MAANDAG 8 DECEMBER 1941 No. 25063 r Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten r De oorlog in het Verre Oosten een feit Verduisteren 82sfe Jaargang Hitier wenscht Seyss-Inquart geluk .J Engeland's oorlogsverklaringen Met Duitschland voor een nieuw Europa Verspreide berichten Italiaansche Weermachtsberichten Japan verklaart oorlog De eerste oorlogsdaden Parlementen komen bijeen Koning Leopold hertrouwd 17.26 uur 9.38 uur J STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny. Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het Duitsche opperbevel deelde Za terdag mede: Op verschillende plaatsen aan het Oos telijke front is de vijand door plaatse lijke aanvallen teruggeworpen. In de bocht van de Donetz zijn krachtige sov- jetaanvallen met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijan delijke uitbraakpoging uit Leningrad mislukte met zware, bloedige verliezen, In de Golf van Finland werd het eiland Osmussaar door een afdeeling marine- stoottroepen bezet. Het luchtwapen plaatste voltreffers met bommen op ver scheidene transporttreinen in het gebied van Wologda en deed in den afgeloopen nacht aanvallen op spoorweginstallaties en ravitailleeringsbedrijven te Moskou. De vliegtuigfabriek Rybinsk aan de Wol- ga is met bommen van zwaar kaliber be stookt. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben duikboo- ten vijf schepen tot zinken gebracht met in totaal 25.500 brt. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht haveninstallaties in het zuidwesten van Engeland aangevallen. Bij aanvalspogingen van het Britsche luchtwapen in het gebied van het Ka naal en aan de Nederlandsche kust zijn acht vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, Voor de Noorsche kust hebben twee duikboot jagers der marine een Britsche duikboot aangevallen, met dieptebom men gedwongen aan de oppervlakte te komen en met artillerievuur vernietigd. In Noord-Afrika zijn opnieuw zware gevechten ontbrand. En Zondag: Ondanks felle koude hebben Duitsche en Italiaansche troepen in het Donetz- bekken plaatselijke aanvalssuccessen be haald. Op verscheiden plaatsen van het Oos telijk front werden Sovjet-aanvallen af geslagen. Voor Leningrad mislukte een uitvalspo- ging, die met behulp van pantserwagens en gevechtsvliegtuigen ondernomen werd. De beschieting van belangrijke militaire inrichtingen der stad werd voortgezet. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front de gevechten van het leger door aanvallen op vijande lijke stellingen, troepenconcentraties en spoorlijnen. Ten Zuidoosten van het La- dogameer werden bolsjewistische lucht- bases gebombardeerd. Op de Westkust van het Onegameer plaatsten gevechts vliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op een fabriek. In het Kanaal ontstond een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers en ver scheiden Britsche motortorpedobooten. Eén vijandelijke boot werd tot zinken ge bracht, een andere zwaar beschadigd. Onze vaartuigen leden verliezen noch schade. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Voor de kust van Cyrenaica viel een Duitsche duikboot een Britsch kon vooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste treffers op een torpedojager, een tahkboot en een vrachtschip. Wegens zwaren afweer kon het zinken der sche pen niet worden waargenomen. Nachte lijke aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Er wer den bomtreffers waargenomen op han gars en barakken. In den tijd van 29 November tot 5 De cember heeft de bolsjewistische lucht macht 228 vliegtuigen verloren. Daarvan v/erden er 136 in luchtgevechten 'en 67 door luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den beganeri grond ver nield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 21 eigen vliegtuigen ver loren. De Führer heeft gisteren aan den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, ter ge legenheid van diens zilveren huwelijksfeest het volgende telegram met gelukwenschen gezonden: Mijnheer de rijksminister Seyss-Inquart. Op den dag van heden mijn zeer har telijke gelukwenschen voor u en voor me vrouw uw echtgenoote. UW ADOLF HITLER. FINNEN VEROVEREN KARHUMAEKI. Naar te Helsinki officieel is medegedeeld, heb ben de Finsche troepen de in Oost-Karelië gele gen plaats Karhumaeki ingenomen. De daar ingesloten bolsjewistische divisies zijn voor het grootste gedeelte vernietigd. Karhumaeki ligt aan de Noordelijkste punt van het Onega-meer en is een belangrijk knooppunt van den Moer- mansk-spoorweg. RADIO-MOSKOU ROEPT KINDEREN OP VOOR DEN STRIJD. Het D.N.B, meldt uit Stockholm: Radio-Moskou heeft de kinderen opgeroepen om deel te nemen aan den strijd tegen de Duit sche soldaten. In den oproep wordt o.a. het volgende gezegd: „Jullie vaders en broers staan aan het front. Denkt niet, dat jullie niet aan dezen strijd be hoeft deel te nemen, omdat jullie nog kinderen zijn. Ik zal een paar gevallen opsommen van kinderen, die het bolsjewisme groote diensten hebben bewezen. Ergens in de door de Duit- schers bezette gebieden heeft een tienjarig knaapje een handgranaat geworpen naar een groep Duitschers. Een ander twaalfjarig knaapje heeft vijandelijke pantserwagens met benzine overgoten en aangestoken. Dikwijls worden door kinderen de telefoondraden van den vijand door gesneden" enz. Zaterdag is door de Amerikaansche gezanten In Hongarije. Roemenië en Finland aan de desbetreffende regeeringen medegedeeld, dat Engeland zich in staat van oorlog met die lan den rekent te zijn De diverse nota-wisselingen zijn thans gepubliceerd; zij bevatten geen nieuwe gezichtspunten meer. Zoowel te Rome als Berlijn ziet men naar Stefani meldt, in den door Lon den gedanen stap op verzoek van Stalin en in overeenstemming met Amerika een nieuw bewijs voor het feit. dat de Angelsaksische plutocratie als tegenpraestatie voor de door Stalin verleende hulp de Europeesche cultuur aan het bolsje wisme heeft uitgeleverd. Het is duidelijk, zoo verklaart men, dat de Angelsaksische plutocra ten besloten hebben zich van het bolsjewisme te bedienen om wat hun nooit gelukken zal de ruggegraat van Europa, welks levensdrang niet strookt met hun plannen voor de wereld heerschappij, te breken. Het vastberaden neen der drie staten heeft bewezen, dat Europa niet van zins is toe te geven. Overigens ondergaat de toestand, zoo verklaart men, door het be sluit van Engeland geen verandering, daar tusschen de tegen het bolsjewisme strijdende naties en het met het bolsjewisme verbonden Engeland reeds practisch de oorlogstoestand bestaat. —J De uitgeweken Noorsche regeering te Lon den heeft door haar vertegenwoordiger te Hel sinki aan het Finsche ministerie van buiten- landsche zaken doen weten, dat zij na de En- gelsche oorlogsverklaring eveneens de diploma tieke betrekkingen met Finland verbreekt. (D.N.B.) REDE VAN RYTI. In zijn rede ter gelegenheid van den 24sten verjaardag van de Finsche zelfstandigheid heeft president Ryti over de Finsche houding tegen over Engeland opgemerkt: De strijd van Fin land in dezen oorlog kon niet tegen het Westen, tegen Europa gericht zijn. Dit had beteekend verraad plegen aan de eeuwenoude taak van Finland. Finland kan onmogelijk begrijpen, zoo vervolgde Ryti, dat Engeland, dat zooals hetzelf zegt, strijdt voor de vrijheid der kleine volken en voor