BINNENLAND Burgers in de Meidagen neergeschoten De Komedianten komen 82sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 December 1941 Tweede Blad Ho. 25070 iV* Twee reserve-kapiteins voor het Vredegerechtshof Distributie van aardappelen De toestand in Nederlandsch Indië KERK- EN UHOOLNIEUWS FEUILLETON Jf' 'M li, Het 10-jarig bestaan van de N.S.B. De Rijkscommissaris Rijks minister Dr. Seyss^Inquart, begroet den leider der N.S.B., ir. Mus- sert, bij zijn aankomst in de groote hal van de groenten- en fruit veiling te Utrecht, (Polygoon-Sagers). 10 jaar NJ3.B. Het défilé van de W.A„ de S.S. en den Natio- nalen Jeugdstorm op de Maliebaan te Utrecht, voor ir. Mussert, den leider der N.S.B. Polygoon-Sagers Een overzicht van de zaal tijdens herdenking van de gevallen kameraden door den plaatsvervangend leider der N.S.B,C. van Geelkerken. (Polygoon-Sagers) De commandeerende generaal van het Duitsche Afrikacorps, generaal Rommel, bezichtigt met zijn bege leiders de stellingen bij Capuzzo in het strijdgebied van Tobroek. (Orbis-Holland) De strijd in het Verre Oosten. De woordvoerder van de Japansche Marine in Nanking maakte bekend, dat het Britsche steunpunt Hongkong van de land- en zee zijde door de Japansche troepen is ingesloten. Een deel van de haven van Hongkong, gezien van het dak van de Duitsche club af. (Atlantic-Holland) Aan den vooravond van de. viering van het 10-jarig bestaan van de N.S.B. bevond de leider zich onder zijn kame raden. De Winter-hulploterij werd niet vergeten. (Polygoon-Sagers) e Dezer dagen had zich voor het Vredesgerechts- hof te Den Haag te verantwoorden C. w. Kiers. 40 jaar uit Zwolle, destijds kapitein bij het Ne- derlandsche leger. Hij is door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelt tot zes maanden gevangenisstraf wegens het doodschieten in de eerste oorlogsdagen van den arrestant Radema kers in een arrestantenlokaal te Kessel. De arrestant was een nationaal-socialist. Als getuige werd eerst gehoord de kapitein der marechaussee, J. S. Rops, die den verdachte verhoord heeft. Hij verklaarde, dat de verdachte op hem een uiterst nerveuzen indruk maakte. De verdachte heeft toen een verklaring opgeschre ven, waarin hij zeide, dat hij zeer ongaarne deze daad had verricht, maar haar noodzakelijk had geacht. Dr. B. G. J. N. Deuling, als deskundige ge hoord, heeft de lijkschouw verricht. Een volle dige sectie ware beter geweest, maar dat werd niet noodig geacht. Nu was de doodsoorzaak niet met zekerheid vast te stellen. Getuige J. E. Pollen was vaandrig in de om geving van den verdachte. Hij verklaarde dat Rademakers wel als N,S.B.-er en als een herrie maker bekend stond, maar uit de bui-gerij heeft getuige niet gehoord, dat Rademakers van spi- onnage beschuldigd werd. Wel werd dat beweerd door soldaten. Hij zou gezegd hebben: „Schei maar uit met jullie moeite, je krijgt toch op je donder." Getuige W. A. Hetterscheid, oud-brigadier-ma- joor bij de rijksveldwacht, die zeide goed bekend te zijn in Kessel, betoogde dat Rademakers te goeder naam bekend stond. Getuige L. E. Manche heeft als sergeant in de mobilisatie met kapitein Kiers gesproken. Kapi tein Kiers twijfelde er aan, of de N.S.B.