LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 December 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ons Kort Verhaal Binnenland Buitenland Uit de Omstreken Treincontrole RECHTZAKEN BEURSO VERZICHT PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 DECEMBER. Leiden Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. M. de Boer van Vlissingen. Eglise Wallönne: dix heures et demie, Mr. E. Michelin Moreau, pasteur la Haye. Evang. Lüth. Gem.: Voorm. 10% uur. ds. Bieger (Bed. HJD. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 4 uur, ds. Wiersinga (Voorb. H.A.). Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur, cand. van Ommen; nam. 4 uur, dr. Westerink (Voorb. H.A.). Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, ds. Wiersinga; nam. 4 uur (Voorb. H.A.), ds. Wegge mans. Geref. Kerk (Morschweg): Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 4 uur (Voorb. H.A.), cand. van Ommen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. N. Blokker. Ver. van Vrljz, Hervormden (Volkshuis) Voorm. 10% uur, ds. Boersema. Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10)Nam. 12% uur ds. Boersema, Vrije Kath, Kerk (Vrpeewijkstraat 19): Voorm, 10% uur, pontificale hoogmis, mgr. dr. A. G. Vreede. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Y. Alkema; nam. 4 uur, ds. K. J. Brugman van Amsterdam. Ned. Herv. Kerk, Oosteinde: Voorm. 10 uur, ds. H. v. d. Linde; nam. 4 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees- dienst. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange, 10 uur Jeugddiensten A. D. en C. Oud-Kat. Kerk: Voormiddag dienst; nam. 3 uur, Vesper. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 uur, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 uur, ds. H .Moolhuizen. Alphen aan den Rijn Ned. Hed. Kerken, voorm. Julianastr.: Voorm. 10 u., ds. Stehouwer; nam. 3 uur, dr. Scheers. Wijkgebouw, Gouwsluis: Nam. 3 uur, dhr. Lekkerkerker. Oudsh.weg: Voorm. 10% uur, dr. Iterson van Oegstgeest. Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. half drie, ds. de Looze van Hilversum. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Geref. Kerken, Hooftstraat: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 3 uur, (H.A. en dankz.), ds. Hartkamp. Raadhuisstr.: Voorm. 10 uur, ds. Melles van Wartena; nam. 3 uur, ds. Mulder. De Ruyterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 3 uur, ds, Melles. Oud-Geref. Gemeente (Lok. v. Mandersloostr.) Voorm. 10 en nam. 4 uur, leesdlenst. Benthuizen Geref. Gem.: Voorm. 10% en nam. 2 3/4 uur, student L. Rijkssn van Utrecht. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds, Biesbaar; nam. 3 uur, ds. Bieshaar. Ger. Gem. Voorm. 10,30 uur, de heer v. d, Woude uit Rotterdam; nam. 2.45 uur, de heer v. d. Woude. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klüsener; nam. 4 uttr, de heer Dekker. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10% uur. ds. A. C. G. den Hertog van Rotterdam. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 4 uur, leesdienst. Evangelisatiekring: Nam. 3% urn", ds. A. W. F. Waardenburg van Utrecht. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds, Jacobs (nam. 3 uur Doopsbedlening) Geref, Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Lin deboom van Aduard (Gr.). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Klelsen. Rem. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Zuurdeeg. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur lees^ dienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur (Bed. H.D.) ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 ?n nam 3 uur ds. Heuzeveldt. Hillegom.— Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Doopbed.) en nam. 4 uur, ds. Ch, Eerhard, Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, dr. J. P. Geels van Aalsmeer. H. Avondmaal en Dankzegging. