AARDAPPELEN mAk~-£Ènm IEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 11 November 1941 WINTERBEVOORRADING Laatste Berichten Binnenland Wintervoorraad aardappelen Buitenland De Diplo over de benoeming van Litwinof Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eer machtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Stadsnieuivs Circulatie van niet geautoriseerde betaalmiddelen De vrederechters en het vredegerechtshof Uit de Omstreken Ds.Tj. Petersen overleden Uit de Rijnstreek Doodelijk ongeval te Oude Wetering BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT MARKT £1 RICHTEN BONNEN MOGEN LATER OOK AFZONDERLIJK WORDEN GEBRUIKT. Naar de „Tel." van bevoegde zijde verneemt, mogen de strooken aardappelbonnen genummerd 05 t/m. 14. die men bij de distributiediensten laat afstempelen om er te zijner tijd zijn win tervoorraad mee op te doen. ook bewaard wor den om later stuk voor stuk gebruikt te wor den. Dit geval kan zieh namelijk voordoen, wan neer de kooper meent, dat de kwaliteit van de aardappelen, welke hem tot dit doel worden aangeboden, hem niet geheel bevalt. Zooals reeds eerder medegedeeld, worden de best houdbare soorten immers het laatst in omloop gebracht. Overigens kan men er van overtuigd zijn. dat bij de bevoorrading van de winkeliers (zulks op grond van het aantal ter afstempe ling aangeboden strooken) rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat een deel van deze aardappelen voor opslag is bestemd. Het is de bedoeling, dat deze wintervoorraad in de tweede helft van Januari en in de maa'nden Februari en Maart wordt geconsumeerd. Uitnoodiging tot inlevering van afge stempelde aardappelbonnen 05 tot en met 14 volgens officieele publicatie van het Depar tement van Landbouw en Visscherij bij Aardappelhandel VLASVELD, Doezastr. 22, Telef. 22825 te Leiden. „Adv." 5253 Voor een goede en vlotte uitvoering Uwer orders wordt door uitgebreid personeel en materiaal zorg gedragen. Hoogachtend: A. H. A. VLASVELD. BRANDSTOFVOORZIENING BIJ VERHUIZING. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat bij verhuizing van een woning, waarin met haarden en kachels wordt gestookt, naar een woning, die door middel varP centrale verwarming wordt verwarmd, de uitgereikte j- of k-kaart (voor haarden en kachels) in het algemeen niet tegen een kaart 1 (voor centrale verwarming) kan worden ingeruild. In het bo venstaande geval beschikken de verbruikers over een haard of een kachel, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaatsen en is het dus niet noodzakelijk dat hun het grootere rantsoen voor centrale verwarming wordt verstrekt. Het plaatsen van den haard of kaohel in de nieuwe woning is uiteraard niet mogelijk, indien hier toe in deze woning geen gelegenheid bestaat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwezig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitge reikte j- of k-kaart tegen een 1-kaart ingeruild. Hierbij' wordt evenwel het aantal bonnen, dat aan de j- of k-kaart blijkt te ontbreken, van de uit te reiken 1-kaart verwijderd. Ir. J. HIDDE NIJLAND OVERLEDEN. Op 49-jarigen leeftijd is te Overveen overleden ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van den rijksdienst voor werkverruiming in Den Haag. De heer Hidde Nijland studeerde aan de Tech nische hoogéschool te Delft, waar hij het di ploma van civiel ingenieur behaalde. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest bij den Rijks waterstaat, vestigde hij zich als aannemer te Amsterdam. Toen in 1938 de Rijksdienst voor Werkverruiming werd opgericht, werd hij be noemd tot lid der directie, speciaal belast met civiel-technische en cultuur-technische werk zaamheden. TER DOOD VEROORDEELD. De moordenaar van den Duitschen majoor Doehring, die, zooals men weet, midden Januari j.l. in Boekarest op straat werd doodgeschoten, is thans ter dood veroordeeld. Hij was in het najaar van 1940 naar Roemenië gekomen met een Grieksch paspoort op naam van Sarandos. De tweede beklaagde, de journalist Arsenie, die den