De strijd in Afrika DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941 No. 25054 Verduisteren s r Ontvangst der Europeesche staatslieden te Berlijn 82ste Jaargang Italiaansch Weermachtsbericht Göring ontvangt Eerbetoon van Italië aan Göring De besprekingen Washington te 17.34 uur 9.22 uur Verspreide berichten Met Duitschland tegen het kapitalisme J Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Gemengd Nieuws Auto door trein gegrepen EERSTE BLAD Rede van von Ribbentrop LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden PLverv K. Been. Lelden. In den grooten bewogen slag in de Marmari- 6che woestijn, die reeds langer dan een week onafgebroken voortduurt, leveren de moedige, onvermoeibare strijdkrachten der As hevige en geslaagde gevechten. In den centralen sector zijn de vijandelijke afdeelingen, die in een zak ten Zuiden van Sidi Rezeg waren ingesloten, vernietigd. Bij de meer dan 5000 krijgsgevange nenen, die tot dusverre in de concertratiekampen zijn geteld, bevinden zich behalve generaal Sperling, commandant van een pantserbrigade, ook generaal B. P. Armstrong, commandant van een brigade der eerste Zuid-Afrikaansche divisie twee Amerikaansche waarnemers en verschei dene Engelsche en Amerikaansche journalisten. Aan het front van Solloem zijn alle hardnek kige aanvallen, door drie vijandelijke divisies op de door de divisie „Savona" bezette stellingen ondernomen, door den taaien tegenstand onzer troepen gebroken. De aanvallers leden opnieuw bloedige verliezen en konden geen enkel succes behalen. Meer dan twintig vechtwagens werden vernield en talrijke beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neer gehaald; een door ons ondernomen ontlastings actie heeft reeds zichtbare resultaten. In den nacht van 24 op 25 November zijn vij andelijke afdeelingen, die de vestig Bardia wa ren genaderd, met zware verliezen terugge slagen. Te Tobroek hevig artilerievuur aan weerskan ten; twee Engelsche vliegtuigen zijn door het geschut van de divisie „Trento" neergeschoten. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht was den geheelen dag zeer bedrijvig. Concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen, ravitailleerings- colonnes en plaatsen waar vliegtuigen verspreid stonden opgesteld, werden op doeltreffende wijze met bommen en machinegeweervuur be stookt. Onze bommenwerpers hebben een Brit- schen'jager neergeschoten; op 23 en 24 Nov, heeft de Duitsche luchtmacht in totaal 26 vijan delijke toestellen neergehaald, waarvan twee in het weermachtsbericht van gisteren zijn ge noemd. In het woestijngebied is de oase Dzjala na verbitterden tegenstand van ons geïsoleerd gar nizoen bezet door sterke vijandelijke strijd krachten, die zware verliezen aan menschen en materieel leden. Deze vijandelijke gemotoriseerde colonne wordt voortdurend door onze vliegtui gen met bommen en mitrailleurvuur bestookt; wederom zijn 15 voertuigen in brand geraakt en vijftig beschadigd. Een onzer vliegtuigen werd bij een verkenningsvlucht boven de oase door drie „Blenheims" aangevallen en schoot er één van neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Benghazi; er zijn slechts twee slacht offers: de schade is van weinig beteekenis. Te Agedabia ondernamen twee Britsche vliegtuigen een aanval in scheervlucht; één werd door het plaatselijk luchtdoelgeschut getroffen en viel brandend neer. