NIEUWJAARS- ADVERTENTIES LEIDSCH DÜGBUD - Eerste Blad Dinsdag 16 December 1941 KERK- EN BERICHTEN (PAOIC Buitenland SPORT De strijd in het Verre Oosten Redevoeringen van Tojo en Togo Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN Uit de Omstreken Leidenaars vpor den economischen rechter WA1KT lERltllIEM Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Familie-berichten NED. HERV KERK. Aangenomen. Naar Amsterdam (vacature ds. T. G. van Reeuwijk) ds. Y. Alkema te Aalsmeer. Beroepen. Te Silvolde (toezegging) ds. P. van Lelyveld te Doetlnchem Te Heerlen-Terwinse- len (toez.) ds. G. F. Voorhoeve te Overdinkel Te Stadskanaal, ds. P. A. v. d. Vlugt te Nleuwe- Pekela. Bedankt. Voor Wouterswoude, ds. D. J. van der Graaf te Schoonhoven Voor Winsum en Baard, ds. A. van Bienen te Barslngerhorn. Benoemd tot hulpprediker te Watergraafsmeer, cand. J, van Dullemen te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Rassen, ds. W. C. Lamain te Rot terdam-Zuid. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Amsterdam-Oost (vacature ds. G. Wisse), ds. W. Kremer te Leeuwarden. Beroepen. Te Oosterbeek. ds. J. A. Roekei te Delft. Tweetal. Te Arnhem, dr. W. F. Lamafi te Haar lem en ds, J. Tammlnga te Enschedé. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Vlaardingen, ds. J. K. Mulder te Glessen Oud- en Nieuwkerk. Bedankt. Voor Zevenhuizen (Gr.) ds, S. G. Bloem te Gasseltern(Jeveen. Aangenomen. Naar Ellm, cand. R. A. Hoogkamp, hulpprediker aldaar. «Tweetal. Te Haren (2e predikantsplaats) ds. M. Geertsema te Dwingeloo en ds. H. J. Pllon te Lollum. BAPTISTE GEMEENTE. Aangenomen. Naar Rotterdam C. ds. F. E. Hui- zinga te Leeuwarden. VOOR WOENSDAG 17 DECEMBER. Hilversum I, 414,5 M.: 7.15 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.muziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Grammuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gram.muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gram.muziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Rent meester 12.00 Orgelconcert 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 BNO, Nieuws- en economische berichten 13.00 Nederlandsch Ka merorkest en soliste 14.15 John Kristel en zijn orkest 15.00 Voor de vrouw i5.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 16 00 Bijbel lezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Gram.mu ziek 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Nationale Jeugdstorm- kwartier 17.45 Fluit en clavecimbe» 18.15 Volksgezondheid 18.30 De Ramblers 19.00 Actueel halfuur 19.30 Melodie en poëzie - vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Gram.muziek 20.45 Otte Hendriks en zijn orkest 21.30 Griam.muzlek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Engelsche uit zending „The Dutch Achievements in the Nether lands Indies" of gram.muziek 22.1524.00 gram.muziek. Hilversum 11, 301,5 M.: 7.15—8-45 Zie Hilversum I: 8.45 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding 10.40 Voor dracht 11.00 Gram.muziek 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische oerlchten 13.05 Gram.muziek 13.15 De Melodisten en solist 14.00 Gram.mu ziek 14.15 Voordracht 14.35 ..Rlsoletto", opera (gr. pl.) 16.00 Pianovoordracht 16 35 Gram.muziek 17.00 Voor de Jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Gerard Lebon en zijn orkest 1815 Amusementsoi'kest 19.00 BNO- Brabant-sch praatje 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Volkszangkoor met planobegeleiding 19.45 „In en om de NSB" (voorbereid door de NSB) 20.00 Omroepsymphonie-orkest (vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20,45 Boekbespre king 21.00 Omroepsymphonie-orkest en solist 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Gram.