De strijd in Noord-Afrika De bezetting van Suriname VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941 No. 25055 r Verduisteren 82sie Jaargang Sidi Omar op de Britten heroverd De spanning ïn het Verre Oosten Met Duitschland tegen het kapitalisme J 17.33 uur 9.24 uur Wij staan aan den drempel Radiorede van ir. Mussert EERSTE BLAD STADSNIEUWS 2200 Sigaren gestolen Inval in een speelhol LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 <2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het Italiaaansche hoofdkwartier deelde gist - ren mede: In de Marmarische woestijn bevinden de strijdkrachten der spil zich nog steeds in nauwe tactische samenwerking in hardnekkigen strijd met de Britsche strijdkrachten in het gebied ten Zuidoosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren zijn aanzienlijke suc cessen behaald. Aan het front van Solloem is de stelling Sidi Omar door Duitsche en Ita- llaansche pantserafdeelingen heroverd, terwijl de divisie Savona aanvallen van vijandelijke pantserwagens afsloeg. Onafgebroken worden Engelsche gevangenen binnengebracht te Bar- dia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het Westen bevond zich de divisie Ariete in he- vigen strijd met gemotoriseerde afdselingen en afdeelingen infanterie van den vij nd. In den centralen sector kwam het opnieuw tot botsingen tusschen pantserafdeelingen. Duitsch-Italiaansche strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw ^roote verliezen werden toege bracht. Voor Tobroek hebben onze afdeelingen we derom nieuwe uitvalspogingen der belegerden verijdeld. De verdedigingsstellingen en haven werken werden opnieuw gebombardeerd door formaties der Italiaansche luchtmacht. Engel sche oorlogsschepen hebben zonder succes kust- sectoren ten westen an Tobroek beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Benghazi gedaan, eenige gebouwen werden getroffen, doch er zijn geen lachtoffers te be treuren. Agedabia werd opnieuw door drie vij andelijke vliegtuigen aangevallen. Een toestel van het type Bristol werd door onze jachtvlie- gers neergeschoten, de bestuurder en de waar nemers werden gevangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche weermacht waren onafgebroken in actie en hebben krach tige aanvallen gedaan op vijandelijke concen traties van troepen en auto's. Bij luchtgevech ten heeft onze luchtmacht, die met nieuwe vliegtuigtypen opereert, in totaal dertien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten; daarbij on derscheidde zich ir» het bijzonder een jacht- escadrille, d-t in een gevecht tegen 30 Curtiss toestellen er zeven neerhaalde en andere op doeltreffende wijze beschoot zonder verliezen te lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoestellen hadden aanvallen, werden getroffen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadigd was, op zijn steunpunt kon te- rugkeeren. De Duitsche luchtmacht heeft Maan dag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Oost-Afrika zijn iondar en de stellingen in de nabijheid voortdurend door artillerie be schoten en door de vijandelijke luchtmacht ge bombardeerd. Onze batterijen beantwoordden op doeltreffende w:jze het vijandelijke vuur en verijdelden verschil!, -ide pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die op 20 November bij het steun punt Dsjelga geleverd zijn, de volgende verlie zen geleden: twee Engelsche officieren gesneu veld en anderen gewond, 350 Soedaneesche sol daten gesneuveld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft onze lucht macht met zeer explosieve bommen de vlieg velden Micabba en Halfar op Malta bestookt. EGYPTISCHE MINISTER VAN VERKEER AFGETREDEN. Naar uit Caïro wordt gemeld, is de leider van het Egyptische ministerie voor verkeerswezen, Kasjaba Pasja, afgetreden, daar de Britsche militaire autoriteiten bij het begin van het of fensief in Libyë practisch