Vrijdag 28 November 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN De roofmoord te Holten voor het gerechtshof Laatste Berichten Binnenland SPORT Goede vangst voor de politie te Oegstgeest Distributie van gortpap Distributie van havermout beëindigd Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen 28 l s Britsche luchtaanval op Maastricht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Nieuwe burgemeester te 's Hertogenbosch Ziekteverzekering voor Nederlanders in Duitschland BEURSOVERZICHT MAIKT V-. k HliïWTIN^ VIJFTIEN JAAR TEGEN DE VERDACHTEN GEËISCHT. Het gerechtshof te Arnhem heeft zich gisteren opnieuw bezig gehouden met den bekenden moord op den bejaarden landbouwer Leetink te Holten. Zooals men zich herinneren zal, drongen in den Paaschnacht van 1939 twee mannen de woning van het alleenwonende, bejaarde echt paar Leetink binnen, waar zij vermoedelijk veel geld hoopten aan te treffen. Zij vermoordden den ouden landbouwer en mishandelden de 63- jarige echtgenoote zoodanig, dat zij geruimen tyd in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De buit bestond slechts uit een bedrag van 7 gulden. Als verdachten van dezen schandelijken overval werden gearresteerd de 51-jarige gewezen agent van politie H. H. Th. Diesveld en zijn kostganger, de 31-jarige klompenmaker G. Voortman. beiden uit Holten. Zy ontkenden evenwel hardnekkig alle schuld. De officier van justitie te Almelo had levens lang tegen beide verdachten geëischt, doch de rechtbank aldaar had hen, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De weduwe Leetink werd als kroongetuige ge hoord en zij verklaarde den verdachte D. per tinent te herkennen. Verdachte D. bleef evenwel tijdens zijn ver hoor ontkennen aan de misdaad schuldig te zijn. In zijn requisitoir eischte de advocaat-gene raal een gevangenisstraf van 15 jaar tegen ieder der verdachten. De verdediger vorderde vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De uitspraak in deze zaak volgt op 11 Dec. DE ERNSTIGE TREINBOTSING BIJ DELFT. Machinist veroordeeld. In den laten avond van Zondag 31 Augustus vond nabij het station te Delft een hevige bot sing plaats tusschen een goederentrein en een rangeerenden electrischen personentrein. Hier door werden eenige wagons uit de rails gewor pen en vernield, terwijl het spoorwegverkeer op de lijn Rotterdam—Den Haag ook den volgenden dag nog ernstig werd gestoord. De machinist van den goederentrein die uit de richting Den Haag kwam, heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij door een on veilig signaal zou zijn gereden. De machinist, J. L. betoogde echter te hebben gezien dat het signaal op veilig stond. De Officier had tegen den verdachte, rekening houdend met verzach tende omstandigheden, f. 100 boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank heeft vonnis gewezen, en L. veroordeeld tot f. 25. boete subs. 10 dagen hechtenis. VLEESCH ZONDER BON. Achttien maanden de gevangenis in. Voor deri Economischen rechter te 'sGraven- hage stonden twee personen uit Nieuwkoop, n.l. C. Herrewijn en N. Hoogerwerf, tercht wegens het leveren van schapenvleesch zonder bon. Eerstgenoemde verdachte ontkende het vleesch geleverd te hebben. Hij erkende slechts te hebben medegeholpen aan het brengen van een half schaap aan boord van een jacht op de Nieuw- koopsche plassen,- op een avond in September. Dit werd bevestigd door de schriftelijke ver klaring van den verbaliseerenden ambtenaar. De officier van Justitie eischte tegen Herrewijn acht maanden gevangenisstraf. Naar de verdediger betoogde, zou het