de democratische vrijheid, ook het bloedige despotisme van de Sovjet-Unie ver heft tot voorvechter voor de vrijheid en het een bepaalde plaats in Oost-Europa toezegt. Het is Finland totaal onbegrijpelijk, dat Engeland op verlangen der Sovjet-Unie dit kleine land met oorlog bedreigt en dat de Vereenigde Staten dit kleine land met het verlies van hun vriend schap bedreigen, wanneer het niet zijn verde digingsstrijd staakt voordat deze doelen bereikt zijn. President Ryti gaf als zijn overtuiging te ken nen, dat wanneer diegenen, die thans aan de overzijde der zeeën waarschijnlijk op grond van gebrekkige, ja zelfs onjuiste berichten, het doen en laten van Finland beoordeelen en dientenge volge strenge maatregelen tegen dit volk nemen, in de positie van Finland zouden verkeeren, pre cies zooals het Finsche volk zouden handelen. Finland kan en wil van zijn kant Engeland en de Vereenigde Staten niet bedreigen. Doch het kan den strijd voor die hooge waarden niet sta ken, voor het behoud waarvan ook deze landen beweren te strijden. REDE VAN VON BARDOSSY. Von Bardossy, de Hongaarsche premier, heeft in het Huis van Afgevaardigden een aanvullend rapport gegeven van de politieke positie van Hongarije. Hij deed mededeeling van den Engel- schen ultimatieven eisch, de vijandelijkheden tegen de Sovjet-Unie te staken, zulks via den gezant der Vereenigde Staten. „Ik heb den gezant der Vereenigde Staten ge antwoord. aldus Von Bardossy, dat de Britsche regeering diende te weten, welk gevaar Hon garije van het bolsjewisme heeft te duchten. Het moet bekend zijn, dat op 26 Juni de bolsjewisten een brut-alen aanval hebben gedaan op onze vreedzame steden, waarop wij in het bewustzijn van 't buitengewone gevaar, dat ons bedreigde en In het bewustzijn van de innige solidariteit met het Duitsche rijk, dat op dezelfde wijze werd bedreigd, ons geschaard hebben in de gelederen van de strijders, die een afweerstrijd voeren tegen de bolsjewisten". Spy. noemde de nota van de Britsche regeering onrechtmatig en ongerechtvaardigd. Het feit, dat de Britsche regeering werkelijk tot een oor logsverklaring zou overgaan duidde volgens spr. op den duidelijken wil der Engelsche regeering om den bolsjewisten door het terroriseeren en wanneer het van Groot-Brittarmi afhing door opoffering van Hongarije, hulp te verleenen. Toen in 1919 het in den wereldoorlog uitge putte en onmachtige volk een gemakkelijke prooi werd van het bolsjewisme, kwam ons nie mand te hulp; doch onze nationale onmacht en onze uitgemergelde toestand werden door de westelijke mogendheden misbruikt om dit onge lukkige land in stukken te scheuren, waarbij ieder recht en iedere rechtvaardigheid met voe ten werd getreden. Evenzoo als de verminking van ons land, die 20 jaar duurde, en al het hiermede gepaard gaande lijden de Engelsche regeering totaal onverschillig liet, zoo is het ook voor de huidige Engelsche regeering onverschil lig wat er gebeurd zou zijn. wanneer de militaire macht van de bolsjewisten de overwinning zou hebben behaald. Het besluit van de Engelsche regeering is niet alleen tegen ons gericht en tegen de staten, die in denzelfden toestand verkeeren als wij. doch in werkelijkheid tegen geheel Europa, (D.N.B.) FINSCHE SCHEPEN IN DE V. S. ONDER BEWAKING. Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat de kustwacht der Ver. Staten instkuctie heeft gekregen de Finsche koopvaardijschepen in de havens der Ver. Staten onder bewaking te plaatsen. Het gaat om meest oudere schepen tusschen de 1000 en 3000 ton. Naar de federale scheepvaartautoriteit mede deelt, bevonden zich tot dusver met toestem ming der Britsche regeering 24 Finsche schepen in de wateren van het Westelijk halfrond, waarvan 11 onder Panamcesche vlag en één onder Cubaansche vlag. (DJN.B.). ZES BELGEN TER DOOD VEROORDEELD. Enkele dagen geleden zijn te Luik zes Belgen wegens aanslagen met ontplofbare stoffen ter dood veroordeeld. De voltrekking van deze von nissen is echter opgeschort en afhankelijk ge steld van staking van sabotagedaden door de Luiksche bevolking. (D.NB.) DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Zaterdag deelde het Italiaaansche opperbevel mede: In de Marmarische woestijn niets van belang aan de fropten van Tobroek en Solloem. De ge vechtshandelingen ir den middensector hebben zich ontwikkeld tot een hervatting van de ge vechten tusschen de vooruitgeschoven formaties van beide kanten in den sector Bir el Gobi. De gevechten ijn nog aan den gang De activiteit van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht was, hoewel zij gehinderd werd door de slechte weersomstandigheden, gekenmerkt door herhaalde inmenging van de gevechtsvlie gers in den strijd te land en door hevige suc cesrijke luchtgevechten van de vergezellende jachtvliegtuigen. 13 vijandelijke vliegtuigen werden brandend door Italiaansche jagers en twee door Duitsche jagers neergeschoten. Tal rijke andere vijandelijke vliegtuigen kregen zware treffers. Vier Italiaansche en vier Duit sche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 December Napels gebombardeerd. Onder de bevolking vielen zeven dooden en- ongeveer 40 gewonden te betreuren. Aan niet-militaire gebouwen werd aanzienlijke schade aangericht. Verscheidene branden werden onmiddellijk ge- bluscht. Nachtjagers hebben een van de aan vallende vliegtuigen neergeschoten, dat bij Ot- taviano neerstortte. Van de uit zes leden be staande bemanning werden er twee gewond gevangen genomen, terwijl de rest om het le ven is gekomen. Twee andere vijandelijke vlieg tuigen kregen volle treffers en stortten in zee, een ten Noorden van Baia en het andere voor Kaap Miseno. En Zondag: De gevechten in de woestijn van Marmarica aan het front van Tobroek en in het gebied ten Zuiden van Tobroek tusschen El Adem en Bir- el-Gobi duren voort: herhaaldelijk werden hier sterke aanvallen, die ondernomen werden met versche strijdkrachten, door de troepen der As- mogendheden tot staan gebracht en afgesla gen. Bij deze acties hebben ook afdeelingen jonge fascisten met voorbeeldig uithoudingsver mogen en dapperheid gestreden. Aan het front van Solloem is de toestand onveranderd. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht na men aan de operaties deelen vielen herhaalde malen vijandelijke pantserwagens en infante- rietroepen aan. Zij leverden bovendien talrijke luchtgevechten, in het verloop waarvan 22 vij andelijke vliegtuigen brandend neergeschoten werden, waarvan 14 door de Italiaansche en 8 door de Duitsche luchtmacht. Verscheiden be manningen van vijandelijke vliegtuigen werden gevangengenomen. Zes Italiaansche vliegtuigen worden vermist. Engelsche oorlogsschepen bombardeerden onze stellingen ten Westen van Tobroek. Drie van onze jachtkruisers onder bevel van de vlieger officieren kapitein Massimiliano Erasi, luite nant Guglielmo Raniero en luitenant Alfredo Pulzetti troffen tusschen Tobroek en Ras Azzaz herhaalde malen twee vijandelijke kruisers, waaruit hooge vlammen opschoten. Een dezer kruisers kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Waargenomen werd, dat tijdens den aanval op Benghasi, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van 2 December, door de Duitsch-Italiaansche luchtdoelartillerie twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten, die