is er aan de deur? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 16 December 1941 Verduisteren VISSCHERIJ-BERICHTEN Gemengd Nieuivs 17.26 uur 9.46 uur .J BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor de Vrouw Ook nu iets lekkers op de feestdagen RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Laatste Berichten Buitenland De strijd in het Verre Oosten Japansche landing op Britsch-Borneo KLN/T IN LETTEREN. AGENDA Winterhulp Nederland ZONDERLINGE MENSCHEN. Men schrijft aan de N.R.Crt.: In een behoorlijk heerenhuis van een keurige wijk in het Oostelijk gedeelte van de stad Utrecht woonden tot verleden jaar Juni drie bejaarde lieden in zeer goeden doen, de twee gezusters van V. met hun toen 77-jarigen broer. Het waren uiterst schuwe, in zich zeiven ge keerde menschen, die zich met niemand inlieten. De oudste der zusters kwam in Juni 1940 te overlijden: de jongste, 73 jaar oud, trok zich dit verlies zóó erg aan, dat de buren Ook-voor haar het ergste vreesden. Het was bekend, dat in het liuis der beide oudjes verscheidene katten wer den gehouden, die vrijwel nooit buiten kwamen. Leveranciers als melkboer, bakker eh slager wer den zelden anders dan door een kier van de deur geholpen. Ondanks de felle hitte van ver scheidene zomersche weken van dit jaar werd nooit één kamer van het mysterieuze perceel, zelfs niet voor één kwartier, gelucht. Alle ramen bleven van Januari tot eind December herme tisch gesloten. Totdat vorige maand de jongste zuster bedlegerig werd en medische hulp onver mijdelijk, Een inderhaast ontboden werkvrouw zorgde" voor een verpleegster, die op haar beurt voor een dokter zorgde. Ontstellende 'staaltjes van vervuiling kwamen toen aan den dag. In verschillende kamers en op den zolder lag het kattevuil méér dan 30 c.M. hoog. De onbeschrij felijke stank binnen het naar buiten zoo keurig schijnende perceel deed hier en daar niet onder voor dien van een varkensstal. Uit die hel van ongezondheid verhuisde 2 maanden geleden de ernstig zieke vrouw naar het paradijs van een verkwikkend ziekenhuis. De hulp kwam echter te laat. Kort daarop overleed zij. De overblijven de 78-jarige broer maakte het niet veel langer. Dezer dagen is hij, die te voren nóóit de wel daden van de frissche lucht genoot, op weg naar het distributiekantoor by de gasfabriek in elkaar gezakt en ter plaatse overleden VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Te Vaals is de gehuwde S. in zijn woning van de trap gevallen. Hij is aan de gevolgen over leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOIVIING IN PERU. De aardverschuiving en de overstrooming, die daarvan het gevolg was, hebben meer schade aangericht dan men aanvankelijk meende. In dc hoofdstad der provincie Ancachs, Huarez, heeft men reeds meer dan 500 dooden gevonden, ter wijl meer dan 4000 menschen vermist worden. Een vloedgolf, die 50 meter hoog en een kilometer breed was, overdekte het geheele noorden der stad met een laag aarde van zes meter dik. Op ongeveer 50 kilometer van Lima is de Pan- Amerikaansche straatweg op verscheidene plaat sen bedolven tengevolge van een aardschok. van hedenavond lot morgenochtend De maan kwam heden op om 6.44 uur en ging onder te 16.25 uur. GEBOREN: Charlotte Petronella Johanna d van L. P. de Jong en C. J. M. de Haas Cornells z. van W. van Berk en P. Kicla Adrlanus Johannes z. van A. Tulen en M. J. C. Tool Klara, d. van W. van Rooyen en K. v. d. Klooster Ida Maria d. van L. B. Smit en C. M. van Eeden Anthony Jacobus Hendrik z. van A. Flaman en S. Stol Cornelia d. van J. G. Nleuwenhuis en C. van Ees Walther z. van M. Binnendijk en E A. E, Zühlsdorf Maria Anna Hubertha d. van J. J. van Bllsen en H. P. M. Snelders Jacobs d. van H. Smit en J. BodriJ. GETROUWD: A. Brugman Jm. en J. v. d. Reijden Jd. OVERLEDEN: W MelJvogel m.. 63 Jr. C. H. van Bemmel vr. 31 Jr. REKENING HOUDEND MET HETGEEN BESCHIKBAAR IS. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Wat smaakt er beter dan de zelfgebakken lekkernijen, waar menig huisvrouw haar gezin in den Kersttijd op tracteert en wat dragen ze bij tot de gezelligheid van de feestdagen! Wie den moed heeft ook dit jaar iets te bak ken, moet andere recepten volgen dan zij tot nog toe gewend was en zij moet het een en an der gespaard hebben. Dat is moeilijk, maar waar een wil is, is een weg en de huisvrouw is zeer vindingrijk. Enkele aanwijzingen zijn daar wel voor te geven). Tegen de feestdagen spaart men: brandstof door veelvuldig gebruik te maken van rauwe groenten en den maaltijd in één pan te bereiden; boter door de boterham te beleggen met een smeuig groentenslaatje; bloem door de voorafgaande weken fijn ge wreven aardappelen of aardappelmeel als bind middel te gebruiken; suiker door het gebruik er van in dranken en sappen te beperken. Walineer het daardoor gelukt is, het een en ander óver te houden, kunnen ondèrstaande re cepten waarschijnlijk dienst doen. Kerstkransjes. 100 gr. bloem, 100 gr. gekookte aardappelen, een klontje boter, wat suiker, melk, zout. De aardappelen fijn maken (geen vocht toe voegen) en met de bloem, het zout en de boter zoolang kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het deeg zeer dun uitrollen en met 2 deksel tjes of glaasjes van verschillende grootte krans jes uit de deeglap steken. De kransjes op een met wat boter besmeerd bakblik leggen, met wat melk bestrijken, met wat suiker bestrooien en in een vrij warmen oven goudbruin en knappend bakken (ongeveer 15 min.) Cake. 125 gr. bloem, 100 gr. suiker (waarvan eeh ge deelte vanillesuiker), 10 gr. custardpoeder, 15 gr. maizena, ruim 1 dl. melk, 5 gr. bakpoeder, zout. Bloem, custardpoeder, maizena. zout en bak poeder samen zeven. De melk toevoegen en de massa roeren tot ze gelijkmatig is. Het deeg overdoen in een vet gemaakten vorm, waarvan de bodem met een vetgemaakt boterhampapier tje bedekt is en het In een matig warmen oven laten rijzen en gaar bakken (ruim 11c uur). Kerstkrans (zonder amandelen en met zeer weinig boter). Voor het deeg: 125 gr. bloem, 125 gr. droge kwark. dl. water, zout) en 30 gr. boter. Voor de spijs: 125 gr. witte boonen, 125 gr. suiker, wat amandel-essence, zout. Alle kwark en 100 gr. van de bloem in een kom doen, water en zout toevoegen en het deeg niet langer dooreenmengen dan totdat het wa ter door de bloem wordt vastgehouden. De tafel en de deegrol met bloem bestrooien. De deegmassa door wat bloem wentelen en voorzichtig rollen tot men een gelijkmatig deeg verkregen heeft. Het deeg regelmatig (als een zakdoek opvouwen, uitrollen tot 1/4 c.M. dikte en weer opvouwen. Dit nog tweemaal herhalen. De laatste keer 1/3 deel van de boter in stuk ken op het deeg leggen en het dan weer op vouwen. Het deeg een tijdje op een koele plaats laten rusten. Het deeg weer uitrollen en nog tweemaal op de bovenbeschreven wijze behandelen. Zoodoen de de rest van de boter er in verwerken. Na de derde rustpoos het deeg uitrollen tot een lap, die 1/4 c.M. dik en 8 c.M. breed is. Het relletje spijs op het midden van de deegreep leggen. Het deeg er om heen slaan en de randen met een weinig water op elkaar plakken. De uitein den in elkaar schuiven en aan elkaar plakken. Den krans op een met bloem bestrooide bak plaat leggen (de dicht gemaakte kant van het deeg naar onderen). Den krans bestrijken met wat melk en suiker en in een heeten oven gaai en bruin bakken (.30 minuten. Den gebakken kras met wat jam bestrijken en hem koud lqten worden. Voor de spijs: de boonen gaar koken, zeven (het vocht voor de soep bewaren) en met de suiker vermengen. Dit mengsel inkoken tot het een zeer stijve massa is. Wat amandel-essence erdoor mengen en het op een bord laten be koelen. Van de spijs een rol maken. Als het mengsel wat vochtig is, de rol door bloem