Duitschland en Italië in oorlog met de Vereenigde Staten Schouder aan schouder No. 25067 Een nieuw Driemogendheden-pact r r Nota van Duitschland aan de Ver. Staten Verduisteren Elsie Jaargang VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 öroote rede van den Führer Rede van Mussolini naast Duitschland en Japan Met Duitschland voor een nieuw Europa V_J .J "N 17.25 uur 9.43 uur Wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 111nen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Bolden Pl.verv.: K. Been Lalden. Zoowel Duitschland als Italië hebben gisteren den Vereenigde Staten den oorlog verklaard. Tevens is met Japan een Driemogendhedenpact gesloten. „Een jaar van gebeurtenissen van histo rische bet eekenis neigt ten einde, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten." Aldus begon de Führer gisteren zijn rede voor den Groot-Duitschen Rijksdag. Hij. be gon met er op te wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vredesaanbod door Churchill en diens kliek nogmaals was afgewezen, duidelijk was, dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde van de wapenen moet worden uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten werken en vechten, zoo vervolgde de Führer. dip in dit verband de huidige worsteling beslissend noem de voor de komende 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesche geschiedenis, ja wereldgeschie denis, en zij doen dit voor de komende, voor de verste geslachten. Een historische herziening van unieken omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. De Führer schetste in- het kort de militaire beveiliging van het gewonnen gebied, dat poli tiek, strategisch en economisch zoo belangrijk is. Van Kirkenes tot aan de Spaansche grens strekt zich een gordel van steunpunten en ver sterkingen op de grootste schaal uit. Tallooze vliegvelden zijn aangelegd. Vlootbases hebben onkwetsbare beschermingen voor duikbooten ge kregen. Meer dan 1500 nieuwe batterijen staan in dienst der verdediging, wegen en spoorlijnen beveiligen onafhankelijk van de zee de verbin ding tusschen de Spaansche grens en Petsamo. Er zijn installaties tot stand gebracht, die in niets achterstaan bij den Westwall. Zij worden vastberaden verder versterkt. Het is mijn onwrikbaar bpsluit te maken, dat dit Europeesche front door geen enke len vijand kan worden aangevallen. Bij het overzicht van de gevechten van het afgeloopen jaar herinnerde Hitier daarop voor al aan den steun, waarmede de Italiaansche bondgenoot halverwege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hij, drukte het gewicht van een groot deel der Britsche macht op de schou ders van den Italiaanschen staat. Slechts ten gevolge van hun ontzaglijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Engelschen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika teweeg te brengen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar ging evenwel een kleine gemeenschap van Duitsch-Italiaansche formaties onder leiding van Rommel tot den tegenaanval over. Hitier schilderde in het kort de stadia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen den zelfden vijand tegemoet traden, zooals eens in Spanje. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Führer opnieuw in herinnering, dat hij den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakeling van de acute Duitsch Russische spanning de voorwaarde te scheppen voor een algemeenen vrede. DUITSCHLAND MOEST GRENZEN VAN ZIJN BELANGEN BEPALEN. De Führer wees op de pacten van bijstand, die Engeland had aangeboden aan de Oostzee- staten, Roemenië enz. Toen was het voor de Duitsche regeering niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van haar kant de grenzen van de Duit-sche belangen te bepalen. De lan den in kwestie moesten overigens tot leedwe zen van het Duitsche Rijk zelf binnen korten tijd inzien, dat de eenige factor, die de sterk ste waarborg kon zijn tegenover het dreigende Oosten, slechts Duitschland was. Aangezien zij door hun eigen politiek het con tact met Duitschland hadden verbroken en in plaats daarvan zich toevertrouwden aan den bijstand van Engeland, dat in zijn spreekwoor delijke zelfzucht sinds eeuwen nooit bijstand heeft gegeven, doch steeds slechts hulp eischte, waren zij verloren. Toch wekte het lot van deze landen het krachtigste medegevoel bij het Duit sche volk. De winteroorlog van de