Teo Zon en maan in December BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 December 1941 Tweede Blad No. 25058 Aanvullïngsbesluit betreffende de dividendbeperkïng De Komedianten komen 82ste Jaargang De voornaamste faciliteiten en verzwaringen want. mm C Knip dit uit en bewaar het52? Mobilisatie der Nederlandsch-Indische luchtstrijdkrachten FEUILLETON In het Verordeningenblad van 30 Augustus werd het besluit van de secretarissen-generaal voor bijzondere economische zaken en van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende de di videndbeperking gepubliceerd (besluit op de di videndbeperking 1941). In de Staatscourant van 28 November is hierop een aanvullïngsbesluit verschenen, waardoor verschillende kwesties, welke nog op een nadere oplossing wachtten, geregeld zijn en van den anderen kant enkele bepalingen zijn afgekondigd, welke afwijken van de aanvankelijke bepalingen. In het algemeen kan worden gezegd, dat het de bedoeling is het dividend voor de vol gende jaren tot zes procent te beperken. Maatschappijen, die in de basisjaren min der dan zes procent hebben uitgekeerd of zes procent, zullen in de toekomst maximaal zes procent mogen uitkeeren. Maatschap pijen, die in de basisjaren meer dan zes procent hebben uitgekeerd zullen dat ook in de toekomst mogen doen echter met dien verstande, dat het totaal uit te keeren be drag niet hooger mag zyn dan in de basis jaren en dat de uitkeeringen boven zes pro cent aan een sterk progressieve superdivi dendbelasting zijn onderworpen. Maatschappijen, die in het verleden geregeld meer dan zes procent uitkeerden, zouden in de toekomst aan een zware extra-belasting worden onderworpen, indien zij in de toekomst een zelfde percentage zouden willen uitkeeren. De verordeningen en besluiten laten evenwel ruimte om hieraan te ontkomen. Gelijk met de afkon diging van de superdividendbelasting is immers afgekondigd, dat de maatschappijen onder ze kere voorwaarden tot herkapitalisatie mogen overgaan. In den vorm van bonusuitkeeringen kan het kapitaal worden verhoogd. Gesteld een maatschappij heeft over de basisjaren gemid deld een dividend van twaalf procent uitgekeerd. Zouden de reserves het toelaten om het kapitaal te verdubbelen door de uitkeering van een bonus per elk uitstaand aandeel, dan zou deze maat schappij in de toekomst een dividend van zes procent kunnen uitkeeren. Het totaal aan di vidend uit te keeren bedrag zou dan gelijk blij ven aan dat van de vorige jaren. Door de kapi taalverdubbeling, gepaard gaande met de hal- veering van het didivend, ontkomt de maat schappij aan de superdividendbelasting. Thans moet zij evenwel een herkapitalisatlebelasting betalen, welke 10 bedraagt bij een verhooging van het krpitaal met 100 c>, 15 by een ver hooging met 200 en 20 bij een verhooging met meer dan 200 Al drukt deze belasting zwaar het voordeel t.o.a. van de superdividend belasting is. daar de eerste slechts eenmaal geldt terwijl de laatste jaarlijks zou kunnen terugkeer en. In groote trekken hebben wij hier weergegeven, wat de verordening in beginsel behelst. Verge lijken wy thans de nieuwe aanvullingen met de eerste verordening, en wel op de eerste plaats de faciliteiten, die de aanvullingen bieden. Belangrijk is de regeling, welke is getroffen voor maatschappijen, die werken met niet vol gestorte aandeelen. Zooals reeds door enkele maatschappijen als verwachting in het vooruit zicht was gesteld, zou voor deze categorie on dernemingen een speciale regeling worden ge troffen. Deze blijkt thans hierop neer te komen dat deze maatschappijen in de toekomst zes procent mogen uitkeeren over het volgestorte percentage van het kapitaal en twee procent over het niet volgestorte deel (het obligo). Ge steld, dat bij een maatschappij tien procent is gestort op de aandeelen en dus nog een ver