepast geld te betalen. DE DIRECTIE. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 21 DECEMBER. Lelden Chr. GerefGem. (Steenschuur) Voorm. 10 en nam, 4 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10(6 uur, mej. da. S. Gooszen van Delft. Eglise Wallonne: dix heures et demie, M. A. Ie Gras, pasteur Bois-le-Duc. Evang Luth. Gem.: Voorm. 10(£ uur (Kerst wijding). ds. Boeger, Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 4 uur, ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 uur, cand. Brederveld; nam. 4 uur, ds. Weggemans. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. 10 uur, ds. Wiersinga; nam. 4 urn-, dr. Westerink. Geref. Kerk (Morschweg): Voorm. 10 uur, cand, van Ommen; nam. 4 uur, cand. Breeder- veld, n Rem. Geref Gem,; Voorm. 10 uur (advent) prof dr. W. J, van Holk. Ver. van Vrfjz Hervormden (Volkshuis) Voorm, 10 Vi uur, dr, Boersema. Vrije Kath, Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm, 10 uur (gez. mis), J. Niemeyer. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 en nam 3 uur ds. van Beusekom. Geref. Kerk- Voorm. 10% en nam. 3 uur, ds. Moolhuizen, De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10',4 uur. ds. W. Tli. v. d. Windt. Katwijk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise straat): Voorm. 10 en nam. 4 uur.leesdienst. Koudekerk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 2% uur, ds, F. G. v. Bins- bergen. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Haspers. Leidschendain Ned. Herv Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Bakker van Oudehorn. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 101/4 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 1014 uur, cand. A. P. v. d. Haas: nam. 3 uur (Fptuigenissamenkomst), ds. M J. Punselie en N. Heertjes. Ver. van Vrflz, Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. 10% uur, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. W dc Zwygerkerk: Hedehnam. 8 uur, advents dienst. Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 en nam. 3% uur. ds, Ohr, W. J. Teeuwen van Heerde. Geref. Kerk (Morschweg) Voorm. 10 en nam. 4 uur cand. J. Blokland. Riinsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. H. C Touw van Leiden; nam. 3 uur, dr. K. J Brouwer van Oegstgeest, Kerkzaak Voorm. 10 en nam. 5 uur, dr. G. C v. Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur, ds. Post: nam. 3 uur, ds. v. d, Loo. Ger Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur. Cand. J. G, v. d. Stoel van Leiden; nam. 3 uur ds. Post. Concordia: Voorm. 10 uur ds. Van der Loo; nam. 3 uur, Cand. v. d. Stoel. Chr Ger. Kerk,. Voorm, 10 en nam 3 uur, nrof. v d. Meideri van Apeldoorn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10te en nam. 3 uur. ds. de Vree. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10(4 en nam. 3 uur (HA..) ds. Nieuwenhuis van Den Haag. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10(4 en nam. 3(4 uur. ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. 10(4 en nam. 3(4 uur, ds. Warner Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm, 10 uur, ds. H. P. Fortgens; nam. 4 uur, ds. Hoekert van Voorburg. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3% uur. de heer Glaubltz cand. H.D. van Rijswijk fZ.H.) Geref. Gemeente (Leidscheweg 41)Nam. 4 uur. leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leidscheweg 66) Voorm. 10(4 uur (Kerstwijding), de heer B. Schouwink van Delft Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. de Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond (verbeterde op gave): geen dienst Geref. Kerk Zuid: Voorm. iG ev nam. 3(4 uur as. J. M. Mulder van Giessetidam. Geref. Kerk: Voorm. 