Duitsche vorderingen op de Krim Bijeenkomst van het Studentenfront 82ste Jaargang MAANDAG 17 NOVEMBER 1941 No. 25045 Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: Victorie Düitschland wint voor Europa op alle fronten J Verliezen der Sovjetvloot Uitvaart van generaal Huntziger in Vichy Italiaansche Weermachtsberichten Verspreide berichten 17.45 uur 9.06 uur J Met Düitschland tegen het kapitalisme Prof. van Genechten over de Leidsche Universiteit Nog dit jaar een volksche academie? LEIDSCH Directeur: J. w. Henny Telet, Directie en Administratie 25041 (2 l\]nen) DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorsfc. Lelden Pl.verv K Been Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel in een extra-bericht mede: De Duitsche marine heeft een nieuw groot succes verworven. Duikbooten heb ben in het Westen van de Middelland sche Zee een formatie Britsche oorlogs schepen aangevallen. Daarbij brachten twee duikbooten onder leiding van de luitenants-kapitein Reschke en Guggen- berger het vliegtuigmoederschip Ark Royal tot zinken en werd het slagschip Malaya zoo zwaar beschadigd, dat het de haven van Gibraltar moest worden binnengesleept. Andere Britsche eenhe den kregen torpedotreffers. Het vlieg tuigmoederschip Ark Royal was reeds op 26 September 1939 bij een luchtaanval zwaar beschadigd. Na hersteld te zijn was het echter weer in dienst gesteld. De Britsche admiraliteit heeft dit ver lies toegegeven. Het Duitsche weermachtsbericht van dien dag voegde hier aan toe: In de Krim hebben de aanvallen der Duitsche troepen op Sebastopol en Kertsj on danks taaien tegenstand van den vijand verder terrein gewonnen. In den mid densector vap het Oostelijk front zijn krachtige, dóór infanterie en tanks in gezette tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. De sovjets verloren hierbij 44 tanks. Zware batterijen van het le ger hebben met succes voor den oorlog belangrijke installaties van Leningrad bestreden. Sterke formaties gevechtsvliegtuigenen duikbbmmenwérpers hebben bolsjewis tische veldversterkingen, troepenconcen traties. spoorwegen en vliegtuigsteun punten in het gebied ten zuiden van Moskou en ten Oosten van het Ladoga- meer aangevallen. De vijand heeft zware verliezen geleden aan menschen, zware wapens en rollend materiaal. Andere succesvolle luchtaanvallen wa ren gericht op installaties van den Moer- manskspoorweg. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen nacht gebombar deerd. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1500 b.r.t. vernietigd. In Noord-Afrika hebben Duitsche ja gers vier vijandelijke vliegtuigen van een sterke formatie Britsche jagers vernield. In den tijd van 5 tot 11 November heeft het Britsche luchtwapen 119 vlieg tuigen verloren. In dienzelfden tijd zijn in den strijd tegen Groot Brittannië zes eigen vliegen verloren gegaan. En Zondag: Bij den aanval op Sebastopol hebben Duitsche troepen een ,zeer versterkt en taai verdedigd fort genomen. De lucht macht steunde de operaties bij Sebasto pol en Kertsj door aanvallen op verster kingen. schepen en Slavenwerken. Een bolsjewistische kanonneerboot en twee troepentransportschepen werden door bommen getroffen. Bij Tichwin werden alleen door twee compagnieën pioniers 113 stellingen ge nomen. In de wateren om Engeland heeft de luchtmacht bij de Faroer en ten Oosten van Peterhead twee vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton tot zinken gebracht en twee anderè groote schepen zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben overdag bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op een hoogoven bij Middles- borough. In- den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gedaan op havenwerken aan de Oost- en Zuidwestkust van En geland. Bij een nachtelijk