STADSNIEUWS IEI0SCH DAG6UD Vrijdag 5 December 1941 De Komedianten komen Beschikbaar zijn van motorrijtuigen Besluit op het verzekeringswezen ^KIJNST IM LETTEREN^ Rede van dr. Goebbels De rijtijden bij de N.Z.H.T.M. AGENDA Gemengd Nieuws FEUILLETON HANDELINGEN, WAARVOOR TOESTEMMING NOODIG IS. In het heden verschenen verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van waterstaat ter verzekering van het beschikbaar zijn van mo torrijtuigen besluit standplaats motorrijtuigen 1941, I. In dit besluit worden onder motorrij tuigen verstaan vrachtauto's met een laadver mogen van een ton of meer, autobussen, als mede tractoren met uitzondering van land- bouwtractoren. Bepaald wordt, dat een schriftelijke toestem ming van den bevoegden rijksinspecteur van het verkeer is vereischt om: 1) Een motorrijtuig te verkoopen of op an dere wjjze te vervreemden; 2) Een motorrijtuig voor een verblijf van lan ger dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behoorende plaats van werkzaamheid te brengen, of een motor rijtuig langer dan vijf dagen buiten die plaats te doen verblijven: 3) Een motorrijtuig uit het grondgebied van Nederland uit te voeren; 4) Een motorrijtuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking van een derde te stellen, indien redelijkerwijze kan worden aangenomen dat daarmede verplaatsing van het motorrij tuig buiten het grondgebied van Nederland ver bonden is. Genoemde toestemming is eveneens vereischt om bemiddeling of medewerking te verleenen bij handelingen, waarvoor die toestemming noodig is, alsmede tot handelingen of gedra gingen, waardoor deze worden voorbereid, waar onder mede wordt verstaan het aanbieden van advertentiën. Overtreding van deze voorschriften kan wor den gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste tiendui zend gulden, terwijl de betrokken motorrijtui gen kunnen worden verbeurd verklaard, de strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtreding. Het besluit treedt 6 December in werking. Het heden verschenen verordeningenblad be vat een besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken en van de secre tarissen-generaal van de departementen van financiën, van justitie, van sociale zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van bin- nenlandsche zaken betreffende het verzeke- rigswezen. Hierin wordt bepaald, dat de zorg voor de zaken betreffende het verzekeringswe zen berust bij den secretaris-generaal voor bij zondere economische aangelegenheden, die de op het gebied van het verzekeringwezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voorschriften uit vaardigen betreffende 1. De uitoefening van het toezicht op verze keringsondernemingen. 2. De uitoefening van het verzekeringsbedrijf. 3. De bestraffing van overtreding van dit be sluit en van de ter uitvoering of aanvulling van dit besVuit uitgevaardigde voorschriften. Voorts bevat het besluit o.m. de volgende be palingen: Voor de oprichting, fusie en liquidatie van verzekeringsondernemingen is. onverminderd de overigens geldende wettelijke bepalingen en rechtsvoorschriften, de goedkeuring van den se cretaris-generaal vereischt. De secretaris-generaal kan voorschriften uit vaardigen tot regeling van de premiën en bij dragen, van welken aard ook, alsmede van de vergoedingen voor gevolmachtigden en tus- schenpersonen in het verzekeringsbedrijf. De verzekeringskamer ressorteert onder den secretaris-generaal. De op het gebied van het verzekeringswezen besluiten, ministrieele beschikkingen en sedert 10 Mei 1940 afgekondigde besluiten en andere rechtsvoorschriften blijven van kracht en dit besluit vindt geen toepassing voor zoover be doelde wetten en voorschriften afwijkende be palingen bevatten. Het besluit treedt heden in werking. DE KOSTWINNERSVERGOEDING WEGENS MILITAIREN DIENST. Geen aftrek meer van invaliditeitsrente. