82ne Jaargang DONDERDAG 4 DECEMBER 1941 No. 25060 Bolsjewisten ontruimen Hangö r Eindexamen-eischen worden verlaagd Verduisteren Megerle over het Amerikaansche imperialisme Groote vernielingen Göbbels over de Engelsche oorlogvoering De hulpkruiser „Cormoran" Verspreide berichten Met Duitschland voor I een nieuw Europa V.J Hoofdzakelijk voor de technische vakken Vervroeging examens wegens Arbeidsdienst 17.29 uur 9.33 uur EERSTE BLAD Gemengd Nieuws Reeks diefstallen bij de Spoorwegen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. De bolsjewieken hebben Hangö ontruimd, na eerst groote vernielingen te hebben aangericht. Het bericht van de evacuatie van dit gebied, dat zooals bekend is in Maart 1940 aan de Sovjetunie, te zamen met de daarbij behoorende eilanden moest worden verpacht, heeft in Fin land groote vreugde gewekt. Hangö was door de bolsjewisten met de meest moderne middelen versterkt tot een buitengewoon versterkte plaats, en vormde daarmede een directe bedreiging voor Finland. De Finnen noemden het pacht- gebied daarom den doorn in het vleesch van Finland. De Finsche troepen, die Hangö van de landzijde volkomen hadden ingesloten, versterk ten hun druk den laatsten tijd, zonder echter voor de bestorming nutteloos krachten op te offeren. Daardoor kon het sovjetgarnizoen zich tot dusver handhaven. Een Finsch frontbericht meldt nog het vol gende: De vuur activiteit der bolsjewisten was den laatsten tyd opvallend levendig. In verschillen de deelen van Hangö werden ontploffingen en branden waargenomen, die geen gevolg waren van het Finsche artillerievuur. Onder de vijan delijke schepen, die de haven binnenliepen, be vond zich ook het groote troepentransportschip Molotof, hetgeen de conclusie deed opkomen, dat het steunpunt werd geëvacueerd. Dit was vooral te verwachten, toen eenige regenachtige en mistige dagen met slecht zicht kwamen. Het bolsjewistische garnizoen bestond uit 30.000 man. Toen het slechte weer voorbij was. begon wederom een levendige artillerieactiviteit. Deze duurde gisteren nog onverminderd voort. Van waarnemingspunten aan den Finschen kant werden tevens op vele plaatsen in Hangö bran den waargenomen. Het lot van het transport schip Molotof en van andere transportschepen, die op mijnen liepen, toont, dat de bolsjewieken te laat begonnen waren met hun voorbereidin gen. De evacuatie van de roerende goederen is den bolsjewieken niet gelukt in de mate, die in het voornemen lag. Bij de inneming van Hangö werd een brief gevonden, waarin o.m. stond: ,,wij gaan thans, maar wij keeren terug en de wraak zal zoet zijn." Het pachtgebled van Hangö vormde een ovaal gebied met een doorsnede van 20 tot 30 k.m., waarvan het grootste deel uit water bestond. De talrijke scheren maakten de evacuatie moei lijk, doch eischten ook van de Finnen bijzondere aandacht. Het ingesloten gebied werd vooral door eenige steunpunten beheerscht, o.m. door Hernö en aan de Westzijde van het schierei land door Bengtskaer. aan de Oostzijde door Haestö, Koö en Hermannsme, voorts in het Zuiden door het eiland Russaroe, Deze steun punten lagen achter de bescherming van een reeks krachtig versterkte rotseilanden, die hier en daar een heele archipel vormden. De gevechten om het bezit van deze eilanden waren de belangrijkste van dezen oorlog, aldus het frontbericht, en waren zeer wisselvallig. De manier, waarop de Finsche troepen van de om liggende eilande af optraden, is daarbij het meest doeltreffend gebleken. De laatste twee dagen waren zoowel de Oostzij als de Westzij van het schiereiland door Finsche verkennings troepen per boot verkend en eenige kleine eilanden waren bezet. De bezetting geschiedde gedeeltelijk zonder grooten tegenstand. Op 2 December werd Horsö ingenomen, dat in het begin van den oorlog verscheidene malen van de eene hand in de andere was overgegaan en dat later de sleutelpositie vormde van de Wes telijke eilanden. In den ochtend van