Ds. G. BOS LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 5 December 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN Officieele Kennisgevingen De bezielende kracht Binnenland Geval van gasverslikkïng bleek moord Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland Verklaringen van den Japanschen woordvoerder RECHTZAKEN Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsbericht BEURSOVERZICHT Laatste Berichten Stadsnieuws Nic. Slootjes overleden SPORT Binnenland Extra winteruitkeering voor werkloozen Uit de Omstreken 1881-1941 EEN GROEP, DIE ONDANKS ALLES, TOCH BLIJFT DOORZETTEN. (Van onzen politieken medewerker). SLECHTS een positieve en opbouwende taak opvoedend op een manier, die het volks bewustzijn versterkt en bovenal onzen volksaard in stand houdt, kan de eenig juiste zijn. Van deze groote taak zijn velen zich nog niet bewust. Men zoekt in sommige 'kringen helaas nog al te vaak naar werk in negatieven zin. En de wijze, waarop zulks gedaan wordt, grenst vaak aan 't ongeloofelijke. Een eindeloos geduld moet men toch hebben om al deze ne gatieve praktijken te kunnen uitdenken. Het is jammer, dat men in een periode, waarin alle krachten zoo van noode zijn, nog menschen aantreft, die den kostbaren tijd opofferen aan een dergelijk minderwaardig gedoe. Het nega tivisme is in alle tijden verkeerd gebleken; een her-oriënteering, een oogenblik, waarop de ge wone loop der dingen wordt omgebogen, en een nieuw gezichtspunt in het maatschappelijk le ven zich op de geheele linie voordoet, kan on mogelijk door negatief werken in den weg wor den gestaan. De natuurlijke loop der dingen moet zijn be slag kunnen krijgen. Het is immers onmogelijk, dat een vorming van de wereld in een anderen stijl te niet gedaan zou kunnen worden gedaan door groepen, die oude, niet meer passende ma ten, willen aanwenden in een periode, waarin men objecten heeft, die de vroegere draag wijdte verre overtreffen. iedereen is er zich van bewust, dat het oude niet meer terugkeert. En dat is van groot be lang. Alleen de wijze, waarop het nieuwe ten uitvoer zal worden gebracht, daarover zijn allen het nog niet eens geworden. Als men de weten schap bezit, dat er een nieuwe samenleving komende is, waarin alle krachten moeten wor den aangewend om de opvoedende taak te ver vullen, dan zal men het er toch over eens zijn, dat deze taak slechts positief en opbouwend dient te zijn. Het zijn de groepen van negativisten en po sitivisten, die hier in dezen strijd tegenover elkaar zijn gaan staan. Het zijn groepen, die twee totaal verschillende opvattingen huldigen, n.l. wantrouwen en vertrouwen. VERTROUWEN in de toekomst, dat is het schoonste begrip wat men zich denken kan. Want vertrouwen in een bepaalde zaak geeft bezieling en deze bezieling maakt den strijder sterk. Het geeft kracht, moed en opofferings gezindheid, de onontbeerlijke factoren in het welslagen van de taak, waarvoor men gesteld is. En deze bezieling wordt slechts aangetroffen in die groep van strijders, die ondanks alles, toch blijft doorzetten, omdat zij het geloof be zit in de uiteindelijke overwinning. Ondanks den grootstèn tegenstand heeft deze groep van strijders zich in het verleden kunnen handhaven, omdat in het vaandel de leuze prykte van de positieve en opbouwende taak in dienst van het volk, waarvan deel wordt uitgemaakt. Men kan het met die groep van nationaal-socialisten eens zijn of niet, doch het valt niet te ontkennen, dat zij zienderoogen groeit en steeds grooteren weerklank gaat bin den in veler harten. De oorlogsomstandigheden zijn hard en zul len in de nabije toekomst zeker niet gemakke lijker worden. Doch reeds nu