Drie groote veldslagen woeden Rede van dr. Goebbels 82sfe Jaargang DINSDAG 2 DECEMBER 1941 No. 25058 r Rond Moskou, bij Rostof, in de woestijn van Marmarica De spanning in het Verre Oosten Verspreide berichten Maarschalk Petain en Darlan ontmoeten Goering Met Duitschland voor een vrij Europa J De Duitsche vrijheids strijd Gemengd Nieuws 28 rijwieldie ven en helers te Hilversum gearresteerd Brutale inbraken te Utrecht opgehelderd EERSTE BLAD Waarom met Duitschland voor een nieuw Europa LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.vërv.: K. B^feh. Lelan. De militaire toestand, zoo verneemt het D.NJB. van welingelichte zijde, wordt geken merkt door drie groote veldslagen, n.l. bij Mos kou, in het gebied van Rostof en in de woestijn van Marmarica in Noord-Afrika. Ten gevolge van het feit, dat de groote veld slagen tegenwoordig nog aan den gang zijn, valt hierover nog niets naders te zeggen. Het is tot dusver bij ae Duitsche leiding steeds gewoonte geweest eerst dan over groote militaire acties bijzonderheden te publiceeren, wanneer ze wa ren afgeloopen. In ieder geval schijnen volgens Duitsche opvatting de operaties rondom Moskou reeds een punt te hebben bereikt, waardoor het mogelijk zou zijn ze reeds binnenkort met bij zonderheden en zoo mogelijk, ook reeds met na dere plaatsbepalingen te publiceeren. De Duit sche gevechtsformaties hebben in dit gebied aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting naar Moskou. De vijandelijke propaganda, heeft hog zeer kort geleden verklaard, dat dit ten ge volge van het begin van een strengen winter en als gevolg van de zeer zwaai- versterkte bolsje wistische stellingen totaal onmogelijk was. Hierbij vergeleken hebben de ontlastingsacties van de bolsjewisten in het Zuiden bij Rostof nauwelijks eenige waarde, ten hoogste voor zoo ver hier een welhaast ongelooflijke verspilling van vijandelijke strijdkrachten plaats heeft. Sterke formaties heeft de vijand hier geconcen treerd, reserves, die blijkbaar uit Siberië en Iran snel hierheen zijn gebracht. De bolsjewisten val len hier met een sterke overmacht aan. Met verstand den toestand inziende en om op betere wijze de noodzakelijk geworden vergeldings maatregelen tegen de gewapende partijgangers in Rostof te kunnen uitvoeren, heeft de Duit sche leiding deze plaats ontruimd. Wamiecr thans de bolsjewisten dit feit als een overwin ning willen voorstellen, dan vermoeden zij ge lukkig weer eens niets van de Duitsche plannen. Dat zij in hun overwinningsberichten ook ge wag maken van Taganrog, dat nog steeds hecht in Duitsche handen is en ver achter het front ligt, is weer eens een bewijs van den wantoe stand bij den bolsjewistischen berichtendienst, aie tot dusver nog steeds zeer nadeelig is ge weest voor den rij and. Volgens Duitsche opvatting bestaat er ook in dit gebied nog alle reden om met groote kalmte de komende ontwikkeling tegemoet te zien. Hier, evenals ook in het bijzonder in Noord-Afrika, waar op het oogenblik de hevigste veldslag woedt, zijn de fronten in beweging. In Noord-Afrika kan men in het geheel niet van een front in den gewonen zin van het woord spreken. Daar wisselt deze of gene oase van bezitter, doch de strijd gaat niet om de groene vlakten in de woestijn, doch om de ver nietiging van den vijand. De Engelschen hebben zeer zware verliezen geleden. Van een groote veelomvattende uniforme aanvalsoperatie van den vijand met een ver vooruitgeschoven opera- tiedoel kan dan ook niet meer gesproken wor den. De strijdkrachten van de spil hebben ook op dit bijzonder moeilijke slagveld bewezen, dat zy den meest frisschen geest en den grootsten wil bezitten en dat zy niet alleen zelfs stand weten te houden tegenover een groote over macht. doch dat zij ook bezield zijn van den sterksten aanvalsgeest. Drie Engelsche generaals zijn hun in handen gevallen. Bovendien maak ten zij