Vijf maanden oorlog in het Oosten STADSNIEUWS ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941 No. 25050 82sfe Jaargang Een veelzeggende balans De strijd in Afrika Duitschland en Weygand's heengaan Italiaansch Weermachtsbericht De buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland De spanning in het Verre Oosten Verspreide berichten Nederlandsche Arbeidsdienst Met Duitschland tegen het kapitalisme V.J Europa in de kentering der tijden EERSTE BLAD De éénpansmaaltijd voor „Winterhulp" LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telel, Directie en Administratie 25041 (2 mnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K Been. Leiden. De Duitsche weermacht sluit, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, vijf maanden veldtocht af met een balans, waarop zij trotsch kan zijn. 1.700.000 vlerk, kilometer terrein werden in het Oosten be zet. In deze bezette gebieden wonen 75 mil- lioen van de in totaal 190 millioen bewoners van de geheele Sovjet-unie. Volgens berich ten, die tot 20 November beschikbaar waren, verloor de Sovjet-weermacht 3.792.600 gevan genen, 389 divisies werden verslagen en gin gen voor de Sovjet-unie verloren. De Sovjet-unie kan rekenen, dat zij acht mil lioen soldaten heeft verloren. De uitrusting van deze acht millioen man werd óf vernietigd óf viel den Duitschers als buit in handen. Meer dan 22,000 pantserwagens, 27.452 stukken ge schut, 15".877 vliegtuigen werden vernield of buitgemaakt. De bolsjewistische oorlogs- en koopvaardijvloot in de Oostzee en in de Zwarte Zee werden gedecimeerd 47 oorlogsschepen wer- deh tot zinken gebracht, 54 zwaar beschadigd. 119 koopvaardijschepen met een inhoud van 385.650 brt. en 89 andere koopvaardijvaartuigen, waarvan de tonnage niet bekend is. zijn in den grond geboord. 122 koopvaardijschepen zijn zwaar beschadigd. Daarbij komt nog het enorme verlies aan locomotieven, treinen, munitietrei- nen, tankwagons en andere middelen van ver voer, zooals b.v. ten minste 17,000 vrachtauto's. Van dergelijke verhezen kan geen leger ter wereld zich meer "herstellen, ook het bolsjewis tische niet, te meer daar de Sovjet-unie met de 1,7 milliooen vierkante kilometer grondgebied 3/4 van haai- industrie heeft verloren De gewel dige prestatie van de Duitsche weermacht ge durende de vijf maanden veldtocht in het Oos ten zal eerst in de toekomst in vollen omvang kunnen blijken. Het A.NP. meldt uit Rome: Het verloop van de militaire operaties in eerste phase van den slag in de woestijn Mar- marica wordt in militaire kringen alhier tot dusver gunstig beoordeeld. De van den sector Sidi Omar uit aanvallende Engelsche formaties zijn op krachtigen tegenstand van Duitsche en Italiaansche pantserformaties gestooten. die thans tot sterke gecombineerde tegenaanvallen zijn overgegaan. De Halfaja-pas is in weerwil van het feit. dat sterke Engelsche vlootstrijd- kr achten zich in den strijd hebben gemengd, stevig in handen van de Duitsche en Italiaan sche troepen. In den Zuidelijken- sector van de oase Dzja- raböeb zijn de Engelsche aanvallen eveneens ge stooten op den krachtigen afweer van Italiaan sche divisies. Een lichte Engelsche verkennings- afdeeling probeerde vandaar uit een aanval te ondernemen naar het binnenland van de woestijn van Cyrenaica. Aan het front van Tobroek heerscht levendige activiteit van de artillerie zonder dat het tot dusver tot eigenlijke operaties is gekomen. Stefani meldt nog: Engeland heeft bij deze onderneming sterkere strijdkrachten in het veld gebracht dan ooit- te voren bij een strijd in Afrika. Aan den strijd nemen alle bijzondere formaties van het leger, de luchtmacht en de marine deel. Onder de vijandelijke troepen werden Engelschen, Zuid- Afrikanen, Canadeezen, Indiërs en Nieuw-Zee- landers opgemerkt. Tot dusver heeft het verloop der operaties in Noord-Afrika nog geen bijzon dere resultaten voor den vijand opgeleverd. In tegendeel. de Engelschen beleefden verrassingen, want zij waren niet voorbereid op de tegen aanvallen