BINNENLAND LE1DSCH DAGBLAD, Maandag 3 November 1941 Tweede Blad No. 25033 Een aantal nieuwe distributie-regelingen 82ste Jaargang Vrijstellingen van schoeiseldistributie vervallen Gouwleider Forster ons land in Gratificaties aan personeel Sociale voorzieningen voor huispersoneel FEUILLETON De vervloekte Viool Het is noodzakelijk gebleken in de voor schoenen geldende distributie-regeling eeni- ge wijzigingen aan te brengen aldus deelt de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mede. In de eerste plaats zijn de vrijstellingen van de bepalingen der distributieregeling komen te vervallen, welke tot dusverre golden ten aan zien van: 1. Babyschoeisel; 2. Pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof: 3. Rubberbadschoenen; 4. Klompsokken; 5. Schoenen, welke door of namens den direc teur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder waren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.HL."; 6. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rub ber, noch afval hiervan is verwerkt; 7. Strandsandalen met houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes; 8. Spikes, raceschoenen voor wielrenners, boks- schoenen en korfbalschoenen. Alle bovenstaande soorten schoenen mogen derhalve met ingang van 1 November 1941 niet meer zonder bon worden verkocht en afgeleverd. Met ingang van genoemden datum mogen uitsluitend de navolgende soorten schoenen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd: Schoeisel, hetwelk gestempeld is met de woorden: „afgekeurd schoeisel R.HX." voor zoover hieraan geen leer ls verwerkt, zoo genaamd slap babyschoeisel, waaraan geen leer of rubber is verwerkt, tot en met maat 23 en rubberoverschoenen. Voorts is, eveneens met ingang van 1 Novem ber een belangrijke wijziging aangebracht in de soorten schoenen, welke op bon 2 kunnen wor den gekocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. Alle schoeisel, waaraan geen Ieder of rub ber is verwerkt: 2. Gymnastiekschoenen en tennisschoenen; 3. Rubbfrkinderkaplaarsjes; 4. Klompsokken; 5. Strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, welke niet breeder mogen zijn dan 1*4 cm. 6. Schoenen, welke door of namens den direc teur van het Rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de woorden: „Afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan lQder is verwerkt. Voorts zullen huispantoffels, onversohillig uit welk materiaal vervaardigd in het vervolg slechts mogen worden verkocht op bonnen 2, waarop het woord „Huispantoffels" Ls vermeld. Vanzelfspre kend mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huispantoffels worden aan geschaft. Alle soorten schoenen, welke niet volgens het bovenstaande op bon 2 of zonder bon kunnen worden gekocht, zijn met ingang van 1 November 1941 uitsluitend op bon 1 verkrijgbaar. Derhalve mogen op schoenenbonnen 2, welke voor 1 November 1941 zijn uitgereikt, uitsluitend de in bovenstaande lijst opgenomen soorten schoenen worden gekocht, zoodat deze bonnen na 1 November 1941 geen recht meer geven op het koopen van de voor 1 November 1941 op bon 2 verkrijgbare soorten schoenen. Voorts wordt bekendgemaakt, dat werkschoe nen, waaronder alle soorten mansschoenen, waarvan de schacht uit rundleder is vervaar digd, ongeacht het onderwerk, met ingang van 1 November 1941 uitsluitend verkrijgbaar zijn op bonnen 1, waarop het woord „Werkschoenen" ls gedrukt. Deze bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van werkschoenen, zoodat het koopen, verkoopen en afleveren van andere soor ten schoenen op deze bonnen verboden ls. Ieder tegenstand in de voorsteden van de groote Industriestad Charkof is door de Duitsche troepen gebroken. - De overwinnaars trekken de stad binnen. Weltbild-Polygoon) EXTRA BRANDSTOF VOOR ZIEKEN. Naar aanleiding van het feit, dat is gebleken, dat er over de regeling van extra-brandstof, gas of electriciteit aan zieken en voor bevallin gen hier en daar misverstand bestaat, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: Uitsluitend voor zeer ernstige zieken kan de behandelende geneesheer op het formu lier MD 29, hetwelk door den vertrouwens arts gefiatteerd moet worden, een aanvrage voor een extra-rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit bij