- GEMEENTEL1JK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Woensdag 17 December. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.15 24.00 Duitsch Programma. lie Programma: 7,1520.15 Hilversum II 20.15-24.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Distributie Centrales. IIIc en IVe Programma: 7.0024.00 Duitsch muziek 22.1022.15 Avondwijding. Programma. Ratelende mitiaillems handgra- naten stormaanval. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oosttiont. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. HANDBAL. EEN ZELFSTANDIGE BOND VOOR HANDBAL. Naar in het laatste nummer van het Turnblad officieel wordt medegedeeld, zal met Ingang van 1 Januari a.s. handbal in ons land in zelfstandig verband worden beoefend. De bonds handbal com missie van het Nederlandsch Gvmnastiek Verbond zal worden geliquideerd en met ingang van 1 Januari a.s. treedt het Nederlandsch Handbal Verbond (N.H.V.) In werking. De prijs van advertenties in ons blad ter gelegenheid van de a.s. jaarswisseling is onveranderd: 15 regelsf. 0.75 elke regel meer f. 0.15 Wegens de geringe beschikbare ruimte zullen de Nieuwjaars-advertenties dit jaar niet alle tegetij'k ln ons blad van 31 Dec a.s. kunnen worden opgenomen doch zal het noodzakelijk zijn ze over onze nummers verschijnende in de week van 29 December tm 3 Januari te verdeelen 653 DE DIRECTIE. IN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG. De Japansche minister-president Tojo heeft heden in den Rijksdag een redevoering gehou den. waarin hij onder meer het volgende zeide: „In eerbiedige overeenstemming met de wen- schen van den keizer is het mijn voornemen dezen moeilijken toestand, zooals Japan in zijn gesch.edenis nog nooit heeft beleefd, te boven te komen door hart en ziel in dienst te stellen van den staat en te handelen in den geest van den tenno. Sedert de vorige zitting van den Rijksdag, zoo vervolgde Tojo, heeft de regeering haar onderhandelingen met de Vereenigde Sta ten voortgezet. Zooals toen reeds verklaard werd, werden deze onderhandelingen gevoerd om derde mogendheden er van af te houden Japan te verhinderen in een succesvolle regeling van het Chineesche conflict, en bovendien ook om de verschillende mogendheden, welke Japan om geven, niet ayeen af te houden van een reclit- streekschc bedreiging, doch ook om bepaalde vijandige maatregelen als b.v. de economische blokkade tegen Japan weer ongedaan te maken en de normale handelsbetrekkingèn te her stellen. Ten slotte was het hierbij "ook de bedoe ling uitbreiding van den Europeeschen oorlog n&ar Oost-Azië te verhinderen De Vereenigde Staten hebben echter niet alleen geweigerd naar Japans rechtvaardige argumenten te luisteren, doch hebben ook hun oorspronkelijke voorstellen ingetrokken en, in overleg met Groot-Brittan- nië, Japan nieuwe voorstellen doen toekomen. Nog eens herinnerde Tojo aan de eischen van de Ver. Staten, die, zooals bekend, er van uit gingen Japan uit te dagen en op de knieën te dwingen. Indien Japan de Amerikaansche eischen had aangenomen, dan zouden daardoor niet alleen de inspanningen van Japan om het gebied van Groot-Oostazic te stabiliseeren. te niet gedaan zqn. doch zou ook het rechtstreek se!) e bestaan van Japan .op het snel gezet zijn. Het vertrouwen in Japan zou verloren zijn ge gaan. indien het zich er toe had laten verleiden, zijn aan de bondgenoot-en gegeven woord voor - medewerking bij het herstel van den wereld vrede te breken. Voor Japan bleef geen andere weg open dan naar de wapens te grijpen om zijn prestige en zijn bestaan te beschermen. In minder