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In Oost-Afrika bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie bij de steunpunten Tsjelga, Walag en Tsjertsjer, alsmede botsingen tusschen voor uitgeschoven afdeelingen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. De batterijen van Gondar hebben Engelsche doorbraakpogingen, die door vechtwagens werden gesteund, ver ijdeld. Tien vechtwagens werden vernield, ver scheidene andere door ons welgericht vuur ge troffen. Ter eere van de in Berlijn vertoevende ver tegenwoordigers der verdragsmogendheden van het anti-kominternpact heeft rijksmaarschalk Goering in zijn Berlijnsche woning gistermiddag een ontvangst gegeven. Aan de bijeenkomst, die in kleinen kring plaats vond, en waarin in per soonlijk contact de gemeenschappelijke interes- seerende kwesties besproken werden, namen alle vreemde ministers evenals de gezanten van Japan en Mandsjoekwo deel. Van Duitsche zijde waren onder anderen aan wezig: generaal-veldmaarschalk Milch, gene- raal-veldmaarschalk Kesselring, de generaal der vliegers Jeschonnek, de generaal der vliegers Kastner en majoor Storp, voorts de staatssecre tarissen Koerner en Neumann, ministerialdirek- tor dr. Gritzbach, de gezanten von Doernberg en dr. Schmidt, (D.N.B.) Rijksmaarschalk Goering heeft vóórts gene raal Marras ontvangen, den militairen attaché van de Italiaansdhe ambassade te Berlijn. In opdracht van den Duce overhandigde generaal Marras het den rijksmaarschalk door den ko ning van Italië verleende groote lint der mili taire orde van Savoye de hoogste Italiaansche onderscheiding voor bijzondere oorlogsverdien sten. Tevens overhandigde hij den rijksmaar schalk een persoonlijk schrijven van den Duce. De rijksmaarschalk zeide dat hij in het verlee- nen van deze hooge orde een zegevierend sym bool ziet voor de onwrikbare Duitsch—Italiaan sche wapenbroederschap, waarop de beide ver bonden volkeren juist in deze dagen van harden strijd op Afrikaanschen bodem met bijzonderen trots neerzien. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op te 15.13 uur en gaat morgen ochtend te 3.22 uur onder. J De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken. Huil, heeft gistermiddag in het staatsdepartement den Japanschen. ambassa deurs Nomoera en Koeroesoe een document over handigd, waarvan de Associated Press vermoedt, dat het het standpunt behelst van de Ver. Staten ten aanzien van een vreedzame oplossing van de problemen betreffende den Stillen Oceaan. Amb tenaren van het staatsdepartement hebben ge weigerd er inlichtingen over te geven, of het document een aanbod vormt van de Ver. Staten over een overeenkomst. Zij verklaarden echter, dat een aan de Japanners overhandigde mede- deeling gebaseerd is op zekere beginselen, die reeds herhaaldelijk door Huil naar voren zijn gebracht. (D.N.B.). Huil, heeft aangaande de onderhandelingen met Japan tegenover de pers verklaard, dat deze nog steeds gesprekken betreffen, waarin het voor en tegen van verscheidene kwesties wordt be sproken. Hij was niet in staat voorspellingen te doen, doch verklaarde, dat de gesprekken worden voortgezet. Dinsdag heeft opnieuw de Engelsche ambassadeur in verband met deze discussies een bezoek gebracht. In antwoord op vragen sprak Huil tegen, dat de regeering der Ver. Staten voornemens was, ook troepen naar Nederlandsch-Indië te zenden. Het sturen van troepen van Guyana maakt deel uit van de politiek, zooals deze op de con ferentie van Havana is vastgelegd. (D.N.B.). VERNIETIGING IN HET OOSTEN. Het D.N.B. verneemt, dat de Duitsche lucht macht van 20 tot 25 November aan het Oostelijk front ongeveer 700 voertuigen heeft vernield en ten minste evenveel zwaar heeft beschadigd. Er werden 28 treinen vernield en 44 beschadigd. Als men aanneemt, dat een trein uit zestig wagons bestaat, dan werden dus 1680 wagons vernietigd en 2640 zwaar beschadigd. Voorts werden 41 locomotieven beschadigd en 28 vechtwagens vernield. LITWINOF NAAR SINGAPORE VERTROKKEN. De nieuwe ambassadeur der sovjet-unie in de Vereenigde Staten, Litwinof, is Dinsdag, naar de Engelsche berichtendienst meldt, met een Britsch vliegtuig van het vliegveld Habbarpja in Irak vertrokken om zich naar Singapore te begeven. 