Binnenland 82sfe Jaargang LEiKH DAGBLAD, Haandag f December 1941 Tweede Blad No. 25057 De Komedianten komen Spoedig alle centrale landbouworganisaties in den landstand De Nederlandsche Kultuurkamer Hoofdgroep industrie „Het Nederlandsche marionettenkabinet" Gemengd Nieuws Een en twintig dooden te Maastricht Huldiging van den heer J. C. de Haan Gouden Huwelijk te Katwijk Zee VRAGENRUBRIEK FEUILLETON Bij besluit van den commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen van 25 November zijn het Nederlandsche Landbouw- comité en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond met hun gewestelijke organisaties bij den Nederlandschen Landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze beschikking is be last het hoofd van den Nederlandschen Land stand. Voorts zijn door den commissaris voor de Ne derlandsche Boeren- en Tuindersberoepsorgani satie (NB TB.) inmiddels stappen ondernomen om ook deze organisatie, -waarin, zooals bekend, alle vroegere RX. boerenbonden zijn opgeno men. zoo spoedig mogelijk bij den landstand aan te sluiten. Waar indertijd het Nederlandsche Agrarisch .Front bij de oprichting van den Landstand hierin onmiddellijk is opgegaan, zullen dus reeds binnenkort alle centrale landbouworganisaties in den Landstand zijn opgenomen. Ten aanzien van de verhouding van vereeni gingen van personen en stichtingen tot de Ne derlandsche Kultuurkamer zijn verscheidene onduidelijkheden opgedoken. De commissaris voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen blijft zijn bevoegdheden uitoefenen tot de nieuwe regeling voor vereenigingen cn stichtingen haar beslag heeft gekregen en wel in overeenstemming met den voorzitter van de Nederlandsche Kultuurkamer. Eerst na het ge reed zijn van de nieuwe regeling voor vereeni gingen en stichtingen gaan de bevoegdheden van den commissaris over op den voorzitter van do Ned. Kultuurkamer. Het desbetreffende arti kel 9 van de Kultuurkamer-verordening heeft den volgenden tekst: Artikel 9. (1) Vereenigingen van personen en stichtin gen, welke lid van de Nederlandsche Kultuur kamer zijn of moeten zijn, zijn verplicht haar statuten met deze verordening en met de maatregelen, welke ingevolge het bepaalde* bij de afdeelingen 4 en 5 worden genomen, in overeenstemming te brengen. (2) Zoodra de herordening van het vereeni- gings- en stichtingswezen voltooid is, blijven ten aanzien van de in het vorig lid bedoelde vereenigingen van personen en stichtingen en bepalingen der artikelen 5 en 6 der verordening No. 145/1940, houdende bepalingen ter verkrij ging van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. alsmede de artikelen 1, 2 en 4 tot en met 9 der verordening No. 41/1941, ten eindeJ te komen tot een herordening op het gebied van de niet commercicele vereenigingen en stich tingen. onverminderd van kracht, de bevoegd heden van den commissaris, bedoeld in het eerste lid van artikel 1 der verordening No. 41 1941. worden dan door den president uitge oefend. Tot dat tijdstip neemt genoemde commissaris zijn besluiten ten aanzien van de in het eerste lid genoemde vereenigingen van personen en stichtingen in overeenstemming met den presi dent. De president, is bevoegd hierop betrekking hebbende voorstellen in te dienen. VAN WINTERHULP NEDERLAND: Laat men u niet moeten vragen, Geeft spontaan, dat is de wensch. Uw gift krijgt dan meerd're waarde Voor uw arme medemensch. Lijstencollecte W.H.N. 5 en 6 December. Buisje 20 tabletten 55 ct. M Zakje a 2 tabletten 7 ct. ORGANISATIE INDUSTRIEELE BEDRIJFS GROEPEN WORDT MAANDAG BEKEND GEMAAKT. In de Nederlandsche Staatscourant van he den zal de instelling van de hoofdgroep in dustrie worden gepubliceerd, waaronder dus de in den loop van dit jaar opgerichte 28 bedrijfs groepen der industrie met hare vak- en onder vakgroepen zullen ressorteeren. Dc organisatorische werkzaamheden van de zen geheelen opbouw zün in de organisatie