duizenden gevangenen en een tot dusver nog niet te overziene hoeveelheid oorlogsmate- rieel buit. Zoo zien de overwinningen van den vijand emit en zoo ziet de militaire positie van de spil en haar bondgenooten c-ruit. In alle drie veldslagen heeft de Duitsche lei ding het heft in handen en bij den belangrijk sten slag, n.l. die om Moskou, zijn zeer aanzien lijke successen behaald. De toestand in het Verre Oosten, blijft bij voortduring precair. Het D.N3. meldt hierover nog het volgende: Naar Domei uit Tokio meldt is het Japansche kabinet in buitengewone zitting in de woning van den minister-president bijeengekomen. De zitting duurde een uur en vijftien minuten. De minister van buitenlandsche zaken Togo heeft naar verluidt een nauwkeurig rapport over den laatsten stand der onderhandelingen te Washington uitgebracht. In het bijzonder deed hU uitkomen, dat de besprekingen thans in een uiterst belangrijk stadium zijn getreden. Hull had een langdurig onderhoud met lord Halifax. Voorts kwam het Australische oorlogs- xabinet bijeen. Het Amerikaansche consulaat heeft voor de derde maal aan de Amerikaansche staatsburgers te Sjanghai, de reeds vroeger gegeven aanma ning rondgestuurd, af te reizen, daar later ge brek aan tonnage zou kunnen optreden. 3500 Amerikanen blijven voorloopig nog 111 het bezette China Van hen wonen 1900 in Sjanghai, waaronder 450 Philippino's. In Malakka is, naar de Engelsche berichten dienst uit Singapore meldt, de staat van beleg afgekondigd. Alle vrijwilligers van de marinereserve in Singapore en de vrijwilligers van de luchtmacht in Malakka zijn gemobiliseerd. Volgens nadere berichten uit Singapore zijn nieuwe Britsch-Indische troepen in Rangoon aangekomen. Zij zouden tot taak hebben de garnizoenen in Birma te versterken. O De ABCD-mogendheden nemen thans con crete militaire maatregelen om druk op Japan uit te oefenen, zoo wordt, volgens Domei, in officieele Japansche kringen geconstateerd. Als voorbeelden hiervoor worden van Japan sche zijde het concentreeren van Britsche troe pen in Birma, het plan om den Birmaweg door de Amerikaansche luchtvaart te laten bewaken en het zenden van Britsche oorlogsschepen r-aar het Verre Oosten opgesomd. Dezelfde kringen verzekeren, dat de Vereen. Staten bewust dienen te zijn van hun verant woordelijkheid voor het handhaven van den wede in den Stillen Oceaan, want genoemde militaire maatregelen van de zijde der ABCD- mogendheden hebben in Japan twijfel gewekt aan de oprechtheid van Amerika bij de onder handelingen te Washington. SPIONNAGEPROCES TE SOFIA. Voor het gerechtshof te Sofia is gisteren het proces begonnen in de spioimageaffaire, in het middelpunt waarvan de vroegere Engelsche mi litaire attaché te Sofia. kol. Ross, staat. Deze is er, zooals men weet, ln geslaagd te vluchten, evenals de in dezelfde affaire verwikkelde vroe gere economische attaché der Pransche legatie in Sofia, Gervilier. In het proces hebben zich zeven personen te verantwoorden, n.l. de Franschman Goselin, naar wien het proces ge noemd wordt, drie joden van buitenlandsche nationaliteit en drie Bulgaren. Zij worden er van beschuldigd in contact te hebben gestaan met kol. Ross en te hebben getracht daden van sabotage te plegen tegen tankschepen in de haven van Roestsjoek, tegen spoorlijnen en bruggen. Voorts worden de beklaagden er van beschuldigd Engeland mededeelingen te hebben gegeven omtrent gewapende strijdkrachten van Bulgarije en over de bewegingen van de Duit sche troepen in Bulgarije. De aanklacht is ge grond op een paragraaf in het wetboek van strafrecht, waarbij de doodstraf kan worden gegeven. (D.NJB.) TEGEN DE JODEN IN FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft weer nieuwe wetten uitgevaardigd tegen de Joden. De eene verbiedt den Joden te speculeeren in grond, de tweede bepaalt, dat alle Joden worden georga niseerd in een speciaal