gevecht tus- sche patrouille-strijdkrachten en Brit sche motortorpedobooten in Het Kanaal is een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht. Waarschijnlijk is nog een tweede ondergegaan. De Duitsche strijdkrachten leden geen verliezen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen met succes kazemat- stellingen bij Tobroek en een Britsch vliegveld in de oase Dzjaraboeb bebom- bardeerd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht zonder succes aanvallen gedaan op het kustgebied van Noordwest-Dultschland. Een Britsche bommenwerper werd neergeschoten. In de laatste weken heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw groote successen behaald in den strijd tegen de Sovjet macht. Van 1 October tot 8 November verloren de bolsjewisten in totaal 2174 vliegtuigen, waarvan 1293 bij luchtge vechten en 412 door afweergeschut. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijk front 183 Duitsche vliegtuigen ver loren. De Duitsche pers hecht groote waarde aan den slag, de Engelsche vloot in de Middelland- sche Zee toegebracht, juist, waar van Engelsche zijde was beweerd, dat de vloot daar heer en meester was In de beschrijving van den Britschen berich tendienst over den ondergang van het vlieg tuigmoederschip „Ark Royal" wordt o.a. mede gedeeld, dat de kapitein, hoogere officieren en het machinekamerpersoneel aan boord van het getorpedeerde schip waren gebleven en twaalf uur lang getracht hebben het vaartuig nog naar Gibraltar te brengen. Op 14 November tegen halfvijf in den ochtend, werd het den comman dant echter duidelijk, dat het schip niet meer te redden viel. Hij gaf daarom bevel het schip te verlaten. Twee uur later verdween de „Ark Royal" in de golven. Een officier van den torpedobootjager, die zich tot 't laatste oogen- blik in de nabijheid van het schip ophield, meldde, dat de „Ark Royal" kort voor haar ondergang een slagzijde van 33 graden over stuurboord vertoonde. Op het oogenblik, dat het schip door de tor pedo getroffen werd, sidderde het geheele vaar tuig minutenlang. Aan stuurboordzijde gaapte een reusachtig lek en de zee was tot ver in den omtrek bedekt met stookolie. De leden der be- manneng, die deels behoeftig gekjeed en deels ongekleed waren, konden ten gevolge van de groote slagzijde geen gebruik meer maken van de reddingbooten en moesten zich langs tou-' wen aan dek van een torpedojager laten zak ken. Naar uit Gibraltar vernomen wordt, werd hét Britsche slagschip „Malaya" door een tor pedo getroffen, toen het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" reeds zinkende was. Het slagschip werd beschermd door een aantal torpedoboot- jagers en be wakings vaar tuigen, die voortdurend dieptebommen uitwierpen. Dit kon den Duit- schen duikbooten echter niet beletten een aan val te ondernemen. Door de torpedo zijn de schroeven en een schroefas van de „Malaya" vernield. De meeste watervliegtuigen, die zich aan boord van de „Ark Royal" bevonden, zijn, naar Stefani meldt, mèt het schip gezonken. Eenigc toestellen, die op het bovendek stonden, konden gered worden. Alle andere vliegtuigen bevonden zich beneden het dek. Daar het schip onmiddel lijk na de torpedeering slagzij maakte, werkten de kranen niet meer. In den tijd van 22 Juni tot op Zaterdag is de Duitsche luchtmacht er in geslaagd in totaal 135 Sovjet transport- en koopvaardijschepen van te zaïnen 383.650 b.r.t. tot zinken te bren gen en 131 transport- en koopvaardijschepen te beschadigen. Daarvan werden in de Oostzee 71 transport en koopvaardijschepen van te zamen 156.650 b-r.t. tot zinken gebracht en 67 dergelyk* schepen beschadigd. In de Zwarte Zee waren de aantallen der tot zinken gebrachte en be schadigde transport- en koopvaardijschepen respectievelijk 58 en 64 De tot zinken gebrachte tonnage bedroeg daar 227.000 b.r.t Ook" de Sovjetvloot leed zware schade. 