LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 13 November 1941 Uit de vervalschingswerkplaats van den Jood Roosevelt" KERK- EN SCHOOLNIEUWS kltN/T IN IITÏIREN De Staat helpt jonge componisten SPORT RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW Beschuldigingen van „Der Angriff" Met Duitschland tegen het bolsjewisme AGENDA Winterhulp Nederland Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk UITBREIDING VAN HET AANTAL „STUDIE-CONCERTEN." Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede Het initiatief door ..Maneto" (Manifestatie Nederlandsche Toonkunstenaars) genomen, waarbij jonge componisten in de gelegenheid werden gesteld hun beste werken, die nog nim mer een uitvoering hadden beleefd, in besloten kring te hooren uitvoeren, heeft in de practyk niet tot die resultaten geleid, welke in overeen stemming waren met de loffelijke bedoeling van de onderneming. Allereerst kan worden gezegd, dat het aantal van deze „studieconcerten" véél te gering is ge weest om aan de practische eischen te voldoen en voorts heeft de tot nu toe gevolgde methode haar principieele bezwaren. Voor zoover zij er op was gericht de vakkennis van den aanko menden componist met betrekking tot de colo- ristische klankmogelijkheden te perfectionneeren en juist te oriënteeren, was de geheele opzet doeltreffend en prijzenswaardig. Het argument voor de toepassing van de tot heden gevolgde methode werd gevonden door het compositorische orkestreeren voor te stellen als" een kunstzinnige worsteling met de materie, terwijl het in feite ging om een onvoldoende technische beheersching. Wat in wezen nog leergang was, kon zoo den schijn wekken, van een louter opdoen van ervaring en het zou diegenen als kunstenaar kunnen exalteeren. die eigenlijk nog leerling zyn. Onder zulke omstandigheden was het ondoel matig en tot op zekere hoogte onverantwoord den componist, wiens werk op een „studie-con cert" werd uitgevoerd, na afloop weer aan zich zelf over te laten. Want de hem, tijdens repetitie of concert, door den dirigent verstrekte sum miere toelichtingen, waren uiteraard onvol doende om hem over, zich eventueel bij de uit voering openbarende, doode plinten in zijn par tituur heen te helpen. Dusdanige overwegingen hebben ertoe geleid, dat de Afd. Muziek van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zich thans voor stelt de taak van „Maneto" in deze aangelegen heid voorloopig over te nemen en op een gewij zigde basis tot uitvoering te brengen, totdat de vakgroep componisten haar taak in het Muziek gilde van de Nederlandsche Cultuurkamer io. ter hand kan nemen. Een der eerste verbeteringen zal zijn het aantal orkesten, dat voor deze „studie-con certen" met voorafgaande repetitie ter be schikking van den jongen componist zal staan, uit te breiden, opdat niet slechts verschillende composities aan bod zullen kunnen komen, maar ook met verschillende bezettingseischen en verdere bijzondere omstandigheden rekening zal kunnen wor den gehouden, de tweede vernieuwing zal gelegen zijn in het feit, dat een commissie van erkende vakmusici den componist, wiens werk tot de uitvoering van een „studie-con cert" wordt toegelaten, hem ook daarna met raad en daad bijstaat, door het verstrekken van adviezen en faciliteiten op muziek- aesthetisch, paedagogisch en propagandis tisch, c.q. commercieel terrein. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten stelt zich ook voor dusdanige „Studie concerten" op het gebied van de kamermuziek zoo spoedig mogelijk te organiseeren. REDERIJKERSTOONEEL. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Ter kennis van de besturen van rederijkers- (dilettanten) vereenigingen wordt gebracht, dat het ongewenscht is zich schriftelijk of telefo nisch in verbinding te stellen met de afdeeling Theater en Dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende ver gunningen voor tooneel- en cabaretavonden e d. VOETBAL. Afdeeling Leiden van den N.V.B. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG EN ZONDAG. Zntcrriagc oinpet 11 ie le klasse- ARC 2Noordwljk 2, 4 uur. v.d. Lelie; Quick Boys 2Koudekerk 1, 4 uur. Ju; Ter Leede 1Rljnsb Boys 1. 3% uur. v d. Nat. 2e klasse A Koudekerk 2GWS 1. 4 uur, Boom, Lelden 2RCL 2. 3*4 uur, v. Tuyl; Rljnsb. Boys 2Quick Boys 3, 4 uur, Speel. 2e klasse B.: Quick Boys 4ARC 3, 4 uur. Spaanderman. GWS 2Noordwljk 4. 3*4 uur. van Egmond; AlphlaASV 1, 4 uur. Ramkema. 3e klasse: MSV 2Rljnsb. Boys 2. 4 uur. de Bruljn: RCL 3GWS 3. 4 uur. Blankwaardt; CNV 2Lelden 3, 4 uur, v d Velden; ASV 2 Ter Leede 3. 4 uur. Arends. Adsplranten: RouwkoopTer Leede. 3*4 uur. Kluivers; Rljnsb. BoysRCL. 2% uur, Neuteboom: AlphlaKoudekerk, 2V2 uur, Hogenes Zondagcompetltle: le klasse: UVS 4ASC 3. 12 uur (gr. bijter rein). de Boer; LDWS 2—LFC 3. 11 uur, Metsch; Leldsche Boys 1Sportman 1. 2 uur, v. d. Spek: Lugd. 3Alphen 3. 11 >,4 uur (le terrein), Ver woerd. 2e klasse A.: Sportman 2Roodenburg 2. 2 uur, van Oosten. UVS 5ASC 4. 10 uur (gr. bljter- reln), Teske, AOV 1Alphen 4. 2 uur. Stavleu; Rouwkoop 2UVO 1, 11 y2 uur, de la Rle, 2e klasse B.: Roodenburg 3ASC 5, 2 uur, Verruyt; AZL 1LFC 4. 12 uur, Hoogervorst; Be- resteljn 1LDWS 3, 2 uur, v. Tongeren. 3e klasse A,: LFC 5Sportman 3, 10 uur, Riet kerken. UVO 2UVS 6. 2 uur, de Vogel. 3e klasse B.: ASC 7Lugd. 6. 12 uur (2e ter rein), v. d. Water; Morschkw. 2AZL 2. 11 uur. v. d. Pompe; Roodenburg 5Leldsche Boys 2, 12 uur, v. Leeuwen. 4e klasse A.: LFC 6Alphla 3, 12 uur, Franse; Lugd. 7ASC 8, 10 uur (2e terrein) Fillppo; AZL 3Sportman 4. 10 uur, Platteel: TONA 3 Roodenburg 6. 11 uur, Ellng. 4e klasse B Alphen 5ZLC 4. 1*4 uur (bijter rein), v. d. Tuin; AOV 3Roodenburg 7, 11 uur, Hlllebrand; UVO 3Lugd. 8. 11 uur. v. Duuren. Juniores: RoodenburgASC (B». 2 uur (b(j- terrein). Beurze; AlphenUVS (A), 1114 uur. (bijterrein), Dlseraad. Alsplranten A UVS (a)Roodenburg (b), 12 uur (kl. bijterrein), van Beelen. Adsplranten B SportmanAOV (b). 12 uur, Beumer; Roodenburg (d)UVS b12 uur (blj- terreln), v. Goozen; UVS (c)LFC. 10 uur (kl. bijterrein), v. d. Pot. R.K. Elftallen: le klasse; Meerburg 1Nlc. Boys 1, 2% uur. Meyer; Foreholte 1Lelmulden 1, 2 uur, v. d. Meijden; DOCOS 1—"UDO 1. 2 uur, Turk; DOSR 1 Alph. Boys 1, 2 uur, Angevaare. 2e klasse VCH 1WSB 2, 2*4 uur, Hoogduin; DOCOS 2Alph. Boys 2. 12 uur, V. d Klauw; KRV 1Teijllngen 2, 2\'2 uur, Nleuwenhuls. 3e klasse A.: DOSR 4DOSR 3, 12 uur; Lel mulden 2VVLV 2. 2 uur. Bouwmeester; Meer burg 3DOCOS 3. 12>4 uur, Wesselman 3e klasse B VVLV 3—DOCOS 5. 12 uur, Cas- pers; WSB 4Foreholte 2, 2*4 uur, v. Loon; KRV 2—DOCOS 4, 12 «4 uur. de Groot; UVO 2— WSB 3, 2*4 uur, v. d. Werf. Juniores A.: WSBUDO (A), i uur, v. Loon; DOCOS—VVLV, 3 3/4 uur. v. GUlswyk. Juniores B.: UDO (B)Foreholte. 1 uur, v. d. Werf; Alph. BoysTellingen (B), 2 3/4 uur. Akerboom; DOSRNlc Boys. 3 3/4 uur. v. Ruiten. Adsplranten A.: ForeholteWSB (a). 