alle spoorwegen in beneden Egypte voor militaire doeleinden in beslag heb.ben genomen, zoodat deze spoorlijnen niet meer beschikbaar waren voor de Egyptische bevolking, en moeilijkheden in den aanvoer naar de in dat gebied gelegen plaatsen ont stonden. Uit protest tegen een dergelijke op lossing van het transportvraagstuk ten koste der burgerbevolking, is Kasjaba Pasja afge treden. (D.N.B.) MOLOTOF'S ZOON IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. De speciale A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Wij v;aren met een aantal Duitsche en bui- tenlandsehe journalisten in de gelegenheid den eenigen zoon van Molotof te spreken, die zich thans in Duitsche gevangenschap bevindt. De jongeman gekleed in de lange Sovjet-solda tenjas met kaplaarzen zag er monter genoeg uit en lachte ons toe, zoodra hij voor het ge zelschap stond. Ook in het beantwoorden der vragen, waarbij de dienst van den tolk onmis baar was. toonde hij zich op zijn gemak en zeer vrijmoedig. Uit de antwoorden bleek, dat Molotof Jr., die slechts één zuster heeft, in 1919 is geboren, een middelbare-schoolopleiding genoot en twee jaar aan een technische hoogeschool voor ingenieur studeerde, tot hy onder dienst moest. Als ge woon soldaat werd hij op 16 October j.l. bij Rostof gevangen genomen. Zijn eigenlijke naam is. naar wij verstonden, Skriawin. Molotof is de naam, welken de vader naar Russisch gebruik voor zijn openbaar optreden aannam. De gevangene zelde, volkomen met zijn ver pleging tevreden te zijn en zelfs sigaretten te ontvangen. De gebeurtenis, welke ook fotografisch werd vastgelegd, was daarom zoo actueel en belang wekkend, omdat zij het levend dementi vormde van de gruwelberichten van vader Molotof, als zouden de Russische gevangenen door de Duit- schers worden mishandeld en gemarteld. Van zijn gevangenneming af tot nu toe had Molotof Jr. geen enkele mishandeling gezien of ondervonden. Niemand was er ook maar geslagen. Ook bij het wegleiden van den gevangene kon den wij constateeren, hoe hij heel eenvoudig en wel haast kameraadschappelijk door zijn escorte werd behandeld. De Japansche ambassadeurs, Koeroesoe en Nomoera, hebben naar het DN.B. meldt, een onderhoud van ongeveer drie kwartier gehad met Roosevelt. Ook Hull was aanwezig. De As sociated Press meldt, dat Koeroesoe na het on derhoud ten overstaan van de pers heeft ver klaard, dat het onderhoud ,,zeer vriendschap pelijk" was geweest en dat hij geenerlei in structie had om naar Japan terug te keeren. Op de vraag, of hij Hull in de eerstvolgende dagen weer zal ontmoeten, weigerde Koeroesoe ant woord te geven. Aan Nomoera werd de vraag gesteld,' of de Amerikaansche nota van Woens dag een basis biedt voor verdere onderhandelin gen. Hy antwoordde, dat van Tokio nog geen antwoord was ontvangen en hij derhalve deze vraag niet kon beantwoorden. Van Japansche zijde blijft men in de pers de situatie als critiek voorstellen. Het is den te Singapore wonenden Japanners met het oog op den steeds meer gespannen wordenden toestand en de Britsche maatregelen ónmogelijk, te Singapore en in het gebied van Malakka te blyven, zoo meldt Domei uit Sin gapore. Alle Japansche zaken zijn derhalve met een algeheelen uitverkoop begonnen en de Japansche ziekenhuizen, restaurants en hotels bereiden sluiting voor. De in Japansch bezit zijnde nog niet stilgelegde yzer- en tinmijnen benevens de rubberplantages treffen soortgelijke toebereidselen. De Japansche firma's sluiten óf haar kantoren óf zij verminderen haar perso neel tot een minimum. Thailand versterkt zyn mobolisatie met het oog op volgende ontvangen berichten: 1. Sterke troepenconcentraties van Engeland in de Thailandsche grensgebieden met concen tratie van luchtmacht, pantser- en verkeers- troepen op de zeer belangrijke spoorlijnen en wegen. 2. Haven van Singapore met mijnen afge sloten. 