GLADWE Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 November 1941 Tweede Blad No. 2S05S vAnHoirreiïs UMonsecco ook in Uw keuken 'jlÈriGAt De Komedianten komen 82sfe Jaargang Regeling van kweekersrechten De inhoud van 'n cartonnetje komt in smaak en geur overeen met het sap van 20 citroenen. Nieuwe bonnen aangewezen Op bon 161: havermout of peulvruchten RADIO AGENDA Gemengd Nieuws FEUILLETON ALS DE KERSTMAN VERTELT.. Bij het departement van Landbouw en Vis- scherij, directie van den landbouw is in verge vorderden staat van voorbereiding een besluit houdende regeling van de rechtspositie van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij aan te wijzen cultuur gewassen. Krachtens deze regeling zullen aan den kweeker van een nieuw ras van een aange wezen cultuurgewas, te weten aan dengene, die het ras het eerst nieuw gewonnen heeft, zekere rechten worden toegekend, indien op diens daartoe strekkende aanvrage dat ras door de bevoegde instantie in een centraal rassenregister wordt ingeschreven, welk re gister zal worden verdeeld in verscheidene afdeelingen, die voor één cultuurgcwas of groep van cultuurgewassen verschillend zullen zijn. Bij de beoordeeling of een ras als nieuw zou kunnen worden aangemerkt, zal worden uitge gaan van dezen maatstaf, dat een ras slechts als nieuw zal worden beschouwd, indien het zich van andere rassen, waarvan op het tijdstip van indiening van deze aanvrage reeds voortkwee- kingsmateriaal in den handel is gebracht of waarvan de inschrijving in het centraal rassen register is verzocht of verkregen, voldoende on derscheidt en in voldoende mater raszuiver is. Rassen, waarvan op het oogenblik van de instelling der desbetreffende afdeeling van het centraal rassenregister reeds voortkweekings- materiaal in den handel is gebracht, kunnen derhalve voor inschrijving in het centraal ras senregister en de uit zoodanige inschrijving voortvloeiende rechten niet in aanmerking ko men. Slechts voor bepaalde landbouwrassen zal hierop een uitzondering worden gemaakt. Het ligt in het voornemen in de eerste plaats te bevorderen, dat de wettelijke regeling binnen afzienbaren tijd in werking zal kunnen treden ten aanzien van landbouw- en groentengewas- sen. .Voel U weer krachtiger - méér fit en.... vrij van Pijnen. Jiuist nu moet ge zorgen voor weerstands vermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde KruscihenJkiuur. Kruschcn Salts is door zijn samenstelling het bloed zuiverende versterkingsmiddel bij uitne mendheid. De zes minerale zouten waar uit Knisehen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve aan sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt 'beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en.... vrij van Rheumatische pijnen! Kru schen - het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." 83 Dan beleven wij in onze gedachte familie-too- neeltjes, hooren heldere kinderstemmen liederen zingen, zien fraai versierde Kerstboomen, kort om, als de Kerstman vertelt, verhaalt hy ons van gelukige uren, die u en ik ons herinneren, naar wij verlangen en wij, naar wij hopen, ook dit jaar weer zullen genieten. Als de Kerstman vertelt, dan hooren wij in de verten de klokken luiden en in de stilte van den Kerstnacht worden wij gevangen door dat on- defineerbare, dat mysterieuze, dat het kenmerk is van ieder Kerstfeest, onverschillig waar wij ons bevinden en hoe de omstandigheden ook mogen zijn. Zoo was het altijd, zoo zal het altijd zijn, ook dit jaar, voor u en voor mij. Maar ook voor onze dappere strijders, die dit jaar met Kerstmis, ver van het vaderland, hun plicht doen voor ons volk. Zij begrijpen dat wij juist met de Kerstdagen in gedachten bij hun zitten, maar dat is niet voldoenden. Wij willen bewijzen dat zij bij ons