dan tien dagen tijds zijn wij door de vijandelijke sleutelposities heengebroken. De hoofdmacht van de Amerikaansche vloot is ver nietigd, de hoofdmacht van de Britsche vloot in het Verre Oosten is verpletterd, het omsinge- Ungsfront tegen Japan is op verschillende plaat sen reeds aangetast. Vervolgens sprak Togo zijn dank en bewon- Vervolgens sprak Tojo zijn dank en bewon- van leger en vloot en verklaarde hij, dat van den afloop van dezen oorlog het lot van het Japansche rijk afhangt. Ik ben er vast van over tuigd, zoo vervolgde de minister-president, dat de geheele natie bij het voeren van de natio nale politiek "van Japan en bij de herinnering aan de roemvolle geschiedenis van het Japan sche rijk, die nooit door een nederlaag in dep oorlog tijdens de 26 eeuwen van zijn bestaan be vlekt werd, alle hardheden en ontberingen op zich zal nemen cn bezield zal zijn met het onwrikbare vertrouwen in de zekere overwin ning Wij zijn er op voorbereid, dat dit een lange oorlog zal worden. Wij moeten daarom vastbe raden voor oogen houden, dat ons land later nog aan vele moeilijkheden het hoofd zal moe ten bieden en wij moeten er naar streven de bij het begin van den oc:!\g bvi?:. sch'ti m-ie overwinningen door grootere inspanningen voort te zetten tot aan de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten. Ten slotte bracht Tojo vooral hulde aan de bondgenooten van Japan, namelijk Mansjoekwo en China, met wie Japan steeds hartelijker be trekkingen ond-.;: 'o .iudt en die sinds het begin van den oorlog aan Japan op de meest uiteen - loopende wijze hun medewerkingen gegeven hebben. Met groote voldoening vermeldde hij de overeenkomst met Fransch-Indochina en over de eenstemmigheid van meeningen met Thai land, welke geleid heeft tot het sluiten van een bondgenootschap. Vervolgens sprak Tojo de hoop uit, dat de verscheidene honderden millioenen zielen tel lende volkeren van Groot-Oost-Azië de ware bedoelingen van Japan zouden verstaan en zon der nutteloos verzet, doch als deelgenooten in de taak der bevestiging van het Groot-Aziati sche gebied van welvaart zouden handelen. Het valt sterk te betreuren, dat het bewind van Tsjoenking ook thans nog in zijn verzet vol hardt. Het is echter een feit. dat de bron van deze weerstandskracht thans de volkomen ineen storting nabij is. Een reden tot wederzijdsche voldoening is het dat onze bondgenooten, Duitschland en Italië, terstond na de Japansche oorlogsverklaring eveneens den oorlog begonnen zijn en dat zij tezamen met Japan blijk hebben gegeven van hun onwrikbare vastberadenheid, alle geschikte middelen te gebruiken en nooit de wapens neer te leggen zoolang niet de overwinning op den gemeenschappelïjken vijand van de wereld is behaald. Zij zijn ook met Japan overeengeko men. dat geen wapenstilstand of vrede met de Ver. Staten of het Britsche rijk zonder volledige instemming tusschen de drie landen gesloten zal worden, en dat zij in de toekomst nog nauwer zullen samenwerken mefhet doel een rechtvaar dige nieuwe ordening tot stand te brengen, zoo dat thans een versteviging van het bondgenoot schap tusschen Japan, Duitschland en Italië is ontstaan. Ik wil hier uiting geven aan de vast beradenheid van het Japansche rijk, nooit de wapens neer te leggen zoolang niet de Ver. Staten en het Britsche wereldrijk overwonnen zijn. Minister Togo zeide: „Ondanks de tegenwer kende agitatie van Engelschen en Amerikanen is het de regeering van de Vereenigde Staten, die het eerst Japan provoceerde door een be slist oorlogszuchtige houding aan te nemen. Het zijn de regeeringen van de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, die geen rekening gehou den