De strijd in het Oosten BINNENLAND 82ste Jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 No. 25061 Opheffing ambt van directeur- generaal van politie Verduisteren Doelvernietiging van den vijand Uit het Engelsche Lagerhuis Turkije en Roosevelt's verklaring r Met Duitschland voor een nieuw Europa J Maatregelen tegen Joden Italiaansch Weer machtsbericht Taak gaat over op een „gevolmachtigde' Plan voor Amerikaansch offensief? 17.28 uur 9.35 uur De 5% salariskorting voor rijksambtenaren Uitvoering Vogelwet 1936 De nieuwe bonnen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 'J, W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 <2 Illnenl. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv K Been Lelden In aanvulling op het Duitsche weermachtsbe- richt wordt door het D.N3, nog het volgende vernomen: De voorspellingen, dat de aanbrekende win ter een stilstand zou veroorzaken' in de opera ties aan het oostelijke front zijn tot dusver on juist gebleken. Wie de geschiedenis van den Wereldoorlog kent, zal daarover niet verbaasd zijn. De§ toestand in den zuidelijken sector van het ooste'lyke front is ook nog verder gekenmerkt gebleven door fanatieke pogingen van de Sov jet-leiding om althans een hoekje te veroveren van het reusachtige gebied, dat de Duitschers sedert eind Juni hebben bezet. Om dit doel te bereiken schuwt zij geen enkel offer. De Duitsche leiding heeft hiertegenover het voordeel, dat zij den strijd op elastische wijze kan voeren. zy strijdt niet om terreinwinst, maar beoogt de vernietiging van het Sovjet- leger. Zij biedt daarom het hoofd aan de Sov jet-aanvallen in het gebied van Rostof en in het Donetsbekken, waarbij de Sovjets zich elk verlies aan manschappen en materieel laten welgevallen, op de plaats, welke voor de Duit sche doeleinden het gunstigst is. Al deze Sov jet-aanvallen loopen te pletter op den wal, wel ken de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben gevormd. Een blik op de kaart toont, welke gevaren zich afteekenen voor den centralen sector der Sovjet-troepen. Het centrum van dien sector is Moskou, dat tevens het middelpunt van een „spinneweb" van spoorwegen vormt. Waar de Duitschers ook aanvallen, steeds naderen zij meer de spoorlijnen, welke Moskou tot dusver nog met den noordelijken en met den zuidelijken sector alsmede met de niet- bezette gebieden verbonden. Daarom moet ieder succes, dat de Duitschers in dezen sector be halen. indirect ook van invloed zijn óp Moskou. In het noorden is de situatie eenvoudiger geworden door de ontruirrfing van Hangö door de Sovjet-troepen. Iedere poging om aan de Finsche Golf een noordelijk Gibraltar te vor men, is hiermede van de baan. Het D.N3, heeft voorts nog een militairen des kundige over de situatie in den zuidelijken sec tor geïnterviewd. Op de vraag, hoe hij de ontruiming van Ros tof beoordeelde, verklaarde de bedoelde deskun dige het volgende: De Duitsche oorlogvoering moet in dezen veldtocht evenals in de twee voorafgaande ja ren beschouwd worden van het standpunt, dat zij in tegenstelling tot den Wereldoorlog niet strijdt voor de verovering van gebied en voor het winnen van prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft, den vijand schaakmat te zet ten. Op de verdere vraag, wat de militaire des kundige van de stad Rostof zelf dacht, ver klaarde hij: De poging om de Duitschers in den rug door de burgers en door listig aange brachte tijdbommen te hinderen, richt zich ten slotte tegen de bolsjewieken zelf. De Duit schers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden onnoodig offers aan bloed te brengen. Zij bezitten voldoende andere middelen om zulke pogingen veel doortastender den kop in te drukken dan te land kan geschieden. Dat hierdoor ook onschuldigen worden getroffen, valt te betreuren, doch is met het oog op de bolsjewistische methoden, waarbij alle oorlogs- wetten worden overtreden, onvermijdelijk. Een wijzigingsvoorstel van Labour om de in dustrie te laten nationaliseeren, is gisteren in het Engelsche Lagerhuis met 336 tegen 40 stem men verworpen, zoo meldt de Brltsche berich tendienst. