Teo BINNENLAND Jot ziens Franziska" LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 18 November 194! KERK- EN SCHOOLNIEUWS OFFICIEEL! KENNISGEVING De Komedianten komen Intrede van den nieuwen Scheurpremie en gewassenkeuze commissaris van Utrecht Het Huurprijsbesluit op gescheurd grasland STADSNIEUWS Gemengd Nieuivs Polderstof bedekt Urk met een grijzen sluier AGENDA FEUILLETON REDE VAN DEN HEER ENGELBRECHT. Gistermiddag om drie uur heeft in de Sta tenzaal van het gouvernementsgebouw te Utrecht onder zeer groote belangstelling de in stallatie plaats gehad van den nieuwen com missaris in de provincie Utrecht, den heer W. B. Engelbrecht als opvolger van den vorigen commissaris ir. F. E. Miiller. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en zelfs moesten vele genoodigden zich met een staanplaats tevreden stellen. Het spreekgestoelte was rijk met bloemen versierd. Nadat aan de echtgenoote van den nieuwbe- noemden commissaris een bouquet rozen was aangeboden, werd de heer Engelbrecht binnen geleid door den waarnemend griffier mr. F. Kroon. Direct nadat de nieuwe commissaris zijn plaats had ingenomen, hield hij een rede, waaraan wij het volgende ontleenen. Het zal u allen vermoedelijk reeds bekend zijn, aldus spr., dat ik een loopbaan heb gevolgd, waardoor ik ons land in den vreemde heb kunnen dienen. In den buitenlandschen dienst had ik om. tot taak de behartiging van alle Nederlandsche be langen in de landen mijner vestiging, zoowel die van den staat als die van particulieren. Als commissaris zal ik andermaal te waken hebben voor de rijksbelangen, terwijl in het bijzonder het bestuur dezer provincie bij mij zal berusten. De uitvoering van mijn taak moet er op ge richt zijn leiding te geven om alle bronnen van energie, die in het volk en den bodem van dit gewest aanwezig zijn, aan te boren en tot krachtige ontplooiing te brengen. Bij ons ge meenschappelijk streven naar dat ideaal zullen wij moeten handelen overeenkomstig de natio- naal-socialistische beginselen, ten doel hebben de den oprechten wil tot samenwerking van al len ter bereiking van den bloei en de welvaart niet alleen van dit gewest, maar tevens van ons dierbaar vaderland. Te bevorderen, dat ons volk vrij en zelfbewust zijn intrede doet in het nieuwe Europa is de roeping der NSB en dat moet ook de roeping worden van het geheele Nederlandsche volk. Na het uitspreken van de rede, stelde de waarn. griffier mr. Kroon de burgemeesters uit de provincie Utrecht aan den nieuwen commis saris voor, waarna in de receptiezaal vanf Paus huize een drukbezochte receptie plaats vond. VERHOOGING VAN HUREN SLECHTS IN UITZONDERINGSGEVALLEN TOEGESTAAN. Eenigen tijd geleden is een officleele maatregel die in sommige gevallen verhooging van den huurprijs van woningen mogelijk zou maken, aangekondigd. Het Volk meldt thans, van be voegde zijde te hebben vernomen, dat een ver hooging van het algemeene huurpeil uitgesloten moet worden geacht. Het huurprijsbesluit van December 1240 be paalt. dat huren niet mogen worden verhoogd boven het peil van 9 Mei 1940, behoudens twee uitzonderingen. De eerste uitzondering heeft be trekking op een verbetering van de huizen. Wanneer de verhuurder dusdanige verbeterin gen of vernieuwingen aan het huis heeft aange bracht, dat de huurwaarde is gestegen, dan is hij gerechtigd per jaar 10 pet. van de betref fende kosten op de huur te leggen. De tweede uitzondering betreft het bestaan van een per soonlijke verhouding tusschen huurder en ver huurder Het komt nl. voor, dat bijv. de huis eigenaar aan een familielid een huis tegen ab normaal lagen prijs heeft verhuurd. Wanneer het familielid uit het huis trekt, dan mag de huiseigenaar het huis aan een nieuwen huurder verhuren tegen de normale huur, die voor een dergelijk pand op 9 Mei 1940 gold. Blijkens de voorgenomen aanvulling van het Huurprijsbesluit zal in bepaalde gevallen huur- verhooging mogelijk zijn. In dergelijke uitzon deringsgevallen kan