Geen Duitsche vrede-voelhorens Binnenland WOENSDAG 12 NOVEMBER 1941 No. 25041 82ste Jaargang Wel Engelsche Samenspel tusschen Churchill en Stalin' Na Churchil's rede Wapenstilstandsdag Verspreide berichten EERSTE BLAD Het grootste gevaar is reeds afgewend Nieuws van Winterhulp De N.S.B. in den aether De behandeling van Duitsche vrouwen in Engeland Kerstmis 1941 4-3-2-1-0-0 Aanmelding bij de Waffen-S.S. en hef Vrijwilligerslegioen Nederland Verduisteren; 17.52 uur 8.57 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W.Henny Telel Directie en Administratie 25041 (2 lijnen 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Monkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden. In antwoord op van Amerikaansche zijde steeds weer verspreide geruchten over zooge naamde Duitsche voelhorens, die naar vrede tasten en tevens in antwoord op een soortge lijke bewering in Churchills laatste rede, heeft de woordvoerder van het Duitsche ministerie van buitenlandsche za':en, gezant dr. Schmidt voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers o.a. het volgende verklaard: In dezen oorlog zijn er geen Duitsche voel horens, die naar vrede tasten. Zij zullen er ook niet zijn. Deze oorlog wordt door ons onver biddelijk tot aan het zegevierende einde voort gezet. Hieraan kan noch de opvatting van Churchill noch die van zijn bondgenooten iets veranderen. Wanneer eens de geschiedenis van dezen oorlog zal worden geschreven, zal men daarin tevergeefs het woord „Duitsche voel horens" zoeken, doch wel zal men lezen van „Engelsche voelhorens, die naar vrede tasten" en steeds weer van een „Duitsche overwinning". Het is n.l. niet alleen onze vaste overtuiging, doch doch ook ons onwrikbare doel, dat Duitschland den oorlog wint. Of deze overwinning door de vernietiging van Engeland of door een Engelsch verzoek om vrede zal worden verkregen, is het eenige vraagstuk, dat op de agenda staat. Op het repertoire van Churchill komen klaar blijkelijk zulke „Duitsche voelhorens" voor, om dat hij de noodzaak gevoelt het verlangen naar vrede en de oorlogsmoeheid van het Engelsche volk door zulke voorspiegelingen te neutrali seeren. Verder meldt het ANP, dat men in bevoegde Duitsche kringen niet van zins is steeds op nieuw te reageeren op zulke beweringen en de bronnen van zulke geruchten op te sporen om toch steeds opnieuw te moeten constateeren, dat het grove leugens zijn, welke aan de we reld worden opgedicht. Men neemt derhalve in politieke kringen te Berlijn aan, dat de catego rische verklaringen van den woordvoerder van het ministerie vanbuitenlandsche zaken eens en voor altijd zulke beweringen te niet doen. Op de vraag of het sluiten van vrede met een persoonlijkheid als Churchill in het algemeen wel in aanmerking komt, wees men in de Wil- helmstrasse op de uitdrukking „krankzinnige drnkebroer". welke de Fuehrer in zijn jongste rede heeft gebruikt. Onder het opschrift „Samenspel tusschen Churchill en Stalin sedert 1940 perfect", be spreekt de diplomatieke medewerker van de Berliner Börsenzeitung, Karl Megerle, de des betreffende passage van de rede van den Fuehrer. De onthulling van den Feuhrer, dat Churchill in 1940 in verschillende geheime zittingen van het Engelsche Lagerhuis uiting heeft gegeven aan zijn overtuiging, dat de Sovjet-Unie op het punt stond een bondgenoot van Engeland te worden en dat h)j van zijn ambassadeur, Cripps, de absolute bewijzen in handen heeft gekregen, dat het hoogstens een a anderhalf jaar zou duren, alvorens de Sovjet-Unie op het tooneel zou verschijnen, behoort tot de belangrijkste verklaringen voor de geschiedenis van dezen oorlog, aldus Megerle. Wie de houding van Churchill tijdens de diplomatieke oorlogsvoor bereidingen van Engeland naging, kon toen reeds constateeren, met welk een absolute ze kerheid Churchill rekende op den bolsjewisti- schen factor, getuige zijn talrijke redevoeringen in het Lagerhuis, waarin hij o.a. Chamberlain aangevallen heeft omdat deze niet krachtig ge noeg de onderhandelingen