De strijd in Oost-Azië Siste laargang VRIJDAG 19 DECEMBER 1941 No. 25073 op De Engelsche overval Porfugeesch koloniaal bezit Mussolini tot de Italiaansche vrouwen Verduisteren Overal Japansche successen Uit Amerika Artikel van Goebbels Fransche geïnterneerden in Italië vrijgelaten Nederlandsche en Australische strijdkrachten op Porfugeesch Timor Huidige oorlog hard en langdurig STADSNIEUWS EERSTE BLAD Expansïezucht en imperialistisch streven Met Duitschland voor I een vrij Nederland 17.26 uur 9.48 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W. Henny. TelefDirectie en Administratie 25041 (2 lijnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menühorst, Helden Pl.verv.: K. Been. Lalden. Naar de legerafdeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier mededeelt, hebben de met de marine samenwerkende Japansche strijdkrachten in alle operatiegebieden belang rijke versterkingen ontvangen. Verder wordt medegedeeld, dat de operaties een bevredigend verloop hebben. De vijandelijke tegenstand is overal gebroken. De intensieve aanval op Hongkong duurt voort, nadat een nieuwe eisch tot overgave door Japan gedaan om noodeloos bloedvergieten te voorkomen was afgewezen. De Japansche troepen, die op het zuidelijk deel van het hoofdeiland der Philippijnen, Lu- zon, zijn geland, hebben het geheele gebied ten noordwesten van Legaspi veroverd en den te- rugtrekkenden vijand achtervolgd. De Japansche luchtmacht heeft tevens voort durend aanvallen gedaan op vijandelijke vlieg velden in de omgeving van Manilla. De vijan delijke hoofdmacht is reeds vernietigd, zoodat de Japanners slechts op geringen tegenstand stuiten. Op Malakka rukken de aldaar gelande Ja pansche strijdkrachten snel op. Na de inneming vah! het vliegveld Victoria beheerschen deze thans volledig het gebied rondom Kra aan de Zuidpunt van Birma. De bij Singora en Kota Baroe gelande troepen hebben de Britsche grensversterkingen vernield, en Britsche geme chaniseerde strijdkrachten vernietigd. De lucht macht heeft verder vliegvelden in Birma en op Malakka aangevallen. Na de bezetting van Gosam. de landing op Britsch Borneo en de uitschakeling van den Britschen invloed in China kan dus op alle fronten een voortdurende vooruitgang worden geconstateerd. (DNB.). COMMANDO-WISSELING. Volgens uit Washington ontvangen berichten heeft Roosevelt er bij de vooraanstaande in- dust-rieelen en de vakvereenigingsleiders op aan gedrongen, dat zij de productie van oorlogsma teriaal vergrooten. Het materiaal, aldus Roo sevelt. is niet alleen bestemd voor eigen ge bruik, maar ook voor leveranties aan de sovjet unie, Engeland en China. De Vereenigde Staten zien zich op het oogenblik geplaatst voor de zwaarste taak, die de geschiedenis hun ooit heeft opgelegd. (D.N.B.). Naai* de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister vah marine Knox, medegedeeld, dat admiraal Kimmel is ontheven van het opperbevel over de vloot in den Groo- ten Oceaan en dat scliout-bij-nacht Nimitz bevel heeft gekregen, hem te vervangen. Tot aan de aankomst van Nimitz op Hawaii zal het bevel worden gevoerd door vice-admiraal Pye. Nimitz was. tot dusverre chef van het scheep vaartbureau van het departement van. marine. (D.N.B.) Volgens beridhten uit Washington heeft de minister van oorlog, Stimson, nog verklaard dat de commando-wisselingen in den Stillen Oceaan zijn voltrokken, omdat uit het onder zoek is gebleken, dat de voorbereiding op Hawaii gebrekkig is geweest. Stimson opperde voorts de mogelijkheid, dat de afgezette gene raals, Short en Martin, voor een krijgsraad zullen worden gedaagd. De diplomatieke correspondent van het D.N. B. schrijft: Het ontslag van admiraal Kimmel als opper bevelhebber