bewijs ontbreken. Overigens diende z.i. in aanmerking te worden'genomen, dat verdachte uit armoede had gehandeld. De rechter las daarna een door den verbali seerenden ambtenaar opgevangen en opgetee- kend gesprek voor, waarin verdachte Herrewijn beweerde in den laatsten tijd honderd geslachte varkens naar Amsterdam te hebben gestuurd, zonder dat aanmerking op het gewicht was ge maakt. Blijkbaar was het daar dus een heele knoeipartij, weshalve de rechter achttien maan den gevangenisstraf oplegde, met last tot onmid dellijke gevangenneming. De tweede verdachte. Hoogerwerf, bekende en riep clementie in. Tegen hem eischte de officier zes maanden gevangenisstraf. De rechter merkte op, dat verdachte verklaard had „er een eed op te durven doen en zijn kop eronder te verwedden, dat hij nog nooit in zijn leven een pondje frauduleus geslacht vleesch had verkocht". Daarna had verdachte bekend en verklaard dat Herrewijn en hij het bedoelde schaap in de schuur hadden geslacht. Dit moge een kleinigheid zijn, voor den rechter was het er een, die den verdachte in het juiste licht stelt. Aan Hoogerwerf werd daarop dezelfde straf: achttien maanden, opgelegd, eveneens met last tot onmiddellijke gevangenneming. KORFBAL. afdeeli.no leiden van den x.k.b. Programma voor morgen en Zondag. Zaterdagmiddag: Adsplr. Ie klasse: Vicus Oriën- tis AZuiderkwartier A (14.30 uur). 2e klasse: Zuiderkwartier B—Vicus Orlëntis B (14.30 uur); Fluks BAlgemeene A (14.30 uur). Zondag: Ledencomp. Ie klasse: Zuiderkwartier IIAlgemeene n (14 uur). 2e klasse: Vicus Orlëntis V—Algemeene III (aanvang 12 uur). NED. HERV. KERK. Bedankt voor Houten ds. H, A. Leenmans Jr, te Ede. Beroepen. Te Norg, ds. J. M. Willemsen te Zuidbroek (Gr.) Te Wouterswoude (Fr.) ds. D. J. van de Graaf te Schoonhoven. Te Schoonrewoerd ds. W. Y. Y. Mulder te Veenendaal chr. geref. kerk. Bedankt voor Arnhem ds. J. G. van Minnen te Hulzen (N.H.) VOETBAL. HILLINEN—A.S.C. Voor dezen wedstrijd is het ASC-elftal als volgt samengesteld: doel Jaquet; achter: Kok en Abrahams; midden: Sloos, Van Duljn en Rietber gen; voor: de la Bije. Snelleman. Aniba. v. d. Luyt en Van Nierop. TON A I—TEIJLINGEN I. Tona speelt Zondag thuis tegen Teylingen I en ls als volgt samengesteld: doel: A, van Meurs; achter: P. Hartevelt en H. Kooreman; midden: F. B. v. d. Nat, J. Kooreman en W. Vermeulen; voor: J. Blom, F. Kooreman, J. Sier aAdr. Blom en G. Koet, L.F.C. I—LUGDUNUM I. Voor dezen wedstrijd ls het LFC-team als volgt samengesteld: Doel: H. Duffels; achter: J. Ko ning en F. van Waveren: midden: J. Neuteboom A. van Leeuwen en J, Kukler; voor: L. Nachte- geller, B. Senteur, R. Bijl, N. Ouwerkerk en M van. Leeuwen. WASSENAAR iiLFC ii. LFC II speelt tegen Wassenaar II in de vol gende opstelling: Doel: W. Paalman; achter: J. Brokaar cn G. Crama; midden: S. Arnoldus, B Pijncaker en W. Nieuwenburg; voor: A. Neute boom. J. Laurier, C. Arnoldus, W. Volkers en H. Brakhoven, N.E.A.—AALSMEER. Zondag gaat Aalsmeer naar N.E.A. De opstel ling luiat: doel W. de Goover; achter: D. Elen- baas en M. Beets; midden: L. A. Kroes. J. A. van Schalk en Jac. Spaargaren; voor: KI. Eveleens, A. Tuinhof de Moed. Joh. de Jonge, KI. de Boer en L. Metz. HOCKEY. wedstrijden zuidwijck. Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vast gesteld: Dames: le klasse A: Tempo '34 IZuidwijck I; 2e klasse B: Asvlon II—Zuidwijck H; 3e klasse A: Togo VI—Zuidwijck III. Heeren: le klasse A: Zuidwijck IVOL III; 3e klasse A: HDM IX—Zuidwijck II. JEUGDIGE BROERS STELEN ONGEVEER 50 RIJWIELEN. Evenals in zoovele plaatsen, werden de laat ste maanden ook in Oegstgeest en Leiden tien tallen rijwielen ontvreemd. Niettegenstaande het verscherpte toezicht mocht het de politie niet gelukken de daders aan te houden of de rijwie len op te sporen. Wel bleek af en toe. dat het den daders uitsluitend om rijwielbanden te doen was, daar hier en daar in slooten of boschjes ontvreemde rijwielen teruggevonden werden, welke van de banden waren ontdaan, Bij één van deze diefstallen was door een burger een vaag signalement van den ver- moedelijkcn dader opgegeven. Naar aanlei ding hiervan mocht het de politie gelukken een persoon aan te houden, die zich in Oegstgeest ophield. Deze persoon, de 16- jarige L. V. uit Leiden, bekende na een langdurig verhoor te zamen met zjjn broer J. V., 50 a 60 rijwielen uit Leiden en Oegst geest te hebben ontvreemd. Het was hun uitsluitend om de banden te doen. Na de ontvreemde rijwielen van de ban den te hebben ontdaan, werden de rijwielen, waaronder splinternieuwe, eenvoudig aan stuk ken gebroken en in de gracht gegooid. De banden werden alle verkocht aan den kok C. T. te Leiden. Deze verhandelde ze weer met een zoet winstje aan derden. Er werden soms hooge prijzen voor gemaakt. Het gelukte de politie een groot gedeelte van deze banden te achterhalen. Het onderzoek duurt in samenwerking met de Leidsche politie voort. De daders zullen tor beschikking van de justitie gesteld worden. INGAANDE 30 NOVEMBER. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 30 November a.s. gortpap uit sluitend tegen afgifte van de voor gort aangewezen distributiebon verkrijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November- ber tot en met 27. December a.s. geeft de met „162" genummerde bon van de „bon kaart algemeen", welke recht geeft op het koopen van 250 gram gort enz. tevens recht op het koopen van vier liter gortpap. Deze pap is verkrijgbaar in flesschen van cën liter, of een halve liter. Per bon zijn dus vier groote flesschen van één liter of acht kleine flesschen van een halve liter ver krijgbaar. De belanghebbenden dienen in het begin van de vlerweeksche distributieperiode hun bon nen aan den pap- of melkleverancier te geven, die hierop naar keuze ineens of over de periode verdeeld, de hoeveelheid gortpap, waarop de bon recht geeft, kan afleveren. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bijzonderheden, welke voor pap- of melkleve- ranciers en voor papbereiders van belang zijn, vermeld. Er komen peulvruchten voor in de plaats. EIGENLIJKE PEULVRUCHTENDISTRIBUTIE IN DECEMBER. De secretaris-generaal van het departement j van Landbouw en Visscherij maakt in aanslui- ting op het bonaanwijzingsbericht nog het vol gende bekend met betrekking tot de distributie j van havermout en peulvruchten. De haverpositie maakt het noodzakelijk, de distributie van havermout althans voorloopig te beëindigen. Hiervoor in de plaats zullen peul- j vruchten worden verstrekt tot een gelijke hoe veelheid per 4 weken, dus eveneens 250 gram. Ten einde de nog aanwezige voorraden haver mout te ruimen, zal de eerstvolgende zooge- naamde havermoutbon niet volledig door peul vruchten worden vervangen, doch zullen op deze, 30 November ingaande bon voor zoover voorradig, naar keuze havermout of peülvruch- ten beschikbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. zal dus de met „161" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 250 gram haver mout of aardappelmeelvlokken (dit alles voor zoover nog aanwezig) of 250 gram peulvruchten. Voorts kan worden medegedeeld, dat los van deze verstrekking van peulvruch ten ter vervanging van havermout de eigenlijke peulvruchtcndislributie in voor bereiding is en in de tweede helft van D> cember kan worden tegemoet gezie Handel in bonnen is misdadig. De straf is zwaar en ongenadig! Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Beschikbaar per persoon co co 8 SS t/m jaar s O TT" 30 November t/m 6 December 1941 46-4 Brood 46 Brood 46 Vleesch 46 Vl.waren 46 Melk 46 A 46 B 4 Rants. Vz Rantsoen Vz Rantsoen 1 Rantsoen 13/4 Liter 13/4 K.G. KG Brood of Gebak Vleesch of Vleeschw. Melk Aardappelen Aardappelen 30 November t/m 27 December 1941 150 Algemeen 155 Algemeen 156 Algemeen F en G Haverm. 161 Algemeen 162 Algemeen 163 Algemeen 151-152 153-154 - 7-158 159-160 Cacao, 2de periode 21 Nov. t/m 9 December 1941 j Alg. Alg. 1 K.G. 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 1 Rantsoen 100 Gram 50 Gram 53-54 Boter 53-54 Vet 125 Gram I Boter 250 500 500 600 Gram 125 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Gram In tijdvak van één week 9 18 22 18 Rants. 3 3 3 Rants. 7 3% Liter 13/4 5 1/4 K.G. H *4 K.G. In tijdvak van vier weken Suiker 1 1 1 1 K.G. Koffie-Surrogaat 250 250 250 250 Gram Jam 500 500 500 500 Gram -Rijst 500 Gram Havermout of Peulvruchten 250 250 250 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram Vermicelli of Maïzena 100 100 100 100 Gram Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants Kaas 400 400 400 400 Gram Cacaopoeder met 100 gr. suiker 150 150 - Gram In tijdvak van 19 dagen GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende Bonnen^ geeft recht op het koopen van Van Tot en met 14 Petroleum 2 liter Petroleum 6 Oct. 1941 27 Dec. 1941 23 Petroleum 23 Nov. 1941 3 Jan. 1942 07 K.F. Brandst, 31 Jan. 1942 t/m 04 H.K. Brandst. 31 Dec. 1941 t/m 07 H.K Brandst. 31 Jan. 1942 08 H.K. Brandst. 31 Dec. 1941 Dec. 1941 t/m 11 C.V. Brandst. 1 eenh. Brandstoffen Diverse data 31 t/m 20 C.V. Brandst. 31 Jan. 1942 t/m 4e per. Brandst. 30 April 1942 t/m 6e per. Brandst. 30 April 1942 164 E Algemeen Zeep 1 rants. Zeep 1 Dec. 1941 3 Dec. 1941 E Toiletzeep 75 gram Toiletzeep 80% 1 Dec. 1941 31 Dec. 1941 J Textiel (Mannen) 50 gram Scheerzeep 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar De volgende Bonnen zijn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 29 November 1941 45 brood, vleesch, vleeschw., melk 1, aardappelen 135 t/m 149 alg., D en E havermout, le periode cacao, 06 KJP. brandstoffen, D zeep en toiletzeep, 26 honden- en kattenbrood. TOT NU TOE 16 DOODEN, 11 VERMISTEN, 45 ZWAAR GEWONDEN EN ONGEVEER 70 LICHTGEWONDEN. Nadat, zooals bekend, de Britsche luchtmacht eenigen tijd heeft geschitterd door afwezigheid en Engelsche vliegers slechts een enkelen keer boven Nederlandsch gebied zijn verschenen, heb ben de Britsche vliegtuigen gisteren wederom een groter activiteit ontwikkeld. De methode, welke de Engelsche vliegers hierbij hebben ge volgd. lijkt zeer sterk op de reeds vroeger bij dergelijke aanvallen toegepaste. Meestal bleven de toestellen op groote hoogte om dan plotseling hun bommen omlaag te werpen. Op talrijke plaatsen in het land, in het bijzon der in het Oosten en Zuiden werden brisant- en brandbommen uitgestrooid. De meeste bommen vielen op het vrye veld en richtten bijna geen schade aan. In een aantal evallen evenwel kon het niet uitblijven, dat deze lukraak rondge strooide ommen ernstige gevolgen hadden voor de burgerbevolking. Zoo werd in het bijzonder een arbeiderswijk in Maastricht door dc Britsche brand- cn brisantbommen geteisterd. In een wijk, in het Zuidwesten der stad werden vier straten zwaar getrof fen