Binnenland DINSDAG ir NOVEMBER 1941 No. 25040 Duitschland strijdt voor Europa Belangrijk verkeersknooppunt Tichwin genomen Duitsche vertegenwoordigers in Iran en IJsland vertellen Verduisteren: 02sfe Jaargang De N.S.B. in aether den Toespraak van Mussolini Spanning in het Verre Oosten Hoe slecht zij behandeld zijn 17.54 uur 8.56 uur Met Duitschland tegen het bolsjewisme „En gij hebt toch overwonnen Nieuwe plannen van de rij ksar beidsbemiddeling Bonlooze voedings middelen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN relet. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden PI.verv K Been. Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Op de Krim zijn ten Oosten van Sebas- topol en ten Westen van Kert-sj vijande lijke achterhoedetroepen, die taaien tegen stand boden, verder teruggedrongen. Overdag en des nachts zijn hevige lucht aanvallen op Sebastopol gedaan. In petro- leumtanks en pakhuizen ontstonden groote branden. In de haven werden een bolsje wistische kruiser en een groot koopvaardij schip door volle treffers zwaar beschadigd. Tusschen Donets en Wolga en in het gebied om Moskou heeft de luchtmacht een groot aantal sovjet-transporttreinen vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvlie gers hebben Moskou bestookt met brand en brisantbommen. In het bestek van de tusschen het II- menmeer en het Ladogameer, tot voorbij den Wolchow ondernomen operaties, heb ben infanterie- en tankformaties, zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, (gisteren in een deel onzer oplaag ver meld), in den nacht van 8 op 9 November door een ven-assenden aanval het belang rijke verkeersknooppunt Tichwin ingeno men. Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij binnengebracht. De staf van het vierde sovjetleger ontkwam slechts aan de gevangenneming door auto's en belangrijke militaire documenten ach ter te laten. In de gevechten aan dezen frontsector werden sedert 16 October rond 20.000 ge vangenen binnengebracht en 96 tanks, 179 kanonnen, een pantsertrein en talrijk ander oorlogsmaterieel buitgemaakt. On geveer 6000 mijnen werden opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnengebrachte gevange nen is gestegen tót 3.632.000 man. Voor de Oostkust van Schotland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd beschadigd. Stuka's bombardeerden het havengebied van Margate aan de Zuid- Oostkust van Engeland. Uit uitgebreide branden en hevige ontploffingen bleek het succes van den aanval. In Noord-Afrika hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers met succes Brit sche steunpunten bij Mersa Matroe en kazematstellingen bij Tobroek aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen bom men laten vallen op eenige plaatsen in het Noord-Westen van Duitschland, vooral op woonwijken te Hamburg. De burger bevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. De eerste luitenant Lentz heeft zijn twintigste nachtelijke overwinning in de lucht behaald. In aansluiting hierop deelt het D.N.B. o.m. nog het volgende mede: De stad Tichwin is een belangrijk verkeers knooppunt, waar de eenige nog bruikbare groote wegen van het Ladogameer naar het Oosten te zamen kwamen. Den bolsjewieken tusschen de Duitsche stellingen en bruggehoofden aan de Swir blijft thans als verbinding met het La dogameer nog slechts een smal gebied 'zonder wegen over, dat\ door zijn moerassigheid moeilijk toegankelijk is. Tichwin zelf is slechts een klein stadje met 12.000 inwoners aan de spoorlijn Leningrad Wologda, maar het middelpunt van het belang rijkste bauxiet-gebied der Sovjet-Unie zeer be langrijk. Deze bauxietmijnen hebben tot dusver de grondstof geleverd voor de grootste twee alu minium! abrieken der Sovjet-Unie, namelijk de fabriek te Wolchov (in de nabijheid van Lenin grad) en de fabriek te Saparozje, aan den