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: Op 16 Augustus 1.1. werd een verordening afgekondigd betreffende tijdelijke verhoogtng van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een tijdeüjken toeslag. In deze verordening werd o.a. bepaald, dat deze bijzondere toeslagen bui ten beoordeeling blijven van de aanspraak op steun krachtens eenige door de overheid vast gestelde steunregeling en derhalve bij de vast stelling van het bedrag van zoodanigen steun buiten aanmerking blijven. Nu waren er nog vele invaliden uit de oor logsdagen van het vorig jaar, die nog een kost winnersvergoeding genieten, doch waarvan de tot dan toe uitgekeerde invaliditeitsrente werd afgetrokken. Als gevolg van een desbetreffend verzoek van de sociaal-economische afdeeling van het N.V.V. heeft het hoofd van het afwik kelingsbureau thans bepaald, dat met ingang van 30 November j.l. voor alle militairen, dus ook voor de niet-oorlogsgewonden, de invalidi teitsrente, welke aan deze personen is toege kend, niet meer in mindering behoort te wor den gebracht op de toegekende kostwinnersver goeding. Mocht tot dusver bij de uitbetaling van kostwinnersvergoeding met genoten Inva liditeitsrente ten onrechte rekening zijn gehou den. dan behoeft de daardoor te veel uitbetaal de kostwinnersvergoeding niet van belangheb benden te worden teruggevorderd. DE DIRECTIE DER STAATSMIJNEN. In verband met het bereiken van den 65-ja- rigen leeftijd zullen mr. dr. W. F. J. Frowein, president-directeur van de Staatsmijnen, en prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, directeur, met Ingang van 1 Januari als zoodanig aftreden. BIJ DE MOZART-HERDENKING TE WEENEN. In verband met de te Weenen gehouden Mo- zart-week als herdenking van den 150sten sterf dag van Mozart, sprak dr. Goebbels in de Ween- sche opera een rede uit, die bijgewoond werd door talrijke gasten uit de internationale mu ziekwereld, vertegenwoordigers van buitenland- sche regeeringen, evenals van het diplomatieke corps. Bovendien waren arbeiders uit alle gou wen van het 'Duitsche Rijk aanwezig. De minister bracht het muzikaal genie naar voren als een symbool voor de geestelijke en cultureele kracht van het Duitsche volk. Hij prees zijn werk, waarvan de goede naam door de eeuwen heen stand bleek te houden in een groote serie van onvergankelijke stukken. Dr. Goebbels legde er den nadruk op, dat geen en kel van zijn werken in deze 150 jaren na zijn dood verouderde of zelfs maar historisch werd. Zijn opera's hebben nog steeds den schouw burg, alsof zij in het heden waren geschreven. Zijn symphonieën klinken in de concertzalen en zijn volksliederen worden nu, evenals toen, door de Duitsche jeugd gezongen. Heeft het zin, onder de geweldige gebeurte nissen van dezen tijd. dezen sterfdag op zoo grootsche wijze te herdenken? Het antwoord luidt bevestigend, want de muziek van Mozart behoort tot dat goed, dat de Duitsche soldaten op het oogenblik verdedigen tegen den woesten stormloop der Oostelijke barbaren. Spr. weidde voorts uit over Mzart's werk als kunstenaar en over zijn concentratiekracht, die vrijwel zonder voorbeeld is bij een zoo jeugdig genie, dat in zijn korte leven meesterwerken schonk, zooals er slechts eens tot stand komen: 40 symphonieën, 31 serenaden, 25 piano-concer ten. 26 strijkkwartetten, 8 viool-concerten en 42 viool-sonates. Toen Mozart zijn werken schiep, was het rijk maatschappelijk en politiek gesproken, ver scheurd. Hoe vaak men hem ook hoogelijk ver eerde, toch is Mozart vrijwel onbekend gestor ven, om door zijn kunst in het eeuwige leven over te gaan. Tot slot prees de minister op aangrijpende wijze het groote talent, welks verschijning over de geheele linie de cultuur van het avondland vertegenwoordigde en welks onsterfelijk werk een plaats had gevonden in het hart van zijn volk. De rede van dr. Goebbels werd luide toege juicht (DNB). PROMOTIES BIJ DE BELASTINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van Financiën is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen ter directie der registratie en domeinen te Am sterdam, mr. P. van Sonsbeek, inspecteur dei- registratie en domeinen te Alkmaar; met ingang van 1 December j.l. benoemd tot hoofdinspecteur der dir. belastingen te Utrecht, J. de Willigen, inspecteur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Harderwijk; is benoemd tot hoofdinspecteur der dir. be lastingen te Hilversum, A. Icke, inspecteur der der dir. belastingen, invoerrechten en accijn zen, hoofd van de inspectie der dh\ belastingen te Hilversum, met ingang van 1 December j.l., en is benoemd tot directeur van 's Rijks belas tingen en domeinen, en aangewezen als hoofd van de directie van 's Rijks belastingen te Arn hem, J. N. Valkhoff. hoofdinspecteur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Gro ningen, met ingang van 1 Januari a.s. NU OF NOOIT. Ook in het leven der volkeren zijn oogenblik- ken waarin beslissingen vallen, die voor eeuwen gelden. Er zijn tijdstippen, waarop een volk een beslissing moet nemen, waarvan zijn voortbe staan als zelfstandig volk afhangt. De geschiedenis is rijk aan voorbeelden en telkens weer zien wij dat het slechts enkelen zijn, die begrip hebben voor den achtergrond der gebeurtenissen. Zoo is het ook nu in ons land. Geweldige ge beurtenissen spelen zich af, langs groote lijnen voltrekt zich een revolutie zonder weerga enhet grootste gedeelte van onze landge- nooten staart zich blind op duizend bijkomstig heden, terwijl slechts weinigen de gebeurtenissen beleven. Enkelen, dat wil zeggen, onze volksgenooten, die sinds 1932 met Mussert voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa op de bres staan. Zij zijn het, die begrepen dat dit „nu of nooit" ook voor Nederland zou komen! Zij zijn het, die zich gereed maakten, als dit oogenblik zou zijn aangebroken, hun daden te stellen tegenover de houding van tegenwerken en af wachten der anderen. De consequenties daarvan hebben zij aan vaard, het thuisfront werkt onvermoeid aan de eenwording van ons volk. Zij, die hun plicht doen buiten onze grenzen strijden met de Duit sche weermacht en de verbonden legers en le gioenen in het Oosten. Want landgenoot, het is nu of nooit. In deze dagen van revolutie en strijd wordt beslist over het wel en wee van ons vaderland. Nu gaat het er om, zal ons land vrij zijn en zelfstandig of zullen wij het bewijs leveren, dat wij niet waard zijn een eigen plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Nu of nooit. Tegenover democratische leuzen, moeten nationaal socialistische daden gesteld worden, en een van deze daden is, dat wij ze doen. die nu optrekken tegen de legers van Stalin. Zij praten niet, zij twijfelen niet, zij wachten niet af, maar zij bewijzen, dat er in ons volk een kern is, die een waarborg voor de toekomst beteekent. Mannen van de daad, dappere strijders, goede vaderlanders, dat zijn deze vrijwilligers van on$ eigen Nederlandsch legioen. Landgenoot, het is een eer tot deze keurtroepen te behooren. Meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te Den Haag. DEZEN WINTER GEEN VERDERE WIJZIGINGEN. Naar wij vernemen is bij de NZHTM bericht binengekomen dat de rijtijden bij deze maat schappij zooals deze momenteel gelden, voor den geheelen winter vastgesteld blijven. De dien- stn zullen dus niet nog verder worden inge krompen. DE HEER MOLENBURGH BENOEMD TOT HOOFDINSPECTEUR DER BELASTINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën is met ingang van 1 December j.l. benoemd tot hoofdinspec teur der directe belastingen hier ter stede de heer B. Moolenburgh, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, hoofd van de inspectie der directe belastingen alhier. OPENBARE EEREDIENST BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE. Gisteravond is in de consistoriekamer der Pieterskerk een algemeene vergadering gehou den van medewerkers en medewerksters aan den Openbaren Eeredlenst bij de Ned. Herv. Ge meente alhier. Nadat de voorzitter, de heer J. F. de Heer, de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend had, en Markus 12 van vers 41-44 en Markus 13 vers 110 voorgelezen had, riep hij allen aanwezigen eén hartelijk welkom toe, inzonderheid dr. D. J. Vissers, die vervolgens een korte toespraak hield naar aanleiding van Markus 12 vers 4144 en Markus 13 vers 1—5. Wegens afwezigheid van den penningmeester moesten de financieele mededeelingen achter wege blijven, maar wel kon de voorzitter met dankbaarheid mededeeling doen dat het nadee- llg verschil van 1941 ten opzichte van 1940 is ingehaald. Er werd ruim f.5300 ontvangen; aan den kerkelijken ontvanger werd f.5075 afge dragen en voor verbetering van predikantstrac- tementen f.689 betaald. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededeelen, dat de heer Donkers als penningmeester had bedankt. De heer Snel werd bereid gevonden deze functie waar te ne men. Hij wordt tevens lid van de hoofdcommis sie, terwijl de heer Donkers ook lid van de hoofdcommissie blijft. Tot leden van de hoofd commissie werden verder benoemd de heeren H. Heymans en F. Eikerbout. Wanneer even tueel het Leidsch Predikbeurtenblad door een provinciaal Predikbeurtenblad zal worden ver vangen, zal middels een verbeterd kaartsysteem het contact met de wijken onderhouden wor den. Nadat de medewerkers uit de negen wij ken verslag hadden uitgebracht, sloot op ver zoek van den voorzitter de heer Buys de ver gadering met gebed. „BLONDE GREET" IN DE STADSGEHOORZAAL. A.s. Zondagavond zal ..Willem Goossens Volks- tooneel" in de Stadsgehoorzaal een populaire voorstelling geven van ,31onde Greet", spel uit het Rotterdamsche volksleven in 5 bedrijven met zang en dans. Medespelenden zijn: Willem Goossens in een dubbele rol als „Mooie Dries" en „Bosje", verder Roosje Kohier als .Trui Blom" en Greta Goossens als „Blonde Greet". Tevens optreden van Emmy Bouwmeester, Ans Cheval, Bram Boelé, Henk Dillëwaard, N. Steenbergen, Dirk Janse e.v.a. Muzikale leiding: Willy Henbeshoven. VARIËTÉ-VOORSTELLING VAN „VREUGDE EN ARBEID". In de groote zaal van de Stadgehoorzaal vond gisteravond een variëté-voorstelling plaats on der den naam „December 1941", uitgaande van „Vreugde en Arbeid". De belangstelling voor dezen cabaret-avond was iets geringer dan bij vorige avonden van dit genre, hetgeen waar schijnlijk in verband stond met het komende Sinterklaasfeest, waarvoor menigeen nog voor bereidingen moest treffer. Niettemin woonde een redelijk gevulde zaal het door vele artisten uitgevoerde programma bij. Na een kort inleidend woord van den heer J. A. den Tonkelaar kwam het wooraan John Kloos, den conférencier van dezen avond, die de reeks van rijk gevarieerde en vlot afgewerkte nummers opende. Hoewel het beperkt aantal mogelijkheden van een cabaretvoorstelling veelal oorzaak van her halingen wordt, en dientengevolge ook ditmaal nummers te aanschouwen vielen die in vorige cabaïet-uitvoeringen eveneens, zij het met kleine variaties ten tooneel verschenen, bleken de aanwezigen, gezien de gulle bijvalsbetuigin gen, toch algemeene waardeering te koesteren voor het gebodene. De medewerkenden, de drie Los Magéla's, het succesvolle Spaansche zang trio, de twee Corelli's, Dan en Ruth Sayton, die als kunstwielrijders algemeene bewondering wekten, de vier Powels, die een serie acrobati sche toeren ten beste gaven, het komische trio Mary, Jeff en André, benevens de accordeon- virtuozen de twee Willards, en ten slotte het variëté-orkest dat voortdurend zijn medewer king verleende, oogstten een verdiend succes. Zij zorgden voor een onderhoudenden avond, die bij alle aanwezigen