ym HouTeiïs uMonsecco Van de oorlogsfronten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 12 December 1941 maakt Uw gerechten smakelijker De inhoud van 'n cartonnetje komt in smaak en geur overeen met het sap van 20 citroenen. In het Verre Oosten Italiaansch Weermachtsbericht De strijd in Libye AGENDA Verdrag Berlijn-Rome-Tokio een post ln de schaduw van Wilson dezen oor log meegeleefd in het kamp der verdieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegenover den vijand mijn plicht te doen en ik keerde natuurlijk even arm uit den oorlog terug, als ik hem in den herfst van 1914 ingegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van een politicus met normale ervaringen in zaken, een economische basis en protectie dank zijn afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de wedergeboorte van een volk, dat het zwaarste onrecht in zijn geheele geschiedenis had ondergaan. De krachten, die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten, die ik op grond van het lot van mijn volk en van mijn heiligste innerlijke overtuiging bestreed. En toch hadden wij beiden iets gemeen: de Ver. Staten hadden 13 millioen werkloozen, Duitschland 7 millioen en overigens, nog 7 mil lioen arbeiders, die geen vollen werktijd had den. In beide staten waren de openbare geld middelen in verwarring en de achteruitgang van het algemeene economische leven kon nau welijks tegengehouden worden, naar het scheen. Terwijl evenwel thans in het Duitsche Rijk onder nationaal-sociallstische leiding binnen weinige jaren een ontzaglijke vooruitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, enz. begon, zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de geringste verbeteringen tot stand te brengen. In nauwelijks 5 Jaren waren in Duitschland de economische problemen opgelost en was de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft pres. Roosevelt de staatsschulden van zijn land op de ontzaglijkste wijze verhoogd, den dollar gedevalueerd, het bedrijfsleven nog meer ondermijnd en het aantal werkloozen op peil gehouden. Dit is echter niet te verwonderen, als men bedenkt, dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn ondersteuning of juister, die hem hadden geroepen, behooren tot de ele menten, die als Joden slechts belang kunnen hebben bij ondermijning en nooit bij orde. De wetgeving van den man van de New Deal was verkeerd. In een Europeeschen staat zou hij stellig geëindigd zijn voor een politiek gerechts hof wegens opzettelijke verkwisting van het na tionale vermogen, voor een burgelijke rechtbank echter de gevangenis niet zijn ontgaan wegens fraude. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. Het is interessant in dit verband de rapporten van den Poolschen ge zant Potocki uit Washington te bezien, die er steeds weer op wijst, dat Roosevelt het gevaar voor ineenstorting van zijn geheele economische kaartenhuis volkomen beseft en derhalve in ieder geval behoefte heeft aan afleiding op het gebied der buitenlandsche politiek. Hij werd daarin versterkt door den kring van Joden uit zijn omgeving. ROOSEVELT,S DADEN TEGEN HET DUITSCHE RIJK. Zoo begint dan de invloed van den Ameri- kaanschen president in toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweegbrengen van conflicten of versterken van bestaande geschil len. Ir. ieder geval poogt hij te beletten, dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Ja renlang koestert deze man slechts den wensch, dat ergens ter wereld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gelegenheid krijgt door het Amerikaansche bedrijfsleven met een der strijdende partijen te verbinden een politieke ineenstrengeling van belangen tot stand te brengen, die de gelegenheid bood Amerika nader tot dit conflict te brengen en daardoor de aan dacht van zijn kreupele economische politiek in het binnenland af te leiden naar het buiten land. Bijzonder uitdagend wordt zijn optreden in dez.en zin tegen het Duitsche Rijk. Van 1937 af kwÉm er een aantal redevoeringen, waarin deze m/n stelselmatig begint het Amerikaansche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort quarantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoe ring van deze politiek van haat en ophitsing, die president Roosevelt nu voortdurend op voert, roept hij den Amerikaanschen ambassa deur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakgelastigden vertegenwoor digd. In November 1938 begint hij stelselmatig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te saboteeren. Hij dreigt eiken staat, die bereid is een politiek van vreedzaam