blijkt, dat een rechtvaardiger gemeenschapsleven kan worden bereikt. De mogelijkheden hiertoe zijn door -de huidige omstandigheden beperkt, daardoor is het alleszins aanneembaar te zeggen, dat de toekomst een vervolmaking zal brengen, die wars van kapitalistische machten en persoon lijke en groepsbelangen, een periode zal zijn van opgang in den ruimsten zin van het woord. Positivisten werken aan dit doel mee met in zet van hun geheele persoon. En zij doen dit in vele gevallen met inzet van hun leven. Daar naast staan de ontelbaren, die zich den laster van verburgerlijkten op den hals halen. Zij hebben zich ingezet voor het doel zonder daarbij te denken aan eigen gewin, doch in hun harden strijd slechts het geheele Nederlandsche volk voor oogen houden. Zij kunnen niet ver liezen. omdat zij de bezielende kracht in zich hebben, welke hun de zekerheid tot welslagen schenkt. Het is de opbouwende en positieve taak, die iets verhevens bevat. Daartegenover treft men de schrille tegenstel ling aan van hetwerk der negativisten, die zonder doel, zonder ideaal, uitsluitend de taak van slooper verrichten. Het wederom geloof hechten in de grootheid en de vele deugden, deze taak der positivisten stemt allen toch sympathieker. H. A. G. Zooais reeds is medegedeeld, werd Woensdag mórgen in een perceel in de Deimanstraat te Den Haag een geval van gasverstikking gecon stateerd. Dien ochtend omstreeks 9 uur werd op de gang van de eerste verdieping dezer portiek de 40-jarige met haar vader aldaar wonende mej. Sch, bewusteloos aangetroffen. In de gang vond men in een kabinet aan de straatzijde den 20-jarigen medebewoner H. levenloos op bed. Hoewel aanvankelijk de indruk kon ontstaan, dat hier van zelfmoord sprake was, hebben re chercheurs van den justitieelen dienst onder leiding van commissaris v. d. Heuvel en inspec teur Groeneveld een diepgaand onderzoek in gesteld. Hierbij werden verdachte ontdekkingen gedaan en als gevolg hiervan is thans tegen de vrouw, die nog in een ziekenhuis wordt ver pleegd, proces-verbaal opgemaakt wegens ver denking van moord op den jongeman. Omtrent de beweegredenen, die haar tot dit misdrijf zou den hebben gevoerd, bestaat nog geen zekerheid. In ieder geval is roof geen drijfveer geweest. DISTRIBUTIE VAN MELK. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij vestigt er de aan dacht op. dat de geldig verklaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen elk recht geven op het koopen van twee rant soenen melk. Een rantsoen melk blijft gesteld op 13/4 liter. De met „47a" gemerkte bonnen geven dus recht op het koopen van 3J,j liter melk. De hoeveelheid, die wekelijks beschikbaar wordt gesteld, is derhalve ongewijzigd geble ven. Het bovenstaande geldt niet voor de bonnen der reeds in gebruik zijnde, z.g. roode melk kaarten, die in gebruik zijn in de gebieden, waar de melk niet gestandaardiseerd wordt. De met ,,47 melk 1" gemerkte\bonnen van de roode melkkaart geven recht op het koopen van 13/4 liter melk. In tegenstelling met het destijds gepubliceer de, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen van de met „d n" gemerkte kaarten in het geheele land geldig zijn, doch de bonnen van de met „d m" gemerkte kaarten uitsluitend in die gemeenten, waar „d m" kaarten zijn uit gereikt. Bij verhuizing van een gemeente, waar „d m" kaarten zijn uitgereikt, naar een gemeente waar „d n"kaarten zijn uitgereikt, kunnen de kaarten „d m" worden omgeruild voor „d n"kaarten. Hiertoe zal echter slechts worden overgegaan, indien uit de distributiestamkaart, die aan den plaatselijken distributiedienst wordt overgelegd, verhuizing blijkt. NEDERLANDSCHE BOEREN IN