STADSNIEUWS lEIDSCil DAGBLAD' - Eerste Eted Vrijdag 12 December 1941 OfficieeSe Kennisgevingast VISSCHER IJ-BERICHTEN IFft Duitschland strijdt voor Euröpa Duitsch Weermachtsbericht Buitenland Duitsche persstemmen SPORT Onze Bonnenlijst VRAGENRURRIEK Dringend verzoek aan onze week-abonné's BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten De oorlog in het Verre Oosten Binnenland BEURSOVERZICHT NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat gegadigden voor vrijwilliger bij den Ned. Arbeidsdienst, die bereid zijn op 5 Januari 1942 op te komen, zich tot omstreeks 27 December 1941 kunnen aanmelden. Degenen, die zich hiervoor aanmelden, zullen bij wijze 'an uitzondering een diensttijd hebben te vervullen van 4% maand (in stede van 5% maand), zoodat die diensttijd op 20'Mei 1942 eindigt. Ook deze diensttijd zal bij in voering van den verplichten arbeidsdienst gelden voor het hebben voldaan aan die ver plichting: Geneeskundig onderzoek zal plaats vinden na opkomst in het aangewezen kamp. Aanmelding kan geschieden bij de Afdeeling Militaire Zaken, Gemeentehuis. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden, 12 December 1941 739 VERZETTING VEEMARKT, POELIERS WARENMARKT EN KAASMARKT. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat, aangezien de a.s, 2de Kerst dag op Vrijdag valt, de Veemarkt, de Poeliers warenmarkt en de Kaasmarkt, welke gehouden zouden worden op Vrijdag 26 December a.s., in plaats van op dien dag, zullen worden gehouden op Woensdag 24 December a_s. 740 Leiden, 12 December 1941. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecrtaris, VAN STRIJEN. UITREIKING VAN NIEUWE KAARTEN- BOEKJES EN BOTER- EN VETKAARTEN. (Uitknippen en bewaren). Ernstige waarschuwing! Belanghebbenden wordt nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat zij zich bij deze en de volgende uitreikingen, op de aangegeven data en uren aan de uitreikposten hebben te vervoe gen. Wie, zooals maar al te veel is voorgekomen, in verzuim blijft, zal, nu en in de toekomst, geen nieuwe distributiebescheiden ontvangen, vóór dat de eerste bon der uit te reiken kaarten ongeldig geworden is. Hierbij wordt de raad gegeven, zorgvuldig op de stamkaarten na te gaan, of de hieronder aangegeven vakjes reeds zijn afgekruist. Mocht dit het geval blijken te zijn, of mocht men in twijfel verkeeren, dan kan men, voordat men naar het lokaal van uitreiking gaat, op het Distributiekantoor Breestraat 117 (eerste deur rechts) zijn stamkaarten laten controleeren. De uitreiking van de nieuwe distributiebon boekjes, algemeene kaarten AA. boterkaarten DP en vetkaarten DQ zal plaats vinden van Maandag 15 December a-s. tot en met Dinsdag 23 December a.s. Uitgereikt zullen worden: lo. Aan kinderen van 0 t/m. 3 jaar, dus ge boren na 1 Januari 1938, 1 bonboekje DK. 1 kaart algemeen AA en 1 boterkaart DP of 1 veth- irt DQ. Afkruising op de stamkaart vak jes ï'l en Y5 (boter) of Y4 en Y6 (vet). 2o. Aan kinderen van 4 t/m. 14 jaar, dus ge boren nè, 1 Januari 1928 doch vóór 2 Januari 1938: 1 bonboekje DJ, 1 kaart algemeen AA en 2 boterkaarten DP of 2 vetkaarten DQ: afkrui sing van de stamkaart vakjes Z4 en Z5 (boter) of Z4 en Z6 (vet). 3o. Aan personen van 14 t/m. 20 jaar, dus ge boren na 1 Januari 1921 doch vóór 2 Januari 1928: 1 bonboekje DH, 1 kaart algemeen AA, 2 boterkaarten DP of 2 vetkaarten DQ: afkrui sing van de stamkaart vakjes AA4 en AA5 (bo ter) of AA4 en AA6 (vet). 