Finnen drong ons een gevoel van bitterheid op, vermengd met bewondering. Bewondering, omdat wij voor hel dendom en opofferingen een ontvankelijk hart hebben. Bitterheid, omdat wij met het oog op den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten, militair niet tot hulp in staat waren. Zoodra duidelijk werd, dat Sovjet-Rusland uit de afbakening van de politieke Duitsche in vloedssferen het recht afleidde de daarbuiten wonende volken vrijwel uit te roeien, werd voortaan de verhouding nog slechts door over wegingen van doelmatigheid bepaald,- maar ver sland en gevoel stonden vijandig hiertegenover. Van maand tot maand werd reeds in het jaar 1940 steeds meer het inzicht verworven, dat de plannen der mannen van het Kreml bewust aanstuurden op beheersching en daarmede ver nietiging van geheel Europa. Slechts een blinde kon over het hoofd zien, dat hier een opmarsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de we reldgeschiedenis en wel niet om iets te verde digen, dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen, dat niet meer tot verdediging in staat scheen. Den zomer 1941 achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolenstorm over Europa razen. Zware wolken begonnen zich boven Europa samen te pakken. Want wat is Europa eigenlijk? Er be staat geen aardrijkskundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnografische en cultureele. Niet de Oeral is de grens van dit con tinent. doch de lijn, die het levensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten. Eens was er een tijd, dat Europa dat Grieksche eiland was, waar Noordsche stammen waren doorge drongen om van daaruit voor de eerste maal een licht te ont-steken, dat sindsdien langzaam maar voortdurend de menschen begon te beschijnen. En toen deze Grieken den inval der. Perzische veroveraars afweerden, verdedigden zij niet slechts hun vaderland in engeren zin Grieken land, maar ook het begrip, dat thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naar Rome, Met den Griekschen geest en de Grieksche cultuur verbond zich het Romeinsche denken en de Romeinsche staatsmanskunst. Een wereldrijk werd geschapen, dat ook thans nog in beteeke- nis en scheppende kracht niet is geëvenaard laat staan overtroffen. Maar toen de Romeinsche legioenen tegenover den Afrikaanschen wervel storm van Carthago in drie zware oorlogen Italië verdedigden en eindelijk de overwinning bevoch ten, was het weer niet Rome, waarvoor zij stre den, maar Europa, dat de Grieksch-Romeinsche wereld omvatte. De volgende inbreuk op deze bakermat der nieuwe menschelijke cultuur kwam uit de twee ruimten van het Oosten. Een vreeselijke stroom van cultuurlooze horden uit de binnenlanden van Azië stortte zich tot diep in het hart van het tegenwoordige Europeesche vasteland. In den slag op de Catalaunische velden stonden voor de eerste maal in een beslissenden strijd van onaf zienbare beteekenis Romeinen en Germanen ge meenschappelijk schouder aan schouder voor een cultuur, die, uitgegaan van de Grieken, via de Romeinen, thans ook de Germanen in haar ban had getrokken. Europa was gegroeid. Uit Hellas en Rome ont stond het avondland en zijn verdediging was thans gedurende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. DE STRIJD VAN HET WORDENDE EUROPA. Naarmate nu het avondland zijn grenzen uit breidde, strekte zich ook plaatselijk het begrip uit, dat wij Europa noemen. Of nu Duitsche keizers aan de Unstruth of op het Techfeld den aanval uit het Oosten afweerden, of dat "Afrika tijdens langdurige gevechten uit Spanje werd teruggedrongen, het was steeds een strijd van het wordende Europa tegen een wereld, die het in diepste wezen vreemd was. Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van andere werelddeelen, maar ook een geestelijke, cultureele bevruchting, die slechts beseft wordt door dengene, die bereid is de waarheid te zoeken in plaats van haar te verloochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit continent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zijn ontwikkeling mogelijk gemaakt. Eveneens heeft niet Ame rika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene, wat Amerika niet uit Europa heeft be trokken. kan wel in de oogen van een ver- joodscht mengras bewonderenswaardig schijnen, maar Europa ziet daarin slechts een blijk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erfdeel