verbond. Xavier Vallat, de gevolmachtigde der regeering in Joodsche kwesties, heeft ten overstaan van vertegenwoor digers der pers mededeelingen gedaan betref fende de nieuwe wetten. Hij zeide o.m., dat de ervaring, die de regeering had opgedaan, er haar spoedig van had overtuigd, dat de Joden de tot dusver bestaande wetten omzeilden. Me nige Joodsche bankman bijv., die ontheven is uit zijn functie van bankdirecteur, is weliswaar officieel uit zijn functie getreden, maar als „technisch leider" gebleven. Om een einde te maken aan de wetsontduikingen, heeft de re geering een aantal andere beroepen voor de Joden verboden. Bovendien is het den Joden verboden een huurhuis te bezitten. Tot de liqui datie zal een commissarieel beheerder worden aangesteld. De instelling van het nieuwe ver bond, de Union des Israelites en Erance, heeft de ontbinding van alle tot dusver bestaande Joodsche groepen ten gevolge. (D.NJ3.) DE ZUIVERING VAN ZUIDWEST-SERVIË. Omtrent de zuivering van Zuidwest-Servië van de communistische benden meldt Obnova, dat duizenden communisten bij deze actie zijn gedood of gevangen genomen. De bolsjewieken trachtten met een eigen trein uit Oesjitse te vluchten, zij werden echter bij Preljina aange houden en vernietigd. Bovendien wordt, naar de Obnova meldt, bekend, dat de communisten in de kelders van de vroegere Zuidslavische bank in Oesjitse een groote munitieopslagplaats had den gevestigd, welke geëxplodeerd is. Daarbij zouden ongeveer 2.000 menschen den dood ge vonden hebben. De autoriteiten hebben alles gedaan om de gebieden te voorzien van de noodzakelijkste levensmiddelen. Talrijke wagons zout, tabak, lu cifers, suiker enz. werden ter beschikking ge steld. (D.N.B.) Maarschalk Pétain en admiraal Darlan hebben een ontmoeting gehad met rijksmaar schalk Goering. Ommtrent deze ontmoeting heeft ambassa deur de Brinon voor vertegenwoordigers van de Duitsche, de Fransche en de buitenland sche pers tijdens een receptie in de Duitsche ambassade medegedeeld, dat maarschalk Pétain Zondagavond uit Vichy is vertrokken en den nacht heeft doorgebracht in zijn specialen trein. Maandagochtend om elf uur werd maarschalk Pétain door den algemee- nen gevolmachtigde der Fransche regeering Brinon, en den vertegenwoordiger van den rijksmaarschalk, generaal der vliegers Ha- nesse, aan de demarcatielijn verwelkomd. Maarschalk Pétain zette zijn reis per auto voort naar de plaats der bijeenkomst Saint Florcntin Vergigny. Om 13 uur arriveerde de maarschalk op het stationsplein van Saint Florentin Ver gigny. Hier begroette de rijksmaarschalk den chef van den Franschen staat op de meest hartelijke wijze. Ambassadeur de Brinon wees er op, dat maarschalk Pétain reeds lang den wcnsch had uitgesproken den rijksmaarschalk te ontmoeten. Sedert een jachtontmoeting met maarschalk Pilsudski waardeerde maarschalk Pétain in den rijksmaarschalk vooral den groot en soldaat. De bespreking tusschen den rijksmaar schalk en maarschalk Pétain werd, naar de de Brinon verder uiteenzette, gevoerd in den specialen trein van den rijksmaarschalk. De rijksmaarschalk en maarschalk Pétain wa ren slechts van hun tolken vergezeld. Na een kwartier werd admiraal Darlan door den chef van den Franschen staat bij de bespre kingen betrokken. Drie uur en tien mminuten onderhielde rijksmaarschalk zich met maar schalk Pétain en admiraal Darlan over alle problemen, die Duitschland en Frankrijk in teresseeren. In aansluiting hierop bood de rijksmaar schalk in zijn specialen trein een dejeuner aan. Behalve de rijksmaarschalk, maarschalk Pétain en admiraal Darlan namen hieraan van Duitsche zijde deel de generaal der vlie gers Bodenschatz, de generaal der vliegers Hanesse en de bekende Duitsche jachtvlieger lt. kol. Galland, van Fransche zijde ambas sadeur de Brinon en commandant Fontaine. Tijdens het dejeuner werd de bespreking in de beste harmonie