be nedenloop van den Dnjepr, die 80 van de Sovjet-aluminiumproductie opleverden. Daar deze twee fabrieken reeds voor de bolsje wieken zijn uitgeschakeld, is thans verreweg het grootste deel van de aluminiumproductie voor de Sovjet-Unie verloren gegaan. Weliswaar zijn sedert 1939 pas ontdekte bauxietlagen in het, Noorden van de Oeral in exploitatie genomen, maar de productie is daar nog niet groot genoeg om ook maar eenigs- zins merkbaar aan de aluminiumbehoeften tege moet te komen. Over den strijd bij Tichwin verneemt het D.N.B. nog, dat de Sovjettroepen gebrek aan munitie hadden. Volgens de verklaringen van een Sovjet-batterijcommandant was dit een ge volg van de moeilijkheden bij den aarrvoer. „Toen wij bij. den divisiestaf om munitie vroe gen, werd ons medegedeeld, dat een transport per spoor onderweg was. Maar de trein is nooit in Tichwin aangekomen, daar de Duitsche bom menwerpers de spoorbanen over afstanden van kilometers hebben vernield en ook talrijke transporttreinen hebben vernield. Een colonne vrachtauto's, die werd uitgezonden, is eveneens niet meer teruggekeerd," aldus de Sovjet-com mandant. LITWINOF NAAR AMERIKA. De „New York Times" meldt uit Koeibisjet, dat Litwinof per vliegtuig via Teheran naar Amerika is vertrokken. De voornaamste taak van Litwi nof is, aldus genoemd blad, te zorgen voor eeri versnelde levering van Amerikaansch oorlogs materieel aan de sovjet-unie. Litwinof heeft aan alle conferenties te Moskou Hedenavond te 18.45 uur spreekt de heer Jósselin de Jong over den zender Hilversum n over het onderwerp: „Wat men geloofde". deelgenomen en fungeerde als tolk tusschen Beaverbrook, Harriman en Stalin. Hij spreekt van Roosevelt als „mijn ouden vriend, voor wien ik de grootste bewondering koester". Afgezien van het probleem der oorlogsleveran ties, heeft Litwinof tot taak onderhandelingen te voeren over den toestand in het Verre Oosten en over de mogelijkheid van een afzonderlijken vrede tusschen Finland en de sovjet-unie. De Duce heeft op een receptie van den gouw leider en de politieke leiders van de party te Napels in een toespraak verklaard, dat hij er steeds van overtuigd is geweest, dat het volk van Zuid-Italië, dat bijzonder blootstaat aan de ge volgen van den oorlog zijn kalmte en discipline bewaart en de hoop van den vijand in rook doet vervliegen, die met zijn aanvallen de strijdvaar digheid en den strijdgeest van de bevolking tracht te vernielen. Vervolgens sprak de Duce zijn waardeering uit voor de dappere houding der zwarthemden van Napels en verklaarde, dat de offers, welke thans gebracht worden, door de overwinning zullen worden bekroond, waardoor de positie van Napels als „Koningin van de Middellandsche Zee" en haar industrieele ontwikkeling aanzien lijk verhoogd zal worden, (D.N.B.). CHURCHILL DREIGT JAPAN. De Britsche minister-president heeft bij de installatie van den nieuwen Londenschen Lord Mayor, Sir John Laure, een vrij lange rede gehouden, waarin hij in het bijzonder sprak over de vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Churchill sprak van „pogingen van de Ver- eenigde Staten om den vrede in den Stillen Oceaan te bewaren". Zouden deze pogingen mislukken, zoo meende Churchill, dan maak ik van deze gelegenheid gebruik om te verklaren, dat voor het geval de Vereenigde Staten in een oorlog met Japan ge wikkeld zou raken, de Britsche oorlogsverklaring binnen een uur zal volgen. De Britsche minister-president waarschuwde Japan voor het „zeer gewaagde avontuur" om zich nutteloos in een strijd tusschen de werelden te storten. Alle voorbereidingen voor de verdediging van de Britsche belangen in het Verre Oosten, aldus Churchill, zyn getroffen en zullen in de toe komst getroffen worden. Tijdens zyn rede heeft Churchill ook de Chi- neesche kwestie aangesneden. „Vol ontroering", zoo zeide