52 Vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht en 57 beschadigd. In de Oostzee gingen door Duitsche bommenwerpers twee kruisers, negen torpedojagers, vijf patrouillevaartuigen, negen mijnvegers, een kustwachtschip en negen andere oorlogsvaartuigen verloren. Een slag schip, drie zware kruisers, drie krursers, een hulpkruiser, 18 torpedojagers, een kanonneer boot. twee mijnvegers een flottilleleider en vijf andere oorlogsvaartuigen liepen schade op. In de Zwarte Zee bracht de -Duitsche lucht macht. de volgende schepen tot zinken: een slagschip, twee kruisers, zes torpedojagers, twee duikbooten, twee kanonneerbooten, een lucht- afweerschip, een patrouillevaartuig, een motor torpedoboot en een bewakingsvaartuig. Schade werd daar toegebracht aan een zwaren kruiser, zes kruisers, een torpedojager, twee torpedo booten. een kanonneerboot, een patrouille vaartuig en tien andere oorlogsvaartuigen. In aanwezigheid van maarschalk Pétain, de Fransche regeering, een Duitsche en een Ita- liaansche delegatie, het geheele corps diploma tique en de hoogste vertegenwoordigers van de Fransche weermacht, heeft Zaterdag in Vichy de staatsbegrafenis plaats gehad van den verongelukten minister van Oorlog, generaal Huntziger, en zijn zes, tegelijk met hem om het leven gekomen, medewerkers. In de "St. Louis Kerk stonden de zeven lijk kisten, bedekt met de driekleur, waarnaast Fransche soldaten de eerewacht hadden be trokken. De kardinaal-aartsbisschop Gerlier be groette Pétain aan het voorportaal der kerk. Na afloop van den kerkdienst, droegen soldaten van leger en marine de lijkkisten onder klok gelui naar buiten, waar zij tusschen twee eere tribunes werden opgesteld. De plaatsvervangen de minister-president, admiraal Darlan, hield een korte rede, waarin hij generaal Huntziger een groot soldaat en voortreffelijke leidersper soonlijkheid noemde. Hij herinnerde o.a. nog aan de rol. die generaal Huntziger in het bij zonder had gespeeld bij de onderhandelingen voor den wapenstilstand. Vervolgens vond een parade plaats en werden de lijkkisten op affui ten geplaatst. Tevens werd een boodschap van Pétain aan het volk voorgelezen, waarin de verrichtingen van generaal Huntziger en de met hem om het leven gekomenen naar voren werden gehracht. Onder groote belangstelling van bevolking en autoriteiten is in de Notre Dame te Parijs een rouwdienst voor generaal Huntziger en zijn te gelijk met hem verongelukte medewerkers ge houden. Maarschalk Pétain werd vertegenwoor digd door den buitengewoon gedelegeerde der Fransche regeering in het bezette gebied, am bassadeur De Brinon, generaal Bridoux, den Duitschen militairen bevelhebber in Frankrijk Von Stülpnagel en gezant Schleier namens am bassadeur Abetz. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs. Suhard. celebreerde de mis, te za men met kardinaal Baudrillart, den rector van het Katholiek instituut en de twee bisschop pen van Parijs. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Bij luchtaanvallen van den vijand op Catania, Acireale en Brindisi zijn brisant- en brandbom men neergeworpen. Eenige woonhuizen werden beschadigd. In Catania zijn 17 dooden en 12 ge wonden, in Acireale 12 dooden en 8 gewonden gevallen. De bevolking heeft zich voorbeeldig gehouden. In Noord-Afrika aan de landfronten niets nieuws. In Oost-Afrika duren in het gevechtsgebied om Gondar de gevechten voort, die gekenmerkt worden door bijzondere felheid, overeenkomstig de aanvallen, die de vijand sedert verscheidene dagen met steeds sterkere strijdkrachten uit voert. Onze troepen verweren zich taai en voe ren vastberaden tegenaanvallen uit. Bij aanvallen van Duitsche vliegtuigen op ver sterkte stellingen van Tobroek en Installaties in het gebied van Mersa Matroe zijn de doelen effectief getroffen. Het aantal der door Duit sche jagers bij den luchtstrjjd aan het front van Solloem. waarvan in het weermachtsbericht van fisteren melding is gemaakt, neergeschoten vlieg- uigen is van twee op vier gestegen. Het Britsche luchtwapen heeft bommen ge worpen op Derna en Baroe. Eenige schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevol king. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze torpedovliegtuigen onder bevel van den eersten luitenant vlieger Camillo Barioglo een groot koopvaardijschip getorpedeerd en het zwaar be schadigd. Het schip is, naar later kon worden geconstateerd, ondergegaan. En Zondag: De verliezen te Acireale op Sicilië, ten gevolge van den Britschen luchtaanval in den nacht van 14 op 15 November geleden, zijn gestegen tot 21 dooden en 29 gewonden. De uit drie on derofficieren bestaande bemanning van een vij andelijk vliegtuig, dat was neergeschoten en in zee gevallen, is aan de kust gevangen genomen. Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie. De vijand deed lucht aanvallen op Benghasi en Derna. Er is eenige schade aangericht, terwijl onder de Arabische bevolking é£n persoon gedood en eenige perso nen gewoha werden. In Oost-Afrika zijn heftige vijandelijke aan vallen op onze vooruitgeschoven stellingen bij Gondar afgeslagen. Honderden dooden bleven voor de hardnekkig verdedigde stellingen liggen. Ook bij aanvallen van onze detachementen zijn den vijand ernstige verliezen toegebracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche bommen werpers bij een aanval op het vliegveld bij Dzja raboeb drie op het veld staande meermotorige vliegtuigen vernield. Jagers schoten bij luchtge vechten vier vijandelijke toestellen neer. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. In het Oostelijke deel der Middellandsche Zee hebben Italiaansche vliegtuigen, die op gewa pende verkenning waren, twee vijandelijke koop vaardijschepen tot zinken gebracht. In het cen trale bekken hebben onze jagers by hun pa- trouilledienst twee vliegtuigen van het type Wellington neergehaald. In het Westen der Mid dellandsche Zee heeft een torpedo-vliegtuig on der bevel van Ardino Buri een geladen vyande- ïyk stoomschip van 10.000 ton tot zinken ge bracht VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË. Het referendum over het opbouw-programma van maarschalk Antonescu in Roemenië heeft na zeven dagen een voorloopig eindresultaat opgeleverd van 3.391.160 „Ja"-stemmen en slechts 65 „Neen"-stemmen. (D.N3.) LITWINOF IN BAKOE. Volgens Reuter is officieel in Londen bekend gemaakt, dat het vliegtuig van Litwinof, Stein- hardt en Manckton op 13 November in Bakoe is aangekomen. (D.NJB.) LEVENSLANG VOOR BONNEN- VERVALSCHING. Voor de eerste maal sinds de uitvaardiging van de verscherpte strafbepalingen tegen ver- valschers van distributiekaarten in Frankrijk heeft de Fransche rechter zich beziggehouden met een zaak op dit terrein: een bende had in de omgeving van Marseille groote hoeveelheden distributiebonnen in omloop gebracht. Het eind van dit proces, dat te Lyon werd gevoerd, was. dat twee beklaagden veroordeeld werden tot levenslangen dwangarbeid, twee andere tot tien jaar en nog één tot vyf jaar dwangarbeid, en een zesde tot vyf jaar gevangenisstraf. (D.NJB.