van een Joodschen of vernegerden in slag in het bloed. Ik moet deze uiteenzettingen geven, want de strijd, waarvan de onvermijdelijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en welken te voeren het Duitsche volk ditmaal in de eerste plaats geroepen is. gaat eveneens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven. Want zooals eens de Grieken tegenover de Perzen niet Griekenland, en de Romeinen tegenover de Carthagers niet Rome, Romeinen en Germanen tegenover de Hunnen niet het Avondland, Duitsche keizers tegenover Mongo len niet Duitschland, Spaansche helden tegen over Afrika niet Spanje, doch Europa hebben verdedigd, zoo strijdt Duitschland thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele con tinent. Het is een gelukkig teeken, dat het in zicht hierin bij de meeste volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep is geworteld, dat zij aan dezen strijd deelnemen, hetzij door openlijk stelling te kiezen, hetzij door een vloed van vrijwilligers. De Führer schetste nogmaals kort de ontwik keling, die tot den strijd tegen de Sovjet-Unie leidde, waarbij hij betoogde, dat de voorwaar den voor den Duitschen afweer zoowel in men schen als in materieel rijkelijk voorbanden Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: al spreekt men ook in de de mocratieën zeer veel van bewapening, des ondanks wordt daarvoor in het nationaal- socialistisclie Duitschland nog altijd meer gewerkt. In het verleden was het zoo en tegenwoordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons mot vermeerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de be slissingen vallen. Als de publicisten in onze democratische kran ten thans verklaren, dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tot den aanval over te gaan, dan mis kennen zij de situatie evenzeer als mijn per soon. Ilc heb geen oorlog gezocht, maar inte gendeel alles gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plichtvergeten en gewetenloos han delen, als ik ondanks de wetenschap, dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken, zou verzuimen de eenig mogelijke consequentie daar uit te trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst thans in ge heel zijn uitgestrektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat Hij mijn geest op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daaraan danken niet slechts millioenen Duitsche soldaten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. HET BOLSJEWISTISCH GEVAAR VOOR EUROPA. Want dat mag ik thans wel zeggen: Als deze golf van meer dan 20.000 tanks, hon derden divisies, tienduizenden stukken ge schut, vergezeld van meer dan 10.000 vlieg tuigen, zich onvoorzien in beweging had ge steld via Duitschland, zou Europa verloren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volkeren bestemd om door het offer van hun bloed dezen aanval te voorkomen respectievelijk hem op te vangen. Als Finland niet terstond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te gTijpen, dan zou de gezapige burgerlijkheid der andere Noordsche staten snel haar einde hebben ge vonden. Als het Duitsche Rijk dezen tegenstan der nie*" tegemoet getreden was met zijn solda ten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het belachelijke Britsche denkbeeld der handhaving van het Europeesche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stu pide traditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roemeenen niet de be scherming van deze Europeesche wereld mede op zich hadden genomen, dan zouden de bols jewistische horden als de Hunnenzwerm vaft een Attila over de Donaulanden hebben ge veegd en zouden thans aan de oevers van de Ionische Zee Tartaren en Mongolen de herzie ning van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italië, Spanje en Kroatië hun divisies niet hadden gezonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, die als proclamatie van het begrip van het nieuwe Europa zijn propagandistische kracht ook op alle volkeren liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend inzicht zijn uit Noord- en West-Europa de vrijwilligers gekomen: Noren, Denen, Nederlanders, Vlamin gen, Belgen enz., ja zelfs Franschen, die aan den strijd der verbonden mogendheden van de as in den waarsten zin des woords het karakter van den Europeeschen kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spreken over het ontwerp en de leiding van dezen veldtocht. Evenwel meen ik reeds thans, in dezen geweldigsten strijd van alle tijden, in enkele zinnen te mogen wijzen op het bereikte. DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN. Hier bracht de Führer nogmaals in korte woorden de belangrijkste data van den veld tocht in het Oosten in herinnering. Op 1 December bedroeg het totale aantal Sovjet- Russische gevangenen 3.806.865. Het aantal vernietigde of buitgemaakte tanks beliep 21.391, dat der stukken geschut 32.541 cn dat der vliegtuigen 17.322. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De ma- Vroeg in den middag van gisteren verzamelde zich op de Piazza Venezia te Rome een reus achtige menigte, waaruit de kreet „Duce", en de leuze „Overwinnen" opstegen. Mussolini hield een rede, waarin lhj zeide: „Kameraden, de dag van heden is een nieuwe dag van olechtige besluiten in de geschiedenis van Italië en van belangrijke gebeurtenissen, die de bestemming hebben de geschiedenis der wereld een nieuwen loop te geven. De mogend heden van liet stalen pact, het fascistische Italië en het nationaal-socialistische Duitschland, die zich steeds meer aaneen hebben gesloten, plaat sen zich thans naast het heldhaftige Japan tegenover de Vereenigde Staten van Amerika. De bond van drie is een militair bondgenoot schap geworden, dat om zijn vaandel 250 mil- lioen menschen bijeen brengt, die alles voor de overwinning willen doen. De spil noch Japan wilden uitbreiding van het conflict. Eén man, één man alleen, een democratisch despoot heef t, langs den weg van een eindelooze reeks provo caties, terwijl hy de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog gewild en hem van dag tot dag met een duivelsche hardnekkigheid voorbereid. De zware slagen, die op den onmetelijken grooten oceaan reeds aan de Amerikaansche strijd krachten zijn toegebracht, toonen aan dat deze oceaan bezaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg u en gij zult het begrijpen. Het is een voorrecht aan de zijde van deze soldaten te vechten. Vandaag is het driemogendheden- verdrag met al zijn moreele en materieele mid delen een machtig oorlogsinstrument en een pand der overwinning geworden. Morgen zal het de bewerker en organisator van een recht vaardigen vrede tusschen de volken zijn. Itali aansche mannen en vrouwen, nogmaals op! Toont u dit historische uur waardig! Wij zullen ovenvinnen!" De toespraak van Mussolini werd onderbro ken door toejuichingen van de menigte, vooral, toen de Ducc hulde bracht aan de helfhaftig- heid der Japanners. Aan het einde van de toe spraak bracht de menigte Mussolini een; gewel dige en eindelooze ovatie. De Duce moest her haalde malen opnieuw op het balcon verschij nen, Aan zijn zijde stonden de ambassadeurs van Duitschland en Japan, die eveneens werden toegejuicht. De nota, die door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, gistermiddag aan den zaakgelastigde van de Ver. Staten is overhandigd, heeft den volgenden inhoud: Nadat de regeering van de Ver. Staten van Amerika sedert het uitbreken van den door de Engelsche oorlogsverklaring, aan Duitschland op den 3en September 1939 opge drongen Europeeschen oorlog, alle regelen der neutraliteit in steeds stijgende mate ten gunste van de tegenstanders van Duitschland op de meest flagrante wijze heeft ge schonden, zich voortdurend aan de zwaarste provocaties tegenover Duitschland heeft schuldig gemaakt, is zij ten slotte tot openlijke militaire aanvalshandelingen over gegaan. Den llen September heeft de president der Ver. Staten van Amerika openlijk ver klaard, dat hij de Amerikaansche vloot en luchtmacht bevel heeft gegeven op elk Duitsch oorlogsvaartuig zonder meer te schieten. In zijn rede van den 27sten October van dit jaar heeft hij nogmaals uitdrukkelijk bevestigd, dat dit bevel van kracht was. Overeenkomstig dit bevel hebben sedert begin September van dit jaar Amerikaansche oorlogsvaartuigen Duitsche zeestrijdkrachten systematisch aangevallen. Zoo hebben Amerikaansche torpedojagers, b.v. de „Greer", de „Kearny" en de „Ruben James" stel selmatig het vuur op Duitsche duikbooten geopend. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft zelfs bevestigd, dat Amerikaansche torpedojagers Duitsche duik booten hebben aangevallen. Verder hebben de zeestrijdkrachten der Vereenigde Staten van Amerika op bevel van haar regeering Duitsche koopvaardijschepen op open zee in strijd met het volkenrecht als vijandelijke schepen behandeld en gekaapt. De Duitsche regeering stelt derhalve vast: Ofschoon zich Duitschland zijnerzijds tegenover de Vereenigde Staten van Ame rika gedurende den geheelen duur van dezen oorlog streng heeft gehouden aan de regelen van het volkenrecht, is de regeering der Vereenigde Staten van Amerika van aanvankelijke schendingen der neutraliteit tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland overgegaan. Zij heeft daarmede practisch den oorlogstoestand geschapen. Dc Duitsche regecring verbreekt daarom de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden, ook Duitschland van heden af zich als in staat van oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt." rine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791 ton. Dit zijn nuchtere feiten en wellicht droge ge tallen Maar achter deze getallen zijn de presta ties, offers en ontberingen verborgen, staan de heldenmoed en de doodsverachting van millioe nen der beste mannen van ons eigen yolk en van de met ons verbonden naties, de Duitschers en de Finnen, de Italianen, Slowaken, Hongaren en Roemenen, de Kroaten, de vrijwilligers uit de Noord- en West-Europeesche landen, alles te zamen de soldaten van het Oostelijk front. De Führer betoogde opnieuw, dat alle wapens en hun leiding het maximum hebben gegeven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaarsten last van den strijd ge dragen. DE DUITSCHE VERLIEZEN. Hitler somde vervolgens de verliezen op: Van 22 Juni tot 1 December heeft het Duitsche leger verloren: 158.773 dooden, 563.082 ge wonden en 31.191 vermisten, de luchtmacht 3231 dooden. 8453 gewonden cn 2028 ver misten. De Duitsche weermacht verloor in totaal dus: 162.314 dooden, 571.767 gewonden cn 33.334 vermisten. Aan dooden cn gewon den dus iets meer dan het dubbclè van het aantal in den slag aan de Sommc tijdens den Wci-eldoorlog, de vermisten iets minder dan de helft van het toenmalige getal. Laat mij thans daartegenover stelling nemen, tegenover die andere wereld, die haar vertegen woordiger heeft in den man, die op tactvolle wijze, terwijl de volken en hun soldaten strijden in sneeuw en ijs, pleegt te babbelen bij het haardvuur en dus vooral over den man die de hoofdschuldige is aan dezen oorlog. Hitier betoogde, dat het destijds in 1939 een tijdlang ernaar uitzag, dat de Poolsche regee ring zelf ernstig had overwogen in te stemmen met een verstandige oplossing. Ik mag hieraan nog toevoegen, dat bij al deze voorstellen van Dyitsche zijde niets werd verlangd.dat niet reeds vroeger Duitsch eigendom was geweest, ja. dat wij integendeel afstand deden van zeer veel, dat voor den Wereldoorlog toebehoorde aan Duitsch land. Destijds zijn in vollen vredestijd binnen enkele maanden in Polen meer dan 62.000 Duit schers ten deele onder de gruwelijkste martelin gen gedood. Dat het Duitsche rijk h'et recht had aanmer king te maken op dergelijke toestanden aan zijn grens en aan te dringen op afschaffing daar van, dat het ih het algemeen gesproken ook het recht had op zijn veiligheid bedacht te zijn, zal t-och wel nauwelijks worden bestreden in een tijd, waarin andere landen de bestanddeelen van hun veiligheid zelfs in vreemde werelddeelen zoeken. DE VOORSTELLEN AAN POLEN. Toen nu in Augustus de houding van Polen, dank zij den waarborg van Engeland in den vorm van een blanco volmacht, steeds stroever werd. zag de Duitsche regeering zich genoopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen, dat zij bereid was als basis te gebruiken voor onderhandelingen met Polen en waarvan zij den toenmaligen Engelschen ambassadeur mondeling in kennis stelde. De Führer citeerde deze voor stellen letterlijk. Zooals men weet culmineer den zij in den terugkeer van het Duitsche Danzig tot het Rijk en een referendum over het gebied van den zoogenaamden Corridor, namelijk of dit bij Duitschland dan wel bij Polen zou behooren onder toezicht van een internationale commissie, waarbij de Poolsche haven Gdynia uitgezonderd zou blijven. Deze stemming zou eerst na verloop van een jaar worden gehouden. Indien het be trokken gebied ten deel zou vallen aan Polen, zou Duitschland een territoriale verkeerszone door dit gewest krijgen, in het omgekeerde geval Polen eveneens. Indien de Corridor weer bij van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 