30 Nov. zal hij van Singapore naar de Ver. Staten vertrekken, waar hij op 6 Dec. zal arriveeren (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weer macht deeldé gisteren nog mede: In den centralen sector van het Oos telijke front hebben onze aanvallen van gisteren een aanzienlijke terrein winst opgeleverd. Twee sovjet-oorlogsschepen zijn op een Duitsch-Finsche mijnversperring geloopen en na hevige ontploffingen ondergegaan. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag en des nachts havenwerken en vliegvelden in het Zuidwesten en Zuidoosten van het Britsche eiland bestookt met bommen van zwaar kaliber. Bij de succesvolle verdediging van een convooi tegen een aanval van motortorpedobooten is een Duitsch patrouillevaartuig door torpedotreffers gezonken, de bemanning is gered. In Noord-Afrika heeft de tegenaan val der Duitsch-Italiaansche troepen nieuwe successen gebracht. De stellin gen aan het front van Solloem werden in weerwil van vijandelijke aanvallen gehandhaafd. Nieuwe uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn mislukt. Van het front bij Moskou wordt in toenemende mate het overloopen van bolsjewisten gemeld. Om tegen deze crisis op te treden, heeft de regeering- Stalin aanleiding gevonden, in een nota te berichten over wreedheden van Duitsche soldaten, tegenover gevangen genomen bolsjewisten gepleegd. De Duitsche weermacht en de naast haar strijdende verbonden troepen zien met de diepste verachting neer op dergelijke valsche berichten, waardoor het beest achtige optreden van bolsjewistische horden verbloemd en haar gevechts- moraal vergroot moet worden. CATROUX PROCLAMEERT ONAFHANKELIJKHEID VAN LIBANON. Naar Radio-Jeruzalem meldt, heeft generaal Catroux in Beiroet de onafhankelijkheid van den staat Libanon geproclameerd. Catroux verklaar de, dat Engeland en de Gaullisten de verdediging van Libanon naar binnen en naar buiten garan deeren. De oorlogstoestand vereischt, dat Liba non zijn strategische punten, zijn vliegvelden, havens en verkeersmiddelen ter beschikking van de bondgenooteri stelt. Libanon zal voorts toe treden tot het Sterlingblok. (D.N.B. DE DUITSCHE JODEN. Het Duitsche staatsblad publiceert een ver ordening, waarin gezegd wordt: een Jood, die in het buitenland verblijft, kan niet de Duitsche nationaliteit bezitten. Een Jood verliest de Duit sche nationaliteit, wanneer hij bij het inwerking treden van deze verordening in het buitenland zijn gewoon verblijf heeft, later zyh gewoon verblijf in het buitenland neemt of zijn gewone verblijf naar het buitenland verplaatst. Het vermogen van den Jood, die de Duitsche natio naliteit krachtens deze verordening verliest, ver valt aan het Duitsche rijk. Voorts vervalt aan EEN DOODE EN DRIE GEWONDEN TE HOORN. Op den onbewaakten overweg aan Den Hulk, onder de gemeente Hoorn, is gistermiddag om streeks halftwee een vrachtauto van den wegen bouwer Ooms uit Avenhorn gegrepen door den personentrein, die om 12.50 uur van Amsterdam naar Enkhuizen vertrekt. De bestuurder merkte den trein te laat op. Hij trachtte nog door vol gas te geven tijdig den overweg te passeeren, doch dit gelukte niet. De auto werd achter aan den laadbak gegrepen. Drie der inzittenden wer den niet zwaar gewond, doch een vierde, de 28- jarige J. Westerveld uit Avenhorn, die op het laatste oogenblik uit den auto was gesprongen, geraakte onder den trein en werd zoodanig ge wond, dat "hij na enkele minuten overleed. Het slachtoffer was gehuwd en.vader van een kind. DE „ZAANDAM II" TEGEN STEIGER GEBOTST. De passagiersboot „Zaandam II", welke gis terochtend om 9 uur van de De Ruyterkade