GLADWE BINNENLAND omma LESDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 December 1941 Tweede Blad No. 25073 De Komedianten komen Stocop 82sfe Jaargang FEUILLETON Gemengd Nieuws De nieuwe bonnen Postverkeer met Duitschland Ontslag tijdelijk personèel Deze Rioter is wérkelijk geen boestwinter Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAL" PRAEPARATEN EeD Diy moedige roman door ^VILHELM LICHTENBERG. (Vertaling vaD Mas van Straten). Copyright i P O (O b Welsz) A'dam.) (38 Terwijl Raffaela's blik over de piazza zweefde, in de hoop, dat Riccardo toch nog zou terugkee- ren. werd zij door de heesche bariton van Gro betty aangesproken. „Ze was zeer minzaam tegen u", zei hij spottend. „Hoe bedoelt uRaffaela begreep eerst niet waarover hij het had. „Onze diva. Angela", verklaarde hij. „Ze heeft zelfs toegegeven, dat u het tot een bescheiden plaats kunt brengen wanneer u vlijtig bent." „Dat was toch heel vriendelijk van haar." „Zeker!" Grobetty's spot werd steeds duide lijker. Hij ging op de bank zitten voor de deur, die hier in Fiesole niet het domein van de Leopardi's was, omdat die in de zon zaten in twee stoelen in de „zaal". En hij vroeg Raf faela naast hem te komen zitten. Raffaela ging naast hem zitten. Onwillekeurig voelde hij zij zich ongerust over zijn blik en zijn toon. Grobetty weeg een oogenblik en zei toen, terwijl zijn glimlach zich tot een grimas vertrok: „Het was beslist een verheven oogen blik voor me, toen Angela Alberti, geboren Cani- pagna, zeer uit de hoogte te kennen gaf, dat er van Raffaela Cellini nog iets worden kan." Raffaela bleef eerst als onder een onverwach- ten zweepslag zitten. Toen pas vroeg zij, Gro betty's blikken angstvallig vermijdend: „Wat zegt u daar voor onzin?" Zijn gezicht werd ernstig en hij keek Raffaela aan met een vriendelijken blik van verstand houding. .Waarom speelt u ook voor mij die comedie? Voor mijHerinnert u zich niet wat ik u op het eerste gezicht reeds zei? Dat u een dame. een werkelijke dame was." „Maar daarom hoef ik nog geen beroemde filmster te zijn." I „Neen daarom niet. Maar ik wil u iets zeg gen: toen u op de repetitie den eersten toon inzette, wist ik natuurlijk direct, uit welke krin- i gen u kwam. En na de tweede maat stond het j voor mij vast: zoo zingt Raffaela Cellini en geen ander." Raffaela voelde, dat ontkennen geen zin meer had. „U heeft me natuurlijk herkend?" vroeg ze bijna toonloos. „Neen, u vergist zich. Ik ga nooit naar de biscoop. Die vermijd ik al jaren, omdat die me kon herinnerenHij zweeg met op elkaar geperste lippen en zijn opgezwollen drinkers gezicht werd slap en bleek. Spoedig echter had hij weer zijn oude, wat geforceerde vroolijkheid herwonnen. „Ik heb alleen veel, zeer veel Cel- liniplaten genoord. Dat is onvermijdelijk, wan neer jewanneer jewel eèns in een café komtHij lachte hartelijk om zich zelf en dit „wel eens". Toen ging hij voort: „U kunt iedereen voor den gek houden, goddelijke Raf faela Cellini, maar mij alleen niet. Een inzet, een aanzwellen van de kopstem, een piano zegt mij van een zangeres alles. Zoo en niét anders zet Cellini in. Dat is die zwevende, eigenaardige kopstem, dat is haar piano, haar timbre, haar bezielde uitdrukking. En omdat er daarvan geen tweede op de wereld is, bent u die u bent." Raffaela keek naar hem en 5$ had het gevoel, naast een anderen volkomen vreemden en ver anderden Rodolfo Grobetty te zitten. HU knikte haar toe. „Jaja. kijkt u mij maar eens aan! Ik kan me welvoorstellen dat ik u een beetje vreemd voor kom. Ik ben oojs niet1 altijd Rodolfo Grobetty, de eerste bariton van de stagino Campagne,, geweest." „Ja, dat heb ik al gehoord." „Heeft u wel eens, van Rodolfo Azoglio ge hoord?" „Den grooten bariton?" „Ja." „Natuurlijk. Hij wordt nu nog de jónge gene ratie als, voorbeeld voorgehouden. Azoglio is he laas enkele jaren geleden gestorven." „Hij is