Engeland in oorlog met Hongarije en Roemenië BINNENLAND Spanning in het Verre Oosten blijft acuut 82sie Jadrgaig ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 No. 25062 r Verduisteren Ook met Finland De strijd in het Oosten De Amerikaansche geheime plannen Verspreide berichten Met Duïtschland voor een nieuw Europa J De reorganisatie van de politie Het scheuren van grasland EERSTE BLAD Besprekingen voortgezet Beschikbaar zijn van motorrijtuigen 17.27 uur 9.36 uur 17.27 uur 9.37 uur V. Een minister, die niet verschijnt STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Henny Telef Directie en Administratie 25041 (2 lllnenl DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv K Been L-iden De Hongaarsche minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Bardos- sy, heeft gistermiddag in het parlement mede gedeeld, dat de Engelsche regeering door be middeling van het Amerikaansche gezant schap in Boedapest de Hongaarsche regeering een ultimatieve oorlogsverklaring heeft doen overhandigen In het Engelsche ultimatum wordt ge zegd: Engeland acht zich met Hongarije van 6 December af om middernacht in staat van oorlog te bevinden, indien Hon garije tot middernacht van den vijfden Sep tember zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt. De Hongaarsche regeering heeft deze onge rechtvaardigde verklaring van Engeland voor kennisgeving aangenomen en is er van over tuigd, dat het geheele Hongaarsche volk achter zijn regeefing staat. De verklaring van den minister-president werd door het huis van af gevaardigden met groote geestdrift begroet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hongaarsche volk de houding van de re geering van Hongarije, die den Engelschen ultimatieven eisch van de hand heeft gewezen, eenstemmig goedgekeurd. (D.N.B.) Uit Boekarest wordt gemeld: De Roemeensche regeering heeft aan den zaakgelastigde van de Ver. Staten het ant woord van Roemenië overhandigd op een 1 De cember ingedienden Engelschen ultimatum. De Roemeensche regeering wijst daarin den eisch van de Britsche regeering, haar gevechtshandelingen tegen het bolsjewisme te staken en haar troepen tot den Dnjestr terug te trekken van de hand. Men is voorloopig niet voornemens de nota te publiceeren. Volgens inlichtingen uit offi- cieele bron zijn er ook geen verklaringen over de notawisseling te verwachten. (D.N3). e Volgens Engelsche berichten is ook aan Fin land een dergelijke ultimatieve eisch gesteld, zoodat aangenomen kan worden, dat ook tus- schen Engeland en Finland de oorlogstoestand is ingetreden. De sovjet-unie zou dus haar zin hebben ge kregen Het DN3. meldt, dat gisteren geen opmerke lijke verandering in de situatie aan de fronten in het Oosten is ingetreden. De bolsjewistische massa-aanvallen in de Zuidelijken sector heb ben ondanks de grootste krachtsinspanning geen vorderingen meer gebracht. De eerste gevolgen van de geweldige verliezen, die de bolsjewieken hier hebben geleden, lijken reeds zichtbaar te worden. De frontlijn loopt, nog steeds ten Oosten van Taganrog. De Duitsche luchtmacht heeft in het gebied rondom Rostof een waarlijk vernietigende actie ontplooid en alle vijandelijke concentraties reeds in de kiem onder een hagel van bommen be dolven. De sovjet-actie in de lucht neemt steeds meer af. In den centralen sector bij Moskou vriest het weer fel. terwijl er sneeuw valt. Maar zelfs een vorst van 25 graden kon het opdringen der Duitsche troepen niét noemenswaard belem meren. In den Noordelijken sector wordt Leningrad door het zware Duitsche geschut bestookt. Hoog oplaaiende vlammen toonden Donderdag, dat er munitie-opslagplaatsen van den vijand waren getroffen. Nieuwe uitvalspogingen der