LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 7 November 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS YISSCHERIJ-BERICHTEN Binnenland Buitenland Briefwisseling tusschen Roosevelt en Stalin De Diplo over aanval op Fransch convooi Dure sigaretten 8-7-6-0-0 Duitschland strijdt voor Europa Amerika en het communisme Duitsch W eer machtsber icht Italiaansch - W eermachtsbericht Burgerlijke Standen Rijnstreek Burgerlijke Standen Omstreken BEURSO VERZICHT MAIKT EEKICUTIN^^ OUDE VROUW VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 72-jarige weduwe de Knecht is vanmorgen In haar woning aan de Putschelaan te Rotter dam van de trap gevallen, toen zij naar beneden wilde gaan. De oude vrouw werd zoo ernstig ge wond, dat zy op weg naar het Zuiderziekenhuis is overleden. In verband met de publicatie van het crediet van een milliard dollar aan de sovjet-unie heeft het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken een briefwisseling gepubli ceerd tusschen Roosevelt en Stalin. In den brief van Roosevelt aan Stalin, gedateerd 30 October, staat, dat hy opdracht heeft gegeven om de zendingen oorlogsmateriaal en grond stoffen, waartoe op de conferentie van Moskou is besloten, te bespoedigen en in de grootst mogeiyke hoeveelheden te leveren. Teneinde fi- nancieele moeihjkheden op te lossen, zullen on- middeliyk toebereidselen worden getroffen, zoo dat de leveranties tot een waarde van een mil liard dollar op grond van de leen- en pachtwet uitgevoerd zullen kunnen worden. Wanneer de sovjet-regeering hiermede accoord gaat, stelt hij voor, dat de ontstane sovjet-schulden vry van rente zullen zijn en dat de terugbetalingen niet voor vijf jaar na het einde van den oorlog zul len beginnen en binnen den daarop volgenden termyn van tien jaar voltooid zullen zyn. Hij hoopt, dat de sovjet-regeering maatregelen zal nemen om alle beschikbare grondstoffen, die de Vereenigde Staten dringend noodig hebben, aan Amerika te verkoopen waarby de opbrengst van de sovjet-rekening zal worden afgeschreven. Roosevelt besloot zyn brief met te verklaren, dat hy van de gelegenheid gebruik wenscht te maken om zijn waardeering uit te spreken over het vlotte verloop van de conferentie te Mos kou, waartoe Stalin en zyn medewerkers heb ben by gedragen en om de verzekering te ge ven, dat Amerika alle consequenties, welke hier uit voortvloeien, tot de uiterste grens ten uit voer zal leggen. Hy hoopt, dat Stalin zich di rect ihet hem in verbinding zal stellen, wan neer hy dit zou wenschen. Op 4 November heeft Stalin geantwoord, dat de verzekering van Roosevelt, dat de besluiten, welke op de conferentie genomen zyn, tot aan de uiterste grens ten uitvoer gelegd zullen wor den, door de sovjet-regeering in dank wordt aanvaard. De sovjetregeering neemt gaarne het aanbod van Roosevelt aan. Eveneens is hy, Stalin, van ganscher harte bereid het voorstel tot een „direct persooniyk contact" te aan vaarden. (D.NJ3.) De recente overval van Britsche schepen op een voor het onbezette gebied van Frankrijk bestemd Fransch convooi geeft de Deutsche di- plomatisch-politische Korrespondenz aanleiding te wyzen op de behandeling, die Engeland zajn vroegeren bondgenoot ten deel laat vallen Groot-Brittannië heeft sedert zyn smadelyke vlucht uit Duinkerken, aldus de Diplo, waar het het geallieerde Frankrijk volkomen in den steek heeft gelaten, niets verzuimd om het bestaan van den ouden bondgenoot te bemoeihjken. Vol gens het Engelsche standpunt zyn alle volkeren er hoofdzakeiyk om de Engelsihe zaak op de slagvelden te vertegenwoordigen. Zelfs de ern stige Engelsche verzuimen ontslaan volgens de Britsche opvatting volkeren niet van deze ver plichting. Behalve op de Britsche overvallen op Fransche marine-eenheden in Mers el Kebir en Dakar wijst de Korrespondenz ter staving hiervan op Engeland's houding in Syrië en in Somaliland, waarby in het byzonder het op treden in Somaliland een geraffineerde combi natie vormt van alle dulvelsche methodes, die Engeland toepast om met brutaal geweld op eenigerlei wyze profyt voor zichzelve te be halen. Ook in den