DONDERDAG 11 DECEMBER 1941 No. 25066 De zware slag, de Britsche vloot toegebracht Verduisteren S2sie Jaargang Ook de „King George V" verloren gegaan? 9 „Verhoudingen ter zee gewijzigd", aldus Berlijn Duitsche Rijksdag bijeen De strijd op Malakka Strijd op de Philippijnen Diplo over Zuid-Amerika Nieuwe oorlogs verklaringen Italiaansch Weermachtsbericht Bondgenootschap tusschen Thailand en Japan Onderhoud Ciano en Darlan Met Duitschland voor een nieuw Europa Vt Duitschland en Amerika Verspreide berichten EERSTE BLAD Zwarte dagen voor Britsch-Amerikaansche machthebbers 17.25 uur 9.42 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 liinen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst. LeldeD Pl.verv.: K. Been Lalden. Het succes van de Japanners tegen de En gelsche vloot heeft in Japan een golf van wilde geestdrift doen ontstaan. De keizer heeft een boodschap doen toekomen aan den commandant der Japansche vloot, ad miraal Jamamoto waarin hij hem geluk wenscht met de voortreffelijke resultaten van den zee oorlog tegen Engeland en de Vereenigde Staten De vlootafdeeling van het hoofdkwartier deelt mede, dat sinds hét uitbreken van den oorlog 38 vliegtuigen der Japansche vloot verloren zijn gegaan. De Japanners hebben echter geen en kel oorlogsschip verloren. Naar officieel van de zijde der marine wordt medegedeeld, is bü den Japanschen bomaanval op het gros der Britsche vloot in Oost-Azië ook het Britsche slagschip „King George V" met groote waarschijn lijkheid tot zinken gebracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Het Britsche slagschip „King George V"meet 35,000 ton en is een zusterschip van' de „Prince of Wales". De afdeeling leger van het hoofdkwartier te Tokio maakt bekend, dat sedert het uitbreken van den oorlog twee transportschepen zyn tot zinken gebracht en twee andere zwaar bescha digd, waarbij evenwel slechts één menschen- leven verloren is gegaan. De marine-afdeeling van het keizerlijke hoofd kwartier deelt voorts mede, dat Japansche oor logsschepen aan den ingang van de haven van Hongkong het Engelsche patrouillevaartuig „Saint Monace" tot zinken hebben gebracht. Japansche vaartuigen hebben volgens de „Kokoemin Sjimboen" een Britschen koopvaar der van 6000 ton gekaapt, die bewapend was met twee stukken van 20,3 cM. O O O Churchill heeft in een sombere mededeellng het verlies der Repulse en Prince of Wales er kend. Heden zal hij een nadere verklaring af leggen over „gunstige en ongunstige oorlogssi tuaties." In Engeland heeft de jobstijding het is toch een zware slag voor de Britsche ma rine! een diepen indruk gemaakt. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Singapore, bevond zich de op perbevelhebber van de Engelsche vloot in het Verre Oosten, Sir Thomas Philips, aan boord van het door de Japanners tot zinken gebrachte slagschip „Prince of Wales". Omtrent zijn lot is nog niets bekend. Geredden van beide schepen zijn te Singa pore aangekomen. Onder hen zou de kapitein van de Repulse, Tennant, zijn. De marine-afdeeling van het Keizerlijke hoofdkwartier deelt mede. dat de Japansche marine de bewegingen van de Engelsche vloot, vooral die van beide tot zinken gebrachte slag schepen, van het uitbreken der vijandelijkhe den af, heeft gevolgd. Zoo ontdekte een Japansche duikboot in den namiddag van den 9en December de Engelsche vloot die uitvoer voor den strijd. Sedert dat oogenblik gingen Japansche duikbooten in sa menwerking met de luchtmacht op zoek en een Japansche duikboot ontdekte den lOen Decem ber om 11 uur 30 de Engelsche vloot ter hoogte van Kwantan, de hoofdstad van de provincie van denzelfden naam op het schiereiland Ma- lakka. Dadelijk openden de Japansche vliegtuigen toen den aanval. Door de vernietiging van vier slagschepen en een groot aantal andere eenheden van de vijan den van Japan, in het bijzonder door het tot zinken brengen van de „Prince of Wales" en de „Repulse" vlak voor Singapore, is, naar men in Berbjn mededeelt niet alleen de verhouding dei- strijdkrachten ter zee in het Verre Oosten ge heel anders geworden, doch behoort ook de le gende van de onaantastbaarheid van