te Amsterdam naar Zaandam was vertrokken, kwam kort na het vertrek met den achtersteven in botsing met den steiger van de Holland- Amerika-lijn, even voorbij den Westerdijksdijk. Door den schok brak de stoompijp boven op den scheepsketel af, waardoor de stoom ont snapte en de druk en daarmede de voortbe wegingskracht van het schip verloren ging. De persoonlijke ongevallen bleven beperkt tot den machinist, die eenige lichte brandwonden door den ontsnappenden stoom bekwam, en een tweede klas passagier, wiens neus door het bre ken van een ruit eenigszins werd geblesseerd. De schade aan het schip kon nog niet nauw keurig worden bepaald, doch zal waarschijnlijk niet zeer groot zijn en in hoofdzaak beperkt blijven tot het roer, dat ontzet is. het rijk het vermogen van den Jood, die bij het inwerkingtreden van deze verordening statenloos is en tevoren de Duitsche nationaliteit bezeten heeft, wanneer hij zijn gewone verblijf in het buitenland heeft of neemt. Het vervallen ver mogen zal besteed worden ter bevordering van alle doeleinden die verband houden met de op lossing van de Jodenkwestie. De verordening geldt ook voor het protectoraat Bohemen en Moravië en de ingelijfde Oostelijke gebieden. (D.N.B.). „IK SPREEK MET BRUNO". Niet als epiloog, maar als synthese van een vroeg voltooid vliegerleven moet het boek „Ik spreek met Bruno" worden beschouwd, dat de Duce heeft geschreven ter nagedachtenis van zijn tweeden zoon Bruno, die 7 Augustus j.l. bij de beproeving van een nieuw type vliegtuig omgekomen is. Een leven, dat van'de prilste jeugd af niets anders wilde dan hindernissen overwinnen, al waren deze ook slechts van eigen makelij als in de sport, vond midden in het volle bestaan zijn einde. Mussolini schildert het beeld van zijn zoon met tal van liefdevol weergegeven details. Vele mededeelingen van kameraden van Bruno .en uit de pers geven aan dit beeld zijn objectief complement. Vadersmart en vadertrots zü spreken uit iederen regel van dit boek van Mussolini over zijn zoon, die in zün leven het bevel van den Duce „vivere periculosamente" (gevaarlijk le ven) in daden heeft omgezet: (A.N.P.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen MET BORST OP FIETSSTUUR GEVALLEN EN OVERLEDEN. Ir. D., te Doesburg, die belast is met het toe zicht op de werkzaamheden aan de kanalisatie van den Ouden IJsel. is met zijn borst op het stuur van zijn fiets gevallen. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen, waar hij is overleden. KINDJE IN BED GESTIKT. De gehuwde vrouw G., te Groenlo, die haar kindje van vijf maanden in een groot bed te rusten had gelegd, kwam eenigen tijd latei- tot de ontdekking, dat het kindje in de kussens was gestikt. TOCH NIEUWE BONNEN. Verleden week hebben wij bericht over een bakker te Bussum, die de broodkaarten van tachtig arbeidersgezinnen in den oven geworpen had, waardoor deze gezinnen ten zeerste gedu peerd dreigden te worden. Intusschen heeft het Centraal Distributiekantoor te 'sGravenhage echter beslist, dat de gezinnen alsnog in het genot van nieuwe kaarten zullen worden gesteld. UITGEBREID DIEVENCOMPLOT TE HUIZEN ONTDEKT. De politie te Huizen heeft in de laatste da gen eenige belangrijke arrestaties verricht. Al lereerst werd aangehouden zekere K. V., op het oogenblik, dat deze een uit elkaar gehaalde fiets wilde wegstoppen. Hij bleek de fiets gestolen te hebben, samen met zekeren J. B., die eveneens werd aangehouden. Een onderzoek wees uit, dat zij in de laatste weken vele fietsen hadden ge stolen, waarvan de frames, banden en wielen op vele plaatsen werden achterhaald. Voorts bleek dat V. zich met zekeren P. C. had schul dig gemaakt aan diefstal van kazen uit een tramwagen te Huizen. P. C. werd te Wieringen aangehouden