overleg te voeren, met blokkeering van de mogelijkheid tot het sluiten van leenin gen, economische vergeldingsmaatregelen, op zegging van leeningen enz..Hier verschaffen de rapporten der Poolsche ambassadeurs te Washington. Londen, Parijs en Brussel een ont stellend inzicht. In Januari 1939 dreigt deze man voor het Congres met alle maatregelen, met uitzon dering van oorlog, tegen de autoritaire sta ten op te treden. In Maart 1939 begint hy mee te praten over de interne Europcescho aangelegenheden, die den president der Ver. Staten in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle bepalingen van het Volkenrecht verklaart hU regceringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, eindelijk gaat hy zoover, dat hij onrechtmatig verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde ge bieden eenvoudig te bezetten. Op de plaats van Roosevelt zat mevrouw de cclitgenoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zooals wij die bezitten. Dat is ten minste begrijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog en op lichterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 November 1939 dc wijziging van de neutra- liteitswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt op geheven en vel ten gunste van een een zijdige leverantie aan de tegenstanders van Doitschlami. Reeds dezelfde maand erkent hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uitgeweken regeering, ofschoon hun ecnige politieke basis een paar millioen uit War schau meegenomen Poolsche goudstukken Reeds 9 April gaat hij verder en kondigt nu de blokkeering van de Noorsche en Deensche saldi af. ofschoon hij precies weet, dat b.v. de Deensche regeering in haar financieele beheer in het geheel niet gadegeslagen, laat staan dan gecontroleerd wordt door Duitschland. Naast de verschillende uitgeweken regeeringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, een Nederland- sche en een Belgische. Maar de ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag in een telegram van 15 Juli 1940 aan den Pranschen premier Rey- naud. Hij deelt hem mee, dat de Amerikaan sche regeering de hulpverleening aan Frank rijk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frank rijk den strijd tegen Duitschland voortzet. Want nu overvalt hem de angst, dat zijn be wapening. waarmee milliarden zijn verkwist, binnenkort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa de vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roo sevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden, steeds meer toe. Reeds in Augustus 1940 wordt een gemeenschappelijk militair program voor de V. S. en Canada opgesteld. In September 1940 nadert hij den oorlog nog meer. Hij staat aan de Engelsche vloot 50 torpedojagers van de Amerikaansche vloot af, waarvoor hij overigens militaire steunpunten op de Brltsche bezittin gen van Noord- en Midden-Amerika overneemt Zooals ook algemeen gesproken eerst het na geslacht een punt zal ophelderen, te weten in koeverre bij al dezen haat tegen het sociale Duitschland ook nog de bedoeling een rol speelt het Britsche Rijk in het uur van verval zoo veilig en ongevaarlijk mogelijk te kunnen over nemen. DE LEEN- EN PACHTWET. Als nu Engeland niet meer in staat is de Amerikaansche leveranties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verder, daar Duitschland in geen ge val te bewegen is tot reactie op zijn voortdu rende onbeschoftheden. Reeds 19 December 1939 hebben Amerikaan sche kruisers binnen de veiligheidszone de Co lumbus aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Zij moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche strijd krachten mee, bij de poging om het Duitsche schip Arauca op te brengen. Op 27 Januari 1940 lichtte de Amerikaansche kruiser Trenton, weer in strijd met het Volkenrecht, de vijandelijke strijdkrachten ter zee in omtrent bewegingen van de Duitsche koopvaarders Arauca, La Plata en Wangoni. Volkomen in strijd met het Volkenrecht vaar digde hij 27 Juni 1940 een beperking in de vrij heid van beweging voor buitenlandsche koop vaardijschepen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet hij de Duitsche schepen Phrygia, Idarwald en Rhein zoolang achtervol gen door Amerikaansche oorlogsschepen, tot deze booten zichzelf tot zinken moesten bren gen om den vijand niet in handen te vallen. Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waarbij de vaart door de Roode Zee aan Amerikaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het Nabije Oosten te ravitailleeren. In Maart waren intusschen reeds alle Duit sche schepen door de Amerikaansche autoritei ten in beslag genomen. DONOVAN'S REIS OP DEN BALKAN. Dezelfde nresident verwelkomt 27 Maart de putchistenclique van Simowitsj en consorten, die door agressie te Belgrado aan het roer is ge komen, nadat de wettige regeering ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maan den te voren kolonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren te Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italië tot stand te brengen. Van half April af wordt bovendien het weste lijk deel van den Atlantischen Oceaan nog ster ker bewaakt door Amerikaansche patrouilles, die berichten aan Engelschen geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Engeland en tevens worden voortdurend Brit sche oorlogsschepen in Amerikaansche haven hersteld. BEZETTING VAN GROENLAND EN IJSLAND. Op 4 Juni komen Amerikaansche troepen transportschepen op Groenland aan en 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogsschip op bevel van presi dent Roosevelt een Duitschen onderzeeër bij Groenland met dieptebommen heeft bestreden. Wederom in strijd met het Volkenrecht wor den de Duitsche saldi in de Ver. Staten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten bezetten van 6 op 7 Juli IJsland, gelegen in het Duitsche ge- vechtsgebied. Roosevelt hoopt daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Anders den Duitschen duikbootoorlog waar deloos te maken, evenals in 19151916. Op het zelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet-Unie een belofte omtrent Amerikaansche hulp. DE „SCHIET-ORDER". Plotseling maakt de minister van Marine. Knox, 10 Juli bekend, dat de Ver. Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpedojager Greer overeenkom stig het hem gegeven bevel op den Atlantischen Oceaan met Engelsche vliegtuigen op Duitsche duikbooten. Vijf dagen later merkt een Duitsche onder zeeër Amerikaansche torpedojagers op als es cortevaartuigen voor een Engelsch convooi. Tenslotte houdt Roosevelt 11 September de rede, waarin hy zelf het bevel tot schieten op Limonsecco kan, als aan de smaak van citroensap de voorkeur gegeven wordt, in elk gerecht waarin azijn noodig is, uitstekend worden gebruikt. Voor elke eetlepel azijn neemt U dan een eetlepel water, met daarin opgelost een J/2 theelepeltje Limonsecco. Wanneer U Limonsecco in plaats van citroensap gebruikt, komt één theelepeltje opgelost in een eetlepel water, in smaak en geur overeen met het sap van een citroen. Uw gerechten worden smake lijker met Van Houten's Limonsecco. Neemt U ook een cartonnetje Limonsecco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. Maar bewaart U het op een droge plaats. Vraagt Uw winkelier of ons een gebruiksaanwijzing wêbumêm ■ivf MfaflBe/j alle schepen van de as bevestigt en opnieuw uitvaardigt. Amerikaansche bewakingsvaartuigen vallen 29 September een Duitsche duikboot ten oosten van Groenland met dieptebommen aan. Den 27sten October bevecht de Amerikaan sche torpedojager Kearney, die als escorte voor Engeland vaart, weer een Duitsche onderzeeër met dieptebommen en eindelijk kapen Ameri kaansche strijdkrachten 6 November in strijd met het volkenrecht het Duitsche schip Odenwald De beleedigende aanvallen op en onbeschoft heden jegens my persoonlijk van dezen z.g. pre sident wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd worden door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestesziek, evenals destijds Woodrow Wilson. DE ENGELSCHEN ONTRUIMEN KOTA BAHROE. Naar Domei uit Saigon meldt, wordt te Singapore officieel bekend gemaakt, dat de Brit ten Kota Bahroe hebben ontruimd en hun strijdkrachten ten Zuiden van deze stad hebben samengetrokken. De schade, welke door Japansche luchtstrijd krachten op het vliegveld Butterfield tegen over het eiland Penang (voor de Westkust var. Malakka) is aangericht, is buitengewoon groot, zoo meldt Domei uit Saigon. ARSENAAL VAN CAVITE IN DE LUCHT GEVLOGEN. Naar Domei meldt is het arsenaal van het vliegveld Cavite bij den Japanschen bomaanval op Manilla in de lucht gevlogen. Er konden zeer groote branden worden waargenomen. Bij den aanval gingen drie Japansche vliegtuigen verloren. Er werd waargenomen, dat twee andere toestellen zich op vijandelijke stellingen stortten. OP GUAM 350 AMERIKANEN GEVANGEN GENOIMEN. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche troepen op Guam 350 Amerikanen hebben gevangen genomen, onder wie den gou verneur en commandant van het vlootstation, kapiteih George McMillin, den vice-gouverneur en vele andere officieren. Zij hebben in den stryd geen verliezen geleden. Twee Britsche kanonneerbooten zijn Woensdag door treffers van bommen buiten gevecht ge steld, toen Japansche bommenwerpers de on gunstige weersomstandigheden trotseerden en herhaaldelijk aanvallen deden op schepen ter hoogte van Hongkong. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de Japansche luchtmacht op Malakka in totaal 86 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. 30 toestellen, waaronder 6 Blenheim-bommenwerpers van middelmatig formaat en 5 Buffalo's, ^ei'den omlaag gehaald, terwijl 19 Blenheims van het bedoelde type op den grond werden vernield. DE „LEXINGTON" TOT ZINKEN GEBRACHT Het D.N3 meldt uit Tokio: De marine-sectie van het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede, dat het Amerikaansche vliegkampschip, dat, zooals gemeld, reeds op den eersten dag van den oorlog door Japansche duikbooten bij Honoloeloe tot zinken werd ge bracht, de 33.000 ton metende „Lexington" was. De plannen voor de „Lexington" zijn reeds in 1916 gemaakt. Oorspronkelijk zou het een slagkruiser worden, doch na de overeenkomst van Washington heeft men het schip verder gebouwd als vliegtuigkampschip. In 1927 is het in dienst gesteld. De „Lexington" had een snel heid van 33.2 knoopen, was bewapend met acht kanonnen van 20.3 cm en een sterke batterij luchtafweergeschut De bemanning bestond uit 1401 koppen. Het schip kon 90 vliegtuigen aan boord meevoeren. REDE VAN CHURCHILL. „Door den Japanschen aanval heeft de zee macht van de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië zeer ernstige schade geleden," zoo verklaarde Churchill in het Lagerhuis. „Ik kan my geen zeeslag herinneren," zoo zeide de Brit sche premier verder, „die zoo zwaar is ge weest als die, waarin de .Prince of Wales" en de .Repulse" tot zinken zijn gebracht, wy moe ten er rekening mede houden, dat de omvang van de Amerikaansche transporten, welke En geland bereiken en de mate, waarin steun wordt verleend door de Amerikaansche vloot, in de eerstkomende maanden geringer zal zijn," Admiraal Philips is onder de vermisten. De verliezen aan menschenlevens zijn overigens geringer dan eerst werd aangenomen. Te Sin gapore is officieel bekend gemaakt, dat vice- admiraal sir Geoffrey Layton tydelijk het op perbevel over de Britsche vloot in het Verre Oosten op zich heeft genomen. Het 557ste comuniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidde gisteren: De vijandelyke druk op onze stellingen aan het front van Solloem duurde gisteren voort. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Tobroek plaatsehjke gevechten, waarby de divisie Trento 25 vyandelijke pantserwagens en vele andere gemechaniseerde strijdmiddelen heeft vernietigd Formaties van Italiaansche en Duitsche duik bommenwerpers hebben aanvallen gedaan op de havenwerken van Tobroek en op vyandeiyke troepenconcentraties en strijdmiddelen in de zone van Tobroek. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers vyf vyandebjke vliegtuigen neergeschoten. In den namiddag van 10 dezer heeft de vyand een luchtaanval op Tripoli ge daan. waardoor eenige branden werden veroor zaakt. Er waren geen slachtoffers. Vyandelijke oorlogsschepen hebben gisteren Derna gebombardeerd en schade toegebracht aan het hospitaal Principe di Piemonte, eenige gewonden onder het verplegend personeel. Een vijandelyke kruiser van middelbare tonnage, die aan deze actie deelnam, werd getroffen door onze torpedovliegtuigen. Een vyandelijk vlieg tuig heeft in den afgeloopen nacht eenige bom men laten vallen op de "haven van Catania, er is geen schade aangericht, een gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootbasis la Valett.a op Malta door onze luchtformaties gebombardeerd. GENERAAL CUNNINGHAM VAN ZIJN POST ONTHEVEN. Officieel is te Londen medegedeeld, naar Reu ter in een extra-bericht meldt, dat generaal Cunningham ontheven is van zijn post van commandant der Britsche strijdkrachten in het „Midden-Oosten". In zijn plaats is generaal- majoor Ritchie benoemd. (D.N.B.) ROOSEVELT'S JAPAN. STRIJD TEGEN Dat deze man met zyn Joodschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt is ons bekend. Ook hier zyn dezelfde methoden toegepast. Ik geloof, dat gy allen het als een bevrijding hebt gevoeld, dat thans ein- debjk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de ge schiedenis, en wel tot een protest, dat deze man immers heeft gewenscht en waarover hij zich derhalve thans niet mag verbazen.. Dat de Japansche regeering er na jarenlange onderhandelingen met dezen vervalscher einde lek genoeg van had zich nog langer op zoo on waardige wëze te laten