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% u, (Bed. HA.) dr G. J. Streeder van Leiden. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10,30 uur, ds. W. Th. v. d. Windt. Katwijk a,d. Rijn.— Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Warmoltz; nam. 3 uur (herdenking Chr. School) ds. G. Bos van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3% uur ds, Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Gilhuis. Geref. Gem. (Remisestr.)Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdlenst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Bed. H. Doop en nam. 2.30 uur ds. F. G. Bins- bergen. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 2.30 uur ds. Haspers. Leiderdorp Ned, Herv. Kerk: geen opgave. Geref, Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Dijk. Ned. Herv. Kerk: Vooral. 10 uur en nam. 2.30 uur^ds. Koch. Leldschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 3 uur ds. Vermet. Geref Kerk: geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Hagenbeek. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10% uur, ds. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur, cand. W. A. Krijger van Abbenes. Lisse- Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Joh. van Veenen; nam. 4 uur, ds. H. Dekker van Amsterdam, H. Doop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. Buys, Bed. HA. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uurs ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. W. C. Lamain van Rotterdam. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. Nieuwkoop Ned. Hen'. Kerk: Nam. 2.30 uur ds. De Vree van Rljnsaterwoude. Rem. Kerk: Voorm. halfelf ds. L. W van Wijn gaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 uur cand. Brouwer uit Zwijndrecht. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10.30 uur, ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Speelman, nam 3 uur, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, de heer A, v. Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Lazonder. Geref, Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. Zwijnenburg Geref. Kerk: Voorm. 10% uur ds. De Ruig; nam. 2% uur leesdienst. Noordwük-Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur en nam. 2,30 uur, ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. H. B. Visser. WEER CITROENEN VERKRIJGBAAR. Vanzelfsprekend is in oorlogstijd de aanvoer van zuidvruchten in ons land niet te allen tijde verzekerd en zal er slechts van tijd tot tijd, als de omstandigheden het toelaten, een beperkte hoeveelheid in den handel kunnen worden ge bracht. Om voor deze aanvoeren redelijke prij zen te waarborgen heeft de gemachtigde voor de prijzen voor de verschillende soorten versche zuidvruchten een z.g. mantelbeschikking ont worpen, welke thans is gereed gekomen. Vol gens deze mantelbeschikking zal aan de hand van de invoerprijzen de prijs voor elke aange voerde hoeveelheid afzonderlijk kunnen worden vastgesteld] De prijzenbëschikking voor versche zuid vruchten is voor het eerst in werking getreden, nu dezer dagen een lading Italiaansche citroe nen is aangevoerd, die voldoende is om gedu rende geruimen tijd in de behoefte aan deze vruchten te voorzien. Bovendien is de distri butie ervan onder de grossiers en winkeliers zoodanig geregeld, dat het publiek de zekerheid heeft ruimschoots tot het koopen van citroenen in de gelegenheid te zullen worden gesteld. De vastgestelde priis wordt nader bekend gemaakt. Opmerking verdient hierbij, dat de aanvoer van kleine citroenen, waarvoor een lage prijs werd opgesteld, gering is. zoodat de verkrijging van deze goedkoope citroenen niet overal is gewaar borgd. DS. G. VAN DUYL VRAAGT EMERITAAT. Wegens het overgaan naar een anderen staat des levens heeft ds. G. van Duyl, Nederlandsch Hervormd predikant te Ooster- en Westerbl'ok- ker en Schellinkhout, emeritaat aangevraagd. Ds. G. van Duyl werd op 24 Juni 1917 te Hee renveen predikant. Daarna stond hij te Assen, waar hem. wegens benoeming tot voorganger van den Nederlandschen Protestantenbond te Hilversum, eervol ontslag verleend werd. Hier werd hij benoemd tot voorganger der vrijzin nige religieuze gemeenschap. Ds. Van Duyl staat sinds 11 Juni 1939 te Ooster- en Wester blokker en Schellinkhout. Hij was gedurende zijn Hilversumschen tijd als propagandist der N.S.B. bekend, doch geraakte toen tengevolge van een conflict buiten deze beweging. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING SCREDIETEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 309 tegen 5 stemmen goedkeuring gehecht aan het crediet van 8.2 milliard dollar dat door Roosevelt was aangevraagd voor be wapeningsdoeleinden en leen- en pachthulp. Het voorstel gaat thans naar den senaat terug. (D.N.B.) OOK OORLOGSVERKLARINGEN VAN CANADA. Naar de Associated Press' uit Ottawa meldt, zal Canada waarschijnlijk het voorbeeld van Engeland volgen en eveneens een verklaring af leggen, volgens welke de oorlogstoestand be staat met Finland, ]Hongarije en Roemenië. DE AANSLAG IN PARIJS. In verband met de laatste aanslagen der af- geloopen dagen op leden van de Duitsche weer macht in de Fransche hoofdstad heeft de pre fect van politie van Parijs, admiraal Bard, een oproep gericht tot de Fransche bevolking. Deze wordt uitgenoodigd de politie behulpzaam te zijn bij de opheldering der aanslagen. Verschei dene personen zijn reeds gearresteerd. De pers geeselt deze aanslagen als misdadige handelingen, die uitgevoerd zijn door indivi duen, die in loondienst van Londen en Moskou staan. De vereeniging der Fransche pers. waar in alle beroepsgroepen van het dagbladwezen zjjn samengevat, publiceert een verklaring, waarin zij de in Parijs gepleegde daden van terrorisme scherp veroordeelt en eveneens de bevolking verzoekt mede te werken aan de op sporing der schuldigen. (D.NB.) SPAANSCHE ARBEIDERS. NAAR DUITSCHLAND. Een nieuw transport van 570 Spaansche arbei ders is naar Duitschland vertrokken. Het zijn hoofdzakelijk bouwvakarbeiders en geschoolde krachten der metaalindustrie benevens mijn werkers. (D.NB.) DE BRITSCHE ULTIMATA AAN FINLAND, HONGARIJE EN ROEMENIE. De Duitsche bladen wijden beschouwingen aan de ultimata, die door. Engeland gericht zijn aan Finland, Hongarije en Roemenië. De Voel- kischer Beobachter schrijft o.m.: schaamteloo- zer kon het innerlijke bondgenootschap niet gedocumenteerd worden dan door deze oorlogs verklaring, waarmede Engeland den medeplich tige in Moskou den 'iefdedienst van een zinne- looze solidariteit wil bewijzen. Terwijl de volken van Europa op het breede oorlogstooneel van het Oosten met zegevierende wapens een veilige toekomst smeden, wil Engeland het front der cultuur en der civilisatie tegen de bolsjewis tische barbarij versplinteren. Anders dan als een schande voor ieder geciviliseerd volk kan deze actie niet gewaardeerd worden en de drieste inmenging der Britten in de nieuwe orde der Europeesche toestanden is dienover eenkomstig behandeld. Engeland weet niets meer van recht, waardigheid en eer. (D.N.B.i DE VER. STATEN EN TURKIJE. Nauwelijks een land' of ruimte bestaat er, aldus de Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz, waar Roosevelt-thans niet zijn po litieke, militaire en propagadistische oppassers heeft. Zelfs Turkije zou hij naar de Daily Telegraph openlijk verkondigt nadat het eerst de gunst genoten heeft van de leen- en pachtwet, in zijn ban willen trekken. Voor Roo sevelt zijn dus haat en liefde slechts een mid del om zijn grenzenlooze droomen van wereld- beheersching nader te brengen bij de verwezen lijking. Ook het bolsjewisme is hem bij dit streven een welkom bondgenoot en het zou hem volkomen onverschillig zijn, wanneer bijv. de Amerikaansche stemi Europeesche cultuur volken ten offer zou brengen aan de roode horden. Ook het lot van de eigen natie kan