beleger den werden verijdeld: HANGÖ'S BEZETTING. De stad Hangö en het omliggende gebied zijn naar uit een Finsche mededeeling blijkt, goed bewaard gebleven. De kerk, vele openbare ge bouwen en het meerendeel der kleine houten huizen zijn onbeschadigd. De watertoren en het raadhuis daarentegen zijn verwoest. De kerk was door de bolsjewisten gedegradeerd tot bio scoop. De Finsche troepen, die de stad binnendron gen, troffen buitengewoon hechte versterkingen aan, die bestonden uit talrijke nesten van ver zet, verdedigingslinies, loopgraven en geheele dorpen van kazematten. (D.N.B.) DAGORDER VAN MANNERHEIM. De opperbevelhebber van het Finsche leger, veldmaarschalk Mannerheim, heeft ter gelegen heid van den Finschen zelfstandigheidsdag op heden de volgende dagorder aan de troepen uitgevaardigd: Vandaag, den 24sten verjaardag van de zelf standigheid van ons land, staan onze strijd krachten weer, evenals twee jaar geleden, tegenover den vijand. Op den zelfstandigheids- dag van 1939 moesten wij den druk der horden van het Oosten alleen tegenhouden. Slechts de onvergelijkelijke dapperheid van ons helfhaftige leger heeft ons toen behoed voor den ondergang onzer jonge zelfstandigheid. Thans behoeft het leger niet alleen te strijden. Aan onze zijde vechten thans tegen den reusachtigen vijand in het Oosten vele volken van Europa, vooral het Duitsche volk. In December 1939 twijfelden wij op onzen wachtpost er niet aan, welk lot ons volk was toegedacht. Maar ons vaste besluit om tot het uiterste te-strijden, was gegrond op den eensgezinden wil van ons volk. Op den zelfstandigheidsdag van hedenheeft ons leger een verdedigingsoorlog achter zich, die het sedert vijf maanden van overwinning naai- overwinning heeft gebracht. Bezield dooi den ongebroken wil tot zegevieren, heeft het het verloren Karelië heroverd en zich stap voor stap zijn weg steeds dichter bij het doel ge baand. welk doel de definitieve beveiliging van de zelfstandigheid van ons vaderland is. Een volk moet steeds bereid zijn voor zijn vrijheid te strijden. Tijdens de korte tijdspanne onzer politieke zelfstandigheid was ons volk reeds voor de derde maal gedwongen naar de wapens te grijpen. De huidige strijd is de voortzetting en de definitieve afsluiting van onzen langen zelfstandigheidsstrijd. Soldaten! Uit uw winspannmg groeit vrede en zegen voor ons volk en zijn toekomstige ge slachten. De zwaarste beproevingen zijn achter den rug. Nog moeten wij doorzetten, tot de strijd om de beveiliging van onze zelfstandig heid gevoerd is tot de definitieve overwinning. (D.N.B.). STIMSON GEEFT DE ECHTHEID TOE. De Amerikaansche minister van oorlog, Stim- son, heeft in de persconferentie de echtheid van het door de Chicago Tribune gepubliceerde do cument toegegeven.Hij beweerde evenwel, dat het hier een onvoltooide studie der wapenbehoeften voor de verdediging betrof, welke door den gene- ralen staf was uitgewerkt. Het betrof hier naar Stimson hieraan toevoegde, niet een door de regeering aanvaard program. De publicatie van het document zal wellicht, de verdediging bemoeilijken. Het ergste van deze publicatie is evenwel het feit, dat er een groep Amerikanen bestaat, wien het zoozeer aan vaderlandsliefde en loyauteit jegens de regeering mankeert, dat zij dergelijke documenten publi ceeren. (D.N.B.) HITLER ONDERSCHEIDT KAPITEIN VAN DE CORMORAN. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft den commandant van den hulpkruiser Cormoran, fregattenkapitein Detmers, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Fregattenkapitein Detmers heeft als comman dant van den hulpkruiser Cormoran, zooals in het weermachtbericht van 3 December werd medegedeeld, den Australischen kruiser Sydney vernietigd en meer dan 70.000 ton vijandelijke koopvaardij scheepsruimte tot zinken gebracht- (D.N.B.) TURKSCHE POLITIEK ONVERANDERD. Volgens den zender te Ankara hebben Turk- sche parlementaire kringen verklaard, dat het Amerikaansche besluit, op grond van de leen- en pachtwet wapens en ander oorlogsmateriaal aan Turkije te leveren, niet beteekent dat de Turksche buitenlandsche politiek veranderd is. Deze politiek is duidelijk omschreven en zal niet gewijzigd worden. Zooals verder de Washington Star schrijft, is de Turksche regeering over de toepassing van de leen- en pachtwet in het geheel niet geraad pleegd. Veeleer zijn Roosevelt en Churchill het over dezen stap eens geworden. De Turksche gezant verklaarde eerst uit de pers van de aangelegenheid kennis te hebben gekregen. Turkije, aldus - de Washington Star, heeft niets onderteekend, en ook geen ver plichtingen jegens de Ver, Staten op zich ge nomen. (D.NB.) In verband met liet besluit van den secrè-' taris-generaal van het departement van Justitie tot opheffing van het ambt van directeur-ge neraal van politie, verneemt .,De Tijd", dót de bevoegdheden, aan dit ambt verbonden, zijn overgegaan op mr. L. J. Broerse. Aan hem was sinds geruimen tijd de '-[.or ganisatie van de Nederlandsche politie opge dragen. DE AANGEMELDE OPPERVLAKTE STEMT TOT VOLDOENING. Naar aanleiding van het afloopen van den termijn, binnen welke het vrijwillig scheuren van grasland onder toekenning van premie kon geschieden, heeft het A.N.P. een onder houd gehad met ir. G. Veenstra, inspecteur van den landbouw, omtrent de verkregen resulta ten. Deze sprak zijn groote erkentelijkheid uit over hetgeen vrijwillig werd aangemeld. Laat men vooral niet uit het oog verliezen, dat tal van grasboeren offers hebben gebracht, die zwaar voor hen wegen. Alhoewel thans reeds vaststaat, dat met de opgegeven oppervlakte de 100.000 h.a. zijn be reikt, ja zelfs is overschreden, kunnen nog geen definitieve cijfers worden bekend gemaakt. De telling is razend snel gegaan. Dubbele opgave was mogelijk, aangezien zoowel bij rijksland- bouwconsulenten alsmede bij gewestelijke land- bouw-crisisorganisaties scheuring kon worden opgegeven. Daarnaast mag niet uit het het oog worden verloren, dat het nog lang niet zeker is, dat het opgegevene ook inderdaad zal wor den goedgekeurd. Dit hangt geheel en al af van het inzicht der rijkslandbouwconsulenten in de desbetreffende gebieden. Zoo heeft b.v. deland- bouwconsulent in Brabant te kennen gegeven, dat hij liever geen opgegeven uiterwaarden voor scheuring accepteert. Voorts bedenke men, dat de opgegeven oppervlakte geen netto, maar een bruto cijfer beteekent. Op een vraag, in welk gebied naar verhou ding het meest werd gescheurd, deelde de heer Veenstra mede, dat vooral het Zuid-Oostelijk deel der provincie Groningen, bijzonder goed voor den dag is gekomen. Ook in de provincie Utrecht zijn de resultaten zeer goed te noemen. Tegengevallen daarentegen is het opgegeven areaal in Oostelijk Brabant alsmede in de pro vincie Drenthe, waar men nog niet aan het verwachte percentage-tóe is. Over het algemeen was ir. Veenstra zeer te vreden over de aangifte in de nabijheid der groote steden, waar ruim 6.000 h.a. voor scheu ring werd opgegeven. De aangifte evenwel in de twee „Hollanden" bleef eenigszins beneden hetgeen werd verwacht. Dit is jammer, want uit hoofde van een vervoerstechnisch standpunt zou het wenschelijk zijn, wanneer vooral in de nabijheid der groote steden flinke hoeveelhe den aardappelen zouden kunnen worden ver bouwd. Voor de werkverschaffing in de groote steden zou het daarnevens zeer nuttig zijn, wanneer tot aanbouw van aardappelen in de onmiddellijke