LAATSTE BERICHTEN Onze Puzzle-Rubriek De Leidsche Bioscoop-Programma's LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 22 December (94! Verduisteren: KERK- EN SCHOOLNIEUWS Onze Kantooruren 17.39 uur 9.15 uur 17.38 uur 9.16 uur VJ Binnenland Geen steun aan de „Winterhulp"? AGENDA VRAGENRUBRIEK Buitenland Kruiswoordraadsel Oplossing vorige maal Winterhulp Nederland ERNSTIGE WAARSCHUWING. Ilct komt herhaaldelijk voor, dat handelaren, zonder daartoe gemachtigd te zijn, distributie bescheiden innemen van hun afnemers, Met na druk wordt er op gewezen, dat zoowel het af geven van eigen distributiebescheiden als het innemen van distributiebescheiden tocbehoorcn- dc aan anderen door onbevoegden ten strengste verboden is. Wie zich met dergelijke praktijken inlaat, stelt zich aan strafvervolging bloot. Men vergete nimmer, dat ieder voor dc hem uitgereikte distributiebescheiden verantwoorde lijk is, en dat hij deze dus niet aan de zorg van anderen mag toevertrouwen. Wie dus reeds b.v. aardappclkaarten of broodkaarten aan zijn aardappelhandelaar of bakker heeft afgegeven, dient ze zich onmiddellijk te doen teruggeven. Aan handelaren mag niet meer en niet minder ter hand worden gesteld dan dc bonnen voor dc hoeveelheid in distributie gebrachte goede ren, die men op het oogenblik wenscht te be trekken. Voor aan anderen toevertrouwde distributie bescheiden zullen in geval van vermissing in geen geval nieuwe worden uitgereikt. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 22 November 1941. 5858 KEURING ARBEIDSDIENST. Op Maandag 24 November a.s., bestaat gele genheid voor Nederlandsche jongemannen niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar (on gehuwd), om zich te laten keuren voor den Ne- derlandschen Arbeidsdienst. Lokaal Oude Vest 25. De keuring heeft plaats van 9.30 u—15 u. Tijdens de keuring bestaat gelegenheid tot aanmelding. Zij die reeds een aanmeldingsformulier invul den. doch nog geen oproeping voor keuring heb ben ontvangen, kunnen zich eveneens recht streeks ter keuring melden. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 22 November 1941. 5859 In den afgeloopen nacht is ingebroken in een voetbalhuisje aan het Zwarte Pad. De inbre kers dronken elf fleschjes cider leeg en namen een aantal pakjes kauwgom en voetbalschoen veters mede. De Leidsche Konljnensportver. „L.E.O." or ganiseert Zondag 30 dezer in „Royal" aan de Douzastraat een clubtentoonstelling. Onze stadgenoote, mej. Rita van der Hey- den, slaagde aan het Kon. Conservatorium te Den Haag voor het examen Paedagogiek en Klavierbouw. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 12.33 uur cn gaat onder te 21.36 uur; morgen is het maansopkomst te 13.19 uur en -ondergang te 22.46 uur. DAN GEEN LEVERANTIES AAN DE GEMEENTE. De burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zfjn ambtgenooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gelden: geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan ae gemeente. Ook deze burgemeester is van meening, dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N. te moe ten ontzeggen, tekort schiet in de vervulling van zijn gemeenschapsplichtcn en daarmede zijn recht verliest op het genieten van de voor deden, welke de gemeenschap biedt. RIJKSPERSCHEF DR. DIETRICH IN ONS LAND. Rijksperschef dr. Dietrich is op uitnoodiging van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, voor een kort bezoek in Den Haag aangekomen. De rijksperschef maakte van de gelegenheid gebruik om Vrijdagmiddag met de Duitsche pèrsvertegenwoordlgers ln Nederland een kame raadschappelijke