met de Sovjet-Uuie over een z.g. „vredèsfront" gevoerd zou hebben. Toen Churchill ministerpresident geworden was, heeft hij heimelijk gewerkt aan de totstand koming van een overeenkomst met de Sovjet- Unie. Voor hem stond het van het begin af aan vast. dat de Sovjet-Unie op het gegeven oogen- blik haar aanval op Duitschland zou openen. Het Engelsch-bolsjewistische samenspel in den putsch van Belgrado en op den vooravond van den oorlog tegen Joego-Slavië, heeft reeds een oogenblik het gordijn weggetrokken van de Engelsch-bolsjewistische samenzwering, helpen. Thans komt Churchill zonder eenige aanleiding en terwijl Koeroesoe nog onderweg is, in zijn rede in Mansion House mededeelen, dat als de Vereenigde Staten met Japan in een oorlog verwikkeld zouden raken, de Engelsche oorlogsverklaring aan Japan binnen het uur zou volgen. Het is hier weer als overal, zoo constateert men te Berlijn, van Polen af tot de Sovjets toe: Engeland zal helpen, als de anderen maai den oorlog verklaren, doch als die anderen dan in den strijd ten onder gaan, steekt Engeland geen vinger uit om hen te helpen. Churchill hoopt nog op het gezonde verstand der Japansche staatslieden, zooals hij in zijn rede zeide, waaraan hij toevoegde, dat Japan met zijn staalproductie van 7 millioen ton per jaar, tpch niets tegen een Amerikaansche staal productie van 90 millioen ton per jaar zou kun nen uitrichten. De Engelsche premier hoopt echter geenszins op een vreedzame houding van de groote paci- fic-mogendheden en,haakt er integendeel naar, dat Amerika in den oorlog zal gaan. Hij ver zwijgt daarom, dat de Amerikaansche productie nog niet eens genoeg is voor het eigen binnen- landsche verbruik, dat zij de vereischte hulp aan Engeland en de bolsjewisten niet kan le veren en dat de meeste leveranties de plaats van bestemming nooit zullen bereiken. Hij zweeg ook over dat andere punt, dat Roosevelt zelf wel aanroerde n.l., de enorme Amerikaan sche staatsuitgaven, waardoor thans opnieuw de belastingen gevoelig moeten worden verhoogd. Op zichzelf beschouwd, als belasting-politiek, grijpt Roosevelt hier ter afwering van het drei gende inflatiegevaar naar specifiek nationaal- socialistische middelen. Maar toch zou het goed zijn, als het Amerikaansche volk zich eens af vroeg, waarom zijn levensstandaard eigenlijk moet worden verlaagd. Alleen ten bate van En geland, dat niettemin zijn lot niet zal ontgaan, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse. De poli tiek van Churchill beoogt uitstel en afleiding van het oorlogstooneel van het Britsche eiland. Doch de oorlog zal eindigen met de volledige nederlaag van Engeland. Het D.N.B. meldt uit Tokio: „Ik zou verrast gev/eest zijn, als Churchill dit niet had gezegd", zoo heeft de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard in ant woord op een vraag omtrent het Japansche standpunt nopens de uitspraak van Churchill, dat Engeland in geval van een botsing tus schen Amerika en Japan in den Stillen Oceaan terstond den oorlog zou verklaren aan Japan. De woordvoerder weigerde hierin nader te treden. In Frankrijk is voor de eerste maal de wa penstilstandsdag niet op de gebruikelijke wijze herdacht. De regeering had uitdrukkelijk be paald, dat dien dag de arbeid niet mocht wor den onderbroken en dat geen plechtigheden mochten worden gehouden, uitgezonderd enkele officieele. Deze mochten slechts het karakter dragen van een hulde aan de slachtoffers van den wereldoorlog en van dea tegenwoorcHgei' corlog. In Vichy vond een üianslegging pteals bij het monument der gesneuvelden door maar schalk Pétain, waaraan ook door admiraal Dar- lan werd deelgenomen. Vervolgens werd een herdenkingsgodsdienstoefening in de St, Louis- kerk gehouden. In de ovsrigè steden en dorpen van het on bezette gebied werden eveneens korte, eenvou dige plechtigheden gehouden. D.N.B.) In een rede naar aanleiding van den wapen stilstandsdag heeft Roosevelt gezegd, dat deze dag dit jaar een bijzondere beteekenis heeft, daar gebleken is