een verzoek tot huurver- hooging worden ingediend. In het komende uit voeringsbesluit zullen hiervoor richtlijnen wor den aangegeven. Verder verneemt het blad, dat het hier gaat om huren, welke abnormaal laag zijn en niet vallen onder de bovengenoemde twee uitzonde ringsgevallen, welke het Huurprijsbesluit tot dusverre kent. Zoo komt het nogal eens voor, dat groote panden, die voorheen als woonhuis werden ge bruikt, tot kantoor worden omgebouwd en in gedeelten worden verhuurd. Hieraan zijn kosten verbonden. In dergelijke gevallen zal t.z.t. een verzoek kunnen worden ingediend tot huurver- hooging. GEWICHTEN VAN ZINK. In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart, waarbij wordt bepaald, dat tot een nader vast te stellen tijdstip de gewichten van 25, 20, 10, 5. 2 en 1 kilogram, 500, 200 en 100 gram in plaats van van geelkoper vervaardigd mogen zijn van zinklegeeringen van voldoende vast heid en hardheid. De aldus vervaardigde gewichten moeten ove rigens overeenstemmen met koperen gewichten van dezelfde zwaarte, behoudens dat de hoog te van den romp een andere afmeting mag hebben. Deze beschikking treedt heden in werking. NIEUWE DIRECTEUR VAN HET MARKT WEZEN TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam heeft be noemd tot directeur van het marktwezen, C. F. Sixma. hoofdambtenaar, tevens plaatsver vangend directeur bij genoemden dienst, welke benoeming wordt gerekend te zijn ingegaan op 1 September J.l. De rijkslandbouw consulent, ir. De Groot, schrift ons: In verband met de vele vragen, die worden gesteld over wat men wel mag doen en wat men niet kan doen om de scheurpremie te behouden, zij het volgende onder de aandacht gebracht. De scheurpremie wordt gegeven om de opper vlakte bouwland met bepaalde gewassen, die voor directe menschelijke voeding geschikt zijn of door een fabrieksmatige bewerking geschikt zijn te maken, uit te breiden. Dit zijn gewassen als tarwe, gerst, rogge, aardappelen suikerbieten koolzaad. De scheurpremie bedraagt f. 150 per hectare, terwijl nog een extratoeslag van f. 100 wordt gegeven, dus totaal f.250 per ha. indien op het gescheurde land koolzaad wordt verbouwd en geoogst, of indien en voorzoover op het bedrijf, waar gescheurd wordt, meer aardappelen wor den verbouwd dan in 1941. Aardappelen behoe ven dus niet op het gescheurde land te staan, maar mogen ook zooveel meer op het oude bouwland worden geteeld. Men is echter eenigszins beperkt, omdat de teelt van peulvruchten op gescheurd grasland verboden is, met dien verstande, dat erwten zijn toegelaten, als de oppervlakte erwten in het bedrijf niet grooter is dan in 1941. Bovendien mag de oppervlakte groenvoeder- gewassen niet grooter zijn dan in 1941dus de totale oppervlakte kunstweide, klaver, voeder bieten en dergelijke groenvoedergewassen. Deze mag men dus op het gescheurde grasland zetten, J als op het oude bouwland een gelijke opper vlakte minder met ruwvoeder wordt bezet. De oppervlakte grasland, kunstweide, klaver, voederbieten en andere groenvoedergewassen moet dus evenveel worden verminderd als de oppervlakte, waarvoor men vrijwillig heeft op gegeven voor 22 November 1941 en' voor premie in aanmerking wenscht te komen of waarvoor men bij eventueelen scheurplicht wordt aange slagen. We zullen dit nog met een paar voor beelden toelichten. Op een gemengd bedrijf was in 1941 20 ha. grasland en 10 ha. bouwland, waarvan 4 ha met kunstweide. klaver, en voederbieten. Met het grasland waren er dus 24 ha. ruwvoeder - gewassen. Heeft de gebruiker tijdig opgegeven, dat hij bereid was 4 ha. te scheuren, dan mag hij in 1942 20 ha. ruwvoedergewassen hebben, te weten 16 ha. grasland en 4 ha. groenvoederge wassen op het oude bouwland en het gescheurde grasland samen. Hij zou dus b.v. op het ge scheurde grasland 1 ha. voederbieten kunnen zaaien en toch voor 4 ha. premie krijgen, als hij de 20 ha. ruwvoeder maar niet overschrijdt. Dit geldt ook bij scheurplicht, alleen krijgt hij dan