Isgfig vAn Houïerrs iiMonsecco LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 December 1941 Laatste Berichten Stadsnieuws Inspecteur J. Dijkstra gaaf heen Duitschland strijdt voor Europa KUN/T IN IITKJftM. Duitsch W eermachtsbericht Binnenland De heer Van Mook niet naar Londen Buitenland Burgerlijke Standen Omstreken De inhoud van een cartonnetje komt in smaak en geur over een met het sap uan 20 citroenen. VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT Dagbladreclame is niet te vervangen mrn* MAIK1 einictiïift Hfi WORDT BRANDWEERCOMMANDANT IN EINDHOVEN. Met ingang van een nader te bepalen da tum vermoedelijk zal dit 1 December j.L zijn is de heer J. Dijkstra, inspecteur van politie 1ste klasse, speciaal belast met de brandweer hier ter stede, benoemd tot commandant van de te Eindhoven op te richten beroepsbrandweer. De datum van zijn indiensttreding aldaar is afhankelijk van het tijdstip, waarop zijn op volger in onze stad zijn functie zal aanvaar den. Dit kan bij wijze van spreken mor gen het geval zijn, doch het kan ook heel goed nog eenige weken duren. De manschappen van de hulpbrandweer, die in de afgeloopen maanden van hem hun op leiding hebben ontvangen, hebben blijkbaar het risico niet willen loopen. dat hun door een overhaast vertrek van den heer Dijkstra, de gelegenheid tot afscheid nemen zou worden ontnomen en dat daarom reeds hedenmiddag gedaan op de binnenplaats van de brandweer kazerne aan de Langebrug. Toen de geheele troep was aangetreden en door een der postcommandanten, den heer P. Breddels aan inspecteur Dijkstra was gepresen teerd, hield eerstgenoemde uit naam van de geheele hulpbrandweer, inclusief de stut- en sloopploegen en den sportleider, een korte toe spraak, waarin hij erop wees, hoe 1*4 jaar ge- lfeden aan inspecteur Dijkstra de moeilijke taak werd opgedragen een vrij groot aantal men- schen binnen den kortst mogelijken tijd op te leiden tot bruikbare brandweerlieden. Dank zij uw doortastendheid, aldus spr., ztft gij in die opdracht volkomen geslaagd. Al deden zich gelukkig geen groote rampen ypor, toch werden wij bij voorkomende bran den in de blusschingswerkzaamheden ingescha- kéld en werden wij aldus practisch opgeleid. Als in de toekomst ooit een beroep op onze hulpvaardigheid wordt gedaan, dan zullen wij gereed staan om de ons opgedragen werkzaam heden te verrichten, daarbij indachtig aan het bezielend voorbeeld van Inspecteur Dijkstra en de voorbeeldige opleiding, welke hij ons heeft gegeven. Als herinnering bood spr. ten slotte uit aller naam een omlijste kleurets van de Stadshulp- werf aan. Inspecteur Dijkstra dankte in korte woorden voor de afscheidswoorden en het geschenk en sprak de hoop uit, dat in onverhoopte tijden van nood de Leidsche hulpbrandweer de ver wachtingen, welke de burgerij van haar koes tert, niet zal beschamen. QflGp gK«d NIEUWE WETHOUDER VOOR OPENBARE GEZONDHEID TE AMSTERDAM. De heer J. L. Strak benoemd. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. K. van der Bend, is de heer J. L. Strak, arts te Amsterdam, benoemd tot wethouder voor de openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen aldaar. De heer Strak, die in 1899 werd geboren, is lid der N.S.B. De guoverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer heeft in een telegram naar Londen aan den „minister-president" mr, P. S. Gerbrandy te kennen gegeven, dat, daar de spanning in het Verre Oosten zeer toegenomen is en met de mogelijkheid van een oorlog in den Stillen Oceaan gerekend moet worden, het onmogelijk is om den heer Van Mook uit zijn functie in Ned.