hij, „volgt Engeland de „indrukwek kende verdediging van land, vrijheid en onaf hankelijkheid", die het Chineesche volk onder Tsjang Kai Sjek vijf lange jaren, geheel op zich zelf aangewezen, heeft gevoerd. Het zou een ramp zijn voor de beschaving, zoo zeide Chur chill verder, indien de edele tegenstand tegen invasie en uitbuiting niet zoo leiden tot bevrij ding van hun vaderlandschen grond." Daarna sprak Churchill over de „vorstelijke politiek van den president der Vereen. Staten. Engeland stond verleden jaar aan het eind van zijn financieele hulpbronnen. Het heeft slechts een ding kunnen doen, n.l. in de Ver. Staten orders te plaatsen, zonder een uitweg te zien. Toen volgde de „vorstelijke politiek van den president" en er werd geld ter beschikking ge steld. De leen- en pachtwet noemde Churchill de vlekkelooste wet in de geheele wereldgeschie denis". (D.NB.). De bladen te Tokio stellen de Vereenigde Staten eenparig verantwoordelijk voor de anti- Voor de Duitsche en buitenlandsche pers te Berlyn hebben de gewezen Duitsche gezant te Teheran. Ettel, en de gewezen Duitsche consul- generaal te Reykjavik, prof. Gerlach, rapport uitgebracht over het optreden van Britten en Sovjets tegenover diplomatieke vertegenwoordi gers van Duitschland en tegenover de Duitsche kolonie te Iran. Het rapport van Ettel was een lange aan klacht tegen de Britsche regeering, die schuld draagt, aan het lot van Duitsche mannen en vrouwen, wier loyale houdipg jegens het gast vrije land door de Iransche regeering meer dan eens uitdrukkelijk voorbeeldig is genoemd. Bij deze maatregelen tegen de Duitsche kolonie, aldus de gezant, was de Britsche regeering de drijvende kracht en de Sovjet-ambassadeur steeds een gewillig dienaar, die op den voor grond trad als bepaalde maatregelen de „goede reputatie" van Engeland zouden kunnen scha den. Het voornaamste deel van Ettels rapport is vroeger al gepubliceerd, naar men zich zal her inneren. Gerlach deelde mee dat hij op 10 Mei 1940 uit zyn consulaat was gezet en met de andere Duitschers op IJsland aan boord van den En- gelschen kruiser „Glasgow" werd gebracht. In tegenstelling tot de Engelsche belofte werd hij niet naar Duitschland gebracht, doch eerst te Liverpool en later te Londen in een smerige ge vangenis opgesloten. Later werd hij naar den Tower overgebracht. Prostesten mochten niet baten en de behan deling was uiterst streng. Na twee en een halve maand werd Gerlach, lichamelijk volkomen ge knakt, naar het eiland Man overgebracht en kort daarop zag hij eindelijk zyn gezin terug. Aan het slot van zijn uiteenzetting meldde Berlach. dat hij was uitgewisseld tegen den Britschen ambassadeur Oliphant, die in Duitsch land op heel wat behoorlijker wyze is behan deld In een brief hierover geeft deze uiting aan Se „erkentelijkheid van het geheele reisge zelschap voor de bewonderenswaardige organi satie van de reis" en het slot luidt woordelijk: „Door al hetgeen u zoo vriendelijk voor ons hebt gedaan, zal deze reis in aangename her innering blijven." Mevi'. Gerlach kwam met haar dochters van 19 en 11 jaar te Liverpool in een gevangenis te recht, waar de behandeling ongelooflijk was: dunne stroomatrassen, gore dekens, slecht of ongenietbaar voedsel, steeds koud en onhygië nische toestanden, die met elke beschrijving spotten. Het jongste dochtertje werd ten slotte ondergebracht in een soort tehuis voor vonde lingen, moeder en oudste dochter in een vrou wengevangenis tusschen misdadigsters. De di recteur betichtte haar van spionnage en de be handeling was dienovereenkomstig. Ten slotte werden de dames in een pension ondergebracht, maar daar woonachtige officieren namen aan stoot aan haar en daarop werden zij naar een rendez-vous huis gevoerd, waar den heelen nacht groote drukte heerschte. Via èen vrouwenkamp op Man, waar voorna melijk