HET OOSTEN. De Krakauer Zeitung meldt, dat de eerste groep Nederlandsche boeren, die naar het Oosten zijn vertrokken, als bedrijfsleider zullen optre den in de dorpen, hofsteden en de vroegere kolchozen, waar zij met hulp van de bevolking de landbouw-mogelijkheden van het Oostelijke gebied zullen exploiteeren en aan de voorziening van Europa dienstbaar zullen maken. De eerste groep bestaat'uit een honderdtal boeren. Nieuwe groepen zullen binnenkort volgen. In Januari zullen zich waarschijnlijk 400 Nederlanders als kolonist naar het Oosten begeven. De leeftijd der b-eren van deze eerste groep DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. (Verplichte inschrijving bij brandstoffen- leverancier) Het is gebleken, dat velen nog niet voldaan hebben aan hun plicht, het inschrijven bij een vasten leverancier, waarover mededeeling is ge daan in de dagbladen dd. 5 November j.l. Ten overvloede wordt nog eens met nadruk gewe zen op het volgende: le. Houders van bonkaarten J, K\of L, al of niet aangevuld met een bonkaart voor kookdoeleinden. losse bonnen of periodebon nen (b.v. voor toeslag groote gezinnen, toe slag voor ruimten met bijzondere doelein den, kamerverhuur) moeten in het vakje „aanteekeningen" op hun „hoofd"stam- kaart door hun brandstoffenleverancier diens code- of registratienummer laten invullen. 2e. Houders van speciale brandstof-identiteits kaarten (dus grootverbruikers in de groe pen B, C, D. en E.) moeten bovenbedoelde aanteekening laten plaatsen op hun brand stof-identiteitskaart. 3e. Alle overige verbruikers (kleinverbruikers in de groepen B, C, D, en E), die geen brandstof-identiteitskaart hebben, dienen een inschrijvingskaart van hun leverancier in hun bezit te hebben, waarop vermeld staan naam, adres, code- of registratie nummer van den leverancier, benevens naam en adres van den verbruiker. 4e. Bovenbedoelde inschrijving is slechts mo gelijk bij den tegenwoordigen leverancier, of indien men meerdere leveranciers heeft, bij een van hen. 5e. Met nadruk wordt cr op gewezen, dat zij, die niet aan hun inschnjvingsplicht heb ben voldaan, uitgesloten zullen worden van verdere leveranties. INLEVERING VAN OPPLAKVELLEN ENZ. DOOR DETAILLISTEN EN GROSSIERS. Detaillisten en Grossiers zullen hun opplak- vellen en andere distributiebescheiden aan het Distributiekantoor Breestraat 117 met ingang van Maandag 8 December a.s. kunnen inleve ren tusschen 9 en 12 u. en 14 en 15 u. Tevens zullen dan eventueel opplakvellen kunnen wor den gekocht. De grossiers zullen op Zaterdag niet later dan llu. geholpen kunnen worden. Aan deze uren zal door ^ïet personeel van het Distributiekantoor stipt de hand worden gehouden, telaatkomers zullen onverbiddelijk worden afgewezen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 5 December 1941, 450 VENTVERGUNNINGEN VOOR HET JAAR 1942 De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat houders van een vergunning voor het venten met waren in deze gemeente, geldende voor het jaar 1941, die voor een zoodanige vergunning voor het jaar 1942 in aanmerking wenschen te komen, deze uiter lijk den 31en December a.s. moeten aanvragen ten politiebureele Zonneveldstraat. Het doen van aanvragen na genoemden datum kan een afwijzende-beschikking ten gevolge hebben. De Burgemeester, 449 STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRUBN, Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In de Marmarische woestijn intensieve be drijvigheid onzer artillerie tegen stellingen en gemotoriseerde strijdmiddelen voor Tobroek. Aan het front van Solloem bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. In den sector Bir el Gobo ten Westen van Bardia worden nog plaat selijke gevechten gevoerd. In den nacht van 3 op 4 December hebben vijandelijke vliegtuigen brand veroorzaakt in het veldlazaret van een onzer divisies en het met de schietwapens aan gevallen. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder re sultaat de kust ten westen van Tobroek be schoten. Italiaansch-Duitsche luchtformaties hebben in het gebied ten Zuidoosten van Bir el Gobi, in weerwil van het aanhoudende slech te weer herhaaldelijk vijandelijke troepencon centraties en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen hebben gistermiddag een aanval gedaan op de stad Villa St. Gio vanni in de provincie Reggio (Calabrië). Zij wierpen bommen en schoten met de boordwa- pens, zonder ernstige schade aan te richten. Eenige personen werden gewond. Onze jacht vliegtuigen kwamen snel tusschenbeide en schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Een officier werd gevangen genomen. Onze lucht macht heeft de vliegvelden op Malta aange vallen." varieert tusschen 19 en 53 jaar. De Nederland sche boeren zullen eerst vier weken verblijf hou den in een kamp te Litzmannstadt, waar zij ver trouwd zullen worden gemaakt met hun taak en de nieuwe gereedschappen. Van Litzmannstadt begeven zij zich naar hun plaatsen van bestem ming in Wit-Rusland en de Oekraine, TWEE DOODEN BIJ VERKEERSONGELUK KEN TE GELDERMALSEN. Te Geldermalsen werd vanmorgen om onge veer 11 uur een 74-jarige gehuwde man door een achteruitrijdenden auto voor het gemeente huis aangereden. Hij is ter plaatse aan de beko men verwondingen overleden. Voorts is aldaar op ongeveer denzelfden tijd een 65-jarige ongehuwde man door een voorbij- rijdenden autoaangereden en eenige oogenblik- ken later overleden. De woordvoerder van het Japansche bureau voor de inlichtingen, Tomokazoe Hori, heeft he den in de persconferentie voor de buitenland- sche correspondenten verklaard, dat Japan en de V. S. zullen voortgaan te onderhandelen „in een geest van oprechtheid met het doel een ge meenschappelijke formule te vinden waardoor wij er in zouden kunnen slagen een vreedzamen toestand aan den Stillen Oceaan tot stand te brengen". Japan's politiek in China is gebaseerd op de volgende punten: 1. geen territoriale ambitie, 3. geen eischen tot schadeloosstellingen, 3. vreedzame economische samenwerking tusschen China en Japan. Voorts zeide Hori: „op het oogenblik ic de toe stand in China abnormaal tengevolge van de voortzetting der vijandelijkheden. Ik geloof ech ter, dat de grondslagen van onze politiek u wel bekend zijn. Toen Hori geattendeerd werd op Hull's mede deeling ter persconferentie van drie dezer, dat de onderhandelingen in het geheel niet zijn gevorderd/zei hij, dat dit niet juist behoefde te zijn, ofschoon het waar is, dat er nog vele ver schilpunten bestaan. Hij voegde hieraan toe, dat erkend moet worden, dat er vooruitgang is ge weest, aangezien verscheidene punten voor beide partijen, die deelnemen aan de besprekingen, zijn opgehelderd. Hori meldde dat op de verzoeken om inlich tingen van president Roosevelt, geantwoord zal worden. Hij bevestigde, dat geen Japansch ant woord is gezonden op Hull's memorandum van 26 November, maar verzekerde, dat hij „dacht" dat dit antwoord nog zou komen. Op de vraag wanneer, verklaarde hij niet in staat te zijn te antwoorden. In antwoord op de vTaag, of hij het eens was met berichten in de Japansche pers, dat de Amerikaansche regeering poogt tijd te winnen door de onderhandelingen te Washington te rek ken, zei hij: „ik geloof niet. dat zij dit opzettelijk doet. integendeel, beide partijen zetten de onder handelingen met oprechtheid voort om een