-Indië te laten heengaan om zich naar Londen te begeven en dientengevolge in volkomen overeenstemming met den heer Van Mook door hem besloten was het vertrek van den heer Van Mook naar Europa voorloopig uit te stellen. Naar men weet waren onlangs de heeren Wel ter en Steenberghe uit het „kabinet" van mr. Gerbrandy getreden en werden de heeren Van Mook en Kerstens, beiden uit Ned.-Indië: in hun plaats benoemd. In het bovengenoemde telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië is van den heer Kerstens geen sprake. De heer H. J. van Mook is directeur van het departement van economische zaken, de heer P. A. Kerstens is lid van den Volksraad en lid van het college van gedelegeerden van den Volksraad. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend „In het Donetzbekken zijn vrij sterke vijan delijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uitvalspogin- gen van den vijand mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd. Finsche troepen hebben HangÖ bezet. Bii de vlucht uit HangÖ liep het sovjettranspoi'tschip .Stalin" (12.000 ton) op een Duitsch-Pinsche mijnversperring en werd door drie mijnen be schadigd. Twee Duitsche patrouillevaartuigen met een bemanning van tachtig koppen in to taal namen het transportschip op sleeptouw en brachten het met de 6000 soldaten van alle rangen, die zich aan boord bevonden, bene- vzns een rijkelijke hoeveelheid oorlogstuig naai* een Duitsch steunpunt. In een zeegevecht in het Kanaal heeft een mijnenveger twee Britsche snelbooten tot zin ken gebracht en twee andere door voltreffers beschadigd. Patrouillevaartuigen mengden zich in den strijd, brachten een Britsche kanon neerboot tot zinken en beschadigden een snel- boot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich gisteren geen gevechtshandelingen van eenigen'omvang voor gedaan. In de periode van 26 November tot 2 Decem ber hebben formaties van de Duitsche lucht- macht en eenheden van de Duitsche marine 44 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brit- tannië 6 eigen vliegtuigen verloren." hun verleden en hun toekomst te verdedigen. „Als priester en Pranschman zoo besloot de kardinaal durf ik te zeggen, dat de Fransche vrijwilligers in dezen strijd tot de beste zonen van Frankrijk gerekend moeten worden. Zij dragen bij tot de voorbereiding der groote' Fransche wedergeboorte." (D.N.B.) TOEPASSING LEEN- EN PACHTWET OP TURKIJE. In, een of.ficieele verklaring van het Witte Huis hee/t Roosevelt volgens Associated Press medegedeeld, dat de leen- en pachtwethulp thans ook toegankelijk gesteld is voor Turkije. Roosevelt acht de verdediging van Turkije ge wichtig „in het belang van de Ver. Staten". Hij heeft derhalve den leider van de leen. en pacht- hulp, Stettinius. opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk te voldoen aan defensieverzoeken der Turksche regeering. Het communiqué van het Witt Huis geeft geen verdere verklaringen. (D.N.B.) WEDEROM AANSLAG IN PARIJS. In verband met den bomaanslag in het 12de arrondissement te Parijs en met een nieuwen revolveraanslag, waarvan een Duitsche militaire arts het slachtoffer is geworden, is aan de be volking door een bekendmaking van den com mandant van Groot Parijs een termijn gegeven tot 10 December voor de ontdekking van de daders dezer beide aanslagen. Wanneer deze termijn zonder resultaten verstrijkt, zullen strenge vergeldingsmaatregelen genomen wor den. .(D.N3.). DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Domei meldt uit Manilla, dat de oorlogsha ven Cavite sedert gisteren op last van de Ame- rikaansche marine verduisterd is. Amerikaan- sche matrozen, soldaten en politie worden voor de controle gebruikt. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. De begrootingscommissie van het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de door Roosevelt als aanvulling gevraagde 8.2 milliard dollar voor bewapeningsdoelelnden goedgekeurd. Daarmede zijn de bewapenings uitgaven der Ver. Staten gestegen tot even 68 milliard, hetgeen overeenkomt met het dubbele van de oorlogsuitgaven der Ver. Staten tijdens den wereldoorlog. (D.N.B.) GENERAAL MOSCARDO BIJ VON BRAUCHITSCH. Generaal Moscardo, de bekende verdediger van het Alcazar, die op weg is naar de Spaan- sche divisie aan het Oostelijk front, is door den opperbevelhebber van het Duitsche leger, ge- neraal-veldmaarschalk von Brauchitsch, in diens hoofdkwartier ontvangen. (D.N.B.) CANADA EN DE OORLOG. In een officieele mededeeling heeft de Cana- deesche regeering bekend gemaakt, welke op offeringen Canada zich in dezen oorlog ge troost. In deze mededeeling wordt er o.a. op gewezen, dat Canada doorloopend de helft van zijn volksinkomen voor oorlogsdoeleinden uit geeft. Zonder er een enkele vergoeding voor te krijgen, heeft Canada tweemaal zooveel oor logsmateriaal geleverd als de Ver, Staten. (D.N.B.) KARDINAAL BAUDRILLART OVER HET BOLSJEWISME. In een gesprek met Le Cri du Peuple heeft kardinaal Baudrillart verklaard, dat de kruis tocht tegen het bolsjewisme noodig is voor de redding van de Christenheid en het avondland. De kardinaal wees op de rol van de Fransche vrijwilligers-divisie in dezen strijd en zeide, dat er tusschen Christenheid en communisme geen bondgenootschap, geen verdrag en geen com promis mogelijk is. De Christenen mogen niet de woorden van Lenin vergeten, die gezegd heeft, dat de sovjet-republiek het arsenaal dei- wereldrevolutie is. Men moet het ware gezicht van het communisme onthullen en de aandacht vestigen op zijn propaganda, die tot moorden aanzet. Baudrillart zeide voorts van deze gele genheid gebruik te willen maken om de met buitenlandsch geld betaalde agenten te brand merken, die op alle mogelijke manieren het Fransche volk tegen het Duitsche willen ophit- sen. Tegen de demonische machten van het i sykel.en Jw. stai communisme rukken thans aan de zijde der Duitsche legers de oude Christelijke volken op om I Katwijk Geboren: Hendrlka d. van A. van Delft en H Korpelshoek, Grootesteeg 10 Krijn z. van C. Sneijders en M. d. Oever, de W. Male- fljtstraat 156 Aria Wllhelmina d. van P. van Dufjvenbode en A. van Rhtfn, Tljmstr. 45 Abraham z. van J. Guyt en M. van Dijk, Duin straat 60 Johan Berend z. van G. van Duljn en J. B. BerkhelJ, Remisestr. 50 Petronella Jacoba d. van W. Guljt en J. v. d. Plas, S. Varkevlsser- straat 18 Pranclscus Johannes z. van J. v. d. Oever en M. J. van Llngen, Drleplassenweg 10 Nlcolaas Anne z. van J. Messemaker en M. Schaap Zuidstraat 91 Bastlaan z. van G. de Jong en C Vlieland, Burgersdijkstr. 17a Renée d. van J. C. Buljs en G. Dekker, v Meiskade 67. Overleden: Willem Hazenoot wed. van J. Spaan derman 74 Jr. Gehuwd: A Grootendorst en A. M. J. Koele- wljn, Voorschoten G. van Duijn en E. Koene, E. A. Borgerstraat 3. Oegstgeest Geboren: Johannes z. van C. van Rossum en G, van Duijn Josephus Albertus Maria z. van P. J. Verhoef en M. C. A. Gussen- hoven Fennechlen d. van G Blansjaar en M. de Boer Gerrlt z. van H. Broekhulzen en M. A Heisteeg J. W. L. Stravers z. van D A. Stra- vers en C. M. van der Boog Johannes Wllli- brordus z. van N v. d. Laan en H. G. M. Tum- mers Johanna Franclsca Maria d. van C. J H. Drlessen en C. J M. Zandvliet Adrianus Mat thias z van A. M. Balk en A M. Noordermeer Anna Gemma Maria d. van H. P. A Kemperman en D. J. Relchert Adrianus Wilhelmus z. van A. G. van der Poel en E. Th Waltorf. Overleden: J. Huetlng 71 Jr. A. Bron geb. Stel 58 jr. A. E. Braat geb Hoogendoorn 77 Jr. ltUnsbuig Ondertrouwd: M. den Heyer Jm„ 27 J. en A. D. van Duivenvoorde. Jd. 24 J. Getrouwd. K Kuperus, jm., 31 J en N Star. :l 28 J Overladen: L Ravens bergen 70 echtgenooi an C Bouman Rilnsburg Géborén: Willem, z van P. v. d. /kei en J. W. Star. Ondertrouwd: H. Wolthaus. Jm.. 25 J. en A. d. Kwaak, jd., 22 j. Getrouwd: F. J. W. Kamer eu J. v. Delf MEI WE UITGAVEN. Verschenen bij Moorman's Periodieke Pers. den Haag: ..Sport-Spot", 100 oud- en Jong-HoHandeche ge dichten geselecteerd en gesllhouetteerd dooi Chris Kras Kan. Chrla Kra* is het pseudoniem voor den bekenden schrijver en Illustrator Jhr. Jan Perth, die ln dezen bundel verzameld heeft sportpoëzie en sport rijmen van vele bekende dichters. Een bijzondere attractie van dit boekje vormen dè 16 gekleurde platen van.de Nederlandsche kun stenaars, van der Hem, Dom, Roovers, Willy Sfuy- ter, van Vlijmen. Hollnndla Drukkerij, Baaru; „Uren met Groote Nederlanders" (Thomas k Kempl6. Erasmus, Vondel. Multatüll, Busftén fïuët, Verwey), door P. j. G. Hulncks. „Uren met Goethe" door G. H. Streurman. „Kindertoevlucht". Roman, 2e druk, door Anke Servae6, „Het Postzegelboek", door J. D. Brink, Hand boek voor den poetzegel verzamelaar, 4e druk. Arbeiderspers, Amsterdam: „Tarakanowa", roman, door Bd, Ptenkala. De ge- sohlèdenls van een gevaarlijke vitouw, sfJ&len<¥e fn hët einde van de 18e eeuw. De Schouw, Den Haag: „Passer en Speer", Cultuurpolitieke Redevoerin gen door Prof. Dr. T. Goedëftrfcitgënle De Delta, Den Haag: „Geen. Angst voor net Nieuwe Europa", door Dr. Jozef Wln6Chuh, vertaald uit het Sfd'ltsch. Amsterdamsch Boek- en Courant M.|J. Amsterdam- „Johan Justus Jacob", door S. Carmigfeelt. Wmf origineel detective-verhaal. Em. Querido Ultg. Mij., Amsterdam „Idylle tusschen de rozen", roman door Marie Schmitz. Een géëxalteerd verhaal over twee ge- exalteerde vrouwen, moeder'eh dochter, die in een dramatisch conflict over een ,man geraken, met een zeldzaam onbevredigend i.slot. „Rekenschap", door G. Stuiveling, Een bundel belangwekkende letterkundige essays over Coorn- hert, Vondèl. Gijsbert Japiqfc, Wolff en Deken. Douwes Dekker, Slmon Gorter, Vosmaer, Troel stra, v. d. Goes, van Eeden, Herman Gorter. H Roland Holst. Bljleveld, Utrecht: „De Stad op de Vlakte", door Gurt Munthe man. uit het ZweedSch vertalald cRfor N. Goemans. Holdert Co., Amsterdam: „Europa Ahoy", door A. c. Metzelaar. Dit boek is de blografie van een schip en wel van een be roemd schip, n 1. dè Nederlandsche driemaster „Europa", die ln de Amerlkaansche en Australi sche havens ln dc Jaren 19061908 als de .Flying Dutchman" bekend stond en ln die Jaren een recordrels tusschen New-York en Port Mel bourne maakte Van alles wat met dit schip be leefd werd, wordt ln dit boek verteld op spannen, de wijze, terwijl tusschen den tekst vele foto's, kaarten en teekenlngen zijn opgenomen. Kosmos, Amsterdam: „Hoe komen we aan onze namen?" Oorsprong en beteekenls van onze familie- en voornamen door G. J. Uitman. „Wat ls heemkunde?" Wat bedoelt ze? Hoe paat men haar toe ln en buiten de School?- door C, Wllkeshuis. De Kern, den Haag: „Indrek", Roman uit Estland. door A. H, Tammsaare, vertaald door. Co Kars. Zuid-Hollandsche Uitgevers MU-. den Haag: In de Cultuurserie: „Bevrijde Handen", roman, door Erlch Ebermayer. vertaald uit het Duitsch door W H. C. Boellaard. „Paracelsus", door Dr. P. H. v. d. Hoog. Dit boek is het derde deel van een trilogie. welke de levensgeschiedenis behandelt van enkele beroemde geneesheeren. De andere deelen, ln dezelfde serie verschenen, zijn: ,Jk Ibn Slna" en „Rabbi Mozes Ben Malmon". Arbeiderspers, Amsterdamr „Gantelhovens Eereprljs" door Willem Iepen- daal. Een frlsch krachtig boek ls dit verhaal, spe lend ln het land tusschen Schle en Waterweg aan de groote rivier onder rauwe menschen. He sluit, aan. hoewel een afgerond geheel op zich zelf, bij een vorlgen roman van dezen schrijver „Adam ln Ongenade", Verschenen bij: TJeenk