commissie geschied door de uit haar midden gevormde industriecommissie, die onder leiding stond van den heer T. J. Twijnstra. De organisatiecommissie heeft besloten deze industriecommissie de leiding van de hoofd groep industrie op te dragen, aangezien zij over tuigd is daarmede te bereiken, dat de grondge dachten, welke bij den opbouw hebben voorge zeten, en waarmede weinigen zoo goed bekend kunnen zijn dan juist diegenen, welke den ge heelen opbouw zelf hebben verricht, het beste kunnen worden verwezenlijkt. De leiding van de hoofdgroep bestaat der halve uit de heeren T. J. TwJjnstra, voorzitter, dr. L. P. Krantz, eerste pl.-voorzitter, mr. B. J. M. van Spaendonk, 2e pl. voorzitter, J. M. Ho nig, F. B. J. Gips. terwijl tot secretaris is be noemd mr. P. A. Blaisse, tevens secretaris van het bureau der organisatiecommissie en van de sub-commissie-industrie uit de organisatiecom missie. Naar wij vernemen acht de organisatie-com missie hiermede haar taak ten opzichte van de organisatie der industrie afgeloopen, zoodat men dezer dagen een desbetreffend besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan be- gemoet zien. HONDEN. EN KATTENBROOD. Voor het tijdvak van 1 tot en met 31 Dec. wordt op bon No. 17 van de voederkaart voor honden verkrijgbaar gesteld voor honden van: Groep 1 10 KG. hondenbrood. Groep 2 10 K.G. hondenbrood. Groep 38 K G. hondenbrood. Groep 4 5 K.G. hondenbrood. Groep 5 4 K.G. hondenbrood. Groep 6 3 K.G. hondenbrood. Op bon No. 17 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode VA K.G. kat tenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 December zijn de bonnen No. 17 van bovenbedoelde ka-arten ongeldig. Zij mogen na aien niet meer worden aangenomen. Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, dat heden van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum II gehouden wordt, heeft tot titel: „Het Nederlandsche marionettenkabinet". SPROT WORDT GOEDKOOPER. De gerookte of gestoomde sprot, die den laat- sten tijd een belangrijk onderdeel van het menu pleegt uit te maken is aanzienlijk goedkooper geworden. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat. een beschikking is afgekomen, die 4 De cember a.s. in werking treedt en waarin de prijzen voor sprot en zeebliek zijn vastgesteld. Ook de gefileerde sprot, die in de bekende pak jes wordt verkocht, is aanmerkelijk in prijs ge daald. Wanneer sprot wordt verkocht, dient men er op te letten, dat er verschillende prijzen zijn vastgesteld voor sprot, die grooter dan 10 cm. en sprot, die kleiner dan 10 cm. is. Men raadplege de desbetreffende officieele publicatie die 4 December a.s. in de bladen zal worden opgenomen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 Januari 1942 de met K. F. 07 ge merkte bonnen van de kaarten M. en N., die zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kook- doeleinden op het uitsluitend verbruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum, zijn aangewezen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van anthraciet en fa- brieksturf. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Woensdag 31 December 1941 geven de met de woorden „generator-anthraciet twaalfde peri ode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hl. (maximum 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 kg. turfcokes, terwijl gedurende genoemd tijdvak de met „generator turf twaalfde periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN UTRECHT De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1942 van de gemeente Utrecht levert blijkens de algemeenc toelichting, een nadeelig saldo van f. 1.429.809 op, dat is f. 633.697 meer dan het na deelig saldo van de begrooting voor 1941. In het concertgebouw „Tivoli" te Utrecht werd een groote open bare vergadering der N.S.B, gehouden, waar de commissaris der provincie Utrecht, de heer W. B.Engalbrecht. belangrijke