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp van de regeering om den nationalen dienstplicht ook van toepassing te verklaren op de nog beschik bare mannelijke- en vrouwelijke arbeidskrach ten met 326 tegen 10 stemmen aangenomen. De minister van arbeid, Bevin, heeft volgens de Britschen berichtendienst verklaard, dat wan neer voorgesteld wordt nog meer particulier eigendom te vorderen, de regeering ieder nauw keurig omschreven voorstel zal bestudeeren. Op het oogenblik is negentig procent van de openbare verkeersmiddelen- in handen van de overheid. In zake de kwestie van de inschrijvingen ver klaarde Bevin, dat hiervoor een berg werk verzet zou moeten worden. Alleen zijn departement heeft 6.850.000 personen geregistreerd. In totaal zijn voor de inlichtingen meer dan 41 millioen en wat vreemdelingen betreft, 17 millioen per sonen geregistreerd. Bij de debatten over de politiek in zake de oorlogsproductie werd door verscheidene afge vaardigden zeer scherpe critiek gevoerd. De afgevaardigde Shinwell vroeg, wat het invoeren van dwangmaatregelen voor nut had, wanneer de beschikbare arbeidskrachten niet eens op de juiste wijze gebruikt kunnen worden. Wij allen weten, zoo ging Shinwell voort, dat tallooze be- wapeningsfabrieken stil liggen of slechts ge deeltelijk werken, omdat dc organisatie in ieder opzicht gebrekkig was. De politiek der regee ring op dit beslissende gebied der bewapenings^ productie is tot nu toe een totale mislukking gebleken. Bevin heeft nog gezegd, dat men niet alleen rekening dient te houden met de eischen. welke van week tot week gesteld worden, doch ook de mogelijkheid moet overwegen van groote veldslagen. Wij hadden tot dusver naar vex-hou- ding weinig verliezen, doch deze ooi-log is nog niet voorbij, zoo verklaarde Bevin letterlijk. Hoe grimmig ook de strijd kan zijn, hij zal komen en wij moeten hem onder de oogen zien. Wanneer men deze duivelsche machines eenmaal werkelijk laat loopen, zijn de verliezen zeer groot- Ik moet niet alleen rekening houden met de eischen van het oogenblik, doch ook met nog grootere eischen, die mogelijk gesteld worden. (D.N3.) De verklaring van Roosevelt, dat de verdedi ging van Turkije van vitaal belang is voor de Vereenigde Staten en dat Turkije daarom binnen de Amerikaansche defensiezone is komen te lig gen, zoodat het leveranties op grond van de leen- en pachtwet kan verkrijgen, heeft blijkbaar in het buitenland nogal sensatie verwekt, aldus het D.N.B. uit Berlijn. Er waren evenwel verscheidene aanwijzingen, welke deze ontwikkeling van zaken konden doen voorzien, zooals de hei-haaldelijk van hier uit gesignaleerde Angelsaksische ophitsingscam pagnes te Ankara, de triomfantelijke mededee- ling op den verjaardag van de Turksche repu bliek. dat men by de toen gehouden parade slechtsf Engelsche en Amerikaansche wapens meevoerde, alsmede verscheidene militaire inci denten op Turksch gebied. Precies eenzelfde druk werd en wordt nog op Finland geoefend. Daar zou de weg voor het vervoer van Amerikaansche wapens naai de bolsjewieken via Moermansk en Archangelsk het Amerikaansche levensbelang vertegenwoor digen. Precies eenzelfde druk wordt op Japan geoefend. De Birma-weg, waarlangs de Ameri kaansche leveranties naar Tsjoengking gaan, vormt daar het beweerde levensbelang der Ver eenigde Staten. Van Turkye voeren de beste wegen uit de Roode Zee en de Perzische Golf naar de Sov jet-Unie. De procedure is dus heelemaal niet origineel en kon door oplettende waarnemers worden voorspeld. Te Berlyn toonde men dan ook niet de minste verrassing. Van bevoegde zijde gaf men als