beklaagde op illegale wijze ge holpen had om verlenging van zijn verblijfsver gunning te krijgen, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Nog drie beklaagden, o.m. twee Grieken, die eveneens betrokken waren bij de bemiddeling voor de verlenging van de verblijfsvergunning, kregen gevangenisstraffen van 2 tot 6 maanden. (D.N.B.). De benoeming van den Jood Litwinof tot a: bassadeur van de Sovjetunie in Washington is, naar de Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz schrijf' een uitdrukking van de zielsverwantschap tusschen Roosevelt en Sta lin, tusschen de Moskousche machthebbers en de huidige leiders der politiek van de Ver. Staten. De Korrespondenz herinnert er aan, dat Litwinof door Moskou er reeds verscheidene malen met succes voor gebruikt is om het wer kelijke gelaat van het bolsjewir .e en zijn duistere plannen te verbergen achter de camou flage van den Joodschen man van eer. In deze kwaliteit heeft Litwinof reeds in 1933 met Roo sevelt het protocol der erkenning van de Sovjetunie door de Ver. Staten onderteekend. Reeds toen heeft hij de Ver. Staten met val- sche beloften over het staken der communisti sche agitatie in Amerika misleid, een rol, die waarlijk zfjn specialiteit is. Thans wenscht Roosevelt, dat men in de Ver. Staten ernstig in de camouflage gelooft, waarmede Litwinof en de politiek van Moskou hun bedoelingen trach ten te verbloemen. Het zal de speciale taak v n Litwinof zijn het sirenegezang van het bolsje wisme in Washington gehoor te verschaffen en met behulp van zijn Joodsche verwantschap in het land zelf er zorg voor te dragen, dat de vreeselijke werkelijkheid van het Sovjetparadijs evenals de ware doelstellingen der roode we reldrevolutie voor het Amerikaansche volk ver borgen blijven zoolang dat noodig is. Geschiedt het echter, zoo merkt de Korrespondenz ten slotte op. zooals Stalin dezer dagen voorvoelend schrééf aan Roose elt, dat. wanneer de om standigheden dit maar eischen, een persoonlijk contact wenschelijk is, dan moet Litwinof ook de man zijn om bü wijze van voorzorg een aan genaam vluchtoord voor zijn roode vrienden tn de nieuwe wereld In gereedheid te houden. (DNB). Het.opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeen - sche troepen den opmarsch tegen Sebastopol en Kertsj voortgezet. Beide havens werden met suc ces door de luchtmacht gebombardeerd. In de omgeving van Moskou heeft'de vijand door luchtaanvallen aanmerkelijke verliezen aan zware wapens en rollend materieel geleden. Militaire installaties in de sovjet-hoofdstad wer den met bommen bestookt. In Noord-Karelië hebben Duitsche en Finsche troepen onder moeilijke omstandigheden van het terrein en voor den strijd sterke onderdeelen van een vijandelijke divisie vernietigd. Hierbij werden 700 kazematten in den strijd veroverd, 1200 gevangenen gemaakt, vier tanks, 30 stukken geschut, meer dan 100 mitrailleurs en granaatwerpers en veel ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den- vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan de Zuidoostkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag bomtreffers ge plaatst op drie vrij groote vrachtbooten. Deze schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. Ten Oosten van Easton werd een hoogoven door bommen van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Matroe met brisant- en brandbom men aangevallen. De vijand heeft geen vliegtochten naar Duitsch gebied ondernomen. Het 527ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen opnieuw bommen op Brindisi en Na pels laten vallen. Er is eenige schade aangericht: geen slachtoffers onder de bevolking. Te Napels zoowel als té Brindisi heeft de afweer een vlieg tuig neergeschoten. Het aantal dooden, gevallen bij den vorigen aanval op Brindisi, is gestegen van 40 tot 96, het aantal gewonden tot 102. Geen enkel militair object is getroffen. Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika hebben de troepen van eenige versterkte stellin gen snel gereageerd op vijandelijke aanvalspo- gingen: de vijand was gedwongen zich terug te trekken en leed aanzienlijke verliezen aan doo den en gevangenen. Afdeelingen Duitsche vlieg tuigen hebben herhaaldelijk de vesting gebom bardeerd en vernielingen en branden teweeg ge bracht Bij een vijandelijken luchtaanval op Benghazi werd een woonhuis beschadigd. Onder de Mohammedaansehe bevolking zijn 4 slacht offers te betreuren. In Oost-Afrika zijn nieuwe aanvallen op onze stellingen te Koelkwabert afgeslagen Een vij andelijk vliegtuig werd getroffen en stortte ach ter onze linies neer". DUITSCHE CRITIEK OP ENGELAND. De rapporten van de Duitsche diplomaten uit IJsland en Iran over hun behandeling door de Engelschen geven de Duitsche pers aanleiding tot zeer scherpe commentaren. De Voelkischer Beobachter gaat daarbij in op de over de geheele wereld verspreide illusie ten aanzien van het fatsoen en de betrouwbaarheid van de Engel schen. Het blad schrijft: „het is juist, dat de Brit in vredestijd en zoolang hij in het bezit is van het ongestoorde genot van zijn bezit, in nemend goede omgangsvormen aan den dag legt en een aangenaam makker is. Zoodra hij echter in moeilijkheden komt. zoodra iemand weigert naar zijn pijpen te dansen, zoodra hij zelf of zijn land in ernstig gevaar komt, ontpopt hij zich als een brutale egoist, als een absoluut koude woordbreker en als een sadist van verwonder lijke laaghartigheid en wreedheid. Zoo hebben wij hem in den wereldoorlog leeren kennen. Zoo toont hy zich in dözen oorlog opnieuw. Het dol zinnigste echter, wat de gentlemen aan de Theems tot dusver gepresteerd hebben, is de behandeling van den Duitschen consul-generaal in Reykjavik en van de Duitsche kolonie in Iran. In deze beide gevallen hebben de Britten zich men kan zich niet anders uitdrukken ont maskerd als weergalooze varkens. Ten slotte ver klaart het blad: „Wij zullen niet de bolsjewisti sche beesten verantwoordelijk stellen, ao.n wie de Britten 474 Duitsche vrouwen en kinderen heb ben uitgeleverd, wij zullen Engeland verantwoor delijk stellen". (D.NH.). WEIGERING VAN EEN BEVEL OM NAAR EEN WERKKAMP TE GAAN. Behandeling voor den eeonomischen rechter. Onlangs hebben drie personen zich voor den eeonomischen rechter te Den Haag mr. C. J. de Vries, moeten verantwoorden omdat zij, werkloos zijnde, geweigerd hadden gevolg ie ge ven aan een lastgeving van den directeur van het Arbeidsbureau in hun ressort (Leiden) om zich naar het. werkkamp te Pieterburen te be geven. Verdachten hadden eenigen tijd in Duitsch land gewerkt, doch hadden de verbintenis daar verbroken en zij verkeerden nu in de veronder stelling, dat zij zonder meer recht op werk- loosheidsuitkeering konden doen gelden. Aan de hun opgelegde verplichting om naar het ge noemde werkkamp te gaan zouden zij geen ge volg hebben gegeven, omdat het loon hun niet aanstond. De officier van justitie, die bij de aanvanke- lyke behandeling dezer zaak vryspraak had ge vraagd, baseerde dit op de overweging, dat de bezigheid in een werkkamp niet zou behooren tot de nuttige werkzaamheden, waartoe men ingevolge de verordening kan worden verplicht. De behandeling dezer z^iak werd toen uitge steld om den directeur van het Leidsche Ar beidsbureau als getuige te hooren. Vandaag, tijdens de voortgezette behandeling, verklaarde deze directeur, dat het opgedragen werk te Pieterburen wel degelijk nuttig is, want het betreft landaanwinning. Ook de belooning moet in de gegeven omstandigheden voldoende worden geacht. De economische rechter, uitspraak doende, oor deelde 't tenlastegelegde bewezen en strafbaar en legde een geldboete van f.10 subs, tien dagen hechtenis aan elk der drie verdachten op, doch voegde daaraan de mededeeling toe. dat wie in het vervolg wegens een dergelijk feit voor hem zou moeten terechtstaan, al" was het morgen gevangenisstraf zou krijgen. Dr. F. J. Belïnfante en dr. J. Goslings bei den alhier en dr. J. D. Verlinde le Oegstgersi zijn benoemd tot leden van het Genootschap tot bevordering van natuur-, genees- en heel kunde te Amsterdam. De