in zee stortten De Britsche luchtmacht heeft in den afge loopen nacht opnieuw Napels in verscheiden golven met brand- en brisantbommen bestookt. Èr werden eenige gebouwen en kerken getrof fen. Onder de burgerbevolking vielen twee doo den en één gewonde te betreuren. Na een reeks berichten, die duidelijk deden uitkomen, hoezeer de situatie in het Verre Oosten zich bleef toespitsen, is de uitbarsting thans een feit geworden: Japan heeft den Vereenigden Staten en Groot-Brittannïë den oorlog verklaard. Een uit Tokio ont vangen bericht meldt, dat het keizerlijke hoofdkwartier heden bekend gemaakt heeft, dat Japan met de Ver. Staten en Groot-Brittannië tegen het aanbreken van den dag van heden in het Westen van den Stillen Oceaan in oorlog gekomen is, aldus het D.N.B. Nederlandsch-ïndië zou volgens den Britschen nieuwsdienst Japan den oorlog hebben verklaard. HITLER WENSCHT VON MACKENSEN GELUK. De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft generaal-veldmaar- ichalk Von .Maokensen Zaterdag in een per soonlijken brief mede namens het Duitsche volk hartelijk gelukgewenscht met zijn 92sten ver jaardag. (D.NB.). NOORSCHE KUSTVAARDERS IN DEN GROND GEBOORD. Het DJNB. meldt uit Oslo: Het Noorsche kustvaartuig „Vestri" is op 4 December bij Tungenes door een Engelsch vlieg tuig aangevallen en met bommen in den grond geboord. Vier van de 18 opvarenden kwamen om het leven. Het schip was slechts met stukgoed geladen en voer uitsluitend in Noorschen dienst. Denzelfden dag werd het kustvaartuig „Island" door Engelsche luchtstrijdkrachten in den grond geboord. UITGAANSVERBOD VOOR GROOT-PARIJS. Zaterdag en Zondag zijn twee nieuwe aan slagen op leden van de Duitsche weermacht te Parijs gepleegd. De commandant, van Groot- Parijs heeft dientengevolge het volgende be volen Van 8 December af moeten alle café's. ont spanningslokalen, bioscopen en theaters te 17 uur sluiten. Aan de bewoners van het Seine- departement (Groot-Parijs) is het verboden tus schen 's avonds 6 uur en 's ochtends 5 uur op den openbaren weg te zijn. Slechts een uitzon dering bestaat voor hen, die een bijzondere vergunning hebben. Gedurende dezen verboden tijd moeten de vensters gesloten zijn. De onder - grondsche spoorweg en andere verkeersmidde len. met uitzondering van de treinen op de groote lijnen, mogen in dezen tijd niet rijden. Strenge straffen staan op overtreding van deze verordeningen. (D.NB.). De Japansche ambassadeurs, Nomoera en Koe- roesoe hebben gisteren op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken aan mi nister Cordell Huil het antwoord overhandigd op het recente memorandum der Amerikaansche regeering. Nadat de ambassadeurs het depar tement hadden verlaten, maakte dit bekend, dat Huil zich in scherp afwijzende bewoordingen tegenover de ambassadeurs over de Japansche antwoordnota had geuit. Roosevelt had nog een boodschap aan den keizer van Japan gezonden, waarvan de inhoud niet is gepubliceerd. Tegelijkertijd echter gaf het Amerikaansche ministerie van oorlog bevel de geheele militaire macht te mobiliseeren Het is doelloos de onderhandelingen met Washington voort te zetten, zoo verklaarde Ta- beke, de chef van den staatsraad van Mants- joekwo in een persgesprek. Ondanks de op rechte pogingen van Japan om een gewapende botsing te vermijden, heeft zich een toestand ontwikkeld, zooals wij niet verwacht hadden. Ik richt hiermede den oproep tot de bevolking van Mantsjoekwo, de komende crisis met den moed van martelaren onder oogen te zien. Dit is het oogenblik voor Mantsjoekwo om te be wijzen, dat het een is in geest en daad met Japan, (DH.B.). Over de eerste oorlogsdaden geeft