nabijheid kon worden overgegaan. Thans reeds worden met den meesten spoed plannen uitgewerkt, door het bureau „aardap pelen verbouw". DU Nummei bevat DRIE Bladen De Japansche onderhandelaars in Washing ton, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst, heb ben het antwoord van Tokio op de vragen van president Roosevelt in zake de troepenbeweging in Fransch Indochina overhandigd. Volgens genoemden nieuwsdienst zou ambas sadeur Koeroesoe verklaard hebben te hopen, dat de besprekingen tusschen beide landen worden voortgezet. Naar uit Washington, wordt gemeld, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken aan gaande het Japansche antwoord op de vragen van president Roosevelt bekend gemaakt, dat men het innemen van eenig standpunt te dien aanzien aan het Witte Huis moet overlaten. (DNB). ROOSEVELT TERUGHOUDEND OP PERSCONFERENTIE. President Roosevelt heeft, naar „Associated Press" meldt, in de persconferentie verklaard, dat hij met zijn minister van buitenlandsche zaken, CordellHuil, beraadslaagd heeft, alvo rens deze met de Japansche onderhandelaars in conferentie ging. Voorts wordt nog gemeld, dat president Roo sevelt zeer terughoudend was, In zake de sen- sationeele onthulling van de „Chicago Tribune" en de „Washington Times Herald" over de plannen der Ver. Staten om een reusachtig ex peditiecorps naar Europa te sturen, weigerde Roosevelt eiken commentaar en verklaarde hij slechts, dat de minister van oorlog, daarover iets te zeggen zal hébben. JAPANNERS VERLATEN MEXICO. Naar verluidt is de Japansche gezant te Mexico Yoshiaki alsmede de tweede gezant schapssecretaris tot het uitbrengen van rap port naar Japan geroepen. Naar men zegt hebben ook 40 tot 100 in Mexico wonende Japansche gezinnen het Japan sche gezantschap verzocht hun bij de terugreis naar Japan op het eerste beschikbare Japansche schip behulpzaam te zijn. Verder is er nog het feit, dat Japansche on derdanen hun bezittingen in Mexico overhaast getracht hebben te verkoopen, daar zij het voor onvermijdelijk hielden, dat Mexico, in geval van een conflict tusschen de Vereenigde Staten en Japan, aan den oorlog zal deelnemen. (U.P.) INTREKKING VERLOVEN BIJ AUSTRALISCHE LUCHTMACHT. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister van Luchtmacht de intrek king van alle verloven bij de Australische lucht macht en bij de troepen in Darwin bekendge maakt. Als reden voor dezen maatregel noemde de minister de „verscherping van den toestand in j het Verre Oosten". (D.N.B.) BRITTEN MOETEN THAILAND VERLATEN. Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft het Britsche gezantschap Donderdag allen Britschen onderdanen ook den Britsch-Indiërs, opdracht gegeven Thailand zonder verwijl te verlaten. Deze bekendmaking is onmiddellijk gevolgd op een soortgelijk bevel, dat de Amerikaansche ge zant heeft gegeven. Naar verluidt wonen in Thailand 300 Britsche onderdanen, terwijl het aantal Britsch-Indiërs 30.000 bedraagt. OOST-AZIATISCHE CONFERENTIE BIJEEN. In tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken en financiën is te Tokio de Oost-Aziatische economische conferentie ge opend, waarvoor o.a. de minister van landbouw van Mandsjoekwo en minister Tsjengoetjuen uit Nanking te Tokio waren aangekomen. Minister van buitenlandsche zaken, Togo, sprak als eerste op de conferentie. Hij wees op de noodzakelijkheid om een nieuwe economi sche orde te vestigen op het gebied van de pro ductiestijging en op de ontwikkeling van de beschikbare grondstoffen om de economische krachten van alle volken in Oost-Azië te ver sterken. De politiek van Japan ten aanzien van het bijleggen van het conflict met China is evenals voorheen gericht op het vestigen, van