4o. Aan personen van 21 jaar en ouder, dus geboren vóór 2 Januari 1921: 1 bonboekje DG, 1 kaart algemeen AA en 2 boterkaarten DP of 2 vetkaarten DQ: afkruising van de stamkaart vakjes AB 4 en AB5 (boter) of AB4 en AB6 (vet). 741 De uitreiking zal uitsluitend plaats vinden aan te Leiden gedomicilieerde houders van stamkaarten, zij die niet zijn opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente Leiden, behoo- ren voor het ontvangen dezer nieuwe beschei den hun stamkaarten aangeteekend te zenden aan het distributiekantoor in de gemeente waar zij zijn ingeschreven. Zij, die voor vetkaarten in aanmerking wen- schen te komen en thans boterkaarten bezit ten behooren bij den portier van het Distribu tiekantoor (Breestraat 117) een formulier MD 100 af te halen (te verkrijgen van Vrijdag 12 December af) en daarop in te vullen het gezamelijkc gezinsinkomen per jaar, gerekend naar den toestand op 1 December 1941 en dit met bewijzen van verdiend loon, afgegeven en geteekend door den werkgever of stempelkaart op het uitreikkantoor over te leggen. De onderstaande uitreikkamtoren zullen voor belanghebbenden op bovengenoemde data el- ken werkdag zijn opengesteld van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16 uur. Morschweg 34 (voormalig Militair Tehuis). Stille Ryn 3 (voorm. bureau van Bevolking). Gebouw Nut van 't Algemeen, Steenschuur 21. Kleuterschool in de v.d. Werfstraat (hoek Oude Vest) Utrechtsche Veer No. 3 (voorm. gebouw van de Burgerwacht). Hyacïnthenstraat 18 (lokaal Woningbouwver. „de Tuinstadwijk"). Belanghebbenden dienen zich in onderstaan de volgorde, waaraan streng de hand zal wor den gehouden, aan de bovengenoemde uitreik- kantoren te vervoegen. Maandag 15 Dec. a.s„ zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters A en B. Dinsdag 16 Dec. a.s., zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters C, D, E, F en G t/m. Go. Woensdag 17 Dec. a.s. zij wier geslachtsna men beginnen met de letters Gr, H, I en J. Donderdag 18 Dec., zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters K en L. Vrydag 19 Dec., zij wier geslachtsnamen be ginnen met de letters M, N, O, P t/m. Pa. Zaterdag 20 Dec., zij wier geslachtenamen be ginnen met de letters Pe, Q, R, S t/m. Sly. Maandag 22 Dec. a.s., zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters Sm, T, U, V, t/m VI. Dinsdag 23 Dec. a.s., zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters V, W, X, Y en Z. Er wordt nadrukkelijk op gewezen dat ieder, die distributiebonboekjes ontvangt, verplicht is de ontvangstbewijzen, duidelijk leesbaar te on derteekenen en vóór het verlaten van het uit reikkantoor zich te overtuigen dat de beschei den welke moeten worden ontvangen, inderdaad in ontvangst genomen zijn. Reclames achteraf kunnen niet worden aangenomen. Door personen beneden 18 jaar mogen geen bescheiden worden in ontvangst genomen. Belanghebbenden wordt er nog op gewezen, dat zij die in de binnenstad woonachtig rijn. zich zooveel mogelijk moeten vervoegen aan de kantoren in 't Nut van 't Algemeen en Stille Rijn No, 3. NED. MIDDENSTANDSBOND. „Doelmatig adverteeren voor middenstanders." Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van den Ned, Middenstandsbond heeft gisteravond in. de bovenzalen van café-restaurant „De Harmo nie" de heer Niesen van het Centraal Bureau voor Courantenreclame i'Cebuco) een praatje ge houden over „Doelmatig adverteeren voor mid denstanders". Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer W. Zwart zette de heer Niesen uiteen aan welke eischen de reclamecampagne ook al is zij bescheiden van opzet en omvang moet voldoen. De ervaring hier en elders heeft uitgewezen, dat er niets gaat boven couranten reclame, terwijl evenzeer is bewezen, dat adver teeren altijd den verkoop stimuleert en dan ook weinig financieel risico inhoudt. Regelmatig adverteeren middels advertenties van bescheiden formaat verdient de voorkeur boven het plaatsen van een enkele groote advertentie. Verder moet een advertentie de aandacht trekken, hetzij door een blikvanger in den vorm van een kopregel of een illustratie en dient de aandacht gevestigd op niet meer dan één artikel tegelijk, waarvan de adverteerder een behoorlijke sorteering dient te bezitten en moet er verband rijn tusschen de advertentie en de étalage. Tenslotte besprak de heer Niesen de noodzake lijkheid om ook in dezen oorlogstijd te advertee ren ter handhaving van den goodwill en om te voorkomen, dat het publiek den naam van den geregelden vóór-oorlogschen adverteerder vergeet. Nadat een enkele waag was gesteld en beant woord, sprak de heer Zwart een dankwoord. OPENING STREEKKWARTIER NAT. JEUGDSTORM. Morgenmiddag halfvier wordt aan de Hoog- landsche Kerkgracht 24 het nieuwe Streekkwar- tier van den Nat. Jeugdstorm geopend, nadat te voren de installatie van. een aantal stormers en stormsters heeft plaatsgevonden. Om halfvijf maakt de Jeugdstorm, voorafge gaan door muziek een marsch door de stad vol gens onderstaande route. Hooglandsche Kerkgracht, Hooglandsche Kerk steeg, Haarlemmerstraat, Steenstraat, Morschsin- gel, Morschstraat, Princessekade, Kort Rapen burg, Rapenburg, Kaiserstraat, Witte Singel, Heerenstraat, Koninginnelaan. Lammenschans- weg, Korevaarstraat, Breestraat, Burchtsteeg, Hooglandsche Kerkgracht. ZILVEREN JUBILEUM M. v. d. KREEKE. Gisteren herdacht de heer M. van de Kreeke, hoofd-assistent van de Grondbelasting ter In spectie Leiden Dir. Belastingen le afd., zijn zilveren ambtsjubileum. Zijn vrienden en medewerkers hadden deze gelegenheid gaarne aangegrepen om te zijnen huize van hun meeleven te getuigen. De hoofdcommies der Directe Belastingen, de heer Jansons, was de tolk van allen, toen hij den heer van de Kreke huldigde als een goed kameraad enkundig ambtenaar, die zich door zijn bescheidenheid en hulpvaardigheid de ach ting en genegenheid van velen zoowel in Leiden alsook in zijn vroegere standplaatsen had ver worven. Onder aanbieding van een stoffelijk aanden ken, werden hem en de zijnen nog tal van goede jaren toegewenscht, waarna in feestelijke stemming en omgeving menig oude herinnering werd opgehaald. 736 GEEN FIETSEN ONBEHEERD OP STRAAT. Zooals wij gisteren meldden, is het met ingang van Zondag a.s, bij politieverordening verboden een rijwiel op of aan den openbaren weg te laten staan, tenzij onder voortdurend toezicht van een tot het houden van dit toezicht be kwaam. persoon of tot onmiddellijk gebruik on geschikt gemaakt. Ter toelichting van deze bepaling vernemen wij, dat onder dit laatste in de eerste plaats moet worden verstaan, dat het rijwiel op deug delijke wijze met een slot is beschermd. Het is natuurlijk ook mogelijk de fiets op andere wijze tot onmiddellijk gebruik ongeschikt te maken, bijvoorbeeld door het stuur vast te zetten, de banden te