De Amerikaansche eisch aan Finland WOENSDAG 5 NOVEMBER 1941 No. 25035 Finnen bezetten belangrijke eilandengroep Bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te- Arnhem Verduisteren: 82ste Jaargang Voor Viborg De Duitsche duikboot oorlog Engeland en Frankrijk Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? Een scherpe afkeuring Volksstemming in Roemenië Gouwleider Forst er en de rijkscommissaris voeren het woord Funk over de vorming van continentaal- economisch gebied 18.04 uur 8.44 uur Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Naar de Finsche inlichtingendienst meldt, hebben de Finsche troepen van 1 tot 3 Novem- de voor de stad Koivosto ten Zuiden van Viipuri gelegen groep eilanden bezet. Deze groep be staat uit drie groote en tal van kleine eilanden die door de bolsjewieken zwaar versterkt wa ren. Daarmede is een belangrijk steunpunt, dat aan de bolsjewistische vloot in de Oostzee nog was overgebleven, thans in Finsche handen ge vallen. Naar voorts gemeld wordt, zijn in den nacht van 2 op 3 Nov. in de Finsche golf een( groot schip en twe kleine vijandelijke schepen op mijnen geloopen en gezonken. In de door de bolsjewieken opgegeven, be langrijke industriestad Koersk (ten noorden van Charkof) zijn, naar het DNB verneemt, al da genlang Duitsche pioniers en hulpkrachten be zig om orde te scheppen in de verlaten en voor een deel verwoeste fabrieken. Vooral de fabrie ken, welke de bolsjewieken als vestingen had den versterkt, zijn zwaar getroffen. Bij het be gin van de oorlogshandelingen werd een pant- serfabriek veranderd in één reusachtig pantser- blok. Terwijl duizenden mannen geschutsstel- lingen en kazematten inrichtten, moesten 20.000 vrouwen rondom de fabriek vechtwagen- vallen graven en versterken. De commandant der 64ste Sovjetdivisie infan terie heeft hoofdgeld uitgeloofd voor de gevan genneming van Duitsche soldaten en wel voor een officier 500 roebel benevens 10 dagen verlof, voor een onderofficier 300 roebel en zes dagen verlof en voor een soldaat 150 roebel en drie dagen verlof. (DNB). Van militaire zijde heeft het DNB het vol gende vernomen: De jongste successen van de Duitsche duik- booten bewijzen, dat de Duitsche duikbootoorlog zonder eenige onderbreking wordt voortgezet. Gisteren werd gemeld, dat de marine en de luchtmacht in de maand October 431.300 brt. tot zinken hebben gebracht, waarvan alleen door duikbooten 255.200 brt. Wanneer men bedenkt, dat Groot-Brittannië bij gebrek aan scheeps- ruimte thans reeds heel kleine schepen, welke anders hoogstens voor de kustvaart worden ge bruikt, in dienst neemt, dan is het succes over de maand October zeer aanzienlijk. De eerste slag van deze maand is reeds toegebracht. We derom zijn koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 53.000 brt. tot zinken ge bracht en drie andere schepen met een totalen inhoud van 10.000 brt. beschadigd. Bovendien werd een torpedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager beschadigd. Hieruit blijkt, dat de Duitsche duikbooten ook in den afweer van de buitengewoon krachtige Britsche bewakingsstrijdkrachten haar successen, waar door in October acht Britsche bewakingsvaar tuigen, waaronder vyf torpedojagers, verloren gingen, voortzetten. Dat juist opnieuw torpedo jagers werden getroffen en tot zinken gebracht, is voor Engeland een bijzonder harde slag. Het aantal torpedojagers van de Britsche vloot is buitengewoon gering. Bij het begin van dezen oorlog had Engeland nog niet eens de helft van het aantal torpedojagers, waarover het in den wereldoorlog beschikte en reeds toen klaagde de Britsche admiraliteit over gebrek aan torpedo jagers. Engeland moest waardevolle steunpun ten afstaan om vijftig verouderde Amerikaan- sche torpedojagers te verkrijgen, welke het ge brek aan dit soort schepen niet merkbaar heb ben kunnen opheffen, daar dit intusschen dcor aanzienlijke verliezen nog is toegenomen. De torpedojagers, welke tot zinken worden ge bracht