bijeenkomst te hebben. Des avonds ontving ryksleider dr Dietrich Duitsche en Nederlandsche journalisten voor een onge dwongen gedachtenwisscling. Hierbij waren om. aanwezig de commissaris-generaal Schmidt en de secretaris-generaal van het departement voor volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Te Lange Ruige Weide is gisteravond de on gehuwde veertigjarige mej. G. de Hoog. door de duisternis misleid in de voor haar woning ge legen Dubbele Wierecke geloopen en verdronken. BONAANWIJZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINGSDOELEINDEN. De secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 No vember tot en met 3 Januari elk der met „23" genummerde bonnen van de met „S" cn ,.T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlich tingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mogen worden vernietigd, doch daarente gen zorgvuldig dienen te worden bewaard. AANMELDING VAN LEERKRACHTEN VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Naar aanleiding van de vele binnengekomen vragen om inlichtingen betreffende den oproep in de bladen, waarbij werd medegedeeld, dat leerkrachten op gebied van lichamelijke opvoe ding en de sport (heilgymnastiek en massage inbegrepen), zich schriftelijk dienen op te geven bij de afdeeling L. en S. van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming wordt van de zijde van het departement medegedeeld, dat deze oproep beoogt het ver krijgen van een juist overzicht van de leef krachten, die zich op dit gebied bewegen. Bjj besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandschc zaken van 21 November 1941, b.z. no. 3 kabinet, is mr. E. D. Maaldrink. met ingang van 1 December 1941 tot burgemeester van de gemeente Wierden be noemd. sche luchtstrijdkrachten inspecteeren. Behalve generaal Bergeret bevinden zich op het oogen blik de Fransche minister van koloniën, schout bij nacht Platon, en de chef van den generalen staf der Fransche marine, admiraal Alphand, op inspectiereis in Fransch-Afrika. (D.N.B.) AMERIKA WIL ARGENTIJNSCHE OOGST- SURPLUSSEN OPKOOPEN. Het Argentijnsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft officieel medegedeeld, dat een aanbod van de Ver. Staten is ontvangen betref fende het opkoopen van de Argentijnsche oogst- overschotten. Niet-officieel doch van betrouw bare zijde verluidt, dat de Argentijnsche regee ring bereid is deze offerte aan te nemen, echter met uitsluiting van de clausule, die het han delsverkeer met de landen van de spil voor den tijd van drie jaar verbiedt. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Japan maakt zich gereed. De Japansche kamer van koophandel en in dustrie heeft in haar veertiende jaarvergadering van Donderdag j.l. een resolutie aangenomen, waarin zij de regeering den volledigen steun toezegt van de Japansche economische kringen voor de versterking van de militaire kracht van Japan. Het Japansche bedrijfsleven voltooit zijn oorlogsvoorbereidingen met grimmige vastbeslo tenheid om opgewassen te zijn tegen iederen denkbaren noodtoestand. (D.N.B.) MIJDEN VOOR WLADIWOSTOK. Uit Seising wordt gemeldt, dat men daar een draadloos bericht uit Wladiwostok heeft opge vangen. waarin gemeld werd. dat in verband met mijnengevaar alle naar Wladiwostok of de Amerikaansche bocht varende schepen eerst de haven van Port Askold moeten aandoen, om door mijnenvegers naar Wladiwostok geleid te worden. In dit bericht wordt verder gezegd, dat de autoriteiten van Wladiwostok een gebied tot gevaarlijke zone hebben verklaard, dat zich uit strekt tot 25 mijl buiten de kust. (D.N.B.). NED. HERV KERK. Aangenomen: Naar Maasdam—Cillaarshoek cand. W. Nijenhuis, thans hulpprediker te Eind hoven. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Rüssen (Eschstraat), ds. W. C. Lamain te Rotterdam. K K ie S. Sassenheim. Amsterdam. De boot vertrekt dagelijks (behalve "s Zondags) van Amsterdam, de Ruyterkade om 9.15 uur. Aan komst te Kampen 14.30 uur; idem ZwolleEm- mawijk 17 uur Kosten enkele reis A'damZwolle le kajuit f 1.50; 2de kajuit f.1.retours (1 maand geldig) resp. f. 2.25 en f. 1.50. Rijwiel f. 0.30, Zwolle. Meppel, Ruinen, Bellen. West er - bork, Borger, Musselkanaal. Totaal 84 Kil (Nadruk verboden). MEDEDEELINGEN VAN HULL IN PERSCONFERENTIE. In de gisteren gehouden persconferentie heeft Huil medegedeeld, dat hij met den IJslandschen gezant een overeenkomst heeft onderteekend betreffende een pacht- en leenhulp voor IJs land. Het betreft echter meer de prlncipieele toezegging, van een dergelijke hulp, zoo zelde hij, dan om vastlegging van bijzonderheden. In politieke kringen concludeert men uit deze mededeeling van Huil, dat het accoord in de grootste haast is onderteekend om de IJsland- sche regeering te helpen de moeilijkheden ten gevolge van de door de Amerikaansche bezet ting van het eiland enorm gestegen kosten voor levensmiddelen tegen te gaan (DNB). GENERAAL BERGERET NAAR NOORD-AFRIKA. De Fransche minister van luchtvaart, gene raal Bergeret, heeft zich per vliegtuig naar Al giers begeven om van daar een inspectiereis van verscheidene dagen in Noord-Afrika te maken. Hij zal de in Noord-Afrika gestationeerde Fran- HORIZONTAAL 1. treffen tusschen oorlogsschepen 7. scheuren 13 rad 14. zwaarmoedig 17. bijwoord 18. plaats ln Frankrijk 20. gebak 21. ring met kogels 22. met leem bestrijken 23. voorzetsel 24. interesse 25. doordrenkt 26 aansteekmlddel 28. heftig 29 landbouwwerktuig 31. dwaas 32. en andere 34. de onbekende 35. hoogste deel 37. slang 38. meisjesnaam 40. vrucht 41. lekkernij 43. voorzetsel 45. bekend Nederl dichter 47 behoefte aan drinken 49. ontkenning 51. vlug, handig 52. steen 53. deel van het gebit 55. meisjesnaam 57. hoogste deel 59. laatst leden 61. mlddelb. onderwijs 62. saus 64. deel van de mast 65. leering 67, klein in een richting 69. deel van het gelaat 71. hooge rente 73. lidwoord 74. hemellichaam 76. waterplanten 77. leerachtige stof 79. bekend schrijfster 80 deel van dc Ingewanden 81. kleedlngstuk 83. regelmaat 84. Iemand von be paald ras 85 in gang brenger VERTICAAL 1. rondzwerven 2. Europeesch land 3. huldigen 4. vulkaan in Ned. Indlë 5. spil 6. gewaagde onder neming 7. muil 8. voertuig 9. hoonend spreken 10. plaats ln Nederl. Indlë 11. lusthof 12. op geen plaats 15. machine 16. bot 19. tennlsterm 21, durf. overmoed 26. nauwelijks op tijd 27. voorzetsel 30. vaartuig 31. windrichting 33. meisjesnaam 34. de oudste ln an ciënniteit 36. hok van traliewerk 37. schors 38. oppervlaktemaat 39. landvoogd ln Nederland 40. schip 42. groot (afk.) 44. slot 46. aardrijkskundige plaatsbepaling 48, mak 50. verharde huid 52. wapen 54. hoogste deel 56. familielid 58. bescherming van oorlogsschepen 60 gekreun 62. angst 63. stommerd 65. gewapende macht 66. munt 68. rivier in Dultschland 69. familielid 70. Jongensnaam 72. brandstof voor motoren 75. voegwoord 77. hemellichaam 78. wapen 81. ongeveer (afk 82. beleende motor races horizontaal. 1. Bodenmeer 38. stom 60, d.k. y kamers 39, raad 62. dood 15. avond 40. de 64. Solon 16. leep 41. oer 18. temet 42 w.o. 66. Ira 19. rand 43. kers 21. dief 44. vertier 70. kam 23. toer 47. bal 24. kas 48 lid 72. zeil 2b. ter 49. gelaten 74. neon 27. slak 50. kali 76. koen 29. Edo 51 An 77. leder 30 al 52 ver 79. goot 31. karig 53. ne 81, noode 33. 