-ers wel betrouwbaar zouden zijn, als er moest worden gevochten. Hij heeft toen een keer gezegd: „We zullen het risico niet loopen." Verdachte zeide nooit met iemand over gods dienst of politiek te hebben gesproken en zeer verbaasd te zijn over de verklaringen van ser geant Manche. Op een vraag van den president verklaarde verdachte dat zijn meening omtrent onbetrouw baarheid van Rademakers berustte op gegevens van zijn militaire chefs. De procureur-generaal vroeg nog of verdachte blijft bij zijn verklaring, dat het een ongeluk is geweest. Verdachte antwoordde bevestigend. De procureur-generaal achtte maar één ver klaring mogelijk voor de gepleegde handelwijze: Verdachte heeft opzettelijk den gevangene wil len dooden. Het is wel de laagste daad, die men zich kan denken, een gevangene in de cel neer te schieten, zonder eenige aanleiding daartoe van de zijde van den gevangene. Spreker kan de uitvlucht, na de aanvankelijke verklaring voor den officier der marechaussee, niet aan nemen, dat hier sprake van een ongeluk zou zijn geweest. Indien verdachte als officier had bekend, dat hij gemeend had den man te moeten neerschie ten, dan zou spr. tien jaar gevangenisstraf heb ben geëischt. Thans stelde spreker den eisch op vijftien jaar. Mr. P. W. Zegers, uit Den Haag. herinnerde aan de mentaliteit, in de bewuste dagen. Boven dien had verdachte in drie dagen nauwelijks gegeten of geslapen. Pleiter beriep zich voorts op het rapport van prof. Carp, volgens wien deze verdachte niet toerekeningsvatbaar is geweest. Verdachte had als officier uitmuntend zijn plicht vervuld.' Wijl in deze zaak op zijn minst twijfel moet bestaan aan verdachte's schuld, vroeg pleiter vrijspraak, althans toepassing van uiterste clementie, bijv. door bevestiging van het vonnis en de preventieve hechtenis van de straf af te trekken. Verdachte vroeg, met het oog op zijn familie omstandigheden, uiterste clementie. Het hof zal Dinsdag 23 December te tien uur uitspraak doen. O INWONER VAN WASSENAAR GEDOOD. Onder presidium van dr. J. H. Carp behan delde het Vredegerechtshof de zaak tegen den 38-jarigen reserve-kapitein der infanterie A. v. d. Heuvel, wien de Haagsche Rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf veroordeelde, hierbij rekening houdende met de algemeene omstandigheden in de oorlogsdagen. De officier van justitie was van dit vonnis in hooger be roep gekomen. In den ochtend van den dertienden Mei van het vorige jaar was de 38-jarige reserve-kapi tein der infanterie A, van den Heuvel te Was senaar, belast met de arrestatie van nationaal- socialisten. Reeds had hij enkele aanhoudingen verricht, toen hij zich ten huize van den heer Noordendorp aanmeldde, om ook dezen bewo ner in arrest te stellen. Bij de ontmoeting aan de straatdeur zou de heer Noordendorp, die zelf opendeed, het bevel „handen omhoog" niet voldoende naar het oordeel van den reserve kapitein hebben uitgevoerd, waardoor deze meende te worden bedreigd, althans veronder stelde, dat de heer N. de rechterhand naar den broekzak deed afglijden om wellicht een vuur wapen voor den dag te halen en hem daarmee aan te vallen. De reserve-kapitein wachtte dit niet af en onderzocht ook niet of de heer N. eenig wapen bij zich had, doch schoot hem met zijn dienstrevolver neer, waarop het slachtoffer dat ,in het hoofd getroffen was, vrijwel ter stond den geest gaf. Voor het Vredegerechtshof waren tien getui gen gedagvaard. Voor het meerendeel verklaar den zij, dat de heer N. weliswaar de handen iets had laten zakken, maar zij konden niet zeggen, of de handen in de richting van den broekzak gingen. Slechts één getuige, de 23- jarige gewezen soldaat J. Buiting, verklaarde anders, maar hij had evenmin gezien, dat N. de hand in een broekzak stak. De procureur-generaal, prof. dr. R. van Ge- nechten, zeide van oordeel te