niet gestorven", zei Grobetty plotseling strak en zacht. „Hij zit* naast u". Raffaela kreeg "het gevoel, of ze spoken zag. Grobetty's stem klonk rustig; toch kwam het haar voor alsof het :een stem uit het graf was. Raffajla herinnerde zich'nog heel duidelijk, dat zjj eenige Jaren geledén, toen zij nog in den aanvang stond, van den tragischen dood van den beroemden bariton Rodolfo Azoglio gelezen had. Hij was met zijn motorboot op het Comomeer verongelukt, midden in zijn succes. Slechts met moeite overwon zij:het griezelige van deze her innering en sprak' zichzelf in. dat Grobetty weer eens aan alcoholvisioenen leed. „Jajaja. hij zit naast u". herhaalde Grobetty na een pauze, en zfjn stem was zoo helder zoo nuchter dat Raffaela nu moeite had zijn won derlijke bekentenis aan den alcohol toe te schrij ven. Grobetty ging voort: „Ik heb my in uw geheim gedrongen, signorina Cellini. En ik ver- I tel u in ruil daarvoor mijn geheim. De geef u mün geschiedenis tevens als pand, opdat u niet voor indiscreties van myn kant hoeft te vreezen. Rodolfo Azoglio is niet op het Comomeer ver ongelukt. Hij heeft dat slechts zeer handig in scene gezet, om de wereld aan zijn dood te doen gelooven." Hy scheen tot in het diepst ont roerd en zweeg weer geruimen tyd. Toen echter had hij zich v/eer genoeg bedwongen om voort te gaan. ..Rodolfo Azoglio wilde niet verder leven als afgetakelde, ^temlooze bariton. Hy wilde niet als zijn eigen schaduw rondspoken. Er waren gramophoonplaten met Rodolfo Azoglio, er waren films met hem, het gevaar om geheel vergeten te worden bestond niet voor hem De wereld moest hem in herinnering bewaren, 'zoo als hy in zijn glanstyd was. Het pijnlijke ver ouderen van een zanger moest hem en de Wereld bespaard blijven." Raffaela richtte een beduusden blik op hem. Dus daarom „Daarom", bevestigde hij. .Daarom "g^b urie op het Comomeei dat ong uk en -< is Rodolfo Azoglio sedert dien dag rlooo 'f- n er nog ergens bij een reizend sch ile - o een geest is dl? heel in ie verte aa' fen bariton herinnert." Ze vroeg na een poos: Had u zich niet eeivol Kunnen terugtrekken? U moet toch ongeloofe- lyke sommen verdiend hebben." Naoruk verDoüen) iWordt vervolgd) Aan het fropt bij Moskou Eep onbeschadigde buitgemaakte bolsjewistische tank. (W eltbild-Polygoon) De Führer ontving Mussert De leider der N.SR. werd te zamen met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Dr. Seyss Inquart en Commissaris-Generaal Schmidt door den Führer ontvangen. Tegenwoordig waren ook de Rijksminister en Chef van de Rijkskanselarij Dr. Lammers en de leider van de Party kanselarij, Rijksleider Bormann. De Führer begroet' Mussert; links Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, rechts Rijksminister Dr. Lammers. (Hoffmann) Gisteren werd Jan Sluyters 60 jaar. De schilder en zijn vrouw nemen den stroom van telegrammen en geluk wen- schen door. (Pol.-Noske). Zjj streden voor Enfeland Gevangen genomen Zuid-Afrikaansche negérs, die na den slag in Lyblë naar het gevangenkamp worden gebracht. CP JK.' Zwilltng-Höfïmacnn) DOOR DEN TREIN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg aan den Lage- weg te Amersfoort is een 48-jarige ploegbaas van de spoorwegen door een uit Barneveld ko menden extra-trein gegrepen en op slag ge dood. De man, die langs de spoorbaan fietst© is vermoedeiyk door de duisternis misleid. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AARDBEVING OP FORMOSA. Het D.N3. meldt uit Tokio: Uit de laatste berichten van Formosa blijkt, dat de uitwerking van de aardbeving aldaar veel gróoter is dan men oorspronkelijk had aangenomen. Men heeft reeds 319 dooden en meer dan 400 zwaar- en lichtgewonden geteld. Er zijn 1700 huizen verwoest. De schade aan telefoon- en telegraafleldingen kon reeds wor den herstéld. stra, Directeur-Generaal van de Nederlandsche Cultuurkamer 20.05: Viool met pianobegelei ding (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.25: Gramofoonmuzlek 20.30: Bonte Avond 21.30: Causerie „Oud-Amster dam, groot openluchtmuseum van schoone ar chitectuur" 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbe- rlcht 22.1022.15: Avondwydlng. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Zaterdag 20 December. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.15 24.00 Dultsch Programma. He Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Distributie Centrales. Ille en IVe Programma: 7.0024.00 Dultsch Programma. EXTRA BOTER OP BON 57. Voor de week van Zondag 21 tot Zaterdag 2T December zijn de gebruikehjke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen verkrijgbaarop de bonnen 49 van de daarvoor bestemde kaarten. Voorts zijn de twee bonnen 57 van de boter- en de vetkaart aangewezen voor het koopen van het extra rantsoen boter van 250 gram (voor kindereó tot 3 jaar 125 gram). Deze bonnen zijn geldig van Zon dag 21 December tót Zaterdag 31 Januari BOND VAN BELASTINGCONSULENTEN. De Bond van Belastingconsulenten hield zijn najaarsvergadering te Utrecht. De begrooting voor het jaar 1942 werd na eenige wijziging goedgekeurd. De heer E. Nys, te 's-Hertogenbosch werd als lid van het hoofdbestuur herkozen, terwijl in de plaats van een afgetreden bestuurslid geko zen werd de heer J. K. A. Rombach te 's-Gra- venhage. In de middagvergadering werd door mr A. W. Udo een belangwekkende causerie gehouden over „het liquidatiebesluit". Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van Pijnen. Jaiist nü moet ge zorgen voor weerstands vermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde Kruschen-kuur. Kruschen Salts is door zijn samenstelling het bloed zuiverende versterkingsmiddel bij uitne mendheid. De zes minerale zouten waar uit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve aan sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regel matig. gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uav spijsvertering wordt beter, ge voelt U" krachtiger, jeugdiger, ook meer fit envrij van Rheumatische pijnen! Kru schen - het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 1049 VERLAGING TARIEVEN VOOR BRIEFKAARTEN EN BRIEVEN. Tusschen de psotbesturen van Duitschland en Nederland is een bijzondere overeenkomst over de postt-arleven in het wederzijdsche verkeer aangegaan, welke op 1 Januari 1942 in wer king treedt en waarvan het voornaamste is de invoering van de Duitsche graden van gewicht en de binnenlandsche tarieven in het weder zijdsche verkeer tusschen beide staten. Dergelijke overeenkomsten heeft Duitschland reeds aangegaan of in voorbereiding met an dere landen. Het sluiten van deze bijzondere verdragen moet een grondslag vormen voor een algemeene Europeesche postunie. Met deze postunie wordt het oude ideaal van een eenheidsporto in het Europeesche verkeer tot werkelijkheid. De nieuwe tarieven, die tegenover de oude regeling een aanzienlijke verlaging beteekenen, zijn als volgt vastgesteld: Voor brieven naar Duitschland» het protec toraat Bohemen en Moravië en het gouverne ment-generaal: tot 20 gr. 10 cents; boven 20 gr. tot 250 gr. 20 cents; boven 250 gr. tot 500 gr. 30 cents; boven 500 gr. tot 1000 gr. 50 ct. Zoo kost bijv. een brief van 240 gr. voortaan slechts 20 cent tegen 95 cents volgens het oude tarief. Duitschland heeft in het verkeer met Nederland de Duitsche binnenlandsche tarie ven. Voor brieven van meer dan 1000 gr. tot 2000 gr, gelden voorloopig nog de tarieven van ae bestaande wereldpostunie. Het tarief voor briefkaarten in het verkeer met Duitschland en' de bovengenoemde gebie den wordt van 7.5 tot 5 cents, van de briefkaar ten met betaald antwoord van 15 tot 10 cents verlaagd. Ih het verkeer Duitschland-Nederland gelden de binnenlandsche Duitsche briefkaart tarieven. Wegens deze tariefsverlagingen voor