3. Staking van het verkeer tusschen Fransch Indo-China en Frankrijk en met de Fransche koloniën in Amerika. 4. De Thailandsche regeering heeft last gege ven tot verscherpte bewaking van spionnage- en propaganda-actie door vreemdelingen op de bijzonder belangrijke strategische punten. Te vens treft de regeering economische maatrege len voor het geval er oorlog mocht uitbreken. Daarentegen beschuldigt Amerika Japan van offensieve bedoelingen tegen Thailand. Ook in de Amerikaansche pers blijft men pessimistisch. Huil zou volgens deze berichten verklaard hebben, dat geenerlei regeling moge lijk is, wanneer Japan zich niet bereid verklaart om: 1. Uit het bondgenootschap met de spil te treden. 2. Zijn troepen uit China terug te trek ken. en 3. Zijn steun te onttrekken aan de re- geering van Wangtsjingwei. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 15.36 uur en gaat morgenochtend te 4.26 uur onder. Een uitspraak voor de openbaarheid der wereld DE GEDACHTE VAN DEN KOMENDEN TIJD (Van onzen politieken medewerker). GELOOF hergeven in de grootheid en de deugden van ons volk, opdat een eenheid van dat volk, een ware gemeenschap, wordt verkregen. Deze groote gedachte kon men onlangs aan treffen in een kring van jongeren, die begrip aan den dag legden voor den nieuwen tijd, die komende is. E11 de grondslagen, waarop deze nieuwe gemeenschap opgebouwd zal worden, zyn Godsvertrouwen, eerbied voor den arbeid en liefde voor het volk en het vaderland. Deze drie begrippen vormen de pylers voor het bestaan van een gezond, hernieuwd Neder land, dat een eervolle plaats in de komende periode in de ry der volkeren zal innemen. Het verleden was zich niet altijd bewust van deze grondslagen; het Godsvertrouwen werd op velerlei wijzen beschaamd gemaakt, de eerbied voor den arbeid maakte men tot een vloek voor dien arbeid, terwijl de liefde voor het volk en het vaderland vaak als valsche vlag gebruikt werd om voor een bepaalde lading als dekking dienst te doen. Was er inderdaad eenheid in ons volk ge weest, dan zou Nederland nimmer een voor post zijn geweest van het Britsche imperialisti sche rijk en zou een wenteling, zooals nu heeft plaats gehad, niet rijn voorgekomen. De Neder- landsche politiek is er steeds een geweest van „verdeel en heersch" en verloor altijd de be langen des lands uit het oog, of duidelijker ge zegd, het groepsbelang werd ondergeschikt ge maakt aan het algemeen belang. De huidige binnenlandsche ontwikkeling toont aan, dat een eenheid niet aanwezig was en velen wachtten op een ty'dstip, dat een heroriënteering zou brengen. Thans is men unaniem van mcening, dat de afgesloten periode vele fouten bevatte en blind was voor een natuurlijke ontwikkeling, die het land en het volk in zijn algemeenheid ten goede zou komen. Een eenheid van Europa is de gedachte van den komenden tijd. Een sterk Europa biedt de garantie, dat het zich verdedigen kan tegen alle invloeden en machten van buiten. Een verdeeld Europa, waarin staten tegen elkaar opstaan, is gedoemd te verzinken. Zoo'n ver deeld Europa zal nimmer een hoog niveau van geestelijke en materieele waarden kunnen be reiken. Irtimers Europa moeten tfy beschouwen als het Avondland, waarvan cultuur en bescha ving zijn uitgegaan en zich over de wereld heb ben verbreid. Indien dit Avondland zou onder gaan in een matelooze vervlakking, welke het uiteindelijke gevolg van een verdeeldheid zou zijn, bracht dit een keerpunt in de beschavings geschiedenis met zich. Te elfder ure is Europa zich nog bewust geworden van zijn roeping en heeft het de eenheid boven den ondergang ge kozen. Gezamelijk heeft dit Europa den strijd aan gebonden tegen het bolsjewisme en zijn bondge noot, het kapitalisme! de machten, die hand in hand gaan, Engeland's politiek is precair; zijn bondgenoot, de Vereénigde Staten, neemt thans de kans waar om in dezen hachelyken toestand, waarin het Britsche Imperium