overval op het Fransche convooi in Zuid-Afrikaansche wateren komt volgens de meening van de Korrespondenz byzonder dulde- ïyk tot uitdrukking hoe het „humane" Enge land zijn middelen tot het uitoefenen van druk en tot afmatting toepast op het bezette Frank ryk. Voor Engeland is het begrip van vriendschap en kameraadschap iets volkomen onbegrypelyks. zoo besluit de Korrespondenz. Het kent volken, welker vriendschap het nuttig is en het kent volken, die voor niets beters bestaan dan om uitgebuit en beroofd te worden. Het essentieele middel tegen deze lage Engelsche politiek om ineengestorten vroegeren vrienden nog een dolkstoot te geven is het gevaar tydig in te zien en zich in de eensgezindheid ter afweer van den tegelijkertijd brutalen en arglistigen vyand niet te laten schokken. (D.N.B.) JAPANSCH SCHIP VERGAAN. Een nieuw scheepvaartongeluk heeft zich in de Japansche wateren voorgedaan. Ter hoogte van Kaap Kamoi aan de Westkust van Hok kaido is het Japansche s.s. Takoejen Maroe, groot 3275 b.r.t, door nog onbekende oorzaak gezonken. Van de uit 46 koppen bestaande be manning zyn 24 leden gered Onder de tot dus ver geborgen 17 .lyken bevindt zich ook het stoffeiyk overschot van den gezagvoerder. De overige vyf leden der bemanning worden nog vermist. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN BIRMA. De Tokio Ni$ji Nisji meldt, dat 3000 man Amerikaansche troepen in October in Birma zijn aangekomen. Zy zullen in plaats van de Britsche strijdkrachten, die op Malakka dienst moeten doen, zich belasten met de verdediging van den Birma-weg en de bewaking van de oorlogs leveranties der Ver Staten aan Tsjoengking. Onder de Amerikaansche troepen bevinden zich ook manschappen voor den luchtafweer en af- deelingen genie-troepen. (D.N.B.). FRANSCH PROTEST. De Fransch? ambassadeur Henry Haye heeft, naar Associated Press meldt, bij de Britsche regeering een protest ingediend in verband met het opbrengen van de vyf Fransche koopvaarders in de nabyheid van de Zuid-Afrikaansche kust door de Britsche vloot. Henry Haye verklaarde, dat de schepen levensmiddelen uit de Fransche koloniën voor het onbezette Frankryk en geener- lei contrabande aan boord hadden. (D.NJB.J. „De sigaretten zyn tegenwoordig zoo duur, dat ik besloten heb ze niet meer te koopen. Ik rook niet meer", aldus zei de heer Jansen en hy spaarde daarby een bedrag van f.5.per week uit. Toen las hy in zyn courant dat Nederland een ambulance naar het Oostfront zal zenden. Toen nam hy een wys besluit en stort nu voortaan iedere week de helft van het uitgespaarde geld op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegr. 22 's-Gravenhage. „Het grootste gevaar, waarvoor Amerika zich geplaatst ziet. is gelegen in het streven om het communisme in het land populair te maken", aldus de democratische afgevaardigde Cox in verband met een critiek op een artikel over Sta lin, dat in de American Magazine is verschenen en geschreven is door den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur in Moskou, Davis. In den loop van deze critiek, die Cox uitsprak voor het Huis van afgevaardigden, zeide hy. dat de poging van den schrijver om Stalin schoon te wasschen het merkwaardigste ls, wat men de laatste Jaren heeft beleefd. Zy vormt een arglistigen aanval op de Amerikaansche regeering, op de Ameri kaansche wetgeving, op de religieuze vryheid des lands. Politieke massamoord, onbeschryflyke folteringen, zyn de middelen, waarmede Stalin zijn despotisme in stand houdt. Atheïsme, folte ring en terrorisme zyn de voornaamste zuilen der Russische dictatuur. Nog geen twee jaar ge leden hebben Roosevelt en Huil deze dictatuur wegens den ongeloofeiyken aanval op Finland gebrandmerkt. Het artikel van den vroegeren ambassadeur in Moskou, Davis, geeft de meest dwaze verdraaiing van de waarheid en daarmede geeft men zyn instemming te kennen met de brutale politiek. In dezelfde vergadering van het Huis van Afgevaardigden is de New Yorksche eerste bur gemeester, La Guardia, scherp aangevallen door den democraat Kennedy. Kennedy eischte ont slag van Laguardia uit zyn functie van