totnutoe hebben de Britten er meer dan zestig verloren alsmede de andere bewa kingsstrijdkrachten welke door Duitsche duik booten vernietigd worden, bewijzen evenals het hooge percentage van de tot zinken gebrachte vijandelijke koopvaardijschepen, dat de Duitsche duikbooten het ook met de krachtigste Britsche convooibescherming weten klaar te spelen. (DNB). ENGELSCHE AANVAL OP FRANSCHE VRACHTSCHEPEN. Het Fransche ministerie van marine heeft officieel medegedeeld, dat -op 2 November op 200 mijl ten Zuiden van Dm*ban een nieuwe Britsche overval op een Fransch convooi ge daan is, waarbij vijf Fransche vrachtschepen verloren zijn gegaan. In deze officieele mede- deeling wordt gezegd: Het Fransche convooi was met levensmidde len voor Fransch West-Afrika en voor het moederland op weg van Madagascar naar Da kar en voer onder bescherming van het aviso Iberville. In volle zee werd het aangehouden door een Britsch eskader, bestaande uit vier kruisers en zes patrouillevaartuigen, die reeds eenigen tijd op de loer gelegen hadden. De ka pitein van het Fransche aviso verklaarde zich terstond tegenover den commandant van het Britsche eskader bereid, naar Madagascar terug te keeren, doch deze ging op dat voorstel niet in en gaf het bevel, dat alle Fransche vracht schepen gekaapt moesten worden. De schepen zijn de ..Cap Padaran", de „Cap Pouran", de ..Bangkok", de „Commandant Do- rize" en de „Compicgne" Aan boord bevonden zich talrijke Fransche kolonisten, die naar Frankrijk wilden terugkeer en. alsmede omvang rijke ladingeh levensmiddelen voor Fransch- West-Afrika en het niet-bezette Frankrijk, waaronder 9000 H>n suiker, 5000 ton koffie. 2000 ton rijst, gedroogde groente, vleesch in blik en tabak. Het Fransche ministerie van marine consta teert uitdrukkelijk, dat zich aan boord geen materiaal, dat voor oorlogsdoeleinden gebruikt zou kunnen worden, en geen oorlogscontrabande bevonden. De Fransche regeerig heeft tegen dezen nieuwen Britschen overval, die met een tienvoudige overmacht werd ondernomen, ge protesteerd. Het ministerie verklaart, dat een door den Britschen omroep verspreide bewering der Britsche admiraliteit, volgens welke het Fransche convooi op Duitsch bevel zou zijn uitgeloopen en slechts ten doel zou hebben gehad, contrabande aan Duitschland te leveren, iederen grondslag mist. Het ministerie ver klaart plechtig, dat het convooi uitsluitend voor de Franschen bestemde levensmiddelen ver voerde. (D.N.B.). ENGELSCHEN IN FRANKRIJK GEÏNTERNEERD. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, heeft de Fransche regeering aan de Ri- Het bolsjewisme is een aan het Europeesche bewustzijn \Teemde vorm van reactie tegen een overgeleverde orde. waartegen overigens ook het Nationaal-socialisme zich richt: de uitbuiting van den arbeider door de macht van geld en onverdiend, zinloos geworden, aanzien. Maar waar het Nationaal-socialisme het arbeidend Volk van deze overheersching bevrijdt en op den grondslag van de eer van den arbeid een waarlijk vrijen mensch naar voren brengt, stelt het bolsjewisme voor de despotie der oude, vernietigde orde slechts die van de nieuwe in de plaats. De uitbuiting door de oude machten is ver vangen door de knechting van den arbeid dooi den bolsjewistischen Staat. Het zelfbehoud van het bolsjewisme dwingt het zijn geest in de Westersche landen te doen doordringen, want het bolsjewisme kan den tragischen waan van een zoogenaamd bevrijd, maar in waarheid onderdrukt en geketend Volk op den duur slechts handhaven, indien het alle vergelijking ten nadeele van den bolsjewisti schen ..Heilstaat" onmogelijk maakt. Daarom moet Europa verbolsjewiseerd wor den, daarom moet allo herinnering aan wat menschwaardig is, worden uitgebannen. Despo tie kan vrijheid naast zich niet verdragen! De marxistische misleiding, waarmede het bolsjewisme als quasi-weten schappelijk propa gandamiddel werkt, is oorzaak, dat niet ieder Westerling zich van den aanvang af schaarde in een eenheidsfront tegen dit despotisme, dat ook in onze landen een chaos wilde verwekken om op de puinhoopen der oude orde en de vertwijfeling der Volkeren den bolsjewistischen „Half-staat" te stichten (zooals het in het propagandistisch Marxistische spraakgebruik heet) als „overgang" tot de communistische staatlooze orde. die nimmer komen kan. 