12 uur, v. d. MelJ. Adsplranten B.: TeijllngenUDO, 12V4 uur, WLVMeerburg 3 3/4 uur, v. d. Lans Bedoelde vergunningen dienen minstens acht weken te voren te worden aangevraagd bij de ge meentelijke autoriteiten (burgemeester of po litie der betreffende gemeente) onder overleg ging van een exemplaar van den tekst van hét op te voeren tooneelstuk, cabaret, revue, enz. Gewezen wordt op tijdige aanvrage, ten einde doorzending zonder vertraging van het tooneel stuk enz door de politie aan de afdeeling Theater en Dans van het -departement var. Volksvoorlichting en Kunsten te kunnen ver zekeren. Briefwisseling met de vereenigingen hierom trent kan alleen door bemiddeling van de ge meentelijke overheid plaats vinden. TWEE DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Drie maanden hechtenis tegen chauffeur geëischt. Twee slachtoffers waren gevallen toen in den ochtend van 22 October de chauffeur M. L uit Alphen met een door hem bestuurden vracht auto het fietspad opreed, dat langs den weg van Alphen naar Leiden loopt. Het was in een bocht van den weg bij Hazerswoude. dat het ongeval plaats vond. Het was dien ochtend sterk mistig, en daardoor had L. niet gezien, dat hij van den weg raakte en het fietspad op reed. "Daar werd de wielrijder Arentse op slag gedood, terwijl een andere wielrijder na enkele dagen overleed. Omdat niet vaststond, dat dit slachtoffer als direct gevolg der aanrijding was overleden, werd aan L. ten laste gelegd dood door schuld en veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. De rechtbank had L. veroordeeld tot f40 boete subs 40 dagen hechtenis, van welk vonnis waarbij uiteraard een civiele actie een be langrijke rol zal spelen verdachte in hooger beroep kwam bij het Hof. Nadat de zaak eerder was uitgesteld, werden gistermiddag enkele getuigen nog gehoord op verzoek van den verdediger, o.w enkele des kundigen. Deze verklaarden, dat ter plaatse van het ongeval een parkeergelegenheid is gemaakt, die bij mistig weer door de witte paaltjes, auto bestuurders op een dwaalspoor brengt, zoodat zij op het rijwielpad komen. De proc.-generaal vond de opgelegde straf veel te laag en hij vorderde thans drie maan den hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak. Arrest over 14 dagen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Een deel van fnljn witte knollen ls volgroeid, een deel nog niet. Kan lk de eerste rooien en de andere nog wat laten staan? Kun nen knollen tegen nachtvorst9 H. B. te O. Antwoord De \olgroelde knollen kunt u oogsten en de kleine doet u goed nog wat te laten staan Dit gewas ls bestand tegen nachtvorsten, maar bij flinke vorst gaat het spoedig verloren. In het laatste geval gaat de groei er ook uit, zoodat u goed doet het gewas dan klein te oog sten Veel hangt hier van het weer af. Vraag Heb bij het telen van kool veel last van knolvoet Hoe ln deze te handelen? J. B. te L. Antwoord Strooi na het verwijderen van de kool op de 10 vlerk meter grond 25 30 kilo ge- bluschte kalk. Werk dit in den grond. Teel dan ln de eerste drie Jaar geen kool op hetzelfde ter rein. ook geen rapen, knollen, radijs, rammenas of andere krulsbloemigen. Dit ls de beste manier van de kwaal vprlost te worden Vraag Verdient het aanbeveling op een land. waarop dit Jaar rogge werd geteeld, aardappelen en groenten te kweeken? J. B. te L. Antwoord Dat kan zeer goed Deze opvolging ls zeer geschikt. Vraag Kan dikke koemest gebruikt als mest voor deze gewassen? Welke maand ls het beste geschikt en hoeveel per R.R. (RIJnlandsche Roe)? J. B. te L. Antwoord Dikke "koemest ls zeer geschikt voor dit doel. U mest ln de maand Maart, wanneer U met spitten kunt beginnen. Twee kruiwagens per vlerk. R. Roe ls een goede bemesting. Vraag Heb winterwortelen