van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan en van generaal Martin als be- Vélhebber van de op Hawaii gestationneerde luchtstrijdkrachten beteekent aanzienlijk meer dan een zuiver militaire maatregel, want strikt genomen worden hier militaire leiders bestraft voor fouten, die de politieke leiding gemaakt heeft. Met andere woorden: Kimmel en Martin worden opgeofferd, opdat Roosevelt en Knox zich aan de verantwoordelijkheid kunnen ont trekken. De Amerikanen doen dus precies dat gene, wat zij totdusverre den Engelschen ver weten. Om soortgelijke redenen heeft n.l. Chur chill gehandeld toen hij onlangs generaal Cun ningham van zijn functie onthief. Men zal moeten afwachten, of Roosevelt de Amerikaan sche openbare meening opheldering zal geven over de ware motieven van zijn optreden. Wan neer bij geruchte verluidt, dat Kimmel en Mar tin ervan beschuldigd worden, dat de op Hawaii gestationneerde zee- en luchtstrijd krachten niet op den oorlog waren voorbereid, dan zou men hieruit de bekentenis kunnen af leiden, dat Roosevelt en Knox zich reeds lang voor den Japanschen aanval op Pearl Harbor als in oorlog met Japan beschouwden. Alle verklaringen van beide politici in de afgeloo- pen zes maanden zouden de juistheid van deze veronderstelling slechts kunnen bevestigen. De vraag naar de schuld aan deze ramp zou dien tengevolge noodzakelijkerwijze tot de volgende alternatieven leiden: Of Roosevelt en Knox zijn in gebreke geble ven dm hun militaire leiders in kennis te stel len van den politieke oorlogstoestand met Japan en dan moeten niet Kimmel en Martin, doch Roosevelt en Knox ter verantwoording worden geroepen, of beide militairen zijn op het juiste oogenblik verwittigd en dan zou de logi sche consequentie zijn, dat men in Washington den oorlog een feit achtte en de onderhande lingen met de Japansche onderhandelaars slechts als een manoeuvre beschouwde om tijd te winnen. In dit geval hebben Kimmel en Martin zich, precies als destijds Wavell in Libye. schuldig gemaakt aan een laakbare on derschatting van den vijand. Voor het Ameri kaansche volk zijn beide mogelijkheden even erg, omdat deze het in de ure des gevaars slechts de keus laten tusschen onbekwame po litici of onbekwame militairen. WASHINGTON HIELD HET GEDULD DER JAPANNERS VOOR ZWAKTE. In een hoofdartikel in „Das Reich" behandelt rijksminister dr. Goebbels den door de oorlogs verklaring van Japan aan Engeland en de Ver eenigde Staten veranderden toestand van het militaire en politieke wereldbeeld.' Men heeft,, aldus de minister, te Washington, naar het schijnt, het geduld en de onvermoeibare taaiheid der Japanners bij het onderhandelen voor zwakte gehouden en men ziet zich thans door den plotseling uitbrekenden aanvalsgeest der Japansche weermacht zoodanig tegen den mum* gedrukt, dat men daarvoor tot op dit oogenblik nog geen plausibele verklaringen heeft gevonden. Voor Berlijn komt deze ontwikkeling geenszins sis een verrasing, want Duitechland heeft Japan, zijn weermacht, zijn volk en zijn leiding nooit anders gewaardeerd dan zij tthans blijken te zijn. Het past echter volkomen in de wereldbekende, geborneerde arrogantie der angelsaksische oor logsopruiers en brandstlchterskliek, dat zij de militaire capaciteiten en mogelijkhëden van Ja pan volkomen yerkeérd hebben opgevat en der- na lve deze vergissing terstond bij den aanvang hebben moeten betalen met een leergeld, welks omvang waarlijk schrikwekkend is. In ieder geval vertoonen de officieele communiqué's zoowel van Roosevelt als van Churchill een groote teleur stelling en de critiek, die hun mateloos licht zinnig optreden ook in hun eigen pers ontmoet, zelfs onder de dictatuur van een meedoogen'loos schrappende censuur, toont, dat