geen premie. Als men op een zuiver weldebedrijf 3 ha. vrij willig scheurt en opgeeft om voor premie in aanmerking te komen, mogen op deze 3 ha. geen ruwvoeders en dus ook geen voederbieten wor den verbouwd. Ook bij 3 ha. scheurplicht mogen er geen ruwvoeders op worden verbouwd. Het grasland echter, dat men meèr scheurt dan de vrijwillig opgegeven oppervlakte met premie of de opgelegde oppervlakte, mag vrij met voeder bieten worden geteeld. Is de scheurplicht 3 ha. en men scheurt 4 ha., dan mag dus 1 ha. met voederbieten worden bebouwd. Voorts zij er nog eens op gewezen, dat op het gescheurde grasland tuinbouwgewassen, waar voor teeltvergunning is verleend, mogen worden verbouwd. Grasland, gescheurd ten behoeve van volkstuinen, komt niet voor premie in aanmer king en telt niet mee bij scheurplicht. Voor het scheuren van grienden wordt geen premie gegeven en evenmin voor het gescheurde grasland, waarop griend wordt verbouwd. Boomgaarden, liggende in gras en bezet met oude appelboomen, welke worden gerooid, kun nen na scheuring in aanmerking komen voor de premie, indien ze daarna als bouwland of tuingrond worden geëxploiteerd. Magen die vragen - maar niets verdragen en het antwoord is: Brandend Maagzuur! Menschen die af en toe gekweld werden door ondragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten, kunnen iru met gerustheid alles eten. Het gebeurt nu maar al te vaak, dat juist menschen, die hard moeten werken, veel te verzetten hebben, bij het minste of geringste dat ze gebruiken, last van bran dend maagzuur hebben! Voor deze men schen is Rennie gemaakt. Voor hen is Rennie een kostelijk preparaat. Want met een Rennie na tafel gewoon ge smolten in den mond kunnen ze zonder bezwaar weer alles eten. Rennie neutrali seert brandend maagzuur en helpt de maag de spijsvertering bevorderen. Zoodoende draagt Rennie eigenlijk bij tot de in stand houding eener sterke constitutie, die een mensch in deze tijden meer dan ooit noodig heeft. Wacht er niet mee! Neem van nu af aan Rennie. Ge begint er eigenlijk een nieuw leven mee, want ge voelt U weer sterk en gezond en tegen alles bestand. Rennie is heel gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. Vraag Uw apo theker of drogist Rennie. Proefpakje 41 ct. Groot pak 1.27. - N.V. Rowntree, Am sterdam. „Adv." 5570 ER WORDT ONDER VALSCHE VLAG GEVAREN! Het is ons ter oore gekomen, dot sommige winkeliers, die van hun klanten leege TEO-jampotten ont vangen, deze zelf weer vullen met inferieure jam. Het zijn gelukkig slechts sporadi sche gevallen. Maar U kunt ons bij de opsporing helpen, door ons direct een briefje te schrijven, wan neer U een pot ÏEO-jam met min derwaardigen inhoud koopt. JAMS n v Tamin.au Eist i Over betuwe) DOOR EEN AUTO GEGREPEN. De 26-jarige verpleegster A. van Loon te Eindhoven, werd gistermiddag met haar rijwiel door een haar achteroprijdenden personenauto gegrepen. Zy werd tegen den grond geslingerd en met ingedrukte borstkas opgenomen. Een spoedig ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het Binnengasthuis noodzakelijk. Het slachtoffer is daar na aankomst overleden. EEN BOVENMAATSCHE BIET. Bij het bietenrooien op het land van den landbouwer C. de Engelse Dzn. te Fijnaart (N.-Br.i, werd o.m. een biet gewonnen, welke de kolossale lengte had van ruim een meter. DE ZOOVEELSTE PLAAG VOOR HET VOORMALIGE EILAND. Men schrijft van Urk aan „De Tijd": Och, wij waren op Urk heusch wel iets ge wend. Een door de natuur geharde eilandbe volking. altijd gewapend tegen de macht der elementen. In den guren herfst hooge waterstanden, la ter, bij fèl toenemenden Zuid-Westenwind, overstrooming. zoodat het water klotste tegen ae kleine, vierkante zijraampjes van de oude visschetehuisjes, en somtijds in het lagere ge deelte. werkelijk gevaar ontstond voor de be woners. Dan spraken dë ouderr en wijzen van zóó hoog en zóó laag. Plotseling luwde dan de wind, het weerglas rees, de gekken op de schoorsteenen wezen pal