den plaatselijken dis- tributiedienst indienen. De extra-hoeveel- heid brandstoffen, die zal worden verstrekt, zal steeds één eenheid per twee weken per gezin bedragen, terwijl voor ten hoogste een maal tegelijk bonnen zullen worden uitge reikt. In plaats van één eenheid vaste brandstof fen per twee weken kunnen zieken desge- wcnscht in aanmerking komen voor verhoo ging van het gas- of electrlciteitsrantsoen. Er wordt van uitgegaan, dat één eenheid vaste brandstoffen gelijkwaardig is aan 75 M3 gas of 210 kwh. electriciteit. Deze hoeveelheden worden eveneens als een eenheid brandstoffen per twee weken per gezin beschikbaar gesteld. Een combinatie van brand stoffen, gas of electriciteit is niet mogelijk, zoo dat de verbruikers steeds hetzij brandstof, hetzij gas, hetzij electriciteit zullen moeten kiezen. Evenal zulks voor vaste brandstoffen is voorge schreven, dient de aanbrage voor het extra rantsoen gas of electriciteit op het formulier MD 29, dat door den vertrouwensarts moet zyn gefiatteerd, door den behandelenden geneesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt op vertoon van de o'istributiestamkaart van het pasgeboren kind een bon voor éénheid vaste brandstoffen uit gereikt. Desgewenscht kunnen betrokkenen ook in aanmerking komen voor een extra-rantsoen gas, groot 75 M.3. of electriciteit, groot 210 kwh Zy ontvangen in dit geval een verklaring van den distributiedienst, welke verklaring zij aan de gasfabriek, respectievelijk het electrici- teitsbedrijf dienen af te geven, waarna het gas of electrlciteitsrantsoen zal worden verhoogd. Een extra-rantsoen brandstoffen, gas of electriciteit wordt eveneens beschikbaar ge steld, indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort na de geboorte over lijdt In dit geval dient een verklaring van den dokter of een uittreksel uit het register van den burgerlijken stand en de distributiestam kaart van de moeder te worden overgelegd. DISTRIBUTIE VAN CACAOPOEDER THANS BEGONNEN. Met ingang van gisteren is een aanvang ge maakt met de distributie van cacaopoeder. In het algemeen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn. Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gr. cacao poeder, vermengd met suiker, beschikbaar ge steld aan kinderen beneden 14 jaar. Gedurende de eerste week van deze periode kunnen de consumenten de bonnen inleveren, gedurende de tweede week bevoorraden de detaillisten zich en gedurende de derde en vierde week wordt de cacaopoeder afgeleverd aan hen. die daarvoor bonnen hebben afge geven. Voor het geval de cacaopoeder ver mengd is met andere producten, b.v suiker, bedraagt het rantsoen een hoeveelheid, welke 50 gr. cacaopoeder bevat. Het In distributie te brengen product zal bestaan uit sterk ontvette cacaopoeder, ver mengd met suiker in een verhouding van 50 gr. cacao met 100 gr. suiker. Elke bon van de cacao- kaart geeft derhalve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker. Aangezien echter bij den handel nog een voorraad poeder voorradig is. welke niet of slechts gedeeltelijk ontvet is. zullen de consu menten in den beginne voor een deel nog vol vette of magere, d.i slechts in beperkte mate ontvette poeder kunnen verkrijgen. Ook deze volvette en magere cacaopoeder wordt volgens de boven aangegeven gewichts verhouding met suiker vermengd De prijs van het product zal. onverschillig of het. volvette, magere of sterk-ontvette cacao betreft, f. 0.25 per rantsoen d.i dus f 0.25 per hoeveelheid van 150 gr. inhqudende 50 gr. cacao en 100 gr. suiker, bedragen. Gedurende de eerste distributieperiode van vier weken, welke aanvangt op Zon dag 2 November en eindigt op Zaterdag 29 November, zal de met „een rantsoen cacao, eerste periode" gemerkte bon van de cacaokaart, welke kaart destijds werd uitgereikt aan personen, die op 1 Februari 1941 den leeftijd van 14 jaar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacaopoeder, vermengd met 100 gr. suiker. In verband met het feit, dat de winke liers geen voorschot cacaopoeder zullen ontvangen, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 2 tot en met 15 November a.s. geen cacaopoeder op de bonnen aan het publiek mag worden afgeleverd Gedurende de eerste week van dat tijdvak, dus van 2 tot en met 