BLEIJS Nv LEIDEN 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 November 1941 Tweede Blad No. 25041 Regeling van de binnenscheepvaart Afwikkeling van defensieschaden De Komedianten komen Het kartelbesluit afgekondigd Verbindende bedrijfsregelingen BEDREIGEN UW WONING Aan vergunningen gebonden Voorschriften vastgesteld Gemengd Nieuws RADII) FEUILLETON In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij betreffende het kartelwezen. Waar in dit besluit gesproken wordt van „personen" worden daaronder ver- gebied de schuldenaar zijn woonplaats dan wel zyn zetel heeft. Binnen dertig dagen na de beteekening staat verzet tegen het dwangbevel open, welk verzet de tenuitvoerlegging van het dwangbevel schorst. Deze schorsing kan in kort geding staan: a. natuurlijke personen; b. binnen Neder- j worden opgeheven, land gevestigde ondernemingen, diensten of in- Met hechtenis van ten hoogste een jaar of stellingen en c. binnen Nederland gevestigde I geldboete van ten hoogste vijfentwintig duizend filialen, bijkantoren of andere nederzettingen i gulden wordt gestraft: van buiten Nederland gevestigde ondernemingen, diensten of instellingen. Bedrijfsregelingen in den zin van het besluit zyn: bepalingen ter regeling van de mededinging, financieele ver plichtingen daaronder begrepen, tusschen per sonen, die een bedrijf uitoefeneif in eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin. Bepaald wordt oan., dat bedrijfsregelingen, welke tot stand worden gebracht na de inwer kingtreding van dit besluit (17 November 1941 i schriftelijk moeten worden opgemaakt, terwijl de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ten aanzien van bedrijfsregelingen, welke voor dat tijdstip tot stand zijn gekomen, kan bepalen, dat deze alsnog schriftelijk moeten worden opgemaakt. Van alle bedrijfsregelingen, van wijziging en van be ëindiging er van moet kennis worden gegeven aan een door den secretaris-generaal aan te wijzen instantie. De secretaris-generaal kan bedrijfsregelingen algemeen verbindend verklaren en daaraan voor waarden verbinden, terwijl hij eveneens algemeen verbindende bedrijfsregelingen kan vaststellen Ook kan hij, al dan niet onder door hem vast te stellen voorwaarden, bij de algemeene verbin dendverklaring, bij de vaststelling of tijdens den looptijd van een bedrijfsregeling bepalen, dat be paalde personen of groepen van personen daar aan niet of slechts ten deele zullen zijn gebonden, terwijl hij voor deze personen tevens ten aanzien van handelingen, welke naar haar aard onder een algemeen verbindende bedrijfsregeling sou- den moeten vallen, afwijkende voorschriften kan 'vaststellen. Bovendien kan de secretaris-generaal bedrijfsregelingen geheel of gedeeltelijk onver bindend verklaren en besluiten ter uitvoering van een bedrijfsregeling geheel of gedeeltelijk wijzigen of onverbindend verklaren, welke laatste bevoegdheid in het bijzonder van toepassing is op de besluiten, welke betrekking hebben op de geheele of gedeeltelijke uitsluiting van personen van het normale economische verkeer. De algemeen verbindendverklaarde of vastge stelde bedrijfsregeling is verbindend voor een ieder, ten aanzien van die handelingen, welke naar haar aard onder deze bedrijfsregeling val len. Degene, voor wien een bedrijfsregeling ver bindend is of voor wien een afwijkend voor schrift is vastgesteld, is tot nakoming daarvan gehouden tegenover een ieder, die bij die nako ming een redelijk belang heeft. Een ieder is verplicht zich te onthouden van gedragmgen, waardoor hij een ander rechtens of economisch in zijn vrijheid beperkt ten aanzien van dat gene, hetwelk naar zijn aard onder een onver bindend verklaarde bedrijfsregeling zou vallen Deze verplichting geldt tegenover een ieder, die bij het voortbestaan van bedoelde vrijheid een redelijk belang heeft. Ingeval wegens het niet nakomen van een dezer verplichtingen