en naar Huizen overgebracht. V. bleek de kazen verkocht te hebben aan W. R., vrachtrijder bij de A.T.O., die talrijke diefstal len bleek gepleegd te hebben uit hier aanko mende zendingen. Ook R. werd aangehouden. Tenslotte werden bij V. thuis nog in beslag genomen 40 pond vleesch van een pas ge slachte koe en een aantal ongestempelde kazen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE BLARICUM. Gistermorgen werd de 66-jarige heer W. B. J. H., wonende aan den Bussumerweg te Bla- ricum, door zijn dochter dood in bed aange troffen. De ontboden arts constateerde, dat de heer H. door kolendampvergiftiging om het le ven was gekomen. De oorzaak hiervan tfas, dat de schoorsteen van de kamer waar de heer H. sliep, geheel door roet verstopt was. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Eergisteravond is de 54-jarige oud-verpleeg ster, zuster P., wonende aan de Waldecklaan, te Hilversum, door de duisternis misleid met haar rijwiel in den vijver aan den Laapersweg gereden en verdronken. By de receptie, welke de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, gis termiddag in hotel Kaisershof heeft gegeven ter eere van de Europeesche staatslieden, die te Berlijn vertoeven ter gelegenheid van de ver lenging van het anti-Kominternpact, heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zei: Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om u een kort overzicht te geven over ontstaan en verloop van den oorlog, benevens over de opvatting der Duitsche regeering over de huidige situatie op het gebied der buiten landsche politiek. Twee groote mannen, aldus von Ribbentrop, de Führer van Duitschland en de Duce van Italië, hebben het eerst meer dan twintig jaar geleden het bolsjewistische gevaar onderkend en den strijd aangebonden tegen deze laatste uiting van verval in de opvattingen en zeden van een stervend tijdperk. Daarbij stuitten zij in de buitenwereld op een vijandschap, die haast onoverwinnelijk scheen. Het is thans vrij wel onbegrijpelijk, dat Engeland dezen oorlog tegen Duitschland op touw heeft gezet, omdat Duitschland volgens de methoden van een vrije volksstemming de Duitsche stad Dantzig in het rijksverband wilde terughebben en een autoweg wilde aanleggen door den Corridor. Uitvoerig schetste* de minister de Duitsche aanbiedingen aan Engeland, die dit land zulke groote voordeelen beloofden en de Engelsche weigerachtigheid om deze voorstellen te aan vaarden Hij kon zichzelf hierbij als kroonge tuige doen optreden, daar hij deze aanbiedingen van den Fuhrer telkens had overgebracht. De toekomst zal moeten uitmaken, aldus spreker, of "de Engelsche staatslieden destijds een ver standige politiek hebben gevoerd of niet Ik voor mij geloof, dat de beslissing daaromtrent reeds is gevallen. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het begin van den oorlog, den veldtocht in Polen, den strijd in het Westen en de verdrij ving van Engeland uit den Balkan, vervolgde von Ribbentrop: Hiermede kom Ik tot de fase van den gè- meenschappelijken vrijheidsstrijd, die daar van ben ik zeker eens als beslissend zal worden aangemerkt, zoowel voor het verloop van dezen oorlog als voor het lot van Europa en daarmede voor de toekomst van de heele cultuurwereld, den veldtocht tegen Sovjet-Rus land Spreker behandelde de nota, die de Duitsche regeering 22 Juni jl publiceerde, en waaruit de geheele wereld kon zien, op welke smade lijke wijze Duitschland door de Sovjet-regeering om den tuin is geleid, daar deze de overeen komsten van 1939 slechts beschouwde als tac tische zetten. STALINS PLANNEN DOORZIEN. Stalin hoopte op een langen afmattingsoorlog tusschen Duitschland en de Westelijke demo cratieën, die het hem zonder bijzondere krachts inspanning