waarvoor Amerika in den wereldoorlog heeft gestreden. De gevallenen van den wereldoorlog hebben het land. zoo zeide hij, gered van een vreeselijk gevaar-. Het ging er toen om de wereld veilig te maken voor de democratie en thans is het de taak van de Amerikanen er voor te zorgen, dat de ge sneuvelden in den wereldoorlog niet tevergeefs werden geofferd. D.N.B.) Het uur der beslissing is gekomen, zoo heeft de Amerikaansche minister van marine, Knox, volgens de Associated Press verklaard in een lede op den wapenstilstandsdag in Providence Rhode Island). Knox beweerde, .dat de Ame rikaansche regeering in den loop der laatste Het D.N.B. meldt uit Washington: Het is vermakelijk van mijnheer Churchill te hooren, dat hij de Vereenigde Staten wil hel pen, terwijl hij voortdurend om een stijging van de Amerikaansche hulp aan Engeland bedelt, zoo zeide, volgens Associated Press', senator Wheeler naar aanleiding van de rede van Chur chill. Vervolgens vraagt Wheeler ironisch: Waarom doet Churchill niets voor de Sovjet unie, wanneer hij iemand wil helpen? Churchill belooft in zijn rede den zegen voor Amerika, wanneer, zoo merkte de Democrati sche senator Clark op, de Amerikanen bereid zijn voor Engeland de veldslagen te leveren. Hij. Clarck, heeft steeds geloofd, dat Engeland Amerika tegen Japan in den oorlog wil drijven. Clark noemde de jongste rede van Churchill een bewijs voor zijn stelling. Het is hoog tijd, dat de Vereenigde Staten hun lot zelf in handen nemen, zoo zeide de Democratische senator Mc Carran. De Engel- schen dienen thans eindelijk in te zien, dat de Amerikanen hiertoe in staat zijn. Engeland doet geen enkele poging om zijn zoogenaamden bols- jewistischen bondgenoot door het oprichten van een tweede front te helpen Blijkbaar wenscht Churchill, zoo meende de senator, dat de Ver eenigde Staten een tweede front in het Verre Oosten oprichten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat men in de Wilhelmstrasse wees op de merk waardige conclusies, waartoe men komt bij een vergelijking van de houding, welke onderschei denlijk door de Vereenigde Staten en door En geland gedurende de laatste weken is aangeno men. Van Engelsche zijde stelt men het voor, alsof een oorlog in de Pacific onvermijdelijk en direct op handen zou zijn, terwijl men in Amerika besprekingen met Japan voert. Na het optreden van het kabinet-Tojo verkondigde men te Lon den, dat dit oorlog beteekende; in Amerika con stateerde men eenvoudig, dat Koeroesoe naar Washington zou komen, om de hangende on derhandelingen over het doode punt heen te jaren in het belang van vriendschappelijke be trekkingen met Japan 'weergaloos geduld aan den dag heeft gelegd en thans de ..tegen de Amerikaansche rechten indruischende Japan sche handelingen" niet langer over het hoofd kon zien. Knox eischte, dat de Ver. Staten bij het sluiten van een toekomstigen vrede de we reldleiding op zich zouden nemen. Nadat Knox gesproken had van den vrijen goederenruil en den vrijen toegang tot de grondstoffen als „hoeksteenen der nieuwe wereld", noemde hij als derden hoeksteen van iedere nieuwe orde „de positie van wereldleidings-heerschappij", waartoe Amerika op grond van zijn materieele hulpbronnen geroepen is. Knox eindigde zijn redevoering met de woorden: ..Ten slotte moet iedere wereldorde na den huldigen oorlog in laatste instantie op de basis van de macht op gericht worden." (D.N.B.). LITWINOF PLV. VOLKSCOMMISSARIS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Reuter meldt uit Moskou, dat de Sovjet ambassadeur te Washington, Litwinof, dooi den raad van volkscommissarissen is benoemd tot plaatsvervangend volkscommissaris van bui tenlandsche zaken (D.N.B.). AANSLAG TE SPALATO. Officieel wordt medegedeeld, dat Maandag middag te Spalato (Dalmatié) drie bommen zijn geworpen naar het muziekkorps der oude ja gersdivisie. Daardoor werden 24 soldaten en 25 burgers gewond. Een der soldaten is aan zijn verwondingen bezweken. Tegelijkertijd werd een vrachtauto, waarop zich soldaten