wentelen. Dit onderdeel van den kerstkrans kan een dag van tevoren gemaakt worden. Appelflapjes (6 stuks). Voor het deeg: 100 gr. bloem, 100 gr. kwark, 25 gr. boter, zout, ongeveer 1/4 dl. water. Voor het vulsel: 2 zure appelen, 25 gr. suiiker, (kaneel). De appelen schillen, van klokkenhuis ont doen, fijn snipperen en met de suiker (kaneel) vermengen. Het deeg bereiden volgens vorig recept, uit rollen tot een lap van 1/4 c.M. dikte. De lap in 6 vierkanten met een zijde van 8 c.M. snijden. Wanneer het iemand is, die beweert, leege jampotten voorTaminiau te komen op halen, zendt hem dan weg. Hij spreekt onwaarheid, ook wanneer hij zich van de mooiste legitimatiebrieven heeft voorzien. Taminiau heeft NIEMAND op het pad, die leege jam potten aan de huizen moet ophalen. Leege TEO-potten levert u bij uw winkelier in, en die is mans genoeg om voor doorzending aan Taminiau te zorgen. U geeft uw winkelier toch steeds de leege TEO-potten terug Anders krengt u den voortgang van de jamlevering in gevaar! N.V. TAMINIAU ELST (OVEBBETUWE) KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bedorven vleeseh in voorraad gehad. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht al hier de eigenaar van een vleeschwarenfabriek te Sassenhelm terecht staan, omdat hij op 9 Sept. J.l. 220 K.G. gezouten rundvleesch ln voorraad heeft gehad, dat bedorven was. De heer J. H. Broek huls, keurmeester aan het Openbaar Slachthuis, had bij de keuring geconstateerd dat het vleeseh dat voor worst bestemd was ln staat van ontbinding verkeerde! Daar verdachte 14 dagen geleden verklaard had, dat dit gekomen was, omdat de koelcellen ln het O. S. defect waren, werd nu als deskundige dr. Th. SpelnaWeiland, adj.-directeur van het O. S. gehoord. Deze ver klaarde dat het gezouten rundvleesch (220 K.G.) dat reeds gedeeltelijk gemalen was, een zeer on- aangenamen reuk had. en uit alles bleek dat het bedorven en ongeschikt voor de consumptie was. Het was echter niet ln de koelcellen, die steeds gecontroleerd worden, bedorven. Door bacteriën in het vleeseh, voordat het ln de koelcellen In ging. was het al bedorven. Nadat nog een des kundige getuige bevestigd had. dat het vleeseh in derdaad bedorven was. zelde het O M. de over treding wettig en overtuigend bewezen te achten. Hoewel er nog geen jaar verloopen was, sedert verdachte wegens overtreding der Vleesch- keurlngswet veroordeeld was, staat hij nu weer terecht. Het O.M. elschte f. 50.boete of 20 dagen -hechtenis. De raadsman, mr. L. Sprey, achtte verdachte te goeder trouw en .schuldeloos" en vroeg vrijspraak Over 8 dagen zal de Kan tonrechter schriftelijk vonnis wijzen. A. K. te L. Wendt U met dergelijke klachten tot de politie, afd. Bijzondere Wetten. G. E. te L. Uw medespeler mag alleen rul- enboer opnemen, wanneer hij bij het draalen van de troefkleur deze kaart gepast en gekend heeft en daarbij heeft gezegd „wacht tot hij beter komt". corsets Even goed als altijd! Den Haag O Scheveningcn Rotlerdom Arnhem Lelden Groningen Dcllt Dordrecht De gesnipperde appelen op de vierkantjes leg gen. Deze dubbel vouwen, zoodat men driehoe ken krijgt en de randen met water aan elkaar plakken. De flapjes met wat melk en suiker be strijken, op een met bloem bestoven bakplaat leggen en bruin en gaar bakken (30 min.) reekehingen E Wagner De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier 32 Berichten over Het Monster 32. Laat in de avond kwamen Bar rabas en Hein dij het blauwe water aan, 't onbekende gedeelte van het Be toverde Meer Ze wilden hier eerst eens flink uitrusten voor ze zich tn dit ge bied waagden. Dus zocht ieder een gemakkelijk plaatsje uit om eens flink uit te slapen. De volgende morgen vroeg al hadden ze veel bekijks; aller lei visjes, die ln de buurt woonden, kwamen eens Kijken wat voor vreemde snoeshanen in hun gebied waren door- eedrongen en wat ze kwamen doen. En de garnaal