schadevergoeding wordt gevorderd, is, indien de omvang der schade niet kan worden nagegaan of deze niet in-geld kan worden gewaardeerd, de rechter bevoegd een bedrag naar billijkheid vast te stellen. Indien de secretaris-generaal maatregelen treft op gronjl van dit besluit, kan hij gemachtigden of organen aanwijzen, belast met de uitvoering en het toezicht op de naleving van die maatrege len,, terwijl hij mede aan deze organen rechts persoonlijkheid kan verleenen. Hetgeen in strijd met eenige, krachtens dit besluit getroffen maatregel is of wordt verricht of is nagelaten, kan door den secretaris-generaal, desnoods met behulp van den sterken arm, worden te niet gedaan, belet of verricht op kosten van den overtreder en zoo noodig met gebruikmaking van alle den overtreder ten dienste staande ar beidskrachten of goederen. Ter bestrijding van kosten, verbonden aan de uitvoering van dit be sluit, kunnen van de betrokken personen gel den worden gevorderd met inachtneming van door den secretaris-generaal te stellen regelen. Bedoelde kosten en gelden kunnen worden ingevorderd bij dwangbevel, medebrengende het recht om- de goederen van den schuldenaar zonder vonnis aan te tasten, welk dwangbevel door den secretaris-generaal wordt uitgevaar digd en executoir wordt verklaard door den a) hij, die een bij of krachtens dit besluit gesteld voorschrift of opgelegde verplichting niet naleeft; b) hij, die bij het doen van de bij of krach tens dit besluit verlangde kennisgevingen, in lichtingen, opgaven of mededeelingen onjuiste opgaven doet. Indien de schuldige een dezer feiten opzet telijk begaat, wordt hij gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste twee jaren of geld boete van ten hoogste vijftig duizend gulden. Allen, die betrokken zijn of zijn geweest bij de uitvoering van en het toezicht op de nale ving van dit besluit, zijn verplicht tot geheim houding van al hetgeen zij in hun hoedanigheid vernemen of hebben vernomen, voor zoover zij niet ingevolge eenig wettelijk voorschrift of uit hoofde van hun ambt of beroep tot mededeeling daarvan bevoegd of gehouden zijn. Hij, die op zettelijk deze verplichting tot geheimhouding schendt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Hy, aan wiens schuld schending van de verplichting tot ge heimhouding is te wijten, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drieduizen'd gulden. Over alle misdrijven en overtredingen, waar tegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting de economische rechter. Voorts kunnen bij veroordeeling de goederen, door middel van het strafbaar feit verkregen of waarmede oP met betrekking tot welke dat feit is gepleegd, met hun verpakking worden verbeurd verklaard, ongeacht of zij den ver oordeelde toebehooren. Voor zoover bij een be drijfsregeling of een afwijkend voorschrift, waarvan de algemeene verbindendverklaring of vaststelling dan wel de on verbindendverklaring wordt overwogen, personen betrokken zyn. werkzaam op het gebied der voedselvoorziening, wordt de betrokken maatregel genomen in over eenstemming met den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij of een -door dezen aangewezen gemachtigde. Ove rigens blijven de bepalingen van het organisa- tiebesluit voedselvoorziening 1941 onverminderd van kracht. Eveneens blijven de bepalingen van het be sluit in zake de benoeming van een gemach tigde voor de prijzen onverminderd van kracht. Ten slotte is bepaald, dat de ondernemers- overeenkomstenwet 1935 buiten werking treedt. MOTTEN pet motvrij maken van Uw woning of meubilair Vraagt vrijblijvend inlichtingen en offerte volgens de modernste methode. Afd. Woninginspectiedienst en zuiverwerken. 