zyn meening te kennen, dat men van Angelsaksische zyde biykbaar de aan dacht der wereld van Libye naar een ander gebied wil afleiden. Het laatste woord in deze kwestie is nog niet gesproken, aldus verklaarde men in de Wil- helmstrasse in zake Roosevelts opdringen. On getwijfeld verwacht men van Turkije eenzelfde houding als van Finland en Japan, namehjk dat men zijn eigen directe belang zal laten praevaleeren boven de vermeende levensbelan gen van de Vereenigde Staten op 6000 myl af stand van Washington. Van eenige Turksche reactie op Roosevelts verklaring was te Beriyn nog niets bekend. ENGELAND EN IRAN. De Deutche diploma tisch politische Korrespon- denz wyst er op, dat volgens officieele Iraan- sche berichten in ienige provincies des lands ongeregeldheden zyn uitgebroken, omdat de bevolking van Iran tengevolge van de requisi tes van levensmiddelen door de Engelschen vreest voor hongersnood. In dit verband bhjkt weer eens, aldus de Korrespondenz, dat de hon ger een geprononceerd middel der Britsche oor logspolitiek is. ZooaLs me.i weet, heeft Engeland met Iran nog zekere politieke plannen. Het wenscht, dat in een bondgenootschapsverdrag alles „vrijwillig" wordt gesanctioneerd, wat den laatsten tijd door arglist en geweld is afgeperst. Engeland, dat waariyk in zyn dominions graan genoeg heeft om de ïialve wereld te voeden, wil den noodtoestand van de Iraansche bevolking door requisites zoozeer opvoeren, dat de regee ring ten slotte om de nationale bestaansbasis te redden, tot alles bereid is. Er is geen twyfel aan, aldus de Korrespondenz, dat dit middel van druk door „dood en ziekte' in gemeenheid niet kan worden overtroffen, maar omdat daarby geen bloed vloeit, wordt het door de Angelsak- sers als „humaan" voorgesteld. Voor zoover het aan Engeland ligt (met steun van Roosevelt) zouden alle naties met deze methode murw ge maakt moeten worden. De Korrespondenz wijst er vervolgens op, dat Duitschland met behu:. van de juist door die laaghartigheid ontwaakte volken van Europa het vasteland organiseert op een gezonde basis, teneinde zyn bevolking te beveiligen tegen den nood. De volken van het Nabije Oosten echter meent Engeland nog met dc methode der wur ging in onvoorwaardelijke afhankelijkheid te Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding nogmaals te wyzen op het strenge in acht nemen van de verordening van den commissaris-generaal voor het veilig heidswezen van 15 September 1941, betreffende het zich in het openbaar vertoonen van Joden. De organen van het veiligheidswezen hebben opdracht, op te treden tegen iedere overtreding van deze verordening. Bovendien wordt .medegedeeld, dat verzoeken van Joden om een vergunning tot verhuizen te ontvangen moeten worden ingediend by den Joodschen raad, Lünbaansgracht te Amsterdam. Deze raad zendt deze vragen door naar de des- beti-effende Duitsche instanties. Verzoeken welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behandeld. SLECHT WEER BELEMMERT DE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde als volgt: De Italiaansche en Duitsche strijdkrachten hebben in de Marmarica weer gevechten gele verd, die met succes werden bekroond. Tydens plaatselyke acties aan het front van Tobroek hebben onderdeelen van de divisies Trento en Pavia aanvallen gedaan op enkele versterkte punten en deze veroverd, waarbij zy een zeker aantal gevangenen maakten. Ook aan het front van Solloem by de steunpunten van de divisie Savona werden gevangenen gemaakt en verscheiden auto's buit gemaakt. In den centralen sector is een Britsche aan- valspoging op Bir el Gobi volkomen afgeslagen door een van onze afdeelingen, die den aanval ler verliezen berokkende en tanks vernielde en buit maakte. Ook zy nog gevechten gaande in den sector ten Westen van Bax-dia tusschen gemotoriseer de Duitsche troepen en vijandelijke eenheden. Bij