deze teleur stelling ook gedeeld wordt door de openbare meening hunner landen. Dr, Goebbels schrijft verder: het JapanÉche voorbeeld heeft weer eens getoond welk een ont zaglijke kracht gelegen is in de nationale dyna miek van een volk. Ook Japan weet evenals Duitschland en Italië, dat het strijdt om zijn toekomst, ja om zyn leven. Het samengaan tus schen deze drie groote mogendheden is door de natuur gegeven, het staat onder den onver- brekelijken dwang van een onverbiddelijke his torische logica. Men heeft deze mogendheden weliswaar tot dezen oorlog gedwongen, doch zij voeren hem echter practisch niet in de ver dediging, maar in voortdurende aanvallen uit. Zij gevoelen zich door de woordvoerders der plu tocratie gebruskeerd en gedeemoedigd op een wijze, die hun van den aanvang af iederen ge dachte aan toegeeflijkheid ontneemt. Ten slotte wordt in het hoofdartikel gezegd: de wereldoorlog was voor de onderdrukte naties, aan welken kant zij ook streden, slechts een vaag aanvoelen van de komende dingen. Deze oorlog daarentegen wordt door de betrokken volken bewust gevoerd. Het is niet alleen een tot in het reusachtige uitgebreide strijd om hun volksche eer of hun nationaal prestige, het is bovendien een strijd om de meest elementaire levensgoederen, om ruimte, arbeid en brood, om een menschwaardig bestaan, om het doen op houden der eeuwige crises, om een radicale opheldering der toenemende problematiek hun ner landen, welke zij binnen hun eigen grenzen niei. meer meester kunnen worden. De spilmogendheden zijn gedwongen haar leven te verdedigen. Zij zullen dat doen op een manier, die geen sentimenteele egards .kent. Zij werpen alles in den strijd. (D.NB.). ONDERGANG VAN DE „CORREGIDOR". Naar aanleiding van den ondergang van het Pliilippijnsche veerschip „Corregidor", dat bij Manilla op een mijn liep, meldt de Britsche be richtendienst, dat de „Corregidor" 1 een schip met vluchtelingen was. In het Britsche bericht wordt er voorts nog op gewezen, dat de „Corre gidor" in deh slag bij Skagerak in'den wereld oorlog van 19141918 werd gebruikt als vlieg kampschip onder den naam „Engadine". Berichten uit Manilla melden, dat de gezag voerder verantwoordelijk is voor den onder gang -van het schip, aangezien hij geen acht heeft geslagen op de waarschuwing, dat hij'het schip wateren in stuurde, waar mijnen gelegd waxen. De kapitein is met het schip onder gegaan, Van de 800 personen aan boord zijn er 300 gered. De a.n.P.-coitespondent te Parijs meldt: Als eerste resultaat der Fransch-Italiaansche besprekingen worden alle in Italië geïnterneerde Franschen vrijgelaten. Reeds 140 krijgsgevangenen zijn gisteren te Grenoble aangekomen. Deze tegemoetkoming der Italiaansche-regee ring wordt in Frankrijk als een goede basis be schouwd voor de oplossing der andere problemen De Engclsclie berichtendienst bevestigt in een extrabcricht van Reuter uit Londen, dat Nederlandsche en Australische strijd krachten Portugeesch-Timor zijn binnen gedrongen. Naar de Portugeesche bladen melden, heeft de regeering tegen hedenmiddag 17 uur den Landdag bijeengeroepen, in e^n buitengewone zitting, voor het aanliooren van een belangrijke regeeringsverklaring over de bezetting van Portugcesch Timor. Tot nu toe heeft nog geen officieele mede- deeling door de Portugeesche regeering plaats gevonden van de bezetting van Timor. Men neemt aan, dat de vertraging is ontstaan door het feit, dat het de Portugeesche regeering nog niet is gelukt, In radioverbinding met Timor te komen. Vermoedelijk in verband met bovenstaande berichten heeft de minister-president van Por tugal, dr. Salazar, Woensdagmiddag te Belem een qonferentie gehad met den president-gene raal Carmona; de secretaris-generaal