laten leegloopen of anderszins, doch het eenvoudigste middel is toch wel het te voor zien van een eenvoudig, doch deugdelijk slot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Fa. W. M. van der Velden Raadhuisstraat 122, Alphen ad. Rijn, haarden en kachelhandel, fornuizen en ijzerwaren. Beheerend Vennoot: W. M. van der Velden, Alphen a. d. Rijn, Aantal vennooten bijwijze van geldschieter: één. Wijzigingen: N.V. De Handelswetenschappelijke Bibliotheek Drukkerij, Rijnsburgerweg 171173, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Nederlandsch Drukkerij bedrijf. N.V. De Vereenigde Houthandel 's-Gravenhage- Oegstgeest, Hooge Morschweg 8, Oegstgeest, hoofdzaak: Koninginnegracht 92, 's-Gravenhage. Opheffing filiaal: Oegstgeest, H. Morschweg 8. M. Bakker en Zonen, Hoofdstraat 137, Sassen- heim, maken van en handel in kisten en andere emballage. Nieuwe Directrice: Wed. H. Bergman—Bakker, Sassenheim. N.V. Land-Exploitatie-Maatschappij „Noord- wijkerhout" Hoofdstraat 92, Sassenheim. Jaarstukken nedergelegd ingevolge art. 42c. Wetb. v. Kooph. „Duinlander" N.V., Huis ter Duinstraat 12, Noordwijk aan Zee, autobusdiensten, autover huur, garagebedrijf. Opheffing filiaal: (garage) Vogelenzangsche- weg 372, Vogelenzang. Brandstoffenhandel voorheen C. Jongenburger en Zoon N.V., Pr. Hendrikstraat 176, 'Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Directeur: A. H. A. Klaare, A'dam. De dames E. Denzier, N. v. d. Burgh en T. Storm, allen alhier zijn te 's-Gravenhage ge slaagd voor het diploma kinderverzorgster. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Aan' het Oostelijke front ook gisteren slechts plaatselijke gevechtshandelingen. Op den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten vier Britsche schepen, met een ge- zamienlijken inhoud van 27.700 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bo vendien wérden twee bcwakingsvaartuigen en een tankschip door torpedo's zwaar beschadigd. Gisteren overdag heeft de Britsche lucht macht zonder resultaat aanvallen op het gebied der Duitsche Bocht gedaan. In den afgeloopen nacht ondernam zij aanvallen op Noord- en West-Duitschland. Daarbij werden twee vijan delijke bommenwerpers neergeschoten. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Afdeelingen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben Britsche colonnes van pantserwagens en auto's verstrooid. Bij de luchtgevechten, die zich ontsponnen, schoten Duitsche jagers zes vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht de haven van Tobroek en spoor - wegwerken in Sidi Barani gebombardeerd. Tusschen 3 en 9 December heeft de Britecho luchtmacht 69 vliegtuigen verloren, waarvan 34 in de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd te gen Engeland 18 Duitsche vliegtuigen verloren". VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 12 December. Tarbot 11.10—10.70, Tong 1010—7,30 per K.G.: Kabeljauw f. 38—15 per stuk; Gullen f. 45—28 per 10 stuks: Kleine schol 2e soort f. 112—96; Pufschol le soort f. 9062;idem 2e sóórt f. 47 38; Groote schar f, 69; Kleine schar f. 43; Puf- schar f. 31—24; Wijting f, 73—68; Haring f. 100 (Alles per kist van ongeveer 50 K.G.) Besommingen: UM. 165 Martha, 40 mnd. f. 1520; KW. 122 Nico Hoos 10 mnd. f. 607. Loggers; KW. 58 met f. 1504; KW. 2 met f. 750; KW. 38 met f. 1342 en KW. 18 met f. 801. SCHAKEN. i LEIDSCHE SCHAAKBOND. J De 3e en 4e klasse samengevoegd. Wegens het uittreden van enkele clubs is het aantal tientallen, zoowel ln de 3e als in de 4e klasse geringer geworden, waarom het bestuur besloten heeft deze 2 groepen tot één enkele te vereenigen, de reeds gespeelde wedstrijden te handhaven en de overige opnieuw vast te stellen. In deze groep spelen thans mede: Leithen I, Politiesch.cl. I. N.Z.H. I (Rijnsburg), Leithen II, V.T.L. II en de Gem. Ambt. Sch.club I. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electiiciteit en gas. Onze wekelijksche lyst van distributiebonnen wórdt in ons Blad van morgen opgenomen. D. C. Z. te H. Het planetarium (Wagen straat Den Haag) is lederen werkdag (behalve Zaterdag) geopend om 3.45 èn 7.30 uur n.m. Gedurende de Kersvacantle der scholen zijn op die dagen ook kinder voordrachten die om 2 uur n.m. beginnen. De Kerstdagen ls het planetarium gesloten. UITREIKING VAN EXTRA KAARTEN VOOR ZVVAREN EN ZEER ZWAREN ARBEID. Deze nieuwe extra kaarten worden uitsluitend uitgereikt aan personen, die in de gemeente Lei den hun werkzaamheden verrichten. Zij, die dus Wegens de schaarschte aan wis selgeld zijn wij genoodzaakt een dringend beroep te doen op onze week-abonné's, indien eenigs- zins mogelijk met gepast geld te betalen. DE DIRECTIE. GEBOREN: Franclna dr. van A. Maaskant en H. M. Jonker. ONDERTROUWD: A. M. den Braber Jm. 23 jr. en J. C. van Am sterdam Jd. 21 jr. A. J. Pranger Jm. 22 Jr. en J. Brokaar Jd. 26 Jr. J. BodrIJ Jm. en W. A. Vink wed. H. H. Langerak jm. en E. Blansjaar gesch. OVERLEDEN: M. J. van Melle dr. 8 jr. J. M. van Egmond dr. 7 mnd. E. Kasteelen hsvr. van P. J. Lus tigheid 71 Jr. Onder opschriften als „de afrekening van den Fuehrer met Roosevelt", „strijd tot de gemeen schappelijke overwinning" publiceeren de Duit sche bladen de redevoeringen van Adolf Hitler. Met zeer scherpe bewoordingen keeren de bladen zich tegen Roosevelt en stellen hem aan de kaak als den man, dje alles gedaan heeft om den oorlog met de mogendheden der orde te pro- voceeren. Eensluidend constateeren de bladen, dat de Fuehrer voorgoed het documentaire be wijs geleverd heeft, dat Roosevelt er steeds naar heeft gestreefd de volkeren der geheele wereld tegen elkander op te hiteen. Verder schrijven de bladen, dat sedert gisteren Duitschland en Ita lië hun bondgenootschappelijke verplichtingen jegens Japan zijn nagekomen op grond van het driemogendhedenpact. De Voelkischer Beobachter herinnert er aan, dat slechts het grenzelooze geduld der spilmo- gendheden Roosevelt tot dusver verhinderd heeft voor zijn volk te kunnen treden met de leugen achtige bewering, dat de Vereenigde Staten waren „aangevallen", ofschoon, naar het blad schrijft, zijn regeeri) van agressoren practisch al lang den oorlogstoestand in het leven had geroepen. Het blad wijst op den volstrekten wil tot overwinnen cn het volstrekte vertrouwen in de overwinning der jónge volken. „Veel consequenter dan Wilson stuurde naai den eersten wereldoorlog, heeft Roosevelt dezen tweeden wereldoorlog ontketend", zoo schrijft de Deutsche Allge'meine Zeitung. Het blad her innert aan de cynische woorden van Roosevelt, die reeds in 1937 had verklaard, dat hij d? jonge volkeren in „quarantaine" wilde opnemen. De Berliner Boersenzeitung schrijft: Franklin Roosevelt is door den Fuehrer voor de oogen van de geheele wereld gekarakteriseerd op een wijze, dat hij, wat betreft zijn reputatie als mensch en politicus, zich daarvan