mededee- linger». heeft gedaan. Overzicht tijdens de rede. (Polygoon-Zeylemaker) Na het overlijden van drie zwaar gewonden in het ziekenhuis en het uit het puin te voor schijn halen van een 16-jarig'vrouwelijk slacht offer Is het aantal dooden, ten gevolge van den Britschen luchtaanval op Maastricht tot 21 ge stegen. Uit een officieele opgave blijkt, dat 287 huizen gedeeltelijk volkomen vernield en gedeeltelijk zwaar beschadigd en niet meer bewoonbaar zijn. De burgemeester van Maastricht, de heer L. Peeters, bracht gistermorgen een bezoek aan de zwaargewonden, terwijl gistermiddag de bisschop van Roermond, mgr. G. Lemmens, eveneens de vele zwaargewonden bezocht, alsmede de dak- loozen. die in verschillende openbare gebouwen van de stad zijn ondergebracht. Daarna heeft mgr. Lammens ook nog een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. NA AANRIJDING OVERLEDEN. Naar wü vernemen Is de 60-jarige gepension- neerd brigadier van politie D. D., die Woensdag op den hoek van de Haringkade en de Pansier- straat te Den Haag door den tramwagen werd aangereden en met een schedelbasisfractuur naar het gemeentelijk ziekenhuis Zuidwal overge bracht, aan de gevolgen overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE KERKRADE. Zaterdagochtend ontdekte men te Kerkrade een geval van kolendampvergiftiging in de wo ning van den 75-jarigen invaliden mijnwerker C. Toen de politie zich toegang tot de woning verschafte, vond men den man dood op bed. Zijn echtgenoote was bewusteloos. De toestand van de vrouw is ernstig. HET TROTTOIR OPGEREDEN. Een doode en twee gewonden. Te Marrum (Fr.) is een ernstig ongeluk ge schied. Terwijl een vrouw en twee meisjes op het trottoir stonden, kwam een paard en wagen bestuurd door een zoon van den heer R. Bothma het dorp uitrijden. Het paard schrok voor een auto en trok den wagen met vaart het trottoir op. Daar werden de vrouw en de twee kinderen aangereden. Het eene meisje, een dochtertje van den heer J. Cuperus. werd op slag gedood, de vrouw en het andere meisje werden ernstig gewond. WORST VAN HONDENVLEESCH. Te Apeldoorn hebben ambtenaren aan den centra len crisiscontroledienst in een schuur bij het woonhuis van W. een groote party worst in beslag genomen, welke voor de verzending ge reed stond en voor den kettinghandel bestemd was. Een deskundig onderzoek heeft uitgewe zen, dat de worst was samengesteld uit varkens- vleesch en hondenvleesch. ALS SECRETARIS VAN LISSE. In verband met het zilveren ambtsjubileum van den heer J. C. de Haan, als secretaris der gemeente Lisse had Zaterdagmiddag ter Ge meentehuize een officieele huldiging plaats. Tegenwoordig waren het college van B, en W., de leden van den v.m. gemeenteraad, de ge meenteambtenaren der gemeente, de dagelijk- sche besturen van alle corporaties en verèeni- gingen waarin dc jubilaris zitting heeft, voorts verschillende gemeente-secretarissen. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. Verduyn Jr. heette den jubilaris en zün familieledèn welkom, waarna burgemeester jhr. mr. F. v. Ry'ckevorsel den secretaris toesprak en hem de gelukwenschen van het gemeente bestuur overbracht. Spr. wees er op. dat voor den heer de Haan h,et ambteiyk leven nooit sleur geworden is. Uw belangstelling groeide met de jaren. In de secre tariskamer heeft zich in de afgeloopen 25 jaar een terecht diep gefundeerde reputatie geves tigd die U, recht geeft op de dankbaarheid van duizenden. U hebt nooit, zelfs niet door ziekte of verlof, ook maar één vergadering gemist, nóch van het college van B. en W., noch van den Raad, nöcli van een der commissie. Wanneer zooiets niet duidt op enthousiasme voor Uw werk, dan weet spr. niet, waaruit dat dan wèl te concludeeren zou zyn. Voorts wees spr. op de prettige samen werking en de vriendschappehjke verhouding, die de jubilaris steeds heeft weten te bewaren. De burgemeester bood hem ten slotte een keurige sigarendoos