voortgezet. Om 17 uur 30 begeleidde rijksmaarschalk Goering maarschalk Pétain naar zijn spe cialen trein, waar de rijksmaarschalk op uiterst hartelijke wijze afscheid nam van het hoofd van den Franschen staat. (D.N.B.) Minister dr. Goebbels heeft in de Berlijnsche Universiteit een rede gehouden over den tegen- voor digen stand van den Duitschen vrijheids strijd. Tot zijn gehoor behoorden diplomatieke ver tegenwoordigers, vertegenwoordigers van regee ring, weermacht en partij alsmede van het eco nomische leven, wetenschap, kunst en cultuur. Hij zeide o.a.: wat men in het buitenland bliksemoorlog noemt, is niets anders dan een beteekenisvolle verbinding van moderne politiek en moderne oorlogvoering. Als wij eenmaal de Duitsche overwinning in handen hebben, dan zal deze het resultaat zijn van de uiterste sa menwerking van alle krachten van ons volk. Dr. Goebbels sprak vervolgens over de toepassing van de middelen van geestelijke oorlogvoering, en over de perioden van zwijgen van de Duit sche legerleiding. Hij verklaarde dienaangaande, dat het den Duitschers vaak voordeeliger scheen den Engel schen voor het oogenblik een psychologisch succes te laten, doch het materieele succes voor zich zelf te behouden. Een tijdelijk zwijgen kan de Duitsche berichtenpolitiek zich slechts daar om permitteeren, daar zij, dank zij de steeds weer bewezen juistheid van haar mededeelingen een zoo groot crediet in binnen- en buitenland heeft. Daarna schilderde dr. Goebbels de positie van Duitschland tusschen het uit het Oosten drei gende gevaar van het cultuurvernietigende bolsjewisme en de aanspraak op heerschappij van de Westelijke demcoratie. Nooit in onze geschiedenis, zoo zeide dr. Goebbels. zijn de nationale kansen zoo gun stig geweest als thans. Het groote uur eischt van ons allen het uiterste, biedt de natie echter ook het allerhoogste. Nooit waren wij zoo bewapend als thans, nooit beschikten wij over een zoo groot economisch potentieel, nooit waren wij in het bezit van zoo doorslaggevende militaire machtsposities als tegenwoordig en nooit hadden wij een weermacht, die zulk een heldenmoed aan den dag legde en een zoo schitterende leiding als in deze worsteling om ons bestaan. Sedert een kwarteeuw voeren wij strijd, en heeft het Duitsche volk zich nauwelijks nog werkelijk over het leven kunnen verheugen, dat moet anders worden. De reusachtige worsteling om de leidende positie van Duitschland als groote mogendheid is gaande. Nog een keer zullen zich de krachten der onderwereld ver eenigen in een reusachtigen stormloop op ons, om ons neer te slaan. Zij zullen mislukken. De minister stelde de vraag na twee jaren oorlog: Hoe wil Engeland overwinnen of beter gezegd, hoe wil het niet overwonnen worden? Dr. Goebbels gaf een schets van Churchills oor logspolitiek en constateerde daarbij, dat wie een bondgenootschap sluit met het bolsjewisme, slechts als een Europa vijandig mensch kan worden beschouwd. Wat betreft de zoogenaam de Duitsche vredesvoelliorens, waaromtrent den laatsten tijd veelvuldig werd gesproken, zoo verklaarde dr. Goebbels, dat hierbij de wensch de vader van de gedachte zou zijn. Daarna onderwierp dr. Goebbels. in verband met Roosevelts rol in het conflict van dezen tijd, de economische, politieke en militaire mo gelijkheden en onmogelijkheden van de Ver- eenigde Staten aan een onderzoek, om vervol- ges een overzicht te geven, hoe in den uit de Dantzigsche kwestie ontstanen oorlog over een oneindig aantal tot nu toe open gebleven kwes ties van ons werelddeel zal worden beslist. Al deze kwesties moeten thans worden opgelost, of wij willen of niet. Europa moet beslissen of het leven wil of in een chaos verzinken. De kans die het Duitsche volk thans heeft, is zijn grootste, maar komt slechts één keer. Wij kunnen overwinnen, wij moeten overwinnen en wij zullen over winnen. Deze oorlog eischt van ons