hoonen, vervult ons al len, het Duitsche volk en ik geloof ook de ove rige fatsoeniyke menschen op de geheele we reld, met diepe voldoening. Wij weten welke kracht er achter Roosevelt staat. Dat is de eeuwige Jood, die zijn tijd ge komen acht om ook aan ons te voltrekken wat wy in Sovjet-Rusland vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wy geen bondgenoot schap met Japan hadden, zou het ons duideiyk zijn. dat het de bedoeling van de Joden en hun Franklin Roosevelt is, den eenen staat na den anderen afzonderUjk te vernietigen. Het is ons duidebjk wat deze andere wereld met ons voor heeft, zy hebben het democratische Duitsch land van weleer doen verhongeren, zy zouden het nationaal-socialistische Duitschland van thans willen uitroeien. Als Roosevelt of Churchill verklaart, dat zy naderhand een nieuwe maatschappeiyke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilbaar haar groeimiddel aanbeveelt. Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt of een Eden, doch het wil slechts zy'n recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roo- sevelts daartegen willen complotteeren. Het Duitsche volk heeft wellicht nog nimmer zulk een helder inzicht en zooveel eerbewustzyn ge had als thans. DE DUITSCHE OORLOGS VERKLARING. Ik heb derhalve vandaag den Amerikaanschen zaakgelastigde zijn tasch doen overhandigen en hem het volgende laten meedeelen: Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbrei ding van een politiek van president Roosevelt, gericht op onbegrensde werelddictatuur, zijn de Ver.' Staten van Amerika in vereeniging met Engeland voor geen enkel middel teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaansche en ook het Ja pansche volk de voorwaarden voor de natuur lijke instandhouding van him leven te ontzeg gen. De regeering van Engeland en die van de Ver. Staten van Amerika hebben zich op de zen grond verzet tegen elke gerechtvaardigde herziening, waardoor een betere reorganisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden. Sedert het begin van den oorlog heeft de pre sident van Amerika, Roosevelt, zyn geweten be zwaard met een reeks van de zwaarste mis drijven in strijd met het Volkenrecht. Bande- looze vergrepen aan schepen en anderen eigen dom van Duitsche en Italiaansche staatsbur gers werden gecombineerd met bedreiging van ae persoonlijke vrijheid der betrokkenen, die daarvan soms zelfs ook door interneering enz. op willekeurige wyze werden beroofd. De aanvallen van den presidènt der Ver. Sta ten, Roosevelt, die ook anderszins een feller ka rakter kregen, gingen ten slotte zoover, dat hij de Amerikaansche marine beval in tegenstelling tot alle bepalingen van het Volkenrecht sche pen van Duitsche en Italiaansche nationali teit terstond aan te vallen, te beschieten en tot zinken te brengen. Amerikaansche ministers beroemden zich er ook op, dat zy op deze misdadige wijze Duitsche duikbooten hadden vernietigd. Duitsche en Ita liaansche koopvaarders werden overvallen en gekaapt door Amerikaansche kruisers, en hun vreedzame bemanning werd overgebracht naar gevangenissen. Daarenboven werd evenwel in Amerika, zon der dat de Amerikaansche regeering eenige po ging tot officieele weerlegging deed. het plan van president Roosevelt gepubliceerd om uiter lijk in 1943 Duitschland en Italië met militaire machtsmiddelen in Europa zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven van Duitsch land en Italië, dat getuigt van weergalooze1 Zaterdag Roval: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorin.8 uur nam. Stadszaal: Concert Leidsch a capella koor, Maria Struycken en Han Zlrkzee. 3 uur nam. Stadszaal. Feestavond „Vlcus Oriëntis". 7 uur nam. 118 Jaar; BIOSCOPEN. 14 Jaar; 5 alle Leeftijden. ^8 3 Luxor-theater: „Huwelijk op afbetaling" t Dagelijks te 2 en 8 uur n.m„ '8 Zondags 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „Jacht zonder genade" f Dagelijks 7'4 uur nam., 's Zondags iy2r 4% en 7% uur, Woensdags en Zaterdag matinee, 2.30 uur. Trlanon-theater: „Frau Luna" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 n. doorloopende voorstelling. Casino: .Amsterdam bij nacht" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. '8 Zondags te 2. 4% en 8 uur nnm, Rex-theater: „Krambambull" Dagelijks 2 en 0 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. iya uur. „De trouwelooze Eckehardt". 