den der den December hebben de Finsche troepen, na zorgvuldige voorbereiding, de vesting Haestö in genomen. De sterke weerstandsnesten, de houten steenen en betonnen bunkers en de aan de na tuur aangepaste, de omgeving beheerschende vuurstellingen toonden, dat de bolsjewieken de grens van het pachtgebied zeer zorgvuldig had den getrokken en bewezen, aan welke richting zij gedacht hadden, toen zij Hangö opeischten als „vlootsteunpunt". Toen de sleutelposities van het pachtgebied en tegelijkertijd het eiland Russaroe gedwon gen waren den tegenstand op te geven, begon het lot van Hangö beslist te worden. Tezelfder tijd drongen de Finsche pionniers in verband met het. gevaar der mijnen zeer langzaam en voorzichtig door op het schiereiland Hangö zelf. Deze operaties zijn op het oogenblik nog gaande. In verband met de gelegde mijnen en de bols jewistische vallen hebben de pioniers ontzaglijk veel werk, zoowel op de eilanden als vooral ook op het schiereiland zelve te verrichten. De zui vering van het gebied geschiedt slechts staps gewijs, vooral daar de vijand nog van eenige steunpunten af de Finsche troepen onder vuur neemt. (DJST.B.) Het DH.B. meldt: Onder het opschrift „een noodzakelijke uit eenzetting" kenmerkt Rijksminister dr. Göbbels in Das Reich de politieke en militaire oorlog voering van de Engelschen als belast met tra- ditioneele vooroordeelen en verkeerde gevolg trekkingen. Het merkt op, dat de Engelschen thans nog gelooven, het Duitschland van heden te kunnen vereenzelvigen met dat van 1914, 1918, 1923 of van 1932. Wanneer de eerste voor waarde voor de overwinning de absolute kennis van den tegenstander, van zijn voornemens en mogelijkheden is, dan zal Engeland reeds daar om den oorlog verliezen, schrijft dr. Göbbels, omdat Engeland het nat.-socialistische Duitsch land in het geheel niet kent en derhalve ook volkomen verkeerd bekijkt. Dr. Göbbels wijst vervolgens op het volslagen gebrek aan kennis van de Engelschen over de hedendaagsche gees telijke gesteldheid van het Duitsche volk. De door de Britten steeds weer verkondigde stel ling, dat het Britsche volk sterker in het on dergaan van tegenslagen is dan het Duitsche berust enkel en alleen op de gebeurtenissen, die het einde van den wereldoorlog vormden. Dr. Göbbels noemt deze redeneering van de Engelschen misleidend omdat destijds niet het Duitsche volk, doch zy'n leiding gefaald heeft. Wij hebben onze fouten van 1918, 1919 en de jaren daarna heel duur moeten betalen, schrijft dr. Göbbels verder, waarna hij erop wijst, dat de November-revolutie in zoover iets goeds gehad heeft, dat zij de heele onbekwame kliek van de toenmalige leiding van Duitschland heeft weggevaagd. Al kwamen daardoor voor- loopig nog onvoldoende elementen aan het be wind. aan het nat.-socialisme was daarmede de mogelijkheid gegeven om door een nationale revolutie het terrein geheel te zuiveren en van voren af aan te beginnen. Dat het Duitsche volk ongebroken in zijn moreel bleef, is door de nationale wedergeboorte van het Duitsche volk voldoende bewezen. In de geschiedenis valt geen tweede voorbeeld daarvan aan te wijzen. De door de vijandelijke propaganda gestelde vraag, of de Duitschers aan de Duitsche over winning gelooven, noemt dr. Göbbels onbeschei den. Hij schrijft: de overwinning hebben wij thans tastbaar voor oogen. Wij gelooven niet alleen aan de overwinning, doch wij zijn ér zeker van. Wij zouden bereid zijn, daarvoor de hand in het vuur te steken. Het tot zinken brengen van den Australi- schen kruiser „Sydney" door den Duitschen hulpkruiser „Cormoran" behoort, verneemt het DNB., tot de meest roemvolle heldendaden in de geschiedenis van den oorlog ter zee. Een tot hulpkruiser verbouwd koopvaardij schip heeft en daarin ligt de bijzondere grootheid van, deze heldendaad een Britsch oorlogsschip van een zeer modern type tot zin ken gebracht. Het verlies van den kruiser „Sydney" treft de kleine Australische