secretarissen-generaal van de departemen ten van financien en justitie hebben in het heden verschenen verordeningenblad een besluit gepubliceerd, waarin bepalingen zijn opgenomen ten aanzien van de circulatie van niet geautori seerde betaalmiddelen. Hierbij wordt bepaald, dat het verboden is zonder toestemming van den secretaris-generaal van het departement van financiën hulpgeld aan te maken, uit te geven, aan te nemen of door te geven. Onder hulpgeld wordt alles verstaan, wat be stemd of geschikt is in een min of meer beperk ten kring van personen als betaalmiddel te wor den gebezigd, in het bijzonder penningen, bon nen, betaalzegels, spaarzegels en andere voorwer pen met gelijke functie. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Deze feiten worden beschouwd als overtredin gen. Ten aanzien van hulpgeld, hetwelk op het tydstip van inwerkingtreding van dit besluit in omloop is. wordt bepaald, dat dit binnen een maand na dit tijdstip aan de uitgevers ter inwis seling kan worden aangeboden. De uilgevers zijn verplicht uiterlijk drie maanden na de aanbieding tot inwisseling over te gaan. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, waarbij aanvullingen worden gege ven op het besluit tot instelling van vrederech ters en van een vredegerechtshof. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat genoemde secretaris-generaal uit de griffiers, substituut- griffiers en beëedigde klerken ter griffie binnen het rechtsgebied van eiken vrederechter een griffier en waarnemend griffiers aanwijst, be voegd binnen het geheele gebied, voor de be handeling van de zaken, waarvan de vrederech ter bij uitsluiting kennis neemt. Verder wordt hierbij bepaald, dat de procureurs-generaal by de gerechtshoven ieder uit de officieren en sub stituut-officieren en ambtenaren van het open baar ministerie bij de kantongerechten binnen het rechtsgebied van het gerechtshof, waarbij hij is geplaatst, een officier van justitie en waar nemend officieren van justitie aanwyzen, be voegd binnen het geheele gebied, voor de be handeling van de zaken, waarvan de vrede rechter, bevoegd binnen dit rechtsgebied, by uitsluiting kennis neemt. Een andere bepaling is, dat de vrederechters zitting kunnen houden op elke plaats binnen hun rechtsgebied. De beslissing, of zy buiten de plaats, waar him zetel is gevestigd, zitting zul len houden, ligt by hen zelf. Tenslotte zijn nog de volgende bepalingen hierin vastgesteld: De secretaris-generaal van het departement van Justitie wijst uit de rechters en de rech- ters-plaatsvervangers van de arrondissements rechtbanken binnen het rechtsgebied van eiken vrederechter een rechter-commissaris en rech- ter-commissarissen-plaatsvervangers aan, be voegd binnen het geheele gebied, voor de be handeling van de zaken waarvan de vrederech ter by uitsluiting kennis neemt. De secretaris-generaal wyst uit den griffier, de substituut-griffiers en de beëedigde klerken ter griffie van het gerechtshof te 's-Gravenhage een griffier en waarnemend griffiers van het vre- degerechtshof aan. De secretaris-generaal kan een of meer advocaten-generaal by eenig ge rechtshof aanwyzen als waarnemend procureur- generaal by het vredegerechtshof. Hy kan be palen. dat een of meer zaken voor het vrede gerechtshof zullen worden vervolgd door een door hem aangewezen officier of substituut-offi cier van justitie. Dit besluit is gisteren in werking getreden. BENTHUIZEN. Electrisch orgel in de Geref. Kerk. Alhier is men begonnen met den bouw van een pneumatisch kerkorgel in de Geref. Kerk. Het zal gebouwd worden door de firma H. Ver meulen te Oversehie, LEIDSCHENDAM. MONTEUR ZWAAR VERWOND. Val van 25 Meter hoogte. Gistermiddag heeft op de terreinen van de Ge meentelijke Llchtbedrijven een ernstig ongeval plaats gehad. De groote gashouder is in reparatie en de 47-jarlge monteur Struys uit den Haag, stond ln den houder op een ladder en probeerde deze door middel van een touw hooger op te trek ken. Dit mislukte, met het gevolg, dat de ladder weggleed en de man van circa 25 meter hoogte achterover op den betonvloer terecht kwam. Zwaar verwond ls het slachtoffer naar het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuldwal Id den Haag vervoerd. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. In dè schutsluizen kreeg een schipper van een uitvarende aak het roer, dat terugsloeg, zoodanig tegen zijn borst, dat hij achterover kwam te val len. De man kwam terecht op een Ijzeren stang en kreeg daardoor een hersenschudding. Dr. Per- quln heeft den man ln behandeling genomen LISSE. A.S. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN GEMEENTE-SECRETARIS. Zondag 23 November zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer J. C. de Haan. als secretaris der gemeente Lisse in dienst trad. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der poster yen te Leiden werd in den loop der maand October 1941 inge legd f. 120.045.34, en terugbetaald f. 163.867.54, Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 43.822.20. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 84. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het doctoraal examen genees kunde de heer L. van der Lugt (Rotterdam), P. H. Verspyck Mynssen (Den Haag), J. Bonsel (Leiden). A. C. de Vlieger (Ryswyk)B. Quispel (Rotterdam), P. S. M. Kop' (Den Haag) en P. G. de Lint (Zevenbergsche Hoek): voor het candi- daatsexamen theologie: mej. J.A.de Jonge (Ber gen op Zoom) voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter L). de heer J. J. Hul- zinga (Rotterdam): voor het candidaatsexamen Indisch recht: mej. J. Maas (Leiden) en de heeren D. C. Uylenhoed (Bloemendaal) en J. la Bree (Wassenaar); voor het doctoraal examen rechten: de heeren J. P. A Ravoo (Den Haag) en H. J. van Voorthuysen «Wassenaar)voor het ciiriCiddalscxaiiien rechten: mei. T M. H. Hendrik;'-: (D?u Haag) n de heeren A. P. R. van Tienhoven «Den Haag), J. H. Luyerlnk (Den Haag), H. R. Sieman «Den Haag) en B. H. A. Langerwerf (Den Haag). ZOETERWOUDE. VROUW VERDRONKEN? Sinds Zaterdagmorgen vwördt alhier vermist Johanna Gtysberta Hoogeveen, oud 54 jaren. Zy was reeds vele jaren als huishoudster in dienst by den heer C. Captein, wonende aan den Hoogen Ryndijk alhier. Men vreest dat zij in den Ryn te water is geraakt en verdronken. Zaterdag heeft de politie in de omgeving der woning den Rijn afgedregd. doch helaas zonder resultaat. EMERITUS-PREDIKANT DER GER. KERK. Foto-archief „L. D." I)s. Petersen ln zyn Boskoopschen tyd. Te Heemstede is in den ouderdom van 63 jaar overleden ds. Tj. Petersen, emeritus-predikant der Ger. Kerk te Boskoop. Ds. Petersen werd op 2 April 1905 te Oosterzee predikant, nadien stond hij te Winsum, Purmerend, Anjum, Wol- vega en Boskoop. Hier werd hem om gezond heidsredenen met ingang van 1 October jd. eer vol emeritaat verleend, waarna ds. Petersen zich te Heemstede vestigde. PREDIKBEURTEN. HEDEN. Lelden Vrye Kath. Kerk Vreewtjkstr. 19): Nam. 8.15 uur, completen en lof. VOOR WOENSDAG 12 NOVEMBER. Lelden Geref Gem. (N. Rijn): Voorm 10 en nam. 3.30 uur (Dankdag), ds. P. Honkoop. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Delfzyl (toez.) dr. A. R. Hulst te Hooge Zwaluwe. Bedankt voor Schoonrewoerd ds. A. Vroeg- indewey te Loon op Zand. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zeist (derde predikantsplaats) ds. J. W. de Jager te Zutphen. Gisteren ls op den Provincialen Weg een onge luk gebeurd, dat aan den 23-Jarlgen K. Klein te Rljnsaterwoude het leven heeft gekost. Het jeugdig slachtoffer was werkzaam by den heer Van Iperen, loondorscher te Rijnsaterwoude en zat op de tractor, welke de dorschiymchlne voorttrok. Wegens de koude wilde hij van de tractor afspringen om ztch warm te loopen. Hij viel en kwam met zijn hoofd voor een der wielen van de dorschmachlne terecht. HIJ kreeg dit wiel over zijn hoofd, zoodat dit geheel verpletterd werd. De dood trad onmiddellijk ln. De mare chaussee en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en namen de noodlge maatregelen. Naar wy vernemen, treft den bestuurder geen