hebben met den ernstigen wensch van Ja pan, den vrede te handhaven en die ons den oorlog hebben opgedrongen. Zij moeten door de lange onderhandelingen precies geweten hebben welke de grenzen waren, waartoe Japan kon gaan. Wat de gevolgen zouden zijn, indien de Vereenigde Staten ons eischen zouden stellen, die deze grenzen te buiten gingen, wisten zij natuurlijk zelf maar al te goed. Wanneer het Amerikaansche en het Britsche volk langzaam aan hun moreele evenwicht terugvinden, dan geloof ik, dat zij de oorzaken van dezen oorlog kalm onderzoeken, de Japansch-Amerikaansche onderhandelingen op de juiste wijze beoórdee- len, de buitenlandsche politiek van Roosevelt en Churchill aan een nieuw onderzoek onder werpen en dan zullen inzien, wat de werkelijke oorzaken van dezeri oorlog geweest zijn. Met andere woorden: zij zullen tot de conclusie ko men, dat de tegenwoordige regeeringen van de Vereenigde Staten en van het Britsche rijk alle Het 562ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Ain el Gazala is gisteren lang en verwoed gevochten. 'De herhaalde aan vallen der vijandelijke .infanterie en pantser wagens op onze'stellingen waren hardnekkig en hevig. Italiaansche gemotoriseerde en gepant serde divisies hebben met steun van sterke Dqit-sche af deelingen met de grootste vastbera denheid gestreden. Zij brachten den vijand ernstige verliezen toe: zeer vele gemechani seerde en gepantserde strijdmiddelen raakten in brand of werden vernield; er zijn talrijke ge vangenen gemaakt, onder wië een brigade-com mandant. Aanvallen op een versterkté stelling te Bardia \yerden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren 6 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Twee Italiaansche toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Bij een vijandelijken luchtaanval op de stad Benghazi zijn twee slachtoffers gevallen. De schade Is van geen beteekenis. In den afgeloapen nacht heeft de Britsche luchtmacht Tarente gebombardeerd. Eenige ge bouwen werden, niet ernstig, getroffen; geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het af weergeschut. dat onmiddellijk in actie kwam. schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op August én in de provincie Brindisi vielen, heb ben geen schade aangercht. Ook in den afge- loopen nacht hebben onze luchtformaties instal laties van luchtmacht en vloot op Malta ge bombardeerd." ZWARE GEVANGENISSTRAFFEN EN BOETEN OPGELEGD. Voor den economischen rechter tc Den Haag, mr. de Vries,- had zich vanmorgen te verant woorden de winkelier P. Lepelaar uit "Leiden, terzake van prijsopdrijving. Verdachte had o.m. 5000 meter loodkabel tegen 38 cent per meter, 4000 meter geïsoleerde draad tegen 35 cent per meter en een partij gummikabel tegen 90 cent per meter verhandeld. De officier wees er op dat verdachte van sluikhandel zijn beroep maakte en de volksgemeenschap ernstig bena deelde. Hij vorderde 3 jaar gevangenisstraf, f."5000 boete subsidiair 5 maanden hechtenis, onmiddellijke gevangenneming en in beslagne ming van de goederen. Het vonnis luidde conform den eisch. Daarna stond terecht F, C, Hol uit Zoeterwoude die een groote partij loodkabel, o.a. 11.000 M. radiokabèl cn een vat solution tegen te hooge prijzen had verhandeld. Eisch en vonnis in deze zaak luidde anderhalf jaar gevangenisstraf, f.5000 boete subsidiair 5 maanden hechtenis, onmiddellijke gevangenneming en verbeurdver klaring der goederen. De koopman J, A. A. Wijffelman uit Rijswijk die met deze overtredingen te maken had gehad, werd veroordeeld tot een jaar, f.5000 subsidiair 5 maanden, onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring der. in beslag