behooren, dat wij beseffen wat zij offeren, wat zij te kort komen, zij die ginds op de bres staan, opdat wij dit .jaar, inplaats van vervolgd te worden door de bolsjewistische horden, ons Kerstfeest kunnen vieren. Helaas, veel kunnen wij niet doen, maar zeker kunnen wij er voor zorgen, dat iedere vrijwilliger zijn Kerstpakket ontvangt. Dat kost geld, veel geld zelfs, maar wat is dat in vergelijking met wat zij voor ons doen? Landgenooten, daaraan mede helpen is een eereplicht die u natuurlijk gaarne vervult. U kunt dit doen met weinig moeite uwerzijds door het storten van uw bij dragen op girorekening no. 432100 tri. verzor gingsfonds Vrijwilligers-legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. Blijft steunen. Ook als straks de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront is vertrokken is uw steun onontbeerlijk. Er is veel werk en slechts met de beste uit rusting kunnen goede resultaten bereikt worden. Maak er eep gewoonte van om eens per maand een bijdrage te storten op gironummer: 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. DE HAAGSCHE GEMEENTEBEGROOTING. De waarnemend burgemeester van Den Haag prof. ir. C. L. van der Bilt, lieeft de gemeente- begrooting voor 1942 gepubliceerd. Zij sluit met een tekort van f.9 millioen. De geraamde uit gaven bedragen f81.019.986, de geraamde ont vangsten f. 72.019.986. Een onderzoek is ingesteld naar mogelijke bezuinigingen, doch daar een groot deel van de kosten der gemeente uit salarissen en loonen bestaat, kunnen c. verwachtingen op dit punt niet hoog gespannen zijn. Van belastingverhoo- ging kan ook geen sprake zijn, daar de opcen ten reeds met 10 moeten verhoogd worden om een bedrag van f. 5.315.000 te bereiken op de basis van 1941. Alleen verhooging van de hon denbelasting is aangekondigd tegen 1 Januari, maar invoering van nieuwe heffingen acht de burgemeester uitgesloten, gezien de zware las ten, welke reeds moeten worden opgebracht. De bedrijfstarieven voor gas en electriciteit zijn reeds van November af iets verhoogd. Het vraagstuk van de dekking van het te kort noemt de buargemeester dan ook uiterst moeilijk. De eenige oplossing acht hij het slui ten van een geldleening, waarvan de aflossing over een aantal jaren wordt verdeeld, tenzij door een gunstiger ontwikkeling van den eco- nomischen toestand de middelen ruimer gaan toevloeien of bijzondere maatregelen van rijks wege worden getroffen. CH. A. MEULEMANS OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is te Amsterdam de heer Ch. A. Meuiemans overleden, generaal- majoor tit. der infanterie b. d. van het Neder- landsch-Indische leger. De heer Meuiemans was ridder in de Militaire Willemsorde en ridder in de Orde van Oranje-Nassau, In tientallen recepten is vermeld, dat een kleine hoeveelheid citroensap moet worden toegevoegd. Dat staat er niet voor niets. Het beteekent, dat die kleine hoeveelheid citroensap de te bereiden schotel veel fijner maakt. Van Houten's Limonsecco stelt U in staat, juist door de prac- tische poedervorm, overal citroensap toe te voegen, waar dit behoort, in elke gewenschte hoeveelheid. Een theelepeltje Limonsecco komt in smaak en geur overeen met het sap van een citroen. Bewaart U het cartonnetje bij voorkeur op een droge plaats. Dan hebt U er nog meer genot en plezier van. Vraagt Uw winkelier een gebruiksaanwijzing ÊM WÊZ'MSHMl ■■rlfl wÊJffËUÊ G. W. STROINK OVERLEDEN. Gistermorgen om ongeveer acht uur is in de Gouverneurslaan in Den Haag de heer G. W. Strotnk onwel geworden en eenige oogenblikken later overleden. De heer Stroink was oud-bur gemeester van Steenwijkerwold en een zeer be kende figuur in Nederlandsche Landbouwkrin- gen. Hy is voorzitter - geweest van het Ned. Landbouw Comité en van de Overljselsche Landbouw Maatschappij. Een