plichting tot storting van de resteerende 90 bestaat, Op die 10 mag dan een dividend van 6'; worden uitgekeerd. Over de negentig pro cent niet gestort van twee procent. Ver tegenwoordigt die tien procent gestort kapitaal per aandeel een waarde van honderd gulden dan mag hierop dus zes gulden worden uitge keerd op de niet gestorte negenhonderd gulden met een dividend van twee procent, zijnde dus achttien gulden, worden uitgekeerd, in totaal derhalve een uitkeering van f.24,zijnde ge lijk aan 24 over het gestorte kapitaal. Voor verzekeringsmaatschappijen, hypotheek- en scheepshypotheekbanken is dit een groote tege moetkoming. Een andere verandering betreft de uit keering van de dochtermaatschappij aan de moedermaatschappij. Volgens de eerste verordening was de dochter genoodzaakt superdividendbelasting te betalen bij uitkee ring van een hooger dividend dan zes pro cent aan de moeder. Hiervoor is thans een speciale regeling getroffen welke hierop neerkomt, dat geen superdividendbelasting verschuldigd is voor uitkeeringen aan de moeder, wanneer minstens 75 van het aandeelenkapitaal van de dochter in het bezit van de moeder is. Een tegemoetkoming is voorts gelegen in het opnieuw vaststellen van het dividend percentage, dat als dividendstop geldt. In de 9 io i» (2 13 i1/ 16 17 13 ia 21 22 25 B9HSS YjYJYA mtm 'W///M mwm verordening was een regeling opgenomen, dat het dividend, uitgekeerd over het laat ste jaar, dat niet onder het besluit viel, als basisjaar gold. In het uitvoeringsbesluit is bepaald, dat het gemiddelde percentage van het gestorte aandeelenkapitaal, dat over de laatste drie, niet onder het besluit vallende boekjaren, als dividend is vastgesteld, als basis voor de toekomstige uitkeeringen mag worden aangenomen. Thans is voorts een regeling getroffen voor het achterstallige dividend op de cumulatief preferente aandeelen. Hiervan mag zes procent worden ingehaald. Dit kan in een enkel jaar geschieden, mag ook over meerdere jaren wor den verdeeld. Meer dan zes procent van den achterstand mag evenwel niet worden inge haald. (art. 7.) Voorts is de mogelijkheid geopend (art. 13) om aan de super-dividendbelasting te ontko men, indien .namelijk alle aandeelhouders te zamen houders zijnde van een afzonderlijk aan deelenkapitaal, eenstemmig en onvoorwaarde lijk het schriftelijk vast te leggen besluit nemen tot geheele of gedeeltelijke terugstorting in de kas van de vennootschap van op dat aandee lenkapitaal gedane uitkeeringen waartoe voor 30 Augustus 1941 is besloten en indien de over eengekomen terugstorting door alle aandeel houders voor 31 December 1941 heeft plaatsge vonden. Ten slotte vermeldt artikel 3 van het aan- vullingsbesluit, dat wegens uitdeelingen, welke ter zake van ontbinding van een vennootschap worden gedaan, geen superdividendbelasting verschuldigd is, behoudens in het geval, voor zien in art. 24 van het aanvullingsbesluit. Belangrijk is ook een nieuwe aanvulling be treffende de herkapitalisatie. Volgens de oor spronkelijke verordening mocht de algemeene reserve, welke bestond op het overgangstijdstip voor de winstbelasting, aangenomen worden voor de herkapitalisatie. Volgens de nieuwe aanvulling mag ook het agio. dat na dat tijdstip is ver kregen hiervoor worden aangenomen. Mocht het aldus voor de herkapitalisatie in aanmerking komende bedrag dan nog niet voldoende zijn. dan kan de secretaris-generaal toestemming ver- leenen voor de herkapitalisatie ook in aanmer king te doen komen de niet zichtbare reserves. Een verlichting is voorts genomen in artikel 19 van het aanvullingsbesluit, dat aangeeft de verplichtingen tot belasting inzake herkapitali satie, wanneer een dochtermaatschappij en een moedermaatschappij beide tot herkapitalisatie overgaan. Een dubbele heffing wordt door dit artikel vermeden. Wordt er nieuw