het uiterste, maar hij geeft ons ook alles, wat wij voor onze. na tionale toekomst noodig hebben. Wie van ons, aldus dr. Goebbels ten slotte, zou, indien hij de keus had, wenschen van de zen tijd naar een anderen, een kalmeren, maar ook minder inhoudsvollen te worden overge bracht? (D.N.B.) SPECIAAL DAARTOE AANGESTELDE RECHERCHEURS HADDEN GROOT SUCCES De rijwieldiefstallen hadden in Hilversum een dusdanig onrustbarenden omvang aangenomen wekelijks werden meer dan zestig fietsen gestolen dat een tweetal rechercheurs der Hilversumsche politie speciaal werd belast met de jacht op rijwieldie ven. In enkele weken tijd hebben deze rechercheurs bijzondere suc cessen geboekt. Naar thans aan de openbaar heid is prijsgegeven, werden zes groepen en benden, die in Hilversum opereerden, onscha delijk gemaakt. In totaal werden 28 dieven en helers gearresteerd. Het waren verschillende groepen-, die af zonderlijk werkten en gevarieerde metho des toepasten. Zoo was er een kleine bende, die „ruilhandel" voerde met Amersfoort. De aldus gestolen fietsen werden te Hilversum verkocht en omgekeerd. Een andere groep sleepte de gestolen karretjes naar een af gelegen straat of naar de heide, waar de rijwielen van de banden werden ontdaan en verder werden achtergelaten. Weer an deren- hadden een werkplaats en een centraal magazijn, waar de fietsen door een groot- scheepsche mengeling zoo onherkenbaar werden gemaakt, dat zelfs de eigenaar na de metamorfose van zijn rijwiel niets meer herkende. Zoo werkte o.a. een bende van vijf achttienjarige, Hilversumsche jon gelingen, „de bende van Joep" geheeten, die voor het betreffende doel speciaal een schuur in de Laanstraat hadden gehuurd. Vele groote wagens vol met onderdeelen wer den door de naarstig speurende recherche in verband met deze diefstallen in beslag geno men. Meer dan honderd fietsen zijn op deze wijze min of meer compleet opgespoord. Bij de talrijke verrichte huiszoekingen kwam de re cherche herhaaldelijk voor verrassingen te staan. Gestolen rijwielbanden werden op de vreemdste plaatsen aangetroffen als b.v. tus schen de kleeding in kleerkasten, in kinderwa gens, in den vuilnisemmer en in den broodtrom mel. Ook hoorden bij een geval van huiszoeking de rechercheurs eenig gestommel achter in de woning. Zij ontdekten er twee mannen, die juist bezig waren met het frauduleus slachten van een schaap. Het verdere onderzoek wees nog uit, dat de mannen zich ook schuldig maakten aan diefstal van electriciteit. Zij hadden n.l. een draad achter den meter om gelegd en zoo doende konden zij frauduleus slachten en ge stolen rijwielen aemonteeren bij gestolen licht. Inmiddels zetten de rechercheurs hun naspo ringen voort. Dat er nog meer dan de 28 gear resteerde rijwieldieven in Hilversum rondloopen, bewees het feit, dat er in het afgeloopen week einde toch weer acht fietsen werden gestolen. TWEE JONGENS VAN 13 EN 14 JAAR DE DADERS. In eenige nachten van de vorige week waren te Utrecht eenige brutale inbraken gepleegd. Een drietal hiervan was zoo volgens eenzelfde systeem geschied, dat de politie al spoedig con cludeerde, dat dezelfde dieven aan het werk waren geweest. Want zoowel in een perceel in de Corneillelaan als in een huis aan het Geerte Bolwerk en in de buurt Oudwijlc had de dader zich toegang tot het huis verschaft door middel van het bekende trucje van het indrukken van eenige glas-in-lood-ramen aan de achterzijde van de woningen. In de Corneillelaan vermisten de bewoners des morgens zilveren voorwerpen uit het buffet, blikjes met eetwaren en zoo goed als alle distributiebescheiden. Daarentegen had den de dieven aan het Géerte Bolwerk meer hun zinnen gezet op kleedingstukken. want aldaar werden verduisterd twee japonnen en diverse heerencostuums. De laatste inbraak, die in Oud- wijk. was wel de brutaalste van alle. Daar waren de dieven zelfs doorgedrongen tot