Oost, en binnen drie dagen reed de Urker jeugd schaatsen op het overstroomde land. Zie je, dat kó,n. Waar even tevoren de vlokken zeeschuim je om de ooren spatten, verschenen nu de beruchte „ijsduinen". Dan lag Urk in den onbarmhartigen greep van den winter, volgden de bloedige Noordpoolrei zen met een verkleumde ijsvletbemanning, om het volkomen isolement eenigszins te breken. Gebrek aan melk. gist, zout. brandstof en le vensmiddelen, dat alles is den Urker niet vreemd. Nieuw werd de plaag der IJsselmeermuggen, waardoor de Urker vocabulaire werd uitgebreid met het woord: Cyrönoomus. Daar deze echter ten goede kwamen aan de vurig begeerde aal, zweeg en duldde Urk deze nieuwe penitentie. Toen volgden de spinnen, rijkelijk verwenscht en niet minder verschrikkelijk. Tot slot, zoo dachten wij de algeheele vervuiling van het IJselmeerwater, waardoor het oude pootjesba- den onmogelijk werd ep de kusten er walgelijk uitzagen. Aan al deze overlast kwam tezijnertijd wel weer een einde. Nu echter openbaart zich, als gevolg van de poldering, weer iets nieuws! Urk is op het oogenblik geheel als met een grijzen sluier bedekt. De daken, de huizen, de straten, alles ziet zilvergrijs, en men waant zich aan den rand der Sahara. Zand, zou men den ken? Helaas, was het maar zand, doch deze kleiachtige substantie, uitermate fijn en kleve rig, is veel erger dan zand. BEZOEKER NAM f.625 MEE. Een rijwielhersteller, wonende in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, kreeg Zondag een kennis op bezoek Alle: verliep zeer genoe- gelijk, doch nadat de visite vertrokken was, miste de fietsenman niet alleen zijn bezoeker, doch ook f. 625, welk bedrag zich vóór dien had bevonden in zijn portefeuille, die in de këu- ken lag. Hoewel het weinig vriendelijk is, een gast als dief te beschouwen zag de gedupeerde geen an dere oplossing voor de raadselachtige verdwij ning en dus stelde hij de politie daarvan op de hoogte. De bezoeker, een 18-jarige loopknecht, werd daarop in zijn woning aan de Marnixstraat aangehouden en hoewel de jongeman aanvan kelijk ontkende, iets van den diefstal te weten, viel hij spoedig door de mand. Het gestolen geld had hij intusschen reeds aan een vriend ter be waring gegeven, die, wegens heling, eveneens gearresteerd werd. KLEINZOON REDT ZIJN GROOTMOEDER. Zondagavond is een invaliden-wagentje, waar in een 83-jarige dame gezeten was, in het wa ter van de Vliet gereden. Op het hulpgeroep sprong haar kleinzoon zonder zich een oogen blik te bedenken en met gevaar van eigen le ven. gekleed te water en mocht het genoegen smaken zijn grootmoeder te grijpen en boven water te houden. Door omstanders werden bel den er uit gehaald. Hulde voor den moedigen redder. BLOEMIST-WINKELIERSVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Gisteren vergaderde bovengenoemde vereeni- ging in 't Schuttershof. Na opening door den voorzitter en het voor lezen der notulen, volgden de ingekomen stuk ken. Hierbij werd o.m. medegedeeld, dat weer twee winkeliers zijn toegetreden tot de veree- nlging. Ook was er een schrijven van het Kringbestuur over het toetreden van alle leden tot den Kring van Bloemist-winkeliers en de Bloemen Expresse, hetgeen inmiddels een feit is geworden. Na eenlge mededeelingen omtrent stappen, welke werden ondernomen in zake de brand stoffen-distributie en overtreding van de Vesti gingswet volgde een korte pauze. Hierna werd het woord gevoerd door den heer v. d. Berg over het onderwerp „Zondagssluiting". Spreker, een der veteranen in het vak, gaf, beginnende bij het tydstip van zijn intrede in het vak, een per soonlijke beschouwing over dit onderwerp. Na een aangename discussie werd deze vr{j goed bezochte vergadering door den voorzitter ge sloten. LEIDsbüE REDDINGSBRIGADE. Voor het gisteren in „De Overdekte" gehou den examen door den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen slaagden de navolgende bri gade-leden: Voor diploma A: de dames mevr. Bijkerk, De Dekker, Heykoop, De Jong, van der Kaay, Linschoten, Plug, Prins, Vallentgoed en mej, A. v. d. Broek, M. A. Segaar, A Schouten en de heeren: W. F. v. d. Bom, A. Eikelenboom, B. H. Eikelenboom, G. G. van Elburg, A. P. Hey koop, L Plug, J. Verhoog en J. H. de Vink. Voor het Voorbereidend Diploma slaagden de dames mej, C. Tegelaar, N, de Vries en A. Wan- ninckhof. ACADEMISCHE EXAMENS. Gisteren werd vermeld, dat was geslaagd voor het candidaatsexamen geschiedenis: de heer A. Visser te Den Haag; dit moest echter zijn G. J. Visser te Oegstgeest. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Aromati sche Rhodaanverbindingen", de heer Th. Brou wer geboren te Moerkapelle en wonende te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: „Granville Stanley Hall als psycholoog en paedagoog", de heer H. A. Boeser, geboren te Amsterdam en wonende te Vierlingsbeek. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Nederlandsche taal- en letterkunde: mej, A. C. M. Scherft(Den Haag)voor het doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde: mej. J. H. Hylkema (Den Haag); voor het candi daatsexamen Chineesch-Japansche taal- en let terkunde: de heeren S. den Boeft (Den Haag) en H. Bos (Oegstgeest); voor het doctoraal examen Slavische taal- en letterkunde: mej. W. Huisman -(Wassenaar)voor het candidaats examen wis- en natuurkunde: letter F: de heer C. A. de Bock (Den Haag)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde: hoofdvak na tuurkunde: de heer R. C. Boon (Den Haag); voor het candidaatsexamen theologie: mej. M. M. van Soeren Amsterdam) en de heer H. de Noo (VeLsen); voor het doctoraal examen theo logie: de heer A. C. J. van der Poel (Den Haag); voor het taalkundig doctoraal examen Indologie: de heeren L. J. Hermans (Oegst geest) en C. A. O. van Nieuwenhuyze (Leiden); voor het doctoraal examen rechten: de heeren R. F. Brouwer (Amsterdam) en J. L. Heldring (idem); voor het candidaatsexamen rechten: de heeren R. W. van Dam (Hillegom) en W. B. Plantenga (Den Haag); vo:r het doctoraal examen geschiedenis: de heer T. H. Milo (Al phen aan den Rijn) (cum laude). GOUDEN DOCTORAAT PROF. DR. EERDMANS. Donderdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat prof. dr. B. D. Eerdmans, oud-hoog- leeraar te dezer stede en wonende alhier, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. DE TENTOONSTELING VAN DEN ARBEIDSDIENST. Bijna 6000 bezoekers. De gecombineerde tentoonstelling van den Nederlandschen en Duitschen Arbeidsdienst in hotel „Den Burcht" welke gisteravond is geslo ten, is in totaal door 5849 personen bezocht, daarbij de leerlingen der diverse scholen niet meegerekend. HEDEN. Jeruel: Bijbellezing t« 7.30 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. 7.80 uur njn. Woensdag. Hooigracht 3: Verkooping Eén kwartiertjeebond 10 uur voorm. 5 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods te 3.30 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Nov. 20 uur tot Zaterdag 22 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drlesum, Mare HO. Tel. 20406, de Zulder Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Voorm. Wilhelminapark 8, Tel. 26274. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.). (Een film vol geest en charme) 5564 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. Niepoth, Korevaar- straat 9, Lelden, exp. en handel in vaste goede ren en bouwmaterialen, nieuw en gebruikt. Eigenaar: H Niepoth, Lelden. Wijziging: Reederij Gebr. Harland, Maresingel 11, Leiden, passagiersstoombootdienst, verhuur- inrichting van deze booten (met buffetten). Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: huren en ver huren van gewone schepen en schuiten, koopen en verkoopen van schepen en schuiten. Ten nadeele van den heer P. G. V. In de Bakker Korf f straat zijn uit een weiland nabij het Zwarte Pad drie bokken ontvreemd. Bij de politie is een vierwielige sleepers- wagen te bevragen, welke onbeheerd op de Oude Varkensmarkt was achtergelaten. Gistermorgen is de 33-jarige H. M. W., werkzaam in het bedrijf der Sted. Lichtfabrieken met zijn rechterhand bekneld geraakt tusschen een ijzeren bint en een pijpleiding, waardoor dit lichaamsdeel werd verwond. De Eerste Hulp dienst vervoerde den man ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. - Mej. A. Laman alhier slaagde te Amster dam voor het examen apothekers-assistente. Voor het te 'sGravenhage gehouden exa men „Burgerlijke Stand" slaagde onze stadge noot de heer J. Moeliker. Dinsdag a.s. herdenkt de heer J. H. Min- derman, conducteur bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij Den HaagWassenaarLeiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar, bij genoemde Maatschappij in dienst trad. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 19 NOVEMBER. Sassenhclm Pinkstergemeente: Nam. 7.30 uu* de heer M. Vetter van Haarlem. Xoordwtyk aan Zee Geref. Bond: (Voorm. Jullanaweg 27)Nam. 7.30 uur, ds. Remme van Amsterdam. Waddinxveen Zuidkade 18: Nam. 7 uur. ds. de Rover van Vlaardlngen, NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Maasdam-Clllaarshoek, cand. W. Nijenhuls, thans hulpprediker te Eindhoven. Bedankt. Voor 's-Grevelduln-Capelle, ds. R. de Bruin te Waspik Voor Oud-AJlblas (toez.) ds. J. W. van der Linden te Kootwijk. GEREF. EERKEN. Beroepen. Te Schevenlngen (vyfde predikante plaats), ds. H. Holtrop te Beverwijk. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Amsterdam-Oost (vacature prof. G. Wisse) ds. N de Jong te 's-Gravenhage en ds. W. Kremer te Leeuwarden. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen. Te Alkmaar, ds. K. J. F. Jeuning te Woerden. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meene kennis, dat op Woensdag 26 November a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13A, ge legenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden medegebracht. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeente-Secretaris. 5603 VAN STRYEN. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling vaD Max van Straten). Copyright LP C (G L Welsz). A'dam.) (11 Toch ging zy den volgenden middag naar Lucca. Daar men in het villadorp Viareggio slechts het allernoodlgste kon krijgen, moest men af en toe in het stadje boodschappen doen Maar Raffaela haalde ditmaal niet haar kleine Lancia uit de garage. Dat ging niet goed meer. sinds zij zich tegenover Daldini als kinder meisje had ultgegven. Ze ging dus met de tram. Voor Balbibi's ristoranta op de piazza van Lucca stond een bank. Op deze bank zaten twee oude menschen: slgnora Babetta Leopardi en haar echtgenoot Francesco, die door directeur Campagna als „diepe bas" voorgesteld was. Ba betta had bij de stagione slechte de functie van souffleuse. In haar jeugd was zij „tragedienne" geweest. Men kan niet eens zeggen, dat de be trekking van souffleuse bij de stagione Cam pagna van groote beteekenis was, wan de direc teur stond op volledige beheersching van de par tijen, en van zichzelf zelde hij, dat hij de eerste tenorpartijen al in de wieg gezongen had. Het reportoire van de groep was niet groot, de paar opera's liepen gesmeerd, bovendien was het ge zelschap zeer conservatief bijeengehouden, zoo dat er bijna nooit veranderingen waren in de leden. Campagna nam liever genoegen met de veroudering van zijn menschen, dan dat hij andere aannam. Neen. de betrekking van souf fleuse bij de stagione Campana was een sinecu re. genadebrood voor de voormalige „tragedien ne" die reeds Campagna's vader waardevolle diensten bewezen had. Op deze eene mee-eter meer mocht niet gekeken worden. Daarnaast in een ruw getimmerde cassa, zat de directrice. Ze had de biljetten voor dezen avond opgestapeld naast zich liggen en de bijna volledige intactheid van de drie stapeltjes in verschillende kleuren en dus ook verschillende prijsklassen verraadde helaas een zeer ge- l ringen voorverkoop. Voor vanavond stond Verdi's ..Bal Masqué" op het programma, met den di recteur