Jodinnen waren, werd mevrouw Gerlach hereenigd met man en jongste dochter. In aansluiting hierop geeft het D.N.B. nog het volgende: Nadat Gerlach op 10 Mei aan boord van den Engelschen kruiser „Glasgow" was overgebracht werd hij op 12 Mei van zijn gezin gescheiden. Den volgenden dag werd hij met een arrestan tenauto naar de gevangenis van Liverpool over gebracht, waar hij in een donkere cel werd op gesloten. Nadat hem alle identiteitspapieren met inbe grip van zijn diplomatenpas waren afgenomen, werd zijn verzoek om onmiddellijk bezoek te mogen ontvangen van den vertegenwoordiger, die de Duitsche belangen in Engeland behar tigt afgewezen. Zoo smerig de gevangeniscellen, de stroozakken en dekens waren, zoo smerig waren het waschvertrek, dat tevens voor de an dere arrestanten diende en de handdoek; scheergerei, kam, borstel, zeep en tandenborstel werden den consul-generaal geweigerd. Op 15 Mei werd Gerlach naar Londen en wel voor- loopig voor 14 dagen in een school, die als in- terneeringsgebouw was ingericht en later naar den Tower overgebracht. Gedurende de eerste maanden was het den vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk niet geoorloofd dagbladen of berichten te ontvan gen. Ook mocht hij geen brieven schrijven. Op herhaald nadrukkelijk verzoek werd hem ten slotte toegestaan tusschen de muren, welke rondom den Tower liggen, te wandelen, waar bij hij echter steeds bewaakt en vergezeld werd door een cipier met geweer aan den schouder. Op 19 September werd Gerlaoh na 2% maand zware, eenzame opsluiting, lichamelyk en gees telijk geheel gebroken, naar het eiland Man overgebracht, op 7 October werd hy eindelijk met zijn gezin vereenigd. Over de behandeling van mevrouw Gerlach in de Liverpool City Police-gevangenis nog het volgende Ondanks het protest van mevrouw Gerlach en ondanks haar verzoek op een haar waardige behandeling werd zy dagenlang in deze gevan genis vastgehouden. Tijdens haar verblijf viel haar de ongelooflijkste behandeling ten deel. Allereerst nam men alles van haar weg, wat mevrouw Gerlach en haar beide dochters bij zich hadden, rhet inbegrip van de diplomatieke passen, waarna zij gedrieën in een kleine don kere cel werden opgesloten. In deze cel lagen dunne stroomatrassen, kussens met stroo ge vuld en twee smerige dekens. Terwijl het jong ste dochtertje in en tehuis voor vondelingen werd ondergebracht, werden mevrouw Gerlach en haar oudste dochter geheel in het onzekere gelaten over het lot van haar man resp. vader. Na eenigen tijd werden mevrouw en haar oud ste dochter overgebracht naar een vrouwenge vangenis in Manchester. Daar waren de cellen iets beter, doch de toestanden waren precies gelyk aan die van de andere gevangenis. Zoo werden zij des ochtends om 6 uur ge wekt, waarna zij gemeenschappelijk met de strafgeyangenen, met in .de eene hand een waschkom of eetgerei en in de andere hand den nachtspiegel naar de waschplaats moesten gaan, die in een onbeschrijfelijken toestand ver keerde. Deze ruimte werd zoowel voor het schoonmaken van de nachtspiegels gebruikt als voor het omspoelen van het eetgerei. Vervol gens werden zij weer opgesloten tot het ontbijt, dat koud en in onsmakelij ken toestand werd verstrekt. Bijzonder stuitend noemde mevrouw Gerlach het optreden van den gevangenis-directeur, die haar van spionnage probeerde te beschuldigen. By Üe visitatie die volgde, werd haar onder goed opengetornd en de zolen van haar schoe nen en de hakken beklopt. Ten slotte kregen zij de in beslag genomen eigendommen weer terug, met inbegrip van den diplomatieken pas. Na, zooals reeds gemeld, eerst in ?en pension te zijn gebracht en vervolgens in een rendez- vous huis, werden zij vervoerd naar een vrou wenkamp in Port Erin op het eiland Man, waar voor het grootste deel de vrouwen Jodinnen waren. Dit was de laatste