de slaapkamers en hadden daar alles overhoop gehaald. De buit was zeer aanzienlijk. Voor duizenden guldens sieraden werden weggenomen, o.m. een dubbele gouden halsketting, een dameshorloge met bril janten en een zeer kostbare broche met diaman ten. Verder werden andere voorwerpen van waarde meegenomen. De politie tastte aanvanke lijk volkomen in het duister, doch een scherp onderzoek leidde naar een opkooper in sieraden te Utrecht. Toevallig bevonden zich in de na bijheid van dezen man twee kleine jongens van dertien en veertien jaar, die echter allerminst een betrouwbaren indruk maakten. De recher che vond aanleiding om deze knapen eens aan de tand te voelen en toen men even met het verhoor bezig was, kwam al spoedig vast te staan, dat deze jongens, de dertienjarige J. P. en de veertienjarige L. S., beiden uit Utrecht, de daders van al deze inbraken waren. Onomwon den vertelden zij. dat zij juist enkele dagen ge leden uit een opvoedingsgestióht waren ont snapt en weer aangekomen in de stad van hun geboorte, maar dadelijk weer het verkeerde pad waren opgegaan. Het is de recherche gelukt, voor een groot deel het gestolene weer op te sporen. DE ZWENDEL MET BOTERKAARTEN TE LEIDSCHENDAM. Ongeveer 3 weken geleden hebben we uitvoe rig melding gemaakt van den boterkaarten- zwendel, waarbij vier boterhandelaren voor een bedrag van f. 15.000 het slachtoffer waren ge worden. De boterhandelaar C. van der Z., welke het bedrag in ontvangst had genomen, de kaarten in Den Haag in ontvangst zou nemen, doch slechts terug kwam met een pak blocnota's en daarna voorgaf zelf ook het slachtoffer te zijn geworden, werd daarop gearresteerd. Het onderzoek naar de medeplichtigen werd daarna met kracht voortgezet. Thans is men op grond van medeplichtigheid ook overgegaan tot de arrestatie van de echt genoote van Van der Z. IN BRAND GERAAKT EN OVERLEDEN Het 4-jarig meisje G. van der Boom te Delft, is eergisteren, toen het met papier bij den kachel speelde, in brand geraakt. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het gasthuis overgebracht, waar het is overleden. Dit Nummei bevat TWEE Biadea De massa, die heden ten dage kosten noch moeite spaart om zich alle feitelijkheidjes te herinneren, welke een afkeer van alles wat Duitschland doet of laat, zouden moeten steu nen en „wettigen", mist werkelijk historischen zin; zy geeft blijk van een ontstellend gebrek aan visie op verleden en heden, laat staan op de toekomst. Het eeuwig-boeiend schouwtooneel der historie ontrolt voor ons eeuw na eeuw het worden en vergaan van groote droomen en gedachten. Eeuw na eeuw rijzen zij voor ons op, scheppers en denkers, duivers en bouwers, zij die hun persoonlijkheid hebben doen leven en werken in een zekere tijdsgewricht. De wereldrijken van de Phoeniciërs, de Babyloniërs en de Egyptena- ren, de Grieken en Romeinen, de Wikingen en de Germanen, Ceasaren en Keizers, zij allen doemen voor ons op als de uitdrukking en vormgeving van een constructieve gedachte, als de koene verwezenlijking van een stoutmoedigen droom. Maar beseffen wij dan niet dat wij, Neder landers, geroepen worden tot een grootsche taak? Zien wij voor onze oogen dan geen nieuw Europa ontstaan, dat het tijdsbeeld voor gene raties zal beheerschen? Zien wij dan niet. dat een stelsel in bloed en tranen ten onder gaat? Wanneer eindelijk de constructieve krachten van het Europeesche vasteland zich aan het werk zetten om op de puinen van het oude en overleefde stelsel een nieuw en Natuurlijk-Ge ordend Europa op te bouwen, wanneer eindelijk de stonde daar is, die onafwendbaar komen moest; wanneer ten slotte de machtigste en krachtigste stam de leiding neemt in een op bouw die ook ons moet en zal omvatten, omdat wij er wezenlijk naar snakken, dan zullen wij ons moeten bezinnen op onzen plicht. Dan zullen wij onze verantwoording voor ons zelf, voor ons gezin en ons