ongetwijfeld in den smaak gevallen is. P. Bok. LEIDSCHE WERKLOOZEN HENGEL A A ARS- VEREENIGING. Sint Nicnlaasfeest. Om even 5 uur opende de voorzitter, de heer A. J. Eradus in de groote zaal van den heer Platteel dit Sint Nicolaasfeest. Daarna richtte de voorzitter hartelijke woor den tot de kinderen en wenschte hun een ge- zelligen avond toe. Nadat zij eenige versjes hadden gezongen, werden den kinderen tractaties aangeboden, waarna de heer K. Benning een aantal goochel toeren vertoonde. Daarna volgde het belangrijkste waarnaar de kinderen al lang reikhalzend hadden uitgezien: de komst van St. Nicolaas met Zwarte Piet. Tal van liedjes werden den Sint toegezongen. Ten slotte brak het groote moment aan, waarop de namen werden afgeroepen van hen, die bij den Sint moesten verschijnen, teneinde een cadeautje en een zakje met lekkernijen in ontvangst te nemen. Maar al te spoedig moest de Sint weer af scheid nemen wegens drukke werkzaamheden elders. Nadat de voorzitter den Sint en Zwarte Piet had bedankt voor hun komst, sloot hij dit goed geslaagde feest met hartelijke woorden van dank en een tot weerziens. HERV. JONGEREN-ORGANISATIE. Ds. II. C. Touw over „De taak van de Kerk en de Jong-Hervormden". In het wijkgebouw „Rehoboth" werd gister avond een classicale bijeenkomst gehouden van de Herv. Jongeren-Organisatie. Voor deze ver gadering bestond groote belangstelling. Na de gebruikelijke opening sprak ds. H. C. Touw, Ned. Herv. predikant te dezer stede, over „De taak der Kerk en de Jong-Hervormden". In een vroeger tijdperk, aldus begon spr., schaamden velen en zich vaak voor tot de kerk te behooren. In onzen tijd heeft men echter van alle kanten de kerk weer her-ontdekt. Men ziet dit in de liturgische beweging, die weer be sef wekt voor den eeredienst; in de oepumeni- sche beweging, die ons de eenheid der kerk voor oogen stelt; in de Zending, die haar werk wil doen in opdracht van de kerken; in de theo logie, waai- de kerk meer in het middelpunt is gekomen. Ook de Jong-Hervormden -hebben weer iets ontdekt van de kerk. Zij weten, dat het een wonder is tot de kerk te mogen be hooren. Daarom, aldus ds. Touw, mag voor hen geen waag belangrijker zijn dan de vraag, wat de kerk is en welke haar taak en haar bood schap. In onzen tijd is haar eerste taak, dat zij goed moet weten, wat het beteekent: levende kerk te zijn. De nood der gemeente is, dat zü dat niet meer weet. Zij is grondig verwoest door dood- sche orthodoxie, vlak modernisme en individua listisch methodisme/ De gemeente moet met hartstocht gaan onderzoeken wat de Bijbel be doelt met belijden, getuigen, gemeente. De be slissende vraag moet voor ons zijn: wat zegt de Bijbel? Haar tweede taak is, te weten wat haar bood schap is. Wij moeten ons laten onderrichten door de Thora, het bijbelsch onderricht. De kerk moet de menschen helpen te leven naar Gods geboden in onzen tijd. Zij moet uit den Bijbel hooren wat zij getuigen moet. Haar derde taak is die boodschap door te geven aan ons volksleven. Zij moet zoeken naar steeds nieuwe vormen om haar getuigenis te doen hooren. In de ontzaglijke verwarring, waarin wij leven, aldus spr.. moet zij duidelijk uitspreken wat de Bijbel zegt over volk, over heid, gezin, Israël. De prediking mag geen tijd- looze prediking zijn, gelijk aan die van vroeger. De kerk moet duidelijk zeggen wat wij -wel en wat wij niet- gelooven in dezen tijd. Practisch zijn bijbelkringen daarom van groot Zondag. Prediker: Evangelieprediking te 7.30 uur nam. Schouwburg: Abormementsvoorstelllng „De Gele Nachtegaal". 2 uur nam. BIOSCOPEN. T 18 jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-tlieatcr: „Prima Donna" t Dagelijks te 2 en 8 uur n.m„ 's Zondags 27 uur doorl. voorstelling. LIdo-tneater: „Een schot viel" f Dagelijks 7Vfe uur nam.; 's Zondags te 1%, en 7V> uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée. 2.30 uur. Trlanon-thcater: „De Heerscher" Dagelijks 2 eD 8 uur. 