en meer dan honderd wóonhuizen wer den ofwel vernield of zwaar beschadigd. Het door de bommen getroffen gebied biedt een droeven aanblik. Talrijke bewoners van de getroffen huizen werden onder het puin van hun ingestorte woningen begraven cn konden slechts met moeite worden bevrijd. Voor zoover tot nu toe kon worden vastge steld, heeft dc arbeidende bevolking van dit stadsdeel 12 dooden, 45 zwaar gewonden en 65 licht gekwetsten tc betreuren, terwijl nog vier menschen vermist worden. Nog in de avonduren werd het hulp- en rui- mingswerk krachtig ter hand genomen, waarbij de desbetreffende Nederlandsche en Duitsche instanties hand in hand werkten. In het bij zonder heeft de Nederlandsche Volksdienst on middellijk een hulpactie op groote schaal ter hand genomen. De gevolmachtigde van den N.V.D heeft de meest zwaar getroffenen van deze armste laag der bevolking talrijke sommen geld overhandigd, opdat zij zich onmiddellijk de meest noodzakelijke gebruiksvoorwerpen en levensmiddelen konden aanschaffen. Ook werd onmiddellijk zorg eedragen voor het onder dak brengen van de honderden dakloos geworden, mannen, vrouwen en kinderen. Ook op verscheidene andere plaatsen in het Zuidoosten des lands hebben de Britsche vlle- gerbommen offers geëischt. Zoo werden in een klein plaatsje de eigenaar van een boerenhof stede en zijn drie knechts door een Britschen bom getroffen en in stukken gereten. De man nen waren bij het hooren van het motorgeronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen. Door de open deur scheen een helder licht naar bulten. Deze onvoorzichtigheid, welke 4 mannen het leven heeft gekost, zij een waar schuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lichten te dooven voor zij deuren en ven sters openen tijdens een luchtaanval, In een andere plaats zijn vijf burgers licht gewond. Hier zijn door den luchtdruk van neergeworpen bommen vier woonhu'rm deels ingestort en twee schuren en drie broeikassen vernield. - - Op talrijke plaatsen is glasschade veroor- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij Rostof en in de bocht van de Donets zijn sterke Sovjet-tegenaanvallen, gesteund door vliegtuigen en tanks, met zware, bloedige ver liezen van den vijand afgeslagen. Op enkele plaatsen aan het front duren de gevechten nog voort. In den middensector van het Oostelijk front zijn sterke vijandelijke verdedigingsstellingen doorbroken. Legerartillerie bestreed met succes schepen voor Leningrad. De vernieling van vij andelijke spoorlijnen werd over het geheele front voortgezet, waarbij de tegenstander veel rollend materiaal inboette. Dag- en nachtaan- vallen van gevechtsformaties waren gericht op militaire installaties te Moskou en Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het lucht^apen in den afgeloopen nacht ha veninstallaties aan de Zuidoostkust aange vallen. Bij aanhoudende zware gevechten ln Noord- Afrika vooral bij den afweer van vijandelijke uitvalspogingen uit Tobroek zijn weer tal van vijandelijke tanks vernietigd. Troepenconcen traties en kolonnes auto's van den vijand aan het front in Marmarica werden door formaties Duitsqhe stuka's en jagers uiteengedreven. Bij aanvalspogingen van de Britsche lucht macht op de Kanaalkust zijn vier vijandelijke toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers deden in den afge loopen nacht een aanval op woonwijken in West-Duitschland, vooral te Aken en Keulen, vernielden of beschadigden een aantal woon huizen en berokkenden de bevolking verliezen. Van 16 tot 21 November hebben de sovjet- luchtstrijdkrachten 168 vliegtuigen verloren, waarvan 73 in luchtgevechten. 