mogelijk zou maken het bolsjewisme in Europa ingang te doen vinden. In deze hoop zag hij zich bedrogen door de Duitsche successen, en thans wijzigde hij zijn taktiek, knoopte weer onderhandelingen aan met Engeland en Amerika en spande samen met de oorlogshitsers Churchill en Roosevelt. Uit de nauwkeurige gegevens, die de Duitsche regeering bezit over de geheime zittingen van het Engelsche Lagerhuis in het jaar 1940, blijkt buiten kijf, dat dit Huis na de ineenstorting van Frankrijk ernstig bezorgd was over de oor logskansen. De heer Churchill poogde toen het Engelsche volk opnieuw voor zijn oorlogspoli tiek te winnen door voor het Lagerhuis te ver klaren. dat hij op grond van de onderhande lingen te Moskou thans de nauwkeurige toezeg ging had, dat Sovjet-Rusland aan den oorlog zou deelnemen aan de zijde van Engeland en dat hij de onbeperkte toezegging van Roosevelt bezat omtrent steun voor de Engelsche oorlog voering. De overeenkomst tusschen Londen en Moskou, korten tijd na het uitbreken van de Duitsch- Russische vijandelijkheden gepubliceerd, was slechts de officieele bevestiging van den toe stand. die in werkelijkheid reeds sedert lang in het geheim had bestaan. Op de onwaardigste wijze verheerlijkten thans de Westersche democratieën plotseling het bolsjewisme en zelfs aartsbisschoppen, bis schoppen en kardinalen, die nog voor kort te voren Rusland in heiligen ijver hadden bestre den als de wieg van het Atheïsme, verkondig den plotseling, dat de Sovjet-Unie steeds de wieg van het Christendom was geweest. De aartsbisschop van Canterbury bad tijdens een officieele godsdienstoefening voor het Roode Leger en voor zijn vriend Stalin. In vijf maanden is nu ook deze laatste militaire hoop der Angelsaksen in Europa vernietigd. Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik beweer, dat deze vijf maanden van den veldtocht in het Oosten gekwalificeerd zullen worden als de grootste militaire daad uit de wereldgeschiedenis. Spr. gaf daarop een overzicht van de ont zaglijke strijdmacht van den tegenstander en van de moeilijkheden, die het terrein in het Oosten met zich brengt. De Joodsch-bolsjewis- tische stalen wals moest Europa verpletteren en om dat te kunnen bereiken, heeft het Rus sische volk jaren en jaren in de sfeer van het tuchthuis geleefd. EUROPA BESTAND TEGEN EJLKE BLOKKADE. Door de Sovjet-nederlaag wordt Europa economisch onafhankelijk van overzeesche gebieden en het is nu voor goed tegen elke blokkade bestand. Het oorlogspotentieel van Europa zal weer geweldig toenemen, want de organisatie van het reusachtige bezette gebied in het Oosten is reeds in vollen gang. Maar ook voor de politieke situatie in de ge heele wereld is de nederlaag van het bolsje wisme van beslissende beteekenis. Het over wicht der landen van het driemogendheden- pact. Duitschland, Italië en Japan, benevens de daarbij aangesloten staten, is door de verdwij ning van Rusland als groote mogendheid zoo sterk geworden, dat ik geen andere combinatie van mogendheden ken, die zich daartegen op den duur zou kunnen verzetten. Ook Noord- Afrika en het Naburige Oosten zullen zich, voor zoover de vijand hier nog machtsposities inneemt, na verloop van tijd niet kunnen ont trekken aan de uitwerking van deze politieke en militaire machtsontplooiing. Voorts ligt in Oost-Azië de groote mogendheid Japan, die daar meester is van de verdere ontwikkeling. De minister zette hierop uiteen, hoe pre sident Roosevelt met allerlei listige kunst grepen, met leugen en bedrog, gepoogd heeft zün land in oorlog met Duitschland te verwikkelen. Niet het Amerikaansche volk, maar het internationale Jodendom en zün exponent Roosevelt zün hier de schul digen. Met het oog op deze houding wilde spreker thans