10 on nam 3(4 uur, ds. Feringa. AMSTERDAM. 20 Dec. De effectenbeurs had vandaag een zwjaar ge drukt voorkomen. De stemming was uitgesproken flauw en naar het scheen moest dit worden toe geschreven aan de wijze, waarop de berichten om trent de ontwikkeling van de situatie ln het Verre Oosten, werden geïnterpreteerd. Nu komt er nog bij, dat er tegenwoordig tegen het einde van de week weinig neiging bestaat om tot aan- koopen over te gaan, terwijl daarentegen gemak kelijk de lust opkomt, om loopende posities glad te strijken. Er was heden vrij veel materiaal aan de markt, maar de koopers hielden zich schuil en het aanbod viel ln een markt, die weinig weer standsvermogen had. Bij de opening werd ln vrij wel alle rubrieken met uitzondering van In- dustrleelen, op een verlaagd peil gehandeld; ón onder beursljd zakten de koersen als het ware naar de diepte zoodat ln korten tijd nog verdere belangrijke verliezen werden geleden. Wel had even een kléin herstel plaats, hetgeen klaarblij kelijk moest worden toegeschreven aan de tech nische ontwikkeling van de markt, maar reeds spoedig zakten de koersen weer ln en bij het scheiden werd op ongeveer de laagste prijzen van den dag gehandeld. De affaire was daarbij tamelijk druk. Olies gaven groote omzetten te Zien. De ope ning was slechts even. lager dan het vorige slot, 257%. maar vrij spoedig werd beneden 250 gedaan en kwam zelfs een prijs van 249% te voorschijn terwijl ln het verdere verloop geen scherpe fluctuaties meer voorkwamen. De c"\l- tuurfondsen waren ln hooge mate de' dupe van het onbehaaglijke beurssentlment. Op do suiker- afdeellng zakten H.V.A.'s, na op 363% te zijn in gezet. regelrecht in tot 346%, waarna een kleine verbetering Intrad, die echter niet van duurza- men aard was. Vorstenlanden waren eveneens lager en daalden tot ln de nabijheid van, den parlkoers. De minder courante soorten ./aren op lagere prijzen aangeboden. Ook de aandeelen ln Indische cultuurbanken stonden onder verkoop druk, evenals de aandeelen ln Indische Spoor en Tramwegmaatschappijen. De rubberafdeellngen brachten het er niet veel beter af,' Amsterdam rubber detuteerden op 246, maar zagen daarna nog een goede tiental punten verloren gaan en kwamen op 235%, op welk peil ongeveer halt werd gehouden. De incourante Rubberaandeelen waren algemeen lager en ln verscheidene gevallen zelfs belangrijk lager. -De Tabakken moesten het eveneens ontgelden. Dell Bataiva zakten onder beurstijd ln van 186% tot 180%, Oude Dell's van 225(4% tot 220%. Senembah's van 184% tot 176% De Scheepvaartrubriek had eveneens een zwak voorkomen. De affaire.was vrij levendig. Söheep- vaartunles op 155% Ingezet liepen achteruit tot 150%. Japanlljnen reageerden van 117% tot 110(4 Oude Vaarten daalden van 123% tot 120%.Booten van 164(4% tot 161%. Op de lagere koersen werd de 'kooplust zelfs nog niet geprikkeld. De eenige gunstige uitzondering vormde de rubriek der bln- nenlandsche lndustrleelen. Wel waren de fondsen niet hooger, maar ze konden zich toch goed ver zetten tegen den Invloed voortspruitende ült de algemeene beursstemming. Aku's waren vrijwel onveranderd. Unilevers bewogen zich rondom 170 De Phllipsaandeelen waren zeer stil, Iets lager. Van Berkels waren onveranderd. Voor Calvé be stond weinig belangstelling. De minder courante Industrle-aandeelen hadden een stille markt. Er bestond eenlg aanbod, maar er waren geen koo pers zoodat de noteeringen tot stand kwamen, ln overeenstemming met de bestaande llfnletes. De beleggingsmarkfc was kalm. De Nederland sche staatspapieren waren prijshoudend; bijna onveranderd. De Indische leeningen warep iets lager, maar naar verhouding van de tendenz voor de Indische cultuurfondsen goed veerkrach tig. Gemeentelijke en provinciale obligatiën alsmede i pandbrieven werden op zeer kleine schaal verhandeld zonder variaties van beteeke- nis. De Duitsche markt lag verlaten; alleen ging iets om in kerkelijke leeningen, die meerendeels goed prijshoudend waren. Prolongatie 2 1/4%. (A.NP.) LEIDEN. 