eer. nieu we orde in Oost-Azië, die op haar beurt een permanenten vrede en welstand voor de ge heele wereld moet brengen. Echter, zoo zeide Togo Verder, wordt de recht matige politiek van Japan door Engeland en Amerika niet begrepen en de door Japan voor genomen nieuwe ordening ontmoet groote te genwerking (D.N.B.) INCIDENT AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. De woordvoerder van het Kwantoeng-leger heeft medegedeeld, dat een Japansche grens- patrouille door vijftien „bolsjewistische agen ten" is aangevallen. Zij drongen Mandsjoerijsch gebièd binnen. De indringers werden door de Japansche pa trouille teruggedreven. Zü lieten een doode achter. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat deze poging van bolsjewistische agenten om Mands- 'joerijsch gebied binnen te dringen, moeilijk als een vriendschappelijke geste der Sovjets kan worden beschouwd en eerder „duistere voor nemens" doet vermoeden. (D.N3.) Met nadruk wees ir. Veenstra op het feit, dat de Nederlandsche overheidsinstanties ten aan zien van het scheuren van grasland rekening zullen houden met billijkheidsoverwegingen. Men zal- billijkheid betrachten, opdat degene, die nauwelijks of in het geheel niet. scheurde, geen voordeel zal behalen boven zijn naaste, die wel aan zijn plicht heeft voldaan. Daarom ook zal alsnog worden overgegaan degenen, die niets vrijwillig opgaven en toch daarvoor dui delijk in aanmerking kwamen, den scheurplicht op te leggen Als gevolg van de toenemende moeilijkheden bij de afwikkeling van het wegverkeer is het noodzakelijk nauwkeurig toezicht te oefenen op de voertuigen der districten. Reeds volgens de thans geldende wettelijke bepalingen behoorde het tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer de noodige vervoergelegenheid voor vitale transporten te garandeeren, hetzij door requisitie van auto's, hetzij langs den weg van overleg. Daarbij is evenwel gebleken, dat tal van on dernemers en tusschenpersonen, veelal met voorbijgaan van verordening No. 86/1940 van 5 Augustus 1940 over wisseling van verblijf, voertuigen hebben verkocht of door hun bemid deling hebben doen vertrekken naar andere districten of ook naar het buitenland, zoodat in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon worden beschikt. Derge lijk eigenmachtig optreden kan onder de hui dige omstandigheden leiden tot ernstige moei lijkheden bij de afwikkeling van het wegver keer, dat in het algemeen belang ligt. en moet worden verhinderd. Een nieuwe verordening van den secretaris generaal van het departement van waterstaat, afgekondigd in verordeningenblad 49 van 5 De cember 1941 onder nummer 220/1941, bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of andere vervreemding, iedere wisseling van meer dan vijf dagen in het verblijf, elke uitvoer en elke verhuren of andere vorm van beschikbaarstel ling van vrachtauto's van een ton laadvermo gen en meer of van autobussen naar het bui tenland goedgekeurd moet worden door den rijksinspecteur van het verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toepas sing op den eigenaar of houder van den vracht auto, maar ook op personen, die voor dergelijke handelingen hun medewerking of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op - hande lingen ter voorbereiding hiervan: zoo wordt met name het opgeven van advertenties, die ge noemde verboden handelingen beoogen, even eens onderworpen aan de goedkeuring van den bevoegden verkeersinspecteur. Voor de verleening van dergelijke vergun ningen is bevoegd de rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de standplaats van den auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer verorde ning kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste f.3000, terwijl bovendien de betrokken auto in beslag genomen kan worden. Tegen overtreders zal met strengheid worden opgetreden. De rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en economie) maakt hieromtrent bekend, dat ook toestemming noodig is, wan neer sprakeis van een handeling ten gunste van een persoon, die de Duitsche nationaliteit bezit, of ten gunste van een Duitsche firma of een Duitsche instantie in en buiten Nederland. Verzoeken van dezen -aard worden door den verkeersinspecteur voorgelegd ,aan den ge machtigde voor het verkeer over den korten afstand. PROF. DR. H. C. L. E. BERGER GAAT HEEN. Wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd zal de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevens directeur van den vee- ar tsenijkundigen dienst, prof. dr. H. C. L. E. Berger, op 31 December a.s. den dienst verlaten. Er heeft zich een commissie gevormd, teneinde aan het afscheid, hetwelk zal olaats 'ïnónn on 27 December a.s. in den nieuwen stadsschouw burg te Utrecht, een eenigszins plechtig karakter te verleenen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Met ingapg van 15 December a.s. is benoemd tot burgemeester van de gemeente Nootdorp de heer G. A. Visser. Herbenoemd zijn tot burgemeester de hecren mr. A. Kleijn van de gemeente Zweeloo, P. J. Peereboom van de gemeente Broek in Water land, R. D. C. M. van Slüpe van de gemeenten Goudriaan en Ottoland en H. Bergman van de gemeente Gouderak. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 3 Decem ber j.l. is benoemd tot commissaris van rijks politie. S. M. Oosterhoff, commissaris van po litie te Sneek. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt vanavond op om 20.07 uur en gaat morgen om 11.54 uur onder; zü komt dan weer op om 21.04 uur en gaat Maandag middag om 12.29 uur onder. DE AFFAIRE MET MINISTER VAN MOOK WERPT EEN SCHRIL LICHT OP DE GEVLUCHTE NEDERLANDSCHE REGEERING TE LONDEN. (Van onzen politieken medewerker). E ENIGEN tijd geleden werd er melding ge maakt van de benoeming van den heer Van Mook, directeur van het departement van economische zaken in Nederlandsch Oost- Indië, tot minister in het kabinet der gevluchte Nederlandsche regeering, welke thans haar zetel te Londen heeft. In deze benoeming kon men een zekeren gedachtengang in koloniale rich ting zien. Thans bereikt ons plotseling het be richt, dat de gouverneur-generaal van Neder landsch Oost-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, in verband met oorlogsgevaar in den Stillen Oceaan, den heer Van Mook niet naar Londqn kan laten ver trekken, daar zijn aanwezigheid in Indië van grooter waarde is. Een minister, die niet verschijnt.Het klinkt vrij laconiek. De omstandigheden in het Verre Oosten zijn van een dergelijke belangrijkheid, dat de ministerspost in Londen wel onbezet kan blijven, meent men in Batavia. Inderdaad, het is de waarheid. Wat voor een taak heeft de gevluchte regeering nu eigenlijk nog in Lon den te verrichten? Zjj Staat immers machteloos tegenover de Angelsaksische machthebbers, die met het Ne derlandsche belang overzee omspringen, zooals zij dit zelf believen Wij hebben voorbeelden te over. Allereerst was het Curasao, terwijl later Suriname het duidelijke voorbeeld was van de willekeur der kapitalistische machten in wier net de geëmigreerde regeering gevangen zit. Dat deze gevluchte regeering in werkelijkheid niets te vertellen heeft en om in de Britsche terminologie te spreken voor de show in Londen zetelt als de Nederlandsche regeering bleek onlangs overduidelijk uit de publicatie van het telegram inzake de bezetting van Suriname door de Vereenigde Staten van Amerika, het