Roosevelt niet schelen. Hij is bereid ondanks zijn plechtige beloften millloenen jonge Amerikanen buiten het land te zenden om ze daar te laten „onder- ploegen". Roosevelt droomt van de American Century en ontleent klaarblijkelijk uit de om standigheid, dat de burgers der Ver. Staten uit alle deelen der wereld bijeengekomen zijn, het recht om zijn wil op te leggen. Te betreuren is het volk, dat tegen de eigen belangen in alleen ter bevrediging van de eerzucht van zijn aan grootheidswaan lijdenden president zijn bestaan op het spel moet zetten. Want dit is zeker, aldus de Korrespondenz, evenmin als de omhoog stre- vepde naties den geringsten lust hebben om zich te mengen in Amerikaansche zaken, evenmin zullen zij toelaten, dat zij en haai- vrienden ter wille van de heerschzucht van een Roosevelt verlaagd worden tot satelliet van een Ameri- kaanschen superstaat dan wel uitgeleverd wor den aan het bolsjewisme (DNB). HET JAPANSCHE ANTWOORD AAN ROOSEVELT. In het antwoord van Japan aan Roosevelt wordt volgens de Associated Press gezegd, dat de Japansche troepen Indochina gestationneerd zijn volgens de overeenkomst met de Fransche regeering. De overeenkomst-tusschen Japan en Frankrijk houdt in, - dal vlndochina- gemeen schappelijk zal worden verdedigd en de daar aanwezige Japansche troepen zijn niet grooter dan het in het verdrag vastgestelde aantal. De langs de Indochineesche grens samengetrokken Chlneesche troepen vormen een bedreiging van de Fransche kolonie en de Japansche belangen aldaar (D.N.B.). spelletjes werden door hen vervaardigd, waar mee de kinderen zeer in hun schik waren. Anijs melk werd geschonken en dank zij de mede werking der ouders konden van de meegegeven suikerbonnen borstplaten voor de kinderen ge bakken worden. Ook kreeg ieder een speculaas pop. De tooverlantaarn werd vertoond met een paar mooie verhalen en een filmpje. St. Nico- laas met Zwarten Piet luisterden het feest op. voor wie mooie versjes gezongen werden. Het was weer een aardig feest voor de kleintjes. Van de damesbestuursleden was mevr. Wol- dringh v. d. Hoop aanwezig. St. Nicolaasfeest op de Gemeente- Bewaarschool. 1 Het St. Nicolaasfeest op de Gemeente- Bewaarschool is op prettige wijze gevierd. Het hoofd der school mej. D. W. Brandse had met haar personeel van het hout van 1500 lu cifersdoosjes aardige en stevige ameublement jes voor de kleintjes gemaakt, van oude klom pen waren prachtige zeilbootjes vervaardigd, alsmede legkaarten en teekenboekjes. De kin deren waren over dit alles zeer in hun schik. Dank zij de ouders, die suikerbonnen of sui ker hadden gegeven, kon het personeel een 250-tal borstplaatjes bakken. De Sint en Zwarte Piet kwamen zélf het feest opluisteren. St. Ni- colaasversjes werden voor hem gezongen, waar na het grabbelen naar kaakjes veel vroolijk- heid |af. De chocolademelk smaakte heerlijk. Ook van de poppenkast is genoten. In staat ge steld door de gemeentelijke subsidie, particu liere bijdragen en de medewerking der ouders was het voor de kleintjes een dag van aange name verrassingen! ZANGUITVOERING C.J.M.V.-MANNENKOOR. De eerste uitvoering van het C.J.M.V.-Man- nenköor werd in de zaal voor Christelijke Protestantsche- Belangen gegeven. Ds. C. Jongeboer opende met gebed en verheugde zich over de groote opkomst. Onder leiding van den directeur den heer L. Haasnoot werd nu gezongen „Rijst op voor Jezus" „Jonge vrome helden" en ,,'t Is uwe zaak". Het zuivere zingen van deze eenvoudige liederen valt op. In de toonzettr van den heer Haas noot werden nog eenige Oud-Nederlandsche kerstliederen gezongen. Ook het tweede gedeelte van het programma voldeed zeer. De begeleiding berustte bij den heer D. v.d. Plas. T^r afwisse ling gaf de heer J. Vink een declamatie:„Wat Seppe de Galuw aan de IJzer zag" van Pol de Mont, De heer J. van Rijn speelde op verdien stelijke wijze een paar nummers op het kerk orgel. Ds. Jongeboer bracht dank aan den directeur voor de moeite, die deze zich voor het koor geeft, alsmede den organist. Staande werd gezongen Gez. 3 1, waarna ds. Jongeboer met dankgebed eindigde. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren N. J. v. Duyven- bode en G. Zwitser en t-ot notabel de heeren J. Durieux, E. de Jong, C. Kuyt en L. Z. La- gemaat, terwijl in de vacature P. van Rossum, die bedankt had, is gekozen de heer B. J. Thijssen. Alle ge- of herkozenen namen hun verkiezing aan. KATWIJK AAN ZEE. St. Nicolaasfeest Chr. Kleuterschool. Het schoolhoofd mej. D, A. H._ Couvée en haar personeel hebben den kleuters weer een aardig St, Nicolaasfeest bereid. Talrijke voorwerpen en Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Noordwljkerhout Necl. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) ds. Den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u., ar. K. J. Brouwer. Pauluskerk: Voorm. 10,30 uur, ds, T. J. Jansen Schoonhoven (Bed. H, Doop); nam. 3 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Prof. dr. P. A. H. de Boer. Ver. van Vrijz. Hervormden (W, de Zwijger- kerk) Voorm. 10% uur, ds. J. W. van Nieuwen- huyzen van Nijmegen. Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur, cand. J. Blokland; nam. 3% uur. cand. K. v. d. Wel Geref. Kerk (Morschweg): Voorm. 10 uur, cand. v. d. Wel: nam. 4 uur, cand. J. Blokland. W. de Zwijgerkerk: Heden nam. 8 uur, advents dienst. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. 10% n nam. 3% uur. ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. Hyn. Rijnsburg Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, cand. J. v. Vliet van Zuilen; nam. 3 uur, dr. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm. 10 uur. dr. Van Niftrik; nam. 5 uur, ds. P. Pras van Katwijk aan Zee. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur, ds. Van der Loo; nam. 3 uur, ds. Post. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. H. Meyering van Katwijk aan Zee; nam. 3 uur. ds. Van der Loo. Concordia: Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 3 uur, ds. Meyering. Chr. Ger, Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, prof. v. d. Schuit van Apeldoorn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur. ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur leesdienst. Sassen helm Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 3,30 uur de, Kuiper Chr, Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdlenst. Pinkstergemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur de heer Zoutman. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam, 3 uur, ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvier, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. D. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 4 uur ds. Brnekstra van Oegstgeest. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, (Dankz. v. h. gewas), ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3,30 uur, ds. J, C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Leidscheweg 41:: Nam. 4 u., leesdienst. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. (Bed. H.D.) en nam. 4 uur ds. Vroeg ln de wey. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 3 uur ds. Smldt. Oud Geref. Gem.:, Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. de Bel. Wassenaar Geref. Kerk (Zuid)Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. R. C. Harder van Lelden. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.40 uur ds. A. Trouw van Den Haag. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk (Zijllaan): Voorm. 10 en nam. 3% uur, ds. Feringa. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en Van der Ent Braat. Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Wou brugge nam. 3 uur ds. Geref. Kerk: Dronkert. Zevenhoven Ned Herv. Kerk: Nam. 3 uur ds. S. F. van Veenen van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. 