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 6.33 uur en gaat onder te 17.18 uur. JOODSCHE MUZIEK IN ROEMENIË VERBODEN. De Roemeensche propaganda-minister heeft de intrekking gelast van alle nog in den handel zijnde gramofoonplaten met joodsche of door joden uitgevoerde muziek. (D.N.B.) DE MACHT VAN HET GOEDE. HeerschappU van den geldzak, d&t Is kapita lisme. De geldzak heeft geen geweten, kapi talisme is de ondergang van den mensch als redeiyk wezen. Het maakt van den rijke een aandeelhou der; wat gaat hem het lot van den werknemer aan? Hij kent den arbeider niet eens van de zaak, die gedreven wordt door en met zyn geld. De eenige band tusschen hem en zyn bezitloozcn medemensch is het geld en het geld heeft geen geweten. Alleen het voordeel beslist. De aandeelhouder wint. Het kapitalisme maakt van den arbeider anoniem materiaal. Niet de mensch die pro duceert, interesseert den aandeelhouder, maar het product, dat winst belooft. Om de winst is het te doen, om het dividend dat opgedre ven moet worden. Want het kapitaal be- heerscht den arbeid en het geld heeft geen geweten. Zoo wordt de kleine man beroofd van zyn zedeiyke waarde, en de eeriyke wer ker wordt een stuk machine, grondstof, ma teriaal. waarvan de kosten gedrukt moeten worden om zoo goedkoop mogeiyk te ver kregen, wat zoo duur mogeiyk verkocht wordt. Want het kapitalisme beheerscht het zaken leven, het gouden kalf is de afgod der eeuwen, en de kleine arbeider is maar een mensch. Wie kykt er naar hem om? Zoo is het kapitalisme de ondergang van den mensch als zedebjk wezen of hy nu werk gever of werknemer, bezitter of bezitlooze is. En het internationaal kapitalisme is de on dergang van het zedelijk wezen der volkeren. Als de winst maar biyft, dan mag een Volk vergaan. Het kapitaal heeft geen geweten, de Mammon is de groote vyand van de heilige Scheppingsorde. Daarom staater geschreven: „Gy kunt niet God dienen en den Mammon." De vrienden van den Mammon vinden het niet prettig, als dat maar zoo hardop gezegd wordt. Hun belangen staan op het spel en daarom moeten zy wel haten, wie de macht van hun goud belaagt. Vandaar hun haat tegen het socialistische Düitschland, dat het waagt den Mammon te onttroonen en den arbeider de eervolle plaats te geven die hem toekomt. Het _nationaal-socialisme, dat uit naastenliefde geboren Is en de gezonde natio nale waarden erkent en eert, zal de verderfe- ïyke heerschappy van het kapitalisme te niet doen. Kleine man. werknemer, gy hebt uw belang begrepen. Dultschlands zaak is uw zaak, de stryd van den Führer Is uw stryd. Laat u niet door duistere dreigementen of tooverformules van deze eenvoudige waarheid afbrengen. Het gaat om uw waarde als zedeiyk wezen, het gaat om de eer van den arbeid. En gy, bezitters, kapitalisten, zoolang gy vrienden van den Mammon zyt, is uw haat het natuuriyk gevolg van uw vrees. Maar er zyn onder u idealisten, wier geweten luider spreekt dan de beursbengel. Zy zyn eenvou dig kameraad geworden. Hun getal is nog klein, maar wie weet! Niets is zoo machtig als de macht van het goede. Dr. J. SMIT. Zaterdag kwamen in de groote zaal van het NVV-gebouw aan de Oude Gracht te Utrecht de nationaal-socialistische studenten byeen ter gelegenheid van den eersten landdag van het studentenfront. De zaal was geheel bezet toen de leider der NSB omstreeks 3 uur arriveerde. Tevoren was door de studenten een marsch door de stad gehouden. OPENINGSREDE. Er gaapt een klove tusschen volk en stu dent, tusschen den arbeider van hoofd en hand, aldus de heer F Houdyk, leider van het Stu dentenfonds in zyn openingsrede. Deze tegen stellingen worden niet uit den weg geruimd in huiskamer, studeervertrek, college- of confe rentiezaal, maar daar, waar arbeiders van vuist en geest, waar de Nederlandsche Jeugd in alle schakeeringen een gemeenschapJpeiyk ideaal bouwt. Dus, aldus spr., in de W.A., in den Natio- nalen Jeugdstorm, in de SB., in de weermacht en in den Arbeidsdienst. Spr. hoopt, dat de al- gemeene arbeidsdienst, in het byzonder voor de studeerende jeugd, niet lang meer op zich zal laten wachten en dat men, althans den eerste jaarsstudenten. deze openluchtschool niet zal onthouden. Vervolgens wees spreker er