de recente operaties achter het front van Solloem heeft de pantserdivisie Ariete 1500 gevangenen gemaakt en 25 tanks, 40 pantser auto's en vele gewone auto's van den vyand vernietigd. Uit de nieuwste gegevens volgt, dat nog een vyandelijk vliegtuig, behalve de reeds in het weermachtsbericht van gisteren genoemde, by Benghazi door de Italiaansch-Duitsche lucht doelartillerie is neergeschoten. De aanhoudende ongunstige weeromstandig heden hebben de bedrijvigheid van de lucht macht van beide partyen belemmerd; niette min hebben de luclitformaties van de spil met gunstig resultaat aanvallen gedaan op concen traties van auto's bij Bir el Gobi en de aan vallen op de vyandelyke strydkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd. In de Middellandsche Zee heeft een lucht- formatie van de Britsche marine een onzer torpedobooten aangevallen, die zonk, na een hevig gevecht te hebben doorstaan, tydens het welk de jagers van ons escorte twee vyande- lijke vliegtuigen hebben neergeschoten. De be manning van de torpedoboot is grootendeels gered. Een van onze duikbooten heeft een En- gelsch vliegtuig van het type Sunderland ge troffen, dat brandend neerstortte. kunnen houden. Overa* wordt het brood buiten hun bereik geplaatst, opdat zy de Engelsche macht zullen voelen -i er voor zullen buigen. Maar zeer klaarblijkelyk onderschat Engeland het feit, dat de vryheidszln ook van deze naties niet meer gebroken kan worden en dat zy le ven in de zekerheid van den dag, die ook haar vrijheid en een veilig nationaal bestaan en toe komst zal brengen. (DNB). De Times Herald en d° Chicago Tribune publiceeren een vertrouwelyk rapport gedateerd 11 September 1941 dat volgens deze bladen op bevel van Roosevelt is opgesteld door het ge- meenschappelyk opperbevel van leger en vloot der Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan voor een expedi tiecorps van millioenen mannen om in Europa te strijden ter vernietiging van Duitschland en In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het depar tement van justitie, waarby met ingang van 1 December j.l. het ambt van directeur-generaal van politie is opgeheven en diens taak en be voegdheden zyn overgegaan op den gevolmach tigde voor de reorganisatie van de Nederland- sche politie Mede behooit tot de taak van den gevol machtigde de behandeling van alle aangelegen heden betreffende de politie, die niet aan den inspecteur-generaal zyn opgedragen. In het bijzonder is de gevolmachtigde be voegd ten aanzien van de volgende aangelegen heden: 1. De reorganisatie der Nederlandsche politie, daaronder begrepen de aangelegenheden, welke betrekking hebben op de vereenigingen, bonden en fondsen van politie-ambtenaren. 2. Wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie. 3. De werving van politiepersoneel. 4. De organisatie van en het toezicht op de opleiding van politie-personeel. 5. Het benoemen, bevorderen, verplaatsen, de tacheer en, op wachtgeld stellen, pensionneeren en ontslaan van politiepersoneel. 6. De aanschaffing en het gebruik van motor rijtuigen, vaartuigen en overig materieel door de Nederlandsche politie. 7. Den technischen verbindingsdienst der Ne derlandsche politie. 8. De geneeskundige verzorging van politie personeel. 9. Den veterinairen dienst der Nederlandsche politie. 10. De kleeding, uitrusting en bewapening der Nederlandsche politie. 11 De huisvesting en verzorging der Neder landsche politie. 12. Huishoudelijke en comptabele aangelegen heden der Nederlandsche politie. De inspecteur-generaal heeft tot taak de lei ding van de geheele geüniformeerde Neder landsche politie. Deze taak bestaat uit: 1. Het vooi-tdurend algemeen toezicht op de geüniformeerde politie voor wat betreft de juiste uitvoering van alle aan haar opgedragen werk zaamheden. 