aan. Namens de leden van den voormaligen ge meenteraad sprak de burgemeester eveneens woorden van dank, onder aanbieding van een dressoir. Vervolgens voerde het woord de heeren C. v. d. Zaal namens het Burg. Armbestuur; L. v. Grieken (Harddra very -ver. „Lisse en Omstre ken"); M. v. d. Laus (Woningbouwver. „Volks belang"); W. Buschman (Woningbouwver. „Ge- zinsbelang")Jos. van Riel (Voetbalver. „Lisse en Omstreken"): W. F. Daudeij (Pluimveever. „Lisse en Omstreken"): Prins (Bond van Hard dra very vereenigingen in Nederland); Matthy's als vriend; W. Los uit Sassenheim namens de gemeente-secretarissen uit de omgeving en door A. Verduyn Jr., die namens het huldigingsco mité den jubilaris gelukwenschte uit naam van de geheele burgery van Lisse. Deze schetste op zeer juiste wyze wat er by de burgery van Lisse leeft aan warme sympathie en harteiyke waar deering voor den secretaris. Deze overhandigde een zilveren theeblad met een couvert met in houd. De secretaris dankte ten slotte voor alle goede woorden en de fraaie geschenken. Ten slotte werd in de Raadszaal een officieele receptie gehouden. De Harmonie „Trou moet Blycken" bracht een serenade. VAN HET ECHTPAAR OUWEHAND-VOOYS. Eigen foto's. Het gouden echtpaar. Het echtpaar Ouwehand-Vooys, wonende Blora- merstraat No. 22, te Katwyk Zee, zal 3 Decem ber a.s. zyn gouden echtvereeniging herdenken. Gysbert Ouwehand is geboren 17 Juni 1867. Nadat hy de lagere school had verlaten, was hy wat men in den Katwijkschen volksmond noemt een overlooper. Dat wil zeggen, dat hy een deel van het jaar op de haringvangst ging; het an dere gedeelte was hu landarbeider. Zoo heeft hy vele „teelten" op bom en logger by ver- schilleritie reeders meegemaakt. Hy zag menlgen zwaren storm over zyn hoofd gaan, doch hoefde gelukkig nooit een schipbreuk mee te maken. Na den wereldoorlog bleef hy alleen den land arbeid uitoefenen. Arendje Vooys, geboren 22 Mei 1870, was, voordat zy huwde, dienstbode by wyien den reeder den heer W. Taat. Na dien besteedde zij haar leven aan het huishouden en aan haar 8 kinderen, die zy in haai' huwehjk gekregen had en waarvan er thans nog 5 in leven zyn, in alle eer en deugd groot te brengen. Met de 23 klein kinderen en 5 achterkleinkinderen zal het op 3 December in hun woning drukker zü'n dan an ders. Velen zullen zeker van hun belangstelling biyk geven. G. K, te L. OJ. staat u geheel buiten de ge troffen regelingen. Zekerheid kunt ge evenwel slechts verkrijgen door U te wenden tot het de partement of tot het secretariaat van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, J. P. Coenstr. 3 te 's-Gravenhage. B. V. te L. Voor de 4 dagen, waarop gearbeid was. had loon betaald moeten worden. Bij den raad van arbeid kan alles waarschijnlijk alsnog ln orde gemaakt worden. F. Y. te L. Als het om eerste levensbehoeften ging, zou men niet mogen weigeren aan u te ver- koopen. Dit Is echter niet het geval ten aanzien van de soort goederen, welke u bedoelt. Mevr. P. v. L te L. Uw vraag werd beant woord ln ons Blad van Zaterdag 29 November J.l. onder letters van Mevr. H. C. te L. VOOR DINSDAG 2 DECEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Boerenland ln boek en krant 7.30: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoonmuzlek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Politiek weekpraatje (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 8.35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuz. 9.15: Voor de hulsvrouw 9.25: Gramofoon muzlek 11.00: Voor de vrouw 11 20: Ensem ble Rentmeester 12.00: Boyd Bachman en zijn orkest 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Or gelconcert 13.30: Ensemble Jack der Kinderen, solist en gramofoonmuzlek 14.30: De lichte toets 15.30: Planovoordracht 16.00: Bijbel lezing 16.20: Gramofoonmuzlek 16.45: Voor de Jeugd 17.00: Gramofoonmuzlek 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Schrammelkwartet