ge meenschappelijke formule te vinden, waardoor een vreedzame situatie in den Stillen Oceaan wordt tot stand gebracht. Als aan een van beide zijden geen oprechtheid heerscht, bestaat er geen reden om de besprekingen vóórt te zetten." IN EEN DISTRIBUTIEKANTOOR WER1. INGEBROKEN. Daarna kwam er vlotte bonnenhandel. Er werd in den nacht van 10 op 11 Juli van dit jaar ingebroken in het distributiekantoor te Monster. Er verdwenen tienduizenden bonnen van aller lei soort. Enkele weken later had in Den Haag - uit gebreide handel in bonnen plaats, waarbij de 22-jarige M. J. de Rijke een belangrijke plac.ts innam. Deze verdachte, afkomster uit Monster, verkocht o.m. vier-en-twintig-duizend petro- leumbonnen, voorts duizenden brood- en vleeschbonnen, textielkaarten etc. De Economi sche Rechter had dezen verdachte voor zijn han del veroordeeld tot drie jaar en drie maanden gevangenisstraf, waarbij dan r. negen maan den gevangenisstraf zou komen, die voorwaar delijk waren opgelegd. Van dat vonnis kwam de R. nu in hooger be roep bij het Hof. Hij gaf wel toe de bonnen te hebben verhandeld, maar hij zou die van een onbekende hebben gekocht, terwijl hij niet wist dat zij van diefstal afkomstig waren. De proc.-generaal meende dat in dit geval zeker niet te zwaar kon worden gestraft, en vorderde bevestiging an het vonnis. De verdediger wees er,o.m. op, dat ten spijt van de nasporingen der politie te Monster het nimmer is gelukt de daders van de inbraak op-te sporen en verdachte aanvankelijk 'ook niet wist dat er ingebroken was. Vervolgens stond terecht A. E. A. Schoema- ker uit Den Haag, die tot een jaar en zes maan den was veroordeeld, Smdat hy als tusschen- person in den bon'-r handel had gefungeerd. De verdachte had o.m. 900 textielkaarten gehad om te verkoopen. Nadat hy eerst veel had ont kend, legde hij thans bij het Hof een volledige bekentenis af. De proc.-generaal vond de opge legde straf wel zwaar, doch niet te zwaar, zoo dat ook in dit geval bevestiging van het vonnis werd geëischt. Als derde stond terecht W. A. Roodenrijs uit Den Haag, die tot f. 500 boete subs. 3 maanden hechtenis was veroordeeld voor verkoop van kaarten. In dit geval gelastte het Hof een na der onderzoek of verdachte het ontvangen geld er voor aan de politie te Monster heeft afge dragen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In de Zuidelijke zone van het Oostelijke front zijn nieuwe aanvallen van den vijand mis lukt. Bij de beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad werden in een munitie-opslagplaats hevige ontploffingen en groote branden veroorzaakt. Na de vlucht uit Hangö zijn met het troe pentransportschip Stalin nog verscheidene an dere sovjetschepen op Duitsch-Finsche mijn- velden geloopen. Daarbij zijn een troepentrans portschip van 3000 ton, een stoomschip van 700 ton en een bolsjewistische motortorpedoboot ge zonken. Sterke formaties der luchtmacht hebben in het Zuidelijke deel van het front en in het ge bied om Moskou aanvallen gedaan op stellin gen en veldversterkingen van den vijand. De bolsjewisten leden zware verliezen en verloren een aanzienlijk aantal rtukken geschut en voer tuigen. De luchtmacht heeft geslaagde nachte lijke aanvallen gedaan op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaan- sche troepen aanvallen van vijandelijke verken- ningsafdeelingen afgeslagen. Duitsche en Ita liaansche formaties duikbommenwerpers hebben Britsche pantserconcentraties in het Zuiden der Marmarische woestijn verstrooid. Des nachts werden bomtreffers geplaatst op vliegvelden en ravitailleeringswegen van- den vijand in het ge bied van Sidi Barani en Marsa Matroeh. Tij dens