's Zondags van 28.30 u. doorloopende voorstelling Casino: „De eeuwige Jood" t Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. 's Zondags te 2. 4ya en 8 uur nam. Rex-theater: „Giovanni, de veroveraar" t Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% urn doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. uur. „Start voor Dultschland". 's Zondags geslsot'en. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 29 Nov. 20 uur tot Zaterdag 6 December 8 uur waarge nomen door: de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. Tel, 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: do Oegstgeestsche apotheek voormalig Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (46 gr. F.). VOOR SNELLER SCHEREN. belang. Nog te weinig, aldus ds. Touw, wordt in ons kerkelijk leven de groote beteekenis van bijbelkringen ingezien. Daarnaast zijn van be teekenis getuigenis-avonden, waar de boodschap der kerk aan ons volk wordt gebracht. De Jong-Hervormden, aldus eindigde spr., mo gen zich aan dat alles niet onttrekken, maar moeten de kerk hier dienen, zoowel bij de bijbelkringen als bij het getuigeniswerk. Hoewel door de tijdsomstandigheden voor- loopig de bouw van een nieuw station alhier, achterwege moet blijven, is het inwendige van het station gerestaureerd en is het oude meu bilair door nieuw modern staal meubilair ver vangen. Onze stadgenoot de heer P. van Wijk is benoemd tot onderwijzer in de lichamelijke op voeding aan de School met den Bijbel te War mond. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is de 49-jarlge mevrouw M„ wonende in de Leeuwerikstraat, op het kruispunt van Morsch- en Steenstraat in botsing gekomen met een bespannen wagen, tengevolge waarvan zij viel en twee wielen over het linkerbovenbeen gingen, waardoor dit been brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis. GROOTE BOTERDIEFSTAL OPGEHELDERD TE ROTTERDAM. Op 22 November j.l, is ingebroken in het pak huis van de firma P. R. D. in de Adrianastraat te Rotterdam, waar de dieven door middel van vernieling van een ruit via het kantoor in de opslagplaats konden komen. Hier waren 35 vaten natuurboter k 50 kg. opgeslagen, waarop men het had gemunt. In een open vrachtauto is de gestolen waar naar een boerderij aan den rand der stad overgebracht, waar de politie bij een inval alle vaten aantrof. Op drie na was de buit reeds verkocht aan den dertigjarigen melk boer D. van R., die er f.8000.voor had be taald. Hij meende niet zwarten handel te doen te hebben en wist niet. dat een en ander van diefstal afkomstig was. Ter zake van inbraak met diefstal zijn dezer dagen aangehouden de twintigjarige slager C. P. J., de 27-jarige monteur H. W., de expediteur W. v. d. E„ die zijn vrachtauto ter beschikking had gesteld, en de 35-jarige chauffeur W. B die de vracht had vervoerd. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Vrijwel alle boter is door de politie in beslag genomen. INBRAAK IN ARNHEMSCHE CONFECTIEFABRIEK OPGEHELDERD. Het is de Arnhemsche politie gelukt een in braak op te helderen, welke eenige weken ge leden in een confectiefabriek in de Parkstraat aldaar plaats vond, waarbij orn. een hoeveel heid stoffen werd ontvreemd. Met behulp van een ladder hadden de daders een der boven ramen weten te bereiken. Door een raam open te schuiven kwam men in de fabriek. Eenige rollen stoffen, een aantal winterjassen, een rol jasvoering alsmede een rijwiel werden door het raam naar buitengewerkt en met dezen buit maakten de daders zich uit de voeten. Door dat een goede bekende van de politie groote verteringen maakte, kwam de politie de daders evenwel op het spoor. Twee personen bleken de inbraak te hebben gepleegd, vier per sonen hadden de gestolen goederen verhandeld. Alle zes personen werden aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De ontvreemde goederen konden gedeeltelijk in de omgeving van Zevenaar worden achterhaald. ACHTTIEN CENT VOOR ÉÉN GRAM THEE. Het is te begrijpen, dat er groote liefhebberij voor thee is en dat velen trachten nog wat te koopen. Geld speelt daarbij blijkbaar geen rol. Te Haarlem is aan het licht gekomen, dat een vy'f en dertigjarige handelaar zijn thee in zak jes van een gram deed en daarvoorachttien centen vroeg, hetgeen neerkomt op f.90.voor een halve kilogram thee, wel een zeer ernstige prijsopdrijving. Toen men in zijn kring woning een onderzoek instelde, vond de politie nog 89 kilogram bruine boonen, welke hij clandestien verkocht. De prijs voor een kilogram was f. 1.30 De peulvruchten zijn in beslag genomen. DE VROUW OP EIGEN TERREIN GESLAGEN. Dat op het gebied van handwerken ook man nen iets goeds kunnen bereiken, heeft, naar de NR.Crt. meldt, dezer dagen te Apeldoorn een wedstrijd in het vervaardigen van hand werken uitgewezen, waarvoor honderden werk stukken waren ingezonden. De eenige deelne mende man, de heer Hamhuis te Apeldoorn, heeft in de afdeeling haak- en breiwerk met een fraai zelfvervaardigd werkstuk den eersten prijs gewonnen. INGELEGDE EIEREN WERDEN LOS GEBIKT. Eieren inleggen is niet ieders werk, zegt Het Volk. Het gebeurde, dat een paar oude mensch- jes te Ruinerwold uit zorg voor den winter een partijtje eieren hadden ingeslagen om ze in de kalk te zetten. De benoodigde kalk werd bij een timmerman gekocht, de eitjes op deskun dige wijze in den pot gestopt en het geval werd tot nader order in den kelder geplaatst met de wetenschap, dat er. altijd nog een lekker hapje achter de hand was. Toen dezer dagen de voorraad moest worden aangesproken, deed men echter een vreemde ontdekking. Onder het water bevond zich een steenharde massa. Er zat niet anders op dan den pot stuk te slaan en de eieren los te bikken. Ze zijn echter alle gesneuveld; in. plaats van kalk had men gips gebruikt! BUITENLANDSCH GEMENGD. BRUG IN AANBOUW INGESTORT. Een deel van de in aanbouw zijnde nieuwe brug bij Hartford over de Connecticut (V. St.) is ingestort. Voor zoo ver men kan nagaan zijn 10 tot 12 arbeiders verdronken, 20 anderen moes ten in een 'ziekenhuis worden opgenomen. EeD blijmoedige romar» door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling var> Max van Straten). Jopyrtght I P O (G L Welsz). A'dam (26 Hier waagde Raffaela het voor de eerste maal schuchter tegen te spreken: „Ik dacht, dat men op het moderne tooneel Hier echter had zij Campagna's gevoeligste plek aangeraakt. Hij brulde: „Moderne tooneel? Komt u mij niet aan boord met die nieuwmo dische apekool! Daar ls alles zwendel en hum bug! Bü mij heeft u de armen tegen het hart te drukken, als u van een jongen man zingt, begrepen? En als u van liefde zingt, moet u de oogen verdraaien en de armen in het publiek werpen. En als u pijn heeft, balt u de vuisten. Het is allemaal zoo eenvoudig op het operatoo- neel, als men maar weet, hoe men het doen moet." Dus probeerde Raffaela ook om bij „dien jon gen man" haar armen tegen het hart te druk ken En ook overigens de principes van de „nieuwmodische apekool" te vergeten. Zoo ging het goed en slecht tot de groote aria van Gilda: „Gualdié Maldié, o geliefde naam eeuwig blijf je in mijn hart begraven... Heerlijke naam, welks klank Hier donderde Campagna: „Waar blijft de fluit?" Raffaela keek naar den maestro. Campagna donderde echter verder: „Bij ons moet u die fluit niet zoeken! Wij hebben er geen, omdat wij ons met een beperkt orkest moeten behel pen. Die fluit moet u leveren." Raffaela be greep hem niet, maar Campagna legde meteen uit: „U zet den toon zoo aarf." En nu deed hij met zijn heesche faussetstem voor, hoe hij zich den fluittoon van een coloratuurzangeres voor stelde Raffaela probeerde het nog eens. Bij alle verlegenheid brak