24 door lucht doelartillerie en de rest op den grond. In de zelfde periode gingen aan het Oostelijk front 12 eigen toestellen verloren. zaakt. terwyl ook paarden en koelen werden gedood. Overal Js hier sprake van vreedzame oorden, welke ver liggen van ieder militair object. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening No. 108/40 den burge meester van de gemeente Castricum <N.-H.>, mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, met gelijktijdig eervol ontslag uit-dit-ambt, benoemd tot burgemeester van 's-Hertogenbosch. Officieel wordt medegedeeld: De verzorging van de Nederlanders, die in het Duitsche Ryk arbeiden en hun familie door de ziekenfondsen was tot nu toe reeds zeer goed doch onlangs is dit nog verder uitgebreid en wel op het gebied der bevalling. De Duitsche ziekteverzekering heeft steeds alle kosten van geneesheer, geneesmiddelen en vroedvrouw by een bevalling voor haar reke ning genomen. Thans heeft de Ryksminlster van arbeid bepaald, dat met Ingang van 1 No vember 1941, behalve deze hulp een som van f.55 in baar moet worden uitbetaald by beval ling. De Nederlandsche arbeiders, die in het Duit sche Ryk werken, genieten hierdoor met hun gezin een vergaande hulp van de verzekering. Op het gebied van de ziekteverzekering ïydt hy geen enkele schade door het werknemen in Duit-schland. wanneer men rekening houdt met de vergaande verbetering van 1 November 1941. Voor zoover zy tot nu toe niet reeds be ter behandeld werden, zyn hy en zyn gezin thans, wat betreft de ziekteverzekering min stens in geiyken toestand, als wanneer hy in Nederland zou zyn gebleven. MEISJES IN UTRECHT MOGEN NIET ALLEEN IN EEN CAFÉ. De burgemeester van Utrecht, mr. G. A. W. ter Pelkwyk, heeft bij verordening bepaald, dat het vrouwen beneden den leeftyd van 18 jaar verboden is zich na 6 uur in café's en derge- ïyke inrichtingen te bevinden, tenzy zy in het bezit zyn van een bewys van ouders of opvoe ders, waarby toestemming tot cafébezoek ge geven wordt. Bovendien moeten de meisjes begeleid zyn door een meerderjarig persoon. AMSTERDAM,28 November 1941. Het was vandaag weer duidelyk te merken, dat het publiek zich met het oog op den week- overgang ten opzichte van de Effectenbeurs ge reserveerd betoonde. De handel was van geringe afmetingen want er waren weinig orders en de beroepshandelaren wenschten klaarbiykeUJk by afwezigheid van een rlchtingaanwyzer, welke vaak door opdrachten van het publiek als maat staf kan worden aangeelgd, ook niet veel te ondernemen. Geen enkele afdeeling gaf affaire van beteeke- nis tc zien. Daarby kon geen uitgesproken stem ming worden aangegeven. De markt was verge leken met het slot van gisteren pryshoudend en onder beurstyd kwamen niet veel veranderingen meer voor, zy het dan ook dat enkele rubrieken later op den middag een kleine verzwakking te zien gaven. Dit was echter geen algemeen ver- schynsel. Een vaste lijn kon in de markt niet worden onderkend. Bovendien waren de schom melingen, welke onder beurstyd werden meege maakt, althans vergeleken by de fluctuaties welke dezer dagen konden worden geregistreerd, klein. Het meest was nog te doen in Olies, die by de opening een paar punten boven het vorige slot kwamen. Op 342 ingezet liep de koers spoe dig naar boven tot 345, in verband met aan- koopen van enkele huizen, maar toen deze aan- kooplust bevredigd was. trad weer een kleine reactie in, waarna in het verdere verloop de koers zoo goed als stationnair bleef. De affaire in Industrieelen was van kalmen aard. De