genomen- goe deren. Verder stond terecht de koopman J. A. Vlas veld uit Leiden, die een partij wol van 700 K.G. en enkele honderden wollen dekens buiten de distributie om had verkocht. Verdachte ontken de doch werd conform den eisch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, onmiddellijke ge vangenneming en verbeurdverklaring der - goe deren. Ten slotte werd de koopman H. J. van Tey- lingen wegens het verkoopen van dekens buiten de textieldistributie om conform den. eisch ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met ver beurdverklaring der in beslag genomen dekens. DE KEIZER IN HET PARLEMENT. In de vergadering van het parlement is de keizer in groot militair tenue verschenen om zijn boodschap aan den rijksdag voor te lezen.- In deze boodschap constateert hij, dat het zijn wensch is, dat er een nieuwe orde in Oost-Azië tot stand komt, dat echter Engeland en de Ver. Staten getracht hebben, deze Japansche missie te verhinderen. Daardoor is Japan tot den ooi- log gedwongen, hetgeen de keizer ten wste zeide te betreuren. Het verheugde hem ander zijds te Kunnen constateeren. dat de samenwer king met de bevriende staten steeds hechter wordt. De keizer riep de afgevaardigden op zich in dezen tijd van hun bijzondere verantwoorde lijkheid bewust te zijn en in dezen geest de buitengewone militaire begrooting en de spe ciale regeeringsmaatregelen te behandelen. (D.N.B.) KNOX BEVESTIGT IIET VERLIES VAN DE ARIZONA. Volgens te Rio de Janeiro ontvangen berichten uit Washington, heeft de minister van marine, Knox, in zijn verklaring over de verliezen der Amerikaansche vloot bij Hawaii bevestigd, dat het Amerikaansche slagschip Arizona tot zinken is gebracht, toen het zonder stoom voor anker lag. Knox gaf voorts dè vernietiging toé van drie Amerikaansche torpedojagers n.l. de Cassin, de Downes en de Shaw, alsmede van de mijnen vegers Ogalala en Lank, en tenslotte van het marinevaartuig Utah (D.N.B.) KATWIJK AAN DEN RIJN. Voor het diploma Vakbekwaamheid Banket bakken slaagde de heer Jac. F. Meijer alhier. LEIDSCHENDAM. Pastoor C. F. Floor f Te Stompwijk is dezer dagen op 76-jarigen leeftijd overleden ^pastoor C. F. Floor. Deze was werkzaam als kapelaan te Volendam, Amster dam en Rotterdam en als pastoor te Wijk aan Zee en te Stompwijk, voor welke gemeente hij zeer veel gedaan heeft. Een vruchtbaar leven is thans afgesloten. De bijna 2000 paiochlanen zullen hun pastoor zeker missen. 43 konijnen doodgebeten! Bij den heer De Koning aan den Veenwcg heeft een Onbekend gebleven hond niet minder dan 43 .konijnen doodgebeten. Gevonden: 1 Damesarmbandhorloge. Adres bureau van politie. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer H. Hoek en tot notabel is herkozen de heer J. Hazenoot. RIJNSBURG. Uitkecring Winterhulp. Van het Provinciaal Bureau Winterhulp is f. 1800 ontvangen, welk bedrag door het plaat selijk comité verdeeld zal worden. Tot arbeidscontractante op de Gemeente- Secretarie is benoemd mej. J. Hageman te Katwijk. VOORHOUT. Jaarvergadering Bloembollencultuur. De afd. Bloembollencultuur vergaderde in café „Boerhaave" onder presidium van den secretaris, den heer C. Zonneveld, daar de voor zitter zoowel als vice-voorzitter ongesteld waren. De penningmeester, de heer H. J, Vester, meldde een batig slot van f,60,97 (v. j, f. 57,27). De uitgaven waren f. 50.95, de inkomsten f. 54,65. De heeren P. L. v. d. Hulst en P. A. v. Werk hoven werden als afgevaardigden naar de alg. vergadering gekozen. Als hoofdbestuurslid werd gekozen de heer Th, R. de Vromen van War mond. Na behandeling van den beschrijvings brief volgde sluiting en een verrassing in den vorm van een mooie collectie