'In zijn strijd tegen het bolsjewisme onder de beproefde leiding van Adolf Hitler, in wien het Westersch bewustzijn tot ware zelfkennis is gekomen, bevrijdt Europa zich nog bijtijds van de gevolgen van een waan, waaraan zijn eigen wezen ten onder zou zjjn gegaan. Dr. J. H. C. voor zeven Fransche burgers, die in Syrië door de Engelschen gearresteerd zijn. De Engelschen zijn te Vals-les-Bains geïnterneerd. Tot hen behoort John Amery, zoon van den Engelschen oud-minister en neef van Eden, De arrestatie is verricht als represaille tegen een Engelsche inbreuk op het verdrag van Acca. dat een einde jnaakte aan het Fransch- Engelsche conflict in Syrië. Op grond van dit verdrag was de Fransche regeering verplicht de Gaullisten, die in den loop van de vijandelijk- viera veertien Engelsch? burgers van dienst- I heden gevangen waren genomen, uit te leveren, plichtigen leeftijd gearresteerd als gijzelaars I hetgeen ook geschiedde, maar een reeks dezer De gehouden buitenlandsche persconferentie in de Wilhelmstrasse stond volledig in het teeken van den heldenstrijd der Finnen tegen het bols jewisme en van het verzet van het Europeesche geweten tegen de misdadige inmenging dei- politici van de Ver. Staten in Europeesche aan gelegenheden. zooals deze zeer scherp tot uiting komt in den dwingenden eisch van Washington aan de Finsche regeering tot staking der vijan delijkheden tegen de sovjet-unie en tot het slui ten van een afzonderlijken vrede, aldus de Ber- lijnsche A.N.P.-correspondent. Deze stemming kwam spontaan in betuigingen van bijval op de persconferentie tot uiting, toen gezant dr. Schmidt als woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde: „Het geweten van een oprecht man moet in verzet komen tegen de wijze waarop de politici der Ver. Staten zich probeeren te vergrijpen aan het kleine Finsche volk. dat zijns gelijke niet heeft in dapperheid, vastberadenheid en offer vaardigheid. Van Europeesch standpunt uit, zoo vervolgde dr. Schmidt, moet men weigeren, dat de Ver. Staten met de gangstermethoden hunner New Yorksche misdadigers zich mengen in Euro peesche aangelegenheden om onbesmette volke ren als het Finsche met hun eigen immoreelen maatstaf te meten en op die wijzen te bevuilen. Tegen deze niet meer te overtreffen schaamte loosheid zal de Europeesche stemming en het Europeesche geweten in verzet komen". Gezant dr. Schmidt zeide niet te willen voor- uitloopen op de Finsche verklaring in zake de in de politieke geschiedenis ongekende daad, welke de nota der Ver. Staten aan Finland be- teekent. Men kan geen woorden vinden die scherp ge noeg zijn om het optreden der Amerikaansche regeering tegen Finland aan de kaak te stellen en het gebrek aan moraal en instinct der Ame rikaansche politici aan het daglicht te brengen, aldus dr. Schmidt, die voorts in dit verband her innerde aan het reeds onlangs onderstreepte feit, dat Amerikaansche politici als de minister van marine Knox, elkaar bepaald overtroffen in moreele verontwaardiging, toen het kleine Fin land door zijn nabuur de sovjet-unie werd over vallen en Duitschland wegens zijn eigen politieke en militaire situatie niet in staat was, in den loop der gebeurtenissen in te grijpen. Toen riep Knox schande over eiken Ameri kaan, die in dien strijd neutraal bleef of wilde blijven. Thans, nu Finland door de hulp van Dutschland in staat gesteld is, de gevolgen van den bolsjewistischen overval weg te vagen en zich voor altijd de bescherming van zijn gebied en zijn volk door strijd te verzekeren, durft een democratische regeering het aan. om aan een andere democratische regeering den eisch voor te