op tijd en niet te dik gezaaid. Resultaat ls lang lof en dunne wortels Wat is hiervan oorzaak? J. B. te L. Antwoord Vermoedelijk bevat de grond te veel stikstof en te weinig kali Geef op dit land zoo mogelijk *4 kilo patentkall als extra gift by een gewone bemesting. Vraag Heb eenige éénrulters bemachtigd. Hoe daarmee te werken? J. B. te L, Antwoord Hiervan maakt u ln Febr./Maart enkele bakken met de helling naar het Zuiden. Aan den Noordkant gebruikt u een plank en aan den onderkant een balk. De eerste wordt met paal tjes vastgezet. De einden dienen met een plank afgesloten. Om het geheel te verstevigen maakt u aan den buitenkant een walletje. In deze bak kunt u kropsla, spinazie, radijs enz. vervroegen Ook kunt U er bloemkool ln planten. Let op ons schrijven ln dien tijd Vraag Hoe kan lk winterharde groene kool bewaren? C. A. V te L. Antwoord U doet goed deze kool nu binnen te halen. Hang ze op, nadat eerst de losse buiten bladeren zijn weggenomen. U dient de kool zoo veel mogelijk vorstvrij te houden Bij sterk vrie zend weer kunt u ze dicht bijeen leggen, en. zoo noodlg. met papier, zakken of ruigte dekken. Vragen oP Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Het Berlijnsche blad „Der Angriff", is in zijn nummer van gisteren begonnen met de publi catie van -een reeks artikelen, welke tot op schrift draagt: „Uit de vervalschingswerkplaats van den Jood Roosevelt". Het onderhavige artikel houdt zich in het bijzonder bezig met de vruchten, welke het dol- larimperialisme in Zuid-Amerika afwerpt. Het blad schrijft: In de vervalschingswerkplaats van den Jood Roosevelt zit blijkbaar sinds jaar en dag hetzelfde creatuur, dat door den jodenkliek rondom den president gemainteneerd wordt. Bij zijn opdrachten tot ophitsing der Zuid- Amerikaansche staten tegen alles wat Duitsch is, werkt deze man steeds met dezelfde truc: hij produceert landkaarten van Zuid-Amerika aan den loopenden band, doch ook geografische documenten over nieuwe grensafbakeningen met voorstellen tot verdeeling van Zuid-Amerika, nu eens in drie. dan in meer staten, maar altijd zoo dat de staat op welks gebied de landkaart of de documenten dan bij een „Duitschen agent" gevonden worden, er daarbij bijzonder slecht afkomt. De Noord-Amerikaansche gehei me dienst heeft handen vol werk. om deze do cumenten en landkaarten tijdens huiszoekingen bij Duitsch-sprekende burgers in Zuid-Amerika binnen te smokkelen of bij het leggen van be slag op koerierszakken van Duitsche diplomaten te „ontdekken". De truc is niet nieuw. De Ame rikanen hebben haar afgekeken van den Brit- schen „secret service", en de afdeeling Zuid- Amerika der vijfde colonne van Roosevelt heeft zich daarop gespecialiseerd. Roosevelt slaat blijkbaar in zijn echt Jood- sche aanmatiging de intelligentie van de Zuid- Amerikanen niet zoo hoog aan. dat hij zich moeite zou geven om daarin eenige afwisseling te brengen. Toen de truc nog eenigszins de bekoorlijkheid van het nieuwe had, zag zij er ongeveer zoo uit: kort na de ineenstorting van Tsjecho-Slowakije publiceerde het Argentjjnsche blad Noticias Graficas (het was op 30 Maart 1939) een in middels onder den naam „Patagonisch docu ment" internationaal beroemd geworden docu ment. Het was een typeerend joodsch stukje maatwerk van Roosevelt en bevatte precies dat gene. wat men den Zuid-Amerikanen wilde wijsmaken: dat namelijk de Duitsche diploma ten in samenwerking met Duitsche partij-in stanties een verovering van deelen van Zuid- Amerika voorbereidden. Het document droeg als kop het