op, dat ook de nationaal-socialistische studenten het thans niet gemakkeiyk hebben en hy herdacht de ka meraden, die aan het Oostfront niet alleen voor him ideaal leven, maar er ook voor sterven. Het zangkoor herdacht de gesneuvelden met een lied, terwyl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven en den groet brachten. Zyn rede vervolgend, sprak de heer Houdyk uitvoerig over het studentenleven. Het is niet onze bedoeling, zoo zeide hy, om alles, wat de oude studentenvereenigingen aan tradities en mores bezaten, af te breken Het waardevolle zullen wy overnemen. Gepoogd zal worden, de roeisport voor de studentenwereld te behouden en daarnaast zullen andere takken van sport niet worden verwaarloosd. Ook zullen de studen ten moeten leeren marcheeren in groepsverband. Heftig critiseerde spr. de houding der hooglee raren en studenten, die meenen door hun sa- boteerende campagne dien nieuwen geest te kunnen tegenhouden. REDE VAN GENECHTEN. Het hoofd van het opvoedersgilde, prof. dr. R. van Genechten, sprak vervolgens over „Een jong Nederland in een jong Europa". Spreker leidde zyn betoog in met de vraag: „Wat houdt het jonge Europa, het Nederland van vandaag bezig, nu de overheersching van den geest van het individualisme verdwenen is?" Het is. zoo vervolgde spreker, de gedachte aan een volk. omdat men eerst dan schijnt te besef fen, dat het volk als persoonlykheid grooter is dan den mensch. In het begrip volk onderschei den wy vier groote waarden, n.l. bloed, bodem, taal en geschiedenis. Omdat men sinds de komst van het nationaal socialisme deze werkelykheid eerst recht heeft ontdekt, daarom is Europa, en dus ook Neder land bezig zich te verjongen. Het is daarby noodzakeiyk, dat men het volk moet begrypen als de aaneenschakeling van de elkaar opvolgen de geslachten Hoe was het nu in den voorbyen tyd gesteld met de cultuur van ons volk? Wist byv. de kunst in het humanistisch Nederland ons volk in zyn geheel nog te boeien? Neen, die kunst verloor zich geheel in beschouwen. De dichtkunst was een zaak der djchters, terwyi de schilderkunst een zaak der schilders was geworden.. Het peil van de Nederlandsche wetenschap stond lang niet meer op dien hoogen trap, waarop zy eens stond. De eene professor sprak den anderen te gen, doch het ergste was, dat de studeerende jeugd geen richtsnoer meer had en zelf maar moest uitzoeken waarheen zy wilde. De hooge- scholen waren fabrieken voor het behalen van diploma's, terwijl zy behoorden te zijn: werk plaatsen voor de vorming van de zich steeds vernieuwende Nederlandsche cultuur. De academie in Leiden heeft haar onder gang te wyten aan haar eigen negativisme. Thans verspreiden de Leidsche studenten zich over de nog overgebleven hoogescho- len, de Leidsche professoren dwalen door de Leidsche straten als verstarde oude man nen. Onder hen zyn' er, die niets anders weten te doen, dan geheime pamfletten te schrijven en deiyjelyke smeerpypery. Deze laatsten hebben den zin van respect voor de wetenschap verloren. By tientallen sleepten de Leidsche hoogleeraren in de laatste maanden de studenten, die niet, of nauwe lijks bekwaam waren een examen af te leg- ren, er door heen. Dit product van examen-fokkery is een vetenschappelyk schandaal geworden, zoo riep spr. uit. Wij, nationaal-socialisten, zul len deze afgestudeerden niet op het Neder landsche volk loslaten. Daarvoor hebben wij ons volk te lief (applaus). Leiden was de academie van de verpoli tiekte wetenschap en al is dit nest thans bezig uit te branden, er bestaat goede hoop, aldus spreker, dat uit de asch nog dit jaar een nieuwe Phoenix zal herryzen. Leiden zal dan zyn de politieke academie, welke zich geheel en al in dienst stelt van het volk. De nieuwe student zal zyn de soldaat van de toekomst, alle