wel nooit zal herstellen. Voor altijd staat hij voor de historie als de voornaamste schuldige aan dezen oorlog, als de man, die met een v/eergalooze geweten loosheid oorlogen heeft doen ontstaan om zijn pathoïogischen machtewaanzin te kunnen bevre digen. Roosevelt vermag het aanbreken van de nieuwe wereldorde niet tegen te houden, Zijn eigen vernietigend werk draagt de kiem in zich van den ondergang." (DNB). in Leiden wonen, doch elders, werken, kunnen alhier hun extra kaarten niet ontvangen. De extra kaarten zullen worden afgegeven aan hen, die in het bezit zijn van hun stamkaart en van een bruine kaart, waarvan een der linker vakjes is voorzien van datum van uitreiking en handteekening van den werkgever. Aan personen, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, kunnen geen bescheiden worden afgegeven. Zij, die in aanmerking komen voor kaarten voor zwaren arbeid ontvangen 1 bonboekje JA, waarvoor op de stamkaart het vakje Y8 wordt afgekruist; voor zeer zwaren arbeid worden uit gereikt 1 bonbo' kje JB, waarvoor het vakje Y9 van de stamkaart wordt afgekruist. Dé uitreiking zal plaats vinden op het Distri butiekantoor Breestraa* 119, 2e deur links en wel: Maandag 15 December a.s. Industriearbeiders, wier geslachtsnamen beginnen met de letters: A, B, C, D E tot en met M; Dinsdag 16 December a.s. idem met de letters N, O; enz. t.m Z. Woensdag 17 Dec. a.s. Arbeiders in de Bouw vakken. Donderdag 18 December a.s. Transportarbeiders. Vrijdag 19 December a-s. Landbouwarbeiders en grondwerkers. Zaterdag 20 Dec. a.s.. zij die werkzaam rijn bij de werkverruiming. Leiden, 11 December 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Brit sche vliegtuigen boven ons land Eenige bri onbeteekenend» .schade teweeg brachten. Slechts onbeteekenende schade teweeg brachte. Slechte in het Noorden des lands werd ln een plaats een woonhuis vernield. Daarbij vielen twee doo- den en vier gewonden. VERPAKTE GEFILEERDE SPROT. Bij het vaststellen van .den winkelprijs van de gefileerde sprot is geen rekening gehouden met de verpakking, die daarvoor gewoonlijk wordt toegepast. Uit een. oogpunt van hygiëne en ook voor het gemak van de huisvrouw is het echter van groot belang, dat de tot nu toe gebruikelijke cellophaan verpakking blijft ge handhaafd. De gemachtigde voor de prijzen maakt daarom bekend, dat de winkelier voor de in cellophaan verpakte gefileerde sprot ten hoogste twee cent meer mag rekenen, dan daar voor los uitgewogen gefileerde sprot. DRIE DOODELIJKE ONGEVALLEN IN DE RESIDENTIE. Uit het water van den Zuid-Buitensingel te Den Haag is het lijk opgehaald van den 72- jarigen J. C. S., uit het Bestedelingenhuis in het Westeinde. De man, die kennissen in de Rem- brandtstraat had bezocht, is ter hoogte van die straat vermoedelijk door de duisternis misleid, te water gereden. Ter plaatse waai- het stoffe lijk overschot werd opgehaald was de hek- en draadversperring niet meer intact. De 49-jarige D. V. uit de Guido Gezellestraat te Den Haag is in een café in de binnenstad aldaar van een trap gevallen en heeft daarbij een schedelbasisfractuur bekomen. Hij is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht en aldaar aan de gevólgen over leden. Voorts overleed in het RH. Ziekenhuis in het Westeinde te Den Haag de 78-jarige S. W. uit de Ferzlklaan, die Woensdag in. de Javastvaat door een tramwagen was aangereden en daarbij een hersenschudding en een gebroken been had be komen. NIEUWE LANDING OP PHILIPPIJNEN. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat eenheden van de Japansche marine en het leger hedenochtend geland zijn op het zuidelijk deel van het voornaamste eiland der Philippijnen Luzon. (D.N.B.) Voorts wordt door Domei medegedeeld, dat 77 Amerikaansche vliegtuigen zijn vernield te gen 9 Japansche, Gemeld wordt, dat een lichte kruiser licht beschadigd is, doch nog deelneemt aan de ope raties, terwijl een mijnenveger is gezonken. De meeste opvarenden zijn gered. Een tweede mij nenveger is zwaar beschadigd. MINISTER KNOX IN HONOLOELOE. De Amerikaansche minister van marine, Knox, is in Honoloeloe aangekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Washington. (A.N.P.) BESPREKINGEN VAN LITWINOF. De politieke houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van het conflict tusschen Japan eener- zijds en Engeland en de Vereenigde Staten an derzijds, zal door de Sovjet regeering worden vastgelegd, aldus heeft volgens den Britschen nieuwsdienst de Sovjet-ambassadeur in Was hington, Lltwinof, verklaard na een langdurig onderhoud met staatssecretaris Huil. Voor zijn bezoek aan het staatsdepartement had Lltwinof een bezoek van een uur gebracht aan president Roosevelt. (A.N.P.) HONGARIJE SOLIDAIR MET DE AS. Officieel wordt te Boedapest bekenè gemaakt: De Hongaarsche regeering constateert in den geest van het driemogendhedenpact ook ditmaal de solidariteit van Hongarije met de asrnogend- heden. .Dienovereenkomstig heeft de minister president. die tevens de leiding heeft over -de Hongaarsche- buitenlandsche politiek bepaald, riat terstond aan den Amerikaanschen gezant te Boedapest rijn reispapioren verstrekt zullen wor den. Tevens heeft de Hongaarsche regeering haar gezant in Washington teruggeroepen. (D.N.B.). AMSTERDAM, 12 December. De maatregelen, dezer dagen voor den ef fectenhandel te Amsterdam afgekondigd, blijven nog onverminderd van kracht en voor de diverse cultuurfondsen, de scheepvaartpapieren, olies en de overige fondsen, welke onder de controlebe- palingen vielen, kon ook slechte heden voor zoo ver het mogelijk was, slechts een enkele notee ring tot stand komen. Reeds dadelijk echter bleek, dat de stemming veel was verbeterd. Wel iswaar waren er nog verkoopopdrachten, maar daar tegenover bestonden voor de fonemen hi kwestie ook behoorlijk wat kooporders. Zelfs kon, indien de rekening wordt opge maakt, worden geconstateerd, dat, althans voor heden, meer vraag dan aanbod bestond. De advieskoersen, welke voor de toonaangevende fondsen onder beurstijd werden verstrekt, we zen er dan ook op, dat na de scherpe reactie der laatste dagen heden belangrijk hoogere no teeringen tot stand zouden komen. Dit gold natuurlijk voor de kopstukken van de markt, welke dezer dagen inderdaad waren genoteerd. Voor zoover echter de verkoopsdrang de laatste dagen te groot was geweest dan dat noteering zonder groote excesgen tot stand had kunnen komen, en men het dus zonder notee ringen had moeten stellen, kwamen in weerwil van de veel verbeterde tendenz toch nog be langrijk lagere noteeringen tot stand, ten min ste vergeleken met de vorige koersen. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat, niettegenstaande verscheidene verkooporders waren ingetrokken, de geheele verkoopsdruk der laatste dagen in de fondsen in kwestie nog niet was venyerkt. Maar de kop stukken van de markt konden in ieder geval met noteeringen voor den dag komen, waaruit een aangenamer sentiment duidelijk kon wor den bespeurd. De handel in Industrieelen was van kalmen aard. De stijging, die gisteren kon worden waar genomen, vond heden geen verderen voortgang, integendeel scheen het sterk verhoogde koers- peil der toonaaangevende industrie-aandeelen aanbod te hebben uitgelokt. Vandaag wejd bij de opening meerendeels boven de slotprijzen van gisteren gehandeld, waarbij opgemerkt moet worden, dat het slot gisteren op het laagste punt van den dag kwam, maar onder beurstijd viel na een aanvankelijke verbetering, later op den middag toch weer een verzwakking op te merken. De grootste beweging ontwikkelde zich in Unilevers, die geregeld druk verhandeld werden en na tot 183% te zijn opgeloopen, achteruit gingen tot 178%, De Philipsaandeelen schom melden tusschen 290% en 295%. Calvé's tusschen 127 en 129%. Van Berkels tusschen 128% en 131. In Aku's was weinig te doen en de koers bewoog zich tusschen nauwe grenzen. Voornamelijk werd gedaan tegen 160160 3/4. Voor de minder courante industrieelen was de koersbeweglng onregelmatig; enkele specialiteiten waren Iets hooger, doch verscheidene aandeelen ondervonden toch nog de uitwerking van reali satie. De Beleggingsafdeeling was kalm. De Neder - landsche Staatspapieren waren weinig veran derd. Aanvankelijk werden de stukken uit de jongere emissies iets beneden de vorige slotprij zen afgedaan, doch onder beurstijd ging de koers geleidelijk aan naar boven, zoodat bij het einde van de rekening de koersen weinig ver schilden bij die van gisteren. Indische leeningen betoonden heden wat meer weerstandsvermogen. Gemeentelijke en provin ciale obligatiën alsmede pandbrieven waren stil, prijshoudend en weinig veranderd. De Duitsche markt was eveneens stil, maar goed van toon. Kerkelijke leeningen waren meerendeels iets beter. (A.N.P Prolongatie 2 1/4 HOOFDDORP, 11 Dec. Prijslijst C plus, boe- rennoteeringenWitte Tarwe f. 13.47; Roode Tarwe f. 13.47; Rogge 1. 12.97; Chevalier Gerst 1.12.12; Wintergerst f. 11.72; Haver f. 9.73; Dulveboonen f. 14.98; Paardeboonen f. 14.98; Bruine Boonen f. 21.98; Groene Erwten f. 14.73; Halve Erwten f. 18.48; Koolzaad f. 19.18. per 100 kg zonder baal. KATWIJK A. D. RIJN. 11 Dec. Groentenvelllng: Bloemkool f. 4.10—15.20; Gele Kool f. 4.805.20; Groene Kool f. 4.605.80; Boerenkool f. 4.105.80; Koolrapen f 2.102.50; Waspeen f 6.207.80; Grove Peen ongew. f. 2.302.50; Prei I f 67.50; Idem II f4.20—5.30; Kroten I f3.8'04.80; Idem II f2.60—3.30; Andijvie f4.606. NAALDWIJK, 11 Dec. MlddenprlJs Westl. Vei lingen: Nero 1117; Roode Kool f. 5.80; Sav. Kool f. 3.205.20; Chineesche f3.104.30; Tomaten 1016; Spruiten f. 13.6017 per 100 kg.; Seldery f. 3.103.30; Bospeen 1.6.108 per 100 bos; Prei f.27.50 per 100 kg Bloemkool 314 per stuk; Knolselderie 28 per stuk. RIJNSBURG, 11 Dec Groentenvelllng: Knolsel derie f. 68; Idem II f. 45; Gekookte kroten f. 10.70; Prei f,68; Roode Kool f5.30; Gele Kool f. 5.20; Groene Kool f5.80; Boerenkool f. 5.80; Grove Peen f4.30; Idem C 1,3.50; Waschpeen f. 7.80; Knolrapen f. 2.20—2.50; Witte Kool 1.3; Uien 1.4.90; Andijvie 1.6 per 100 kg.; Peterselie f. 1.20—1.70; Selderie f. 1.40—2 per 100 bos. Redactiestar 8 W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport; J Brouwer. Stadsnieuws; Th. J Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3