2. Het samentrekken en het gebruiken in ge sloten verband van politie by byzondere ge beurtenissen, wanneer de plaatselyke sterkte nipt voldoende is. 3. De uitvoering en het inspecteeren naast den gevolmachtigde van de opleiding der offi- ciex-en, onderofficiei*en en manschappen van de geüniformeerde Nederlandsche politie dp de opleidingsscholen en in den dageiykschen dienst. 4. Het verhoogen van de arbeidsvreugde en dé ontwikkeling van de besluitvaardigheid, als mede de versterking van het verantwoordelyk- heidsgevoel in het officierskorps. 5. Het voortdurend op de hoogte houden van den secretaris-generaal van byzondere gebeur tenissen op politiegebied in Nederland. De inspecteur-generaal wordt in de uitoefe ning van zijn taak, voor zoover zij de Nedèr- landsche marechaussee betreft, bijgestaan door den inspecteur der marechaussee. Deze maakt deel uit van den staf van den inspecteur-gene raal, zyn werkzaamheden liggen binnen de al- gemeene grenzen der bevoegdheid van den inspecteur-generaal. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 19.16 uur en gaat morgen om 11.13 uur onder. zyn bondgenooten De genoemde bladen bewe ren, dat zy een der weinige exemplaren van dit rapport hebben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen ooi-log op tot nog toe ongekende schaal op ten minste twee oceanen en drie continenten, namelyk Europa, Afrika en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strydkrachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grooter deel neming der Ver. Staten. Als mogeiyke vyanden beschouwt het rapport Duitschland, Italië, de door deze landen bezette gebieden, Vichy-Frank- ryk, Spanje, Portugal, Japan en Mandsjoekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sovjetunie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en adviseert tegen Japan sterke verdediging in Siberië met behulp van daar eventueel nog aanwezigen Rus- sischen tegenstand, benevens intensieve verde diging van Malakka, een economischen oorlog, voorts luchtaanvallen op Japan en een Chineesch offensief. Dit rapport van het gemeenschappelijk opper bevel is volgens de bladen opgesteld op grond van een brief, dien Roosevelt 9 Juli j.l. heeft gericht aan den minister van oorlog, Stimson. De onthullingen der beide bladen hebben te Washington het grootste opzien gebaard en in het Huis van Afgevaardigden geleid tot den eisch den chef van den generalen staf, Marshall te onderwerpen aan een verhoor. By den aanvang van het debat over de ver leening van een crediet van 8,2 milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden stelde de republi kein Michener den eisch het debat te schorsen tot men nieuwe gegevens over de onthullüigen in de pers bezit. De chef van den generalen staf moet worden verhoord, want het land heeft, in een aangelegenheid van zoo groot belang recht op volledige inlichtingen. De voorzitter der begrotingscommissie, Can non, antwoordde, dat by de geheime verhooren niets heeft gewezen op het plan om Ameri kaansche troepen bulten het Westelyk halfrond te doen stryden. Amerika stuurt geen menschen, doch uitsluitend het noodzakeiyke oorlogstuig. (D.N.B.) Duitsche modeshows in Nederland. - Binnen kort wordt in Nederland een aantal modeshows gehouden, waar de rieuwste Duitsche mode ge toond zal worden. 8 en 9 December te Amster dam, Amstelhotel; 10 en 11 December in het Kurhaus te Scheveningen; 12 December te Arn hem en 15 December te Utrecht. Een der nieuw ste scheppingen der Duitsche mode-productie. (Haencïien-Recla) De staatsbegrafenis van kolonel -lölders. In tegenwoordigheid van den Führer en den Rijksmaarschalk werd in het Rijksluchtvaart-depar tement een lykdienst gehouden. De Rijksmaarschalk in den begrafenis stoet. (Orbis-Holland) MOGELIJKHEID VAN OPHEFFING. Naar het Utrechtsch Nieuwsblad verneemt, zal de korting van 5 pet. op de salarissen van de rijksambtenaren worden opgeheven. Aan dezen maatregel wordt terugwerkende kracht verleend tot 1 Augustus 1941. Het Utrechtsch Nieuwsblad teekent hierbij het. volgende aan: Zooals men weet werd op 1 Januari 1936 op de salarissen van de landsdie naren een korting van 5 pefc. ingesteld. Deze korting droeg een tydelyk karakter en moest mede dienen om den zorgelyken toestand van 's lands financiën te verbeteren. Hiervoor werd van het rijkspersoneel door het toenmalige ka binet een offer gevraagd dat in den vorm van deze korting moest worden gebracht. 