r STADSNIEUWS No. 25068 82ste Jaargang HERDAG O DECEMBER 1941 Verdere oorlogsverklaringen Frankrijk neutraal Portugal wijst Britsche bescherming af Van de oorlogsfronten Italïaansch Weermachtsbericht Met Duitschland voor een nieuw Europa V.,J Uit Amerika Uit Japan Verjaardag van den bevelhebber der weermacht Verspreide berichten Verduisteren 17.25 uur 9.43 uur 17.25 uur 9.44 uur Een internationale Journalisten-Unie EERSTE BLAD Prof. dr. H. T. Colenbrander Gouden jubileum A. Pardon Sr. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Kenny. Telet. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lalden. Het A.N.P. meldt uit B'érlijn: Ter preciseering van de situatie ontstaan door den oorlogstoestand tusschen de mogendheden van ae spil. en de Vereenigde Staten, wijst men er in toonaangevende kringen op, dat er geen twijfel kan bestaan omtrent de vraag, wie den oorlog is begonnen. Tal van officieele Amerikaan sche stemmen gedurende de laatste maanden bewijzen hoe Roosevelt en zijn medewerkers zich tot Duitschland verhouden. Het bevel tot schie ten is uitgegaan van den overkant. Duitschland en Italië hebben au fond slechts een situatie erkend, die door de andere partij in-het aanzijn is geroepen. Het zou misleidend zijn te spreken van een oorlogsverklaring der spil aan de Ver eenigde Staten, daar een dergelijke formuleering geen recht doet wedervaren aan de toedracht. SLOWAKIJE EN ROEMENIE IN OORLOG. Het Slowaaksche persbureau publiceert de volgende regeeringsverklaring „Krachtens artikel 3 van het driemogendhe- denpact van 27 September 1940, waarbij Slowa kije zich op 24 November 1940 heeft aangesloten, verklaart de Slowaaksche regeering, dat over eenkomstig het besluit van den president der republiek de Slowaaksche republiek zich van Vrijdag af als in oorlog beschouwt met de Ver eenigde Staten van Amerika en Groot-Brittan- iiië." De Roemeensche regeering heeft eveneens aan den Amerikaanschen gezant te Boekarest mede gedeeld, dat Roemenië zich als partner van het driemogendhedenpact met Duitschland. Italië en Japan verbonden en met de Ver. Staten als in staat van oorlog beschouwt, ZUID-AMERIKA. Naar Reuter meldt, zou Costarica gistermiddag aan Duitschland en Italië den oorlog hebben verklaard. Voorts zou Mexico de diplomatieke betrekkingen met genoemde landen hebben ver broken. Uit Havanna meldt Reuter, dat het Cu- baansche Congres zich op uitnöodiging van pre sident Batista voor den oorlog met Duitschland en Italië heeft verklaard. Het bureau meldt uit Lima, dat. president Prado in een telegram aan Roosevelt heeft betoogd, dat Peru loyaal de pacten der continentale eensgezindheid en ver dediging zal respecteeren en zijn best zal doen om de vrijheid van het Amerikaansche vaste land te bewaren. Volgens een Reuter-bericht uit La Paz heeft de Boliviaansche regeering de blokkeering van alle Duitsche en Italiaansche saldi bevolen. Bolivia beschouwt de Ver. Staten niet als oorlogvoerende mogendheid. Naar radio Schenectady meldt heeft Nicaragua den oorlog verklaard aan Duitschland en Italië. (A.N.P.) Het D.N.B. meldt uit Tokio: Op de kabinetszitting van gisteren heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Togo, medegedeeld, dat de regeering te Vichy den Japanschen ambassadeur een nota heeft overhandigd, waarin Frankrijk zich neutraal verklaart in den oorlog tusschen Japan en de Angelsaksische mogendheden. Van betrouwbare zijde wordt- vernomen, dat Portugal het Britsche aanbod betreffende Engel- sche bescherming voor de Portugeesche koloniën in het Verre Oosten heeft afgewezen. Naar ver luidt, heeft de Portugeesche regeering geant woord, dat zij ten volle vertrouwt, dat Japan de Portugeesche souvereiniteit over Timor, Macao. Goa, Damao en Diu zal eerbiedigen. (Domei) „DE OORLOG VAN GROOT OOST-AZIË". Het inlichtingenbureau van de Japansche re geering heeft medegedeeld, dat de oorlog tegen de Vereenigde Staten en Engeland, alsmede het conflict met Tsjoengking, voortaan „de oorlog van Groot-Oost-Azië" zal worden genoemd, aan gezien deze naam aanduidt, dat