etappe. Eindelijk werd mevrouw Gerlach met haar dochter hereenigd met haar man en jongste dochter. Het gezin werd ten slotte zoo gehuis vest. als men op grond van de positie van prof. Gerlach mocht verwachten. van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 14,26 uur en komt vannacht om 0.17 uur op. Japansche maatregelen in Panama. De „Koe- koemin Sjimboen" verklaart, dat Panama naar het pijpen van Washington moet dansen. De Vereenigde Staten hebben weer eens hun anti- Japansche, vijandige houding bewezen. Door Roosevelts druk op Panama is de span ning in den Stillen Oceaan grooter geworden. Het arrogante optreden van Roosevelt verdient de groote aandacht van de zijde van Japan. (D.NB.) In rt®** dagen wordt over het lot van Europa besli.-"'* -r t oude democratische avondland ver toont nug slechts enkele krampachtige stuip trekkingen. Maar de nieuwe dag is aangebroken, het jonge Nationaal-Socialistische Europa is op gestaan en heeft den strijd aangebonden tegen de duivelsche macht van het Bolsjewisme. Tientallen jaren hebben Nederlandsche arbei ders in den waan geleefd dat het Marxisme hen van hun ketemen'zou bevrijden; zij waren blind, want wat het Marxisme over de menschheid bracht, whs diepe ellende en slavernij. De arbeidersmassa's werden de speelbal van de terreur der Joodsche machthebbers, die uit eindelijk altijd weer aan de touwtjes trokken. Het roode gevaar hing als een dreigende on weerswolk over Europa, De ondergang van Europa dreigde een feit te worden; het avond land zou een chaos geworden zijn onder de ter reur van het Stalinisme. De kerkers van Lem- berg hebben ons getoond, hoe vrouwen verkracht en afgemarteld, mannen aan stukken gesneden en kinderen domweg afgeslacht werden door de G.P.U. Alles wat een volk dierbaar is, gezin, geloof, eigen huis dat alles zou uitgeroeid zijn onder den rooden zondvloed. Als vee zouden de arbeiders van Nederland in de fabrieken gedre ven 'zijn, om daar onder de bajonetten van de GP.U. als slaven te werken, niet voor een menschwaardig bestaan, maar om de idee van de roode machthebbers in het Kremlin, de idee van de roode internationale, v/aarvan de strekking was de geheele menschheid onder de heerschap pij van Juda te brengen. Deze vloed over Europa zou niet te stuiten geweest zijnHet oude Europa ging recht zijn roemloos einde tegemoet. De gewetenlooze oorlogsophitsers, die het omnenschelijke verdrag van Versailles in elkaar timmerden, bekommer den zich niet om het dreigend onheil. Terwijl deze heeren den buit onder elkaar verdeelden, lag er ergens in een lazaret een onbekende soldaat. Hh zag de donkere wolken samenpakken boven Europa en nam het vaste besluit de Europeesche cultuur van den gewissen ondergang te redden. Deze man is de redder van Europa geworden het was Adolf Hitler. Bezield van het ware socialisme streed hij voor de levensvreugde van den arbeidenden mensch. Hij wist echter welke gevaren zijn volk bedreig den en daarom schiep hij een weermacht, die haar gelijke in de wereld nog niet gevonden heeft. In deze weermacht strijden naast de man nen van Hitier, mannen uit alle deelen van Europa, die begrepen hebben dat het uur der beslissing gekomen is. Reeds jaren geleden stelden de Nederlandsche Nationaal-Socialisten de leuze „Mussert of Mos kou". Want zij wisten dat Mussert de eenige man was die de toekomst van Nederland zou kunnen verzekeren, daar ook zij zich bewust wa ren van het dreigende gevaar. Toen de „Zeven Provinciën" aan het muiten sloeg, toen in Nederland de communistische wolf uit de democratische schaapskleeren kroop, toen ontwaakte een deel van het Nederlandsche volk en sloot zich hecht aaneen rond een Leider. Het Volk van Nederland bezint zich. De joden- kliek van toen is dezelfde als die van nu; door vreemde zenders trachten zij ons wijs te maken „dat het zoo'n