als Riccardo, zijn succesrijkste party, naar het met de hand geschreven aanplakbiljet aan de cassa verkondigde. Tegelijkertijd echter vermeldde het aanplakbiljet echter ook de di rectrice zelf als Ulrica in de mezzo-party, wel ker beste vertolkster van Italië zy zou zijn. Voorloopig wachtte de beste Itallaansche Ulrica op een biljettenkoopend publiek. Maar dit pu bliek slenterde over de piazza van Lucca en scheen zich over alles meer te interesseeren dan voor het „Bal Marqué" van hedenavond. De oude Leopardi evenwel, al lang te oud om te veel over aardsche goederen na te denken, en Babetta, ook niet meer ver van deze grens verwyderd, bekommerden zich zeer weinig om de drie zorgvuldige stapeltjes kaarten in de cas sa. De zon verwarmde, de cigarillo smaakte, en het beetje leven was schoon. Babetta hield teeder de hand van haar Fran cesco vast en zei met een wijzen glimlach: „Heer ïyk zonnetje „Ja, heeriyk zonnetje, Babetta," antwoordde de grysaard. En na een poosje voegde hy er plichtmatig aan toe- „Maar niet goed voor het theaterbezoek." „Geeft niets, Francesco, als de zon maar schijnt." Hun blikken vonden elkaar in innige over gave. Want ofschoon het echtpaar Leopardi zyn gouden huwelijksfeest reeds achter zich had zij vierden het overigens in iedere plaats op nieuw. hetgeen steeds een paar verkochte bil jetten meer en enkele bescheiden geschenken opleverde was hun wederzydsche liefde nog frisch als op den eersten dag. Babetta zuchtte plotseling: ,3al Masqué! Als ik er aan denk wat een hemelsche Riccardo jy was!" „En jy een verrukkeiyke Amelia!" zei de oude Leopardi nog inniger, terwyi hy Babetta's hand drukte. Dagelijks, zoodra het stuk voor den avond aangekondigd was, verdiepten zij zich in hun wederzydsche vervlogen prestaties. Want Francesco Leopardi was niet altyd een diepe bas geweest. Neen. In den bloei van zyn leven had hy tenor gezongen. Later, na de zestig, gleed hy af naar de bariton, tot hy na de ze ventig een bas werd. Het spreekt vanzelf dat van een tenor, zelfs in gevorderde jare, geen onberispeiyke bas kan groeien Maar Leopardi bedwong de natuur met kunstige grondtonen, die hy uit het strottenhoofd haalde. Balbinl, de dikke waard, kwam een oogenblik naar buiten. Directrice Campagna begroette hem onderdanig Met haar altijd treurige en huileri ge stem zei ze: Vlogen wy vanavond de eer van uw bezoek hebben, signore Balbini?" „Wat ik?" De waard werd tamelijk grof. „Bent u gek? Ik ga toch naar geen theater." „Jammer," zei signora Campagna weemoedig. „Bal Masqué Een heerlyke opera, van den mis schien ook u bekenden componist Verdi. En myn man, de directeur, zingt daarin zyn beste party." Ze sprak steeds vol achting over den man, die niet alleen haar echtgenoot, maar in zekeren zin ook haar chef was. En de steeds weerkee- rende benaming. Myn man, de directeur, moest niet alleen haar vertrouwdheid met Campagna, maar tegeiykertyd haar respect voor den leider van de stagione uitdrukken. Balbini schudde het hoofd. „Uw theater inte resseert my niet." „Ik heb een plaats op de eerste ry voor u ge reserveerd," probeerde zy nog eens. „Verkoopt u die maar." „Ja, als ik maar wat verkocht," kwam haar wanhoop los. „Lucca is een miserabel oord, sig- nor Balbini." „Dat heb ik u dadeiyk gezegd," antwoordde hy onverstoorbaar. „In Lucca heeft nog geen stagione ooit wat bereikt. Daarvoor hebben we hier te goeden wijn." „En de sprekende film", jammerde de direc trice. „Ja, dat ook" nog." Balbini verdween weer mopperend. Op dat oogenblik kwam Riccardo vermoeid en stoffig voor het ristorante. Signora Campag na stak haar hoofd uit de cassa en vroeg: „Al les uitgedeeld. B^ldini?" „Alles," antwoordde de jonge man en ging op de bank naast de beide oudjes zitten. „Waarom komt dan niemand kaartjes koo pen?" jammerde de directrice. „Dat weet ik niet, ik heb mijn plicht gedaan." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). 2—x

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2