toonaangevende soorten waren .rekening hou dende met de vorige oüstnoteeiingen, goed pryshoudend, maar toch niet veel veranderd. Unilevers bewogen zich tusschen 167 1/4 en 168. Aku's waren in doorsnee volkomen onveran derd. De Philips aandeelen bewogen zich rond om 286, een kleine affaire ontwikkelde zich in Calvé, waarby de koersschommelingen gering waren. Van Berkels waren lets luier. Voor de verschillende lappensoorten was de animo sterk verminderd. De koersen en prijzen waren zoo goed als onveranderd. De Nederlandsche Indus triepapieren waren kalm, verdeeld en weinig veranderd. De voordeelige koersverschillen wa ren echter in de meerderheid. De Indische Cul tuurwaarden waren stil. HVA's werden slechts met enkele stukken ver handeld. tegen by na onveranderden prys. Vor stenlanden waren gemiddeld iets lager. De Tabaksmarkt was zeer stil. Oude Deli's waren eenige punten hooger. Senembah daarentegen een paar procent lager, terwyi Dell Batavia by- na onveranderd bleef. De Rubbermarkt was kalm. Amsterdam Rubbers zakten ln van 333 tot 330. De overige soorten waren verdeeld. De Scheepvaartafdeellng gaf rustige affaire te zien in Vaarten en Scheepvaartunies, waarby de koers onder beurtstyd iets achteruit ging en het slot ongeveer geüjk was aan dat van giste ren. De affaire op de Beleggingsmarkt was van geringe afmetingen. De diverse Nederlandsche Staatsobligatiën waren zoo goed als ongewij zigd. Gemeenteiyke- en provinciale leeningen waren met weinig affaire prijshoudend, evenals Pandbrieven. De Amerikaansche pandbrieven v/aren Iets luier. De Duitsche markt was stil. Kerkelijke leeningen waren prijshoudend Prolongatie 21/4 procent. (A.N.P.) HOOFDDORP, 27 Nov, Granen en Zaden. (Boe- rennoteerlngen) Prysiyst C Klasse. C witte tarwe 13.28; Roodo tarwe 13.28; Rogge 12.78; Chevalier Gerst 11.93; Wintergerst 11.63; Haver 9.64; Dulveboonen 14.67; Paardeboonen 14 07; Bruine boonen 21.42; Groene erwten 14.29; Hale erwten 17.92; Koolzaad 18.62. Alles per 100 k g., zonder baal. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Nov. Groenten- veiling. Groene kool f. 4.105.50; Gele kool f. 4.706; Prei f. 4.107; Boerenkool f.4.105.50: Koolrapen f. 1.702.10; Kroten I f. 3.604.50; ld. f. 4.704.80; Roode kool f.4.504.80; Andijvie II f. 2.403; Bloemkool I f. 14—17.50; ldeih II f. 7.50—10; Idem III f.3—6.10. NAALDWIJK, 27 Nov. Veiling Bond Westland. Alicante 6065: stoofsla 1013 per kilo; peen 7y2 per bos; prei 3—700; roode kool 3.804.30; savoye kool 4.30; groene kool 6.005.50; chlnee- sche kool 3 104.00; witte kool 3.00 per 100 k.g.; tomaten 7—16 per k.g.; knolselderie 1.50—6.00; bloemkool 1.505 10 per 100; spruiten 12.8016 per 100 k.g. RIJNSBURG. 27 Nov. Bloemenveiling. Chrysan then: Wllandel 5560; Golden Seel 5462; Florv king 45—50; Jozef Wit 40—45; Westlandla 6062; Herco 5565. RIJNSBURG, 27 Nov. Groentenveillng Bloemkool I f. 14; II f. 4—9; Roode Kool f. 4.80; Gelo kool f. 4.80; Groene Kool f. 5.50; Witte Kool f.3; Boerenkool f. 4—5; Gekookte kroten f. 10.70; Andijvie f. 4.50—6: Knolrapen f. 2.10; Prei f.7; Waspeen f. 7.50; Grove Peen B f 4; C f. 3.20; Kroten f.4.50 per 10(kkg.; Bospeen f. 7.50; Selderie f. 160—2.50 per Peterselie f. 1.402; 100 bos. VOORHOUT. Aanvoer 27 Nov. Slachtkonlj- nen van f 2.75—7.20; Jonge Konijnen 45—85 ct.: voedstels van f.45.20; Kippen tot f. 1,45. Alles per stuk. Redactie-staf; B W Menkhorst Buitenland en Tooneel; R Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws, Th J Hannema. Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A, Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3