vaart niet loopen zal" Maar niettegenstaande alles: Nederland ont waakt. P. G. v. d. H. (Van onzen politieken medewerker). OP den negenden November 1923 zag Adolf Hitler zich genoodzaakt in Mün- chen den beslissendeh stap tot den op stand te wagen. Op dien dag marcheerden Adolf Hitler en zijn mannen naar de Feld- herrnhalle in de hoop, dat zy den volgenden dag de macht zouden kunnen overnemen en hun programma ten uitvoer konden brengen. Bezield met het vaste geloof in de wederge boorte van het Duitsche volk vielen op dien middag zestien strijders voor de nationaal so cialistische idee. Hun offer zou eens getuigen voor de waarachtigheid der idealen, terwijl hun daad steeds het lichtend voorbeeld zou zyn voor de aanhangers der nationaal socialistische be weging in Duitschland. Van dat oogenblik af be gon een strijd met wettelijke middelen. Een strijd in een nieuwe gedaante, een strijd, die de ketenen zou breken. Een strijd, die bijna tien jaren zou duren, voordat het werk, het groote werk, definitief ten uitvoer zou kunnen worden gebracht. Deze negende November is immer een ge denkwaardige dag in de geschiedenis van het geheele Duitsche volk. Thans te midden van den grooten strijd in de wenteling van dezen tijd, nu oud en nieuw botsen en twee werelden strijden, heeft Adolf Hitler dezen opmarsch naar de Feldherrnhalle in München herdacht. 1941achttien jaar later staat Adolf Hit ler met zijn getrouwen op deze zelfde plaats en getuigt daar van het geloof in de toekomst, van het geloof in de uiteindelijke overwinning, die komen zal. In de overwinning op, de Hun nen van den nieuwen tijd, die thans in een gemeenschappelijk Europeesch front worden verslagen, opdat de wereld bevrijd zal worden van het geweldige gevaar, dat ons werelddeel bedreigde. Evenals de geest dezer zestien gevallenen in München heeft gezegevierd, zal ook de geest van de gevallenen in dezen grooten strijd ter overwinning voeren. Adolf Hitler sprak het trotsche woord: „En Gij hebt toch overwonnen." Niet alleen voor de dooden van 9 November 1923 gold dit, maar ook voor alle gevallenen, die in den loop van een kwart eeuw, welke rijk was aan strijd en offers, voor Duitschland vielen. Thans heeft Duitschland zich opgeworpen als de redder van Europa, zij zijn de brengers van het nieuwe, dat onweerstaanbaar en dynamisch is. Zij staan thans tegenover het oude, dat uit geleefd is en wegkwijnt. Twee werelden staan tegenover elkaar, het is een strijd in een nieuwe gedaante, die offers eischfc, zooals iedere an dere strijd. Deze zestien gevallenen in München hebben den grondslag gelegd voor een hernieuwd Duitschland. Evenzoo zullen de strijders der nieuwe idee thans de grondslagen leggen voor een nieuwe samenleving, waarin Europa een tijdperk van welvaart en vrede tegemoet zal gaan. Ook duizenden Nederlanders strijden mede in die gelederen. Zij hebben gevolg ge geven aan de roepstem, die ook eeuwen geleden zoo vaak in ons volk geklonken heeft en waar aan alleen door de besten van een volk gehoor wordt gegeven. Zij hebben zich ingezet voor die groote idee; zij hebben den strijd aanvaard ge heel en al in de wetenschap hun land en volk daarmede te dienen. Straks zal Nederland trotsch zijn op die fiere mannen, die streden aan dat groote front om Nederland's eervolle plaats in de rij van vrije Europeesche volkeren te verzekeren. Het zijn Nederlandsche soldaten, die hun leven Inzetten. Eenmaal zal van hen gezegd kunnen worden: En Gij hebt toch overwonnen!" H. A, G. INVOERING VAN HET „ARBEIDSBOEK" TE VERWACHTEN. Het A.N.P. heeft in het feit, dat de rijksar- beidsbemiddeling, zooals die nu op geheel nieuwe leest geschoeid is, ruim een half jaar functio neert, aanleiding gevonden, zich te wenden tot den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey. Ir. Verwey ging tijdens dit gesprek dieper