35 stal 54. Siam 82. etages E M. 55. bont 36. aanzoek 56. groeten 1. barkas 26. Rlo 54. stom 2 ovaal 28. kater 57. ook 3. dons 31. kaas 58. elan 4. end 32. gedrang 59. karnen b. Nd. 34. lor 61. kreet 6. el 36. aard 63. deeg 7. eed 37. ketters 65. roede 8. reis 39. rein 67. Aida 10. A.t. 42. walm 69. nood 11. met 43. klandizie 71. pool 12. emoe 44. vertoon 73. leg 13. reede 45. el 75. nor 14. Stromboll 46. Ie 76. koe 17. pels 47. baan 78. re 20. verz. 49 genot 80. te 22. fatsoen 50. kien 81. n.t. 25 tand 52. vod HEDEN. Volkshuls: Voordracht van prof. dr. I. M. v. d. Vlerk 4 uur nam. Zondag. Evang. Chr Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5% uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10% uur voorm. en 5 uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Prediker: Evangelieprediking te 7% uur nam. Stadszaal: R K. Koor ..Pulchrl Studio". „De Vlsschersbruld". 6 uur nam. Trianon-theater: Filmvoorstelling N.S.D.A.P. Ortsgruppe Leiden „Fllichtlinge", 10 uur voorm. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgen. 35 uur nam. 's Donderdags Gem. Geneesk. Dienst (N Mare 13): Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Rijn 44c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 jaar; 9 alle leeftijden. Luxor-tliealer: „De verstokte vrijgezel" t Dagelijks te 2 en 8 uur n.m., 's Zondags 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-thcater: ..Valsch geld" t Dagelijks 7% uur nam.: 's Zondags te 1%, 4% en 7uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée. 2.30 uur. Trlanon-tlieater: „Tot ziens Franzlska" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino: ..Operabal" t Dagelijks 8 uur. woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Theo op het huwelijkspad" Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur, „Een stem uit den aether". Zondags gesloten. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, Jasperse, Meyboora, Nieuwzwaag, Stoffers en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 November 20 uur tot Zaterdag 29 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523, Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek. Voorm. Wilhel- minapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 55 5 3. De Bank van de W.H.N. is Kas. vereeniging N. V. Amsterdam. Postgironummer 8 77. S(or( op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Patrouilletochten gierende ge weerschoten. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. Met ingang van Maandag sus., 24 dezer, zal ons bureau, in ver band met de verduisteringsvoor schriften, geopend zijn van 9 UUR VOORM. TOT 5.30 NAM. 's Zaterdags van 8.30 voorm. tot 2.30 nam. Dc Directie. Lido-Theatcr. De van begin tot einde boeiende film „Valseh Geld", geeft den toe schouwer een kijkje in de bestrijding van een der meest geraffineerde praktijken der onder wereld: de valsche munterij. De verdiensten, die aan dit misdrijf te behalen zijn. mits de daders over goede vakmenschen beschikken, zijn zoo groot, dat de internationale politiediensten een buitengewoon scherpe vervolging dienen in te stellen om het kwaad te bestrijden. Iedere cent, die de valsche munters als winst opstrijken, gaat ten koste van hen, die in goed vertrouwen het in omloop zijnde geld willen uitgeven aan iemand, die dank zij scherpe opmerkingsgave ontdekt, dat het biljet een falsificatie is. Dik wijls brengen deze opsporingen der nagemaakte waardepapieren niet alleen onaangenaamheden