zijn, dat de feiten vast .staan. Het is uitgesloten, dat verdachte handelde ter uitvoering van een ambtelijk be vel en zelfs het beroep op noodweer heeft de rechtbank verworpen. Weliswaar heeft volgens de getuigenverklaringen de heer N. de handen eenigszins naar beneden gehouden, doch vol strekt niet in de richting van den broekzak. Van een toestand, waarbij verdachte zich moest verdedigen was zeker geen sprake, even min als van een exces van noodweer. Verwon derlijk is het, dat de rechtbank tot zulk een lichte straf is gekomen,, een straf, die veeleer als een uitnoodiging kan gelden om andere moorden te bedrijven. Hier werd een straf van twee maanden gevangenisstraf opgelegd voor een misdrijf, waarvan de laagheid moeilijk te overtreffen is. Het gaat niet aan, op zulk een wijze rekening te houden met de algemeene gesteldheid, dat iedereen, die in de oorlogsda- gen een ander doodde, vrijuit kan gaan. Indien wij ons plaatsten op het standpunt j der vergelding, dan ware slechts de doodstraf in dit geval mogelijk. Deze kan spr. echter niet eischen, ons recht laat dat *niet toe. De hoog ste straf is in een geval als het onderhavige 15 jaren, plus een derde van die straf omdat ver dachte gebruik maakte van zijn macht. Spr. zou twintig jaar gevangenisstraf eischèn,- indien deze nog noodig waren voordat verdachte den leeftijd van 50 jaar zou hebben bereikt. Waar verdachte binnenkort 40 jaar wordt, beperkte spreker zijn eisch tot tien jaren, met ontzetting uit het recht om bij de' gewapende macht te dienen. Mr. H. W. Wierda uit Utrecht, verdachte's raadsman, heeft er van afgezien, hier nog eeni ge getuigen décharge op te roepen. Verdachte v/as officier en hij had het bevel gekregen, een NIEUWE BONNEN REEDS MORGEN GELDIG. Gedurende het tijdvak van Woensdag 17 De cember tot en met Zaterdag 27 December a.s. geeft bon 49a van de aardappelbonkaart recht op het koopen van 13/4 kilogram aardappelen. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aardappelkaart recht op het koopen van een half kilogram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 20 tot en met 27 December a.s. be stemde bonnen voor aardappelen reeds van Woensdag 17 December a.s. gebruikt kunnen worden voor het koopen van aardappelen, het geen in verband staat met de voorziening voor de komende Kerstdagen. GEEN OPEENHOOPING VOORRADEN IN DE HAVENPLAATSEN. Het A.NP. meldt uit Batavia: Het vrije vervoer van producten van onder nemingen naar havenplaatsen is stopgezet. Deze bepaling is ingevoerd teneinde de voorraden in die havenplaatsen niet op te voeren en de douane-loodsen niet tot het uiterste te belasten, nu de'uitvoer geheel stilligt. Verder wordt gemeld, dat alle Nederlandsch- Indische koopvaardijschepen door de marine ztfn gerequireerd, ook die welke niet onmiddellijk noodig zijn. Dit laatste is geschied ter verhindering van mogelijke pogingen van de zijde der reederijen om deze schepen aan hun ooriogsbestemming te onttrekken. VERDERE BESPARING VAN IJZER EN STAAL In de Staatscourant van gisteren is opgenomen de beschikking ijzer- en staalbesparing no. 2, welke de overeenkomstige beschikking van 2 April j.l. vervangt. De nieuwe beschikking breidt het aantal ar- aantal personen te arresteeren. In die dagen was -iedereen verdacht. Pleiter meent, dat deze zaak tot haar juiste proporties moet worden teruggebracht. Hij dankt den procureur-generaal voor diens zake lijk requisitoir, doch onderschrijft geenszins de conclusie, dat verdachte het slachtoffer van gehad. Wel is