die vol was over het naaien-avontuur en de aanstaande grote tocht kon zijn mond niet goed houden en vertelde enkele visjes van hun plannen. Hij had verwacht, dat ze vol bewondering tegen hem op zouden zien! Maar ze keken hem alleen vol ontzetting aan en hun oogjes puilden ervan uit. Daar naar toegaan, bete kende: er nooit meer van terug komen stamelden ze. ..Daar woont een vre selijk monster, dat niemand kan ver slaan! Het bewaakt Akaba!" De jonge garnaal werd een beetje bleek om z'n sprieterige neus; een monster, daar had hij Barrabas noch Hein over ho ren spreken. Dus zwom hij vlug naar de belde vrienden en vertelde beverig, wat hij daar juist gehoord had. Direct riep Hein de visjes bij zich en liet hen alles vertellen over Akaba en diens bewaker. Wie Akaba was, dat konden ze niet vertellen, dat wist niemand; maar de bewaker was een lange, slangachtige vis. Die hadden ze wel eens. als een schrikbarende schim, ver in het blau we water voorbij zien gaan. En zolang dat monster leeide. bleet Akaba be toverd en gevangen, maar de oetove- ring zou verbroken zijn op het mo ment. dat de bewaker stierf. „Dan zul len wij het monster moeten doden", sprak Barrabas kalm, ,,'t is goed. dat we voorbereid zijn. nu kunnen wij een plan bedenken voor de aanval" De visjes waren beduusd over zoveel kal me moed en boden zich aan om bij de voorbereidselen te helpen: zelf mee gaan, nee. dat durfden Ze niet. DE TOESTAND OP MALAKKA. De Britsche berichtendienst citeert een bericht van Malakka, waarin wordt toegegeven, „dat het wellicht met het oog op gebrek aan vlieg tuigen raadzaam kan zijn, onze strijdkrachten op Singapore terug te trekken, waar wij een beleg zouden kunnen doorstaan. Tot door ande ren versterkingen, vooral vliegtuigen, worden aangevoerd." Men kan zeggen, aldus vervolgt de Britsche berichtendienst, dat het initiatief in Japansche handen schijnt te zijn, doch dat de geallieerden trachten een tegenwicht tegen de vijandelijke meerderheid in de lucht te ver krijgen, hetgeen natuurlijk tijd vraagt. (A.N.P.) GOEAM GEHEEL BEZET. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat het eiland Goeam geheel bezet en van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd is. Deze zuiveringsactie begon op 12 December. Het bleek, dat men op het eiland druk bezig was met uitgebreide ver- sterkingswerken, die in Februari 1942 voltooid hadden moeten zijn. Dan zou een militaire be zetting uiterst moeilijk geworden zijn. (D.Ni.). ALANGAPO GEBOMBARDEERD. Naar de Britsche berichtendienst uit Manilla meldt, zouden de Japanners de vlootbasis Alan- gapo gebombardeerd hebben. (D.N.B.). Het Japansche hoofdkwartier heeft mede- deeling gedaan van een geslaagde Japansche landing op Britsch-Borneo. De landing werd hedenochtend volbracht in weerwil van een storm van 20 meter per seconde en in het gezicht van den vijand. Nadere me- dedeelingen over de plaats der landing worden niet gepubliceerd. (D.NB.). CASTILLO OVER DE ARGENTIJNSCHE POLITIEK. In een gesprek met het blad Razon heeft de Argentijnsche vice-precident, Castillo, een uit eenzetting gegeven van de buitenlandsche po litiek. Op de vraag, in hoeverre Argentinië met de Vereenigde Staten zou samenwerken, ant woordde Castillo, dat op de conferentie der mi nisters van buitenlandsche zaken, die in Ja nuari te Rio de Janeiro zal worden gehouden, Amerikaansche voorstellen zullen worden be sproken en dat pas dan besluiten kurmen wor den genomen. Niettemin bestudeert de regee ring reeds aanvullende maatregelen op het de creet, dat is uitgevaardigd, want zij moet. een werktuig in handen hebben, dat haar veroor looft dit decreet, dat de Ver. Staten als „niet- oorlogvoerende mogendheid" erkent, ten uit voer te leggen met alle practische en juridische consequenties. Op de vraag,, of de staat van beleg zou wordén afgekondigd, antwoordde de vice-president- „voor het geval dat zou