teeken „Deutsche Botschaft" en was gericht aan het koloniaal-politieke bureau van de N.S.D.A.P. Het noemde Patagonië een nie mandsland en zeide onomwonden: „wy kun nen het annexeeren". Het stuk bevatte als on derteekenaars de namen van het lid der am bassade, Schubert en van den plaatsvervangen- den „Landesgruppenleiter" Mueller. Men vatte deze aangelegenheid in Argentinië werkelijk ernstig op en Mueller werd om dezen onzin ge arresteerd. totdat op 26 Juni 1939 het onder zoek tegen hem moest worden gestaakt, aan gezien alle beschuldigingen geen steek bleken te houden. Van Duiteche zyde ging men op onderzoek uit naar de bron van deze vervalschingen en men kwam tot het volgende belangwekkende resultaat: een zekere Juerges, een arbeidsschuw avonturier en vroegere tuchthuisboef, was naar Z.-Amerika gegaan, had zich daar aangesloten by een organisatie van emigranten en was in 1937 door Duitschland van de nationaliteit ver vallen verklaard. In 1938 deed hy in een brief aan den Duitschen ambassadeur een poging tot afpersing. Hij bood zich nl. voor een dienover eenkomstige tegenprestatie aan. om zich voort aan „van elke deelneming aan het van de VB. uitgaande streven om de Duitsche handelsbe langen in Zuid-Amerika te schaden in verband met het komende officieele onderzoek naar de activiteit van de N.SD.A.P. in Argentinië, te onthouden." Het past in het beeld, dat Juerges zich toen later ook nog op zijn betrekkingen met den Britschen geheimen dienst beroemde. Er kon worden uitgemaakt, dat dit door Roo- sevelts jodenkliek gemainteneerde liddervyfde colonne van den Noord-Amerikaanschen presi dent in Zuid-Amerika het Patagonische docu ment vervalscht had. HU werd gedekt door in vloedrijke personen als Taborda en den jood Lipnivsky. Het in het geval Jerges bestede geld was in middels niet weggesmeten. De joodsche draai „er blijft altijd wat van hangen", welke, naar wij nog zullen zien. tot de voornaamste methode der ophitsende politiek van Roosevelt is ont wikkeld. bleek ook in Argentinië by zonder doel treffend te zijn. De stemming tegenover Duitsch land was terstond na de publicatie van de ver- valsching omgeslagen en van dien tijd af da teeren ook de maatregelen tegen de nationaal- socialistische organisatie der RUksduitschers. Ten slotte verlangde in 1940 de inmiddels ge noeg bekend geworden Argentfjnsche hoofde agent van Roosevelt, Taborda, dat zyn parle mentaire commissie van onderzoek zich zou bezig houden met de kuiperyen van buitenland- sche organisaties. De hoofdfiguren der nu volgende echt Ame- rikaansche comedie waren: Roosevelt als de man die in Washington aan de touwtjes trok, Taborda als zijn hoofdagent in Buenos-Aires en een geheele colonne van omgekochte penne- likkers in de anti-Duitsche pers van Argentinië. De gemeenschappelyk georganiseerde ophitsing leidde op 9 Juli 1940 tot de arrestatie van on geveer dertig Duitschers, zonder dat daarvoor een reden werd opgegeven. Op 19 December moest het onderzoek gestaakt worden, daar ge bleken was. dat de bewering van „tegen den staat gerichte kuiperijen" volkomen uit de lucht gegrepen was. Maar Roosevelts methode van ..er blijft altijd wat van hangen" was weer pro baat gebleken. De eene vervalsching volgt nu op de andere. Zoo komen in een boek de volgende naïeve formuleeringen voor: „Argentinië is een communistisch land. dat wy moeten veroveren" of „waar een Duitscher staat, moet hy heer- schen." In Argentinië was de stemming reeds zoover voorbereid, dat men reeds mocht hopen met dergeiyken onzin resultaat te