en soliste 18.00: Voor de plattelandsvrouw 18.15: John Kristel en zijn orkest en solist 19.00: Actueel halfuui' 19.30: Amusementsorkest, Flgura-kwartet en solisten (Van 20.15 af alleen voor de Radlo-Cen- trales, die over een lijnverbinding met do studio beschikken) 20.15 Gramofoonmuzlek 20.45: Zang mei pianobegeleiding 21.10: Graamofoon- muzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: Economic News from Holland, of Gramofoonmuzlek 22.15 24 00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.30-*-8.15: Zie Hilversum I 8.15: Gramo foonmuzlek 8.308.45: Zie Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwydlng 10.15: Gramofoonmuzlek 10.40: Vroeger en nu 11.00. Planovoordracht en gramofoonmuz. 12.00: Ensemble Joan Lancé 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Do Melodlsten, soll6te en gramofoonmuzlek 14.00; Groninger Orkestvereenlglng en solist 15.30: Voor de zieken 16.00: „Groote Mozart-lnter- preten", causerie met gramofoonmuzlek 16.45: Schnclderhan-kwartet (opn.) 17.15: B.N.O. Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Gramofoonmuzlek 17.45: De Ramblers 18.15: Causerie „Het Jodenvraagstuk" 18.30: Gramofoonmuzlek 18.45: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 19.00 B.N.O.Cultureel allerlei 19.10: B. N. O.: Nieuwsberichten 19,20: Koor van „Zanglust" met pianobegeleiding (opn.) 19 40: Reportage 20.00: Gramofoonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.30': Om roeporkest en soliste 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00; B. N. O.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.10 22.15: Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Dinsdag 2 December. Ie programma: 7.1520.15: Hilversum I 20.1524.00: Dultsch programma. 2e programma: 8.0020.15Hilversum II 20,1524.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma •le programma: 7.0024.00: Dultsch programma Betracht de grootste spaar zaamheid Met gas en electriciteit. jf, 'f "t-1 - a Pl fP '1 In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag werd Donderdagavond het achtjarig bestaan van de N.S.-gemeenschap „Kraft durch Freude" herdacht met een Weermachtsavond, waarby vele hooge autoriteiten biyk gaven van belangstelling. De autoriteiten in de eereloge. (Poly goon-Meyer) EeD Oiymoedlge romaD door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling vaD Max van Straten). Copyright L P O (G L Welsz). A'dam (22 Campagna zat op het wankele, roodovertrok- ken bed en net Raffaela heel dicht bü zich ko- men. „Bu wien heeft u in Padua gestudeerd? vroeg hy üzig „Bu maestro Durazzi." ..Stumperd1" woog Campagna geringschat tend. „En waarom bent u niet op het tooneel gegaan?" vroeg hij verder, terwül hy dadehjk daarop zelf het antwoord gaf: „Omdat het niet voldoende was. En ik moet mün theater door u laten ontwyden. Goed. Mün vrouw wil het. Omdat ze voor de kunst niet een paar dagen hongeren kan. Omdat zy geen idealisme heeft. Welk beroep heeft u nu?" „Kindermeisje." Campagna's gezicht werd steeds wanhopiger. „Aha! Het zal dus wel genoeg zün voor een slaapliedje. Maar nooit voor de Gilda aan myn theater." Hy liet zün hoofd tragisch op de borst zakken. Toen zei hy trillend: „Goed. Ik heb niet meer de energie opnieuw te weige ren. Ik zal het met u probeeren. Vanmiddag om drie uur tooneelrepetitie. Dan zal de be slissing vallen." Hy nam afscheid van Raffae'a met een hoog hartig knikje. De directrice bracht haar naar de gang en fluisterde haar toe: „Het zal wel gaan. Houd maar moed. Het benefiet moet doorgaan. De apotheker heeft al twee kaarten laten reser veeren, alshy geen kaartavond heeftEn de postdirecteur komt misschien ook, als de radio niets aardigs heeft VII. Theateron.veer. Mevrouw Campagna hing in ieder geval een biljet op met de aankondiging van het benefiet voor den „Directeur en ster van de stagione in zijn wereldberoemde rol van den hertog van Mantua in