luchtgevechten hebben Duitsche jagers ze ven Britsche jachttoestellen neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyrénaica een Britschen torpedojager door tor pedo's beschadigd. HET PLAN VOOR HET AMERIKAANSCHE OFFENSIEF. Zoowel het ministerie van oorlog als dat van marine hebben volgens International News een officeel onderzoek aangekondigd naar de ont hullingen van de Chicago Tribune omtrent het plan tot een Amerikaansch expeditiecorps. Roosevelt heeft vanmiddag op het Witte Huis een conferentie gehouden met den minister van marine Knox en vervolgens in éen persgesprek verklaard, dat alle betrokken ministeries een onderzoek instellen om na te gaan hoe de bladen in het bezit van het geheime raport zijn ge komen. De isolationistische senator Wheeler heeft aan de Daily News meegedeeld, dat hij in den se naat een onderzoek naar het geheime rapport over het uitzenden van een Amerikaansch mil- lioenenleger naar Europa zal opelschen. Boven dien zal hij voorstellen den minister van oorlog, Stimson, dien van marine, Knox, den chef van den staf, generaal Marshall, den vlootvoogd, admiraal Stark en Harry Hopkins te onder vragen of de Amerikaansche regeering dergelijke plannen heeft voorbereid. (D.N3.) BIJNA 300 MAN VAN „CORMORAN" GERED. Uit Melbourne wordt te Sjanghai vernomen, dat 286 leden van de bemanning van den ver loren geganen Duitschen hulpkrulser „Cormo- ran" met inbegrip van den commandant, zijn gered. Het eerste salvo van de „Cormoran" tij dens het zeegevecht met de „Sydney" was een voltreffer (DNB). AMSTERDAM, 5 December. De Effectenbeurs had vandaag een onbetee- kenend verloop. Er waren geen berichten, waar uit steekhoudende conclusies konden worden getrokken en het beleggende publiek hield zich uiterst gereserveerd. Bij gebrek aan orders was de affaire vanzelfsprekend van geringe afme tingen en ook de beroepshandelaren betoonden weinig ondernemingslust. Voor zoover er opdrachten waren, bleven vraag en aanbod ongeveer met elkander in overeenstemming; het gevolg hiervan was, dat de koersen, vergeleken met de vorige slotnotee- ringen, weinig of niet verschilden; daarbij was er geen ruimte voor groote variaties. Een be paalde stemming .kon niet worden opgegeven en de markt had dan ook een echt kleurloos verloop. Enkele specialiteiten werden nu en dan wel iswaar in open hoeken verhandeld, maar dit be- teekende toch niet, dat groote bedragen werden omgezet. Olies schommelden den geheelen mid dag tusschen 344 en 345 Van de Industrieelenveroorzaakten van Ber kels een kleine beweging, 'doordat de beroeps handelaren probeerden onder beur^tijd iets te verdienen, maar de affaire was van dien aard, dat ook hier toch de grenzen, waartusschen de koers zich bewoog, beperkt waren, In hoofdzaak werd afgedaan rondom 120. Unilevers rangeerden bij beperkte affaire tus schen 1701/4 en 172. Beginbeurs scheen het, alsof zich in dit fonds een drukke affaire zou ontwikkelen, maar do animo bleek spoedig be koeld. Calvé Delft waren vrijwel onveranderd. De affaire in Aku's was onbeteekenend. Voorna melijk werd gehandeld tegen 158158 3/4. Vcor de diverse lappensoorten bestond geen belang stelling, de minder courante soorten waren zeer stil en prijshoudend. In Scheepvaartaandeelen was bijna niets te doen. Vergeleken met het vorige slot waren de koersen bijna ongewijzigd. Oude Booten werden in de eerste tape tegen 210 verhandeld, of een zestal punten beneden het vorige slot. Later op den middag kwam echter een hoogere notee ring te voorschijn. Indische Cultuurwaarden waren verwaarloosd. In HVA's werd slechts in enkele tapes een noteering tot stand gebracht. De Rubberafdeeling was