leggen, den roemvollen strijd tegen het bolsje wisme te staken en terstond vrede te sluiten met een regiem, welks volkomen verplettering en definitieve verwijdering uit de geschiedenis van het Europeesche continent slechts een kwestie van tijd is. Gaullisten weigerde echter na de vrijlating naar de Gaulle terug te keeren. Daarop ar resteerden de Britsche bezettingsautoriteiten eenvoudig zeven Fransche burgers in Syrië, onder wie vier ambtenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. (D.N.B.) Het Roemeensche volk wordt opgeroepen voor een volksstemming op 9 November, waarbij het zich zal uitspreken voor „goedkeuring of afkeu ring der bevrijdende staatsleiding van maar schalk Antonescu sedert 6 September 1940". Het zal dan tevens gelegenheid hebben, zijn ver trouwen in de staatshervorming en de verdedi ging der volksche rechten door den maarschalk, uit te spreken. Waar deze stemming niet op 9 In het Italiaansche tijdschrift „Echie Com- menti" heeft de Duitsche rijksminister van economische zaken, Funk. een artikel geschre ven over de economische vooruitzichten van het nieuwe Europa. Op het Europeesche continent, zoo schrijft hij. is thans een groote gesloten economische ruimte in wording, die dank zfj de uitgestrekte \erzorgmgsmogelijkheden op het gebied der voedselvoorziening autarkisch is en volgens de zelfde economische beginselen georganiseerd wordt. Om een nieuwe economische ordening van Eurooa tot stand te brengen is het even wel noodzakelijk, dat de kunstmatige econo mische grenzen wegvallen cn dat stap voor stap een overeenstemming bereikt wordt der productie-, prijs- en levensvoorwaarden. Elke itonale economie, alsook de groote economi sche ruimte in haar geheel, moeten eerst haar innerlijk evenwicht vinden. De door het Duit sche rijk vertegenwoordigde organisatie der Europeesche economie verwerpt de extreme autarkie, die tot een verarming zou leiden. Evenzeer is de uiterste internationale indeeling ^an den arbeid verwerpelijk daar zij op onvol doende wijze rekening houdt met de politieke en economische belangen der volkeren De Europeesche economische ruimte biedt dank zij haar machtig productie-apparaat en haar groote verbruikscapaciteit den anderen econo- sche stelsels der wereld uitwisselingsmogelijk heden, zooals die tot dusver nog niet bestaan hebben. Het thans in Europa gebruikelijke ..clearing-stelsel" sluit noch thans «och in de toekomst de samenwerking met andere econo mische stelsels uit. Duitschland heeft ook gee" bezwaren tegen het goud als handelswaarde. Het zal ook ha den vrede voldoende goud voor internationale betalingen bezitten. (ANP.). In de concertzaal van Musis Sacrum te Arn hem heeft gisteravond een groote bijeenkomst plaats gehad van het Arbeitsbereich der N.S.D. AP. in den Niederlanden, waarin gouwleider Forster, rijksstadhouder van Dantzig en de rijkscommissaris, dr. Seyss Iqquart, het woord hebben gevoerd. Zeer groot was de belangstelling voor deze bijeenkomst. De ruimte was schier te klein, om alle Duitsche en Nederlandsche nationaal-so- cialisten te kunnen bevatten. In de zaal domi neerden de grijze en de zwarte uniform. Het podium en de galerijwanden waren stemmig met hakenkruisvlaggen en emblemen van groen en bloemen versierd. De bijeenkomst werd op geluisterd door een muziekkorps van de Waf- fen-S.S. Nadat de rijkscommissaris en gouwleider Förster, die o.m. vergezeld waren van commis saris-generaal Schmidt en den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in Gelderland, dr. Schneider, de zaal waren binnengetreden, vond de opmarsch met vaandels plaats, waarna com missaris-generaal Schmidt een kort openings woord sprak. Namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden heette spreker allen hartelijk welkom, in het bijzonder den rijkscommissaris en den gouwleider Forster, Spreker memoreerde, hoe deze laatste in 1940 door den Führer tot gouwleider van Dantzig werd benoemd en op welk een voortreffelijke wijze hij zich