het doel is een nieuwe orde in Groot-Oost-Azië. Dit beteekent echter niet, aldus werd medegedeeld, dat het oorlogstooneel tot Groot-Oost-Azië beperkt zal blijven. OP DE PHILIPPIJNEN. Volgens Reuter deelt een officieel bericht van het ministerie van Oorlog der V. S. mede: De opperbevelhebber in het Verre Oosten meldt, dat de Japanners een aantal concentri sche aanvallen op het eiland Luzon uitvoeren. Een vijandelijke troepenconcentratie wordt ge meld bij Lagaspi en aan de Westkust van Cam- bales. De vijand versterkt zijn troepen bij Appari en Vigan. Van het oorlogstooneel op Hawaii worden geen operaties gemeld. Op het Westelijk oorlogstoo neel geen verandering in den toestand. kaart van Pelt IN OOST-AZIË. Volgens den zender New-York zijn te Bangkok opnieuw twee contingenten Japansche troepen aangekomen. Uit bevoegde Britsche bron verluidt, naar Reuter volgens het DNH, in een-extra-bericht Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: In de Marmarische woestijn duren de gevech ten voort ten Westen van Tobroek, Nieuwe kr^htige aanvallen van den vijand, door pant- -cgens gesteimd, zijn afgeslagen. Bij Solloem ^.i-dia is de actie der wederzijdsche artillerie cé'r geworden. Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben herhaalde malen concentraties van gemechaniseerde strijdmidde len en autocolonnes in de zone van Blr Hacheim gebombardeerd. Bij luchtgevechten hebben Duit sche jagers zes vliegtuigen neergeschoten. De vlootformatie, die 10 December Derna had ge bombardeerd. is opnieuw aangevallen door Duitsche vliegtuigen, die wederom bomtreffers hebben geplaatst op een kruiser en een torpedo boot jager. In het centrale deel van de Middellandsche Zee hebben onzen jagers twee vijandelijke vliegtuigen vernield; bij een aanvalspoging op de baai van Argostoli werd een derde vliegtuig neergehaald door het afweergeschut. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd In den ochtend van den llden hebben een vijandelijke kruiser en twee torpedobootjagers opnieuw Derna gebombardeerd, wederom is eeni- ge malen het hospitaal)Principe di Pieïhonte ge troffen. De schade is van weinig beteekenis. Batterijen der Italiaansche marine opepden het vuur op den kruiser, die waarschijnlijk getrof fen werd. Een aanval op Benghazi in den vorigen nacht veroorzaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben de vlootbasis la Va- letta op Malta gebombardeerd. Ongeveer 1800 gevangen genomen Engelschen zijn gered van het schip, dat, zooals in het weermachtsbericht van 10 dezer gemeld was, getorpedeerd is. Onder de geredden bevinden zich eenige gewonden. mededeelt, dat de Engelschen zich uit hun voor uitgeschoven stellingen voor Hongkong terug trekken. Volgens het Japansche persbureau Domei heb ben sterke formaties bommenwerpers van het Japansche leger Vrijdagochtend een met succes bekroonden aanval gedaan op Hongkong, waar bij militaire doelen werden gebombardeerd. Te vens wierpen zij vlugschriften uit, waarin de Chineesch'e bevolking werd opgewekt zich aan te sluiten bij het verzet tegen de Britsch- Amerikaansche onderdrukking. JAPANSCHE AANVAL OP BRITSCH CONVOOI. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Japansche vliegtuigen bij een aan val op een Britsch convooi. dat bij Penang op de Westkust van Malakka. geconcentreerd was, een schip tot zinken gebracht en vier andere zwaar beschadigd hebben. Ook opslagplaatsen voor goederen en haveninstallaties zijn aange vallen. VAN BRITSCHE SLAGSCHEPEN 2330 MAN GERED. De speciale ANP.-correspondent -te Berlijn meldt: Volgens nadere Engelsche opgaven zou den thans 2330 man van de beide vernietigde Britsche slagschepen veilig aan land zijn ge komen. DE „EDINBURGH" VLAGGESCHIP VAN DE BRITSCHE VLOOT. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Brit sche admiraliteit besloten den kruiser „Edin burgh'- (10.000 ton) in plaats van de tot zinken gebrachte „Prince of Wales" tot vl-aggeschiD van de Britsche vloot in het Verre Oosten te maken. (D.N.B.). WETSONTWERP INZAKE MILITAIREN DIENST. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Wash ington, dat volgens mededeeling van den spea ker van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, een wetsontwerp zal worden ingediend, inhou dende, dat alle mannen tusschen 18 en 65 jaar zullen worden oiigenomen in den dienst van de landsverdediging. Deze aankondiging werd ge daan na een bespreking tusschen den minister van oorlog Stimson en generaal Lewis Hershey, den chef van den recruteeringsdienst. Het wets ontwerp behelst voorts de verplichting voor mannen van 19 tot 45-jarigen leeftijd om in oorlogsdienst te treden. (D.N3.) BESLAG OP FRANSCHE SCHEPEN. Volgens een extrabericht van Reuter uit New York hebben posten van de Amerikaansche kustwacht beslag gelegd op het Fransche mail schip „Normandie". Tevens hebben zij de Fran sche bemanningen van alle Fransche schepen gehaald, die in havens van de Ver. Staten lig gen, (D.N.B.) MAATREGELEN IN CHILI. Bij decreet zijn alle radio-telefonische en ra dio-telegrafische installaties in Chili onder ge meenschappelijke controle geplaatst. Deze con trole wordt uitgeoefend door vertegenwoordigers der weermacht, der regéering en der politie. De oorlogsvloot heeft een begin gemaakt met patrouillediensten aan de Chileensche kust en met convooieering van de koopvaardijvloot. De bemanningen der oorlogsvloot zijn aangevuld met reservisten. (D.N.B.) GEBED VOOR DE OVERWINNING. In meer dan 110.000 tempels in het geheele land zullen van morgen af in Japan religieuze plechtigheden gehouden worden, waarbij zal worden gebeden voor de overwinning en den voorouders volgens de traditie mededeeling zal worden gedaan van de oorlogsverklaring aan de Vereenigde Stat-en en het Britsche rijk. De tenno zal bij deze gelegenheid speciale afge zanten zenden naar de bekendste tempels en vooral naar de staatstempels. (DN.B.) Donderdag herdacht de bevelhebber van de weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen zijn 62sten verjaar dag. Ter gelegenheid daarvan ontving hij gelukwenschen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche Rijk, uit het eco nomisch leven en uit particuliere kringen in binnen- cn buitenland, Persoonlijk brachten des voormiddags o.a. hun gelukwenschen over alle bevelhebbers van de onderdeelen der weel-macht in Nederland; voor den afwe zigen rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlanösche gebied diens commissaris-gene raal en vertegenwoordiger, alsmede leidende persoonlijkheden van de N.S.D.A.P. en haar afdeelingen en de leiders van de Duitsche bestuursinstanties in Nederland, Des middags vond voor het .gebouw van den staf een défilé van de wachtcompagnie van den bevelhebber der weermacht plaats, dat gevolgd werd door een muziekuitvoering. DE VOEDINGSTOESTAND. „Hoe lang de oorlog met de Vereenigde Sta ten en Engeland ook moge duren, voor het Ja pansche volk zullen er geen voedingszorgen zijn", aldus de minister van landbouw, Ino, in een radiorede. Zelfs in het ergste geval, wan neer er geen rijst meer in Japan zou kunnen worden ingevoerd, zijn, behalve de eigen rijst- productie, groote hoeveelheden tarwe en aard appelen voorradig om het verschil goed te ma ken, Voor groote steden des lands zijn voor zorgsmaatregelen getroffen door het opslaan van voldoende voorraden voor het geval van onderbreking der transportmoeilijkheden door vijandelijke luchtaanvallen. Japan is ongetwij feld echter ook in staat aanvullende levens middelen uit de Oost-Aziatische landen in te voeren, welke bijna alle een overschot produ- ceeren aan - landbouwproducten. Daarbij komt de ontzaglijke vischrijkdom der wateren rond om Japan, die uitgebuit wordt om nog meer voedsel dan tot dusverre uit de zee te halen. (D.NJ3.) RADIOREDE VAN DUITSCHEN AMBASSADEUR. De Duitsche ambassadeur te Tokio, Ott, heeft een door alle Japansche zenders verspreide radiorede uitgesproken over de historische ge beurtenis van het nieuwe bondgenootschap, dat de hartelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Japan nog nauwer aanhaalt. Het Duitsche volk bewondert de recente