schuld. GEBOREN. Bernard Leopold, z. v. J. W. Jansen en K. Ar- v&l Elisabeth Alida Catharlnai d. v. Th. A. Stadt en W. Ouwerkerk Arie, z. v A. W. Ver- hoeks en A. Jonkers Truus. d v -1. v. ZwiOtcu en G. B Bodegraven Hann;-* Jan Pletcr, z. v. H. Rlkkers en J, P. v d. Havsn Maria Marga- retha, d. v. W. M. Schrlek en A. M. de Jong Josef Petrus, z. v. W. Oomen en G. v, 't Hart Franclna, d. v. H, J. Croljmans en Th. M. Mul- kens Johanna, d. v. H. Kooreman en J Fakkel Jan Joost, z. v. C Warring en H. J. C. Kasten Catharlna Maria Cornelia, d. v. J. Bremmer en H. J Cozljn. GETROUWD: H. v. d. Oudenaller, Jm. en A. Konyneburg, Jd. J. J. Maandag, Jm. en A. de Jong, Jd. A. Verstraaten. Jm. en T. A Koets, Jd. W. J. H. Baart, Jm. en C. A. Mulder, Jd. OVERLEDEN: A. P. Tolk, M„ 68 Jaar A, M. A. v. d. Llth. wed. van B. Formyne, 68 J. J. Dltmar, zn., 3 weken A M. v. d. Burg, Dr., 12 Jaar. (Polygoon-B. Leemker) spwar jy liever. jt banoüv-ga loopcn vqcq c*t fiqoom/iapje qrt oe mcc^! VOOR WOENSDAG 12 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 0.45: Gramofooumuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7 00: Gramofoon muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten .15: ewyde muziek gr.pl*8.30: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de kleuters 11.20: Sylvestre-trlo 12.00: Orgelconcert en zang 12.25: Voor den boer 12.40: Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Zang met piano begeleiding en gramofoonmuzlek 13.30: Gra mofoonmuzlek 14.15- Boyd Bachman en zyn orkest 15.00: Voor de vrouw 15.20: Cello en plano 16.00: Bijbellezing 16.20: Voor de jeugd 17.00: Gramofoonmuzlek 17.15: B. N_ O Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Het kwartier van den Nationalen Jeugd storm 17.45: Gramofoonmuzlek 18.15: Cau serie „Volksgezondheid" 18.30: Het schrammel- kwartet en soliste 19.00: Actueel halfuurtje 19.30: Radlotooneel Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die* over een ïynverblndlng met de studio beschikken) 20.15: Orgelspel 20.30: De Ramblers 21.00: Otto Hendriks en zyn orkest 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.000: B.N.O.: Engelsche uitzending: The Dutch Achievements ln the Netherlands Indies" of Gra mofoonmuzlek 22.15: John Kristel en zijn or kest en soliste 23.00 24.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 M. 6.45—8.00: Zie Hil versum I 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Zang met pianobegeleiding 10.40: Voordracht 11.00: Gramofoonmuzlek 12.15: Ensemble Wllly Kok 12.45: B.NO.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Klaas van Beeck en zyn orkest 13.30: Ensemble Joan Lancé 14.15: Voordracht 14.35: „Der Zlgeunerbaron", operette (opn 15.40: Gramofoonmuzlek 17,00: Voor de rypere Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: De Melodlsten, de Romancers, solisten en gra mofoonmuzlek 19.00; B.N.O.: Brabantsch praatje 19.10: B.N.O.: Nieuwsberichten 10.20: Volkszangkoor 19.45: „In en om de N.SB." (Voorbereid door de NSB.) 2000: Gramofoon muzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de 3tudlo beschikken) 20.15: Rotterdamsch Phll- harmonisch orkest (21.0021.15: Een actueel praatje over de Krim) 2145 B.N.O.: Nieuws berichten 22.00: Gramofoonmuzlek 22.10 22.15: Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Woensdag 12 November. Ie programma: 6.45—22.15: Hilversum I 22.15 24.00: Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum II 22.1523.00; Programma uitsluitend voor aange slotenen by Radio Distributie Centrales 23.00 —24 00; Duitsch programma. 