brieven en briefkaarten wordt het thans geldende épe- ciale tarief voor de zelfde poststukken in het grensverkeer met Duitschland (d.w.z. in het verkeer tusschen de grensplaatsen, die niet meer dan 30 K.M. van elkaar verwijderd liggen) opgeheven. In dit verkeer gelden nu ook de bovenver melde tarieven. Voor drukwerk, offertes, monsters zonder waarde, gemengde zendingen en pakjes naar Duitschland worden voorloopig nog de Neder landsche tarieven van de Wereldpostunie ge bruikt, terwijl in omgekeerde richting de Duitsche binnenlandsche tarieven gelden. Voor couranten- en tijdschriften, die rechtstreeks door de uitgevers of hun vertegenwoordigers worden verzonden, voorts voor boeken, brochu- TEEKENEN VAN AANMELDINGSLIJSTEN DOOR WERKLOOZEN OP 27 DECEMBER. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de besturen van de gesubsideerde vereenigingen met werkloozen- kas doen weten, dat ihdiën z\j op 27 December hun werkloozen leden hiet de dagelijksche aan- meldingsiyst laten teekepen en niettemin, aan deze leden over genoemden dag uitkeering uit de kas verstrekken, daartegen by hem geen be zwaar bestaat. SLUITING VAN DE JACHT. In de staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery, waarbij wordt bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1942 de jacht met geweer op alle wildsoorten zal zyn gesloten. VOOR ZATERDAG 20 DECEMBER, Hilversum I, 415.5 M.7.15: Gramofoonmuz 7.45: Ochtendgymnastiek 7.65: Gramofoon muzlek 8.00: Blï.O.:. Nieuwsberichten 8.15. Causerie .Brandende kwesties" (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 8,35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huls vrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 10.00: Ern stige muziek (opn.) (11.0011.20: Voor de vrouw) 12,00: John Kristel en zijn orkest 12.40: Almanak 1245: B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00: Otto Hendriks en zyn orkest 13.40: Orgelconcert 14.00: „Vrij heid" 14.35Gevarieerd programma 15.50: Gramofoonmuzlek 16.00: Cyclus „Ella, de Thls- biet" 16,20: Cello, plano en gramofoonmuzlek 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten 17.30: Gramofoonmuzlek 17.36: Duitsche taalcursus 18.00: Zang en instrumen taal ensemble 18.15: Het kwartier van den arbeid 18.30: Orgelconcert 19.00: Actueel half uur 19.30:.Bonté avond (Van 20.15 af al leen voor de Radio-Centrales, die over een ïyn- verblndlng met de studio beschikken) 20.15: Zang met pianobegeleiding 20.40: Gramofoon muzlek 21.20: Nederlandsche Motetvereenlging en solisten 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Bngelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuzlek 22.1524.00: Gra mofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 M. 7.15—8.15: Zie Hil versum I 8.15: Gramofoonmuzlek 8.358.45: Zie Hilversum I 8.45Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding, -r- 10.18: Gramofoonmuzlek 10.30: Lichte muziek.(opn.) 12,00: zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Orkest Malando en solist 13.40: Voor de Jeugd 14.00: Stedeiyk orkest van Maastricht 14.45: Causerie „U en de,muziek" 15.00: Stede- ïyk orkest van .Maastricht 16.30: Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust" 16.00: De Melodlsten, solist en een accordeonduo 17.00: Voor de bin nenschippers 17.15: B;N.O.: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30: Orgelconcert 18.00: Cyclus „In een-nieuw licht bezien" (Voor- j bereid door de N.SB.)18.15: Klaas van Beeck 1 en zyn orkest en-soliste 18.45: Voor den boer 19.00: B.N.O.: Gronlngsch praatje 19.10: B.N.O.: Nieuwsberichten'"19.20: Viool met pla nobegeleiding 19143: Causerie door Dr. G. Hoek- p. flacon f.1.15 MET NARCEINE-AETHYIESTER In een Duitsche batterijstelling voor Moskou Het vijandelijke verzet is gebroken. Het geschut wordt opgelegd. (Weltbild-Polygoon) De ondergang van de „Ark Royal" Dit fotografisch do