verkeert, zijn imperialistische praktijken ten uitvoer te brengen. Amerika ontving dezer dagen daarbij den steun van de geëmigreerde Nederlandsche re geering te Londen bij de bezetting van Suri name. In zyn radiorede tot het Nederlandsche volk gaf Mussert uiting aan de groote verontwaar diging, welke er in ons land is gekomen door het verraad, gepleegd door hen, die het vader land verlieten op het oogenblik waarop het in moeilijkheden geraakte. Ons volk kan nimmer accoord gaan met dit handelen, die Amerikaansche imperialistische streven kan onze goedkeuring niet wegdragen, omdat het belang van het Nederlandsche volk er niet mee wordt gediend. HET ware wenschelijk, dat aan den drempel van den nieuwen tijd, die thans zijn in trede heeft gedaan, een volksgerechfc voor de openbaarheid der wereld onomwonden uit spraak deed en zijn vonnis velde over een groep deserteurs, in Londen zetelend, de belangen van het Nederlandsche volk met voeten treedt en verraad pleegt tegenover het volk, waartoe het eens behoorde. De eenheid van Europa, waarin Nederland straks een sterke positie zal innemen, staat er borg voor dat de Nederlandsche aanspraken ten opzichte van de gebiedsdeelen in Amerika zul len blijven gehandhaafd. Mussert gaf in zijn radiorede het Nederland sche volk hiervan de verzekering. wy staan aan den drempel. Een andere tyd komt en dan zal de vlag met de sterren en de strepen hebben plaats gemaakt voor het oranje- wit-blauw, de dundoek, welke daar eens door de pioniers in het verleden werd geplant. H. A. G. Voor de Nederlandsche radio heeft ir, A. A. Mussert, leider der N.S.B., de volgende rede uitgesproken Daar staat het zoo simpeltjes in onze la-an ten: Amerika bezet Nederlandsch koloniaal ge bied, thans ook Suriname in bescherming ge nomen. Maar wat gaat er niet om in de har ten van ons Nederlanders, die weten, dat West- Indië duizenden kilometers verwijderd ligt van welk bestaand of mogelijk toekomstig oorlogs terrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn, maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Nederlandsche bezit in Zuid-Ame- rika, roof onder goedpraten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 naar Londen ge vlucht zijn en daar uitverkoop houden van de bezittingen van het Nederlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roe ping het zou moeten-zijn om het te bescher men en het te leiden. Het begon al eenige jaren geleden met den uitverkoop van onze boter voor 40 cent per K.G. Tegelijkertijd daarmede werden beruchte bui- tenlandsche zwendelaars door de heeren regee- ders op ons volk losgelaten om het uit te plunderen: Barmat, Mannheim enz. Daarna werd duizend millioen gulden aan goud naar Amerika verscheept. Met vol bewustzijn werd ons volk aan den verkeerden kant geplaatst, zoodat toen Duitschland hier moest komen volkomen onnoodig duizenden jongens moes ten vallenf terwijl de heeren hun koffers pak ten en er vandoor gingen. Tevens hadden zij zooveel mogelijk schepen naar Engeland ge stuurd, die sindsdien in Engelschen dienst va ren, voor zoover rij niet reeds getorpedeerd zijn. Prompt werd nog tijdens de oorlogsdagen Curasao bezet door Engeland, dat het op zijn beurt weer verkwanseld heeft aan Amerika of juister gezegd: aan de Vereenigde Staten. En nu is dan het bericht gekomen, dat Neder landsch Guyana (Suriname) bezet is. Voor mij was dit geen verrassing. In mijn op 26 October j.l. te Utrecht gehouden rede voering heb ik immers reeds gezegd, dat het bij de bezetting van Curacao niet zou blijven en dat de onverantwoordelijke politiek van de Ne derlandsche emigrantenregeering nog tot ver dere noodlottige gevolgen aanleiding zou geven. Ei- zijn nog altijd Nederlanders, die naai den z.p. Oranje-zender luisteren en die er nog aan gelooven ook. Behalve de allerongeneese- lijksten. zullen er toch velen zijn, die nu be grepen hebben, hoe zij by