heldendaden van de Japansche weermacht en Is rotsvast van de overwinning overtuigd. Het Duitsche volk bewondert ook den genialen opzet van de krijgsverrichtingen, die den tegen stander, de Vereenigde Staten, in het centrum van zijn machtspositie, het geweldig beschermde Hawaii vernietigend getroffen hebben. Voorts bewondert het den aanvalsgeest van het Japan sche leger en de marine, zooals die tot uitdruk king komt in de verrassende landingen op Ma- lakka en de Philippijnen, benevens de superiori teit van de modernste Japansche wapens, die het meest trotsche Britsche slagschip, de onover winnelijk geachte Prince of Wales, in enkele minuten hebben vernietigd. Duitschland en Japan zijn één in den solidairen wil tot strijden welke iedere taak onder de knie krijgt. Beide volken zijn bereid ook ontberingen en harde tijden te verdragen. Met deze krachten zal de ring der vijandelijke krachten verbroken worden, die in Europa en in het Verre Oosten trachtten het recht op ruimte en leven te weigeren. (D.N.B.) FRANSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar de Fransche admiraliteit meedeelt, is het Fransche vrachtschip „Saint Denis", dat zich op weg bevond van Algiers na'ar Marseille, den 9en December ten Zuiden van de Balearen door een Britsche duikboot tot zinken gebracht. De Saint Denis werd door de duikboot bevolen te stoppe;*., terwijl tevens de papieren van het schip werden verlangd. Toen het vaartuig stopte en zich voor bereidde op een controle aan boord, vuurde de Britsche duikboot twee torpedo's af, waardoor de Saint Denis binnen korten tijd tot zinken werd gebracht. Drie leden der bemanning zijn daarbij om het leven gekomen, de overige wer den gered. 1 In Fransche kringen keert men zich hevig tegen dit optreden van de Engelsche duikboot. Naar in de officieele mededeeling aangaande het tot zinken brengen wordt verklaard, zijn van Fransche zijde maatregelen genomen om in dit deel van de Middellandsche Zee aan dergelijke „laffe aanslagen" een eind te maken. Het schip had een lading levensmiddelen voor de Fransche bevolking aan boord, waaronder wijn, fruit en groente. (D.N.B. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 2.47 uur en ging onder te 14.48 uur; voor morgen zijn deze tijd stippen 4.03 uur en 15.16 uur. DR. DIETRICH OVER DE VERANTWOORDE LIJKHEID VAN DE PERS. Te Weenen is een instituut voor onderzoek van de internationale pers geopend. Bij deze gelegenheid hield dr. Dietrich, de Duitsche pers chef, een belangrijke rede over ontwikkeling en toekomst der pers in het nieuwe Europa en Weiss, de leider van den rijksbond der Duitsche pers, maakte de oprichting van een unie van nationale journalistenvereenigingen bekend. Hieri zijri opgenomen de vereenigingen der bondgenootschappelijke en bevriende landen, Duitschland, Italië, Hongarije, Roemenië. Bul garije, Slowakije en Kroatië. Tot eersten voor zitter der unie werd Weiss gekozen, tot vice- presidenten Guiglielmotti (Italië), von Kolosvar Borcsa (Hongarije) en Gregorian (Roemenië). Bij de opening was gezant dr. Schmidt, de lei der der persafdeeling van het -departement van buitenlandsche zaken, als vertegenwoordiger van den minister aanwezig. In zijn rede zeide dr.Dietrich, dat in deze unie voor de geheele wereld het besluit tot uit drukking is gekomen, voortaan door gemeen- schappelijken arbeid aan de innnerlijke ver nieuwing van de pers te werken voor het wel zijn van het menschdom. Hij bestreed het dog ma van de zoogenaamde „persvrijheid". De er varingen, die de volken hiermee hebben opge daan, kan men slechts noodlottig noemen. Van een der belangrijkste openbare instellingen, die de algemeene belangen zou moeten beschermen, heeft men onder de heerschappij der liberale democratie een verzamelplaats van misdadige politieke elementen gemaakt. Het is bewezen, dat de democratische pers onder den dekman tel der vrijheid zich liet misbruiken tot de meest gewetenlooze oorlogsophitsing; De zoogenaamde Dit Nummer bevat DRIE Bladen persvrijheid, die in Frankrijk werd geboren, heeft dat land "als