hei) DJST.B. volgende berichten: De secretaris van het Witte Huis, Stephen Early, heeft ten overstaan van persvertegen woordigers een korte verklaring van Roosevelt voorgelezen, dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op Pearl Harbour (Hawaii) bene vens op marine- en militaire installaties op het eiland Oahoe. Kort daarop verklaarde Early, dat eveneens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlootsteunpunten te Manila. De correspondent van Associated Press in Honoloeloe, meldt, dat valschermtroepen aldaar zijn gesignaleerd. Voor Honoloeloe zou een ge- gevecht geleverd zijn, met een Japansch, vlieg tuigmoederschip. lil Honoloeloe zouden ten minste 5 personen zijn gedood en velen gewond, w.o. 3 zwaar. Japansche troepen zouden op Noord-Malakka zijn geland terwijl Japan 125000 man zou concentreeren in Fransch Indo-China. Vichy zegt echter, dat het er slechts 50.000 zijn, in overeenstemming met het Fransch-Ja- pansch verdrag. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat een met hout geladen transportschip van het Amerikaansche leger op 1300 mijl ten Westen van San Francisco getorpedeerd is. Bijzonder heden zijn nog niet ontvangen. De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjang hai dat de Engelsche kanonneerboot Petrel op de Hoeangpoe tot zinken is gebracht. Roosevelt heeft een buitengewone kabinets zitting bijeengeroepen tegen half negen heden avond plaatselijken tijd, waaraan de fractielei ders van het congres van negen uur af zullen deelnemen. Op het Witte Huis verklaarde Roosevelt, dat hij zoo spoedig mogelijk een overzicht van de situatie zou opstellen, waarop waarschijnlijk met den grootsten spoed een rapport naar liet congres zou gaan. De president heeft het in ge meenschappelijke zitting toegesproken. De secretaris van het Witte Huis verklaarde hieromtrent, dat de kabinetszitting zich hoofd zakelijk zou bezighouden met de internationale situatie en niet zoo zeer met militaire strategie. Daarbij betoogde hij, dat Roosevelt voorloopig niet voornemens was de voorzitters van de mi litaire en marinecommissies tot de zitting uit te noodigen. (D.N.B.) De beide huizen van het Engelsche parlement zullen hedenmiddag om vijftien uur bijeenkomen zoo meldt de Engelsche berichtendienst Naar verluidt, zal Churchill in deze speciale 'zitting van het parlement een verklaring afleggen. Voorts meldt de Britsche nieuwsdienst, dat de Amerikaansche ambasadèur Winant gister avond, laat een onderhoud heeft gehad met Churchill. (DNB.) MET DE DOCHTER VAN DEN VROEGEREN BELGISCHEN MINISTER HENDRIK BAELS. Het D.NB. meldt uit Brussel: Kardinaal Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, heeft gisteren in alle Belgische ker ken een herdelijken brief doen voorlezen, waarin aan de geloovigen wordt meegedeeld, dat ko ning Leopold III hertrouwd is met mejuffrouw Maria Lilian Baels. de dochter van den vroe- geren minister Hendrik Baels. De tekst van dezen herderlijken brief luidt als volgt: Zeer beminde broeders. W(j zijn gemachtigd u een belangrijke mede deeling te doen, Zijne Majesteit Koning Leo pold III is in het huwelijk getreden met me juffrouw Maria Lilian Baels. De uitverkorene is een landgenoote en behoort tot een zeer ach tenswaardige familie uit West-Vlaanderen. Zij is een dochter van den gewezen minister Hen drik Baels. Wij hebben de eer en het genoegen gehad, het koninklijke huwelijk op 11 September kerkelijk in te zegenen, in tegenwoordigheid van de ouders in de kapel van het kasteel te Laecken. De burgerlijke formaliteiten werden eveneens in hetzelfde kasteel vervuld. Wij zijn gemachtigd hieraan toe te voegen, dat dit huwelijk uitsluitend