kapitaal in den vorm van con tanten opgenomen, dan geldt voor de toekomsti ge dividenduitkeering dezelfde maatstaf als voor het oude kapitaal bestond. Ten slotte vermelden wij nog de algemeene bepalingen, dat pensioenfondsen en dergelijke niet in aanmerking mogen worden genomen bij de herkapitalisatie. Na de faciliteiten, welke uit het nieuwe aan vullingsbesluit voortvloeien onder oogen te heb ben genomen, willen wij nog wijzen op enkele veranderingen, welke een verzwaring meebren gen. Het nieuwe besluit brengt vooreerst een op heldering in het geval een vennootschap meer dan een soort aandeelen heeft uitstaan. Zou bij voorbeeld door een vennootschap op de gewone aandeelen vijf procent worden uitgekeerd en op de preferente aandeelen zeven procent hierbij van de veronderstelling uitgaande, dat van beide soorten een even groot bedrag uitstaat dan zou gemiddeld zes procent op het geheele kapi taal zijn uitgekeerd. Men zou dus aannemen, dat dan geen superdividendbelasting verschuldigd is. Reeds herhaaldelijk is dit punt ter sprake ge komen, maar thans is deze kwestie zoodanig opgelost, dat over de zeven procent uitkeering op de preferente aandeelen wel superdividend belasting is verschuldigd, aangezien ieder soort aandeelen als een afzonderlijk gestort aandee lenkapitaal wordt beschouwd.. ZOO VER IS HET NOG NIET MAAR GEEF UW WINKELIER DAN OOK. DE LEESE POTTEN TERUG U KR'JGT UW STATIF- GELD TERUG EN W'J HEBBFN ZE NOODlG, JAMS NV iaminiau Eist i Over betuwe! Voor nieuwe N.V.'s wordt het toekomstige dividend beperkt tot zes procent, hetgeen in de lijn van het heele besluit ligt. Krachtens het aanvullingsbesluit is ook be paald, dat winstamortisatiebe wij zen en derge lijke ook onder de superdividendbelasting vallen. Aangezien dergelijke stukken gewoonlijk geen nominale waarde hebben en een bedrag in gul dens wordt uitgekeerd, heeft men hier niet kun nen uitgaan van een bepaald percentage zooals bij de aandeelen. Men heeft hiervoor een spe ciale formule moeten ontwerpen. Ten slotte heeft men ook de winstdeelende obligatiën opgenomen onder de fondsen, waarop superdivid endbelasting moet worden betaald. Deze is op deze categorie fondsen verschuldigd, als de uitdeeling meer dan zes procent bedraagt. Mocht echter aan vaste rente een percentage worden betaald, dat hooger is dan zes procent, dan mag dat hoogere vaste rentenpercentage worden uitgekeerd, zonder dat hiervoor super dividendbelasting is verschuldigd. De belangrijkste punten van de verordening en de nieuwe aanvulling hebben wij naar voren gebracht. Ongetwijfeld zullen er in de practijk nog wel kwesties voorkomen, welke afzonder lijk geregeld dienen te worden. 5 b 7 6 Cj 10 II 12 13 IW 15 \b 17 19 19 20 21 22 23 De 21ste December is al weer in zicht en daarmede de kortste dag van het jaar, zpodat nadien het daglicht ons iederen dag langer blijft vergezellen. Intusschen zitten we in de komen de maand nog volop in de duis ternis en vooral omstreeks het vermelde keerpunt zal het 's avonds weer ge ducht donker op straat zijn. Onze teekening geeft aan op welke tijdstip pen en in welke mate de maan ons daarbij te hulp komt. Ter weerszijden van het witte middenvak, dat het daglicht voorstelt, ziet men voor iederen dag het tijdstip van maans op- en ondergane aangegeven, terwijl de arceering al naar haar dicht heid den graad van helderheid aanwijst. 