van de Italiaansche pantserformaties. Ds Italiaansche en de Duitsche troepen hebben den strijd aangebonden in rotsvast vertrouwen op eigen kracht, in een taaien wil tot verzet en in een stemming van den grootsten geestdrift. Het DJN.B. geeft volgende bijzonderheden: Op 20 November heeft de Duitsche lucht macht op het Noord-Afrikaansehe oorlogstoo- neel sterke formaties gevechtsvliegtuigen en Stuka.s torpedovliegtuigen en jagers tegen vijan delijke troepenconcentraties, colonnes op marsch en pantsers in den strijd geworpen. Brandende voertuigen en ontploffende muni tie-opslagplaatsen gaven den weg aan. dien de Duitsche vliegtuigen boven de vijandelijke colon nes hadden gevolgd. Gevechtsvliegtuigen hebben Britsche ravitailleeringswegen gebombardeerd en brisant- en brandbommen laten vallen on het station van Mersah Matroe: tijdens luchtge vechten werden twee bommenwerpers en twee jagers van den vijand neergeschoten. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het- pensionneeren van Weygand is volgens dc in Berlijn gangbare meening een personeele maatregel van de Fransche regeering. Dienten gevolge bestaat er geen aanleiding hierover een standpunt te bepalen Men wijst er hier op, dat de nadere bijzonderheden en redenen voldoen de belicht zijn in de communiqué's van Vichy. Bovendien acht men het geenszins verrassend, dat een soldaat, die 75 jaar is en zijn land groote diensten heeft bewezen door jongere krachten wordt afgelost. De Engelschen hebben het ook doelmatig geacht den chef van den Biitschen generalen staf. Dill, die toch aan zienlijk jonger was dan Weygand. door een jon geren opvolger te vervangen. Men ziet er in Berlijn dus van af uit dezen maatregel van de Fransche regeering conclusies te trekken in zake mogelijke opvattingen van Vichy op het gebied van de buitenlandsche politiek. Toch ziet men hier geenszins het „bijzonder belangwekkend" genoemde feit over het hoofd, dat de regeering van de Vereenigde Staten het aftreden van Weygand gebruikt om zich op nieuw te mengen in zuiver Europeesche aange legenheden. Als zoodanig wordt in de Wilhelm - strasse het communiqué van het Amerikaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken be schouwd. dat na het aftreden van den verdien stelijken generaal, dat. naar beweerd wordt, een gevolg zou zjjn van Duitschen druk. de kwestie van de betrekkingen tusschen Amerika en Frankrijk aan een onderzoek onderworpen zul len worden, en dat men ook de zendingen van levesmiddelen naar Noord-Afrika en het onbe zette Frankrijk misschien zal moeten staken. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde De slag in de woestijn van Marmarica heeft zich gisteren verder ontwikkeld. De Italiaansche en Duitsche gepantserde groepen gingen, nadat zij tegen nieuwe aanvallen van den vijand hard- nekkigen tegenstand hadden geboden, tot tegen aanvallen over en sloegen de vijandelijke pantser - afdeelingen terug, waarbij talrijke pantserwagens vernietigd en gevangenen gemaakt werden. De luchtmacht der spilmogendheden had een actief aandeel in de gevechten. Aan het front van Tobroek heftig artillerie vuur van weerszijden. Britsche vliegtuigen heb ben Tripolis en Benghazi gebombardeerd zonder schade aan te richten. In de nabijheid van de kust der Syrthe werden drie Engelsche vlieg tuigen door den afweer neergeschoten, zij vielen in zee. Aan het front van Gondar strandden nieuwe krachtige aanvallen van den vijand, die met een steeds aanzienlijke overmacht aan strijdkrach ten en materiaal ondernomen werden, op den dapperen tegenstand van onze afdeelingen, die in herhaalde tegenaanvallen den vijand dwongen zich met zware verliezen terug te trekken. In den afgeloopon nacht hp'V^en Rr r - he vliegtuigen opnieuw Napels, Brindisi en Messina gebombardeerd. Woonhuizen werden getroffen. Te Brindisi werden zes menschen gedood en vijf gewond. Te Messina, waar de bevolking een voor beeldige rust en discipline in acht nam, werden 26 menschen gedood en 24 gev/ond. Te Napels geen verliezen. Door