1.34 uur en ging onder te 14.22 uur Het bureau van den bevelhebber der weer macht deelt mede, dat vier Nederlanders wegens begunstiging van den vijand (hulp- verlcening aan Britsche vliegers) door een Duitschen krijgsraad ter dood zjjn veroor deeld. Het vonnis is reeds met den kogel vol trokken. Duitschland zou komen, zou de bevolking met Polen worden uitgewisseld. Danzig en Gdynia zouden zuiver het karakter van handelssteden krijgen. Het schiereiland Hela zou in ieder geval gedemilitariseerd worden. Als een zoo onbelangrijke staat als Polen het kon wagen dergelijke voorstellen eenvoudig te negeeren, dan heeft inzage in de documenten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Warschau de verrassende verklaring daarvoor gegeven. Een man was er, aldus Hitler, die met duivelsche gewetenloosheid geheel zijn invloed in het geding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen. ROOSEVELT DE HOOFDSCHULDIGE De rapporten, die de toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki, aan zijn regeering te Warschau zond, zijn documenten, waaruit angstwekkend duidelijk blijkt, in welke mate een enkel man en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn met de verantwoor delijkheid van den tweeden wereldoorlog. In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen deze man tot zoo fanatieke vijand schap kon geraken tegenover een land, dat tot dusver in zijn geheele geschiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed had be rokkend. Voor zoover het om de houding van Duitsch land jegens Amerika gaat, kan het volgende gezegd v/orden: 1) Duitschland is wellicht de eenige grootë mogendheid, die noch in Noord- noch in Zuid- Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of po litieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door de emigratie van vele millioenen Duitschers en hun medewerking, waaruit het Amerikaansche continent en vooral de V. S. slechts voordeel hebben getrokken. 2) Het Duitsche Rijk heeft in de geheele ge schiedenis van het ontstaan en bestaan der V.S. nooit een politiek op afwijzende of zelfs vijan dige houding aangenomen, maar wel met het bloed van vele zijner zonen medegcholpen aan de verdediging van de V.S. 3) Het Duitsche Rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de V.S. zelve deelgenomen, maar wel werd het in 1917 door de V.S. de oorlog aangedaan. 4) Ook overigens bestaan er geen tegenstel lingen tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk De verscheidenheid van staats vorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vijandelijkheden in het leven der. volken worden genoemd, zoo lang niet een staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature aangewezen gebied in te grijpen in andere gewesten. Tusschen belde sta ten ligt een Oceaan. De divergenties tusschen het kapitalistische Amerika en het bolsjewis tische Rusland zouden, indien deze begrippen iets waars bevatten, aanzienlijk grooter moeten zijn dan tusschen het door een president ge leide Amerika en het door den Führer geleide Duitschland. Het is evenwel een feit, dat de beide histori sche conflicten tusschen Duitschland en de V.S. zij het ook geïnspireerd door dezelfde kracht, uitsluitend ontketend werden door twee mannen uit de V.S., n.l. president Wilson en Franklin Roosevelt. De geschiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naam blijft ver bonden aan een der gemeenste woordbreuken van alle tijden. De gevolgen van zijn woord breuk waren ontbinding van het leven der vol ken, niet slechts bij de z.g. overwonnenen, doch ook bij de overwinnaars zelf. Wij weten thans, dat achter Wilson een gezelschap belangheb bende financiers stond, die zich bedienden van dezen professor, die aan vallende ziekte leed om Amerika in den oorlog te storten, waarvan zij uitbreiding van zaken hoopten. Wat ls nu de reden, dat na zulke bittere ervaringen een president der V.S. te vinden is, die het opnieuw zijn eenige taak acht oorlogen te laten ontketenen en vooral de vijandschap tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? Om te beginnen de persoonlijke kant: Ik be grijp maar "al te goed, dat tusschen de levens opvatting en -houding van President Roosevelt en mijzelf een eindeloos groote afstand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam, had Roosevelt óp

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1