de Brit sche positie ter zee in dit gebied, in zekeren zin onder de oogen van de Britsch-Indiërs, tot het verleden. In deskundige kringen te Berlijn hebben de acties der Japanners tijdens de eerste drie da gen van den oorlog in den Stillen Oceaan een blijvenden indruk gemaakt, want, bij het tot zin ken brengen van beide grootste Britsche slag- VOOR HET AANHOOREN VAN EEN VERKLARING DER RIJKSREGEERING. De Duitsche Rijksdag kwam he denmiddag om 15 uur bijeen voor het in ontvangst nemen van een verklaring der Rijksregeering. De zitting is over alle Duitsche zenders uitgezonden. Een herha ling der uitzending zal om 20 uur 15 gegeven worden. schepen voor de kust van Malakka kan niet ge sproken worden van een verrassingstactiek, doch uitsluitend van het resultaat van superieure leiding en wapens. Hier wordt het feit bewezen, dat Japan van het begin af aan, zijn marine heeft ontwikkeld in de richting van een eenmaal toch noodzakelijk wordend conflict met de En gelsche resp. Amerikaansche vlootmacht, en vooral ook zijn luchtmacht van den aanvang af gericht heeft op een maritieme taak. Door de landingsmanoeuvres op het schier eiland Malakka, de Philippijnen, Goeam en Wake en het verschijnen voor Pearl Harbor en Singapore zijn de schrijvers over marine aangelegenheden van alle landen weerlegd, die dergelijke operaties op grootén afstand tot nu toe voor 'onmogelijk hielden. Japan heeft in elk geval de eerste ronde in zijn strijd óm het be staan tegen de beide grootste zeemachten ge wonnen. Het heeft posities betrokken, die als pistolen gericht waren op het leven van het Keizerrijk en zijn streven naar een vreedzame herordening in het gebied van het Verre Oosten. Deze posities zullen voor de tweede ronde van den strijd van niet te onderschatten beteekenis zijn. (D.N.B.) In een communiqué der Britsche autoriteiten te Singapore wordt bevestigd,, dat de Japanners nieuwe troepen hebben doen landen te Singara op Malakka. De stad Singapore is volkomen verduisterd. De burgerbevolking is grootendeels naar het binnenland 'gevlucht. Om het vliegveld van Kota Baroe worden zware gevechten geleverd. Naar de Londensche correspondent van „Af- t-onbladet" meldt, staan alle Engelsche bladen van Woensdag vol met vermaningen en raad gevingen om de sterkte van Japan niet te on derschatten. In dit verband, zoo meldt het blad verder, wordt gezegd, dat wanneer het vliegveld van Kota Baroe in handen van de Japanners zou vallen en de Japanners dan dwars over de landengte van het Malakka-schiereiland met elkaar in contact zouden komen, vandaar uit luchtaanvallen op Singapore zouden kunnen worden ondernomen. Bovendien zullen de Brit sche legers op Malakka en in Birma van elkaar gescheiden worden. De strijd om Kota Baroe duurt met onvermin derde hevigheid voort. De Japansche soldaten verdwijnen direct na de landing in de rimboe, in moerassen of in de rijstvelden en ananas plantages. Voortdurend komen nieuwe Japan sche transportschepen aan, Kota Baroe zelf is een dorp. Het vliegveld is belangrijk als steunpunt voor jachtvliegtuigen. Vandaar uit zou het mogelijk zijn landingen meer Zuidelijk langs de kust te beschermen of bommenwerpers te begeleiden van vliegvelden in Thailand naar Singapore. Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat gister nacht Japansche vliegtuigformaties opnieuw Singapore hebben aangevallen. Ondanks sterken afweer zijn alle toestellen op hun steunpimten teruggekeerd. Wegens de hevige duisternis kan omtrent het resultaat van den nachtelijken aanval niets met nauw keurigheid worden medegedeeld, doch verwacht kan worden, dat zware schade is aangericht. (D.N.B.) Over de gevechten op het hoofdeiland van de Philippijnen, Luzon, worden uit Manilla nog de volgende bijzonderheden vermeld: Ondanks de aanvallen van de Amerikaansche luchtmacht hebben de Japansche vloot en het leger met succes landingsoperaties op twee belangrijke sJ<AART VAN PELT Het Oostelijk gedeelte van de Stille Zuidzee. ROOSEVELT'S POGINGEN. N De „Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz" wijdt een beschouwing aan de pogin gen van Roosevelt om een zoo groot mogelijk