lange reeks van jaren was hij voorzitter van den Ned. politie bond. Na zijn aftreden als burgemeester vestigde de heer Stroink, die officier was in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, zich te Enschedé. Voor de week van Zondag 30 November tot Zaterdag 6 December zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleesch- waren, melk en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen No. 46 van de daarvoor bestemde kaarten. Verder zijn in het tijdvak van Zondag 30 November tot Zaterdag 27 December van de bonkaart algemeen aangewezen: voor 1 kilogram suiker bon 150; voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak, de bonnen 151, 152, 153 en 154; voor 250 gram koffie-surrogaat bon 155; voor 500 gram jam bon 156; voor 100 gram kaas de bonnen 157, 158, 159 en 160; voor 250 gram havermout of peulvruchten bon 161: voor 250 gram gort bon 162, en voor 100 gram vermicelli of maïzena bon 163. Van de cacaokaart is in dat tijdvak geldig de 2de periode voor 50 gram cacao; terwijl op de bonnen f en g rijst per bon 250 gram rijst verkrijgbaar zal zijn. Ten slotte zullen gedurende de maand De cember bon 164 van de bonkaart algemeen en bon e van de zeepkaart recht geven op het koopen van 1 rantsoen zeep, terwijl 75 gram toiletzeep 80 pCt. beschikbaar is op bon toilet zeep. CACAOPOEDER. Zooals gezegd geeft gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December as. de met „een rantsoen cacao 2de periode" ge merkte bon recht op het koopen van 50 gram cacaopoeder vermengd met 100 gram suiker. De belanghebbenden dienen deze bon gedu rende het tijdvak van 30 November tot en met 6 December as. wederom in te leveren bij hun winkeliers, die op hun beurt de bonnen in de periode van 8 December tot en met 12 Decem ber as. bij de plaatselijke distributiediensten kunnen inwisselen tegen toewijzingen. Gedurende het tijdvak van 14 December tot en met 27 December 1941 mag de cacaopoeder aan de consumenten worden afgeleverd. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Zooals bekend mag gedurende de eerste drie dagen van de distributieperiode (Zondag. Maandag en Dinsdag) door den kleinhandel geen vleesch of vleeschwaien worden verkocht. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat dit verbod voor den geheelen kleinhandel, dus behalve voor slage rijen ook voor kruideniers, marktverkoopers e.d. geldt. Het koopen, zoowel als het verkoopen van genoemde waren gedurende de genoemde dagen der week is strafbaar. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. De met „164" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" alsmede de met „e zeep" ge merkte bon van de zeepkaarten p en q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, geven recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1941); hetzjj 90 gram huishoudzeep: netzij 200 graan zachte zeep (samenstelling van voor 1 Januari 1941); hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Jan. 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941) hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van ten bon worden uitverkocht. Gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 31 December geeft de met „e toilet zeep" gemerkte bon van de zeepkaart p, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar- is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoe veelheid van twintig kilogram waschgöed. hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo venstaand voorschrift ook geldt voor de zoo genaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, eafé's enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stof doeken. servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Extra-gehard scheermesje VOOR ZATERDAG 24 NOVEMBER. Hilversum I, 415,5 MLt 7.15 Granvmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.muziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.16 Causerie .Brandende kwesties" (opn.) 8.30 Gram.mu ziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gram. muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gram. muziek 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.) (11.0011,20 Voor de hulsvrouw) 12.00 Gram.muziek 12.10 De Ramblers 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 13.00 Will Glahé en zijn orkest 13.40 Orgelconcert 14.00 Causerie „Het nut en de voordeelen van de konijnenteelt" 14.20 Na gedane arbeidMuziek en vroolijkheid" 15.50 Gram.muziek 16.00 Cyclus „Elia de Thls- hlet" 16.20 Cello en piano 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17,30 Gram.muziek 17.35 Dultsche taalcursus 18.00 Gram.muziek 18.15 Het kwartier van den ar beid 18.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest 19,00 Actueel halfuur 19.30 Utrechtsch Stedelijk or kest en solist (van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales) 20.30 Gram.muziek 20.45 Nederlandsche Motetvereeniging en solisten 21.10 Arnhemsche Orkestvereeniging en orgel (opn.) 21.30 Gram.muziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Engclsche uitzen ding: „Dutch News Reel" of Gram.muziek 22.1524.00 Gram.muziek. Hilversum II. 301,5 M.: 7.15—8.15 Zie Hilver sum I 8.15 Gram.muziek 8.308.45 Zie Hil versum 8.45 Gram.muziek 9.25 Toonkunst koor en Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Lichte muziekprogramma's (opn.) 12.00 Planovoordracht 12.35 Gram.muziek 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest 13.40 Voor de rijpere Jeugd 14.00 Jeugdkoor van het Christe lijk gemengdkoor „Excelsior". Als Intermezzo: orkest (opn.) 14.45 Causerie „U en de muziek" 15.00 Zang met pianobegeleiding 15.30 Gram. muziek 16.00 VroolJJke wcekeindklanken 16.45 Gram.muziek 17.00 Voor de binnen schippers 17.15 BNO: Nieuws-, economlsche- en beursberichten 17.?0 Orgelconcert 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de NSB) 18.15 „Malvé Itallaansch pro gramma (met muzikale Illustraties) 18.45 Voor den boer 19.00 BNO: Gronlngsch praatje 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Gram.mu ziek 19.45 Wetenswaardigheden van de week 20.00 Gram.muziek (van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.30 Causerie „Mamlx van St. Aldegonde" 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag 29 November. Ie programma: 7.15- .15: Hilversum I 20.15 24.00: Dultsch programma. 2e programma.: 7.1520.15: Hilversum II 20.1524.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen by Radio Distributie Centrales. 3c programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024S)0: Dultsch programma Zaterdag Volkshuis: Voordrachten door mevr. Bol ding h— Odemans. 4 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: .Prima Donna" t Dagelijks te 2 en 8 uur n.m., 's Zondags 27 uur doorl. voorstelling. Wdo-theater: ..Haar eerste avontuur" Dagelijks 7& uur nam.; s Zondags te 1J,4, 4& en 7% uur. Woensdag en Zaterdag aia- tinée. 2-Su uur Trlanaon-theater: „Wat wil Brigitte?" i Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 28.80 n. doorloopende voorstelling Casino: „Menschen, dieren, sensaties" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. 's Zondags te 2 4*A en 8 uur nam. Rex-theater: „De model-echtgenoot" t Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. «W .Boefje". Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 November 20 uur tot Zaterdag 29 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door; de Oegstgeestsche Apotheek. Voorm. Wllhel- minapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (36 gr. F.). „Liefdadigheid is een oud-va- derlandsche deugd, ons volk heeft deze deugd steeds be tracht. - Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de WHN 5553. JONGEN HIELD ZICH AAN EEN AUTO VAST. In de Cremerstraat, in de voormalige gemeen te Pernis, is het 10-jarige jongetje P. Hordijk, gewoond hebbende in de Murraystraat aldaar, door een vrachtauto doodgereden. Volens de verklaring van den chauffeur, een zekeren P. V. uit Hoogvliet, had deze zijn auto in de Cremerstraat stilgezet om melk af te leveren. Hij zag, dat de jongen zich vasthield aan de achterklep van den auto. Nadat hij den knaap had weggejaagd, zette hij den motor aan en begon te rijden. Hij hoorde een gil en, ach terom kijkend zag hij den Jongen onder één der achterwielen liggen. „KLEIN DUIMPJE" IN NIEUWE UITVOERING. Het leidde tot het dievenspoor. Hier een korrel, daar een korrel, nóg een korrel, weer een korrel: het was als in het sprookje van „Klein Duimpje", al waren het ditmaal geen broodkruimels of kiezelsteenen, maar rijstkorrels, welke de dieven van acht ba len rijst onbewust op straat hadden gede poneerd, toen zdj den bult, behaald op een dek schuit aan den Binnenkant te Amsterdam, in veiligheid wiledn brengen, niet wetende, dat een der zakken lekte en zoodoende een aaneenge sloten spoor langs den weg achterliet. Blijkbaar waren ook de musschen minder oplettend ge weest dan de rechercheurs en zoo geviel het, dat deze laatsten, toen zij eenmaal het spoor ontdekt hadden, dit slechts behoefden te volgen om de bergplaats van het gestolene, een huis aan de Kromme Waal, te vinden, waar niet al leen de ryst, maar bovendien drie balen paar- deboonen, eveneens van diefstal afkomstig, wer den aangetroffen. De bewoner en nog twee mede-verdachten werden gearresteerd en de goederen werden in beslag genomen. Mensch en machine strijden tegen de mod der. Honderd meter voor het doel is de auto in de modder blijven steken. De inzittenden moeten er uit en probeeren te duwen. (Orbis-Holland), EeD blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). CopjTlght L P C (G L Welsz). A'dam.) (20 Hij had gehoopt, het kindermeisje in den voortuin aan het werk te vinden, wat natuur lijk de gemakkelijkste wijze van benadering ge weest zou zijn Maar het kindermeisje scheen vandaag in huis aan het werk te zijn; in ieder geval liet zij zich geruimen tijd niet zien. Hoe moest hij echter met deze netelige boodschap bij haar komen? De mevrouw van Maria scheen ongemakkelijk te zijn, dat had hy uit haar wei- jiige opmerkingen al begrepen. Gewoon aanbel len en naar het kindermeisje vragen, ging niet. Ten slotte wist hü ook niet hoe zij met het andere personeel stond en in hoeverre dat te vertrouwen was. Riccardo wachtte derhalve op het gelukkige toeval, zonder zich te verhelen, dat de tijd drong, en dat directeur Campagna tenminste voor den middag moest weten, of vandaag de benefice-voorstelling van „Rigoletto" gegeven kon worden. Het gelukkige toeval wilde maar niet komen. Noch ging ergens een raam open, waar het lieve hoofdje van Maria uit. keek, noch kwam zij door de tuindeur. En de tijd vorderde snel. Hy moest het gelukkige toeval dus te hulp komen. Maar hoe? Optisch was hy op dezen verlaten weg volkomen machteloos. Maria kon slechts langs acoutischen weg uit haar huis gelokt worden. Riccardo klom over een hek en liep langs een smal pad naar den achtertuin. De tuin was leeg. Maar er was nog een laatste mogeiykheid. Riccardo verstopte zich achter een cypres en schetterde het „La donna mobile" de lucht in. Niet-belanghebbenden, zoo combineerde hy zou het gezang niet opvallen. Maria echter, die ten slotte wist dat Riccardo tenor was, kon echter door dit gezang op hem opmerkzaam worden. Het idee was goed geweest. Weliswaar moest Riccardo zyn lied eenige malen schreeuwen, maar na een poos verscheen het kindermeisje Maria toch in den tuin. Ze