11 ———o———— naai v aam Geheel rechts vindt men bovendien voor iederen dag afzonderlijk de tijdstippen ver meld, waarop zon en maan verschijnen en verdwijnen. NEDERLANDSCHE RESERVE-OFFICIEREN UIT SJANGHAI VERTROKKEN. Reuter meldt uit Stockholm, dat de gouverneur-generaal van Nederlandscb- Indië de mobilisatie van de militaire lucht strijdkrachten zou hebben gelast. De te Sjanghai wonende Nederlandsche reserve-officieren hebben gisterochtend be vel ontvangen om onder de wapenen te komen. Reeds gistermiddag zijn zij naar Neder - landsch-Indië vertrokken. WIJZIGING VAN DE WACHTGELD- VERORDENING. De burgemeester van Amsterdam heeft be sloten tot wijziging van de verordening op het verleenen van wachtgelden aan ambtenaren der gemeente, wat. betreft diegenen, die uit een nevenbetrekking eervol worden ontslagen. Bij zulk een ontslag zal thans worden vol staan met het verleenen van wachtgeld gedu rende ten hoogste drie jaren en wel gedurende het eerste jaar 75, gedurende het tweede jaar 50 en gedurende het derde jaar 25 pCt. In een overgangsbepaling is vastgelegd, hoe ten aan zien van de wachtgelden van hen, die eertijds uit een nevenbetrekking zijn ontslagen, zal worden gehandeld. Geen wachtgeld zal worden uitgekeerd, indien de overige inkomsten f. 10.000 of meer per jaar beloopen. VREEMDELINGEN ALS ADVOCAAT EN PROCUREUR. In de Staatscourant is opgenomen een wij ziging van het reglement van orde en disci pline voor de advocaten en procureurs, volgens welk de secretaris-generaal van het departe ment van justitie aan vreemdelingen, die vóór 1 September 1938 als advocaat waren Inge schreven of als procureur waren toegelaten, de bevoegdheid kan verleenen om voor onbepaal- den tijd als zoodanig te blijven fungeeren. mits zij daartoe het verzoek indienen vóór 15 Dec. as. Indien zij zoodanig verzoek indienen, blijven zij bevoegd hun beroep uit te oefenen, totdat daarop is beslist. DE NIEUWE KINDERPOSTZEGEL* Verkoop is gisteren begonnen. De centrale propaganda-commissie voor dea verkoop der weldadigheidspostzegels schrijft ons: Gisteren heeft de jaarlijksche verkoop van de weldadigheidspostzegels en van de prent briefkaarten voor het kind weder een aanvang genomen. Aan alle postkantoren van ons land zijn deze postzegels waarvoor men slechts enkele centen meer betaalt dan het verschuldigde porto-bedrag, thans te krijgen. Men kan ze koopen tot en met 5 Januari a.s., en zij hebben een geldigheidsduur van 5 jaar. Zegt daarom nu niet: dan hebben we den tijd met koopen, neen, doet het aanstonds. Als ge geen geheele serie wilt nemen, koopt er dan van 5 of 7Vz ct.. die het meest voorkomen. Mè&rvergeet het niet en gebruikt deze maand voor al uw corres pondentie uitsluitend kinderpostzegels. De nood van de misdeelde jeugd is groot en die nood moet gelenigd woorden. BURGEMEESTERS. Met ingang van gisteren zijn op hun verzoek eervol ontslagen als burgemeester: M. Fernhout te Bussum en dr. W. P. Berghuis te Smilde. Verder is W. Geleedst, met ingang van 15 Dec. tot burgemeester van de gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nleuwland benoemd, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Ouddorp. en is C. Mol, met ingang van 1 Januari 1942 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Wijdens be noemd. PREMIETREKKING DER WINTERHULPLOTERIJ 1941. Gistermiddag had in het gebouw der N.V. Lotisico in de Louise de Colignystraat te Den Haag de premietrekking der Winterhulploterij 1941 plaats. De heer W. Buschkens, directeur van Lotisico, die zich belangloos ter beschikking dezer loterij had gesteld, sprak een kort woord ter inleiding, waarin hij er op wees, dat 'de plaatsing der loten sneller is verloopen dan ver wacht werd. Zoodoende moest de trekking in enkele weken worden georganiseerd. Nadat hij dank had gebracht aan notaris mr. A. Bommers die het officieel verslag dezer trekking zou ver zorgen, werden de trekkingswielen in werking gezet. Na afloop verzamelden de vertegenwoordi gers der WJHH. en verdere belangstellenden zich in de directiekamer, waarin de heer Meyer chef der afd. organisatie der W.H.N., den heer Buschkens dank bracht voor zijn medewerking De landelijk propagandaleider voor de W.H.N.