voortduring door die lieden bedrogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om precies te zijn op 17 November, heeft deze leugenfabriek verkon digd: ..In opdracht van de onderdrukkers wordt door de kranten in Holland beweerd, dat Cu rasao nu door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten in handen is gespeeld." En verder: „Diegenen, die de gevoelens kennen, welke Amerika ton aanzien van het Nederland sche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Amerika zich niet op kosten van het koninkrijk der Nederlanden verrijken wil." Dat is toch brutaal om zooiets te verkondi gen, om dan rustigweg een week later met de boodschap te komen, dat Amerika om de rijke bauxietmijnen Suriname heeft bezet Nu zal er toch waarlijk in Nederland geen denkend wezen meer zijn. dat niet weet. dat in Amerika de Nederlandsche gewesten zijn uitverkocht, voor zoover het betreft de groote waarden petroleumindustrie en bauxiet. HET MOTIEF. Zoo heeft dan het Witte Huis (de zetel van de Amerikaansche regeering in Washington), officieel bekend gemaakt, dat Amerikaansche troepen naar Suriname werden gezonden, d.w.z. Suriname zullen bezetten. Het is de moeite waard de officieele verdediging van dit schel menstuk nader te bezien. Doel van de bezet ting: dit zijn de bauxietmijnen, die voor 60 pCt. de grondstof leveren voor de Amerikaan sche aluminium-Industrie. Ziet, dat is nu het eenige sympathieke van het geheele verhaal. Van Engelschen zijn wij altyd gewend geweest dat, als zij op roof uitgingen, zij dan verkon digden, dat het ging om de bescherming van het Christendom en de beschaving en zij be doelden daarmede petroleum en katoen. Ame rika heeft hiervoor in de plaats gesteld demo cratie en vrijheid en bedoelt ook: petroleum, katoen, rubber, bauxiet, enz. Dezen keer heb ben de Amerikanen eerlijk gezegd, dat het om bauxiet gaat. Die eerlijkheid is het eenige sym- pathieke. De noodzaak der bezetting zou zijn, veiligheid der mijnen te waarborgen. Er kan dus een vijand verwacht worden. De normale mensch vraagt dan: wie is de vijand, waar is de vijand? Daarover wordt echter volmaakt ge zwegen. De heeren hebben vergeten om ons te vertellen door wie die bauxietmijnen in het binnenland van Suriname bedreigd worden. Een ieder weet, dat er duizenden kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het voor Duitschland, om liet kind maar bij den naam te noemen, een volkomen onmo gelijkheid is ora ook maar zelfs in de buurt te komen. De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schijn van nood zakelijkheid voor bezetting. Geen Nederlandsche bezetting, zeggen de emigranten in Londen, want Nederlandsche troepen zyn noodig in Oost-Indië en het Nederlandsche legioen in Engeland moet het moederland gaan bevrij den. Och ja, waarom niet: Stalin kon de Duit sche troepen in Rusland niet tegenhouden met minstens 10 millioen man, tienduizenden kanon nen, vliegtuigen en pantserwagens. Daarom is het best te begrijpen, dat de heer Gerbrandy zijn duizend man van het Nederlandsche le gioen in Engeland by elkander wil houden om de Duitsche weermacht uit Nederland te smijten. Hoe is het mogelijk, dat die lieden denken, dat er hier menschen rijn, die zulken daveren den onzin gelooven? Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aan Brazilië verzocht om militaire maatregelen te treffen aan de Braziliaansche grens. Dit is een speculatie op de onwetend heid van de menschen. Immers, de grensgebie den Suriname en Brazilië zijn volkomen ontoe gankelijk oerwoud. Zelfs de boschnegers komen er niet doorheen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drogredenen van de emi grantenregeering, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is. De zaak is heel eenvoudig, en komt hierop neer, dat de Vereenigde Staten gebruik maken van de onmacht der Europeesehe staten, om de Europeesche eigendommen te