eerste der groote democrati sche mogendheid in het verderf gestort. Dr. Dietrich toonde den beroemden proefdruk van het Petit Journal van 3 September 1939, waar in de reeds voor afdruk gereed zijnde zin: „La France a accepté le plan de méditation pro posé par ntalie "door de cènsuur werd ge schrapt en aan het Fransche volk onthouden, daar dit anders den oorlog misschien tegen den wil van zijn regeering zou hebben verhinderd. Roosevelt, aldus ging dr. Dietrich volgens D.N.B. voort, de vrijheldsapostel van de wereld, die eenmaal toen hij zelf nog buiten den oor log stond en de anderen met zijn z.g. „vrije pers" in -ten oorlog hitste, ons onophoudelijk beschuldigde van onderdrukking van de pers vrijheid, treedt thans, nu hij zelf in den oorlog staat, als afkondiger van de scherpste perscen- suur en persdiscipline in eigen land op. Duitschland en Italië hebben als de pioniers van een nieuwe geestelijke houding van Europa ook voor de pers de grondbeginselen van een moreele vernieuwing vastgesteld. Deze vernieu wing bestaat in wezen niet daarin aan de pers de vrijheid te ontnemen, doch haar ware vrij heid te herstellen en haar te verlossen uit de verderfelijke boeien waarin ze geketend is. In de pers moeten, vrijheid en verantwoordelijkheid weer met elkaar in overeenstemming worden gebracht, zoodat iedere journalist de verant woordelijkheid draagt voor datgene, wat hij schrijft. De unie van nationale journalistenver eenigingen zal het geestelijke verzamelpunt worden voor de journalisten van alle landen, die den wil hebben de pers te vervullen met een nieuw geloof, een nieuw idealisme en een nieuwe ethiek, (D.N.B.) WORDT VANDAAG 70 JAAR. Vandaag viert prof. dr. H. T. Colenbrander, hoogleeraar in de Nederlandsche Geschiede nis aan de Leidsche Universiteit zijn 70sten verjaardag. Herman Theodoor Colenbrander werd 13 De cember 1871 te Drachten geboren. Hij bezocht de Gymnasia te Arnhem en Den Haag en stu deerde daarna aan de Leidsche Universiteit Nederlandsche letteren, waar hij in 1897 promo veerde op 'een dissertatie over „De Patriotten tijd". (Foto-archief L. D.) BIJ DE FIRMA BEUTH. Prof. dr. H. T. Colenbrander naar een potlood- teekening van Jan Boom. In beide volgende jaren voegde hij hieraan nog twee deelen toe. waardoor het tijdvak van 1748 tot aan de Pruisische restauratie een afge rond geheel vormde. Aan deze dissertatie dankte hij zijn aanstelling als adjunct-archivaris aan hét Algemeen Rijksarchief. In 1902 werd hij be noemd tot secretaris van de commissie voor 's Rijks Geschiedkundige publicaties en in 1919 tot directeur van het Bureau tot Uitgave van 's Rijks Geschiedbronnen. In deze beide hoeda nigheden heeft Colenbrander zeer belangrijk werk van bewonderenswaardigen en bijna ver- bazingwekkenden omvang verricht. In 1908 werd hij benoemd tot lid van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen, nadat hij twee jaar tevoren was toegetreden tot de redactie van „De Gids", waarvan hij van 1916 af gedurende meer dan 20 jaar het secretariaat heeft waargenotnen. In 1918 werd hij als opvol ger van wijlen prof. Heeres benoemd tot hoog leeraar in de koloniale geschiedenis aan de Leidsche ^Universiteit om na den dood van prof. dr. P. J. Blok in 1925 dezen op te volgen als hoogleeraar in' de vaderlandsche geschiedenis. Zijn tallooze en zeer omvangrijke publicaties geven een duidelijk beeld van zijn wetenschappe- lijken arbeid; de voornaamste zijn: „De Belgische Omwenteling" (1905). Gedenk stukken der Alg. Geschiedenis van Nederland van 1795—1840 (10 deelen) (1905—1922), ..Ont staan der Grondwet" (1908'09)De Bataafsche Republiek (1908), „Schimmelpenninck en Koning Lodewijk" (1911); „Inlijving en Opstand" (1923); „Gedenkschriften van A. R. Falck" (1913)..Tien jaren wereldgeschiedenis" (19051915) (1915); ..Leven en arbeid van mr. C. T. van Deventer" (19161917); „Bescheiden omtrent de groote zee-oorlogen" (1919); ..Jan Pieterszoon Coen" (Bescheiden) (19191923); ..Jan Pietersz. Coen" (Leven) (1934); „Wereldgeschiedenis" (1905 1919.) (1920); „Nederlandsche