volk moeten begrijpen en mede moeten werken met alle goedgerichte krachten aan de schepping van een orde. die de komende tijden zal beheerschen. De historie zal ons ter verantwoording dagen als wij thans onzen plicht verzuimen. Op de hervonden waarden van natuur en tra ditie bouwt Duitschland een nieuw Europa! Ons volk en ons land zijn daarin betrokken. Daarom: Met Duitschland voor een Nieuw Europa! T.d. B. TWEEDE TOONKUNSTCONCERT. Marinus Flipse - Theo van der Pas. Zelden komt hier een pianisten-duo. De Leidenaars kennen reeds het onvergete- lijk-kunstzinnige echtpaar Robertson-Bartlett, doch sindsdien nu ongeveer vijf jaar geleden hoorden wij er. althans in de Sleutelstad, géén meer. Het optreden van de Nederlanders Marinus Flipse en Theo van der Pas, welke laatste juist gisteren zijn nieuwe functie van hoofdleeraar aan de Muziekschool voor Toonkust had aan vaard, was dus bijzonder welkom. De voortref felijke naam, die van beide pianisten uitgaat, had dan ook een groote schare muziekliefheb bers naar den Schouwburg gelokt. Hun eensgezindheid is op dezen avond dui delijk naar voren gekomen. Spel op twee vleu gels eischt vóór alles een groote nauwkeurig heid, een precieus en onverflauwd op elkaar af gestemd zijn, zonder evenwel in een verstarde, automatische monotonie te vervallen. Dat laatste is zeker een der moeilijkste op gaven. Dat Flipse en van der Pas zich daaraan nog niet volkomen konden ontworstelen, was in hoofdzaak het gevolg van de keuze van enkele nummers. Want nóch de muzikaal ónbeteeke- nende, zij het brillante Clementi-sonate, nóch de virtuose en knappe Saint Saëns' variaties op het Beethoventhema uit diens Es dur sonate, nóch ook de luidruchtige Andalusische dansen in folkloristischen stijl en gehuld in kenmer kend Spaansch coloriet van Manuel Infante, die zoo spoedig niet anders dan „afgedreund" kun nen worden waaraan Flipse en v. d. Pas zich echter gelukkig geenszins bezondigden gaven veel gelegenheid tot het weergeven van muzikale verdieping, fijnzinnige nuanceering of bewogenheid. De evenwaardige pianisten stel den er echter héél hun perfect technisch kun nen in ten toon. De litteratuur voor twee klavieren is uiterst beperkt. Wij waren daarom des te dankbaarder voor de noviteit: de muzikaal-inhoudsrijke „Preludio e Fuga" van den Italiaanschen con servatoriumdirecteur Tarenghi, waarin smaak- en uitdrukkingsvolle klankschoonheid zich paart aan een knap vermogen tot constructie. Bij zonder fraai weet hij aan het slot der Fuga het thema uit het preludium nog even te doen op klinken en te verwerken. Hoogstaande artisti citeit bleek ook tydens de vertolking van De- bussy's in 1915 gecomponeerd, prachtig en ge- inspireerd geschreven „En blanc et noir", dat ook qua sfeer een voortreffelijke uitbeelding genoot. Beide kunstenaars weten, als geroutineerde accompagnateurs, wat elkaar „beluisteren" be- teekent. Derhalve komt bij hen welhaast voortdurend een volmaakt samengaan en overnemen tot stand, mede door het vlotte gemak, dat beiden eigen is. Zoo wordt dit musiceeren vol élan. in het algemeen tot een lust voor het oor, al was het soms wel eens te forsch en te puntig van aanslag. Dat de opeenvolging Debussy-Infante in muzikalen zin een te scherp en haast on overkomelijk contrast vormde, zal een ieder met ons eens zijn. Het gehoor werd voor zijn enthousiasme, dat zich in veel applaus uitte, vanzelfsprekend be loond met een toegiftje. Th. J. Hannema. BEJAARDE ROTTERDAMMER IN DEN HAAG OVERREDEN. Gistermiddag tegen 6 uur is op de Loosduin- schekade te Den Haag bij de kruising van lijn 11 de 69-jarige voetganger A. G. J. D. uit Rotter dam bij het oversteken van den rijweg aange reden door een personenauto. Met een scnedel- fractuur weid hy naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar hjj na aankomst is over leden.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1