Rigoletto," Van de rolomzetting van Gilda sprak zy voorzichtigheidshalve maar niet. In plaats daarvan voegde zu er de belofte aan toe: „Directeur Campagna zingt „La donna mobile" zoo vaak als door het geachte publiek verlangd wordt. In Brescia dwong het publiek hem tot tienmalige herhaling." Dit klopte wel niet. maar hoorde by de reclame-methode van de stagione Campagna. En daar ook de boekbin der naast het ristoranta beloofd had, den thea teravond welwillend in overweging te zullen nemen, wanneer zyn broer niet op bezoek kwam, zag de directrice het benefiet van haar echtge noot met hooggespannen verwachting tegemoet. Inmiddels hield Raffaela met maestro Alberti, den tusschen geluk en vrees hangenden jongen vader van een zevenponds zooh, een eerste pia norepetitie. Men kan niet zeggen, dat maestro Alberti haar welwillend behandelde. Hu hield veel van zün jonge vrouw en hoorde steeds maar haar, steeds maar haar. terwijl hii deze vreem de Gilda begeleidde. Maar tenslotte vatte hu zün oordeel in een korten zin samen: „Het zal desnoods wel gaan." Toen kwam ook signora Campagna een oogenblik uit haar cassa en zei: „Heel aardig! Een heel aardige, kleine stem." Raffaela toonde zich over dit eerste, beschei den succes al zeer gelukkig. Toen echter nam de directrice haar apart. „Luistert u eens, ik zal u vertellen, hoe mün man, den directeur, voldoen kunt." „Ik ben u zeer dankbaar, mevrouw." „Mün man, de directeur, is zeer veeleischend. Dat zult u stellig al gemerkt hebben. Doet u daarom voor alles uw best, met groote gebaren en een mooie mimiek te spelen. Begrypt u?" „Niet heelemaal", antwoordde Raffaela, die het „heelemaal niet" begreep. „Kijk, myn man, de directeur, is geen „mo derne", weet u. Hü is nog van den ouden stem pel. Gaat u dus vlak voor het voetlicht staan, niet waar? En drukt u steeds uw handen op het hart, wanneer u hartstochteluk bent. Dat ziet hy graag. En het gezicht, weet u, moet altyd zorgeiyk zün in een ernstige opera. Niet zooals bü de tegenwoordige zangeressen, van wie men nooit weet of zy zich een dolk in den boezem stooten of in een café zullen gaan. En zingt u luid. Mün man, de directeur, zegt altyd: pia no zingen alleen zangers, die geen stem hebben." „Maar als in de partituur piano staat?" vroeg Raffaela schuchter „Dat geeft niets, Toch luid. Het publiek wil waar voor zajn geld hebben." Om het gesprek op een ander thema te bren gen, vroeg Raffaela: „Hoe gaat het met uw jongste kleink'nd, mevrouw?" Signora Cam na I fd" jnmi i 11 ik op en Raffaela had zichtbaar haar gunst veroverd. „O! Het is het mooiste bambino, dat ik ooit gezien heb. Het schreeuwt onafgebroken. En lnj schünt i de stem van zün grootvader geërfd te hebben." „Ik hoop. dat u zich ook weer met uw dochter verzoend heeft?" „U bedoelt, omdat ^zü mü met het bambino verrast heeft?" Signora Campagna veegde een teederen traan uit haar rechter ooghoek. „Onder ons gezegd, signorina Vecchi, zoo'n groote ver rassing was het niet. Als vrouw ziet men zooiets direct. Pas nog. toen Angela Aennchen ln „Freischütz" zong zoo ontroerend, zoo kinder- lük, zoo onschuldig, heb ik gedacht, het kleintje kon wel eens een kleine verwachten. Maar te gen myn man, den directeur, heb ik niets ge zegd." De directrice moest weer naar haar cassa terug; niet omdat daar een betalende bezoeker te vinden was, maar het was nu eenmaal haar plicht. Carlo en Monica verschenen in den tuin en stelden zich voor aan de „nieuwe collega". Monica klaagde Raffaela haar leed. „Denkt u zich eens in, v/e hadden voor de trekking van vandaag tn Turijn twee uitstekende nummers. 64 dat is bevalling En 38 dat is 'n jongen. Nu moeten wij er ook nog het registernummer van het ziekenhuis byvoegen." „En waarom doet u dat dan niet?" vroeg -ï-, C '---rt'e Ks- „Omdat het registernum mer 1475 is En zooals u weet zün in de lotertf maar negentig nummers." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5