28 Septem ber 1936 kwam de devaluatie toch, maar de tij delijke korting werd niet opgeheven. Dit is door de ï-ijksambtenaren steeds als een onrecht aan gevoeld en de verschillende vakvereenigingen hebben onvermoeid geijverd voor de opheffing ervan. Het was zelfs al zoover gekomen, dat verschillende ambtenaarsgezinnen reeds voor den oorlog op den rand van de armoede leef den. Wat dat in dezen tijd zeggen wil begrijpt een ieder. 'De opheffing van deze korting moet nie: worden beschouwd als salarisverhooging of salarisverbetei-ing. Het is een gedeeltelyk her stel van geleden onrecht. THANS ONDER HET DEPARTEMENT VAN OPVOEDING, WETENSCHAP EN CULTUURBESCHERMING. By verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned.-landsche gebied, werd de zorg voor de natuurbescherming toevertrouwd aan het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming. Jaar onder de natuurbescherming mede valt de bescherming van onze fauna, is thans ook de uitvoering van de Vogelwet 1936, die in de eerste plaats in het leven is geroepen tot bescherming van de in ons land in het wild levende vogelsoorten, door het departement van Landbouw en Visscherij aan het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming overgedragen. Na de overdracht, welke op 30 October 1.1. plaats vond, worden althans voorloopig by de uitvoering dezelfde richtlijnen aangehouden. _le tot heden door het departement "an Landbouw en Visschery werden gevolgd. Dit beteekentdus geen onbeperkte vogelbescherming. De Vogel wet zelf, hoewel er van uitgaande, dat in be ginsel aan -alle voge^ bescherming verleeni dient te worden, laat toch by verschillende ar tikelen de mogelijkheid open om ter voorko ming van overlast of schade aan den land-, tuin- of boschbouw, aan de jacht of de vis schery, bepaalde vogels te vangen of te doo- den en hun nesten en eieren te verstoren. Terwyi eenerzyds alle aandaci.t gegeven zal worden aan een krachtige bescherming van de soorten, welke dit rmodig hebben, zal anderzyds bij de uitvoering der wet terdege iet die belan gen rekening worden gehouden. De thans geldende regeling ten aanzien van de vogelvergunninge G en H tot het schieten van vogels biyft voorloopig van kracht. Aan vragen voor vogel vergunningen G (niet be schermde vogels) behooren dus tot het hoofd van plaatseiyke politie, aanvragen voor vogel- vergunningen H (beschermde vogels) tot den commissaris der provincie te worden gericht. Voor de volgende week zyn de bonnen 47 van de daarvoor bestemde kaarten aan gewezen voor het koopen van de gebruike- lykc rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Thans is ook 13/4 liter melk verkrijgbaar op de bonnen 47 rood. NIEUWE ORDENING IN HET BEGRAFENISWEZEN. In het hotel des Pays-Bas te Utrecht kwa men 71 begrafenis-ondernemers uit het geheele land te zamen om een vergadering by te wonen van de contact-commissie, onder voorzitter schap van den neer H. P. Innemee uit 's-Gra- venhage. Hier werden de voorloopige statuten en het nuishoudelyk reglement voorgelezen, samengesteld door mr. van Andel, die den scha kel vormt tusschen de ovei'heid en de bestaan de bonden up begrafenisgebied Na lange jaren zal men nu komen tot een overkoepeling van de drie bestaande bonden en hoopt men een Nederlandsche centrale voor het begraferüsbe- dryf te vormen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1