ge schieden, kunt ge nu reeds het publiek gerust stellen. De regeering zal den uitzonderingstoe stand slechts laten gelden, voor zoover dat noodig is ter beperking van het recht van vergadering en de persvrijheid, bij de uitvoering van het decreet. Tegen burgers der oorlogvoe rende landen, die hier wonen, zullen geen collectieve of individueele maatregelen worden genomen en de grondwettelijke waarborgen woiden niet beperkt. De regeering denkt onder geen omstandigheden aan het inrichten van concentratiekampen. Ten aanzien van de economische vraagstuk ken verklaarde Castillo, dat schaarschte aan steenkolen en benzüie verwacht kan worden. De koopvaardijvloot, die binnenkort versterkt zal worden met in Argentijnsche havens liggende Deensche en Finsche schepen, zal er naar streven, deze goederen uit de Vereenigde Staten in te voeren. Op het oogenblik wordt onderhan deld over versterking van straat Magelhaens, maar een besluit zal nog niet worden genomen. (D.N.B.) FRANSCHE VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. Van Versailles zijn gisteren een nieuw con tingent Fransche vrijwilligers en een propa- gandacompagnie naar het Oostelijke front ver trokken. (D.N3.) PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 16 Dec. Groote bot f. 188140; Groote schar f. 6460; Pufschar f.31.5020, alles per 50 k.g. Groote gul len f. 6035 per 10 stuks.. Besommingen: Loggers- KW. 59 f.462; KW. 175 f.271; KW. 82 f.595; KW. 22 f.359; K-v'. 45 f.382 KW. 104 f. 388: KW. 33 f. 275; KW. 60 f. 445; KW. 89 f. 680; KW. 54 f.352; KW. 47 f.600. FILIPPO GUGLIELMI OVERLEDEN. Gisternacht overleed te Rome dc bekende musicus en componist Filippo Guglielmi. Guglielmi werd geboren te Ceprano in 1859. Hij heeft verscheidene opera's geschreven, waar van de eerste „Atala" was en te Milaan in 1884 opgevoerd werd. „NEDERLAND FILM" MAAKT TEEKENFILM. Ingewijden weten, dat sinds vele jaren ln Eindhoven korte filmpjes van den Hongaar i Georg Pal, hoofdzakelijk ln opdracht van de I firma Philips, gemaakt werden en tot in de verste uithoeken der wereld propaganda maak- I ten voor de producten van Philips niet alleen, maar ook voor een Nederlandsche filmindustrie, waarvan men in Nederland zelf nauwelijks iets afwist, omdat de Nederlandsche bioscopen voor dit soort artistieke reclamefilms geen belang stelling hadden en het publiek ze dus nooit te zien kreeg, I Toen Pal in 1939 naar Hollywood ging, bleef zijn staf, die hoofdzakelijk uit Nederlanders be- 1 stond, in Eindhowen^achter. Het buiténlaha HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7*4 u. n-.m. Woensdag. Acad. Ziekenhuis (Kliniek prof. Kuenen.),: Le denvergadering Ver. tot bestrijding der ,wb*c. 4 uur nam. Stadszaal (kleine zaa>): Kookdemonstraties. 2Vz uur nam. Oegstgeest Gem. Gods Geverstraat 13): Samenkomst te 3.30 uur n.m. Donderdag. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk te 3 en 7 uur nam. Rapenburg 61: Ledenverg, Ned Gen. tot zedel. verbetering der gevangenen afd. Leiden. 4'4 ifCir nam. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardigen. 35 uur nam. 'sDonderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13): Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: Wijkgebouw „Bethesda'-' (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Ryn 44c:.Prot, Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 jaar; 5 alle leeftijden. Luvor-theater: „Huwehjk op afbetaling" t Dageiyks te 2 en 8 uur n.m., 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-tlieater: „Jacht zonder genade" f Dagelijks 7x/t uur nam., 's Zondags 1%, 4'A en 7% uur, Woensdags en Zaterdag "matinee, 2.30 uur. Trianon-tlieater: „Frau Luna" Dageiyks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 U. doorloopende voorstelling. Casino: „Amsterdam by nacht" Dageiyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. 