van het departement van buitenlandsehe zaken had een langdurig gesprek met den Japanschen gezant. (D.NB.) In politieke kringen te Berlijn wijst men vol gens A.N.P. vooral op den grooten ernst, waar mede het bericht van de bezetting van Portu- geesch Timor door Engelsche resp. Australische troepen ook. in Lissabon is opgenomen. Men noemt het vanzelfsprekend, dat Berlijn daarte genover niet eerder positie kan kiezen alvorens Lissabon zich zelf daarover heeft uitgesproken. In verband met de bezetting van Portugeesch Timor sprak men in de Wilhelmstrasse de Qver- tuiging uit, dat het vermoedelijk ook andere Iberische staten, naar wier gunst men binnen kort in Rio zal dingen, zou interesseeren, op welke wijze van Britsche zijde met Iberische gebieden wordt omgegaan. De Deutsche diplomatisch-politïsche Korres- pondenz schrijft: „Australische troepen hebben op Engelsch bevel een overval gedaan op Portu geesch Timor, de bezitting van een land, dat sedert eeuwen de bondgenoot van Engeland was. Deze daad sluit waardig aan bij de actie voor Dakar en Iran. Vooral In de Iberische landen zal men hierover zijn gedachten kunnen laten gaan, want tot dusverre had men daar, behalve van de aanvallen op Dakar en Oran, kennis genomen van de overvallen op Irak, Iran, IJs land enz. waarbij dus de nationale Iberische waardigheid niet op het spel stond. Thans moet ook de laatste Ibero-Amerikaan inzien, dat ook „bondgenootschap" of „solidariteit" voor de An gelsaksen geen belemmering zijn wanneer het hun doel is, verraderlijk als roovers buit te verwerven, (DNB.) Naar uit een officieele mededeeling der kanselarij van den minister-president van Portugal blijkt, heeft de niinislerraad zich Woensdag bezig gehouden met „gebeurte nissen welke", zooals in de mededeeling gezegd wordt, „zich in de kolonie TJmor hebben afgespeeld". De ministerraad is in afwachting, zoo wordt verder in de mede deeling verklaard, van nadere bijzonderheden, ten einde het land te kunnen inlichten over den toestand en over het standpunt van de regeering. Deze officieele mededeeling is door de Portugeesche bladen zonder redactioneel commentaar gepubliceerd. De beweerde bezetting van de Portugeesche bezitting Macao in het Verre Oosten door de Japanners, waarvan Woensdag uit Londen en ook uit New-York melding gemaakt werd, is gebleken volkomen gefantaseerd te zijn. Wat de Britten hiermede voor haddèn, is inmiddels opgehelderd door den overval op de Portugeesche bezitting Timor door Australische troepen. .Kennelijk was het de bedoeling, een voorwendsel te vinden voor de inbezitneming van Portugeesche bezittingen. De Portugeezen hebben dit spel doorzien en zijn den Engelschen vóór geweest door de mededeeling, dat de Japansche aanval op Macao in de rdeactiebureaux van een courant te Londen is uitgevonden en dat de goede betrekkingen jegens Japan geen aanleiding bieden dit land er van te verdenken, Portugeesch rechtsgebied te willen rooven. Het gerucht van den overval der Australiërs op Timor heeft zich te Lissabon als een loopend vuurtje verspreid en een zeer diepen indruk gemaakt. (D.NB.). SOVJET-TROEPENBEWEGINGEN LANGS DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Associated Press meldt uit Tsjoènking, dat de Sovjettroepen langs de grens van Mandsjoekwo uitgebreide bewegingen uitvoeren (DNB.). Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van den dag toen alle Italiaansche vrouwen haar gouden trouwring aan den staat aanbo den ter versterking van den economischen weerstand des lands tegen de sancties, heeft de Duce in het Palazzo Venezia een commissie ontvangen van de centrale der vrouwelijke fasces benevens een delegatie der vrijwillige verpleegsters bij het Roode Kruis en fascisti sche bezoeksters, die belast zijn met het ver- leenen van moreelen en materieelen bijstand aan behoeftige gezinnen. De minister van volkscultuur, de onder-secre tarissen van het minister-presidium, van bin- nenlandsche zaken, van de gewapende strijd krachten en hooge persoonlijkheden der partij waren bij dë plechtigheid aanwezig. Onder de vrijwillige verpleegsters, die gedecoreerd waren wegens militaire verdiensten, bevond zich gra vin Ciano (Edda Mussolini) De inspectrice der vrouwelijke fasces richtte een groet tot den Duce, en bracht hulde aan alle Italiaansche vrouwen, zeggende, dat zij in haar hart de zekerheid dragen der overwin ning, waarvoor zij ontberingen en moeite on dergaan; en waarvoor zij met trotsch den moed en het bloed van haar kinderen offeren. De Italiaansche vrouwen zijn bereid het hoofd te bieden aan alle beproevingen, opdat het offer tot de overwinning moge leiden. In zijn toespraak herinnerde de Duce aan den dag van het „geloof". Hij merkte op, dat dit een unieke dag was, dien men zich niet kan herinneren zonder diepe ontroering. Alle vrou wen in Italië, van de Koningin tot de laatste boerin, waren die dag vereenigd. een dag, die in tweevoudig opzicht een dag des geloofs was, in de eerste plaats, omdat de Italiaansche vrouwen haar trouwringen aanboden, en in de tweede plaats, omdat zij haar trotsche vastbe slotenheid te kennen gaven om te strijden te gen de dieven der wereld, een strijd, dien Italië gisteren evenals vandaag voert. Na zeer waardeerend te hebben gesproken over het werk der vrijwillige verpleegsters van het Roode Kruis, der fascistische vrouwen, der bezoeksters en van alle Italiaansche vrouwen en na er op gewezen te hebben, dat de weer stand van het bimienlandsche front ook be paald wordt door het werk der vrouwen, door haar hardnekkigheid en gevoeligheid, zeide de Duce, dat de huidige oorlog een harde en lang durige is, omdat het geen oorlog ls zooals alle andere. Dit is een oorlog, diè het lot van het men- schelijk geslacht bepaalt en waarin direct of indirect twee milliard menschen zijn meege sleept. En zooals het het laatste bataljon is dat over den veldslag beslist, zoo is het de laatste veldslag, die de overwinning brengt. Vervolgens zeide de Duce, dat de ontberingen van den oorlog, die zijn opgelegd aan het Ita liaansche volk, .door het volk gedragen worden met een prachtige discipline. Het Italiaansche volk voelt den oorlog, het Italiaansche volk voelt, dat hoewel zijn ontberingen en offers van het binnenlandsche front ernstig zijn, deze steeds oneindig minder zwaar zijn dan de ont beringen en offers, die de Italiaansche soldaten verduren, hetzij in de verlaten steppen van de Sovjet-Unie, hetzij tusschen de zandduinen van Afrika, Een toespeling makende op de geestelijke houding jegens den vijand verklaarde de Duce, dat deze duidelijk en diep een houding van on- delgbare vijandschap moet zijn. Men kan niet strijden, wanneer men den vijand, dien men tegenover zich heeft, niet haat. In tijden van oorlog blijken eenige be ginselen van een moraal, die in norniale tijden diep geëerbiedigd moeten worden, overbodig en soms zelfs schadelijk. De oorlog eischt een zeer hard klimaat en zeer harde menschen, het volk moet een enkel stalen hart hebben. Ten slotte verklaarde de Duce, dat alleen een waarlijk sterk en groot volk als het Ita liaansche volk, deelnemende aan dit conflict, onmiddellijk na twee andere oorlogen weer stand kan bieden aan een zoo langdurige, se dert 1935/36 bijna ononderbroken inspanning. De Duce besloot met te zeggen, dat hijeen volstrekt onwrikbaar dogmatisch vertrouwen had in het weerstandsvermogen van het Ita liaansche volk en In zijn zeer sterken wil tot overwinnen. Ten slotte gaf