het particuliere familie leven van den Koning betreft en geenerlei ge volgen zal hebben op openbaar en rechtelijk gebied. Een authentieke acte van den Koning be paalt, dat de echtgenoote van den Koning af stand doet van den titel en rang van koningin, welke voorwaarde zij zelf aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal den titel voeren van prinses van Réthy. In dezelfde acte verklaart dc Koning, dat de eventueele kinderen uit dit huwelijk geen enkel erfrecht op de kroon zul len hebben. Laat ons bidden, zeer beminde broeders, voor het behoud en het geluk van onzen Koning, opdat. Hij op het door de Goddelijke Voorzie- nigheld bepaalde oogenblik de lotsbestemming van het vaderland weer in handen moge nemen en met wijs beleid besturen. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 22.07 uur en gaat morgenmiddag te 13.01 uur onder. Onbegaanbare wegen - land mijnen - hinderlagen. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. DE RONDGANG VAN ST.NICOLAAS. Buurtver. „Eensgezindheid". Zaterdag j.l. heeft de buurtver. „Eensgezind heid" in het gymnastieklokaal der Christelijke Scholen Ooster- en Munnikenstraat het St.Ni- colaasfeest gevierd met ongeveer 200 kinderen met hun ouders. De voorzitter, de heer F. Simons opende het feest met een woord van welkom aan de kinde ren en hun ouders, de beidhoofden der scho len Ooster- en Munnikenstraat, de heeren Herf- kens en Drost, alsmede den heer v. d. Broek, eere-voorzitter der vereeniging. Nadat de Sint met Zwarte Piet zijn intrede had gedaan, begroette de voorzitter ook hen op hartelijke wijze, waarna de kinderen verschil lende liedjes zongen. Na afloop van de uitdeeling der geschenken dankte de voorzitter nogmaals de beide hoofden der scholen en de muziek, welke op uitstekende wijze zich van haar .taak hg.d gekweten. Leidsch Drankwecr omité. Het Leidsche Drankweer Comité heeft in het Federatiehuis Gerecht 10 een St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de kinderen van leden van aangesloten organisaties. Er had een poppen kast-vertooning plaats waarvan zeer genoten werd. Terwijl Nicolaasliedjes gezongen wer den. kwam de Sint met Zwarte Piet binnen; hij had voor elk kind een verrassing en vermanend woord, terwijl Piet pepernoten uitdeelde. Na het vertrek van St. Nicolaas dankte de voorzitter, de heer H. van Duuren jr.. allen, die tot l et welslagen van dit fe-.st hadden medegewerkt en den kinderen een aangenamen middag hadden geschonken. Allen gingen zeer voldaan huis waarts. A.V. „Holland". Een groote schare leden, donateurs en genoo- digden was Zaterdag-wend in „Oud-Hortus- zicht" bijeen gekomen om op waardige wijze den verjaardag van den goeden Heilige te vie ren. Dat de opzet van dezen avond ten volle ge slaagd v/as, wees de stemming wel uit, welke haar hoogtepunt bereikte toen St. Nicolaas ver gezeld van twee Zwarte Pieten, de zaal betrad en met gulle hand geschenken uitdeelde. De verzorging van het verdere gedeelte van den avond was bij conférencier Sasburg we derom in goede handen, terwijl ook The Mauna Kea Hawaiians zich van hun beste zijde deden kennen. De accordeon-virtuoos Breedijk oogstte eveneens veel succes evenals het Spaansche duo „De Dibiklns" met hun keurige zangnum mertjes. Vier Vroolijkf Vagebonden deden de zaal schudden van IV lachen. Daarnaast heb ben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd met diverse gezelschapsspelen. Voorzitter Guldemor-1 opende den avond met een toepasselijk woord, terwijl een krlchtig driewerf hoera voor de medewerkenden, die al len uit eigen kring stamden, den avond besloop

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1