5281 Lorentzkade 18 - Tel. 21078 Door den secretaris-generaal van het depar tement van financiën zijn besluiten uitgevaar digd betreffende de afwikkeling van defensie- schaden. Hierbij wordt het volgende bepaald ten aanzien van ae afwikkeling van de ver schillende soorten defensieschaden: INKWARTIERING SWET. Aan de rechthebbenden op schadeloosstelling ingevolge de inkwartieringswet wordt door of namens het hoofd van de afdeeling defensie- schade van het departement van financien een bepaald bedrag in geld als vergoeding voor de ontstane schade aangeboden. Acht de belang hebbende de schadeloosstelling niet voldoende, dan kan hij zich bij verzoekschrift tot den se cretaris-generaal van het departement van fi nanciën wenden onder verm elding van het be drag, waarop hij aanspraak meent te kimnen maken, zoomede van de gronden, waarop deze aanspraak berust. Het verzoekschrift is niet aan zegelrecht onderworpen. Een beroep op den rechter of eenige andere voorziening Is uitge sloten. Hetzelfde geldt ook in het geval, dat voor het in werking treden van dit besluit be reids bezwaren zijn ingediend tegen een aange boden of uitbetaalde schadeloosstelling voor zoover deze bezwaren niet reeds volgens artikel 12 van het inkwartieringsbesluit zijn afgedaan. De secretaris-generaal stelt de schadeloosstel ling vast. Tegen zijn beslissing kan niet worden opgekomen. ÏNUNDATIEWET EN WET OP DEN STAAT VAN OORLOG EN BELEG. De termijn van een maand na de dagteeke- nlng der kennisgeving, bedoeld in de artikelen 4 en 5 der wet op de militaire inundatiën en president van de rechtbank, in welker rechts-in de artikelen 16 en 17 der wet van den staat Kort voor het vertrek van den Duitschen onderzeeër voor een vaart naar den vijand, worden torpedo's ingeladen. (P.K. Krumme-Hoffmann) van oorlog en beleg, zoomede de gelijke termijn na opheffing van den staat van oorlog en be leg, bedoeld in artikel 17 van de in de tweede plaats genoemde wet, gaat, zonder de bovenver melde voorafgaande kennisgeving en opheffing in op 1 December 1941. Aanvragen tot vergoe ding van schade of schadeloosstelling wegens wegruimingen en ingebruiknemingen moeten binnen een maand worden ingediend bij den secretaris-generaal van het departement van fi nanciën. Geen nieuwe aanvraag wordt inge diend. indien reeds een aanvraag werd inge diend en de belanghebbende van de adviescom missie een schriftelijk bericht over het in be handeling nemen daarvan heeft ontvangen. Het hoofd van de afdeeling defensieschade onderwerpt de aanvragen der belanghebbenden aan een onderzoek en biedt dezen daarna een bepaald bedrag in geld aan als vergoeding voor de geleden schade. In, het geval van rijkswege schadevergoeding in natura wordt verleend dan wel het om an dere redenen niet mogelijk is terstond een aan bod in den zin van lid 1 te doen, kan de be langhebbende, op schriftelijke aanvraag van den secretaris-generaal van het département van financiën, oen met de schadevergoeding te ver rekenen voorschot of crediet worden verleend. Acht de belanghebbende de hem aangeboden schadevergoeding niet voldoende, dan kan hij zich bij verzoekschrift tot den secretaris-gene raal van het departement van financiën wenden onder vermelding van het bedrag, waarop hij aanspraak meent te kunnen maken, zoomede van de gronden, waarop deze aanspraak berust. Het verzoekschrift is niet aan zegelrecht onder worpen. Een beroep op den rechter of eenige andere voorziening is uitgesloten. De secretaris generaal stelt de schadevergoeding vast. Tegen zijn beslissing kan niet worden opgekomen. De op den dag van het in werking treden van dit besluit bij den burgerlijken rechter aanhan gige geschillen worden volgens de tot dusverre geldende bepalingen berecht. De uitspraak van den rechter treedt in de plaats van de beslissing van den secretaris-generaal. VORDERINGSWETTEN. Is met betrekking tot het aan schadevergoe ding uit te keeren bedrag ter zake van een vor dering op grond der algemeene vorderingswet 1938 of van de algemeene vorderingswet 1939 of van de zeeschepenvorderingswet 1939 