Willink, Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Bezoldigingsbesluit Burg. Rijksambtenaren, Wachtgeldbeslult, RiJks- kleedingbesluit, bewerkt door C. J. van Dam, 7e druk. VOOR JONGEREN: De Kern, den Haag: „Welke Weg Joke meisjesboek door E v, BergBoldlngh. „Het ls Lente Trlx", meisjesboek, door Co Kars. „Kleuren ln de zomerzon", meisjesboek, door Ems van Soest. Dg Arbeiderspers, Amsterdam: „Van Licht en Donker", kinderboek, door A, Pleysler. Amsterdamselie Boek en Courant MU, Amsterdam „Het Nieuwe Boek voor de Jeugd", samenge steld door P. W. A8smann, D. L. Daalder, A. Hlldebrand, Theo J. ThtJssen en Annie Winkler Vonk. Geïllustreerd door Nederlandsche teeke naar. Een keur van korte en langere verhalen en versjes, verlucht met tallooze aardige illustra ties. KALENDERS: Van de N.V. van Staal en Co. te Rotterdam, ontvingen wij een buitengewoon geslaagde kalen der, getiteld: „Melodie der oude Maasstad" De uitvoering van deze kalender ls zeer vernuftig be dacht. Het geheel ls gebonden met een spiraal binding, waarbij de kalenderbladen los tusschen de bladen met foto's en tekst gevoegd zijn, zoo dat men, wanneer men aan het eind van het Jaar het kalendarium heeft verwijderd, een fraai plaat werk over het oude Rotterdam overhoudt. Wij ontvingen: De jaariyksche uitgave ten bate van het tehuis voor oud-verpleegsters: Woorden van Wijsheid en Schoonheid 1942, door Zuster W. J. de Roo, te Bosch en Duin. Van van Gorcum's Uitg. Mij., Assen: de Koren aar-kalender 1942, dagkalender voor het platte land, samengesteld onder redactie van mevr. A. C. WiersmaRlsselada en J. P. -Wiersma. 50 CENTS Jt. H. de R. te L. Wendt U tot de Nederl. Stichting voor Psychotechniek, Witte Vrouwen kade 6 te Utrecht. De kosten van zulk een onder zoek zijn on6 niet bekend, U kunt daarnaar ter plaat-se lnformeeren. B. H. V. te H. Hazerswoude, Alphen, Bode raven, Woerden. Utrecht. De Blldt, Soesterberg, Amersfoort, Nljkerk, Putten, Ermclo, Harderwijk. Nunspeet, Doornspijk, Oldebroek, Wezep, Zwolle, Lichtmis, Staphorst, Meppel, Ruinen, Bellen. Wes- terbork, Borger, Bulnerveen. (223 K.M. M. C. L. te Ter A. De Modelbouwer, ultg.: N.V. Uitg. MIJ. „De Esch" Hengelo (Ov.) -. Z. te L, Aan dergelijke adressen kunnen wij U niet helpen, K. H. te L. Deze annexatie dateert van 1920. MeJ. G. v. d. B. te L, - Wij raden U aan den ketting te reinigen met verdunde, spiritus. v. d. R. te K. Bil voortdurende weigering het loon te betalen, kan een vordering tot beta ling Ingesteld worden bil den kantonrechter, - L. J. te L. Als geen schikking kan wor den getroffen, doe dan den schuldelscher het voorstel deze zaak te laten beslissen door den gemachtigde voor de prijzen. Wijst hij dit voor stel af, dan kunt ge zelf een beslissing vragen. C. W. L. Als de vrouw overlijdt, er.ven de kinderen van het eerste huwelijk mee. Voorschoten GeborenDouglas Johan Henrl Theodoor, z. v. P. J. G. Versteegen en P. H. Vreeburg Cornells, z. v. P. Joh, Segaar en J. de Jong Petronella Helena, d. v. A J van Rhee en J. M. Fransen. Voorschoten GeborenJohannes Josephus Adrianus. z, van G C. Meijer en M. E. Drewes Gerarcia Adrlana Margaretha. d. -van G. C. Duil- nisveld en A E. Ouwerllng Johannes Jaco bus Maria z. van F. C. H. E.verst(jn en W. J. M. Blocks Paulina Christina, d. van B. M. Ril ling en M Chr. van Tol Bartha Petronella. d. van A. J. Turlon en J. C. Emels. Ondertrouwd: Hendrik van Egmond. 