van die moeilijke taak in ernstige dagen' heeft gekweten. REDE VAN GOUWLEIDER FORSTER. Hierna voerde gouwleider Forster het woord. Spreker bracht allereerst den rijkscommissaris hartelijk dank voor hef feit. dat hij hem had uitgenoodigd dit schoone land te leeren ken nen. Dantzig ligt weliswaar 1000 K.M. hier van daan. maan Holland en Danzig hebben in het verleden zeer nauwe betrekkingen met elkander onderhouden In den loop der jaren zijn vele duizenden Nederlanders naar het Oosten ge- emigreerd en in Dantzig wijst nog veel op de innige verbinding tusschen Holland en Dantzig. Vele jaren lang heeft er een druk handelsver keer tusschen de Nederlandsche havens en Dantzig bestaan. Toen spreker dan ook de Hollandsche steden met haar fraaie gevels en portalen zag. kon hij zich in Dantzig wanen. De huizen, die de Hollanders destijds in Dant zig gebouwd hebben, trekken nu nog algemeen de bewondering. Economisch, architectonisch en cultureel hebben derhalve in vroeger eeuwen nauwe betrekkingen tusschen Nederland en Dantzig bestaan. De laatste twee eeuwen is dit echter anders geweeest. De nieuwe wereld kwam op, het Oosten kwam op den achter grond. In het bijzonder sinds 1917, toen het communisme in Rusland naar de macht greep is er een muur tusschen Oost en West opge trokken. geestelijk, zoowel als economisch en cultureel. Dank zij het nationaal-socialistische Duitschland zullen de verbindingen tusschen Oost en West nu weer tot stand gebracht wor den. Met den oorlog tegen de sovjet-unie w'crd de poort in den muur r< schen Oost en West opengebroken. Voor ons it nu het wijde land. Er openen zich voor ons allen onbekende perspectieven voor de toekomst. Wij zien een bloeitijd voor ons. die al het vorige in de scha duw zal stellen. Voor alles moet men echter den strijd, dien het groote Duitsche rijk tegen de sovjet-unie voert, als een geestelijken strijd zien. Wij weten allen, dat Moskou reeds sedert tientallen jaren het centrum der wereldrevo lutie was. Het bolsjewisme als uiting van het wereldjodendom had zich ten doel gesteld, het vaandel der revolutie op de geheele aarde te planten en een geest van vernietiging op te leggen. Het nationaal socialisme heeft als eer ste beweging dit opkomende gevaar onderkend en het heeft de taak op zich genomen, deze wereldpest van het bolsjewisme uit te roeien. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij het Jodenvraagstuk. De Jood is en blijft voor ons een vreemde. Hoelang hij hier ook moge wo nen. Voor ons. aldus spreker, behoort de Jood niet alleen tot een andere religie, maar ook tot een ander ras. Hij is in deze landen niet gekomen om een ambacht uit te oefenen, maar om zich te verrijken ten koste van anderen. Het nationaal socialisme heeft de taak op zich genomen, het Jodenvraagstuk op te lossen, want als het ons niet gelukt het Jodendom ter zyde te stellen, dan verzinkt Europa in een poel van bolsjewisme. In Duitschland is thans de Jodenkwestie opgelost en zoo zal hij ook in geheel Europa opgelost worden. Met den strijd tegen Rusland valt dan het laatste bolwerk van het Jodendom in Europa. Het is nu nog maar een kwestie van tijd. of de hakenkruisvlag waait van het Kremlin. Dat moment zal een der grootste historische oogenblikken van de ge heele geschiedenis der menschheid zijn. Dan zal voor Europa een geheel nieuwe tijd aan breken. Niet dat de laatste strijd dan gestreden zal zijn. Die strijd zal eerst ten volle geëindigd zijn, als Engeland ter neder ligt. Een der grootste fouten van het verleden was. dat Europa niet eensgezind was. Die fout zal in de toekomst vermeden worden. Het Euro peesche continent moet zoo worden georgani seerd, dat een dergelijke versplintering niet meer voor kan komen. Als men in dezen zin de gebeurtenissen in de sovjet-unie ziet, moet men beseffen, welk een groote daad het van den Führer was om tegen de sovjet-unie aan te treden. Men beseft in Nederland wellicht niet, welk een groot gevaar het bolsjewisme was. Wij