19 Dec. 1941. Veemarkt. Aangevoerd 28 stieren; 41 kalf- en melkkoeien 400675, t. vl.; 85 varekoelen 300440, t. vl.; 340 vette koeien t. vl.; 92 pinken 200300, tam; 63 graskalveren 80190, tam; 1 vet kalf; 68 nuchtere slachtkal- voren; 599 r/otte schapen; 8 zeugen 90120; 65 mestvarkens 2034, mat; 197 biggen 1015. t. vl. 3 4paarden, l veulen: 68 bokken en gelten 20—55, mat. LEIDEN, 19 Dec. 1941. Kaasmarkt, Goudsche kaas le srt. f. 6162.60. 13 partiien. Handel vlug. LEIDEN, 20 Dec. 1941, Botermarkt. Heden geen aanvoer. KATWIJK A. D. RIJN, 19 Dec. Groentenveillng: Waspeen f. 5.807.80; Rapen f. 2.102.50; Grove Peen ongew. f. 22.50; Andijvie f. 4.40-6; Prei I f. 6.20—7.50; Idem II f,4.305.30; Groene Kool f. 4.205.80; Gele Kool f. 4.605.20; Boerenkool f. 4.20—5.80; Nero f. 11—17. BOSKOOP. 19 Dec. Coöp. Vereen. ,,t>e Boskoop- sche velling". Rozen per bos: August Noach 90 1.20. Butterfly 1.60200 Vierlanden1.30. Ingar Olsson 1.101.90, Rosalandla 6090. Else Poul- sen 4672. Van Rossum 40, Pechtold 1.401.60, Edlth Helen 1.10. Queen Mary 1.60, Wendland 50 80, Willi. Kordes 70. Gemengde rozen 5365. Diversen per bos: Serlngenbloemen 6080. Cle matis Prins Hendrik 3040, tros-chrysanthen 18—38 ct HONSELERSDIJK. 19 Dec. Bloemenveiling. Anjers 914. gerrn 1625. sax export 1727, calla 2738, amerilly 2&33 per stuk. plumosa 5776, sprengerle 4328. frecsla 2150. gele 7082. plerson 100110, krele.ge 95105, pres. de lange 5184, herco 4353. bllandel 4561, pink Idial 5794 per bos, cyclamen 70155, azalea 105130, kalanchos 4750, begonia 45 165 per not. RIJNSBURG, 19 Dec Groentenveillng Sel derie f 2.804; Peterselie f, 3.505 per 100 bos; Kroten f. 4.80; Prei f. 7.60; gek. kroten f. 10.50: Knolrapen f. 2.50; Witte kool f. 2.203.40; Boe renkool f, 6.80; Groene Kool f. 5.80; Gele Kool f. 5.20; Roode Kool f. 5.30; Uien f.4.90; Grove Peen B f; 4.80; Idem C f. 3.50; Waschpeen A f7.80; per 100 kg.; Knolselderle f. 8; Idem II f. 3.505 per 100 stuks RIJNSBURG. 18 Dec, Groentenveillng: Wasch peen A f. 7.80: Grove peen B f. 4.80; idem C f. 3.50; Uien f. 4.90; Roode Kool f. 5.30; Gele kool f. 5.20; Groene kool f. 5.80; Boerenkool f. 5.80; Witte kool\ f2.203.40; Knolrapen f. 2.50 per 100 kg; Knolselderle f.8; Idem II.f. 3.505 p. 100 stuks; Kroten f. 4.80; Prei f. 7.50; gekookte kro ten f. 10.50 per 100 kg.; Peterselie f. 3.505; Sel derie f. 2.804. RIJNSBURG 18 Dec. Bloemenveiling: Narcis sen: Helios 5560 per bos; chrysanthen: Germ wit en geel 70 ct.; hyacinthen: Pink f. 16; L'ln- nocence f. 1416; Tulpen: Lange tulpen rood f. 1.20 per bos; Proserpine f 5; Brlllant Star f. 6.50 •f7; Due de Berlin f. 3.504.20; Witte Due f. 3.504; Scarlet due f. 3.504. RIJNSBURG. 10 Dec Bloemenveiling: Tulpen: Brlllant star f. 7; Scarlet due f. 4.20; Witte due f. 4.40; Ring of the Yellow f. 4.50; Due de Berlin f. 3.50 per 100; Lange tulpen: rood f. 1.20; Geel 75 ct. per bos, Hyacinthen: L'innocence f. 19.50; Pink f.17; Narcissen: Helios 55—60; Hul6t f. 1.10 per kg. R-edactie-stafB. W. Ivferikhorst, Buitenland ei» Tconeel; K. Been, Bioht-hlanó en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th.1 J. Hannema, Omgeving eo Muziek. Boittiek ïaedew«&s£\' H. A, Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3