aantal Latijnsch-Amerikaansche staten op de een of andere wijze te betrekken in den Ja- pansch-Amerikaanschen oorlog en wijst daarbij op de onophoudelijke pogingen van den presi dent der Vereenigde Staten om met alle midde len in Zuid-Amerika dezelfde haat- en oorlogs psychose te ontketenen als in zijn eigen land. Het feit, dat Roosevelt daarbij vooral bij de kleine Midden-Amerikaansche republieken suc ces kon hebben, wijt de „Kprrespondenz" aan de afhankelijkheid, waarin deze kleine staten ten aanzien van de Vereenigde Staten verkeeren. De Vereenigde Staten hebben het in de hand te beslissen over het wel en wee van deze landen. In het eigenlijke Zuid-Amerika zijn de zaken anders gesteld, aldus de „Korrespondenz". De Zuid-Amerikaansche landen weten ondanks alle haatpropaganda heel precies, dat evenmin als van den kant van Duitschland en Italië, eeni- gerlei bedreiging voor hen van den kant van Japan heeft bestaan of zal bestaan. De bewe ring, dat zij vanuit vreemde ruimten worden bedreigd, is een sprookje. De „Diplo" wijst er vervolgens op, dat de po gingen van Roosevelt tot uitbreiding van den oorlog volkomen in tegenstelling staan tot de in Panama door de daar vertegenwoordigde Zuid-Amerikaansche landen aangenomen con tinentale solidariteit, aangezien alle naties uit drukkelijk het einde van den tegenwoordigen oorlog wenschen. De regeering van Roosevelt heeft niets verzuimd, aldus de „Korrespondenz" verder, om precies het tegendeel te doen van wat de resoluties van Panama behelsden. Alles is in Washington in het werk gesteld om uit de door de Vereenigde Staten zelf gepropageerde neutraliteit los te komen. Voor Roosevelt is de Amerikaansche solida riteit alleen dan geldig, aldus de „Korrespon denz", wanneer zij past in zijn plan tot uitbrei ding van den oorlog. De Zuid-Amerikaansche landen weten, dat het verband met de vreemde continenten alleen door de huidige dwangpositie verstoord is en dat ook in Europa het verlan gen zal bestaan om na den oorlog de oude tra- ditioneele handelsbetrekkingen te hervatten. Hoe meer het den Zuid-Amerikaanschen landen ge lukt ver te blijven van het conflict, des te verzekerder zullen in de toekomst hun nationale onafhankelijkheid en welvaart zijn, welke in werkelijkheid alleen door het Yankee-imperia- lisme worden bedreigd. (DHJB.). punten in het Noorden van het eiland Luzon uitgevoerd, n.l. to Vigan en te Appari. Ameri kaansche berichten spreken van sterke lan dingstroepen der Japanners en van een voor de Amerikaansche strijdkrachten gevaarlijke situatïa. Van beide landingsplaatsen gaan spoor lijnen naar het Zuiden, die samenkomen in de hoofdstad Manilla. Te Manilla heerscht een zeer zenuwachtige stemming. De evacuatie van de burgerbevolking wordt voortgezet. 25 Amerikaansche vliegtuigen zijn neerge schoten en 17 op den grond vernield. Reuter meldt uit Washington, dat de Ameri kaansche marine heeft medegedeeld, dat schout bij nacht Isaak Campbell Kidd bij den aanval op Pearl Harbor gevallen is. Kidd behoorde tot den generalen staf van den chef der Ameri kaansche vloot op den Stillen Oceaan, admi raal Kimmel. (D.NJ3.) De Kokoemin Sjimboen heeft, volgens Domei, een onbevestigd bericht uit Buenos Aires ont vangen, volgens hetwelk admiraal Kimmel ge sneuveld zou zijn aan boord van het slagschip Pennsylvania, groot 33.100 ton in Pearl Harbor tijdens het bombardement van Hawaii. WEERLEGGING BESCHULDIGINGEN VAN ROOSEVELT. De woordvoerder van de Japansche marine heeft aan het agentschap Domei een interview toegestaan. Op de waag om commentaar te leveren op de beschuldigingen van Roosevelt, volgens wel ke Japansche vliegtuigen „zonder waarschu wing" een aanval op Hawaii hadden gedaan, deelde de woordvoerder van de marine voor de eerste maal mede, dat het Amerikaansche en niet Japansche vliegtuigen waren, die het eerst bij dit conflict in actie waren gekomen, en dat daardoor Japans tegenaanval was uitgelokt. De woordvoerder deelde mede, dat in den nacht van 6 op 7 December een formatie Ame rikaansche viermotorige vliegtuigen in Noorde lijke richting boven het gebied van Formosa werd waargenomen. Het hoofdkwartier van de marine werd hiervan onmiddellijk in kennis ge steld. Een groot deel van de eilanden werd daarop door een rookgordijn omgeven en de Ameri kaansche vliegtuigen draaiden af, zonder een vijandelijke daad te verrichten. (D.N.B.) De regeering van Tsjoengking heeft aan Ja pan, Duitschland en Italië fprmeel den oorlog verklaard. Voorts besloot het Cubaansche congres Japan den oorlog te verklaren-, terwijl Columbia de betrekkingen met Japan eveneens verbrak. Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: In den sector van Solloem is de vijandelijke druk op de door onze troepen bezette stellingen krachtiger geworden. Ten Zuiden van Tobroek duurden de gevechten voort, waarbij vijandelijke pantsergroepen vernietigd werden. Luchtforma- ties van de spil hebben met succes nieuwe aan vallen gedaan op aanzienlijke autoconcentraties van den vijand ten Oosten van Bir el Gobi en op rijdende autocolonnes. Verder zyn ook To broek en sterke concentraties van pantserafdee- lingen ten Oosten van Tobroek doeltreffend ge bombardeerd. In talrijke luchtgevechten werden 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waar van dertien door de nieuwe Italiaansche jagers en zes door Duitsche jagers. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door het afweer geschut van Age Dabia en Solloem. Acht onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen ge worpen op Deraa en Bardia. Te Bardia zijn twee veldlazaretten, die duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkt waren, getroffen, waarbij eenige verpleegden werden gewond. In den afgeloopen nacht heeft de vijandelijke luchtmacht Trapan! aangevallen. De schade is onbeteekenend. Onze vliegtuigen hebben met duidelijk resultaat doelen op Malta gebombar deerd, Een onzer schepen, dat met 2000 Brit sche gevangenen van Libye was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. Het reddingswerk is in voelen gang". Het bureau voor de inlichtingen deelt mede, dat Japan en Thailand heden een „offen sief en defensief bondgenootschap" hebben gesloten. De tekst van de mededeeling luidt. „Gemeld wordt, dat overeenstemming van opvattingen betreffende het sluiten van een offensief en de fensief bondgenootschap tusschen Japan en Thailand is bereikt tusschen den Japanschen ambassadeur te Bangkok, Teiji Tsoebokami en den Thailandschen eersten minister Spngrram, hedenmorgen om elf uur. De Thailandsche regeering heeft voor het ge- heele gebied den staat van oorlog afgekondigd. (Domei.) IN HET PALAZZO MADAMA TE TURIJN. Graaf Ciano heeft gister te Turijn een onder houd met den plaatsvervangenden premier en minister van buitenlandsche zaken van Frank rijk, admiraal Darlan gehad, en wel in het Palazzo Madama, waar te tien uur de leden van de Italiaansche en de Fransche wapenstil standscommissie aankwamen; graaf Ciano kwam te 10.45 uur. Hij werd verwelkomd door den burgemeester, andere autoriteiten en beide dele gaties. Iets later kwam Darlan met zijn mede werkers aan: hij was in uniform en droeg zyn decoraties. Graaf Ciano was in fascistische uniform en droeg de onderscheidingsteeken van de Squadrista. De twee ministers kwamen in de ontvangstzaal van het paleis bijeen en het onderhoud begon onmiddellijk. Gistermiddag is Darlan weer vertrokken. (Stefani) De Zuid-Amerikaansche staten Chili en Pa raguay hebben eenzelfde houding aangenomen als Argentinië. De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Huil, heeft bekend gemaakt, dat een bijeenkomst van de ministers van buiten landsche zaken der Amerikaansche staten te Rio de Janeiro in de eerste week van Januari in het voornemen ligt. (D.N.B.) NAAR EEN AMERIKAANSCH EXPEDITIELEGER. De militaire commissie van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft volgens een bericht van United Press in de Nya Dag- ligt Allehanda een wetsvoorstel goedgekeurd tot opheffing van het verbod tot het zenden van Amerikaansche strijdkrachten naar gebieden buiten het Westelijk halfrond en de Ameri kaansche bezittingen. (D.N.B.) Als represaille voor de volkomen willekeurige, tegen alle internationale usances in uitgevoerde arrestaties van vertegenwoordigers