afweergeschut is een vijan delijk toestel neergeschoten, dat tusschen Pro- cida en Ischia brandend neerstortte. Onze vliegers hebben opnieuw militaire doelen gebombardeerd op Malta, waar groote branden uitbraken. In den vroegen ochtend van heden heeft een onzer j ach taf deelingen in scheervlucht een vliegveld op Malta aangevallen en vier op het veld staande vliegtuigen in brand geschoten. Een andere afdeeling heeft in een gevecht tegen kleine vijandelijke groepen drie HuiTicanes neer geschoten. Vertegenwoordigers van de buitenlandsche mannen en vrouwen, die vrijwillig in de Duit sche oorlogsindustrie werken, zijn gisteren in het Berlijnsche Sportpalast te zamen met de Duitsche arbeidskameraden bijeengekomen voor een door het Duitsche arbeidsfront geor ganiseerde groote betooging onder de leuze ..350 millioen menschen werken voor de overwinning" Nadat oberreichsleiter Mende en uitvoerig rapport had verstrekt over het werk en de ver zorging van de buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland, heeft de rijksorganisatieleider dr. Ley het woord gevoerd. Dr. Ley bedankte allereerst de arbeiders en arbeidsters voor het feit. dat zij in weerwil van alle leugens, die in het buitenland over het nieuwe Duitschland worden verspreid, gekomen zijn om mede te helpen en om zich daarenbo ven een eigen oordeel te vormen over den wa ren toestand. Wij zijn trotsch, zoo verklaarde dr. Ley, dat wij u het nieuwe Duitschland kunnen laten zien. Wij hebben het kapitalisme bij ons gebro ken, evenals het Joodsche kapitalisme van de verzadigden en de tragen, die den oorlog wilden en waartegen thans de voor haar eer, haar zelf standigheid en haar rechtvaardig aandeel aan de goederen der wereld strijdende naties van Europa eveneens ten strijde zijn getrokken. Zij stellen de eer boven het geld, den arbeid boven het kapitalisme, het menschelijk recht boven het goud. Voorts herinnerde dr. Ley er aan, dat aller eerst Duitschland en Italië elkaar in dezen ge- meenschappelijken strijd hadden gevonden en hoe daarna Spanje aan hun zijde kwam en ten slotte al de andere naties, zelfs diegenen, waar mede wij gisteren nog streden. Bijzondere waardeering verdient het feit, dat zich in de rijen dezer volken pok "actieve mede strijders bevinden tegen den wereldvijand, n.l. het bolsjewisme. Thans vertoont het bolsjewis me de laatste stuiptrekkingen en Moskou zal vallen, zoo zeide dr. Ley onder stormachtige bij valsbetuigingen Een nieuw Europa sluit zich aaneen, een Europa, dat weer strijdt voor de gemeenschap pelijke wortels van zijn eeuwenoude cultuur. Gij, arbeiders, zijt de baanbrekers voor dezen nieuwen tijd. (D.N.B.) Over het algemeen zijn de berichten over de Japansch-Amerikaansche besprekingen nog wei nig optimistisch. De New York Times meldt dat deze onder handelingen volgens het departement van bui tenlandsche zaken nog steeds van „inleidenden aard" zijn geweest. Huil heeft üen Japanners evenwel duidelijk gemaakt, dat op den grond slag van de verklaring van Tojo van Maandag geen regeling mogelijk is. Zoowel Roosevelt als Huil hebben betoogd, dat deze voorwaarden zelfs niet mogelijk zijn als basis voor de onderhan delingen. Het departement heeft voorts verklaard, dat alle onderhandelingen op wensch van Japan zijn geopend. De Vereenigde Staten zijn tot geenerlei compromis bereid, zelfs niet op minder belang rijke punten. Te Washington is men algemeen van mee ning, dat het departement waarschijnlijk een algemeene regeling in den Stillen Oceaan zal afwijzen, zoolang Japan niet bereid is met de spil te breken. De Washingtonsche correspondent van de Herald Tribune meldt, dat de omstandigheid, dat de besprekingen nog inleidend van aard worden genoemd, te Washington wordt opgevat als een aanwijzing, dat in het geheel geen of slechts geringe vorderingen zijn gemaakt. „De oorlog kan elk oogenblik in het Verre Oosten uitbreken", verklaarde de Nieuw-Zee- landsche premier Frazer „en Nieuw Zeeland moet paraat zijn". Frazer verklaarde verder, dat Nieuw Zeeland zich in een gunstige positie be- yindt-, zelfs als een vijandelijke blokkade tegen het land zou worden toegepast. (D.N.B.) BRITSCHE OFFICIEREN AGITEEREN IN SERVIË. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Bij den strijd tegen communistische benden in Servië zijn, naar het blad Obnova meldt, op twee gesneuvelde communisten papieren gevonden, waaruit bleek, dat deze beide oproerkraaiers Engelsche officie ren waren. Zij hieldep zich sinds de ineenstor ting van Zuid-Slavië in de bosschen verborgen. Het blad schrijft: men weet, dat er zich onder de communistische benden nog negen andere Engelsche staatsburgers bevinden, van wie en kelen soldaten zijn en anderen leden van de Intelligence Service. DE BEGRAFENIS VAN UDET. Hitler en Göring aanwezig. De staatsbegrafenis van het stoffelijk overschot van General Luftzeugmeister Genera 1-Oberst Udet is begewoond door den Führer,. Rijksmaar schalk Göring en talrijke andere vooraanstaande personen van het politieke leven en de weer macht. Bij de plechtigheid in de eerezaal van het ministerie van luchtvaart waren onder meer aanwezig generaal-veldmaarschalk Milch, de minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick. de minister van bewapening en munitie dr. Todt, de minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk. de minister van verkeer, dr. Dorp- Müller, de chefs van S.A. arbeidsdienst en Hitler- jeugd en de General-Bauinfepector prof. Speer. Rijksmaarschalk Göring wees in zijn rede op de groote ervaring en den moed van Udet. De Führer legde een krans op de baar en betuigde de moeder van den doode zijn persoonlijke deel neming en die van het Duitsche volk. Na de plechtigheid in de eerezaal werd de kist op een affuit naar het Invalidenfriedhof gebracht. Hier vond General-Oberst Udet zijn laatste rust plaats in de nabijheid van zijn kameraden uit den wereldoorlog en van den beroemden ge vechtsvlieger von Richthofen. (D.N.B.). Aanmelding en keuring. AANVANG VAN DEN DIENSTTIJD OP 15 DECEMBER A.S. Voor vrijwillige dienstneming bij den Neder - landschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jonge man, die aan de volgende voor waarden voldoet, kan zich naar de dichtstblj gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmel den bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis wor den vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen a. Nederlander zijn. b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn. c. Ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan! Zwolle, Blijmarkt 25, Maandag 24 November 1941. Leiden. Oude Vest 25, Maandag 24 November 1941 Rotterdam, Molenwaterweg 28 (achterzijde station D. P., kleuterschool Maandag en Dins dag 24 en 25 November 1941. Groningen, Violenstraat 2, Dinsdag 25 Nov. 1941. Haarlem, Gasthuisstraat 32, Dinsdag 25 Nov. 1941. Assen, Javastraat 7. Woensdag 26 Nov. 1941. Alkmaar, Doelenstraat 15. Woensdag 26 Nov. 1941. Dordrecht. Munt 9. Woensdag 26 Nov. 1941, Almelo. Oude Kloosterweg 1 (militiegebouw), Donderdag 27 November 1941. Bergen op Zoom, de Hojlandsche Tuin, Huy- r~-- bergschestraat 14, Donderdag 27 Nov. 1941. Amsterdam, Rokin 84 (meldingsbureau). Don derdag en Vrijdag 27 en 28 November 1941. Apeldoorn, Van der Heydenlaan 64. Vrijdag 28 November 1941. Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrijdag 28 Nov. 1941. Arnhem, Menthenstraat 12, Maandag 1 Dec. 1941. Tilburg, Langeschijfstraat 66, geb. publieke werken, Maandag 1 Dec. 1941. Den Haag, Huygenspark 23, Maandag en Dinsdag 1 en 2 Dcc. 1941. Nijmegen, Ridderstraat 4. Dinsdag 2 Dec. 1941 's-Hertogenbosch, stadhuis, ingang achter het stadhuis 3 2e etage, Dinsdag 2 Dec. 1941. Leeuwarden, school St. Anthonystraat 4, Woensdag 3 Dec. 1941. Utrecht, school Draaiweg 29 (Gouverneur - school), Woensdag 3 December 1941. Eindhoven, Kruisstraat 53, Parochiehuis, Woensdag 3 December 1941. Heerlen. Esschenerweg 25a, Centrale Werk plaats, Donderdag 4 December 1941. Gouna. Oosthaven 50, Gem. Consultstiegeb., Vrijdag 