bevonden door machinegeweervuur getroffen. Eenige soldaten werden licht gewond. Men heeft 150 personen, bijna zonder uitzon dering communisten, gearresteerd. De gearres teerden zijn grootendeels afkomstig uit een andere streek in den Balkan. Zoolang de schul digen gezocht worden, zullen in overeenstem ming met de instructies uit Rome, de 150 ge arresteerden als gijzelaars beschouwd worden. De schuldigen zullen terecht staan voor de spe ciale rechtbank ter verdediging van den Staat. (D.N.B.). EEN PREEK VAN LAGUARDIA. Een door den burgemeester van New-York, Laguardia, aan alle geestelijken in de Ver.-Sta ten gezonden preek, die Zondag as. van alle kansels zou moeten worden voorgelezen, vormt het onderwerp van zeer scherpe discussies, voor al in kringen der geestelijkheid. Men vreest, dat Laguardia en zijn vrienden plannen hebben om in de Ver. Staten een soort nationale kerk op te richten. De Washington Daily News noemt het verzenden van den door Lagiferdia voorgeschre ven tekst voor een preek een „grove vergissing" en een predikant spreekt in de Washington Ti mes Herald van een onaanvaardbaren eisch. De New-York Times publiceert den volledigen tekst van de preek, zooals Laguardia zich dien voor stelt Volgens deze publicatie zijn de voornaam ste punten de volgende: uit een veelvoud van volken en rassen is de Amerikaansche eenheid ontstaan. Geleidelijk is de vrijheid van religie gevolgd. Religie is de brond der democratie. De „Joodsch-Christelijke openbaring" heeft in den loop van den tijd de politieke philosophie van de democratie doen ontstaan, in tegenstelling tot de oeroude denkbeelden van het goddelijke recht der koningen en aristocraten, benevens van de imperialistische eerzucht. De democra tie geeft de religie goede mogelijkheden. Demo cratie en religie kunnen dus samen den „goe den staat" opbouwen. (DNB). BOLSJEWISTISCHE EXECUTIES. Volgens ontvangen mededeelingen zijn in den loöp der vorige week meerdere leden van den generalen staf van de sovjet-weermacht op bevel van Stalin op staanden voet tot den dood met den kogel veroordeeld. Zij werden verant woordelijk gesteld voor de ontwrichting dei- bolsjewistische weermacht en voor het zaaien van een paniekstemming (D.NB.). TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad te Oran (Marokko) heeft vier personen wegens hoogverraad ter dood veroor- ■eeld. Nog twee beklaagden werden veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Het proces is met gesloten deuren gevoerd. Het betreft jonge Franschen, die in opdracht van een buiten landsche mogendheid zekere militaire geheimen hadden prijsgegeven. (D.N.B.). SCHERPERE BEPALINGEN TEGEN JODEN IN ROEMENIË. Het stadsbestuur van Boekarest heeft bepaald, dat joden slechts des ochtends tusschen 11 en 12 uur in de winkels en op de markten inkoo- v mogen doen, op Zon- en feestdagen slechte tusschen des ochtends 9 en 10 uur en pas na dat de Roemeensche bevolking haar boodschap pen verricht heeft. Zware straffen zijn gesteld op overtreding van deze voorschriften. Wie bui ten dien tijd aan joden goederen verkoopt of thuis stuurt, wordt gearresteerd en naai- een concentratiekamp gebracht. (D.N.B.). Dit Nummei bevat TWEE Bladen EEN NIEUWE LOTERIJ OP KOMST. Lotenverkoopers in uniform. De verkoop der Winterhulploten gaat, naar het „Vad." verneemt, zóó vlot, dat thans reeds alle voorbereidingen voor de uitgifte van een nieuwe lotenserie worden getroffen. De premie trekking voor de eerste loterij zal aan het einde van deze maand plaats vinden. Ten einde de verkoopers van Winterhulp - loten bescherming te verleenen voor hun loten- bak en kleeding, zal hun binnen zeer kort een cape van donker groene stof worden verstrekt. Bovendien krijgen deze mannen een pet in den zelfden geest als postbestellers die dragen, voor zien van de letters W.H.N. Ook de menschen, die met de raderen van fortuin werken zullen van deze kleeding worden voorzien. BURGEMEESTERS. Met ingang van 24 November a.s. is benoemd tot. burgemeester van Bloemendaal, met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Oost- zaan, de heer J. W. Zigeler. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 22 October 1941 is aan den heer W. A. Stork ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Dwingeloo. Hedenavond te 19.45 uur spreekt de heer Adriaan van Hees over den zender Hilversum II over het on derwerp „10 jaar nationaal-socialis- tische strijd in Nederland". De NP.D. (National Polltischer Dienst) pu bliceert een rapport over de behandeling van Duitsche vrouwen in Engeland, welk rapport is samengesteld uit de mededeelingen dezer vrou wen zelf Terstond na het uitbreken van den oorlog in 1939 werden alle Duitsche vrouwen dpor de vreemdelingenpolitie voor een rechtbank ge daagd. Al naar haar gezindheid werden zij in drie categorieën ingedeeld: a. gevaarlijk, b. verdacht, c. ongevaarlijk en pro-Britech. De vrouwen van categorie c. werden vrijgelaten en moesten zich dagelijks by de vreemdelingen- )x>litie melden, die van categorie b en a werden in de provinciale gevangenissen bijeengebracht en vervolgens opgesloten in de I^olloway-vrou wengevangenis te Londen Daar werden de vrouwen eerst in afzonderlijke cellen zonder contact met de buitenwereld en zonder bewe gingsmogelijkheid ondergebracht. Pas na maanden wist de Zwiteersche consul te bewerkstelligen, dat zij bezoek en brieven mochten ontvangen, zelf brieven konden schrij ven en dagelijks mochten luchten. Het vrou wenkamp op het eiland Man werd pas geopend in Mei 1940, nadat talrijke Duitsche vrouwen en meisjes tot dat oogenblik verbleven hadden in de gevangenis Alleen zuigelingen mochten bij de moeders bleven, de overige kinderen, reeds van tien maanden af. werden van de moeders weggenomen. Met massatransporten werden de vrouwen naar Liverpool gebracht en op een schip te zamen gedreven, waar zij meestal een geheelen nacht moesten doorbren gen. zonder dat er gezorgd was voor dekking, ligging, verzorging enz. De vrouwen lagen op den harden vloer en onder haar bevonden zich hoog bejaarde en zwangere vrouwen. Een der vrouwen heeft daar een kind ter wereld ge bracht en zou daarna overleden zijn. Na de grooie successen in Frankrijk in 1940 werden de gevangenissen opnieuw gevuld en in een volslagen wirwar werden Duitsche vrouwen en meisjes', samen met jodinnen, naar het eiland Man gebracht, waar zij niet alleen met de jodinnen in hetzelfde huis werden onderge bracht, doch zelfs, daar er dekens te kort waren, met jodinnen in één bed moesten slapen. „Toen ik eind Juni 1940 in het kamp kwam. aldus onze zegsvrouw, waren daar 6000 vrou wen ondergebracht. Jodinnen namen een over- heerschende positie in en gedroegen zich op uitdagende wijze. Half September 1940 zag ik een transport vrouwen en meisjes uit Holloway in Port Erin aankomen. Het was het ergste wat ik ooit gezien heb. Vermagerd en bleek kwamen zij aan en vertelden, dat zij tijdens de Jievige luchtaanvallen in de cellen moesten blijven. In haar wanhoop sloegen zij met vuisten en stoelen tegen de gesloten deuren, totdat zij na uren lang wachten eindelijk uit de cellen gehaald werden en in de schuilgelegenheid mochten. Onder het transport bevonden zich zeer vele bejaarde vrouwen Talrijke vrouwen waren nog in Holloway achtergebleven, onder wie zelfs Engelschen, die met Duitsche mannen gehuwd waren. Maandenlang hebben zij in de gevan genis gezeten en werden pas later naar het eiland Man overgebracht. Heel erg was het ge val van den 70-jarigen Duitschenpredikant Wehrhahn, die ongeveer 20 jaar lang in Enge land gewerkt heeft. Mevrouw Wehrhahn en haar dochters geraakten in de gevangenis, ter wijl de 70-jarige oude predikant naar Canada gedeporteerd werd. De jongste dochter, die in Engeland geboren is, is pas in Juli 1941 uit de Holloway-gevangenis naar het eiland Man overgebracht. Wanneer de zoons van de ge- interneerde vrouwen 18 jaar oud zijn. worden zij van de moeders gescheiden en naar de mannenkampen overgebracht, meestal niet in de kampen, waar hun vader verblijf houdt. Of