der Duitsche nieuwsagentschappen en dagbladen in de Ver. Staten op bevel van president Roosevelt en voor de gelijktijdige arrestatie van Duitsche en Italiaansche onderdanen in de Ver. Staten zijn de Amerikaansche persvertegenwoordigers en een aantal Amerikaansche burgers in Duitsch land gearresteerd. (D.N.B.). MAATREGELEN IN FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft de maatregelen gepubliceerd, waartoe de ministerraad heeft be sloten ter onderdrukking van de daden van ter reur en van de aanslagen op leden van het Duitsche bezettingsleger. Deze maatregelen zijn: 1. Vreemdelingen, die op heeterdaad worden betrapt bij het aanzetten tot misdrijven, worden voor den krijgsraad gebracht en ter dood ver oordeeld. 2. Alle joden, die sedert 1 Januari 1936 in Frankrijk wonen, en niet over geldmiddelen be schikken, worden onverwijld bijeengebracht in arbeidscompagnieën. Den anderen joden, die over bestaansmiddelen beschikken, wordt een gedwongen verblijfplaats aangewezen, waar zij eveneens in groepen worden bijeengebracht. Deze groep van Joden is bovendien verplicht geld op te brengen voor het levensonderhoud van hun geloofsgenooten. 3. Afgezien van de 11.000 personen, die de laatste zes weken in communistische en terro ristische kringen in het niet-bezette gebied zijn gearresteerd, zijn in de afgeloopen drie dagen nog 1850 personen in hechtenis genomen. Deze zuiveringsactie duurt voort. (D.NJ3.) RUIM EEN VIERDE DER WERELDHANDELS- TONNAGE VERNIETIGD. Meer dan een vierde der gezamenlijke koop- vaardijtonnage ter wereld is sinds September 1939 tot zinken gebracht, zoo wordt van betrouw bare Duitsche zijde vernomen. In September 1939 bedroeg de koopvaardijton- nage der geheele wereld 68,5 millioen brt., waar van voor de overzeesche scheepvaart 58 millioen brt. koopvaardijscheepsruimte ter beschikking was. De Duitsche luchtmacht en marine heeft nu sinds September 1939 meer dan 14,5 millioen brt. Britsche en in Britschen dienst staande koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Alleen dit vernietigingscijfer maakt reeds bijna een vierde deel van de wereldtonnage uit. Bij deze 14.5 millioen brt. komen nog de verschei den millioenen brt. omvattende vernietigingen, welke de Italiaansche luchtmacht en marine veroorzaakte en verder de verliezen, die de ove rige oorlogvoerende landen leden, met name Frankrijk de Sovjet-Unie, Griekenland, Servië enz. Zelfs wanneer men hierbij de tonnage rekent welke er sinds September 1939 bijgekomen is. bedraagt de vernietiging minstens een vierde van de wereldscheepvaart tonnage. In het bij zonder mGet worden opgemerkt, dat de 14,5 millioen brt. welke Duitschland tot zinken heeft gebracht vooral op de Britten en hun hulp vol keren betrekking heeft. Deze bezaten In Sep- tember?i939 hoogstens 25 millioen brt. koopvaar dijscheepsruimte, zoodat zij reeds meer dan de helft, verloren hebben. (A.NP.). Dit Nummei bevat TWEE Bladen. ENGELANDS TOESTAND THANS ENORM VERZWAKT. (Van onzen politieken medewerker) NA drie dagen oorlog in het Verre Oosten is er al een beeld gekomen in den strijd, welken Japan tegen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië voert. De laatste weken werd de spanning steeds meer opgevoerd; de blufpolitiek van Roosevelt is thans op een oor log uitgeloopen. De Amerikaansche eischen ten opzichte van Japan waren zóó onbeschaamd, dat Japan genoodzaakt was door te tasten. Roosevelt heeft zijn oorlog gekregen, terwijl Churchill een tweede front'heeft kunnen accep teeren. De Amerikaansche en Britsche macht hebbers meenden met een blufpolitiek Japan te kunnen overdonderen, doch de eerste oorlogs dagen hebben reeds uitgewezen, dat de Japan ners den verantwoordelijken personen voor dezen oorlog krachtig van repliek hebben gediend. Thans geeft Amerika reeds toe, dat het een lange oorlog zal worden; daarnaast zeide Roo sevelt, dat men op een moeilijken oorlog moet rekenen. De Amerikaansche vloot op den Stillen Oceaan heeft een buitengewoon zwaren slag ge leden, terwijl ook Engelands vloot zware klappen heeft moeten incasseeren door het verhes van het slagschip „Prince of