10% uur leesdienst; nam. 3 uur ds. De Ruig. Zoctcrmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en, nam. 2.30 uur dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 230 uur ds. H. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 230 uur lees dienst. Ver. tot Verbr.. der Ger. Waarh.: Voorm. TO en nam. 2.15 uur ds. v. Willigen te Rijssen. Ver. v. Vrijz. Herv - geen dienst. Zocterwoude Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Eljkman. HOOGLEERAAR IN DE AARDRIJKSKUNDIGE GESCHIEDENIS BENOEMD. De burgemeester van Amsterdam heeft gezien de voordracht van den president-curator, be noemd tot hoogleeraar in de aardrijkskundige geschiedenis in de Grieksche en Romeinsche antiquiteiten, benevens het later en middel- eeuwsch latijn aan de Amsterdamsche gemeen te-universiteit: dr. J. de Decker, aldaar. NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Ermelo (vacature ds. J. J. Tim mer), ds. H. van Dijk te den Ham (Ov.) Beroepen. Te Kortezwaag, ds J L. Springer te Blankenham. Aangenomen naar Renswoude cand, J. J. van der Krlft, thans hulpprediker,te Wlérden. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Apeldoorn (vierde predi kantsplaats), ds. A. S, Timmer te Bedum. OEGSTGEEST. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. In een der zalen van „Zomerzorg" vergader de de afd. Oegstgeest en Omstreken der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Tot afgevaardigden naar de op 15 December te houden alg. vergadering werden benoemd de heeren Jac. Uittenbogaard en L. Beumer en als plaatsvervangers de heeren J. Boekkooy en W. v. Egmond. Voor het hoofdbestuur werden candidaat ge steld in de vacature C. van Dijk de heer G. van Rijn Jr. en in de vacature C. H. Kramer de heer Th. R. de Vroomen. Enkele voorstellen tot wijziging van het reglement der afdeeling werden vastgesteld. Tot besturusleden werden gekozen de heeren A. Boekee en W. van Eg- mond. St. Nicolaas op de O. L. School. Shit Nicolaas heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de leerlingen der laagste klassen van de O. L, School aan den Terweeweg. De Sint werd door het hoofd der school den heer J. W. v. Leeuwen hartelijk ontvangen en naai de gymnastiekzaal geleid, waar hij met Zwarte Piet op waardige wijze werd toegezongen en door enkele kleintjes toegesproken. De goede Sint zorgde voor verrassingen, die zeer gewaardeerd werden. Vanmorgen was er feest voor de leerlingen der hoogere klassen, waarbij o.a. een filmvoor stelling plaats vond. RIJNSBURG. De Zondagsdienst zal morgen waargenomen door dr. F. Leerink. Bedankt. Naarden. CHR. GEREF. KERK. roor Ede. ds. M. Baan te Bussum- GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Vlaardlngen. ds M. Heikoop te Utrecht Te Mlddelharnls. ds. A. van Stuyven- berg te Yerseke. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Bedankt. Voor Groningen (tweede predikants plaats), mej. Da,. C. Soutendijk te Oldeborn (Fr.) Door Herman Antonsen. Jaap en Joop gaan samen naar de winter sport. Twee jaar voor gespaard. Salaris en vrjje dagen. Joop veertien vrije dagen op de tram gestaan. Jaap veertien vrije dagen in de straat dienst bij de politie. Eindelijk zitten ze ln den D-trein naar Zwit serland. Samen in een, overigens leeg, derde klas compartiment. Uitgelaten van pret. In Nijmegen stopt de trein. Joop gaat voor het portier staan. Misschien houden ze do ruimte. Er komt een snoezig meisje met een wollen ijsmuts en groote wanten met twee koffers aan gesleept. Blijft voor de coupé staan. Zet kof fers neer en draait portierkruk om. Joop helpt gedienstig mee. Sjort koffers naar binnen. Het meisje dankt glimlachend en gaat 'op de zelfde bank in het andere hoekje zitten. Een yfiendelijk knikje naar beiden. Joop en Jaap kijkep om strijd schuins naar het aardige toetle. Joop denkt: „Dat knikje was voor mij be-r doeld. Jaap telt-niet mee". Jaap denkt: „Dat knikje was tegen mij. Tegen Joop