kun nen ons echter niet indenken, wat er van Europa geworden zou zijn, als Rusland ons aangevallen had. Men zal zich toch niet wil len inbeelden, dat de Russische stoomwals aan de Nederlandsche grens halt gehouden zou heb ben. Spreker wees er vervolgens op. dat Duitschland thans een veel sterkere positie in neemt. dan tijdens den wereldoorlog. Allereerst is de Duitsche weermacht thans veel sterker dan bij het begin van dezen oorlog. Dit kon men in 1917 niet zeggen. Bovendien heeft de Duitsche weermacht thans een grondgebied be zet. met rijke grondstoffen, waardoor van zor gen omtrent de levensmiddelen en de grond stof fenpositie geen sprake meer zal zijn. Het Duit-che volk staat thans geslot achter den Führer. Ten slotte bezit het een Führer als geen an der land. Wanneer Rusland overwonnen zal zijn, dan zal de volle kracht op Engeland worden ge concentreerd. Twijfel kan er niet meer over be staan: Duitschland zal ditmaal de overwinning behalen. Een nieuw Europa zal ontstaan. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Hierna sprak de "rijkscommissaris een korte rede uit. Spreker bracht gouwleider Forster dank voor zijn rede, die de toehoorders in het midden van het huidige wereldgebeuren plaats- ste. Wij staan hier aan den Westrand van het continent, aldus de rijkscommissaris. Het volk in dit land heeft sedert eeuwen het gezicht naar het Westen gekeerd. In dit verband her haalde de rijkscommissaris de woorden van den leider der N.S.B., ir. Mussert, dat het aange zicht van het Nederlandsche volk weer naar het Oosten gewend moet worden. Het is de taak der Nederlandsche nationaal-socialisten in die richting werkzaam te zijn. Het Europeesche besef moet bij het Neder landsche volk steeds levendiger worden. Spre ker wees vervolgens op de gemeenschappelijke banden van bloed, die alle Germaansche vol keren verbinden. In den strijd voor een Nor- dische en Germaansche statengemeenschap gaan de Nederlandsche nationaal-socialisten het Nederlandsche volk%voor. Op de basis van het bloed moet het gemeenschappelijke ideaal gestalte gegeven worden. De erkenning van dit ideaal zal ons behoeden voor de fout van het internationalisme, dat ons verdeelt en verzwakt cn zal ons anderzijds beschermen voor impe rialisme of separatisme. Zich tot de Nederlandsche nationaal-socialis ten wendend, zeide spreker: een onvoorwaar delijke. levendige kameraadschap, gegrond op het gemeenschappelijk bloed, verbindt ons. Wij zullen elkander helpen en wij zullen onze erva ringen uitwisselen. Wanneer wij ons bewust zijn van ons Europeerschap, dan begrijpen wij ook dc groote beteekenls van den strijd, welke in het Oosten gestreden wordt. Spreker wilde eerlijk zeggen: wij zullen wellicht nog moeilijke tijden door moeten maken. Wellicht zullen wij ons nog verder moeten beperken, maar wij zullen het gemeenschappelijk doen en daarna zal een periode van nieuwen opbloei kunnen aanbre ken, wanneer Europa alles tot ontwikkeling brengt wat het bezit. Dan zijn wij zoo rijk, dat de andere werelddeelen ons zullen benijden. Spreker besloot zijn rede met een driewerf Sieg Heil op den Führer. waarna de bijeen komst met het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied besloten werd. Behalve de reeds genoemden woonden de bij eenkomst nog bij: dr. Schwebel, Beauftragte van den rijkscommissaris voor de provincie Z.- Holland, Kreisleiter der N.S.D.A.P voor Gelder land Weibeler en vertegenwoordigers van weer- l macht en partij. November kan geschieden, zal zij plaats vinden op een der volgende dagen tot en met den 12en November. Joden zijn van de stemming uitge sloten. Dc stemming geldt ook voor het van het bolsjewisme bevrijde gebied van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Alle Roemenen van 21 jaar af zijn verplicht aan de stemming deel te nemen. Tegelijk met de aankondiging der stemming is een proclamatie van maarschalk Antonescu gepubliceerd. Daarin wordt allereerst het geheel der verrichtingen van