verdachte het slachtoffer van superieuren, die hun taak niet verstonden. Verdachte was een goed officier, met jaren lange ervaring. Wel was hij op dien dag bui tengewoon opgewonden, zoodat hij niet eens meer weet wat hij toen gezegd heeft. Van mis- dadigen aanleg is bij dezen man geen sprake. Het is heel goed, dat de za%k hier wordt be handeld, doch pleiter is er van overtuigd, dat niet slechts het tenlastegelegde niet is bewezen, doch ook dat verdachte gevolg heeft gegeven aan een ambtelijk bevel. Als reserve-officier had verdachte wellicht niet die belangstelling voor het militaire we zen, welke een beroepsofficier zou hebben, maar hij is binnen zijn bevoegdheid gebleven. Pleiter meent, dat verdachte dient te v/orden vrijge sproken, subsidiair op lichte wijze gestraft. Hij beveelt den verdachte in de clementie van het hof aan. Verdachte merkte nog op, dat het geheele geval hoogstens een minuut geduurd heeft. Den vuurdoop had hij gekregen in de Haagsche Schouw, waar de kogels hem langs de ooren vlogen. In die omstandigheden ging het om te dooden of gedood te worden. Verdachte is 15 jaar lid van den B.V.C. geweest, een organisa tie, die zich ten doel stelde, revolutionnaire elementen to bestrijden. Daarvan zou hij geen lid zijn geweest, indien hij de mentaliteit had, welke de procureur-generaal hem toedacht. Ook in deze zdak zal het hof Dinsdag 23 De cember te tien uur uitspraak doen. tikelen, waarvan de vervaardiging uit ijzer en staal is verboden, belangrijk uit. Vooral op het gebied der electrotechniek zijn ingrijpende voorschriften gegeven. Voorts zijn voor het eerst verboden: radiotoestellen, stalen ramen, brandkasten, bepaalde uitvoeringen van afvoerpijpen en een groot aantal minder belang rijke artikelen. Ten slotte is de vervaardiging van een aantal groepen van producten verder beperkt. In bijzondere gevallen kan de 'directeur van het Rijksbureau voor IJzer en Staal op schrif telijk verzoek van den betrokken fabrikant dis pensatie van bovenbedoelde bepalingen geven. De beschikking is gisteren in werking ge treden. HET THEERANTSOEN VOOR ZIEKEN. In afwijking van de geldende regeling, die nen administrateurs van ziekenhuizen de voor het koopen van thee aangewezen bon „168" van die patiënten, die, naar de verwachting van den behandelenden geneesheer, voor of op 21 De cember uit het ziekenhuis zullen worden ont slagen, aan deze patiënten ter hand te stellen. Hierdoor zijn de betrokkenen of hun familiele den in staat dezen bon nog tijdig, dus uiterlijk op 17 December a.s. bij den detaillist in te leve ren. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN B.N.A. Daartoe gemachtigd door den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, heeft de gemachtigde voor den bond van Neder- landsche architecten B.N.A,, de architect B. Boezeman, eenige artikelen van de statuten van dien bond buiten werking gesteld. Het betreft hier bepalingen betrekking hebbende op het be ëindigen van het lidmaatschap. Het gevolg van dezen maatregel is. dat leden van den bond niet de mogelijkheid hebben om voor het lidmaatschap te bedanken, zoodat alle leden, die in het vereenigingsjaar 1941 lid warén, dit ook in de toekomst zullen -blijven. KERSTFEEST NADERT. Kerstfeest nadert, het feest van de weder geboorte van het licht, en wij hier in Holland zullen het vieren in onze huiskamers, genoeglijk en veilig, te midden van onze familie. Maar ginds aan het Oostfront staan de ver dedigers van Europa's beschaving. Ver verwij derd van den huiselijken