's Zondags gesloten De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 December 20 uur tot Zaterdag 13 December 8 uur waargenomen door de Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, tel. 20552; de Haven-Apo theek Haven 18, TeL 20085. Te Oegstgeést wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). lankmoedigheid, om ondanks de ondraagiyke provocaties van president Roosevelt, die reeds jaren lang aanhouden, uitbreiding van den oor log te verhoeden en de betrekkingen met de Vereenigde Staten te handhaven, tot misluk king gebracht. Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk gedwongen gezien overeenkomstig de bepalingen van het driemogendhedenpact van 27 September 1940 schouder aan schonder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handha ving van de vrijheid en onafhankelijkheid hunner volken en ryken tegen de Ver. Sta ten en Engeland gemecnschappeiyk te voe ren. Deze drie mogendheden hebben derhalve de volgende overeenkomst gesloten en op den dag van heden te Berlijn onderteekend: In het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeenschappe lijke oorlog tegen de Ver. Staten van Ame rika en Engeland tot een succesvol einde is gebracht, zijn de Duitsche regeering, de ïtaliaaansche regeering en de Japansche regeering het eens geworden over de vol gende bepalingen: Art. 1. Duitschland, Italië en Japan zullen den hun door de Ver. Staten van Amerika en Engeland opgedrongen oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschik king gemeenschappeiyk tot het victorieuze einde voeren. Art. 2. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich zonder volledige wederzyd- sche toestemming noch met de Ver. Staten van Amerika, noch met Engeland een wa penstilstand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italië en Japan zullen ook na victorieuze beëindiging van den oorlog ten nauwste samenwerken met het doel, een rechtvaardige reorganisatie tot stand te brengen in den zin van het drie- mogendheden-verdrag, door hen op 27 Sep tember 1940 gesloten. Art. 4. Deze overeenkomst treedt ter stond bij haar onderteekening in werking en bhjft even lang van kracht, als het drie mogendhedenpact van 27 September 1940. De hooge contractecrende partyen zullen tydig voor afloop van dezen geldigheidsduur overleg plegen over de nadere uitwerking, zooals bepaald by art. 3. Het Duitsche volk, aldus vervolgde de Führer, beseft dit beslissend uur van zijn bestaan. De Amerikaansche president en zijn plutocratische clique hebben ons gedoopt ais de volken der be- zitloozen. Dat is juist. Maar de bezitloozen wil len leven en zy zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige, hetgeen zy hebben om van te leven, hun niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden. Ik heb u in mijn eerste rede van 1 September 1939 verzekerd, dat in dezen oorlog noch wapen geweld noch tijd Duitschland zullen overweldi gen. Ik wil mijn tegenstanders ook verzekeren, dat niet alleen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen inner - lijke twijfel ons kan doen wankelen by onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich niet vergis sen: In de tweeduizend jaar van de ons bekende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneengesloten en eensgezind geweest dan thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zoo veel grootsch aan ons gewrocht, dat wy ons dankbaar bulgen voor een Voorzienigheid, die ons bedacht heeft met de eer leden van een zoo groot volk te mogen zyn. By de vyfde zitting van den Ryksdag in dezen oorlog stonden duizenden inwoners van Beriyn ln de toegangsstraten naar de Kroll opera en verdrongen zich achter de afzettingen. In de zaal zelf overheerschte nog meer dan bh' de vroegere zittingen het veldgrijze uniform In het middenloge zat het diplomatieke corps. Op de eerste ry de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, en de Italiaansche ambassa deur Alfieri. Toen de Führer de zaal binnenkwam, werd hy met jubelenle ovaties begroet. De kernpun ten van de rede werden steeds door levendige ovaties van de afgevaardigden onderbroken. Bijzonder hartelijk waren de toejuichingen, die tijdens de rijksdagzitting aan den Japanschen ambassadeur Osjima werden gebracht. Ook na de zitting was de afgezant van den Tenno op zijn terugtocht het middelpunt van geestdrif tige toejuichingen. De „N.R.Crt." verneemt nog: Bij de aanwezigen in deze Ryksdagzitting merkten wy o.m. op rijkscommissaris Seyss In- quart en den leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert. die met den heer Van Geelkerken en den Noor - schen nationaal-soclalistischen leider Quisling in één loge zaten. Te Rome betoogde de studenten voor de Duit sche ambassade, waar de gezant een toespraak hield. 2—1'

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2