welk in flagranten strijd was met het latere gebeurde, waaruit de onmondigheid duidelijk naar voren kwam. Thans zegt de gouverneur-generaal in Batavia dat de heer van Mook nog geen deel van het babinet kan uitmaken. En dat nog wel tegen zijn superieuren te Londen! In wer kelijkheid bedoelt de gouverneur-generaal ermede dat het v/erk te Londen toch niet van zoo'n ge wicht is, dat men daarvoor een hoogen ambte naar in Indië van zijn post moet laten gaan om in Londen uitsluitend ja te gaan knikken en een marionet te zijn in het Britsche theater, waarin al zoovele internationale gezelschappen een plaatsje hebben Verkregen, omdat hun nergens ter wereld meer contracten werden aangeboden. Zij hadden him tijd gehad. Niemand treurde daar om. Velen in ons land hebben nog de gedachte, dat de regeering te Londen onder leiding van mr. Gerbrandy veel goed werk verricht. Tot voor kort zullen zij nog in dien waan gebleven zijn, maar nu niemand minder dan de gouverneur- generaal van Indië openlijk bekend maakt, dat de nieuw benoemde minister van Mook nog niet kan verschijnen, zal men daarin toch de uit spraak van den hoogsten bewindsman van Indië moeten erkennen, dat het kabinet te Lon den eerst op de tweede plaats komt. Het feit alleen, dat gezegd wordt, dat men den heer van Mook nog niet uit zijn functie kan laten heen gaan, dus dit misschien pas op een later tijd stip kan doen, bewijst overduidelijk, dat de gouverneur-generaal in Indië er zich van be wust is dat het werk van de gevluchte regeering in Londen pas op de tweede plaats komt en on dergeschikt is aan alle andere belangen, die er thans zijn. Al met al werpt een schril licht op de situatie, welke zich te Londen voordoet. H. A. G. LEÏDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUMVER. „DE NATUURVRIEND". Dr. G J. Barends besprak voor de Leidscho Aquarium- en Terrarium-Vereeniging „De Na tuurvriend" de waarnemingen, welke in het zoölogisch laboratorium alhier sinds Mei j.l. gedaan werden. De geprojecteerde foto's waren van mej. v. Roon. In de natuur heeft paarvorming op verschil lende manieren plaats. Vaak verzamelen de mannetjes en de wijfjes zich op bepaalde plaat sen. Als voorbeeld noemde spr.: vogels, paling, zalmen enz In de meest geschikte gebieden worden dan weer geschikte plekken gezocht. De Clchlide concentreeren zich voor de paarvor ming in bepaalde streken. In een aquarium zoe ken de mannetjes geschikte nestplaatsen uit, bij voorkeur in een hoek om zoodoende in den rug tegen vijanden gedekt te zijn. Uit dit ge bied verjagen zij dë andere mannetjes. Komen andere binnen een territorium, dan is de be handeling door het mannetje vijandig, zooals aanvallen, bijten en inponeerhouding door op zetten van de vinnen en uitzetten van het kieuw membraam, zich grooter en machtiger maken. Een rijp wijfje gaat niet inponeeren en zet haar vinnen niet op. Het mannetje begint wel te inponeeren en te stooten, doch het wijfje valt niet aan. en gaat ook niet weg. Het vech ten blijft dan achterwege en inponeeren wordt dan pronken Het eieren leggen duurt 2 uur waarin ongeveer 400 eieren gelegd worden. Zijn de jongen uitgekomen, dan leiden de ouders het schooltje afwisselend. Ten slotte werden nog tal van bijzonderhe den besproken van de cichlasoema meeki en de hermichromis-soorten. AFSCHEID VAN DR. W. STUURMAN. In een op Woensdag 17 dezer des namiddags te half drie in den Foyer van de Stadsgehoor zaal alhier te houden bijeenkomst, zal doof het Gemeentebestuur afscheid worden genomen van dr. W. Stuurman als directeur van het Open baar Slachthuis en hoofd van den Centralen Keuringsdienst van Vee en Vleesch van deze gemeente.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1