- loterij de heer W. J. Eckhardt, deelde nog mede, dat de restantloten, die de zwakke zusjes op dit gebied in het land zooals de plaatsen Does burg en Tiel hebben achtergelaten, in de groo- tere steden by wijze van St. Nicolaas-surprise nog aan den man zullen worden gebracht. RUNDEREN BOVEN 60 K.G. WORDEN GEMERKT. Op 1 December is een aanvang gemaakt met het mei-ken van alle runderen boven 60 K.G. met uitzondering van stamboekstieren, die ouder dan drie Jaar zijn. Met dit omvangrijke werk hoopt men op 1 Februari 1942 gereed te komen. Tegelijkertijd is een nieuw veeboekje ontworpen, waarin de voor de merking noodzakelijke aan- teekeningen moeten worden gemaakt. MINDER MILLIONNAIRS TE AMSTERDAM. Het aantal millionnairs van de hoofdstad gaat in dalende lijn. Volgens de laatste statis tische gegevens bezat Amsterdam in het belas tingjaar 1930/'31 153 millionnairs met een ge zamenlijk vermogen van f.365 millioen. Voor het jaar 1939/'40 waren deze cijfers 80 met f 169 millioen. Thans zijn hier 67 millionnairs met f. 137 millioen vermogen. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan den Nieuwen Weg te Zwartsluis is gistermiddag een monument onthuld, ter herin nering aan den heer Herman Buisman, in leven groot-industrieel. De heer Buisman was direc teur der N.V. voorheen R. Buisman, fabrikante van gebrande suikerpoeder en wethouder der gemeente. Zondag 30 November is Bernhard Court Karei Westrik, zoon van Jan Albert Westrik en Cornelia Klein, geboren: de 35.000ste inwoner van Gouda. De oud-minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, is gisteren zeventig jaar geworden. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. Aan de Noord-Afrikaansche kust - 15,5 cM. kustgeschut. Een bij Baxdia buitgemaakt stuk (P.K. Zwilling-Hoffmann) Een blijmoedige romaD door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright l P O (G L Weisz), A'dam.) (23 „Dat is werkelijk jammer," zei Raffaela, die moeite had niet te lachen. „Een catastrophe is het!" huilde Monica bijna. „Als je eenmaal twee bijna zekere nummers hebt en je mist het derde." „Zullen we dan toch maar het gewicht of den datum nemen?" aarzelde Carlo. „Onzin", vond Monica. „Als Labriola zegt, dat het het registernummer moet zyn, neemt men niet het gewicht." En Carlo zuchtte: „De kleine had eerder moeten komen, toen het ziekenhuis nog nieuw was. Dan had het een lager nummer gekregen." „Weet u", lichtte Monica Raffaela in, „we willen namelijk uit het koor en ergens een kleine osteria pachten. Maar dat kunnen we alleen met een prijs. Kunt u ons misschien een derde num mer zeggen?" Raffaela zou het aardige stel graag een wille keurig nummer genoemd hebben, om hun een paar uur hoop te gunnen; maar tegelijkertijd voelde zij haar groote verantwoordelijkheid en zei: „Helaas. U kunt beter een ander vragen. Ik begrijp niet veel van zulke ernstige zaken." Toen zij weer op de piazza kwam, sloeg het juist twaalf uur. Signora Campagna duwde de kaartjes in de eene helft van een koperen bakje, waarvan de andere helft slechts zeer, zeer wei nig munten bevatte, het magere resultaat van den voorverkoop, dat een even mager middag maal tot gevolg moest hebben. Juist toen zij van plan w^s. het huis binnen te gaan, ontmoette zij de nieuwe Gilda. „Waar gaat u heen?" hield ze Raffaela tegen. „Iets te eten koopen." „V/at denkt u wel? U heeft er al recht op, door mij verzorgd te worden. Onverschillig of mijn man, de directeur, u vanavond laat zin gen of niet." Raii'aela viKl: weigeren, maar de directrice stond er ca met alle energie, dat Raffaela aan de gemeenschappelijke tafel zou eten. Maar ze moest nog een kwartiertje geduld hebben, om dat de directrice door haar bezigheid aan de cassa te zeer in beslag genomen was, om het eten op tijd klaar te maken en bovendien miste zij Angela. Anders loste die haar moeder van half twaalf tot twaalf uur bij den kaartenver- koop af. In