de regeering Antonescu op alle terreinen van het nationale leven opge somd. De proclamatie geeft vervolgens een uit eenzetting van de beginselen, volgens welke de weermacht, de boerenstand en de landbouw, de arbeiders, de werkende burgers, school, kerk, justitie en jeugdzorg zullen worden opgebouwd cn georganiseerd en volgens welke zij hun plaats in het leven van den staat zullen krijgen. Zulks in etappes. In deze beginselen wordt uiteengezet, dat Roemenië zich moet voorbereiden op zijn rol in het nieuwe Europa en dat de nationale revolu tie niet gehinderd kan worden door den oor logstoestand van het oogenblik en door den strijd die wordt voortgezet. Integendeel: voor dezen strijd moet het geheele volk niet alleen een sterke wapening, maar ook een moderne organisatie en een hecht fundament hebben. Antonescu kondigt dan verschillende nieuwe organisaties aan, waarbij het volk zal worden ingedeeld om aan het staatsleven deel te heb ben. Voorts worden een hervorming van het binnenlandsche bestuur volgens het leidersbe ginsel en de instelling van gemeentelijke advi- seerende organen aangekodigd. De plaatsvervangende minister-president, die het decreet over de stemming en de proclama tie aan de pers overhandigde, verklaarde, dat dit niet alleen van binnenlandsche, maar ook van internationale beteekenis Is. Voor het eerst sedert de hei-winning van 't gebied in het Oos ten, wordt namelijk ook de bevolking van Bes sarabië en de Boekowina opgeroepen zich voor Antonescu uit te spreken en daardoor het ka rakter dezer heroverde provinciën voor het oog der geheele wereld te documenteeren. De plaatsvervangende minister-president deelde verder mede. dat Zondag verscheidene straten in Boekarest herdoopt zullen worden. Het plein rondom de triomfboog zal .Adolf Hitlerplein" heeten en twee straten, die daarop uitkomen, zullen de namen „Boulevard koning Michael I" en „Boulevard maarschalk Anto nescu" krijgen. Het Romelnsche plein wordt „Mussoliniplein." (D.NJB.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 19.16 uur en gaat morgenoch tend te 10.42 uur onder. DE BRITSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN IN OCTOBER. Naar het D.NJB. uit Berlijn meldt hebben de Britten bfj hun militair ondoeltreffende vluchten over het Kanaal en naar Duitsch ge bied in October 230 vliegtuigen verloren. Hier van komt het grootste aantal n.l. 82 op reke ning van Duitsche jagers en 24 van nachtja gers. De luchtdoel-artillerie schoot 69 Britsche vliegtuigen neer, andere Duitsche gevechtsvlieg- tuign tien en de marine-artillerie 41. Drie toe stellen stortten neer en een maakte een nood landing. De groote superioriteit van de Duitsche lucht macht bleek bij uitstek in den strijd tusschen jagers. De Britten verloren hierbij 68 Spitfires en daartegenover gingen slechts vijf Duitsche toestellen verloren. ZES PERSONEN IN NOORWEGEN TER DOOD VEROORDEELD Door een veldgerechtshof der Duitsche weer macht zijn wegens begunstiging van den vijand zes personen van Noorsche nationaliteit ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel vol trokken. (D.N.B.) SCHWERIN VON KROSIGK BIJ KONING BORIS. De Duitsche minister van financiën. Graaf Schwerin von Krosigk, is gistermiddag door den Bulgaarschen koning in audiëntie ontvangen. Tevoren had de minister kransen neergelegd bij het Bulgaarsche eeregedenkteeken en aan het gedenkteeken op het Duitsche militaire kerkhof. Vervolgens begaf hij zich naar het departement van financiën om besprekingen te voeren met zijn Bulgaarschen ambtgenoot, (D.N.B.) TANKBOOT DER V.S. ZWAAR BESCHADIGD Volgens een mededeellng van het Amerikaan sche ministerie van marine zou de marine- tankboot „Salinas" in den nacht van 29 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. Deze tankboot had. naar het heet. in convooi gevaren en was voorzien van twee stukken ge schut en een batterij luchtdoelartillerie. Nadere berichten ontbreken. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1