directeur der civiele verdediging, aangezien practisch iedere krant in het land voor dezen post een man eischt, die het volk raad geeft, maar niet afstoot. Als directeur der verdediging kan geen man geduld worden, die een gemeene. smerige taal spreekt welke in de dagbladen niet kan worden weergegeven. (D.N.B.). VERKLARLVGEN VAN DEN JAP AN SC HEN WOORDVOERDER. Het uitzenden van den Japanschen ambassa deur Koeroesoe naar Washington, om bystand te verleenen aan den Japanschen ambassadeur aldaar moet beschouwd worden als een bewys voor den oprechten wensch van Japan om te komen tot een spoedig beëindigen van de loo- pende Japansch-Amerikaansche besprekingen, zoo heeft de Japansche woordvoerder, Isjii, ten overs to arr -van de buitenlandsche persvertegen woordigers verklaard. Hy weigerde commentaar te leveren op de Vraag of Koeroesoe instructies van „finalen aard" had, dan wei te zeggen van welken aard deze instructies waren. Op de vraag, of het initiatief tot het uitzenden van Koeroesoe van de Ver. Staten was uitgegaan, dan wel een zuiver Japansch besluit was. wei gerde Isjii antwoord te geven. Hh zeide echter: „Wy moeten de woorden van Huil aanvaarden", dat de Ver. Staten het uitzenden van den Ja panschen gezant hadden vergemakkelijkt. Op vragen betreffende den ondergang van de ,Kibi Maroe" legde Isjii den nadruk op het feit. dat de ernst van den toestand „byna de limiet had bereikt. Wy kunnen niet vertrouwen op de oprechtheid van de sovjetunie". Wyzende op de vroegere gevallen van ondergang van Ja pansche schepen ten gevolge van sovjetmynen en de Japansche herhaalde protesten bij de sovjetunie, zeide Isiii, dat de sovjetunie er waarschynlyk naar had gestreefd voorzorgs maatregelen te nemen, maar „die waren niet voldoende". Op de vraag, of hy van meening was, dat de drijvende mijnen ook een gevaar vormden voor de Ver. Staten zoowel als andere naties, zeide de woordvoerder, dat de Ver. Staten, die zooveel gelegen laten liggen aan de vryheid ter zee, stellig Japan zouden moeten steunen, aangezien er .geenerlei vrijheid ter zee" scheen te bestaan op de Japansche Zee. Op de vraag, of dit laatste geval wyziging zou brengen in de be trekkingen tusschen Japan en de sovjetunie, zeide Isjii, dat alles afhangt van „de toekom stige ontwikkeling en de houding van de sov jetunie." Toen in dit verband de vraag werd gesteld, of Jaoan geloofde in de vryheid ter zee, antwoordde Isjii „natuuriyk". Op vragen betreffende het afkondigen van een embargo op olie en gasoline door Nederl.- Indlë ten aanzien van Timor, zulks in verband' met de recente overeenkomst van Japan met Portugal betreffende de instelling van een luchtiyn tusschen Timor en Paiau, zeide Isjii: „uiteraard ondervinden wij eenigen hinder, maar het kan ons niet veel schelen". Ten aanzien van het Japansche evacuatie schip „Asama Maroe", dat gisteren uit Yoko hama naai- Singapore is vertrokken, zeide de woordvoerder, dat het schip Japansche geëva- cueerden uit Singapore en Manila aan boord zou nemen. Hy voegde hieraan toe, dat voor het oogenblik het zenden van een schip voor evacuatiedoeleinden naar Europa is uitgesteld. Omtrent de arrestatie door Britsche autori teiten van twee Japanners ln Britsch-Indlë en in Birma zeide Isjii. dat de Japanner, die te Rangoon in arrest was gesteld, de vice-consul was en dat het Japansche consulaat te Rangoon een protest heeft ingediend bij de Britsche autoriteiten (Domei). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim zetten de Duitsche en Roemeen- sche troepen de achtervolging van den vyand met succes voort, ondanks het onbegaanbare bergterreln en ondanks taaie gevechten van de achterhoeden. Duikbommenwerpers bestookten vyandeiyke stellingen in het vestinggebied van Sevastopol en brachten verscheidene batterijen tot zwygen. In het Donetzbekken bleven Duitsche en Ita- llaansche formaties al strijdende oprukken. In den centralen sector van het Oosteiyke front braken divisies infanterie door zwaar ver sterkte stellingen van den vyand heen, maak ten talryke gevangenen en veroverden stukken geschut. Voor Peterhof brachten batteryen van et leger een vijandeiyke vrachtboot tot zinken. Leningrad werd overdag met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. In den strijd tegen Groot-Brittannië bom bardeerde de luchtmacht in den afgeloopen nacht havens aan de Engelsche Oost- en Zuid westkust. Voltreffers op verzorgingsbedrijven veroorzaakten groote branden. In de wateren van het Kanaal en voor de Nederlandsche kust werden tien, voor de Noorsche kust één Britsch vliegtuig omlaag geschoten. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen met goede uitwerking Britsche ten tenkampen en vestingwerken in Tobroek aan. De vijand ondernam in den nacht van 6 op 7 Nov. met een gering aap tal bommenwerpers ondoeltreffende aanvalspogingen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland. In zyn weermachtsbericht No. 523 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben eenige vy- andelyke vliegtuigen geoirkeld boven gebieden van Sicilië en Campanie. Op .eenige plaatsen werden bommen geworpen, die geen persoon lijke ongelukken verwekten. De materieele schade is zeer gering. De slachtoffers van den aanval op Augustus, waarvan melding Ls ge maakt in het weermachtbericht van gisteren, bedragen tien. Drie vliegtuigen werden door het plaatselijke luchtdoelgeschut neergehaald. Noord-Afrika: Bijzonder hevige activiteit van de artillerie aan de fronten van Tobroek en Solloem. Britsche vliegtuigen ondernamen aan vallen en wierpen bommen op de gebieden Benghasi en Tripolis. Eén daarvan werd door onze jagers en een tweede door het luchtdoel geschut neergehaald. Oost-Afrika: Pogingen van den vijand om onze stellingen aan de verschillende fronten van Gondar te naderen werden overal door onze troepen verydeld. Volgens latere berichten omtrent het optreden van onzen torpedojager, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van gisteren, zyn drie in plaats van twee vyandeiyke vlieg tuigen omlaag geschoten. Alphen Geboren Martien, z van Leendert Kwakernaak en Klazina van den Akker Geer- truida Jacoba. d van Matthtis van RMswMk en Geertrulda van Rijswijk Cornelis Johannes Antonlus. z. van Nlcolaas Jacobus Theodorus van Zeill en Catharlna Johanna Kouwenberg. Overleden- Cornelia Hendrlka van Soest. 76 J., gehuwd met Elbert Verhoef. Alphen Geboren: Clemens Marin, z van Theodorus Jacobus van Leeuwen en Anthonia v. Kijk Hendrik Jan. z. van Jurjen Thomas en Klaslna Jantlna Nljmeiler Jannetje Johanna, d van Johannes Jacobus van Es en Cornelia Johanna Al Ida Verbaan Jacobus, z. .van Arie van 't Hoff en Beatrix van Arkel. Overleden: Regina Gerarda Maria Frehe. 51 J. Bodegraven Geboren: Neeltje Cornelia d. van J. Koen en A. E Nobel Nini d. van J. A Sonneveld en W. M. C. de Vos. Nieuwkoop Geboren: Adrianus Hermanus Maria z. van N. W. Nieuwenhulzen en C J. Kester. Overleden: J. E. Verheul 78 jr. echtgen n 3 Laurens. Nieuwkoop Getrouwd: C van C pel. 2'/ j «ju C. M. M. Egberts, 26 J., won. te Ter Aar. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 9 NOVEMBER. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur (Bed. H. D.) en nam. 4 uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. J. Simon van Gouda. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur lees- dienst. Evangelisatiekring: Nam. 3% uur de heer Joh. van Oostveen van Alkmaar. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 3 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds Moor van Eist. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Klelsen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur ds. Mlspel- blom-Beyer van Rotterdam. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur lees- dlenst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 3 uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Heuzeveldt. Hoogniade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% u. de heer Ybema, cand. te Slootdorp. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10uur ds. v. d. Windt. Katwijk a.d. Ryn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. E. Warmolts. Geref Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 3 30 uur ds J. G. Aalders. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur bevestiging ds. G. Koch door ds. C. E. A. J. Ger- rits van s Gravendeel; nam. 3 uur intrede ds. Koch. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Dijk. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.3b u. ds. d. Wiel van Ryswyk. Rem. Kerk": Voorm halfelf ds. Elderlng van Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm halfelf ds. Gilhuis van Lelmulden. nam. 3 uur leesdlenst. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Lazonder. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 3% uur ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en, nam. 4 uur leesdlenst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. Zwljnenburg. Geref. Kerk: Voorm. 10% uur ds. K. Bokma van Waarder; nam. 3 uur leesdlenst. Nooril w ijker hout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.) ds. Den Hertog. Sas sen lie lm Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur dB Krijkamp; nam. 3.30 uur (Jeugddienst), ds. G. Bos van 's Gravenhage. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam: 4 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdlenst. Pinkstergemeente: Voorm 10 en nam. 5 uur de heer Zoutman. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.) ds. Klomp. Voorschoten Ned Herv. Gem.: Voorm. 10 uur ds. H. P. Fortgens; nam. 4 uur de heer A. van Roon, cand. H.D. van Vlaardlngen. Geref. Kerk: Voorm. 10' en nam. 3.30 uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Oem. (Leidscheweg 41): Nam 4.30 uur leesdlenst. Waddlnxveen Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 u. (Dankuur voor het gewas) en nam. halfvyf ds. Vroegindewey. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. 8midt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. De Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (Dorpskerk) Voorm. 10.05 uur ds. Ten Kate; nam. 6.05 uur dr Honders. Klevletkerk Voorm 10.05 uur dr. Honders. Geref. Kerk (Bloemcatnplo.m)Voorm. 10 uur c.r. B. Wlcilnga; nam. 4 uur ds Fcrlnga. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.40 uur dr. A. H. Maentjes van Den Haag. Aalsmeer Geboren: Jacobus Wilhelmus Pe trus z. van P. J. A. Kolk en C. A. C. Schrama Petronella Mathilda d. van J. Buakermolen en H. de Kuiper Carolina Theresla d. van W. J. Com mandeur en T. M. Verlaan Aaltje d. van J. Koningen en J. van der Vliet Jan Willem van J. Ravesloot en L. Hulsbos. Ondertrouwd: G. J. van Straaten 24 Jr. en X Kersken 25 Jr. J. M. Zandvliet 34 Jr. en M. A. J. Spring ln 't veld 27 Jr. Getrouwd: J. Spruit 28 Jr. en A. Eveleens 24 Jr A. van der Zwaard 29 Jr. en J. J. de Jong 19 Jr. H. A. van Meel 21 Jr en A. A Verhoef 18 Jr. G. Oskam 54 Jr. en M. J. v. d. Bergh 42 Jr. Overleden: N. Spaargaren 52 jr. echt gen. van C. Vreeken. Benthuizen Overleden: J. van Eden Peters man, m. 81 Jr. Haarlemmermeer Geboren: Greetje Elizabeth, d. v. J. Gyzenberg en A. de With Wilhelmlna Catharlna, d. v. F. Jonker en B. EJ Blokker Adolf, z. v. A. van Zanten en M. J. Schouten Jan, z. v. P. Spaargaren en E. Schuurman Anna Gerdam, d. v. C. D. Galls cn M. Roodzand Hendrik, z. v. J. Koolhaas en W. van Braak Urlas Cornells, z. v. A. Schering en J. van Mas- trlgt Hendrlka Andrea, d. v. A. L. van Groenin gen en G. Sprangera Johanna Maria, d. v. C. van der Weele en W. Kroezen Maria, d. v. a! Grlekspoor en H. O. M. van Groenigen GUsber- tus, z. v. L. van Prooyen en W. den Dekker Marytje, d. v H. Hogeveen eh W. van Herwijnen Johan Dirk. z. v. P. Enthoven en T. Parlevllet Adrianus Nlcolaas Sebastianu». z. v. J. P. Meeg- des en T. Groot. Ondertrouwd: Hendrlkus Harding, 49 J. en Ca tharlna Johanna Maria Breukel. 42 J. Hendrik Bunlnga, 33 J. en Jantje Booy. 22 J. Henri Hoff man, 20 J en Jentle Vaanderlng Hendrlkus Lo- bregt, 25 J. en Wlllemlna Cornelia Llevaart. 19 J. Getrouwd: Dirk Verzaal, 30 J, en Frederlka van der Laan. 36 J. Johannes Hermanus Alfonsus Maria Meekel. 26 J. en Marretje Oudt. 21 J. Jan Marlus van de Pol, 60 J. en Clara Johanna Lan- geveld, 45 J. Overleden. Grietje de Klerk. 