veronachtzaamd. Amsterdam Rubbers golden 331329. Van de minder courante soorten was niets te bemerken. De Tabaksrubriek was stil, Oude Deli's werden in de eerste tapes verscheidene punten lager genoteerd en konden zich in het verdere verloop niet herstellen De koers was voornamelijk 328329. Deli Batavia was bijna onveranderd. Senembali was iets lager. Voor 'de Beleggingsafdeeling bestond ook maar weinig belangstelling, de stemming was prijshoudend, de koersen echter niet of slechts fractioneel veranderd. Gemeentelijke en provin ciale leeningen waren zonder affaire en prijs houdend; hetzelfde kon dienen van Pandbrie ven, zoowel voor de inheemsche als de Ame rikaansche soorten. Op de Duitsche markt was weinig te doen. Kerkelijke léeningen waren prijshoudend. (A.N.P.) Redactiestaf: B, W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H, A, Goedhart. HIJ WAS DE LAATSTE LEIDSCHE OUD-STRIJDER VAN HET PAUSELIJK LEGER. In den gezegenden ouderdom van ruim 91 jaar is na een ongesteldheid van nauwelijks één dag in zijn woning aan de Marislaan overleden de heer Nicolaas Slootjes, de laatste Leidsche oud strijder van het Pauselijk leger, waarvan er in ons land thans nog tien in leven zijn. In het begin van dit jaar mochten wij nog een langdurig onderhoud hebben met den krassen baas en bij die gelegenheid gaf hij blijk van een bewonderenswaardig helderen geest en een merkwaardig sterk geheugen, zooals men op dien leeftijd zelden aantreft. De heer Slootjes vertrok in 1868 als 18-jarige Jongeman met een groep Hollanders, Belgen en Eigen foto. Wijlen de heer Slootjes. Franschen naar Rome. Gedurende ongeveer twee jaar heeft hij de mooie blauwe uniform met roode ceintuur der pauselijke zouaven gedragen; toen werd hij naar Holland teruggeroepen, om dat hij hier te lande zijn militaire plichten moest vervullen en ging dienen bij de cavallerie. Groote gevechten .heeft de heer Slootjes niet meegemaakt; de historische veldslag bij Metana, waar het pauselijk leger een groote overwinning behaalde op de Garibaldisten, werd zonder hem gewonnen, maar dat wil niet zeggen, dat hij er- niet van kon verhalen. Hij kon u daarvan uren achtereen vertellen op zulk een onderhoudende wijze, dat de bezoeker daarbij den tijd volkomen vergat. In 1929 bezocht de heer Slootjes met een aantal oud-zouaren voor het laatst den toen- pialigen paus, Leo XIII bij welke gelegenheid de medaille „Bene Merenti", zijn borst sierde. VOETBAL. MIJNDERS GEREHABILITEERD. Hij was ten onrechte uit liet veld gezonden. De oud-International en D,F.C.-er Mijnders heeft, naar wij van de zijde van den N.V.B. vernemen, van den Nederlandschen Voetbalbond een aardige St. Nicolaassurprise thuis gekregen. Zooals bekend werd deze speler tijdens de ontmoeting ADO DFC, z.g. wegens een strafbare handeling, door den scheidsrechter uit het veld gezonden. Het on derzoek, dat inmiddels naar dit voorval werd in gesteld, heeft 'uitgewezen, dat Mijnders in het geheel geen strafbare handeling heeft gepleegd en ten onrechte uit het veld werd gezonden. Onge twijfeld zal de speler zelf deze aardige surprise met vreugde in ontvangst hebben genomen, al hoewel de vereeniging. D.F.C. er minder over te spreken zal zijn, daar met dat al het elftal tijdens dezen wedstrijd ernstig gedupeerd werd. Mijnders is hiermede volledig gerehabiliteerd, doch of de met 21 verloren wedstrijd ongedaan zal kunnen worden gemaakt is de vraag. KORFBAL. AFDEELING LEIDEN VAN DEN N.K.B, Programma voor morgen en Zondag. Zaterdagmiddag: Adspir. le klasse: Zuiderkwar tier A—Fluks A (14.30 uur). 2c klasse: Fluks B—Zuiderkwartier B (14.30 u); Algemeene AVicus Oriëntls B (14.45 u_). Zondag: leden le klasse: Algemeene II—Fluks Hl (12 uur); Zuiderkwartier IIv. Oriëntls Hl (12 uur). 