studenten zullen worden op genomen in den nieuwen geest, zoowel de hoog leeraar als de student zal de lichamelyke opvoe ding hebben te beoefenen, want volksch willen wy optreden in deze nieuwe academie voor het jonge Nederland en het jonge Europa, (Lang durig applaus)Zacht is ons gemoed, maar hard onze mond, dat zal een ieder ondervinden, die niet van goeden wil is. Vervolgens kwam prof. Van Genechten te spreken over de rechtszaak in Rotterdam, waar de officier van justitie aldaar in de bekende zaak tegen de Woerdensche vroedvrouw voor den vrederechter zelde in stryd met zyn ge weten te komen, indien hy tegen deze ver dacht, alhoewel zy schandelijke woor den gebezigd had, gevangenisstraf zou eischen. En dat op het motief, dat een besloten gezel schap van 4 personen niet openbaar genoemd mag v/orden. Er kan, aldus spr., in deze zaak slechts sprake zyn van een juridisch meeningsverschll. Doch ook hier is, evenals dit aan de hoogeschool te Leiden het geval was, de politiek misbruikt. In werkelijkheid maakte deze officier van justitie politieke propaganda. Het is hem. aldus spr„ slecht bekomen. Spr. behandelde vervolgens de vraag hoe Nederland zich gedragen heeft van 1648 af tot op heden. Al kon men in de achter ons liggende eeuwen aan den Nederlandschen staat als zoo danig vaak twijfelen, aan het Nederlandsche als volk zeker niet. En dat is belangryk, want de staat is een tijdeiyk omhulsel en het volk een eeuwig levend wezen. Het Nederlandsche volk heeft na 1648 datgene gedaan, wat men van een volk verwachten mag. Ja, ondanks vaak zeer ongunstige omstandigheden, want ten eerste heeft het Nederlandsche volk zich nooit schuldig gemaakt aan onderling gekibbel tus schen de Germaansche volken, ten tweede heeft het Nederlandsche volk alléén den strijd ge voerd om de vryheid van de zee, ten derde heeft het aan de wereld een heerschende groep verschaft, terwyi het verder eigen aard en een voud heeft bewaard. Ten slotte heeft dit volk ondanks de duizenden binnenstroomende Joden, zich steeds weten te zuiveren van de joodsche straathonden. Een zoo'n goed volk verdient, ondanks zyn misstap van de laatste Jaren. In het nieuwe Europa een plaats. Voor Nederland ls in de toekomst dan ook. dank zy Mussert, een schoone toekomst weggelegd De tyd, dat de kapitalisti sche binnenlandsche driehoek, Amsterdam- Utrecht-Den Haag. al te zeer zyn stempel drukte op het geheele Nederlandsche volk. Is voorbij. Begrypt, nationaal-socialistische studenten, dat voor den lOden Mei de leidende groepen van ons volk vervreemd waren. En het volk zoekt thans naar nieuwe leiders Wy hebben in den strijd om ons volk sterke, harde karakters noodig en wy moeten straks op u. jongeren, een beroep kunnen doen. Stel daarop uw leven In op dat van het. volk. Schroom niet uw gevoe lens te vertrouwen, betracht de levensvreugden, geloof In u zelf en wees bovenal in dit leven moedig en trouw Applaus). TOESPRAKEN DOOR VAN GEELKERKEN EN MUSSERT. Na de pauze sprak de heer C. van Geelkerken, die er o.m. op wees. dat de strydgeest van den enkeling van veel belang ls. Dat de "nationaal- socialistische student het moeliyk heeft, ls goed. want het zal hem sterken in den strijd. Met een krachtige opwekking om pal te biyven staan en overal waar mén komt karakter te tccr.en. ein digde spr. zijn korte rede. Aan het slot van den landdag sprak ir. A. A. Mussert. In het kort schetste spr. welke plaats Nederland in het nieuwe Europa zal gaan in nemen. Een plaats aldus sor., zoo hecht veran kerd. dat het bestaan vin ons land voor hon derden iaren verzekerd i* Aan den hierop volgenden gemeenschappeüj- ken maaltyd werd door meer "dan 400 personen deelgenomen. De landdag werd besloten met een kameraadschapsavond.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1