de Duce, in de vaste overtui ging, dat hij de gevoelens van het geheele Ita liaansche volk uitsprak, uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor alles, wat de Italiaansche vrouwen hebben gedaan, doen en nog zullen doen. (Sfcefani). VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD. Het jaarverslag over 1940. In ,,'t Schuttershof" vergaderde, de Armen raad onder leiding van den voolrzitter, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Bij den aanvang der vergadering memoreerde de voorzitter het overlijden van den heer P. A. van Aggelen op 7 December j.l. en vermeldde wat deze in het bijzonder voor den Armenraad heeft gedaan. Nadat het jaarverslag over 1940 en een sup- pletoire begrooting voor het loopende jaar door de vergadering waren vastgesteld, werd behan deld het onderwerp „De taak van den Armen raad in dezen tijd", welk onderwerp door den secretaris mr. P. A. van Toorenburg werd in geleid. Spr, stelde in het licht, dat. zich thans tal van nieuwe nooden voordoen en door de schaarste en het stijgen der prijzen vooral voor de gezinnen, die van geringe inkomsten rond moeten komen, de omstandigheden steeds moei lijker worden Het is'de taak van de instellin gen, alle kraohten in te spannen om de nooden te lenigen; alleen in eendrachtige samenwerking kunnen de groote moeilijkheden opde beste wijze worden overwonnen. De wetgever heeft aan de vereenigingen en instellingen, welke op het terrein van de maat schappelijke zorg arbeiden, de armenraad ge geven als organen tot ordening. Op welke wijze de armenraadsvergadering, het bestuur en het bureau aan deze samenwerking kunnen worden dienstbaar .gemaakt, werd in bijzonderheden nagegaan. Een geanimeerde gedachtenwlsseling volgde hierop, waarbij allerlei nooden der bevolking en moeilijkheden, welke door de instellingen van weldadigheid moeten worden overwonnen, ter sprake kwamen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen ROOSEVELT OFFERDE ZIJN LAND EN VOLK AAN DEZE POLITIEK OP. (Van onzen politieken medewerker). DE ontwikkeling in den Pacific moest eens komen, tot een uitbarsting. Reeds lang lang wierpen groote gebeurtenissen haar schaduwen vooruit. Er zullen weinig perioden in de geschiedenis zijn aan te wijzen, waarin een meer sensationeele ontwikkeling op economisch en politiek terrein zich voordeed dan in het geweldige gebied van den Pacific. Van, den vorigen wereldoorlog is de Amerikaanscche han del in den Stillen Oceaan sterk bevorderd en heeft de expansiedrang zich niet slechts tot de Amerikaansche zijde van den Pacific beperkt, maar zich ook tot het gebied van Oost-Azic uitgestrekt. De economische belangstelling bracht voor vele jaren reeds een aantal poli tieke spanningen met zich. Wel zeiden de Ame rikanen bereid te zijn de Philippijnen op te willen geven om de wereld te toonen, dat er geen imperialistische doeleinden aanwezig wa ren, maar het is bij een geste gebleven en de verdere ontwikkeling In het Verre Oosten heeft dan ook volkomen klaarheid gebracht over het verschillende jaren geleden door de Vereenigde Staten gedane gebaar. De militaire versterkin gen van de Aleoeta tot het Panamakanaal met Hawaii en vele andere eilanden in den Pacific maakten de wereld reeds lang geleden duidelijk, dat er vroeg of laat een conflict uit dit alles geboren zou worden. DE Vereenigde Staten gingen een politiek voeren, die zuiver imperialistisch was en vooral de laatste jaren de normale grenzen zeer sterk overschreed en een directe omsinge ling voor Japan vormde. Steeds zeide Amerika met Japan in vrede te willen leven, doch het lietdaamïfast geen gelegenheid voorbijgaan Japan de gepantserde vuist te toonen. Vooral uit het vele machtsvertoon der Ver eenigde Staten