planten en bloeiende hyacinthen. WASSENAAR. Benoemd is tot lid der commissie voor de examens ter verkrijging van diploma's van machinist-stoker en machinist aan boord van stoomzeevlsschersvaartulgen de heer G. Huvcrs alhier. Tot plaatsvervangend lid der commissie, belast met het afnemen van examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen, werden benoemd de heeren L. M, J. Gregory (tevens plaatsvervangend voorzitter), G. C. Carrière, H. A. Gregory en Chr. II. Steenmeyer allen alhier. ZOETERWOUDE. PASTOOR J. J. M. VAN VASTENHOVEN f In den ouderdom van 70 jaar is alhier plot seling overleden pastoor Jozephus J. M. van Vastenhoven, pastoor der Parochie van O, L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan den Hooge- Rijndijk. Deze werd op 2 December 1871" tè 'Haarlem' geboren. Na studies te Voorhout en Warmond, werd hij op 15 Augustus 1897 tot priester gewijd, waarna hij pastoor was te Wateringen; Amster dam en Rotterdam, in welke gemeente hij niet minder dan 23 jaren vertoefde. Op 13 Juli 1936 volgde zijn benoeming tot pastoor te Zoeter woude. Pastoor Van Vastenhoven was den laatsten tijd reeds ziekelijk. Bij zijn parochianen iaat hij ongetwijfeld een groote leegte achter, courante soorten waren over de geheele linit lager en diverse specialiteiten kregen groote ver liezen te boeken. De Tabakken brachten het er niet veel beter af. Vooral Oude Deli's verkeerden vrij sterk in reactie. Deli Batavia's, aanvankelijk prijshou dend, konden zich niet handhaven en hetzelfde kon dienen van Senembah. Indische Spoorweg- aandeelen en Tramwegwaarden waren lager. Van de Petroleumfondsen werden Olies druk verhandeld; het publiek was aan cie markt en terwijl gisteren nog tegen 298%% was. gehan deld, werd heden bij de opening afgedaan tegen 287 waarna de koers in een snel tempo naar beneden ging tot 281%. Wel volgde een kleine verbetering, maar per saldo bleef de koers toch aanzienlijk lager. Voor Scheepvaartwaarden bestond eveneens een zwakke stemming; Scheepvaart Unies, gisteren tegen 184% verhandeld, zakten vandaag in van 179% tot 173%. Vaarten daalden tot 133%, Booten tot 175%vJapanbjnen reageerden tot 132%, terwijl gisteren nog l40%> was bedongen. De belangstelling voor Industrieelen was klaarblijkelijk in verband met het feit, dat de handel in de gedrukte rubrieken weer geheel vrij was, verminderd. De algemeen gedrukte beurstendens bleef niet geheel zonder uitwer king, maar door elkander genomen légden de Industrieaandeelen een groot weerstandsvermo gen aan den dag en de koersen waren ten slotte niet zooveel veranderd. In Aku's ging weinig om. de schommelingen waren klein, 160—160 3/4 Unilevers gingen langzaamaan achteruit van 177% tot 175% De Philipsaandeelen verzwakten geleidelijk aan van 292 1/4—288 Van Berkels. waarin de beröépshandeïaren zich nogal weerden, waren goed prijshoudend en zelfs iets hooger op 131 132% Calve's hadden een beperkte markt en bleven onder beurstljd stationnair, 126% 126 3/4 De beleggingsmarkt was kalm. De Nederland sche Staatspapieren konden zich desniettemin niet geheel onttrekken aan het algemeene sen timent en waren meerendeels een fractie luier. Dit gold zoowel voor de obligatiën uit de jon gere emissies als voor de Oude Schuld. De In dische leeningen hielden zich goed. Gemeente lijke en provinciale obligatiën alsmede pand brieven waren stil, prijshoudend met slechts zeer geringe fluctuaties. De Duitsche markt was eveneens stil; kerkelijke loeningen meerendeels iets beter. (A.N.P.) Prolongatiën 21/4 DAGORDER VAN MAARSCHALK MANNERHEIM. In een dagorder tot de Finsche troepen te Hangö spreekt veldmaarschalk Mannerheini 8ijn dank uit voor de