5 December 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 15 De cember 1941 opgeroepen om gedurende 5% maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5]-i maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschikt heid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. Opleiding tot kader. b. Vrijwillig nadienen gedurende nader te be palen tijd. c. Na eervol ontslag voorkeur bü arbeidsbe middeling in Nederland. Mussert over Nederland's taak. DE GEMEENSCHAPPELIJKE TOEKOMST VAN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. (Van onzen politieken medewerker). STRAKS zal de nieuwe wereld zich open baren in een samenwerking naar eigen aard, zeden en gewoonten, een samen werking dus tusschen alle Germaansche volkeren. In deze nieuwe wereld zullen de volkeren zich bewust moeten zijn van hun volksche waarden en tot taak hebben deze tot grooten bloei te brengen. Alleen een volk, dat deze waarden in acht neemt, heeft een gezonden bloei. Het zijn de geestelijke en volksche geaardheden, die deze volkeren in den grooten strijd handhaven. De erkenning van de lotsverbondenheid en een geestverwantschap met het Duitsche volk, zullen het mogelijk maken te arbeiden in het belang van de nieuwe periode, die voor de deur staat. Ir de kentering van d^ze tijden voltrekt zich een nieuwe binding in Europa. Van het tijd stip, dat ons land in de wenteling van dezen tijd werd opgenomen, bleek steeds duidelijker, dat die ommekeer van de grootste beteekenis is geweest, omdat het de mogelijkheid opende van een betere oriënteering, een heroriënteering van ons land, op Duitschland. In de toekomst zal steeds meer blijken, dat beide landen bijzonder op elkaar zijn aangewezen en de in de laatste jaren verflauwde, in vele gevallen verbroken, betrekkingen hecht en sterk moeten worden aangehaald. „Nederland dient er zich thans meer dan ooit van bewust te zijn, dat het een nieuwe, een groote taak te vervullen heeft in het nu geboren wordende nieuwe Europa. Maar het Ne derlandsche volk moet werkelijkheidszin hebben, en zich bewust gaan worden van den Germaan- schen levenswil, die moet opbloeien tot Neder landsche daadkracht, Het Nederlandsche volk moet in volledige gelljkgerechtigheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen, en het zal zijn eigen geluk en welstand bevorderen", zoo zeide de Rijkscommissaris eens in een zijner redevoeringen. Maar dr. Seyss Inquart voegde er direct aan toe, dat het zich dan moest losmaken van den binnengedrongen kapitalistischen, ten deele nihilistischen en bolsjewistischen, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang. Het aanvaarden van dezen stelregel zal het Nederlandsche volk thans, na de gebeurtenissen van de laatste maanden, gemakkelijker zijn, omdat het zich ervan bewust is. dat kapitalisme en bolsjewisme elkander aanvullen en eveneens noodig hebben. Immers bij het kapitalisme ma ken de economische krachten zich meester van de politieke macht, terwijl het bolsjewisme ge toond heeft, dat daar de politieke machten zich steeds op de economische kracht hebben ge worpen. De mensch werd daardoor een werk tuig en door de rationalistische instelling geheel vari zijn natuurlijke bindingen losgemaakt. De ordening van Europa zal zich voltrekken, maar dit zal geschieden „met eerbiediging van de banden, die de menschen binden, met erken ning van de waarde der persoonlijkheid, inge schakeld in het grootere geheel". NEDERLAND'S positie is door velen be licht. Steeds is daarbij naar voren ge bracht, dat het de wil van den Führer is, Nederland een gelijkberechtigde plaats te laten innemen in het toekomstige Europa, De Rijkscommissaris sprak onlangs in Keulen en accentueerde deze uitspraak nog eens extra. Van bijzondere beteekenis was zijn mededeeling over den wensch van Hitier om in Nederland en Noorwegenzoo snel mogelk normale toe standen te herstellen en ze er toe te brengen, dat zij krachtdadig, uit eigen gewonnen in zicht zouden meewerken aan den nieuwen op bouw van Europa. Natuurlijk