25 J. en Verboon, 24 J. GEBOREN: Catharlna Maria Hermana.,d. v. H. J. Dingjan en C. E. M. G A, v. d Meel Hulbert, z. v. A. Bronmeyer en H. M. v. d, Wijngaard Irene Lydia, d v. J, F. van Berkel en L. G. Bavelaar Wllhelmina, d. v. G. J. Swart en M. F. v. d. Wal Catharlna Wllhelmina. d. v. P. B. v. d. Kwast en C. W. v. Loon. Jan Tlelman Gerrlt, z. van J. -M. Seriier en S. Zwanenburg Johannes Franciscus Maria z. van H. Stol en J. Bavelaar Paulus Johannes Arle z. van A. Vermelj en C van Duuren Sophie Maria d. van J. Voorend en J. M. Zwanenburg Adrlaan z. van L. A. v. d. Meer en M. W. den Hollander Jan z. van C. J. F. Dernee en M. van Leeuwen. ONDERTROUWD: Th. R. de Wit Jm. 25 jr. en R. Scheellngs Jd. 26 Jr. A. B. Penseel Jm. 26 Jr. en A. J. A. ten- Have Jd. 22 Jr. GETROUWD: W. J, de Vos Jm. en H Bei) Jd. G. de Lange Jm. en M. N. Stelnratli jd. T. de1 Vaal Jm. en A. Muske Jd. P. Chrlstlaanse en M. van A. Muske Jd. P. Chrlstlaanse en M. van DulJ- venbode F. W. Filarskl Jm. en M E. den Os jd. J. van Heusden Jm. en A. W. den Hoed id. G. J. Lentz Jm. en A. Houtman JcL A. -Ink Jm. en H. W. de Jong Jd. OVERLEDEN: P. Dreef, M., 67 J. W. Ravensbergen, M„ 64 j. J. L, de Groot wedn. 73 Jr. J. J. Schmal z. 6 mnd. N. Pouw. hsvr. van H. v. Duuren 32 jr. A. Spek, m., 79 Jr. W. Segaar m., 57 Jr. C. M. Colenbrander hsvr. van J. D. W. Eerbeek 53 Jr. fam.. Haarlem. Doverstr. 4 B. C. Bouma% Utrecht. Kr Nw. Gracht 80bls M C. de Bruijm Groningen. Hooge Den A la B. M. de la Court Onderwater. Dordrecht, Whnstraat 50 F Cox, Groningen. Akerstr. 29 W. S. Kramer, Amster dam. Sarphatik. 8 J. A. Crezée, Amsterdam. 3e Helmerstraat 57 P. .Creezée, Rotterdam. Berg- schelaan 309b A. C. van Wlnsen-van Dam. Warmond, Straat ter Le?de 88 F. B. M. G. van Ditzhuijzen, Amsterdam. 3e Helmerwtr. 63hs. D. P. Erdbrlnk. Groningen. Kraneweg 4 O. H. Eskes. Amsterdam. Beethovenétr. 57bov. G. E. Eswllder. Den Haag, Papestr. 4 D. H. Everse en fam Den Haag. Laan van Meerderv. 484a B. A. M. Fruytler, Maastricht. Pr Bisschopsingel 7a W. van Gog. Alphen a.d. Rijn, van Eegheli- straat 15 H. Goedhart. Den Haag. v. Dren- kwaertstr. 11 J. C. J. Graat, Amsterdam, Ie Helmerstraat 198II A. V. van Haersolte (baron), Dalfsen, H19 S. J. Halbertsma. Den Haag, Wagenaarweg 7 A. J. Hanselman. Den Haag. Assendell'tstr. 14 A. v. d. Hoeve. Utreofit, Stadh.laan 67 H. Hoesen. Rotterdam. Voor schoterlaan 116b F, J. Hulsbeek, Enschede. Hessenweg 30 P. Hijmans, Rotterdam. Voor schoterlaan 36 F, Itallaner, Wagenlngen, Ha- melakkerlaan 11 M. B. Jagerman, Deventer, J Wijngaardstraat 9 G. M. L. Kam, Den HaOg, Ballstraat 73 P. v d. Berg-Koene, Velaen. Bloemendstr.w. 62 G. Kortenbour v. d. Sluis, Groningen, Oostersingel 130a H. C. Kramers. 'Groningen, Jos Israëlstraat 58a G. D. de KruiJf Amsterdam. Wljdesteeg 20 C Kuiper. Hel lingen, Lanen 15a H. J. Kuperus. Amsterdam, Wakkerstraat 43b H. G. de Langen en fam.. Middelburg, Koudekerkscheweg 41 H. O. Leb bink. Amsterdam, Borssenb.pln. 151 W. G. v. d. Lee, Oegstgeest, Jullanalaan 4 A. M. van Leeuwen, Amsterdam. Schubertstraat 17 E. H. v. d. Linden. Vllsslngen, Singel 60 J. de Neef en fam., Oegstgeest, Ln. v. Poelgeest 44 C. M. Bloemendaal-Nleboer, Oegstgeest. Schoutenburg straat 33 F. Ollemans, Amsterdam, Sarphatl- park 71 H. Peters. Amsterdam. J. Vermeerstr. 75bov. L. J. Pleters, Rotterdam, Javastr. 10 H L. Plokker en fam., Voorburg. Tulnluststr. 7 S. A. Qulst, Rotterdam, Leede 171 J J.'Rooters van Lennep, Rotterdam. Kral. Piaslaan 13 P. M. Rljpst-ra Nw. Helvoet. Morlaanscheweg 86 V/. H. van de Sande Bakhuyzén, Eindhoven', Lijs terlaan 12 A. J Sanders, Rijswijk Z.H., Linde laan 84 A. H. Smit, Odoorn, Exloo 256 J. J. T Smits, Groningen, van Brakelplein 29b K. Smit on fam., Alphen. a.d. Rijn, Wllhelminaatr. 60 T. J, van Stockum, Groningen, KI. Peltser- straat lb E. den Tex, Groningen, Guldenstr, 10 C. I. M. TJokrohadlkoesoemo. Amsterdam, Bloemgracht 66 J. M. Tumbelaka, Den Haag, Monsterscheweg lila J. Valkenburg, Gronin gen, KI. Peltserstr. la H. Verploegh. Amsterdam, van Eeghenstr, 129 A. Verstraaten en fam.. Rauwerderhem, Irnsüm 269 G. J. de Vink, Katwijk, Commandeurspad 15 A. W. Fokker van Vliet, Utrecht, Or. Nassaulaan 47 G. C. de Vries, Amsterdam. Beëthovenstr. 