marine des te zwaarder, daar deze in het geheel geen slagschepen bezit en thans nog slechts uit vijf kruisers, vijf torpedojagers, eenige torpedomo- torbooten en speciale vaartuigen bestaat. De ondergang van den kruiser „Sydney" is der halve van beteekenis voor de strategische posi tie ter zee in den Stillen Oceaan. De hulpkruiser „Cormoran" heeft een loop baan met vele successen in den kruiseroorlog in overzeesche wateren achter zich. Maandenlange tochten hebben den hulpkruiser in de meest verschillende zeeën levoerd. Overal heeft hij de Britsche ravitaillceringsscheepvaart groote schade toegebracht. De Engelschen hebben getracht de loopbaan van het schip aan de hand van het tot zinken brengen van vele schepen te volgen. Zij geloo ven thans een groot aantal met name genoem de schepen op de lijst van successen van dezen hulpkruiser te kunnen plaatsen en zij hebben een opgave daarvan gepubliceerd. Ofschoon deze lijst geen aanspraak kan maken op volledigheid en evenmin in bijzonderheden nauwkeurig is, geeft zij toch een voorstelling van de veelzijdige actie van een hulpkruiser in overzeesche wate ren. Op rekening van den hulpkruiser plaatst de Britsche lijst allereerst het tot zinken brengen van de drie schepen „Antonia", „British Union" en „Africa Star". Later heeft hij de „Eurylo- chus" tot zinken gebracht. Daarna dook hi] op in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en bracht in het voorjaar van dit jaar de stoomschepen „Aquaita" en „Craftsman" tot zinken. In Juni opereerde hij dan nog altijd volgens de Britsche mededeeling, tusschen Cey lon en Sumatra, waar hfj de stoomschepen „Felefit" en „Mareeba" tot zinken bracht. Eind September bracht hij tenslotte het door Enge land overgenomen Grieksche schip „Cembici- via" tot zinken. Het DNB teekent hierbij aan. dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de te genstander door mededeelingen als deze poogt de actie van Duitsche hulpkruisers op het spoor te komen. De publicatie van de werkelijke suc cessen van de „Cormoran" in den oorlog blijft derhalve voorbehouden voor later. De Berlijnsche avondbladen noemen de tor pedeering van de „Sydney" een wapenfeit zon der weerga. De „Lokal Anzeiger" wijst er op. dat met het tot zinken brengen van den Australische kruiser „Sydney" in zeker mate de oude, met roem overladen „Emden" uit den wereldoorlog gewroken is, die in November 1914 door den toenmaligen kruiser „Sydney" werd vernield. PLATON OVER DE FRANSCHE KOLONIËN. De Fransche minister van koloniën, schout bij-nacht Platon. is na zijn inspectiereis door West-Afrika op het vliegveld van Vichy aan gekomen. In een verklaring aan de pers zeide de minister: „Op militair gebied is alles gedaan. Er is een hoeveelheid materiaal bijeengebracht, die ge schikt is om lederen aanvaller te ontmoedigen, die zich voor de kosten voor den door hem voorgezetten oorlog in ons imperium schadeloos zou willen stellen. Het materieel is aanzienlijk uitgebreid en er komen in steeds grootere hoe veelheden wapens aan. Het moreel van onze troepen geeft ons de zekerheid, dat wij tegen iedere verrassing beveiligd zijn. Alles bijeen genomen is de toestand bevre digend. Het hoofd van den staat kan zich wat het materieel en het moreel betreft, geheel op ons imperium verlaten, dat een van de sterkste kaarten vormt voor onze politiek en onze her leving. (DUB.). ENGELAND ROEPT ACHTTIENJARIGE DIENSTPLICHTIGEN OP. Naar de Londensche radio meldt, heeft koning George van Engeland gisteren een decreet on derteekend, volgens hetwelk einde Januari alle achttienjarige jongemannen onder de wapenen worden geroepen. (D.N.B.). VOORSTEL TOT STAATS' JNTROLE OVER BRITSCHE SLEUTELINDUSTRIEËN. In het Engelsche Lagerhuis hebben 38 labour- leden gisteren een voorstel ingediend, dat de instelling van staatscontrole ten doel heeft op de Britsche sleutelindustrieën in den oorlog. (D.N.B DEENSCHE GEZANT TE LONDEN BREEKT MET KOPENHAGEN. De AH.P.