kan ze het niet hebben". Maar het meisje heeft het tegen allebei be doeld. En dat hindert hen beiden. Jaap voelt zich kribberig tegen Joop en Joop tegen Jaap. Emmerik en de douanen zijn gepasseerd. De trein snelt voort. Het meisje doet steeds vrien delijker. Praat mee over wintersport, waar ze óók heengaat. Jammer genoeg niet naar de zelfde plaats. Toch wel heel dicht bij elkaar in de buurt Misschien ontmoeten ze elkander nog wel op tochten Plotseling vraagt Joop: „Wie heeft eigenlijk de kaartjes?" „Wel, jij immers", zegt Jaap. „Ik? Ja, mijn eigen kaartje. Maar het jouwe?" „Jè hebt ze toch allebei?" „Ik heb ze' niet allebei." protesteert Joop. „Ik heb alleen het mijne." Jaap wordt zenuwachtig. Zoekt in. al zijn zakken Zoekt in zijn overjas. In zijn rugzak. In zijr. boffer Tusschen het lint van zijn hoed zelfs.. Vruchteloos] „Maar ik weet zeker, dat jij ze moet heb ben", houdt hij vol. „Ik heb ze niet!" Het meisje kijkt van den een naar den ander, maar zegt niets. „Wat moeten we nu beginnen?" „Tja, dat weet ik niet. Als ze aanstonds ko men controleeren en ze snappen je dan moet je een nieuw kaartje betalen en boete erbij." Jaap kijkt beteuterd. Radeloos. „Dan moet ik mijn kaartje bij de douane ver loren hebben." zegt hij somber. „Weet je wat?" raadt Joop gemoedelijk. „Kruip onder de bank, tot de conducteur er geweest is." Jaap denkt er ernstig over na. Er zit niet veel anders op. Hij kruipt mopperend onder de bank, achter de beenen van Joop en de rok ken van het meisje. Het meisje lacht tegen Joop. Joop lacht terug. Waagt een knipoogje. „We zullen wat dichter bij elkaar gaan zit ten," zegt hij tegeh Jaap onder de bank, „dan heeft de conducteur je niet zoo gauw in de smiezen." Ze schuiven dichter naar elkaar toe. Jaap ergert zich dood. Dat Joop nu zoo boft, terwijl zij eigenlijk niets" van hem hebben moest! Toch schijnen ze het gezellig te vinden en eitten knus dicht bij elkaar. Hebben pret en babbelen honderd uit. „Zeggen jullie eens," klinkt het na een half uurtje onder de bank vandaan, „is die conduc teur nóg niet geweest?' „Neen, nóg niet." „Ik houd het hier. niet langer uit." „Dat snap ik," zegt Joop. Maar hij kan ieder oogenblik komen." „Het kan me geen snars meer schelen. Ik word hier misselijk!" Jaap kruipt onder de bank uit. ,.Zeg. Joop, ben je nou mijn vriend, of niet?" vraagt hij vriendelijk. ,Ja, natuurlijk." „Nou, doe me dan een plezier en neem een tijdje mijn plaats hier in. Ik zal je heusch weer gauw aflossen." „Ben je nou heelemaalGeen denken aan. Ik stel me niet bespottelijk aan". „En ik dan?" „Nou, ja, jij! Maar ik heb nu eenmaal mijn kaartje." Het meisje'geeft heel ondeugend een duwtje tegen het schuifdeurtje der coupé. Met een duikt Jaap weer onder de bank weg en houdt zich tien minuten muisstil. Joop geniet van zijn prettige gezelschap en schuift nog wat dichter naar haar toe Ze lacht guitig. En Jaap krijgt het hoe- langer hoe benauwder. Het is stoffig en heet onder de bank. Maar hij kan zich de weelde van een tweede kaartje en boete niet veroorlooven. Dan kon hy net zoo goed meteen naar Amsterdam terugreizen En de conducteur is er nog steeds niet. Na een vol uur wurmt hij zich onder de bank uit. „Het kan me niet schelen wat er van komt! Ik ben het beu!' bromt hij. Op dat oogenblik verschijnt de conducteur. „Uw Jcaartjes, alstublieft". Jaap is snel teruggekropen en drukt zich tegen de buizen der stoomverwarming aan. Brandt zijn vingers en zijn gezicht. „Uw kaartje, mijnheer," zegt de conducteur tegen Joop. „Oalstublieft!" zegt Joop op beleefden toon en reikt hem twee kaartjes toe. „Waar hebt u twee kaartjes voor noodig,' mijnheer?" vraagt de conducteur verbaasd. „Wel, we zijn toch met z'n tweeën?" ,En die dame heeft al „Die dame bedoel ik niet," zegt Joop grin nikend, „ik ben met mijn vriend amen." „Maarwaar is die vriend dan?" „O....,, die is onder de bank gekropen," ant- wordt Joop met een