geen over eenstemming bereikt, en kan ook het hoofd van de afdeeling defensieschade niet tot overeen stemming met den rechthebbende geraken, dan kan deze laatste zich bij verzoekschrift tot den secretaris-generaal van het departement van financiën wenden onder vermelding van het be drag, waarop deze aanspraak berust. Het ver zoekschrift is niet aan z'egelrecht onderworpen. Een beroep op den rechter of eenige andere voorziening is uitgesloten. De secretaris-generaal stelt de schadeloosstel ling vast, tegen zijn beslissing kan niet worden opgekomen. Heeft op den dag van het in werking treden van dit besluit het gemeentebestuur reeds schat ters aangewezen, dan wel de vaststelling eener betwiste schadeloosstelling of eener vergoeding voor de beschikbaarstelling van scheepsruimte reeds opgedragen aan een commissie, dan be ëindigen de schatters of de commissie hun werk zaamheid volgens de tot dusverre geldende be palingen. Hun vaststelling treedt in de plaats van de beslissing van den secretaris-generaal. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat betreffende de uitoefening van de binnenscheepvaart in ons land (Binnen- scheepvaartbesluit 1941 Hierin wordt het volgende bepaald: Het in een vaartuig inladen of in lading ne men van goederen voor opslag, dan wel voor vervoer van de eene binnen Nederland gelegen plaats naar de andere, de opslag en het vervoer van die goederen in dat vaartuig, zoomede de lossing uit dat vaartuig, is zonder een daartoe strekkende vergunning verboden. Een vergunning kan worden verleend voor: 1) wilde vaart, al dan niet verbonden met op slag, of voor opslag alleen; 2) beurtvaart; 3) eigen vervoer; 4) bijzonder vervoer. Met ingang van een nader te bepalen datum kan een vergunning voor wilde vaart enz., eigen vervoer en bijzonder vervoer slechts worden verleend aan een houder van een binnenvaar tuig, indien hij lid is van een bij de stichting Nederlandsche Binnenvaartcenttrale aangeslo ten vereeniging of van de Vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. De secre taris-generaal van het departement van Water staat kan dispensatie verleenen van dit voor geschreven lidmaatschap. De vergunningen worden door de bevrach tingscommissarissen, na het hooren van een commissie van advies, verleend. De secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat benoemt de bevrachtingscom missarissen en hun commissies van advies voor de districten en regelt hun bevoegdheden. Het deelnemen aan de binnenlandsche beurt- vaart is slechts geoorloofd, indien de houder van een vergunning voor beurtvaart lid is van een der bij het Nederlandsche binnenvaartbureau aangesloten vereeniglngen. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat kan aan den houder van een vaartuig de verplichting doen opleggen zijn vaartuig voor door hem aan te geven doelein den te bezigen tegen een vergoeding, door hem vastgesteld op grond van richtlijnen, in over leg met den gemachtigde voor de prijzen be paald. Bij weigering van den houder of de beman ning om de hun opgelegde verplichtingen ter stond na te komen, kan de secretaris-generaal de bemanning en andere zich aan boord bevin dende personen van het schip doen verwijderen het vaartuig doen bemannen en daarvan het bedoelde gebruik doen maken, zonder dat de houder van dat vaartuig deswege op eenige ver goeding aanspraak kan maken. By toepassing van deze maatregelen blijven de met betrekking tot het schip en de lading gesloten verzekerin gen ook onder de gewijzigde omstandigheden van kracht. Tegen beslissingen der bevrach tingscommissarissen kan de belanghebbende voor zoover deze niet betrekking hebben op een reis of op opslag, binnen twee weken bij den raad van beroep voor bevrachtingszaken in be roep komen. De secretaris-genxaal van het departement van waterstaat benoemt de leden van den raad DOOR DUISTERNIS MISLEID EN VERDRONKEN. Tengevolge