groote militaire prestatie der troepen bij het veroveren dezer plaats. „In schitterende samenwerking met dé Finsche troepen" zoo verklaart Mannerheim, „hebben de Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten de activi teit van de vijandelijke zeestrijdkrachten in de kiem gesmoord. Den Duitschen soldaten, die aan deze operaties hebben deelgenomen, spreek ik mijn bewondering en dank uit." In een tweede dagorder, gericht tot de Zweed- sche vrijwilligers, legt veldmaarschalk Manner heim den nadruk op de beteekenis van de deel neming der Zweedsche soldaten aan de bevrij ding van Hangö en het feit. dat dappere mannen van het Zweedsche broedervolk bereid waren, voor de vrijheid en de toekomst van Finland en van het geheele Noorden te strijden en offers te brengen." (D.N.B.) Mannerheim vaardigde deze proclamatie uit' tijdens een bezoek aan Hangö. BRITSCHE KRUISER VERNIETIGD. Britsche formatie kruisers BOSKOOP. Verkiezing van Ambtsdragers. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft tot ouderling herkozen de heeren P. Lok en P. ter Wee en tot diaken de heeren P. A. Alphe- naar en Jac. van Klaveren. Candidaat A. G. van der Stoel, Candidaat A. G. van der Stoel, hulpprediker der Geref. Kerk alhier, die het beroep naar deze kerk als predikant heeft aangenomen, deed met goed gevolg peremptoir examen voor de classis Leiden en is dus thans toegelaten tot bediening des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. BOSKOOP, 15 Dec. „De Boskoopfiche Veiling" Rozen per bos: Rosalandla 100150 ct.; Else Poulsen 4458 ct.; August Noach 90160 ct.; Butterfly 160240 ct.; Hadley 45 ct.; Brlarcllff 60 ct.; Ingar Ol6son 130200 ct.; Vlerlandon 130 170 ct.: Gemengde rozen 5060 ct. Diversen per bos; Chrysanten 4055 ct.; idem troschrysanten. 4065 ct.; Serlngenbloemen le soort 130160 ct.; Idem 2e soort 7080 ct. BODEGRAVEN, 16 Dec. Bodegraven. Aange voerd 11 partijen Goudsche kaas, totaal 395 stuks wegende 4455 K.G. Prijs met R.M., le soort f 62.50 Handel vlug. HONSELERSDIJK, 15 Deo. Centr. Westl. Bloe menveiling: Anjers 915; calla 40—46; germ 23 35; sax export 3075 per stuk; amerllly 2729; plumosa 3075; sprengerie 2536; freesla 2053; gele 5281; herco 3162; wilcox 3344; germ 48 84; sax export 6161; pres de lange 5083; bllandel 40—58: may wallege 4497; pink Ideal 95; plerson 1.20—1.75; kralage 1.16; hlllegarda 1.35 per bos; kalanchoe 4548; cyclamen 701.45; begonia 6080 per pot. KATWIJK A. D. RIJN, 15 Dec. Groentenvelling Waspeen f. 5.30—7.80; Groeve Peen ongew. f.2.10 f.2 50; Andijvie f. 5.10—6; Knolselderle f. 4.60 f.8; Kroten f. 2.504.80; Herfstknollcn f. 2.40 f.3; Boerenkool f. 4.205.80; Gele Kool f.45.20; Groen Kool f. 4.60—5.80; Uien f.4.80. RIJNSBURG, 15 Dec. groentenvelling: Selderie f. 1.30—2; Peterselie f. 1.40—2 per 100 bos; Knol selderle I f. 8; Idem II f. 45.50 per 100; Andijvie f, 6; Prei f. 7.60; idem II f. 2—3.50; Kroten f4.80; •Waschpoen A f. 7.0; Grove Peen f. 4.30; Idem C f, 3.50; Uien f. 4.90; Boerenkool f. 5.80; Groene Kool f. 5.80; Witte Kool f. 3.40; Gele kool f. 5.20; Roode Kool f. 5.30. RIJNSBURG, 15 December, Bloemenveiling: Hyacinthen: L'lnnoeence f.15; Pink f.10; Tulpen: Lange f 1.30 per bos; Brlllant star f. 5.506; Scarlet due f. 2.603; Witte due f.33.50; Due d® Berlin f. 2.603; Chrysanthen: Herco 7075. ROTTERDAM, 16 Dec. Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 1934 stuks, waaronder 1134 runderen, 24 paarden, 36 veulens, 112 schapen, 277 nuchtere kalveren, 183 graskalveren en 161 bokken on gelten. Prijzen per stuk: Melkkoeien f.650515400; Kalfkoelen f. 645—520400; Varekoeien f.430 f. 325'275; Vaarzen f. 395—306—220; Pinken f.30# f, 220185; Graskalveren f. 200—15075. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland eD Tooneel: EL Been. Binnenland en Sport; J, Brouwer, Stsidsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker; a A. Goedhart. AMSTERDAM, 16 December. De geschiedenis van de effectenbeurs heeft geleerd, dat bijzondere maatregelen, zooals het onder scherpe controle stellen van den beurs handel nooit langer van kracht zijn gebleven, dan inderdaad dringend noodzakelijk was en ook thans is het standpunt ingenomen, dat de situatie zoo spoedig mogelijk genormaliseerd diende te worden. Zooals reeds gemeld, vond de handel heden plaats op de gebruikelijke wijze en werd de noteering volgens de reglementen met ingang van heden hervat. De stemming op de fondsenmarkt was er intusschen niet op verbeterd. Integendeel op den eersten dag, dat alles weer zijn gewonen gang kon gaan. bestond een zwakke tendens. In alle rubrieken had het aanbod de overhand er vopral de Indische fondsen, de Scheepvaart waarden en de Peti-oleumaandeelen, dus speci aal de papieren, welke dezer dagen onder nauw lettend toezicht waren geplaatst hadden van overwegend aanbod te lijden en kregen mits dien flinke verliezen te boeken. De aanleidende oorzaken waren hiervoor ger ruchten, welke naderhand door berichten uit Japan werden bevestigd, volgerfs welke Japan sche troepen op Noord-Borneo zouden zijn ge land. Hierdoor werd een sentiment van onge rustheid tevoorschijn geroepen en aanbod ging hiermede gepaard. Weliswaar kwam geen over stelpende hoeveelheid materiaal aan de markt, maar de kooplust, die de laatste dagen de koer sen Hink naar boven had gestuwd, was als bij tooverslag verdwenen, zoodat de betrekke lijk beperkte liquidaties een groote pressie op het koerspeil uitoefenden. De kopstukken van de markt gaven de ver houdingen het duidelijkst weer. Van de Suiker- aandeelen zakten H.V.A.'s. die gisteren 420 verantwoordelijkheid daarvoor op zich moeten Alexandrië door een Duitsche duikboot aange- v-m:ei7Tcnn7e«rdvanciaae onri-u ^TeJ!' ?,.?t.rent3 betrekkingen van Japan vallen. Een kruiser kreeg een zwaren torpedo, van«6% tet"391% ktete^Se£ fii rak na aan e-pwalrlisra «nt.nWfino- .,i„„ ,IWCU1 1 met de sovjet-unie zeide Togo: „Er Is geen wij ziging van de houding der keizerlijke regeering ontstaan en de regeering van de sovjet-unie heeft herhaaldelijk het voornemen te kennen gegeven, vast te houden aan haar neutraliteits- pact met Japan." (D.N.B.) treffer en brak na een geweldige ontploffing in tweeën. De getroffen kruiser zonk binnen en kele minuten. De Duitsche duikboot stond onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Paulssen. plaats vond. Vorstenlanden daalden van 118% tot 111%,. De minder courante Suikerfondsen, voor zoover genoteerd, waren algemeen lager. Op de Rubberafdeeling gingen Amsterdam Rubbers, die gisteren 286 hadden bedongen, (D.N.B.) achteruit van 280 tot 2721/4 De minder Met groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van een Dochter JEANEÏTE MATHILDE PETRONELLA. W. L. BIESHEUVEL A. H. BIESHEUVEL KRANENBURG. Leiden, 15 December 1941. De Sitterlaan 100. 911 Met blijdschap geven wij kermis van de geboorte van onzen Zoon PETER. D. VAN DUIJN N. C. VAN DUIJN— ZWETSLOOT Katwijk a. Zee, 15 Dec, 1941. Paul Krugerstraat 47. Tijdel. Academisch Ziekenhuis 906 te Lelden. Wegens famllieomstandlg. heden is het huwelijk vam A. J. VAN DER LYKE Jr. en Mej. C. HEY tot nadere aankondiging uit gesteld. 914 Door fam, omstandigheden is het huwelijk tusschen E. v. d. BORN en -J. PERFORS voorloopig uitgesteld. 5159a Leiden, Bakh, Rozeboomstr. 39 HiDegom, Kbrtebaohstoaat 14.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3