doodernstig gezicht Stikkend van benauwdheid en razend van. woede krabbelt Jaap te voorschijn. De conducteur is al weg. En Joop zit nog steeds dicht naast het schat- tige meisje! •MM! (Nadruk verboden.) (Auteursrecht voorbehouden.) ZWARE STRAFFEN VOOR GROENTEN- GROSSIERS. Een dozijn groenten-grossiers r- voornamelijk uit de omgeving van Den Haag en Lelden is beboet met bedragen tot f.5 00. In vier geval len werd daarbij tevens de uitoefening van het beroep verboden eri gelijktijdig publicatie van dè tuchtbeschlkking gelast. Er kon worden be wezen, dat verschillende soorten groenten en fruit te duur waren verkocht. Het betreft hier de grossiers F. de Mooy, Valkenburgerweg 27a te Valkenburg, W. de Mooy, Spionkopstraat 40, Den Haag, J. W. van Antwerpen, Kaapstraat 105, Den Haag en G. van Egmond, Borneo- straat 5, Oegstgeest. Dezen grossiers werd ge durende resp. 3, 3, 6 en 3 maanden de uitoefe ning van hun beroep verboden. Er zijn verder maatregelen genomen om de afnemers van de grossiers, van wie de zaak is gesloten, op andere wijze te bevoorraden. AMSTERDAM, December. De effectenbeurs had heden een echt Zaterdags verloop. Het beleggende publiek gevoelde er klaar blijkelijk niets voor, om ook maar het geringste te ondernemen en er was dan ook een bijzonder groot gebrek aan orders. De handel was ln over eenstemming hiermede van minimale afmetingen. Er was geen vraag en vrijwel geen aanbod en vergeleken met de vorige slotnoteerlngen waren de koersen zoo goed als onveranderd. Dat de markt overigens een flink weerstandsvermogen ao - den dag legde bleek wel hieruit, dat ln weer wil van het gebrek aan affaire, de koersen, niet afbrokkelden maar zich zelfs goed konden hand haven. Het meest kenmerkende verschijnsel van de markt was de drukke affaire, die zich ontwik kelde In Unilevers. Dit fonds gaf onder beurstljd geregeld flinke omzetten to aanschouwen, waarbij zich de noodlge kooplust demonstreerde. Bty do opening werd gehandeld tegen 171%% en gelei delijk aan trok de koers naar boven tot 173%%, terwijl het slot op ongeveer den besten prijs van den dag kwam. Ook de overlgo ïndustrleelen wa ren goed prijshoudend. Aku's liepen bij matige omzetten naar boven van 157% tot 159%. De Phl- llpsaandeelen waren zoo goed als onveranderd. Calvó Delft waren Iets hooger en golden 127%% 128%. Klaarblijkelijk werd dit fonds door Unl- levërs mee naar boven genomen. Van Berkels werden tegen ongeveer dezelfde prijzen als giste ren afgedaan. Wat de minder courante Ïndustrlee len aangaat, zoo konden deze zich handhaven, maar de handel was onbeteekenend. Voor de di verse lappensoorten bestond geen belangstelling. Op de Petroleumafdeellng gaven Olies bescheiden omzetten te zien, waarbij een koersschommeling kon worden waargenomen tusschen 343% en 344%%. De Scheepvaartrubriek was rustig. De Dekende toonaangevende aandeelen werden tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. De diverse Indische cultuurwaarden trokken slechts geringe belangstelling. In H.V.A/S kwam het slechts te hooi en te gras tot een noteering. Ruimte voor een groote variatie was er niet. De Rubberafdee- llng was zeer stil. Amsterdam Rubbers waren iets lager en fluctueerden tusschen 326% en 328%. De minder gangbare soorten waren door elkander ge nomen iets luier. Van de Tabakken waren Dell Batavia en Oude Deli's een paar punten beter. Senembah's daarentegen eenlge punten lager De belegglngsmarkt was stil. De Nederlandsch© staatspapieren waren prijshoudend maar vrijwel ongewijzigd. Gemeentelijke en provinciale leenin gen waren verwaarloosd. Pandbrieven zeer stil, prijshoudend De Duitsche markt lag verlaten. Alleen ln kerkelijke leeningen ging Iets om, tegen ongeveer de vorige prijzen. (A.N.P.) Prolongatie-2 1/4%. Redactiestal B W Menkhorst, Buitenland en Tooneel: K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th- J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3