van de duisternis is eergisteravond nabij de Hooge Brug, op de grens van de ge meenten Maarssen en Zuilen, de heer R., aan nemer te Maarssen. met zyn flets in het Mer- wedekanaal geraakt en verdronken. Na lang dreggen is de politie er in geslaagd gistermid dag tegen 12 uur het stoffelijk overschot op te halen. JONGETJE WILDE MET VADER'S AUTO MEERIJDEN. En werd overreden. Het 6-jarig zoontje van den groentenhande- laar C. Kuiper te Noordscharwoude, wilde eer gisteren met zijn vader's auto meerijden, doch kwam hierbij in aanraking met een achterwiel Het knaapje werd in ernstigen toestand opge nomen en naar de ouderlijke woning vervoerd. Later bleek overbrenging naar het ziekenhuis in Alkmaar noodzakelijk, waar de jongen aan de^ gevolgen van het ongeval is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGEVAL IN AMERIKA. De Chicago-New-Yovk-express Is te midder nacht nabij het sta iion Dunkirk ontspoord. Dit ongeluk geschiedde op eigenaardige wijze. De expresstrein, die uit een locomotief en acht wagens bestond, reed op volle snelheid, toen een locomotief van een goederentrein, die op een zijspoor reed, explodeerde. De cylinderkop van deze machine trof den sneltrein, die ont- spo:rde na eerst nog een blokhuis in elkaar ge reden te hebben. Het personeel van dit seinhuis kon zich nog ternauwernood redden. De loco motief en de eerste drie wagens van den trein zijn volkomen verriiöö. De eerste twee wagons werden in elkaar geschoven, terwijl de derde in tweeën brak. Een half uur na het ongeluk arri veerde een hulptrein. Men moest met acetyleen- snijbranders de wagens demonteeren om de ge wonden te kunnen bergen. Tot dusverre wer den 19 dooden en 40 gewonden gevonden. van beroep voor bevrachtingszaken en regelt hun bevoegdheden. Het instellen van een beroep heeft geen opschortende werking, tenzij de secretaris-generaal anders bepaalt. Teneinde bin dende kracht te verkrijgen, behoeven de uit spraken van den raad van beroep voor bevrach tingszaken de goedkeuring van den secretaris generaal. De secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat stelt nadere voorschrif ten vast betreffende de uitoefening van de bin nenscheepvaart in Nederland. De tengevolge van dit besluit te geven voor schriften dienen in overeenstemming te zfjn. met de voorschriften van het besluit betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, alsmede met de in aansluiting daarop reeds uitgevaar digde of nog uit te vaardigen uitvoeringsvoor schriften. Dit besluit treedt over een week in werking. Tegelijkertijd treden buiten werking: 1) het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 19 Mei 1940 ten aanzien van de bevrachtingscommissies: 2) het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 23 Mei 1940 ten aanzien' van de binnenlandsche beurtvaart; 3) de wet van 5 Mei 1933. houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart. 4) artikel 4 van het besluit no. 176/1940 tot verhooging van de vervoerscapaciteit der bin nenvloot. Geldige bevrachtingsboekjes, ontheffingen, goedkeuringen of verklaringen krachtens de wet van 5 Mei 1933 gelden, tot opzeggens toe, als een vergunning. Voor zoover door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat niet anders wordt bepaald, blijft de indeeling in districten van kracht, zooals deze laatstelijk gold. „Liefdadigheid is een oud-va- derlandsche deugd, ons volk heeft deze deugd steeds be tracht. - Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de WHN 5553. VOOR DONDERDAG 13 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muziek 7.15: Morgengesprekken voor den boer 7.30: Gramofoonmuziek 7.45: Ochtendgym nastiek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuziek 9,15: Voor de hulsvrouw 9.25: Gramofoonmuziek 11.00: Voor de kleu ters 11.20: Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 12.00: Amablle-sextet 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten 13.00: Salonorkest en solist 14.00: Gramofoonmuziek 15.00: Orgel en viool 15.30: Voor de zieken 16.00: Bijbellezing 16.20: Gramofoonmuziek 17.15: B. N. o.