57bov. N. Walle- en fam., Amsterdam, Borgerstr. I05hs. H. G. Wijmenga, Amsterdam. Fr. v. Mierlsstr 109 hs. P. Zieren, Oegstgeest, Terweeweg 1 C. J. Zilverschoon. Groningen, Guldenstr. 10. GEVESTIGD. W. Abblnk, werkster, Hof, van Venetië 7 R. G. Ahlers. Hogerbeetsstraat 2 J. v. d. Bent, dienstbode, Haverstraat 60 M. H. Bcntum en fam., spekslagersknecht, Pleterskerkchoorst. 15 G. F. Blermann, chauffeur, R. en Schlekade 113 G. Blom, Gerecht 10 F. Boom en fam., Oude Vest 83 J. G. Broers, buffetbedlende, Heerenstr. 6a G. Buskop en fam.. koopman, Jan van Houtkade 7a T. G. Calllber, Rijnsbur- gerweg 10 P. Dekker en fam., winkelier, Haar lemmerstr. 101 C. J. Frentrop, Mlddelstegr. 22a A. de Goede, wringster (wasscherljGalge water 12 H. de Goede en fam kantoorbed. de Sitterlaan 12a H. Groesz en fam., kantoor boekhandel. Breestr. 28 D. C. den Haan, Boer- haavelaan 11 C. M. Harland, dienstbode, Rljns- burgersingel 24 J. C. v. d. Belt- v. d. Helden en fam., Hooigracht 111 B A. C. van 't Hoff en fam proc. houder, Hogerbeetsstr. 1 A. S, Hogendoorn, verpleegster, RIJnsb.weg 10 G. J. A. W. Hogendorp en fam., chauffeur, Maurlts- str. 32 J. J. Kloos en fam., ambt. en Dep. van Handel Nljverh, en Scheepv., Pleterkferckch.st. 15 G. de Knecht en fam., kantoorbed. O. Var kenmarkt 2 P. Koppenol, opz, teekenaar, de Sitterlaan 110 F. A. G. Kortman en fam„. Lorentzkade 17 A. Kramer, klelbewerker, Lust hoflaan 40 J. van der Kruk en fam., choco ladevormer, H. Rijndijk 98a G. J. Kuipers, dienstbode, Breestr. 25 J. M. Lubik, Boter markt 18 S. A. Marechal en fam., meubel ontwerper, Waterstr. 4 J. T. Oosthout-Mennes en fam.. Witte Singel 73a Wed. E. P. J. Visser- Mulder en fam., Pleterskerkch.st. 26 C. P. Nells broodbakkerskn., Trompstr. 52 V. D Nlcolaï, verpleegster, RIJnsb.weg 10 H. de Nle en fam., techn. opz„ Meer bur gerstr. 4 J. C. K. Noë, opz. bouwk. teekenaar. Thorbeckestr. 58 A. H. NJJ- hof, leerl.verpl., RIJnsb.weg 10 J. J. van Om- mering en fam., expedltlekn., Levendaal 80 M A Oosterwljk. kok. Morschstr. 60 H. Ouwer- kerk, Mlddelstegr. 30 T. Plattéel en fam., koop man in emallle, Kaarsenmakcrsstr, 26 H. Pot hoven, havenarb., Witte Singel 76 A. A. v. d. Put, kok. Jan van Goyenkade 10 P. Lens- Regeer, Stadh.laan 5 P. Romson en fam marmerbewerker. Groenest. 86 A. C van RoolC en fam., Morschkade 14a B. Schaap, verpleegster RIJnsb.weg 10 A v. d. Born-Schuler, Zeeman laan 14a K, Schullng. Waardgr. 93 C. M. P Rlede-Sluls en fam., H. de Vriesstr. 88 G. Spits, 1.1. verpleegster, RIJnsb.weg 10 C. Steen, werkster, Evertsenstr. 56 P. E. Stok, dienstbode, Haagweg 52 Wed. S. Dijksman-Stok Haagweg 52 A. L de Stoppelaar, 1.1. verpleeg ster, RIJnsb.weg 10 P Ton en fam., musicus, Morschweg 26 A H. M Trek, soc. werkster, Hooigracht 31 A. Turk. Witte Singel 76 A. C Verkissen, Maarsmansteeg 2 W. Versteeg en fam., Tlb. Slegenb.str. 18 B J. Bosboom-Vlnju H. Rijndijk 246 A W. de Visser. 3 Octoberstr. 37 C. Voogt en fam., metaaldr., Ger. Brand straat 11 J. E. de Vreede. dienstbode, Da Costastraat 41 J. van Vulpen, dienstbode, H. Rijndijk 4 B. Wagenaar, 11. verpleegster, Rijns- burgerweg 10 T. E. Wagter, Roodborststr. 53 J. van Wingerden, Doelcngr. 8 A. M van der Me ij-Ten weerde, Oude Singel 72 L. Wuijster en fam., empl. ford machinist. Kneppelhoutstr. 37 B. v. d. Zeeuw, verpleegster. Cobetstr. 42 G. van Zijl en fam., loodgieter, Oude Vest 73. VERTROKKEN: H. L. Amtzenlus, Den Haag, v. Aerssenstr. 15 Banhlng, Groningen, J. A. Feithstr. 8 J, J. Barkman, Zeist. 'Platoln. 81 Wed. A. M. Rempt- Bodde, Utrecht,, van Weberstr. 19 F. A. Bol, AmBtordam, Rozeugr. 