cument, ontleend aan liet Engelsche blad de „Times", toont het langzaam zinkende Britsche vliegkampschip van 22.600 ton, nadat het door twee Duitsche onderzeebooten in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee was getorpe deerd. Een deel van de bemanning werd door een langszij gekomen torpedojager overgenomen en in Gibraltar aan land gezet. Met zware slagzij over stuurboord verdween het trotsche oorlogsschip in de golven. (Hoffmann). Dinsdagavond werd in den Stadsschouwburg te Den Haag in verband met de Mozart-herdenking een uitvoering gegeven van „Die Entführung aus dem Serail". De Rijkscommissaris, zyn vrouw en eenige autoriteiten woonden de voorstelling by.Derde van links Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, eerste van links Mevr. Seyss Inquart, geheel rechts Gen. Komm. Dr. H. Fischböck. (Stapf-Mol) res. muziek en landkaarten, die afgezien van hetgeen op den omslag en op dé schutbladen Is gedrukt, in het geheel geen aankondigingen en aanbiedingen bevatten, gelden de binnen landsche drukwerktarieven, voor zoover deze lager zijn" dan de tarieven van de Wereldpost unie. Binnen afzienbaren tyd kunnen nieuwe ver eenvoudigingen worden verwacht. MET INGANG VAN 18 JANUARI ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN MOGELIJK. De directeur-generaal van den arbeid, A. H. W. Hacke, verleent naar de „NJl.Crt" meldt, met ingang van 18 Januari 1942 aan de leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven vergunning om werknemers in tljdelijken dienst, onder wie voor de toepassing dezer beschik king worden verstaan zij, wier dienstbetrek king korter heeft geduurd dan drie maanden en zij, wier achtereenvolgende dienstbetrekkin gen by denzelfden werkgever in de zes aan het ontslag onmiddellijk voorafgaande maanden te zamen korter hebben geduurd dan negentig da gen, te ontslaan. Een uitzondering geldt echter voor mannelijke werknemers in akkerbouw- en veehouderijbedrijven, te wier aanzien de ver gunning van 14 Augustus 1941 (Staatscourant no. 158) van toepassing is. In deze vergunning wordt ojgl. de minimum personeelssterkte voor landbouw- en veehouderijbedrijven geregeld, waaraan moet worden voldaan alvórens ontslag is 'toegestaan. INLEVERING KAARTEN VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat alle tot dusverre uitgereikte distributiekaarten voor honden- en kattenbrood voor 31 December a.s. gezonden worden naar de sectie bijzondere diergroepen van genoemd rijksbureau, Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Aan de op te zenden kaarten moe ten aanwezig zijn de bonnen no's 2, 3. 20. 21, 22, 24 en 25. Bij ontbreken van een of meer van deze bonnen of bij inzending na 31 Decem ber, zal in geen geval een nieuwe kaart worden uitgereikt. De bonnen no's 18.en 19 dient men voor opzending van de kaart t© verwijderen en dus niet mede te zenden, aangezien deze bonnen geldig zijn voor respectievelijk Januari en Fe bruari. Tevens wordt medegedeeld, dat de voedsel positie het noodzakelijk maakt, dat de aanfok voor honden zooveel mogelijk achterwege biyft. Derhalve zal voor pups in het jaar 1942 in het algemeen geen voederkaart worden uitgereikt. Scheert beter en sneller Opvallend deze winter, vrijwel nooit meer zielte kinderen. Geen boodschappen als: Juf frouw, broertje hoestte zoo, moeder heeft hem maar een dagje in bed gehouden." Want de moeders weten, dat SIROOP BON NEMA al die beginnende hoeslkwaaltjes in de kiem smoort en niemand beter dan wij kunnen de resultaten beoordeelen en toejuichen I SIROOP BONNEMA bevat het werkzame Narceïne-aethylester „Bonnema" en heeft een samenstelling die aan de hoogste eischen voldoet SWOOP BONNEMA totpt snel en zeket bij hardnekkige koest, bronchitis, griep en fr£n£» hoest het nttfafcf bet tfijm tos, doel de pijn bedaren ep 6c- oordert het airtcejtox.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5