zich thans nog vrouwen in Holloway bevinden, kon ik niet met stelligheid constateeren, Vol gens de geruchten zou zulks wel het geval zijn". (A.N.P.). Voor de derde maal sinds het uitbreken van den strijd zal het binnen enkele weken Kerstmis zijn. Nog steeds zullen op de slagvelden de ka nonnen bulderen, zullen op de zeeën schepen vernietigd worden, zullen bommenwerpers hun vernietigende last uitwerpen. Kerstmis 1941 De strijd voor de vrijheid van Europa gaat voort en zij, die hem strijden, zij zullen door het thuisfront niet vergeten worden. Wat onze Nederlandsche vrijwilligers betreft, daarvoor zorgt het Verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen „Nederland". Door dit fonds zullen binnen enkele dagen 12.000 Kerstpakketten naar onze dapperen aan het Oostfront gezonden worden. Twaalfduizend pakketten, die stuk voor st.uk vreugde zullen brengen in het hart van hen, die ver van huis en haard hun plicht doen tegen over ons vaderland, zich inzetten voor een ge lukkige toekomst voor ons volk, dus ook voor u en de uwen. Daarom landgenoot, doen wij een beroep op u. Bewijs dat gij het hart op de juiste plaats draagt, bedenk wat het zeggen wil het Kerst feest te moeten vieren in de barre vlakten van Rusland. Stort vandaag nog uw bijdrage op girorekening t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht, 's-Gravenhagc. VAN 14 TOT 22 NOVEMBER. Het Erganzungsamt der Waffen-SS. Ergan- zugsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouders laan 132, deelt mede, dat in den tijd van 14 tot 22 November in Nederland admlssie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland in de volgende plaatsen Mannen van 17 tot 40 jaar worden aangeno men voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar Voor de ondersteuning van het gezin voor zoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbiljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek moeten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden bij het onderzoek overhandigd, onverschillig of de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden: op 14 November, 9 uur in Den Hagg, Stadhou derslaan 134 en om 15 uur in Rotterdam, DeutschPs haus. Op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat en om 16 uur in Groningen, Concerthuis, Poele straat Op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches haus. Op 18 November om 10 uur in 's-Hertogen- bosch, Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, werklledenvereeniging, Tuinstraat 68. Op 19 November om 10 uur in Eindhoven, huis Maria. Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. Op 22 November om 9 uur in Den Haag, Stad houderslaan L34. VERBOD VOOR IIET VERVAARDIGEN VAN ZINKLEGEERINGEN. In de staatscourant van 11 November is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verschenen, krachtens welke het gebruik van zink voor het vervaardigen van zinklegeeringen is verboden. Evenals bij de toe passingsverboden voor non-ferro metalen het geval is, kan de directeur van het rijksbureau voor non-ferro metalen van dit verbod onthef fing verleenen. ADOLF HITLER OVER HET NIEUWE EUROPA. DAT MET ONWEERSTAAN BARE KRACHT GROEIT. (Van onzen politieken medewerker). HET jaar 1941 neigt ten einde. Wederom staat een winter voor de deur. Aan den vooravond van dit jaargetijde, ter ge legenheid van de herdenking van den negenden November 1923, het jaar van de diepste ver nedering van het Duitsche volk, heeft Adolf Hitler de wereld nogmaals een blik gegeven in de toekomst. De toekomst, die voor velen nog duister is, doch voor vele anderen de onweer staanbare kracht in zich bergt van den groei van een nieuw Europa. Wanneer Adolf Hitler het woord tot zijn ge hoor richt, dan beteekent dit, dat hij iets te zeggen heeft. Het zijn nimmer woorden zonder inhoud, dat weet men maar al te goed. Steeds blijkt uit de redevoeringen van den Fuehrer, dat hij duidelijk en klaar mededeelingen doet, die vafi ver strekkende beteekenis kunnen worden geacht. In den loop der jaren heeft men kunnen vast stellen, dat Hitiers woorden niet alleen woorden bleken, maar ook daden of te gelegener tijd, wanneer hij zulks wenschelijk en noodzakelijk achtte, in daden werden omgezet. Het Duitsche volk begrijpt dit ten volle; het heeft in de afge- loopen jaren steeds weer kunnen vaststellen, dat de woorden van zijn Fuehrer bewaarheid werden. Opmerkelijk is het thans te kunnen constatee ren, dat ook het buitenland steeds grootere be langstelling voor de redevoeringen van Adolf Hitler aan den dag gaat leggen. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat men zich ook daar bewust is gaan worden van de richting, den koers, de analyse, van het wereldgebeuren. Het groote verschil tusschen de redevoeringen van Hitler en die van Churchill en Roosevelt is, dat de eerste steeds spreekt over de resultaten en de door te voeren maatregelen, terwijl de laatsten slechts spreken over plannen, die zij ten opzichte van het één en ander koesteren. Inderdaad wel een groot verschil, dat meer en meer aan den dag treedt en velen de oogen heeft doen open gaan omtrent den werkeljjken gang der gebeur tenissen. Zoo was het*ook nu in Hitiers jongste rede, waarin hij zeide, dat het grootste gevaar voor Europa reeds is afgewend. In deze woorden ligt opgesloten, dat ons werelddeel thans niet meer bloot staat aan de bedreiging vanuit het Oosten. De geweldige verliescijfers der bolsjewisten illu- streeren dit onomwonden. Het aantal van 8 k 10 millioen aan gevangenen, dooden en.zwaar ge wonden bij de Sovjet-weermacht, het verlies van 15.000 vliegtuigen, ruim 22.000 tanks en meer dan 27.000 stukken geschut, dat alles zal iedereen de volkomen zekerheid moeten verschaffen, dat het gevaar voor het Europeesche front is afge wend. Niemand zal Adolf Hitler kunnen tegen werpen, als hij zegt, dat daarvan geen leger ter wereld zich meer herstelt. VERBAZEN zal men zich over datgene, waarmede Duitschland op zekeren dag zal komen, zeide de Fuehrer. Aan deze woor den behoeft men niet meer te twijfelen. Verbaasd is de wereld vaak geweest, doch nu niet meer direct omdat zij langzamerhand tot de overtui ging is gekomen, dat Duitschland zooals Hitier het noemt niet met glacé-handschoenen optreedt, maar met harde vuisten. Het tijdstip, waarop dit alles geschiedt, wordt slechts door hem bepaald, die de leiding van het geheel heeft, n.l. door den Fuehrer zelf. Wanneer hij het tijd stip daarvoor gekomen acht, tast hij toe. Het is te begrijpen, dat het bepalen van dit tijdstip geheel en afzonderlijk staat van prestige-kwes- ties. Deze overwegingen laat Hitier geen rol spelen, hij is een man van de werkelijkheid, die antwoordt wanneer dit noodzakelijk is! Hij treft zijn voorbereidingen waar hij deze noodlg acht. Nimmer stort hij zich in een riskante situatie, zijn volk is hem dierbaar en alleen dan zal hij offers laten brengen, indien deze waard zijn ge bracht te worden. WEDEROM is uit deze rede gebleken, dat de groote strijd, welke thans gestreden wordt een grooten, een diepen achtergrond heeft. Adolf Hitler stelt tegenover de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zijn werk. En hij kan dit eerst dan doen, wanneer het lot van Europa voor de komende duizend jaar is beslist Hitiers strijd is geen strijd tegen volkeren, het is uitsluitend een strijd voor de vrijheid en de welvaart van Europa. En deze vrijheid en welvaart kunnen eerst dan verzekerd zijn, wanneer het dreigende gevaar der bolsje wisten is vernietigd en aan de willekeur van Angelsaksische machten een einde is gemaakt. Een nieuw Europa zal dan groeien, het zal een Europa zijn, dat met onweerstaanbare krachc zal groeien, en allen de volkomen zekerheid zal bieden van een gelukkige toekomst. Voor dezen strijd worden thans de offers ge bracht. In dit licht gezien, inderdaad offers die waard zijn gebracht te worden. H. A. G. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 0.17 uur en ging onder te 14.58 uur (Laatste Kwartier).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1