bereiken. In Bolivia echter was men nog niet zoover. Daar was nog de bekende sensationeele documenten- vervalsching van het geval Belmonte noodig. en deze affaire joeg zooveel stof op. dat Roose velts vyfde colonne ter verovering en tot het plooibaar maken van de Zuid-Amerikaansche landen goed gecamoufleerd daarachter kon werken. Inmiddels had Roosevelts vervalschingscen- trale nieuwe documenten gemaakt en Taborda kreeg den inval om heel eenvoudig drie koe rierszakken open te laten maken, die van het Duitsche gezantschap in Lifna naar de Duitsche ambassade in Buenos Aires gingen. By dezen inbreuk op het volkenrecht werd een „geheim stuk" gevonden. De duistere tekst van deze bin nengesmokkelde vervalsching moest bewyzen, dat de Duitsche ambassade een uitgebreide sa menzwering in heel Zuid-Amerika bedreef. Wat Taborda „bewyzen" noemt: hy stelde een com missie van onderzoek aan, die met talryke ver- hooren veel stof opjoeg en met den besten wil geen bezwarend materiaal voor den dag kon brengen. Het doel van deze heele onderneming was: ontbinding van de Duitsche organisaties en daarmede afschaffing van de Duitsche scho len en verwijdering van liet Duitsche nieuwsbu reau Met het resultaat van zyn onderzoekin gen reisde Taborda toen naar Roosevelt, die zich toen van zyn kant in zyn ophitsende rede voeringen weer van dit materieel bediende. Daarmede is de cirkel gesloten. De documen ten uit de vervalschingswerkplaats in de V. S zijn weer teruggestuurd vanwaar zy zyn losge laten. Er was genoeg van blyven „hangen". Er was zelfs zooveel blyven hangen, dat bijna alle Zuid-Amerikaansche staten in het geheel niet bemerkten, dat achter deze ongeloofelijke la- waai-coulisse „houdt den dief" van de firma Roosevelt en Taborda het geheele apparaat van Roosevelts vijfde colonne verstopt zat. dat nu by zyn taak om Zuid-Amerika ryp te maken voor de bestorming door het Noord-Amerikaan sche dollar-imperialisme, gemakkelyk spel had. (A.NP.) De reacties die de Duitsche oorlogsberichten over den Veldtocht in het Oosten verwekken zijn uiteraard verschillend by de twee groote categorieën van Nederlanders, die thans ons volk vormen, de pro's en de anti's. Het is be- grypelyk, dat tegenover den geestdrift der volksgenooten, die sympathiek staan t.o.v. Duitschland en het streven van zijn Führer. een gevoel van onbehagen groeit by hen, dlc alle heil verwachten van een zegen der Engel- schen. Is het wellicht voor iemand, die deze cpqche van revolutie op ieder gebied begrijpt en die zich gepakt voelt door den tot daden dringenden geest van onzen grooten tijd onvat baar, dat er nog lieden rondloopen, die. mis schien in dc heilige overtuiging voor Cultuur en Beschaving op de bres te staan, zich krampach tig verzetten tegen alles wat nieuw is, dit neemt niet weg, dat eer\ groot deel van ons volk zoo ingesteld is. Geleid door een uiterst geraffineerde propa ganda zijn zy verzeild geraakt in het Engelsche vaarwater, overtuigd dat Engeland het bolwerk van vooruitgang, recht, welvaart en beschaving is, en het komt niet bij hen op dat er een mo gelijkheid zou bestaan aan de wereldpositie van Brittannia te tornen. En nu is het van belang vast te stellen dat dit vertrouwen in en deze bewondering voor Engeland en de democratische wereldorde bij dat deel van ons volk vooral voortvloeit uit, ik zou het willen noemen negatieve eigenschap pen Het is een afkeer van het revolutionnaire, het nieuwe, het gewaagde, een uitvloeisel van de helaas zoo sterk verbreide verburgerlyking van ons volk. Een neiging van „Houdt wat je hebt" en „Laat ons met rust, het ging ons toch immers niet slecht." Dat dit laatste een zeer betrekkelyke waar heid is wil ik even laten rusten. Waar ik op wil wyzen is dit. dat dezelfde burgers niet be seffen, dat hun „Rustige rust" tot voor kort in zeer groot gevaar verkeerde. Wanneer de veld tocht ln Rusland ons iets onomstootelyk heeft bewezen dan is het toch wel zeker dit, dat de Bolsjewisten het hebben weten klaar te spelen een ieger op te bouwen zoo onvoorstelbaar groot en goed uitgerust, dat wy allen daarvan geen begrip hadden. Op zich zelf een prestatie, toé-^ gegeven! Doch ten koste van het geluk en de welvaart van heel een volk. Gelukkig heeft het Genie van Adolf Hitler dit gevaar wél zien groeien en heeft hij. mees- terlyk het geëigende moment afwachtend, zyn moderne geniaal-aangevoerde weermacht tegen den bolsjewistischen kolos in het veld gestuurd. Zegevierend stootten Duitschlands divisies tot diep in het vyandelyke land en braken de m- ütaire macht der Sovjets. Dat staat nu reeds vast. Maar wat zou er gebeurd zijn. indien het En gelsche plan. Duitschland in den rug te doen aanvallen door de Sovjets, gelukt ware. Hebben de heeren burgers van Nederland zich dat wel eens uitgedacht? O. brave Nederlanders, wier leven zich afspeelt tusschen snoezige tuintjes en knusse huisjes, bewoners van het mooie landje met de tallooze bordjes „Verboden Toe gang", als gy wist aan welk gevaar ge ont snapt zyt! Denkt gij in ernst, dat Stalin met „Genossen" die men zeker niet kan nazeggen, dat zy slappe Spissbürger zyn. gelooft gy in ernst, dat deze radicale, wreede, bloeddorstige, koud berekenende fanatiekelingen, indien zy eens de kans gekregen hadden een verslagen Duitschland binnen te rukken, brandend, moor dend en vernietigend, dat deze horden voor onze bordjes „Verboden Toegang" zouden zyn teruggedeinsd? Neen, Nederlanders, dat zal toch zelfs de vurigste anglophiel by eenig nadenken wel moeten toegeven. Zy. die tydens de „Rate- zeit" in Duitschland vertoefd hebben, weten er van mee te praten wat het communisme be- teekent. Brutale herden onder joodsche leiding terroriseerden stad en land, plunderend en moordend, ieder recht verkrachtend raasden verwilderde matrozen en soldaten in lastwagens door het land; haat en wraakgier laaiden op als nooit tevoren. En dat was nog maar een be ginstadium. veelal dilettantistisch gedoe. Hoe veel gevaarlijker zou een invasie nu. na 25 ja ren organisatie, scholing en perfectioneering geweest zijn. Gelooft gy werkelijk, gij Neder landers met leeuwtjes en lucifers in het knoops gat. dat de bolsjewistische soldateska u zou hebben gespaard? Gy beseft helaas te weinig, hoe de Duitsche bezetting u en uw land spaart Voorwaar het kan ook anders. Dat zouden de heeren volkscommissarissen u wel hebben bijge bracht. Nederlanders, bezint u, nóg zyn uw land. uw volk, uwe familie en uw cultuur gespaard ge bleven voor algeheele ruïne. Nóg staan uw ker ken. doch zooals gezegd het kan ook anders. Ge kent toch de statistieken over vermoorde pries ters en verwoeste godshuizen in de Sow jet- Unie, gij zijt Spanje toch nog niet vergeten? Als gy dit alles eens rustig overlegt, dan zal de leuze: „met Duitschland tegen het Bolsjewisme" die thans overal op muien, in couranten, in bioscopen enz. onder uw aandacht gebracht wordt, voor u een diepere beteekenis krijgen. De Führer heeft het verraad van Engeland tegenover Europa, dat het ten eigen bate prijs wilde geven aan het Bolsjewisme, weten te ver ijdelen. Laat ons dit nooit vergeten! Dit