63II J. P. C. Boodt en Amsterdam, 4 December. De effectenbeurs te Amsterdam heeft de laat ste dagen een onberekenbaar verloop. De grond toon van de markt blijft vrij gunstig mlaar het koersverloop is onberekenbaar. Vandaag ontwik keld? zich op diverse afdeelingen een vrij druk ke affaire. En vooral enkele kopfondsen druk ten op de markt een cachet van flinke activi teit, Aanvankelijk was ,de stemming vast, want bij d'en aanvang werd meerendeels gehandeld omstreeks of iets boven de vorige slotprijzen en daarna werd een opwaartsche richting ge volgd. Middenbeurs echter kreeg het aanbod de overhand en in verscheidene rubrieken kwa men de toonaangevende aandeelen weer op het peil van den inzet terecht. Op de Industrieafdeeling ontspon zich een le vendige affaire in Unilevers, die in een snel tempo naar boven liepen van 169% tot 172%. Op dit peil kwamen de verkoopers in de meer derheid en in verband hiermede voltrok zich een inzinking tot omstreeks 170%, de animo was daarna spoedig bekoeld. Ook Aku's gaven een drukke affaire te zien en stegen daarbij tot 161. Toen de koers echter achteruitging en op 158*4% terecht kwam, ging de ondernemings lust weer tanen. Calvé waren iets hooger op 126^4—128 Van Berkels waren eveneens iets beter. De Phi- lipsaande?len waren zoo goed als 'onveranderd. Voor lappen Müller bestond bijna geen animo. De lappen Scheepsbouw \verden afgedaan tegen f. 99.50 a f. 102. De affaire in de minder cou rante Industrieel en was van geringen omvang. Innerlijk was de stemming goed prijshoudend tot vast, maar dit nam niet weg, dat tal van aandeelen lager werden genoteerd. Voornamelijk had dit betrekking op fondsen, waarin de laatste dagen geen noteeripg tot stand had kunnen komen. De Petroleummarkt gaf voor Olies een geanimeerden handel te zien waarbij de koers bij een debuut van 346*4% in versnelden pas naar boven ging tot 349%; daarna trad een reactie in tot 345'4%. maar ook hierna volgde weer een gedeeltelijk herstel. Tot het einde toe werd in een open hoek ver handeld. De Scheepvaartmarkt gaf affaire te zien voor Scheepvaartunies en Vaarten. Eerstge- noemden bewogen zich tusschen 228 en 2311/4% en waren vergeleken met gisteren dus zoo goed als onveranderd. Vaarten schommelden tusschen 154*4% en 156%, Oude Booten waren in door snee iets lager. Japanlijnèn waren vrijwel onver anderd. De omzetten in Cultuurwaarden waren beperkt. i H.VA.'s schommelden titèschen 490% ep 294% Vorstenlanden waren onveranderd. Op de Ta- baksafdeeling waren -de koersen van Deli Ba tavia en Deli Mij. oorspronkelijk iets lager, maar eenigen tijd later kwamen weer hooger notee ringen te voorschijn. Deli Batavia gold 274 1/4 —278%. Deli Mij. 234%—238%, Senembah 269% —271%. Rubberaandeeelen- waren kalm, Amsterdam Rubbers zakten na tot 335% te zijn afgedaan, weer in tot 332%, de minder courante soorten waren door elkander genomen prijshoudend. De beleggingsmarkt was kalm. Van de staatsfond sen waren de nieuwe 4% obligatiën iets luier, evenals de gestaffelde leening, die beneden 93% kwam. De nieuwe 3*4% obligatiën waren onver anderd. Ook de Oude Schuld en de Indische leeningen waren bijna ongewijzigd.. Gemeentelijke- en provinciale leeningen waren stil. op ongeveer de vorige prijzen. Pandbrieven kalm en prijshoudend. Op de Duitsche markt was weinig te doen. De Kerkelijke Teerlingen waren meerendeels iets beter. (A.NP.) Prolongatie 21/4 KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 Dec. Groen- tenveiling. Gele kool f. 4,104.80; groene kool f. 4,105; roode kool f. 4,504,80; koolrapen f. 1.90-2.10; kroten I f. 3,60—4,50; idem II f.2,40 —f.3; knolselderie I f.6—7.50; idem II f.4—5; grove peen f.2—2,50; waspeen f.6—17,50. Redactiestaf: B. W Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek, Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3