in op de toekomstplannen der rijkarbeidsbemid deling, waarover hij o.a. het volgende mede deelde Een nieuwe stap is de organisatie van een medischen dienst. Deze is reeds ingesteld en verricht keuringen voor plaatsingen in het buitenland en bij het te werk stellen bij werk verruimingsobjecten. Deze dienst ressorteert onder het rijksarbeidsbureau. Naar ik hoop, zal spoedig een verdere stap kunnen worden gezet, n,L de invoering van het arbeidsboek. Hiermede is een ont zaglijk werk gemoeid. Het wordt uitgereikt aan ieder, die het werkende leven ingaat. Dan zal het reeds bevatten de gegevens, welke bekend zijn door de rapporten van schoolhoofd en schoolarts. Het boek zal later moeten bevatten een summier overzicht van het arbeidende leven van den houder of de houdster. In verband hiermede kan opgemerkt worden, dat aan het schoolart senwezen een groote uitbreiding zal worden gegeven. Er is in Nederland reeds lang naar gevraagd en nu zal het aansluiten bij de ervaring, daar mede opgedaan in Duitschland, waar het in 1935 is ingevoerd. De secretaris-generaal was van meening. dat het arbeidsboek twee groote voordeelen zal brengen, namelijk exacte kennis omtrent ieder individu, waardoor het hem. gemakkelijker wordt gemaakt den weg naar de onderneming te vinden en voorts de centrale kennis, die het departement, waar een geregelde registratie van deze boekjes zal worden bijgehouden, op deze wijze vergaart. Het spreekt vanzelf, dat wanneer de arbeids markt goed gekend wordt de werkloosheid beter kan worden tegengegaan. De'invoering van dit arbeidsboek zal ook een goeden grondslag vormen voor weer een verderen stap, namelijk de voorlichting by beroepskeuze tot groote ontwikkeling te brengen. De beroepskeuze-voorlichting is tot dusver overgelaten aan plaatselijke organisaties, ge meentelijke en particuliere, alle bij elkaar nog geen 40 In het geheele land. In de nieuwe orga nisatie zal in dit opzicht ook beter kunnen worden samengewerkt met den medischen dienst en in verband met psychotechnische onderzoe kingen. Wekken de belangstelling van alle Nederlanders, doch de meesten bekommeren zich niet om hun noodlijdende landgenooten. Dit dient in het belang van onze volks kracht spoedig te veranderen. A.s. Vrijdag en Zaterdag kan men een bewijs, leveren daadwerkelijk daaraan te willen medewerken door een aardewerk speldje voor Winterhulp te koopen. ONTSLAG VAN BURGEMEESTERS. By besluiten van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is ontslag verleend aan: Jhr. R. O. van Holthe tot Echten, als burge meester van Vledder; A. H. Termeer als burge meester van Wouw en G. H. J. Steemers, als burgemeester van Heusden. DE HEER JAC. VAN DER HORST OVERLEDEN. Op 57-jarigen leeftijd Is te Hilversum over leden de heer Jac. van der Horst, ln leven oud directeur van bouw- en woningtoezicht te Soerabaja. H. W. M. ROELANTS t. Op 61-jarigen leeftijd Is te Hilversum over leden de heer H. W. M. Roelants, een in natuur historische kringen in den lande bekende per soonlijkheid. De overledene was leeraar aan de Gem. H3.S. aldaar, sinds de oprichting in 1903 en sedert 1914 eveneens van het Gymnasium. Aan beide scholen had hij een belangrijke ver zameling planten, dieren en steenen tot stand gebracht. Voorts was hij eenigen tijd voorzitter der natuur historische vereeniging ter plaatse. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is ih bijna 70-jarigen ouderdom overleden ir, J. F. H. Koopman, op richter en oud-secretaris-penningmeester van de Ned Ver. voor Koeltechniek. Te Groningen is op 65-jarigen leeftijd in het academisch ziekenhuis overleden de heer P. H. van Linge, mede directeur van de N.V. Handelmaatschappij A: van Linge te Veendam. De overledene was een vooraanstaand man Ui de Veendammer muziekwereld.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1