verplicht echter. Dat het meerendeel der Nederlanders zich van de beteekenis van het Bolsjewistische gevaar niet zoo recht bewust was. is verklaarbaar Hier merkte men weinig daarvan en met zoo onverkwikkelyke proble men als bolsjewisme en revolutie hield de zelf genoegzame burger zich liever niet bezig Maar dat excuus geldt nu niet meer. In deze harde tyden geldt het devies: Oogen en ooren open en niet afzydig staan. Nu ons de kans gegeven is in het nieuwe Europa een eigen plaats te gaan innemen, moeten wy ook toonen bereid te zijn voor den bouw van dit nieuwe Europa offers te willen brengen en positief aan den grooten strijd tegen alle belagers van de Euro- peesche bundeling deel tc nemen. Een deel van den stryd gaat onder de stryd- lcus „Met Duitschland tegen het Bolsjewisme" en laten wy Nederlanders toonen op dit front onzen man te kunnen staan. J. C P. Prediker: Spr. ds. P. van Dijk van Den Haag, 3 en 7 uur nam. DAGELIJKS. Den Burcht: Tentoonstelling Reichsarbeits- dienst en Ned. Arbeidsdienst (t.m. 17 Nov.) 11 uur voorm.9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Nov. 20 u. tot Zaterdag 15 November 8 uur waargenomen door de Apotheek ..Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. Tel 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel.21313. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). Gironummer van de W. H. N 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas. vereeniging N. V. Amsterdam Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven Beide tabletten dra gen het »Bayer«- kruis en beide zijn ze even goed. Aspirintabletfen hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom - ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid. ASPIRIN Buisje a 20 tabletten 55 ct. yj Zakje a 2 tabletten 7 ct. PREDIKBEURTEN. LIsse Oud-Geref. Gem.: Hedennam. 7*4 uur, leesdlenst. Zootermcer Spaarbankgebouw: Vrijdagnam. 7*4 uur, de heer de Bie. Geref. Gem.: Vrydagnam. 7 uur, ds. Lamaln van Rotterdam. Sint Nieolaas nadert. In de speelgoed-industrie te Waddinxveen heerscht groote drukte. Auto's cn locomotieven uit hout vervaardigd zyn zeer gezocht. (Polygoon-Sagers) TWEEDE ZITTING. Benoeming van verschillende commissies vond plaats. Tot commissie voor de kleine toelagen (voor personen en gemeenten) werden aange wezen: H. H. Brucherus Cleveringa en dr. W. J Aalders, tot commissie voor het fonds „schraal ste" de president, de secretaris en dr. H. M. J. Wagenaar, voor het studiefonds dr. J. de Zwaan voor de afschriften en staten van kosten J. J. C. Karres en mr. H. J. M. Tijssens: als gecom mitteerden voor spoedeischende zaken: J. J C. Karres en dr. J. de Zwaan. De collecte-brief voor het fonds noodlijdende kerken en personen zou worden opgesteld door dr. J de Zwaan. Ter tafel was een verslag van de commissie voor de geestelijke en kerkelijke belangen ln het Zuiderzeegebied Noordoostpolder) Een belangrijk gedeelte van de morgenzitting was aan de bespreking hiervan gewijd. Aan het einde hiervan werd door de synodale commissie de commissie gemachtigd naar de richtlynen van genoemd rapport te handelen. Een schryven van een kerkeraad om art 14 van het reglement voor de kerkeraden aldus te wijzigen, dat alleen de Heilige Doop bediend zou worden, wanneer minstens een der ouders lidmaat der Herv. Kerk was, werd met afwy- zend adres doorgezonden aan de synode. Kennis werd genomen van een verslag van de heeren Sanders cn Roos over hun arbeid onder de Hollanders in Duitschland. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2