61 J.. echtg. van J. Huurman Adrianus Koolbergen, 56 J., echtg. van S. van Loy Sjouke Boon, 62 J. echtg. van J. F. Bogaart. Haarlemmermeer Geboren: Anna d. van H. Joustra en M. de Graaf Adrianus Rembertus z. van G. C. van Egmond en C. A. van den Broek Joke Marie Louise d. van H. Roose en J. van Hcuven Eric, z. van H. A Bruljnls en H. K. Touber Dlna Martina Geertrulda d. van F de Ruijte en J. T. Wortman Alex z van J. van Saarloos en B. M. van den Berg Nlcolaas Jo hannes z. van J. Gorter en J. Zomer Theodorus z. van C. Kamerman en A. van Zundert Doro thea d. van A. van der Ploeg en A. Huyser Arie z. van S. van Duijn en J. Kuiper Johanna Maria Hendrica d. van A. J. Kalwy en H. M. Casteiyn Arnout z. van C. Schreudersen J. C. Feeleus. Ondertrouwd: Petrus Knol 23 Jr. en Lena Margaretha Kamerman 18 Jr. Getrouwd: Theodorus Johannes de Jong 36 Jr. en Antonla Maria van der Steen 26 Jr. Frcderik Willem Splegelberg 28 Jr. en LIJda van der Woude 27 Jr. Overleden; Aaldert de Gier 82 Jr. echtgen. van A Bolluyt Katharina Alberdlna Zegers 80 Jr. echtgen. van M. H. Noorderwerf Jacoba Haagsma 27 Jr. echtgen. van J. Knlbbe. KatwUk Geboren: Arie z. van G. Hasenoot i T. van Ryn, Zuidstraat 4 Cornells z, van K. de Mol en A. van Duyn. Varkevisserstr 180 Cornelia d. van C. v. d- Bent en K Haasnoot Remisestraat 40 Jacob z. van P. L. v. d. Plas en E. v. d. Bent. Marlefytstraat 19 Cornells z. van S. Guijt en J. K. van Beelcn. Zwanenburg- straat 3 Nelly d. van A. den Hollander en L v. d. Marei, Adrianastraat 72 Leendert z. van Guijt en M. Remmelzwaal, Kon. Emmastr. 6 Marjanne Margreeth d. van J. C. Gilhuis en M E. Smitskamp, Voorstraat 31 Cornells z. van 0.-V. d. Plas en M. van Dijk. Malefytstraat 11. Overleden: Cornells Vooljs, echtgen. van M. K. Boesaard 80 Jr. Gghuwd: Z. v. d. Plas en L. Hazenoot, Bulten- slulsstr. 33 lnw. H. Verhart en P H. Mooten Achterweg 11 N. Kleen en A. E. Passier, voorm. Kon. Wilhelmlnastr. 3b P. van Dlggele en P. van Duyvenbode, Stengellnstraat 17. Oqdertrouwd: G. v. d. Does Den Haag en A. lleland. Varkevlsserstraat 182, Lelflschendam Ondertrouwd. Marlnus Wil helmus van der Helm, 28 J. en Cornelia Maria van der Ham, 34 1. Hendrik Wilhelmus van Marwijk, 23 j. en Bertbn Johanna Verhagen. 21 J. Dirk Stpalstra. 32 J. cn Phllpsje Franken, 31 j. Abra ham Pieter Qljlst. 32 J en Cornelia Ofwegen, 28 J. LeJdsehendam Ondertrouwd: Gerardus Akerboom. 29 J. en Johanna Theodora Boersma. 26 J. Llsse Geboren: Willy, d. v. G Westerink en A. Smits Maria Cornelia Johanna, d. v P J. VermelJ en J. C. G. Verwer Johannes Dirk, z. H. van Lulncn en D. Kersten Johannes Hen- ricus, z. v. H. N. Hogenboom en M. C. de Hol lander. Overleden: Leendert Spaartgaren. echtgenoot v. M. Boer, oud 68 Jaren. Ondertrouwd: J. Selhorst en J. A. de Wit J. P. Schenk en J. W. Pollé. Getrouwd: J. otte en C. van RoolJen J. Q van Es en M. Schrynemaekers. Ll.sse Geboren: TeuntJe d. van J. de Vreede en D. Faas Josephus Hendrlkus z van W Kull- boer en van A. M. Bergman Paula Maria d. van W. M. Maarschalk cn van R. P. V Raaphorst r IJsbrand Arnoldus z. van Th. A. Kleyhorst en van J. C Warmerdam. Overleden: Saartje Verhoeven wed. van H. Snyders 86 Jr. Cornells Kops echtgen. van M. J. Kapteln 59 Jr. Christina Johanna Borst echtgen. vgn J. van Ruiten 51 Jr. Gehuwd: P. Munnik en M van 't Wout J. van Dyk en P. de Bruin Z. J. de Jong en G. Kaak. Noordwyk Geboren Jan z. van W. Spaan derman en A. A van der Luyt Overleden: S. C. Weytman wednr. v. M. van Dam 90 Jr. P. Peters echtgen. v. H. P. Roerade 71 Jr. Ondertrouwd: M. Postma en G. Llndhout. Getrouwd: B. Koudys en T. van der Luljt W. van der Mel en M. Noppe F. C. G. van Barle en D. G. L. Gul W. Meening en M. J. H. de Graaf. Rijnsburg Geboren: Johanna Jannetje, d. van E. Boekee en J. Westbroek Grietje Anna d. van C. v. d. Mey en A. Noort. Overleden: Cornelia Maria v. d. Kwaak, 59 j. echtgenoote van G. Vos. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 7 November. Kabeljauw f.2621 per stuk: Tong f. 7.50 per K.G. Kleine schol le soort f. 140; Kleine schol 2e soort f. 13886; Pufschol le' soort f. 6058, Pul schol 2e soort f.40; Groote schar f.71; Pufschar f. 30—23; Wyttng r. 60—49; Versche haring f. 107 102 (alles per 50 k.g.) Besommingen: Trawlers: IJM. 21. Corrle, 135 mnd f.7637 Loggers: KW. 107 f.167: KW. 22 f 333; KW. 82 f.321; KW. 97 f.204; KW. 175 f.258; KW. 110 f.216: KW. 45 f.355; KW. 91 f.22; KW. 108 1.239; KW. 104 f.317; KW. 144 f.328; RW. 60 f.344; KW 47 f.344; KW. 89 f.313. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en Van der Ent Braat. Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Nam. 2 uur ds. Günther van Woubrugge - nam. 3 uur .ds. Geref. Kerk Dronkert. Ned. Prot. Bond Zwammerdam. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur afscheid ds. van Haften Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur ds De Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. H. Vcrsluys. Oeref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur lees dlenst. Ver. tot verbr. der Ger Waarh.: Voorm. 10 cn nam. 2.15 uur ds. Ottevanger te Lelden. Ver. van Vryz. Herv.. geen dienst. Zocterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 ds. EIJkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Dankstond v. h. gewas) Ds. Pop. nam. 3 de heer Smit van Heemstede, Geref. Kerk: Voorm 10 uur Dankstond gewas, en nam. 2.30 uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.30 uur mej. ds. Günther. NED HERV. KERK. Bedankt voor Renswoude ds. N. O. Steenbeek te Wllllge-Langerak en Zevender, voor Britaum ds. P. A. Stapert te Ruinen Beroepen te Houten (U.) ds. H. A. Leenmans Jr. te Ede. te Tolbert (toez.) ds. L. J. Veenendaal te Homhulzen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Dedemavaart (2de predl- kantsplaats) da. H. van der Wey te Munnekezyi. Amsterdam 7 November. De Effectenbeurs te Amsterdam had heden een traag verloop en klaarbiykeiyk deed de na dering van het eindq van de week zich in dit opzicht reeds gelden. Op de locale aandeelen- markt was de handel van beperkten omvang. Wel ging er in enkele specialiteiten beginbeurs wat om, maar de omzetten namen nimmer groote proporties aan. De stemming was prijs houdend, maar de koersen waren weinig ver anderd. Het meest typische kenmerk was de stem ming voor de Nederlandsche beleggingswaar den, waarvoor tevens goede belangstelling be stond. De nieuwe 3C' procent obligation, die gisteren reeds duidelyke teekenen van herstel aan den dag hadden gelegd, waren wederom goed gedisponeerd en konden zich opnieuw ver beteren. Onder beurstyd steeg de koers van 96 9/16 tot 96 3/4. De gestaffelde leening trok goede koopers. Nadat reeds dadeiyk boven den vorlgen top- prys was gehandeld op 93 3/8 ging de koers onder beurstyd geleideiyk aan naar boven tot 93 7/8. De nieuwe vieren waren mede iets beter, en golden 100 3/8—100 7/16. De meeste andere Jongere emissies waren iets beter. In de Spoor wegdrieën vormde rich een open hoek en het is lang geleden, dat iets dergelyks te aanschouwen viel. Daarby kon een flinke koersverbetering wor den opgemerkt, met pry zen. loopende van 89 5/8 tot 89 7/8, waarby echter dient te worden opge merkt, dat gisteren in dit fonds geen noteering tot stand was gekomen. In de kleine coupures ging ook nog wel wat om en de honderdjes uit de nieuwe 3 procent leening werden later op den middag zelfs in een open hoek verhanóeld. De Oude Schuld waren de 3 procent obli gaten vry belangrijk beter. Ook de Indische 3- procents leeningen waren hooger. Voor gemeen- teiyke en provinciale obligatlën, welke de laat ste dagen vry verwaarloosd waren geweest, open baarde zich kleine vraag en de koersen gedroegen zich dienovereenkomstig. Pandbrieven waren goed prijshoudend met geringe omzetten. De Duitsche markt was stil en voor de meeste obligatiesoorten nauweiyks of niet veranderd. De Kerkeiyke leeningen trokken nogal attentie, vooral in de tweede helft van den beurstyd. Deze stukken waren meerendeels iets lager. Op de markt voor inheemsche aandeelen ver oorzaakten Aku's beginbeurs eenige beweging, maar de animo was spoedig bekoeld. In hoofd zaak werd gehandeld tusschen 152 en 153 3/4. Ook In Unilevers werd aanvankeiyk tameiyk druk zaken gedaan. De koers steeg daarbij