haard. Daar zijn ook de gewondenLaat vooral voor deze laatsten het Kerstfeest een feest van licht zijn! De am bulances zullen zeker haar best doen en trachten inderdaad licht te brengen, maar uw steun kan daarbij niet gemist worden! Denkt daarom in deze dagen aan de Nedcrlandsche ambulance. Stort-uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening: 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambu lance, Koninginnegracht 22, te 's'Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Zondag is te Wassenaar op 65-jarigen leef tijd overleden de heer J. Burger, oud-gezagvoer der van de Holland—Amerika lijn. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Leeuwarden, ter standplaats Drachten (gemeente Smallingerland), Tj. Dantuma, candi- daat-notaris te Drachten, Donderdag, 13 December, wordt de bekende onderwijsman Klaas de Vries, te Amsterdam, 80 jaar. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 17 DECEMBER. Katwijk aan Zee Geref. Gem, (Remisestr.) Nam, 3 uur (dankstond), ds. Honkoop van Den Haag. Noord wijk aan Zee Geref. Bond, (Voorm. Julianaweg 27): Nam. 7.30 uur, ds. Ewoldt uit Berg Ambacht. Sasscnheim Pinkstergemeente: Nam. 7.30 u.t de heer Vetter van Haarlem. Waödlnxveen Zuidkade 18: Nam. 7 uur ds. de Rover van Vlaardlngen. ËeD blijmoedige romaD door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Mas vaD Straten). Copyright I P C (G L Welsz) A'dam.) (35 „Neen, ik ben heelemaal niet boos", ant woordde hij ijzig. „Morgen, morgen, niet waar, is weer een dag als alle andere En we hebben er nog zoo veel voor ons „Jaja, we hebben nog zeer veel tijd voor ons. 'Als we niet voor dien tijd van elkaar gaan." „We gaan niet uit elkaar. Nooit", schrok zij. „Hoe kom je aan zooiets? Waarom zouden wij Van elkaar gaan?" „Ik weet het niet." „Zeg dan zooiets niet alsjeblieft," Ze sloeg haar arm om hem heen. „Wij blijven bij elkaar. Altijd. Hoor je, Rlccardo? En je mag er niet aan twijfelen." Hij bleef stijf en afwijzend. „Ga dan! Je bent moe en wilt naar bed," Ze ging, schuldbewust en treurig, dat zij zich nu al in een waar net van leugens verstrikt had Bleef haar echter een andere keus? Kon zij anders handelen? Mocht zij zich aan hem ont maskeren, zij, de vrouw die hij het meest Haat te? En zelfs als deze haasniet duurzaam bleek, wanneer hij zijn jongensachtige vooroordeel tegen Raffaela Cellini zou inzien, zou er nog een onoverbrugbare kloof tusschen hen blijven, waarvoor zij bang was. Riccardo, daarvoor kende zij hem nu goed genoeg, was een trotsche natuur; hij zou zich niet van de gedachte kun nen losmaken, dat Raffaela Cellini, de vrouw, die heel Italië aan haar voeten had, hem met haar liefde een gunst bewees, als een koningin haar page. En hij zou onder dit sociale en aristieke verschil nameloos lijden. Neen, haar incognito moest tenminste zoo lang bewaard iblijven, tot Riccardo zich van haar volkomen zeker voelde, in ieder geval gedurende deze voorjaars- en zomermaanden. Ze* ging de trap op naar de woonvertrekken, om Riccardo niet al te wantrouwig te maken. Daar boven op een zolder, had zij haar slaap kamer met Dusolina en Monica samen. Monica sloop altijd pas tegen den morgen de kamer binnen, maar Dusolina Labriola zat voor den spiegel en maakte zich op. Raffaela kon er echter zeker van zijn, dat ook zij spoedig den weg naar haar Dino zou vinden. Ze ging op een stoel bij het raam zitten en sloot een oogen- blik haar oogen. Dusolina verfrischte voor den spiegel haar verwelkende schoonheid met groote zorg. Ze