meteen het volgende verklaren: of en in welken omvang de V.S. oorlogsmateriaal leve ren aan onze vijanden, of de V.S. bovendien aan den oorlog tegen ons deelnemen of niet, dit kan niets meer veranderen aan den afloop van dezen oorlog, d.w.z. aan de overwinning van de As en haar bondgenooten. Volgens de laatste stemmingen heeft de huidige Ameri kaansche regeering slechts een kleine fractie van het Amerikaansche volk voor haar oor logspolitiek gewonnen. Mocht deze voortduren de ophitsing toch nog succes hebbeh en een oorlog tusschen de V.S. eenerzijds en Europa en Oost-Azié anderzüds ontstaan, dan staat thans reeds voor de geschiedenis vast, dat de verantwoordelükheid voor dezen oorlog en al zijn gevolgen uitsluitend berust bij president Roosevelt. ROOSEVELT HOOFDSCHULDIGE AAN DEN OORLOG. Na te hebben nagegaan, welke drijfveeren Roosevelt kunnen bewegen bü zün oorlogsop hitsing en daarbü te hebben gewezen op de noodzaak, waarin de Amerikaansche president verkeerde om een afleiding te vinden voor de mislukking van zün binnenlandsche politiek, verklaarde von Ribbentrop met klem, dat steeds meer is gebleken, dat Roosevelt moet worden beschouwd als de laatste aanstichter van en daarmee als de hoofdschuldige aan dezen oorlog. De Amerikaansche belastingbe taler zal het gelag moeten betalen en de Ame rikaansche catastrofe van 1929 zal waarschijn lijk slechts kinderspel bbjken vergeleken met de ellende, die Amerika als gevolg van Roose- velts politiek te verduren zal krijgen. Enge land zal bü voortzetting van den oorlog de eene stelling na de andere verliezen en zijn wereldrük zal onvermüdelük in steeds grootere afhankelykheid van derden geraken. Door den geconcentreerden strijd der voornaamste machtsmiddelen van Duitschland en zijn bond genooten zal het Engelsche eiland worden ver woest en vroeg of laat in ieder geval ten onder gaan. Of Churchill nu al telkens gewag maakt van z.g. Duitsche vredesvoelhorens verandert hier aan niets. Sinds de ineenstorting van Frank rijk heeft Duitschland geen vredesvoelhorens meer uitgestoken, evemin heeft ooit het voor nemen hiertoe bestaan, noch bestaat dit thans of in de toekomst. De verklaring kan dus slechts zün. dat dit vredesverlangen in Enge land bestaat. Engelands laatste hoop schünt te zün een revolutie in de bezette gebieden en zelfs in Duitschland. Maar één ding staat vast: nooit zal het nationaal-socialistische Duitschland capituleeren. Voorts moet Chur chill toch weten, dat in onze eeuw van moto ren, tanks en Stuka's een revolutie in ontwa pende gebieden a priori is uitgesloten. Bovendien: al moet men zich in de bezetto gebieden veelal nog met de nieuwe situatie vertrouwd maken, in één opzicht zün de meeste menschen in Europa het reeds vol komen eens: Engeland heeft op het vas teland nooit meer iets te zoeken. Thans strijden de zonen van büna alle Europee sche landen in het Oosten voor het behoud van hun leven en van de cultuur van ons werelddeel. Militair onaantastbaar en eco nomisch beveiligd kunnen wü ons wereld deel politiek organisceren, alsof er vrede heerschte. In feite zou Europa thans zoo noodig een 1 dertigjarigen oorlog kunnen voeren, zonder dat ons werelddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken. In den strijd der jonge volken voor een nieuwe ordening tegen de zaakwaarnemers van een internationale clique van Joodsche profi teurs en politieke onderdrukkers van hun eigen volken kan de eindoverwinning niet twijfelach tig zijn. Daarom heeft dé Voorzienigheid onzen strijd tot dusver ook zoo rijk gezegend en zü zal ons ook büstaan tot de defnitieve vernie tiging van de aanvallers op deze nieuwe orga nisatie van een ontwakende wereld. (D.NB.),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1