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: De Romancers en gramofoonmuziek 18.30: Sport en lichamelijke opvoeding 18.45: Gramo foonmuziek 19.00: Actueel halfuurtje 19 30: Omroep-symphonle-orkest en solist 20.30: Cau serie ,.Wat in een menschenleven verdween" 20,45: Gramofoonmuziek 21.00: Omroepsympho- nie-orkest en solist 21,30: Gramofoonmuziek 2145: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O. Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands" of: Voor de ouders 22.1524 00: Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6]50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon muziek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuz. 10.20: Fluit en plano 10.40: Voor de platte landsvrouw 11.00: Ensemble Jonny Kroon 11.50: Gramofoonmuziek 12.15: Klaas van Beeck en zyn orkest 12.45: BN.O.: Nleuws- en economische berichten 13.00: Harmonie-or kest van het Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenhage" 13.45: Voordracht 14.00: Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoonmuziek 15.00: Voor de vrouw 15.30: Gramofoonmnlek 16 00: Zang met pianobegeleiding en planosoli 16?30Gra mofoonmuziek 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.Nieuws-, economische- en beursberichten 1750: Omroeporkest 18.15: Causerie „So ciale zorg ook voor U" 18 30: Omroeporkest 19.00: B.N.O.Wat Nederland schrijft 19 10: B.N.O Nieuwsberichten 19.20: Radlotooneef 19.40; Gramofoonmuziek 19.45: „Brandende kwesties", causerie 20.00: Orgelconcert 20 15 Gevarieerd programma 21.45: B.NO.: Nieuws berichten 22.00: B.NO.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.1022,15: Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 13 November. Ie programma: 6.4522.15: Hilversum I 22.15 24.00: Dultsch programma. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum II 22.1523.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Distributie Centrales 23.00 24.00: Dultsch programma. 3e programma: 6,4524.00: Dultsch programma 4e programma: 6.4524.00: Dultsch programma Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I. P. C. (G. L. Weisz), A'dam.) (6 „En tensiotte wil ik u nog den maestro van ons orkest voorstellen", riep Campagna, met een breed gebaar naar den heraut, die op een van de beide oude knollen zat en de bazuinstooten geproduceerd had. ..Cesare Alberti, voor wiens roem spoedig alles verbleeken zal, wat in Italië den dirigeerstok zwaait. En nu, signore e signori!" besloot Cam pagna zijn aanbeveling, „noodig ik u allen uit tot een bezoek aan onze gala-monster-sensatie openingsvoorstelling van hedenavond! Precies om acht uur in den grooten hof van het ristorante Balbini." Maestro Alberti op zyn paard gaf een fanfare tot besluit, de kar van de stagione Campagna trok verder en verdween langzaam door de breede poort van het risto rante Balbini, de kinderen probeerden nog eens dichterbij te komen, doch werden door signora Campagna, de treurende directrice, tegengehou den, en eenige minuten later was de heele be- toovering van den intocht van een komedianten troep in alle richtingen van de piazza verstoven. Raffaela keerde in hét café terug, waar Sol- dati onverschillig met uitgestrekte beenen zat. „Hemelsch!" zei ze geestdriftig. „Wat vind je nu weer hemelsch?" „Dien intocht van de komedianten." „Verstoring van de openbare orde!" hoonde de manager. „Wat weet jij daarvan!" snauwde zij. „Men mag toch nog wel wat zeggen!" „Maar niet op dezen toon. Je weet heel goed dat ik ook eens by zoo'n reizende troep begon nen ben." Soldati wierp haar een ironischen blik toe. „En later moest de arme stakker een beroemde filmster worden. Droevig!" Raffaela was weer naast