van 162 3/4 tot 164 1/4, maar ook hier liep de af faire vry spoedig dood. Calvé's waren prys- houdend. evenals Van Berkels, maar de koer sen verschilden weinig by die van gisteren. In de minder courante soorten ging minder om dan gisteren, maar "de stemming bleef goed prijshoudend. De Petroleummarkt was kalm. Olies bewogen zich tusschen nauwe grenzen, 323%—325. De af faire in Schecpvaartpapleren was vergeleken met gisteren, iets ingekrompen, De koersen wa ren ook hier zoo goed als ongewyzigd. Voor In dische Cultuurwaarden bestond maar geringe belangstelling. In Amsterdam Rubbers werden maar een paai- stukken gedaan tegen vi-ywel onveranderde pry zen. De minder couranten ware onregelmatig met slechts geringe varia ties. De Tabaksmarkt was verlaten. Ook hier kwa men geen mutaties van beteekenls voor. Van de Suikerfondsen waren H.V.A.s practisch onver anderd. Prolongatie 21/4 (A.N.P.). EVANG. LUTH. KERK. Drietal te Alkmaar ds. K. J. P. Keuniii; :e Woerden, ds. G. Munter le Zutphen en ds. J. N. Pabon, emeritus-predikant te 's-Gravenhage. LEIDEN. 7 Nov. Veemarkt: 12 Stiéren; 53 Kalf- en Melkkoeien f.400650, handel t. vl.; 180 Varekoelen e.a. f.200476 t.vl.; 259 Vette Koelen 62 Pinken f.200325, tam.; 164 Graskalveren f.80 f. 310. tam.; 49 Nuchtere kalveren slachtfok; 375 Weideschapen f.4080, z.m., 39 Zeugen f 60 f.80, z. m 57 Mestvarkens f.2034, z.m.; 308 Biggen f.611, z.m.; 82 Bokken en gelten f.20 f50. mat. LEIDEN. 7 Nov. Kaasmarkt; Goudsche kaas le srt f. 6162.50, 37 partyen; Leldsche kaas le srt. f.60, 7 partyen, handel vlug. HOOFDDORP. 6 Nov. Prysiyst B: Witte Tarwe f. 13.80; Roode Tarwe f. 13.80; Rogge f. 13.30 Chevalier Gerst f. 13.45; Wlntergerst f. 12.06; Ha ver f. 10.05; Dulveboonen f. 15.66; Paardeboonen f. 15.65; Bruine Boonen f. 23.40; Groene Erwten f. 15.80; Halve Erwten f. 19.90; Koolzaad f. 20.60. KAT %'IJK A. D. RIJN, 6 Nov. GroentenVel- ling: Bloemkool I f. 11.4015; Idem II f 6 60— f. 9.60; Bospeen f. 6.10—7; Kroton f3.104; Was- peen f. 5.20—7; Gele Kool f. 3.804; Groene Kool f. 4.10—5; Roode Kool f. 3.804; Uien f. 3.60; An- dyvle f. 4.40—5. Knolselderle f. 3.70—7. LEIDSCHENDAM 6 Nov. Engelsche Komkom mers le srt. f. 13.50J Idem 2e srt. f.11; idem 3e srt. f. 8.50; Idem wankleurige f. 3; Idem stek f. 11.50; Gele Komkommers le srt. f. 11; idem 2e srt. f. 8.50; Idem 3e srt. f.550; Idem stek f.1 f.150; Kropsla le srt. f.3; Idem 2e srt. f.2 50; Stoofsla f.7; Peen f.7; Bloemkool le srt. f.1150- ldem 2e srt f 8.60: Idem ultachot f. 1.50—7.20; Tomaten, mldd. f.8; Idem gr. ronde f.8; Idem 2e srt. f.8; idem 3e srt. f.8; idem bonken f.6; Idem uitschot f. 3.50; Idem ryp f.6; Idem A f.22; An dijvie per 10 kg. 50 ct.; Spinazie per 4 kg. 40; glas 60; Postelein 15; Rabarber per 100 kg. f 6; Snljboonen 18; glas 38; Spercleboonen 18; Stok 27; Radijs f.1—1.80; Prei 6—7; 8oldery 1—2.10; NAALDWIJK. Mlddenprljs Westl. Velling 6 Nov. Alicante 50; Dubbejp Boonen 2130; kas 3240- Prei 37; Tomaten 1416; Nero 16 per kg.; Roode Kool 34; Groene 5; Sav. 4 per 100 kg.; Andyvie 22—50: Spruiten 1.90—2.40; Breekpeen 6580; Rammenas 5060 per kist; Bloemkool 5—12 per stuk; Bospeen 57 per boa. NOORDWIJKERHOUT. 6 Nov. Velling De Een dracht. Bloemkool I f. 11.5014.50, Bloemkool n f. 69.20 per 100 stuks; Bospeen f. 5.507; Wasch peen f.68 per 100 boa; Gele Kool f.4; Groen© Kool f. 5; Roode Kool f. 4 per 100 atuks; AndUvle f 2.50—5 per 100 k.g. RLJNSBURG. 6 Nov. Groentenveillng; Bloem kool I f.12; II f.9 per 100 stuks; Kroten f.4; Waschpeen f. 7; Grove Peen f. 3.40; Gele Kool f.4; Roode Kool f.4; Witte Kool f. 2.30. Groene Kool f.5. Knolselderle I f.7.50; II f.35.50; Pr«l f. 7; Andijvie f. 35 per 100 kg Selderie f. 2—2 60; Peterselie f. 1.802; Bospeen f.7 per 100 bos. RIJNSBURG. 6 Nov. Bloemenveiling: Bruin 40 42; Choco 3438; Geel goudvllnder 2832; Wit blanc portout 32-1-35; Donderrood 4850 VOORHOUT 6 Nov. Aanvoer: Slachtkonynen f 1-803.80; Jonge Konijnen 4095 ct.; Voedsters tot f.4; Kippen van f. 0 951.80. Alles per stuk. Redactie-staf: B. W. Menkhorst Buitenland en Tooneel; K Been Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3