-correspondent te Berlijn meldt: Ten aanzien van buitenlandsche berichten, dat de Deensche gezant te Londen, graaf Hang- witz-Reventlow. met Kopenhagen heeft ge broken en voortaan als vertegenwoordiger der „vrije" Deensche regeerirxg aan het hof van St. James geaccrediteerd blijft, vernemen wij van welingelichte zijde, dat zulks geschied heet te zijn uit protest tegen de aansluiting van Dene marken by het anti-kominternpact. Deze stap kwam hier niet onverwacht, daar de Deensche gezant te Washington destijds reeds eenzelfde houding had aangenomen en met Roosevelt het „verdrag" in zake IJsland sloot. Dat de aristocraat Reventlow juist de verde diging van het bolsjewisme als voorwendsel vooi zen ommezwaai gebruikt, pleit niet, aldus de meening hier, voor zijn diplomatieke talenten. Overigens zijn de betrekkingen van dezen diplomaat tot de Amerikaansche geldwereld uit zijn kortstondig huwelijk met Barbara Hutton genoegzaam bekend, zoodat een andere houding van hem nauwelijks verwacht kon worden. WELDRA AFKONDIGING VAN DEN NOODTOESTAND OP CUBA. De Cubaansche president Batista heeft naar „Associated Press' uit Havanna meldt, de af kondiging van den noodtoestand op Cuba aan gekondigd. Een dienovereenkomstige boodschap aan het Cubaansche Congres is in voorberei ding. Verder zijn onderhandelingen gaande voor de tewerkstelling van 2500 Cubaansche arbeiders bij de uitbreiding van de verdedigingswerken van het Panamakanaal. (D N.B.). Dezer dagen zal in de Staatscourant verschijnen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming inzake vereenvoudiging van de eindexamens voor de gymnasia en de hoogere burgerscholen a en b. Naar aanleiding hiervan heeft het A.NP. zich tot prof. dr. J. van "Dam. gewend en hem ge vraagd op deze aangelegenheid wat dieper in te gaan. De secretaris-generaal wees er nadruk kelijk op, dat het hier betreft een vereenvoudi ging, welke voorloopig alleen voor 1942 wordt aangebracht. Er zijn nl. vele scholen, welke in den afgeloopen tijd niet op volle kracht hebben kunnen werken D.e oorzaken daarvan bétreffen o.m. een bekorting van den werktijd in verband met de vordering van gebouwen, waardoor vaak twee scholen in één gebouw moesten worden gehuisvest. Dit had natuurlijk vermindering van lestijd ten gevolge. Een andere factor in dit verband is de kolennood, waardoor de kinderen in de huiskamers hun huiswerk moeten maken. De minder goede voeding maakt dan nog, dat de onderwezen stof niet zoo goed wordt opge nomen. Ten slotte komt er nog dit bjj, dat met het oog op de komende verplichting ten aanzien van den Arbeidsdienst de eind examens waarschijnlijk zullen moeten wor den vervroegd. De vermindering van eischen aldus ging prof. Van Dam verder geldt ook ten aan zien van het staatsexamen, dat het eind examen gymnasium vervangt. „Op welke vakken zal deze vermindering betrekking hebben?" Zij zal aldus luidde het antwoord voornamelijk de technische vakken betref- fen, zooals Wiskunde, Scheikunde, Natuur lijke Historie, Natuurkunde en ook omdat de Hoogere Burgerschool A er onder valt de Handelswetenschappen. Het vak Beschrij vende Meetkunde vervalt b.v. bij het eind examen H.B.S. „b" geheel, bij de Stelkunde vervalt de Samengestelde Interest. Het ligt in de bedoeling, dat de hier op gesomde vakken of deelen daarvan niet alleen voor de eindexamens vervallen, maar ook voor de zesde klassen, zoodat in dit verband stukken, welke nog niet zijn behan deld, ook niet meer behandeld mogen worden. „U zei dat deze'wijzigingen voorloopig alleen voor 1942 gelden. Ligt het in de bedoeling, in de toekomst evenzoo te handelen?" Inderdaad antwoordde prof. Van Dam gaan deze wijzigingen reeds in de richting van een toekomstige definitieve herziening van de eindexamens. Persoonlijk ben ik van meening dat deze vermindering der eischen, tevens ligt in de lijn, welke de hervorming van het middelbaar onderwijs zal moeten aangeven, nl. een minder zware belasting van het geheugen van een geringeren om vang der z.g. intellectueele vakken, vooral van de Wis- en Natuurkunde. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 18.31 uur en gaat morgenochtend te 10.26 uur uur onder. Onder het opschrift „Doodgraver Roosevelt" schrijft de diplomatieke medewerker van de „Berlmer Börsenzeitung", Karl Megerle een artikel over het Amerikaansche imperialisme en den Europeeschen vrijheidsstrijd. Dr. Megerle verklaarde daarbij, dat naait Churchill Roosevelt de voornaamste verantwoordelijke is voor het ontketenen, het uitbreiden en de verlenging van dezen oorlog. Hq wilde hem en hij had hem noodig om achter de stofwolken van het alge- meene tumult zijn imperialistische plannen te kunnen uitvoeren. Zoo is het er dan van gekomen, dat Europa zfjn vrijheid ook tegen een aanval van Roose velt moet verdedigen. Deze aanval is, zooals Megerle bewijst, aan alle fronten geopend, daar Roosevelt tegen heel Europa een economischen oorlog, een diplomatieken oorlog en door zijn bondgenootschap met Engeland en de bolsje wisten ook een militairen oorlog voert en wel met veronachtzaming van de internationale ver plichtingen en van de verplichtingen, die hij jegens zijn eigen volk heeft aangegaan. Wanneer Roosevelt opgestaan is om zooge naamd de democratie, de Amerikaansche levens wijze, de vrijheid van het individu, den gods dienst en de menschelijkheid te redden, dan is hij, naar in de ..Berliner Börsenzeitung" verder bewezen wordt, er hard mee bezig zelf dat alles te vernietigen en het Amerikaansche volk in een modderpoel van economische, sociale en politieke zelf vernieling van oude waarden te storten met het doel om op de golven van den oorlog tot een onbeperkte heerschappij te ge raken. Nauwkeurig geeft dr. Megerle voorts een uiteenzetting ervan hoe door de initiatieven van Roosevelt het proces van de totale liquidatie der democratie werd ingeluid, een proces, dat hij niet uitgelokt zou hebben, wanneer hy niet het voornemen had gehad op welke wijze dan ook aan de macht te blijven zonder rekening te houden met den duur van zijn mandaat, zich op dictatoriale wijze te bedienen van zijn verwor ven overgroote macht. Wanneer echter Roose velt de politieke, economische en sociale demo cratie als vijand van Duitschland liquideert, dan zal, zoo meent dr. Megerle, een latere tijd kun nen constateeren, dat de geschiedenis somtijds niet alleen positieve, doch ook negatieve krach ten pleegt te gebruiken om haar doelstellingen te verwezenlijken en dan zal aan het daglicht komen, dat ook Roosevelt als „een kracht, die het kwade wilde en toch het goede moest doen", voorbestemd was om het tijdperk der democra tie in de beide laatste groote staten te liqui deeren. Ten slotte verklaart dr. Megerle. dat de ver nieuwende krachten van Europa uitgaan en dat Engeland en Amerika, zij het ook tegen hun wil, gedwongen -zijn zich aan te passen aan deze nieuwe levensvormen. Hierdoor wordt reeds thans bewezen, dat de leiding, evenals voorheen, bij Europa berust en dat Amerika den Europeeschen vrijheidsoorlog niet meer zal kunnen tegenhouden. „Er zal dus geen Amerikaansche eeuw komen". De bokswedstrijd Luc van Dam—Gustav Eder. in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag gehouden. Van Dam won op punten. Een moment tijdens den wedstrijd (rechts van Dam). (Polygoon-Meyer) Dit Nummei bevat TWEE Bladen KARELIËRS KEEREN NAAR HUN LAND TERUG. Naar het Finsche hoofdkwartier mededeelt, zijn reeds 63.000 Kareliërs naar hun bevrijde gebied teruggekeerd. In de hoofdstad van Karelië, Vii- puri, zijn 2800 menschen teruggekomen. In som mige plaatsen is 20 tot 40 procent van de vroegere bevolking weer aanwezig. In totaal heeft zich weer 27 procent der plattelandsbevolking op zijn ouden grond gevestigd. Uit een bericht in de Karjala blijkt, dat in het heroverde gebied al 5 apotheken en 3 zieken huizen zijn ingericht. Een groot deel der mon niken van het klooster Valamo, dat over 40 eilan den in het Ladogameer verdeeld is, is terugge keerd. Een deel hunner gebouwen is verwoest, doch wordt door monniken weer opgebouwd. (D.N.B.) SIKORSKY IN MOSKOU. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de voormalige Poolsche minister-president, gene raal Sikorsky, in Moskou is aangekomen. (D.NB.) COMPLOT, DAT DE N. S. VOOR DUIZENDEN BENADEELDE. In samenwerking met de recherche der Neder- landsche Spoorivegen te Utrecht heeft de recherche te Venlo na langdurige nasporingen een reeks belangrijke diefstallen ten nadeele der spoorwegen opgehelderd. Sedert gerulmen tijd vonden in deze omgeving diefstallen uit spoorwagons plaats, waarbij de Ned. Spoorwegen voor duizenden guldens werden benadeeld. Na een voorloopig onderzoek bleek, dat deze diefstallen door personeel in dienst der spoorwegen moesten worden bedreven, waarop verbinding met de recherche der spoorwegen werd gezocht. In- een achttal woningen van spoorweg personeel werd hierop gelijktijdig een onder zoek ingesteld. Bij dit onderzoek bleek al dadelijk, dat de politie niet mis had getast, want een aanzienlijke hoeveelheid van dc gestolen goederen werd bij deze huiszoeking gevon den. In verband met dit onderzoek ging de recherche onmiddellijk over tot de arrestatie van den 44-jarigen rangeerder H. A., den 40- jarigen machinist B. X., en den 40-jarigen leer ling-machinist W. J. Een drietal anderen werd, na aanhouding en verhoor, wederom op vrije voeten gesteld. Maan dagmiddag werd nog een drietal verdachten aangehouden en voorloopig vastgehouden, ter wijl een zekere vrouw S. als verdacht van heling der gestolen goederen werd ingesloten. De 50- jarige machinist W. D. en de even oude machi nepoetser A. L., beiden te Venlo woonachtig, zijn na een nader onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek, dat heeft uitgewezen dat hier een uitgebreid complot in het spel is, wordt nog voortgezet. Uw gift: een band Met volk en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M.C. J. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. ALCOHOL EISCHTE SLACHTOFFER. Dinsdagavond te ongeveer 10 uur is de 62- jarige gehuwde J. G. K., wonende in De Schar nier, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, onder de gemeente Groningen met zfjn fiets in het Winschoterdiep gereden. Twee voorbijgangers konden den man door handreiken op het droge brengen, waarna hij per auto naar Scharmer werd gebracht. K. had echter te veel water binnengekregen en is gisteravond aan de gevolgen overleden. GASVERSTIKKING TE 'S-GRAVENHAGE. Gisterochtend omstreeks half tien is in een perceel in de Deimanstraat te Den Haag, een geval van gasverstikking ontdekt. De 20-jarige jongeman, J. H., aldaar woonachtig, was reeds overleden. Een andere bewoonster van dit per ceel. de 40-jarige vrouw, J. C. S., Is in ernsti- gen toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd Door de recherche wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de gasverstikking. WINKELDIEFSTAL EN GROS. De politie te Nijmegen heeft twee winkelmeis jes, M. en -T gearresteerd, in dienst van de firma Vroom en Dreesman. Zij maakten deel uit van een complot van een 20-tal winkelmeis jes, die inmiddels ook ontslagen zijn en die zich schuldig gemaakt hebben aan diefstal, heling en aan verkoop van artikelen aan particulieren tegen een korting van 20 pet., welke alleen gold voor eigen personeel. Deze reeks van winkel diefstallen en bedriegerijen is aan het licht gekomen bij de arrestatie van twee Nijmeeg- sche vrouwen die eenige weken geleden zijn ge arresteerd in verband met winkeldiefstallen bij de firma V. en D. in Arnhem. Deze vrouwen hebben verschillende verdachte gevallen van fraude aan de politie te Nijmegen bekend en daardoor is men op het spoor gekomen van verschillende fraudes, door personeel van d« irma V. en D. gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1