zal Nederland bij deze ordening van Europa niet passief blijven. Een volk, dat zich bewust is van zijn taak, en dat is ons volk zal zijn lot in eigen hand nemen en medewerken aan dien grooten opbouw. Een samenwerking met het Duitsche volk en het deel hebben aan zijn strijd zal ook Nederland straks het recht geven tc deelen in die over winning. Dan zullen wij deelen als vrije men schen. als ..gelijkberechtigde kameraden", r.oemde de Rijkscommissaris het. Tusschen de Europeesche volkeren zal Neder land dan als vrij volk zijn plaats hebben ver kregen. Allen, die thans werken aan den op bouw van hun vaderland, zijn ervan door- Dit Nummer bevat DRIE Bladen drongen dat het Duitschland er om te doen is den volkeren hunne gelijkgerechtigheid te geven. Deze gedachte is een waarborg voor een gezonde ontwikkeling der volkeren. Ook Noorwegen zal zijn plaats in het nieuwe Europa verkrijgen. Daar voltrekt zich eveneens een inwendige opbouw. Daarnaast is het opmer kelijk hoe Zweden thans in den strijd tegen het bolsjewisme angstvallig „neutraal" blijft. Mussert zegt: „Zweden verzuimt zich een Ger- maansch volk te toonen, mede te lijden, mede te strijden, mede te overwinnen! Is het wonder, dat wij. die ons met Zweden zoo verbonden gevoelen, dit met droefenis aan zien? Waar ter wereld moeten die millioenen, die Zweden voor zijn weermacht uitgeeft, an ders voor dienen dan om de bolsjewieken te helpen verslaan en zich daardoor een plaats te veroveren in het nieuwe Europa?" Mussert vraagt terecht wat voor zin het heeft een volk te laten bloeden voor een weermacht, die niet gebruikt wordt op het eenige tijdstip waarop zij het volk kan dienen, waarop zij voor het volk een toekomst kan veroveren. „Welk een geestelijke bevrijding, welk een verheffing zou het voor het Zweedsche volk beteekenen om tegen den eeuwenouden vijand ten strijde te trekken om te zeggen: Ziet, wij hebben ons niet voor ni^ts groote offers ge troost." IN zy'n Amsterdamsche rede ging Mussert na der in op de huidige revolutie; hij onder scheidde daarin drie phasen, n.l. Europa vei lig. Europa voeden en Europa vormen. Deze drie begrippen geven duidelijk aan in welke stadia de ordening zich zal voltrekken. De strijd In het Oosten is militair reeds beslist, terwijl de laatste operaties te beschouwen zijn als een volkomen vernietiging van het bolsje wistische gevaar. Europa behoeft geen gevaar uit het Oosten meer te duchten. Inderdaad Europa is veilig gesteld. De instelling van het nieuwe Rijksministerie voor de bezette gebieden in het Oosten duidt erop, dat de bodem zal worden benut voor de geheele Europeesche volksgemeenschap en niet zooals onder het bolsjewistische regime, uitslui tend ten behoeve van enkele machten der duis ternis, die met onmenschelijke methoden een wereldrevolutie van knechtschap wilden forcee- ren. Na het veiligstellen krijgt Europa zijn voeding. Tenslotte komt de vorming tot een bond van Germaansche staten. Mussert wees op de noodzakelijkheid van een deelnemen in actieven zin aan dit groote ge beuren. Hij waarschuwde met de woorden: „In Berlijn vertrouwt men dat er een nationaal socialistisch Nederlandsch volk met een eigen staat zal ko men." Mussert noemde dit het grootste geschenk dat men ons volk kan geven, doch dat ons volk dit dankt aan de N.S.B. en de duizenden Neder landers, die aan het Oostfront met de Duitsche soldaten strijden. „De opbouw zal moeten ge schieden door de N.S.B." Mussert was zich be wust, dat de Beweging hiermede een zware en verantwoordelijke taak op haar schouders krijgt. Een staat moet uit een volk gebouwd worden. Het staatsabsolutisme verwierp hij en stelde daarvoor orde en ordening op allerlei gebied in de plaats. Een verdeeling van ons land in ge westen, streken, steden en dorpen zal met een eigen karakter geschieden, omdat leven en wer ken slechts in vrijheid mogelijk zijn. „Wij zullen regeeren niet over en ten koste van het volk, maar voor en ten bate van het volk", zeide de Leider der N.S.B. De NBB., die de draagster