hem gaan zitten. Zij scheen door de gebeurtenis opgewonden. „Je was arm, je was jong, je was geestdriftig. Je trok met deze menschen van plaats tot plaats en mocht iederen avond een andere operapartij zingen..." „Benijdenswaardig „Daarom mag je deze menschen in mijn aan wezigheid niet naar beneden halen! Versta je! Want aan hen hang ik nog met heel mijn liefde. En mijn verlangen, mijn herinnering. Wat weet jij ervan hoe heerlijk het is op een klein, snel in elkaar getimmerd tooneel te mogen staan... met schuddende coulissen..." „En op dakkamertjes te slapen", vulde Sol dati aan, „en honger te lijden." „Ik heb geen honger geleden. Ik heb mij vol gegeten aan de vele mooie partijen." „Eens in mijn leven wil ik ook nog eens be leven, dat ik mijn filmsterren met noten kan voeden", zuchtte Soldati. „Ach, jij bent werkelijk een ondier." „Dat moet ik wel", antwoordde de manager, „anders kon ik jouw grillen niet voortdurend verdragen." Op dat oogenblik betrad een jonge man het terras van het café. Hij behoorde blijkbaar bij de stagione Compagna, en Raffaela herinnerde zich, dat zij hem op den wagen gezien had. De jonge, knappe kerel met de schaamachtig op den grond gerichte oogen was haar direct op gevallen. Hij droeg nog steeds zijn sjovele cos- tuum, waarvan niemand wist wat het beteeken- de en moest zijn uitstekende figuur achter deze wonderlijke vodden verbergen. De jonge man, die bij de algemeene voorstelling door directeur Campagna niet vermeld was en dientengevolge slechts een zeer ondergeschikte plaats bij de stagione innam, droeg een pakje roode, bedrukte briefjes in de hand, die blijkbaar langs de hui zen en cafétafeltjes uitgedeeld werden. De schuchterheid waarmede hij het terras betrad had tegelijks iets ontroerends en innemends. De slaperige kelner wilde hem eerst wegjagen, toen liet hij zich echter tot een gesprek verleiden en tenslotte scheen de toestemming om de biljetten uit te deelen verworven te zijn. Alle tafeltjes, met uitzondering van dat, waar aan Raffaela en Soldati zaten waren leeg. De jonge man legde overal nauwgezet zijn bil jetje neer en kwam tenslotte ook aan de eenige bezette tafel naast den Oleanderboom. Dat kostte hem zichtbaar groote zelfoverwinning; toen echter vatte hij moed, kwam naderbij en wilde zijn roode papiertje voor de beide bezoekers neerleggen. Tot hij den blik van Raffaela ontmoette. Een bloedroode golf schoot over zijn gezicht, zijn oogen zochten snel een ver verwijderd punt op de piazza en hij week een pas terug. Raffaela wilde het hem gemakkelijk maken. „Geef maar hier", zei ze vriendelijk, „we komen vanavond beslist naar de voorstelling". De klank van haar stem scheen den jongen man nog meer te verwarren. Plotseling drukte hij het pakje biljetten tegen zijn borst, als had hy een kostbaren schat té beschermen, bleef nog 1 een oogenblik radeloos staan en rende tenslotte weg. „Een zwakzinnige", stelde Soldati nuchter vast. Raffaela glimlachte. „Ik ken dat. Als men nog niet erg door de wol geverfd Is, meent men bij het uitdeelen van de biljetten door den grond te moeten zinken". „Er is ook nog een andere verklaring", meen de Soldati, terwijl zijn sombere trekken zicht baar helderder werden „En wel?" „Dat hij Je herkende". „Geloof je?" „Ja. En dat hij het pijnlijk vond de groote collega een papiertje te overhandigen." Ze dacht een oogenblik na en zei tenslotte: „Jammer! Het zou aardig geweest zyn om een beetje met dien jongen te babbelen." „Het zou veel aardiger zijn," gaapte Soldati tamelijk onwellevend, „als je me weer naar Viareggio wilde brengen. Je weet. dat ik zonder mijn middagslaapje maar een half mensch ben". Raffaela wenkte den kellner en legde het op tafel. De kellner pakte het op en zei: „Nu heeft dat komediantengespuis ons weer over vallen. U zult goed doen die menschen te ont wijken". Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5