mee. vaak hebben zij voor de argeiooze bezitters ruïneuze gevolgen. In deze film wordt hier den nadruk op gelegd, terwijl ook de vervaardiging van het geld zich voor onze oogen voltrekt. Is eenmaal een valsch exemplaar door de politie gesignaleerd, dan begint de jacht, die dikwijls schier onoverkomenlijke problemen stelt Dank zij het kordate en onzelfzuchtige optreden van een giaveur. die door de muntersbende tot me dewerking gedwongen wordt, komt de politie in liet onderhavige geval op het goede spoor, dat tot ontmaskering der daders leidt. Een span nend gegeven, dat met gebruikmaking van alle mogelijkheden tot een vlot, onderhoudend ver haal werd verwerkt. Rudolf Fernau, Kirsten Heiberg en Hermann Speelmans bezetten de hoofdrollen. Voor dc pauze zien wij o.a. de Ufa-film „Van Narvik tot Piraeus", waarin beelden gegeven worden van Dultschlands strijd tegen Britsche aanvalspogingen. Een deel der opnamen werd aan het Ufa-wereldnieuws ontleend. Casino-Theater. Hans Moser. Theo Lingen en Paul Hörbiger in één film bijeen: dat betee- kent vroolijkheid en amusement van de boven ste plank! „Operabal" biedt u dat dan ook! Daar zijn twee gehuwde mannen in Weenen. die alle twee het gemaskerde bal wenschen te bezoeken en om die reden hun echtgenoote om den tuin pogen te leiden. De één (tijdelijk met vacantie uit „de provincie" over) doet het uit zucht naar avontuur, de ander (Paul Hörbiger) om zijn vriend een poets te bakken. Hij spiegelt hem voor dat hij hem dien avond in contact zal brengen met een bekoorlijke dame van adel. 'maar heeft tegelijkertijd al pret bij het denk beeld dat hij het kamermeisje van zijn vrouw zal omkoopen om „als dame van adel" te fun- geeren Evenwel: wie een kuil graaft voor een ander, duikelt er zelf nogal eens in. En zoo gaat het ook hier. Want de beide vrouwen der op het bal beluste mannen speuren onraad, nemen tegen maatregelen. cnlaten het gansche kaarten huis van plannen van onzen vriend Hörbiger ineen storten. Tot een reeks van dwaze gebeur tenissen komt men bijgevolg, een serie komische verwikkelingen, waarom ge voortdurend zit te schaterlachen. Kostelijk is Theo Lingen. als de kamerdienaar, die nooit komt als hij geroepen wordt, en buitengewoon geestig Hans Moser als de kellner bij het opara-bal. waar hij met zijn vreemde gebaren en capriolen en zyn voorge wende verkoudheid feitelijk de hoofdüersoon der handeling is. De muziek in deze voortreffe lijke Amusementsfilm is van Peter Kreuder! Het voorprogramma brengt o.m. belangwek kende opnamen van oases in de woestijn en de wijze, waarop daar de watervoorraden worden gedistribueerd. Rex-Theater. In de komische film „Theo op het Huwelijkspad", vertolken bekende film acteurs als Gustav Fröhlich, Hilde Krahl, Theo Lingen en Gusti Huber de hoofdrollen: z(] biedt den bezoekers een vroolijken avond. Daisy Delmonte. die al het mogelijke doet om een beroemde danseres te worden, maai* hiervoor echter helaas talent mist, wordt door Hans Schroder bemind. Ook zij mag hem wel. Maar toch. het ware is het niet Zij wil een groot kunstenaar tot echtgenoot hebben. Wan neer zij daarin inderdaad slaagt en het reeds zóóver is. dat zij naar een binnenhuisarchitect gaat om haar toekomstige woning in te laten richten, is daar vóór haar juist Hans Schroder geweest. Nog steeds denkt hij Daisy tot zijn vrouw te krijgen en daarom heeft hij opdracht gegeven, een woning voor zijn toekomstige vrouw in te richten. De komische verwikkelin gen. die hierna ontstaan, zijn vele. Wij willen daarom volstaan met u te vertellen, dat Daisy ten slotte tóch in het huis van