politiek" (1920); „Koloniale Geschiedenis" C19251926); „Neder landBelgië" (1927); „De geschiedenis der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika" (1927); „Vestiging van het Koninkrijk" (1813—1815) (1927); „Willem I, Koning- der Nederlanden" (I 1932. II 1934)„De afscheiding van België (1936); benevens talrijke publicaties in wetenschappelijke bladen. Gisteren was het 50 jaren geleden, dat de heer A. Pardon Sr. bij de N.V. voorheen R M. Beuth en Zonen, alhier in dienst trad. Hoewel de huidige sombere tijdsomstandig heden een huldiging op grootsche schaal niet toelaten, meende de directie toch, gezien dezen langen staat van dienst, dit feit niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan. De jubilaris werd des ochtends met zijn echt- genoote per auto aan zijn woning afgehaald en ontvangen in de di rectiekamer. Nadat Eigen foto. aan zijn echtgenoote bloemen waren aan geboden, werd de ju bilaris in hartelijke bewoordingen toege sproken door den di recteur. Spr. merkte op, dat het voor Par don heden een drie voudige feestdag was Eerstens was hij jarig, tweedens was hij 50 jaren bij de firma in dienst en verder was hij 25 jaren lid van zijn organisatie. Hij bracht in herinnering hoe Pardon als 12- Dc heer A. Pardon Sr. Jarige jongen bij de i™* dienst was gekomen. Sindsdien is er het bedrijf heel wat veranderd. Niet alleen werd alles in den loop der tijden gemechani- 1 bedrijf heeft pok een belang- Si o^tbr.el(httg en verbetering ondergaan. Van dit alles is Pardon getuige geweest. Hij heeft I SLSS. °£P der Jaren het bedrijf grondig leeren kennen Niet alleen leerde hij de soms dikwijls ingewikkelde machines bedienen, doch ook bif cransportwerkzaamheden was hij een graag ge ziene helper, gezien zijn ijver en accuratesse. Pardon is de firma steeds trouw gebleven en heeft er zijn beste krachten aan gegeven Hij heeft helpen opbouwen en daarvoor is de firma hem erkentelijk. Spr. sprak verder den wensch uit, dat Pardon nog lang in goede gezondheid en opgewektheid zijn werk zal mogen verrichten en met frisschen moed de volgende mijlpaal te gemoet zal treden, aldus een record brekende in de textielindustrie, wat het aantal dienstjaren betreft. De directeur overhandigde hem daarna het ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid erVcran alsmede een geschenk onder couvert. Daarna werd Pardon door het gezamenlijke fabriekspersoneel gehuldigd, waarbij hij weid toegesproken door den meesterknecht J. Over- duin die vele oude herinneringen ophaalde, vele nuttige huishoudelijke en persoonlijke ge schenken werden hem hierbij namens fabrieks- en kanteorpersoneel overhandigd, waarmede de jubilaris zeer ingenomen was. Ten slotte wachtte hem nog een verrassing. Het bestuur van den Bond van Arbeiders in de Textiel- en Kleeding-Industrie, waarbij Pardon is aangesloten, meende ook van .zijn belangstel ling te moeten blijk geven. De heer G. C. J. de Roodt, voorzitter van ge noemden bond, die hiervoor speciaal naar Lei den was gekomen, alsmede de heer Duivenstein, penningmeester van dé plaatselijke afdeeling. waren bij de huldiging tegenwoordig, de jubila ris werd door eerstgenoem.de in hartelijke be woordingen toegesproken. Spreker stelde Par don den jongeren ten voorbeeld. Namens het bestuur bood spr. een fraaie Ita liaansche ets alsmede een bloemstuk aan en sprak daarbij den wensch uit. dat Pardon nog lang èn voor de organisatie èn voor de firma alsmede voor de zijnen gespaard zal mogen blijven. Nadat de jubilaris voor al deze blijken van belangstelling had bedankt, werd hem vrijaf gegeven om den verderen dag in huiselijken kring door te brengen. Voor het diploma Ned. Handelscorrespon dentie slaagden de dames: A. v. d. Berg, N. v. d. Berg en D. v. d. Reep, allen alhier. Geslaagd voor het examen kinderverzorg ster voor koloniehuizen eerste gedeelte de da mes N. E. W. van der Burgh en E. Denzier, beiden alhier (i.p.v. M. E. W. v. d. Burgh eri E. Bemzler, zooals wij Woensdag jJ. abusieve lijk vermeldden).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1