bleek maar al te duidelijk, dat de Stille Zuidzee met haar blauwen Polynesi- schen hemel behalve romantisch gebied ook wel eens krijgsgebied zou kunnen worden. In het bijzonder Hawaii, zoo vaak bezongen om de romantiek, vormde het belangrijkste bolwerk van het Amerikaansche imperialisme. Daarom stond het in de afgeloopen jaren ook steeds onder de hoede van de Amerikaansche weer macht. En Pearl Harbor, daarover werd gezegd, dat het de modernste marinehaven ter wereld was. Vandaar ook dat men thans in de Veree nigde Staten zoo geweldig onder den indruk is gekomen van het optreden der Japanners tegen deze steunpunten. Japan voelde dit Amerikaansche imperialisti sche streven terecht als een bedreiging. De expansiezucht zou evenwel nog immer grooter worden en vooral het laatste jaar heeft Roose velt hiervan blijk gegeven. De Amerikaansche president heeft de afgeloopen twee jaar zijn imperialistische politiek doorgevoerd en zijn land en volk aan alles opgeofferd. Het ging zoover tot Japan genoodzaakt was toe te slaan. De Pacific is dus thans inderdaad een mid delpunt van het politiek gebeuren geworden. Japan heeft tot taak in Oost-Azië de nieuwe ordening te bevorderen, evenals zulks in Europa door Duitschland en Italië geschiedt. Japan kan vanzelfsprekend geen vreemde inmenging van Amerikaansche zijde dulden. Ook Japan's strijd gaat tegen het kapitalisme, voor een nieuwe levensbeschouwing, voor een volksver nieuwing. Het pad is wel steil, doch men strijdt voor zijn idealen tegen de twee rijken, die geen samenwerking der Aziatische volkeren dulden. Die samenwerking zal thans gesmeed worden door Japan, dat zichzelf in eenige tientallen jaren heeft opgewerkt tot een groote mogend heid van dèn eersten rang. H. A. G. F J van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 10.18 uur en gaat onder te 19.12 uur Aan het jaarverslag óver 1940 ontleenen wij dat de onderzoekdienst 1468 rapporten uitbracht; het aantal bezoeken aan het spreekuur beliep 826. De uitgaven voor den dienst bedroegen f. 10.489.waarvan f. 9.835.ten laste der ge meente kwam. Het aantal steungevallen bedroeg voor de Gem. Commissie voor M.H. 2355, voor de kerkelijke instellingen van algemeenen aard 1299, idem van particuliere instellingen 133, hulp aan zieken, kraamvrouwen, enz. 1823, School kindervoeding en -kleeding 1715. 3773 schoolkin deren nemen deel aan de melkverstrekking. Uitgegeven werd voor ondersteuning in geld en natura: Maatsch. Hulpbetoon f. 696.819.Ker kelijke instellingen van alg. aard f. 81.438. idem particulier f. 13.811; hulp aan zieken en kraamvrouwen f. 11.256.schoolkindervoeding en -kleeding f. 51.075.Bijz. Nooden f. 15.680. in totaal f. 1.918.138. Voor uitbesteding in gestichten en gezinnen v/erd uitgegeven: Maatsch. Hulpbetoon f, 56.255.— Kerkelijke instellingen f. 13.714.particuliere instellingen f.74187. Er werden in totaal 30.359 voorschotten ver strekt tot een bedrag van f. 540.594.— en 1550 borgstellingen verleend door het Leidsch Borg stellingsfonds en de Cle voor Bijz. Nooden tob een bedrag van f. 107.196. Gistermiddag is de Eerste Hulpdienst uit gerukt ter assistentie van den 31-jarigen schip per W. K„ liggende' met zijn schip nabij de Lammebrug, die bij het aanslaan van den motor getroffen werd door den slinger van het vlieg wiel en daardoor ernstig aan twee vingers werd gekwetst. De man is ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Zondagmiddag wordt in de Luthersche Kerk een Kerstwijding gehouden, waarin ds. Makkink zal voorgaan en waaraan voorts medewerking wordt verleend door mej. Irma Timmermans (zang) en de heeren jhr. dr. J. J. von Schmid (cello) en Helmie Schouten (orgel).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1