is van de nieuwe gedachte in ons land hetwelk nog niet zoo lang geleden officieel werd bekrachtigd stip pelde bij monde van haar Leider duidelijk de richting uit, welke ons volk te ga an* heeft en welke straks door de N.S.B. zal worden gekozen. In zijn rede op 27 Juni te Amsterdam zeide Mussert. tegen den Rijkscommissaris, dat er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die onwrikbaar vaststaat in haar overtuiging, het Nederlandsche volk steeds' meer probeert te winnen en in vertrouwen de noodzakelijke offers draagt. In naam van die steeds meer groeiende, steeds krachtiger kern van het Ne derlandsche volk zeide Mussert, dat het Duit sche volk „op ons kan rekenen als op zijn trouw- sten broeder". Moge inderdaad na een bangen, donkeren nacht weer een nieuwe dag gaan gloren en een eendrachtig volk zich zelf weer gevonden heb ben! H. A. G. I Naar wij vernemen bestaat er voor den mor- I genmiddag in de Stadsgehoorzaal te houden erwtehsoepmaaltijd ten bate van het Neder - landsche en Duitsche Winterhulpwerk zóó groo te belangstelling, dat alle beschikbare zeshon derd kaarten, welke recht geven op deelneming aan dien maaltijd reeds zijn uitverkocht. „DE LAKENHAL". In de plaats van mr. P. J. Idenburg, die heeft bedankt, is door den burgemeester benoemd tot lid van de commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" mr. H. F. A. Donders. EEN KWAJONGENSSTREEK. Gistermiddag omstreeks half twee geleidde de 75-jarige J. K. op den Maresingel eenige koeien. Kwajongens brachten door schreeuwen de die ren aan het schrikken, waardoor een der koeien op hol sloeg en den geleider meesleurde. Hier door kreeg de man verschillende verwondingen aan het hoofd, terwijl zijn linkerarm uit de kom schoot. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer van deze kwajongensstreek ter be handeling naar het Academisch Ziekenhuis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL? Nieuwe inschrijvingen. Th. W. van Niekerk en Zonen, Dorpsstraat B 37, Warmond. Bloembellenkweekery en -handel. Vennooten: Th. W. v. Niekerk, Th W. J. van Niekerk en G. F. van Niekerk. Warmond. W. v. d. Kooy, Marnixstraat 5. Voorschoten. C. den Duik Jasp.z. Zuidstraat 45, Katwijk a. Zee. Haring- en bokkinghandel. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: in verschezee- visch, garnalen, paling, mosselen en harlng-in- leggerij. N.V. „Padox", Veerpolder, Warmond. Hout bouw, houthandel en mach. timmerfabriek. Jaarstukken nedergelegd ingevolge art. 42 c Wetb. van Koophandel. N.V. Spaarbank van de Alphensche Bank, Schoolstraat 2, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe commissaris: F. J. E. van Lennep, Am sterdam. N.V. Schelpkalkbranderij v.h. J. W. Clant en Zoon, Gnephoek 50, Alphen a. d. Rijn. Uittredend commissaris: F. E. Müller, Den Dolder. Algemeene Verzekering Maatschappij „De Rijn streek" N.V., Hooftstraat 73, Alphen a. d. Rijn. Vestiging filiaal: Amsterdam, Heerengracht. 1 (fa. J. P. Daam) en Keizersgracht 273-283 (Bruns en Co). SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Hedenmorgen om halftien is uit het water van de Oranjegracht het lijk opgehaald van den 86-jarigen J. G., die vanmorgen om halfzes zijn woning had verlaten om tabak te gaan koopen. Geruimen tijd later zagen voorbijgangers het lijk van den ouden man drijvende, doch in plaats van direct hulp te bieden, wachtten zij de komst van de politie af, daar zij natuur lijk in dergelijke gevallen geheel ten onrechte in de veronderstelling verkeerden, dat zij het lichaam van het'slachtoffer niet mochten aan raken Gisteravond is de 47-jarige mej. C. S., wo nende in de Zeegersteeg. die met haar rijwiel aan de hand op het Rapenburg liep. in dc duis ternis te water geraakt. Onbekend gebleven voorbijgangers hebben haar met. behulp van een reddingshaak der Leidsche Reddingsbrigade, op Agentuur en commissie (tapljthandel). Afkom-j het droge getrokken, waarna zü huiswaarts'kon stig uit Rotterdam. j keeren.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1