Hans Schroder terecht komt.... Voor de pauze wordt naast een uitgebreid wereldnieuws, nog een interessant natuurfilmpje vertoond. Luxor-theater „De verstokte vrijgezel" zoo luidt de titel van de hoofdfilm en al moge men zich in den beginne afvragen, waar nu wel die verstoktheid in zit, naarmate de film zich ont wikkelt. komt men wel tot andere gedachten! Zij behandelt een episode uit het leven van den beroemden schrijver Fredo d'Almara, wiens ver loofde hem slechts kent als de gewone Ernst Schroder en die onwetens zijn boeken afkeurt Hij heeft ergens bulten een landgoed gekocht en denkt daar de kunstenaarswereld te kunnen vergeten Dat blijkt echter niet zoo gemakkelijk te gaan! Hij besluit ten slotte naar de stad te gaan, om alles op te helderen, speldt zijn a.s vrouw wat op de mouw, maar dan stapelen de dolste situaties zich op Theo Lingen krijgt hier volop gelegenheid zich van zijn beste zijde te laten zien. Eerst door de wijze, waarop hij een adspirant-kooper van d'Almara's vrijgezellen- woning afscheept en later wanneer hij tegen over Schroder s verloofde de rol van den schrij ver d'Almara speelt. Het zou ons te ver voeren de verdere situaties op den voet te volgen, maar het einde brengt een verzoening, waarmede een ieder zich ten volle kan vereeniggen! Voor alles memoreeren wij het sfcel van Rolf Arthur Roberts en Theo Lingen, waarbij de an deren zich voorbeeldig aansluiten In het voorprogramma o.a een mooie cultuur film over Frankfort am Main. Trianon-theater Reisigor is als foto-reportei in dienst bi) een Amerikaansche filmmaat schappij en bereist als zoodanig de gansche wereld op zoek naar sensationeel nieuws. Als Duitschei bezit hij in een romantisch Duitsch stadje reeds sinds 10, Jaar een huis. waar hij in Idien tijd slechts enkele dagen vertoefde. Na jarenlange omzwervingen komt hij in zijn woning lerug en ontmoet in het stadje de dochter van prof. Tiemann. Tusschen deze twee groeit, na vele verwikkelingen, een groote liefde. Wéér heeft Reisiger voor de zooveelste maal over de wereld gezworven en eindelijk blijft hij voor goed „thuis": bij haar, die inmiddels een kind van hem kreeg. Maar na een jaar krijgt de onrust hem op nieuw te pakken: hij meet werken, om het „werk" zelf en weer zegt hü „Tot wederziens. Franziska". Zij wéét het: het leven van haar man is één rusteloos heen en weer trekken, slechts enkele dagen in de paar jaar heeft zij hem bij zich en dan blijft voor haar slechts de schoone her innering. Wéér werd haar een kindie geboren, weer blijft zij eenzaam achter. Dit leven verdraagt zij niet langer en reeds heeft zij plannen tot scheiding. Maar plotseling komt haar man. voor de zooveelste maal na een eindelooze reis, terug. Maar nu voor altijd. Want een vriend, die op dezelfde wijze zijn huwelijk bedorven heeft, waarschuwde hem op zijn sterfbed dringend toch voorzichtig te zijn. De vreugde over het uiteindelijke wederzien is groot: doch nu komt „de plicht". De oorlog is uitgebroken en ook Reisiger werd opgeroepen, dien te vervullen. De vrouw, die reeds zoo lang naar hem verlangde, wijst hem thans vol op offering den weg: wéér vertrekt Reisiger en wéér zegt hij „Tot wederziens. Fransziska" Een uitstekend geregiseerde film, met tal van fijnzinnige trekjes, gevoelig gespeeld, speciaal door Marianne Hoppe als Franziska. Voor de pauze gaat de door Jan Teunissen vervaardigde cultuur film „Eeuwig levende tee- kens" en een uitgebreid journal met o.a. een reportage van de opening der tentoonstelling „Het Duitsche Boek". Th. J. Mannema. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2