's Zondags te 2, 4% en 8 uur nam. Rex-theater: .Krambambull" Dageiyks 2 en 8 uur nam. Zondag 26% trui doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwyfe aan Zee): Nam. uur. „De trouwelooze Eckehardt". 's Zondags gesloten De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 13 De cember 20 uur tot Zaterdag 20 December 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken. Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 urn* voorm.: 8 gr. C. (46 gr. F,). Gironummer van de W. H. N. 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas. vereeniging N. V. Amsterdam Postgiron timmer 8 7 7. - StorI op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. toonde groote belangstelling voor de begaafde en ervaren medewerkers van Pal, maar aan het initiatief van de „Nederland Film" te 's-Gra- venhage is het te danken, dat deze industrie voor Nederland behouden bleef. De studio is naar Den Haag overgebracht, waar op het oogenblik gewerkt wordt aan een eerste korte film. „Nederland Film" wil geen poppenfilms ver vaardigen, doch gaat zich uitsluitend toeleggen op de productie van teekenfilms in kleuren, waarvoor zoowel hier te lande als in het bui tenland groote belangstelling bestaat. Daar voor een korte film van ca. 10 minuten reeds meer dan 25.000 teekeningen gemaakt moeten worden, zal het echter nog wel eenigen tijd duren, voor het bioscooppubliek van het eerste product dezer interessante Nederlandsche industrie zal kunnen genieten. HET RESIDENTIE-ORKEST. Zondagmiddag 21 December as. zal het 3e Abonnementsconcert in de Stadsgehoorzaal gege ven worden onder leiding van Carl Schurlcht. Solist is de violist Jan Dahmen, die zal spelen het vioolconcert no. 5 in A dur van Mozart. Orkestwerken zijn; Ouverture „Driekoningen avond" van dr. Johan Wagenaar en de Oxford- symphonle D dur van Haydn, NIEUWE UITGAVEN. De Verkeersregeling. Door de Nederlandsche Automobiel Club to Den Haag werd een brochure uitgegeven, waarin de wegenverkeersrcgeling, zooals deze sinds korten tijd in werking is getreden, volledig werd opgeno men, voorzien van aanteekcnlngen, verband hou dende mot de praktijk van het verkeer. Uiteraard kon nog geen overzicht worden gegeven van de Jurisprudentie van de nieuwe bepalingen, zoodat de aanteokenlngen gegrond zyn op binnen- en buitenlandsche rechterlijke beslissingen inzake analoge voorschriften Een keurig, verzorgd werkje, dat ongetwijfeld velen van dienst zal kunnen zijn. Productieyerliooging en bodemvcrbctering. Bij de uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer te Deventer verscheen een geschriftje van A. F. Schouten over productieverhooging en bodemver betering. Een tweetal foto's werd ln de zestien bladzijden tekst opgenomen. Verschenen bij Erven Bljlevéld, Utrecht; De boodschap van den profeet Amos, door Walter Lüthl, vertaald door H. C Touw. Gedichten en Spreuken van Jan Luyken, Inge leid en r/erzaraelcl door Roel Houwink. Ultg. Mil. Kosmos. Amsterdam: In de serie Weten en Kunnen: Kleurenfotografie door W. C. van Diik. Vleeschlooze gerechten door M. J. Krabbe. Van SLockum, den Haag: De plantenteelt zon der Aarde: Nieuwe cultuurmethoden voor ama teurs en kweekers, door Dr. Ir P. C. Henriquez. Hollandla Drukkerij, Bnam: Holland over Zee. door Jan Felth. Ons Oost- en West-Indlë gedu rende de laatste 40 Jaren, met een voorwoord van Z. Ex. Mr. D. Fock. Een populair boek voor jong en oud over onze overzeesche gewesten, geschre ven ln overleg met deskundigen op de verschil lende zoo ultecnloopcnde gebieden. Geill. door Menno van Meetoren Brouwer. Bloemcndaal. den Haag: Liturgie, door Dr J. II. Gevretsen. Feesten der Kerk. Bloemlezing uit oude en nieuwe verzen, samengesteld door C. Leeflang. Op den drempel van den Bijbel, door Mr. H. Schokking, Voor oudere meisjes: Verschenen M.j Hollandla DrukkerU, Baarn: Do lsresde sVe-S, Freddy Stroh. 7 1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2