scheen moe en verdrietig. Ze zei ook, terwijl zij haar oogen nieuwen glans gaf: „O, wat zou ik graag thuis gebleven zijn!" „Maar u gaat nu toch zeker naar Dino?" vroeg Raffaela verbaasd. „Ja, hij staat er op. Iedere vrije minuut moet ik bij hem zijn. Hij kan natuurlijk niet begrijpen dat een vrouw als ik ook wel eens alleen wil zijn. Dat ik soms zoo vermoeid ben als een moeder, die haar baby dag en nacht moet ver zorgen." „Spreekt u dan met hem", zei Raffaela met oprechte deelneming. „Dat zou geen zin hebben. Eenmaal heb Ik tegenover Dino zooiets gezegd. Maar toen was hij zeer treurig en heeft me verweten, dat ik niet meer van hem hield." Raffaela glimlachte. „Ach hemel Dino met zijn achttien jaar!" „En bovendien verlangt hij van mij. dat ik hem net zoo verwen als zijn moeder. De be voorrechte positie van.eenigen zoon van goeden huize wil h(j natuurlijk niet ontberen. Ik moet iedere zorg, iedere ergenis, van hem afnemen en als ik eens mijn eigen zorgen heb, is hij beleedigd. Omdat ook zijn moeder slechts één zorg gekend heeft: haar Dino." Dusolina zuchtte. „Ach, signorlna Vecchi, het is niet ge makkelijk, een jongen vriend te hebben." „Maar u bent toch heel gelukkig." Dusolina leefde op. „Ach ja! Onzegbaar ge lukkig. En geen offer is me te zwaar, als ik Dino maar eenigen tijd behouden mag." Ze was klaar met haar toilet en zag er werkelijk voor treffelijk uit. „Goede nacht!"-nam zij afscheid van Raffaela. „En vergeef me nu al, als ik van nacht laat kom. Ik weet, dat ik een lastige kamergenoote ben. Maar Dino zal me niet zoo spoedig laten gaan Hij voelt zich weer eens ongelukkig, omdat hij zoo graag de Mephisto- pheles gezongen had. En dat moet ik hem nu urenlang uit zijn hoofd praten." Ze ging naar de deur, maar zei van daar nog: „Overigens moet ik u zonder afgunst toegeven, dat u Gretchen verrukkelijk gezongen heeft." „Ach. maar nee!" weerde Raffaela af. Want achte- dit compliment vreesde zy de ontdekking „Neen, neen, u hoeft niet zoo bescheiden te zijn'" vond Dusolina nog wat hartelijker. „Als ik u dat zeg, is het waar. Want ik heb mijn kunstenaarsdroomen al lang vaarwel gezegd. Uit u zal iets groeien Maar pas op, dat de liefde, geen streep door uw rekening haalt. Dat was bij my ook zoo. Ik heb mijn beste jaren aan een I man geofferd. En toen ik verstandig werd was het al te laat." Dusolina ging, en Raffaela wachtte nog eeni ge minuten, voor zij het pension verliet. Ze had geluk, want zij kwam niemand tegen. Bijna als op de vlucht bereikte ze de piazza, toen langs den Dom, voorbij de villa Carregi en het prach tige park van de koninklijke villa dl Castello. In de eerste laan trof zij Soldati al. „Gefeliciteerd", begroette hij haar met ironie, „je hebt een groote carrière gemaakt. Prima donna van de stagione Campagna. Alle res- - peet." Ze ging op zijn boosaardigen toon niet in en vroeg slechts kortaf: „Hoe heb je me gevon den?" „Niet door verraad, dat moet ik op den voor grond stellen. Je kamermeisje Alessandra was wonderbaarlijk gesloten. Je kunt tevreden over haar zijn. Maar de combinatie was zeer een voudig:. Raffaela Cellini spoorloos verdwenen. In zee zal ze zich wel niet gestort hebben. Bleof dus alleen de stagione Campagna over. Kijk me niet zoo verbaasd aan. Raffaela. ik ben geen Sherlock Holmes, slechts een maneger met redelijk gezond verstand." Ook nu 'keek Raffaela weer angstig om, zoo dat hy geërgerd vroeg: „Je maakt een opge- jaagden indruk. Tyrannlseert hü je zoo?" Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5