de groote kamer met de zes bedden, die tegelijkertijd de eetzaal van de troep was, trof Raffaela Rodolfo Grobetty. Hij lag dwars over een bed, de repetitie vrije ochtend had zijn alco holgebruik sterk bevorderd. Raffaela deinsde eerst terug voor deze ver schijning, maar vatte toen moed en sloop naar een stoel bij het raam. Plotseling sloeg Grobetty de oogen op, staarde Raffaela aan en had een oogenblik noodig voor hij begreep wat hij zag. Toen stond hij echter zwaar en moeizaam van het bed op, waarbij zijn beenen krachteloos dienst weigerden. „O, een dame..." lalde hij met zware tong. Hij gaf zich een ruk en tuimelde van het bed af, kennelijk pogend een onberis pelijke houding aan te nemen. En toen hij Raf faela nader bekeek, reciteerde: „Hoe komt de glans in onze nederige hut?" Raffaela moest eerst een zekeren afschuw over winnen voor zij Grobetty kon antwoorden. „Ik ben de nieuwe Gilda van vanavond... Dat wil zeggen, als ik den directeur beval." Grobetty lachte spottend. „Onze directeur... een gestreng heer..." Hij speelde zelfs het kunst stuk klaar recht overeind te staan en zei na een pauze: „Neemt u dien schmierekoning om 's hemelswil niet ernstig." Nu eerst bekeek hij haar opmerkzamer en zei tenslotte met een fijii lachje van man van de wereld: „Groote dame..." „Wat? vroeg Raffaela verschrikt. „Ik zeg groote dame. En ik weet, wat ik zeg. U komt niet daar vandaan, van waar de andere leden van ons gezelschap komen." „Neen, dat vast niet. Ik ben namelijk kinder meisje van beroep", antwoordde ze onzeker. Rodolfo Grobetty schudde langzaam het hoofd. En toen fluisterde hy haar toe: „Kinder meisje... zoo zoo... Waarom wilt u mij dien on zin wijs maken?" „Ik heb u de waarheid gezegd", verzekerde Raffaela. „Neen. U moogt mijn huidigen toestand niet als maatstaf voor mijn algeheelen toestand ne men". zei hij nu tamelijk dicht bij haar. „Ik begrijp wel, dat u mij niet ernstig kunt nemen, als u als u mij zoo ziet Ik geef er niets om, ernstig genomen te worden. Maar eens was ik een ander, weet u. Een heel ander mensch. En ik ruik nog steeds de groote wereld, ook als ik haar vermijd. Opdat ik aan niets herin nerd worde. Omdat ik er niets meer mee te maken wil hebben." Rodolfo Grobetty zwaaide langzaam naar de deur. Daar wendde hy zich nog eenmaal half naar Raffaela om: „U hoeft voor mij niet bang te zijn. Ik zal de legende van het kindermeisje niet bederven. U zult er wel uw reden voor hebben. Ik bekommer me niet meer om de affaires van de groote wereld. Ook niet, wanneer het liefdesaffaires zijn." Hij knikte haar nog eens vriendelijk toe en zwaaide toen de kamer uit. Raffaela bleef alleen achter. Zij was nu eenigszins bezorgd over den verderen afloop van haar avontuur. Deze bariton met een beter ver leden had al gevoeld, dat zij hier niet hoorde; maar hij had beloofd te zwijgen. En van de overige leden van de troep was een ontdékking niet te vreezen. Deze menschen leefden te zeer afzijdig en hadden iederen maatstaf verloren. Slechts van Riccardo dreigde een zeker gevaar; maar ook hy was nimmer met de groote wereld in aanraking geweest, troostte Raffaela zich en bovendien wilde hij haar gelooven. Deze ge dachte stelde haar weer een beetje gerust. Uit de keuken kwamen de twijfelachtige geuren van een met weinig vet bereide polenta. Raffaela moest aan de medewerkers van het gezelschap denken, die er allen een beetje on dervoed uitzagen. Over zichzelf maakte zij zich geen zorgen, want volgens het contract met de „Nerva" moest zij haar gewicht op 48 kilogram houden. Met zekeren weemoed dacht zij aan haar zaligen schmieretijd. toen zij niets te eten had en naar genoegen eten mocht. Want niet geheel ten onrechte had directeur Campagna haar te magei bevonden. (P§lOAJ3A 7piOAU (uapoqjsA 5inipBK)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5