3e programma: 6.45—24.00- Duitsch programma 4e programma: G.45—24.00: Duitsch programma AMSTERDAM, 11 November. Terwyi de handel op de effectenbeurs te Am sterdam lieden Iets omvangrijker was dan gis teren', zij het dan ook, dat de affaire nog geens zins van groote proporties was, bleef de vaste stemming, die zich gisteren haanbrak, onver minderd bestaan. Bijzondere oorzaken waren hiervoor niet aanwezig, maar de kooplust, die zich tijdens de stroomingen door de nieuwe staatsleenlng veroorzaakt, schuil had gehouden, begint naai- het schynt, weer naar boven te komen. In eenige rubrieken ontspon zich een tamelyk levendige affaire en de markt' als geheel kreeg daardoor een voorkomen van activiteit. Olies werden druk verhandeld, waarbij de koers schommelde tusschen 327% en 329li>%. De be roepshandelaren lieten zich hier weliswaar niet onbetuigd, maar er was toch een flinke portie reëele kooporders. Vervolgens werd de aandacht getrokken door de Scheepvaartrubriek. Scheep vaart-Unies werden tamelijk goed verhandeld. Zulks tegen prijzen, loopende van 224% tot 226%. Oude Booten waren hooger op 207% 210%. Ook Vaarten, Japanüjnen en andere soor ten konden Iets hoogeren prys bedingen. Op de Industrie af deeling werd de aandacht voorna melijk door enkele specialiteiten getrokken. Van Berkels veroorzaakten nogal eenige beweging, maar de handel in dit fonds is tegenwoordig grootendeels van een professioneel karakter. Calvé Delft waren eenige punten hooger. 125%ö— 126 De Philipsaandeelen waren zeer stil. Hetzelfde kon dienen van Unilevers en Aku's, die eveneens prijshoudend waren. Laatstge noemde werden weliswaar in een open hoek verhandeld, maar op den keper beschouwd was de affaire toch gering. Voor Lappen Muller be stond wederom eenige belangstelling, waarby werd afgedaan tegen f. 139—142. De minder courante Industrieelen hadden een rustige markt maar waren vast gestemd Diverse soorten kon den eenige punten monteeren. De affaire in Indische cultuurfondsen was van beperkten aard. Het sentiment v/as echter goed. Van de Rubberwaarden schommelden Amsterdam Rubbers tusschen 317 en 319 De minder gangbare soorten waren kalm maar vast, bijna algemeen hooger. In de Suikerru briek stegen HVA's tot 498 maar daarna zakte de koers in tot 496 Vorstenlanden waren byna onveranderd. De Tabaksafdeeling was stil. De Sumatrasoorten waren, vergeleken met de koersen uit de laatste tape van gisteren iets lager. Voor de Nederlandsche beleggingswaarden, in het byzonder de Staatspapieren, was het senti ment niet ten goede veranderd, integendeel was de stemming aan den gedrukten kant. De nieuwe 3%% obligatiën waren iets lager en golden 96 3/896 5/8. De gestaffelde leening kwam eveneens iets lager te liggen: 93 3/8 95 5/8%. De nieuwe vieren waren mede een fractie lager en hetzelfde was het geval met de andere jongere Staatsobligatiën en de 3%> In- •Asche leenlr.pen. Van de Oude Schuld waren Integralen we derom goed pryshoudend. Gemeentelijke en pro vinciale leeningen, waren stil, vrijwel onveran derd. Pandbrieven waren door elkander geno men iets beter. Op de Duitsche markt ging wei nig om. De koersen aren weinig veranderd. Al leen in kerkelyke leeningen ontwikkelde zich een kleine affaire en daarby was de stemming aan den vasten kant. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.). BODEGRAVEN 11 Nov.: Aangevoerd 143 par tyen Goudsche kaas totaal 6435 stuks, wegende 57.915 k.g. Prys met R.M le srt. f. 62.50; 2e srt. f.61. Handel vlug. ROTTERDAM. 11 Nov. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2236 dieren, waaronder 61 paarden, 53 veulens, 176 schapen. 1335 runderen, 247 nuchtere kalveren, 236 graskalveren en 128 bok-ken. Prijzen per stuk: Melkkoeien f.635—490380; Kalfkoeien f. 640—500—385; Varekoeien f.440 f.330—280: Vaarzen 1 400—310—225; Pinken f.310—225—190; Graskalveren f. 200—155—80. RIJNSBURG. 10 Nov. Groenten,-elllng Peter selie f. 1.602; Selderie f. 1.302.20: Bospcen I 7 per 100 bos Bloemkool I f.12. II f.9 per 100 stuks .Knollen 1.68; Gele kool f.4; Roode kool 1.4: Wille kool f.2130; Groene kool f.5; Uien f. 3.50: Kroten f.4; Grove neen f. 3.40: Wasch- peen 1.7: Andilvie f.35; Prei f.7: Knolselderie I f- 7.50, II f.4—5 50 per 100 kg. RTJUSBURG. 10 Nov Bloemenveiling Troschry- santlien Choco 4555: Bachus 5055; Groen Seel 48—55. Trosrayonantcn 46—52: Wit 50—55; Geel 4842: Donkerrood 6064 R?riactiï-st.af: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tconeel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3