toch de glans van haar god delijke stem door, zonder dat zij met haar zang kunst ook maar eenigen bijval van den direc teur verwierf. Integendeel. Directeur Campag na besloot namelijk: „Signorina, u heeft heele- maal geen stem! U heeft geen mimiek en geen uitdrukking. Dat zeg ik u, directeur Celestino Campagna. Misschien kunt u voor de radio stomme rollen spelen, maar voor mijn kunst instituut bent u slechts in hoogsten nood te ge bruiken." Raffaela kreeg tranen in de oogen en kon niets meer antwoordden. Ze wilde zich zwijgend van het tooneel verwijderen. Maar Campagna schreeuwde haar na: „Blijf hier! Ik heb toch gezegd dat u in den hoogsten nood te gebruiken bent, Alleen om mijn benefiet te redden. Maar 'verbeeldt u zich niet, dat u ooit op mijn tooneel een echte zangeres zult worden. De aria op nieuw! Vooruit!" Hier meldde zich Riccardo's stem van den achtergrond van de zaal: „Maar, mijnheer, dat gaat toch niet! U maakt dat arme kind van streek. Hoe kan zij zoo vanavond die partij zingen?" Directeur Campagna, den rug naar de zaal gekeerd, stond een oogenblik versteend. Toen keerde hij zich met waardigheid om en brulde angstaanjagend: „Wie waagt het Riccardo snelde naar voren. „Ik waag het. Signorina Vecchi staat voor het eerst op een tooneel. Ziet u dan niet, hoe van streek zij is? Daarbij heeft zij een heerlijke stem." Raffaela verzocht angstig: „Niet doen. sig- nor Daldini! U moet zich niet over mij ont fermen." „Dat moet ik wel!" riep Riccardo terug. „Wie moet zich anders om u bekommeren?" U I heeft geen mensch die het hier voor u op kan nemen." Dusolina Labriola, die het onheil zag aan komen, sprong over het voetlicht en fluisterde hem toe: „Riccardo, wees in hemelsnaam ver standig!" Hij rukte zich van haar los en rende nog' verder naar voren: „Ach wat! Hoe kun je ver standig zijn als je zooiets moet aanhooren!" En nu liet zich directeur Campagna met ko ninklijke stem en gebaar hooren: „Slgnor Dal dini! Is het u bekend, dat u hiermede uw eigen vonnis geteekend heeft?" „Ja, dat is mij bekend!" schreeuwde Ric cardo terug. „Ik ken je toch, Caesar in zakfor maat. Maar het kan me niets schelen. Of u gedraagt zich behoorlijk tegenover deze dame of Campagna's stem sloeg over. „Uit! Afgeloo- pen! U bent ontslagen! Op staanden voet ont slagen! Ofschoon u vanavond boven uw krach ten werkzaam moet zijn. De voorstelling gaat niet door. Het benefiet is afgezegd. Klaar." En tot Raffaela met een hoofsche buiging. „Ik dank u voor uw goeden wil, ignorina Vecchi. Maar uw diensten zijn niet meer noodig." Met deze woorden verliet Celestino Campagna zijn koninkrijk. Alle medewerkers waren beduusd; maar sig- nora Campagna was wanhopig. Ze kon haar tranen niet meer terughouden. „Het ging alle maal zoo goed. De theatergod heeft- ons zelfs een Gilda gezonden. En nu moet die Daldini plotseling den ridder uithangen." „Ik heb slechts mijn plicht gedaan," ant woordde Riccardo koppig. „Uw plicht is het, met uw arme moeder reke ning te houden," ontplofte slgnora Campagna. „Nu krijgt zij u weer thuis, lichtzinnig jong mensch. Of gelooft u, dat u ooit weer zoo'n engagement krijgt, bij een directie, die haar medewerkers op het uur precies het eten geeft?" Haar tranen gaven het op en slechts de verontwaardiging bleef. „En waarom dit al les? Omdat u op een kindermeisje verkikkerd moet worden, inplaats van aan uw kunst en biljetten te denken. Ach, ik heb altijd al ge zegd, dat men allen zangers het celibaat moest opleggen." Even opgewonden, maar anders dan haar man, de directeur, ging ook signora Campagna heen. De medewerkers verspreidden zich zwij gend, en allen waren zich den ernst van dit uur welbewust. Als laatsten verlieten Raffaela en Riccardo j den tuin. Zij spraken niet, want beiden wisten, dat zijn ontslag hun afscheid voor immer be- teekende (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2