roover. Eerst de geweldig groote en kostbare olie-raffinaderijen op Curacao en nu de bauxietmijnen van Suri name, volgens het vanouds bekende motto: pik in, het is winter. Dat er een Nederlandsch emigrantendom in Londen is, 'dat zich regeering noemt en met drogredenen, die voor ieder denkend mensch duidelijk zijn, dit tracht goed te praten, is het ergste. Wij weten nu ook waarom eenige dagen ge leden de heeren Wel ter en Steenberghe zijn af getreden, n.l. omdat dit zelfs hun te gortig werd; dezen uitverkoop wilden zij niet mede- maken. Wij zullen nooit vergeten, dat dit in hun voordeel pleit. Tusschen hen en de heeren. die Suriname hebben verkwanseld, zal verschil rijn te maken. UIT DE GESCHIEDENIS. Overigens, hoe zeer deze roof ons ook treft, wanneer wij onze geschiedenis nagaan, dan weten wij, dat de Angelsaksers ons door de eeuwen heen beroofd hebben. Ie. In 1704 werd Gibraltar door de vereenigde EngelschNederlandsche vloot ingenomen met landingstroepen onder den prins van Hessen— Darmstadt. Engeland pikte het in en behield het tot op den huidigen dag. 2e. In 1795 werd het prachtige eiland Ceylon door de Engelschen op de Nederlanders ver overd. In datzelfde jaar, 1795, werd Malakka aan de Engelschen overgedragen door den naar En geland ge vluchten stadhouder, den lateren ko ning Willem I. Dus juist hetzelfde als nu ge beurd is met Curacao en Suriname. Terug ont vangen hebben wy het nooit. Dit noemt men dan beschermen. In hetzelfde jaar 1795 werd de Kaapkolonie door een Engelsche krijgsmacht bezet voor den gevluchten stadhouder en in diens opdracht, om haar in bewaring te nemen, totdat Nederland weer in zyn onafhankelijkheid zou zijn hersteld. In dien zin was deze daad door Engeland geproclameerd en by de capitulatie gaven de Engelschen de verzekering, dat de rechten, de godsdienst, enz. der bevolking zou den gewaarborgd blyven. De teruggave ge schiedde in 1803. In 1806 vielen de Engelschen weer met groote overmacht binnen, de Neder landsche macht werd verslagen bij Blauwberg en de kolonie ging in Engelsche handen over en bleef geroofd. In 1816 werden Demara, Essequibo en Berbice door de Engelschen van ons geroofd, In 1820 werd Singapore, Nederlandsch bezit, door den Engelschman Raffles veroverd. In 1871 werd de Goudkust, in Westelijk Mid den-Afrika, aan de Engelschen afgestaan. In 1902 werden de republieken Transvaal en de Oranje Vrijstaat, nadat 26.000 vrouwen en kinderen in de concentratiekampen waren om gebracht, bij het Engelsche imperium ingelijfd In 1939 wordt Curasao door de Engelschen bezet. In 1941 wordt Suriname door de Amerikanen bezet. Zoo ver zyn we dus. Het komt my voor, dat dit lijstje voldoende is voor ieder, die een greintje begrip heeft, om te beseffen, dat, wat 4iu gebeurt, een voortzetting is van de Angelsak sische roofpolitiek door de eeuwen heen. Volksgenooten! Wy hebben kennis genomen van de bezetting van Curasao cn Suriname door de troepen der Vereenigde Staten, zonder dat daar ook maar de geringste noodzakelijkheid voor bestaat. Machteloos moeten wy dit aanzien. Het is nog maar kort geleden, dat het Rijkscom missariaat aan dit Nederlandsche volk de mede- deeling gedaan heeft, dat de Führer wil, dat Nederland zyn zelfstandigheid zal krijgen. Wy nationaal-socialisten, wisten, dat ons vertrouwen niet beschaamd zou worden. Nationaal-socialis- me is geen imperialisme. Imperialisme en kapi talisme hebben bewezen by elkander te behooren. Het nationaal-socialisme en het fascisme bouwen aan een nieuw Europa,' een vereenigd solidair Europa, waarin de volkeren in vrijheid en eens gezindheid met elkander zullen kunnen leven. De Germaansche volkeren van het vasteland zullen in nauwe lotsverbondenheid schouder aan schou der staan. Dit is noodzakelyk voor de hand having van Europa in dc wereld. Hoe nood zakelyk dit is, speciaal voor ons Nederlanders, geen beter bewys is daarvoor dan het lystje, dat hierboven staat, het lystje der geroofde Neder landsche bezittingen. Wij nationaal-socialisten en ik weet in dit geval te spreken namens het geheele Neder landsche volk erkennen den roof van Suri name en Curagao niet en we hebben de ver wachting, dat een herboren, eendrachtig en sterk Europa, het Europa, dat wordende is, eens onzen eisch tot teruggave zal steunen. Meer dan ooit zyn wy gesterkt in de overtuiging, dafc dc Euro peesche revolutie van heden de levensnoodzaak is voor alle Europeesche v !