2e klasse: Algemeene IIIAlgemeene IV, 10 u. De uitvaart en begrafenis vindt a.s. Maandag morgen te ongeveer halfelf plaats op de RK. begraafplaats nabij de Zijlpoort. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Radio Koets (Ing.) Gan getje 12. Afkomstig uit Rotterdam. Opheffing: Liedorp en de Raat, Gouwslui- scheweg 77, Alplien a. d. Rijn. Handel in en fabricage van zuivelproducten, koek, biscuit en chocolade. Wijzigingen: N.V. Nederlandsche Rotogra vure Maatschappij, Noordeinde 8—12, Leiden. Uittredend Directeur: L. Levisson, 's-Graven- hage, dd. 1 April 1941. Nieuwe Commissaris: C. E. Schünemann, Bremen. Hotel Café Rest. Bristol, Nieuwe Beestenmarkt 34, Leiden. Procuratie verleend aan: F. Hof enk, Leiden (Beperkende Bepalingen). De Nieuwe Stoom wasscherij, Pr. Hendrik straat 1D, Alphen a. d. Rijn. Wijziging Handels naam in: Dë Nieuwe Stoom- en Chemische Wasscherij Jacques van Slagmaat. TWEE OF DRIE WEKEN EXTRA. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft besloten, dat ook gedurende dezen winter wederom een extra winter-uitkeering aan ondersteunde werkloozen mag worden verstrekt. Onder steunden, die hun eten uit de centrale keu kens betrekken, zullen in totaal een bedrag gelijk aan twee weken steun extra ontvan gen. Degenen, die niet uit de centrale keu kens eten, krijgen in totaal een bedrag gelijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter heeft deze extra uitkeering niet ineens plaats. Zij zal in den vorm van een bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een halve maand worden verdeeld. Ondersteunden, die voor twee weken extra steun in aanmerking komen, zien van 2L December tot 15 Februari hun netto steunbedrag met 15 verhoogd, terwijl deze verhooging van 15 Februari tot en met 10 April 10 zal bedragen. Voor de ondersteunden die recht hebben op drie weken extra-steun, wordt van 21'Decem ber tot 15 Maart een verhooging van het netto steunbedrag met 20 gegeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is. deze bijslag op 15 vastgesteld. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Otto Baron v. Wass. v. Oatw. School, hoopt Zondag 7 Dec. 1941 's namiddags te 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Katwijk a. d. Rijn, in een dankstond op te treden de Weleerw. Heer van 's-G-ravenhage. In het bijzonder de oud-leerlingen en verder alle belangstellenden worden uitgenoodigd deze herdenking bij te wonen. 448 HET BESTUUR. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvaart van pater Geruntius Wismans. Nadat Woensdagavond in de kapel van het St. Willibrorduscollege de Metten waren gezongen voor den overleden pater G. Wismans O.F.M., rector van het St. Lucia-Instituut te Rotter dam, waarbij agens was pater Tennissen O.FM., pastoor te Rotterdam, diaken pater Lohuls, rec tor van het gymnasium te Megen en sub diaken pater I. L. Teepe O.F.M., leeraar aan de R.K HJ3.S. te Leiden, werden gisteren de Lau den gecelebreerd door pater P. v. Leusden OJFM., provinciaal van de Nederlandsche Minderbroeders, waarbij diaken en sub-diaken waren pater mr. E. v. d. Helm O.F.M., rector aan het RK. Gymnasium te Rotterdam en pater Nic. Lohuis, rector aan het R.K. Gym nasium te Megen. De plechtige H, Mis van Requiem werd opgedragen door pater v. Leus den met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Onder de vele medebroeders uit Katwijk en omgeving merkten wij ojn. op pater Ing. Smeets O.FM., oud-pastoor te Leiden en de pater Oct. Wismans, leeraar aan de R.K, H.B.S. te Heerlen. j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3