Wales" en den slag kruiser „Repulse", welke tot zinken zijn ge bracht. Het was de „Prince of Wales", waarop destijds tusschen Roosevelt en Churchill de berucht ge worden Oceaanconferentie werd gehouden en de plannen werden uitgedacht voor een gemeen schappelijke omsingelingspolitiek van Japan. Thans rust dit schip op den bodem van den pceaan! Men kan zich de groote verslagenheid in Amerika en Engeland voorstellen, toen gis termiddag door Churchill officieel het verlies van deze beide schepen werd bekend gemaakt. Ook in de Vereenigde Staten is de openbare meening in enkele dagen tijds minder floris sant geworden. Vooral de actie van Japan tegen Honoloeloe heeft er voor zorg gedragen, dat men in Washington is gaan inzien, dat men er met woorden alleen niet komt. Engeland en Amerika hebben de laatste jaren steeds dezelfde politiek gevoerd, n.l, een politiek van veel woor den. Nu het er op aankomt daden te toonen, schittert de steeds gepropageerde kracht van deze kapitalistische staten door afwezigheid. Nog slechts enkele dagen is deze strijd aan den gang. Er valt nog niets te' zeggen over het verdere verloop, doch inmiddels kan wel wor den vastgesteld, dat men zich In Japan deerlijk heeft vergist. De opmarsch naar Singapore, de bezetting van Wake en Goeam en de landings- aanval op de Philippijnen toonen aan. dat de Amerikaansche en Britsche machthebbers bui ten den waard gerekend hebben. ZWAAR drukt thans de verantwoordelijkheid van deze oorlogsdaad op Roosevelt-s schou ders. Den laatsten tijd heeft hij geen po ging ongedaan gelaten om Japan economisch en militair te omsingelen. De kogel is nu dooi de kerk gegaan en Roosevelt heeft thans niets anders te doen, dan de hem toegebrachte klap pen gelaten in ontvangst te nemen. Het Ame rikaansche volk is de dupe geworden van een groep kapitalistische lieden, die het land wil lens en wetens in den oorlog hebben gesleept. De groote wapenfabrikanten hebben' hun zin gekregen, zij kunnen nu een periode van mate rieel gewin tegemoet zien, doch straks zal ook het lot over deze menschen, die het jonge leven der naties in den dood hebben gevoerd, worden geveld. Deze jonge menschen, die vroegen om arbeid, zullen sneuvelen voor het doel der kapi talisten. De kapitalistische machten in Amerika en Engeland hebben thans een wereldoorlog ontketend, doch de eerste antwoorden zijn reeds bimiengekomen. Het zijn antwoorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen laten. Churchill heeft zijn tweede front. Maar ach teraf beschouwd, zal hij toch wel inzien, dat dit den ondergang van het Britsche Imperium ten gevolge zal hebben. Bovendien is de positie van Engeland in Europa door het deelnemen van Amerika aan den oorlog bijzonder ongunstig geworden, daar er nu geen materiaal meer naar Engeland kan worden gezonden. Engeland is thans uitsluitend op eigen voorraden aangewe zen en deze voorraden zullen in de toekomst nimmer toereikend blijken te zijn voor het win nen van den oorlog. Duitschlands positie in Europa is hierdoor weer uitermate versterkt. Aan de eene zijde strijden Duitschland en Italië met de andere volken van Europa tegen den tegenstander van het continent, terwijl aan de andere zijde Japan strijdt tegen den vijand van ons werelddeel, Roosevelt. Heeft Roosevelt des tijds immers niet aan den Britschen minister president Chamberlain te kennen gegeven, dat het voortzetten van een politiek, welke in Europa tot samenwerking leidt, voor de Ver eenigde Staten reden kan zijn, Engeland en Frankrijk in het vervolg nóch moreel nóch materieel te steunen? Het huidige beeld leert ons, dat Roosevelt zich van zijn bijzondere taak met angstvallige nauwgezetheid heeft - gekweten, met dezelfde nauwgezetheid, waarmede deze onverantwoor delijke oorlogsaanstoker doende is, het Ameri kaansche volk, zonder dat ook maar eenige Amerikaanschè levensbelangen op het spel staan, in het grootste onheil te storten. Hij, die wind zaait, zal straks storm oogsten! H. A. G. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 0.22 uur en ging onder te 13.55 uur (Laatste Kwartier).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1