scheen te vermoeden, dat het Riccardo's stem was, en had zelfs al een vriendelijk glimlachje op de lippen. Riccardo kwam van achter zijn cypres van daan en wenkte haar. Nu werd het glimlachje nog vrijer, nog vroolijker, en toen ze vlak by de heg was riep zy": „Komt u toch!" Hy fluisterde: „Uw mevrouw „Die is .weg. Komt u toch! Wij zijn alleen in huis." Riccardo sprong dus over de heg en nam Raf- faela's hand. „Dat treft dan prachtig!" „Ja, we hebben toch geluk met elkaar." „Dat moeten we eerst nog zien. Zoo vanzelf sprekend is dat nog lang niet." En toen vertelde hy Raffaela, wat er gisteravond en dien morgen by de troep gebeurd was. Zy lachte hartelyk. „Ja, lacht u maar," protesteerde Riccardo, „maar vindt u het misschien ook leuk, dat we nu zonder prima donna zitten, dat het benefiet van den directeur vandaag niet door kan gaan en dat we in de komende dagen niet eens meer polenta te eten zullen krygen?" Raffaela werd direct ernstig. „O. lieve he meltje! Daar heb ik werkelyk niet aan ge- dacht!" „Ziet u! Alles heeft twee zyden." En na korte pauze voegde Riccardo er aan toe: „Maar ik heb Campagna gezegd, dat er misschien toch nog redding is." „Zeker," knikte Raffaela, „de genadigde theater- i god laat niemand in den steek, heeft mijn zang- l leeraar in Padua altijd beweerd." 1 „Ja. Wanneer u toevallig namelyk <je Gilda ingestudeerd zou hebben......" Hij keek haar onderzoekend aan. „Ik?" Raffaela schrok geweldig. „U heeft toch zangles genomen. Dan zou het toch niet uitgesloten zijn, dat uw leermeester ook de Gilda met u doorgenomen heeft." „Zeer grondig zelfs." Riccardo straalde. „Gered! Gered!" Hoe: „gered?" „Nou, u zingt vanavond by ons de Gilda." „Bent u gek?" „Heeft u dan geen zin?" „Zin wel. Maar „Er is geen maar, als er een voorstelling op het spel staat. Daarom moet u direct met my naar Lucca. De directeur heeft zelfs de tram toegestaan. Uw mevrouw is bovendien niet thuis." „Maar ze komt vanmiddag," verweerde de doodelijk geschrokken Raffaela zich nog. „Vanmiddag kunt u weer hier zyn en onder een of ander voorwendsel vry nemen. Denkt u nou niet te lang na, want we hebben geen tyd meer te verliezen Raffaela was zeer, zeer ernstig geworden. Dit aanbod kwam zoo onverwacht, en het bracht haar de vervulling van een lievelingsgedachte, weer eens naar het eigen begin terug te kunnen keeren, naar de onverwoestbare romantiek van dien heerlyken schmiertyd. Op haar lippen zweefde een verheugd ja. Maar er was ook zoo veel tegen, vooral de vrees, reeds by de repetitie door Riccardo als zyn doodsvyandin herkend te worden, die hem tot nu toe het bezit van zijn witte broek onthouden had, als dat loeder, dat hy voor honderd jaar gevangenisstraf naar het hoofd zou werpen. En daar zy dezen aardigen jongen man die groote teleurstelling niet wilde bereiden, zei ze met oprechten spy t in haar stem „Het gaat werkelyk niet, Riccardo." „Bent u bang?" drong hy aan. „U hoeft niet bang te zyn. Ook niet als uw stem niet heele- maal in orde is Angela zingt toch ook vaak als een blatende geit." „Neen, neen, dat is het nietWeet u, als men eenmaal zyn kunstenaarsdroom vaarwel heeft gezegd, moet men er niet meer naar terugkeeren." „Dat is het juist wat ik u niet vergeef! Hoe kan iemand met ook maar één toon in zyn keel kindermeisje worden!" Plotseling echter vroeg Riccardo: „Bent u misschien geen goed mensch?" ^Goeie genade waarom?" ^bmdat u anders zou weten hoe veel er voor ons op het spel staat, wanneer wy veertien dagen moeten pauzeeren. En als vanavond de beneficevoorstelling van den directeur niet door gaat. U heeft hier goed eten en uw loon En u kunt natuurlijk neerkijken op de men schen die zich dat iederen dag by elkaar moe ten zingen." (Nadruk verbode») Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5