- naal-socialisme en fascisme was Europa tc gronde gegaan, vernietigd door de bolsjewieken en van zyn bezittingen beroofd door het. Jood- sche groot-kapitalisme in Londen en New York. Hitler en Mussolini halen Europa van den rand van den afgrond en het is onze heilige plicht en roeping, daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wy hebben ons vaderland lief en stryden voor de toekomst van ons volk. Oil Nummer beval TWEE Bladen De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. I. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. DE DIEF LIET ZE ACHTER OP HET DAK. By de politie Is aangifte gedaan, dat ten nadeele van den sigarenfabrikant W. in de Klimmende Leeuwsteeg een partij van 2200 sigaren werd ontvreemd. De inbrekers verschaften zich toegang via de daken der belendende huizen en trachtten langs denzelfden weg met hun buit te ontko men. Vermoedeiyk zyn zy daarby in hun arbeid gestoord, zoodat zy de geheele party sigaren op een der daken achterlieten en hals over kop het hazenpad kozen. De politie tracht hun identiteit op te sporen. VIER PERSONEN GEARRESTEERD. De politie heeft gistermiddag een inval ge daan in een perceel am de Hooglandsche Kerk- gracht, waar, naar zy vermoedde, hazardspel werd beoefend. Het vermoeden bleek Juist, want toen de politie onverhoeds het huis binnendrong en een der kamers betrad, trof zy daar een ge zelschap van elf personen rondom een roulette tafel verpenigd, terwyl een bedrag van f.471.— dat op tafel lag, onmiddeliyk in beslag kon wor den genomen. Tegen alle goklustigen werd pro ces-verbaal opgemaakt; twee hunner, de 33-ja- rige P. A. S. uit Amsterdam, die als croupier fungeerde en de 32-jarige J. van Z. alhier, die een dergenen was, die gelegenheid gaven tot beoefening van het spel, zyn in verzekerde be waring gesteld. In verband met deze zaak zyn vanmorgen nog aangehouden dc 28-jarige C. de B. alhier, die eveneens behoorde tot hen, die deze speelgelegenheid openstelden en de eige naar van het spelmateriaal, de 41-jarige D. N. uit Oegstgeest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WUriging: N.V. Bouw- en Handelmaatschap pij „Aku", Leidscheweg 158, Voorschoten. Ex ploitatie van onroerend goed. Uittredend direc teur: N. de Boer, Voorschoten. Uittredend com missaris: Wening. 's-Gravenhage. De N.V. is met ingang van 18 November 1941 ln liquidatie getreden. Vereffenaar: N. de Boer, Voorschoten. VERORDENING OP DE STRAATPOLITIE. wy vestigen er de aandacht op, dat de ver ordening van 30 October 1941, houdende wyzi- ging van de verordening van 2 Mei 1912 (Ge- gemeenteblad No. 17) op de Straatpolitie. laat- steiyk gewijzigd by verordening van 18 Novem ber 1940 (Gemeenteblad No. 6). welke met in gang van heden ter lezing voor een ieder, gedu rende drie maanden, op de secretarie dezer gemeente is nedergelegd, den len December a.s. in werking treedt. By vorenbedoelde wijzigingsverordening is de verordening op de Straatpolitie aangevuld met eenige bepalingen met betrekking tot het weg ruimen van sneeuw en ys en zyn zoodanige reeds in de verordening voorkomende bepalin gen gewyzigd. In den laatsten tyd is bij de politie meer malen aangifte gedaan van diefstal van jassen en mantels uit gangen van huizen en scholen. Men zy dus gewaarschuwd en zorge ervoor de voordeur af te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1