8 November a.s„ kunnen de consumenten de bonnen, welke recht geven op het koopen van cacaopoeder, bij den win kelier inleveren, waarvoor zij dan een ont vangstbewijs kunnen vragen. De winkelier moet de in ontvangst genomen bonnen in het in 10 tot en met 14 November bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van toewijzingen, waarop cacao poeder bi) den grossier kan worden betrokken Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 November mogen de winkeliers dan aan hun klanten, die daarvoor bonnen hebben afge geven. de cacaopbeder afleveren. De aandacht wordt or op gevestigd, dat op de bonnen, welke na 8 November a.s. bij de inkellers worden Ingeleverd, eerst in de vol gende dlstvibutieperlode. dus na 14 December, cacaopoeder mag worden afgeleverd. Hotels, café's restaurants, cantines ed. zul len niet voor toewijzingen of losse bonnen voor cacaopoeder in aanmerking komen. BOTERRANTSOEN ONGEWIJZIGD GEBLEVEN. Bij velen blijkt ten onrechte de opvatting te zijn ontstaan, dat het boterrantsoen voor de nieuwe periode van 2 tot en met 20 Nov. a.s. zou zijn verminderd. Deze opvatting is onjuist, daar het rantsoen ongewijzigd is gebleven. Bij het inwisselen van de oude boter- en vet kaarten tegen nieuwe werden immers voor elke heele kaart twee nieuwe kaarten uitgereikt Destijds zijn bonnen gemerkt 1/20 rantsoen boter uitgegeven. De betrokkenen hebben deze bonnen wederom moeten inleveren bij de distributiediensten, aangezien het niet in de bedoeling lag deze bpnnen in omloop te bren gen. Thans blijkt echter, dat er bonnen van deze soort in omloop zijn. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze met 1/20 rantsoen boter gemerkte bonnen niet geldig zijn en dan ook niet door de distribu tiediensten worden ingewisseld tegen geldige rantsoenbonnen. 1 VOOR ELKE SOORT KAAS E BON PER 100 GRAM. Met betrekking tot de distributie van kaas is gebleken, dat verscheidene winkeliers van hun klanten bij den verkoop van volvette of 40 -f kaas het dubbele aantal bonnen, dat wil dus zeggen twee per 100 gram, in ontvangst willen nemen. Dit is ter eenen male onjuist Het publiek wordt er dan ook met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr één bon dient te worden afgegeven. Tegen winkeliers, die zich hieraan niet houden, worden opgetreden. RANTSOENBON AARDAPPELEN GEEFT RECHT OP 3% K G. Ten gevolge van het feit. dat de met „A" gemerkte bonnen van de aardappelkaarten ..U" recht geven op het koopen van 13/4 KG. aardappelen per bon. is de onjuiste opvatting ontstaan, als zou een rantsoen aardappelen eveneens 13/4 K.G. bedragen Een rantsoen aardappelen omvat evenwel 3V4 K.G. Bij af gifte van de met een rantsoen aardappelen ge merkte bonnen dienen dan ook 3Vi K.G. aardappelen per bon te worden afgeleverd. LEVERTRAANDISTRIBUTIE GEWIJZIGD. Met ingang van Zaterdag 1.1. zijn de bonnen, welke door artsen voor net verstrekken van levertraan zijn uitgeschreven, ongeldig. Lever traan mag in den vervolge slechts worden af geleverd op de zoogenaamde formulieren voor ziekenvoedsel (md29> door den behandelenden geneesheer en den vertrouwensarts ondertee kend. Zaterdagochtend is gouwleider Forster, rijks stadhouder van Danzig te 'sGravenhage aange komen. Namens den rijkscommissaris werd hij op het station staatsspoor aldaar ontvangen door den commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden Schmidt, waarna hij een bezoek heeft gebracht aan den rijkscommissaris en den bevelhebber der weermacht in Nederland. Zooals reeds is medegedeeld zal gouwleider Forster een bezoek brengen aan een aantal Nederlandsche steden en zal hij morgen het woord voeren op een groote bijeenkomst der N.S.D.A.P. te Arnhem. Het College van rijksbemiddelaars verzoekt ons opneming van het volgende: Ten einde werkgevers, die in het nog loopende deel van het jaar 1944- aan hun personeel een gratificatie wenschen toe te kennen, in de gele genheid te stellen dit voornemen zonder ver deren omslag te kunnen uitvoeren, heeft het college van rijksbemiddelaars besloten om hier toe een algemeene vergunning te verleenen, zoo dat voor dit doel 'gelijk reeds werd gemeld) geen afzonderlijke aanvragen meer behoeven te worden ingediend. Volstaan kan worden met een kennisgeving aan het college van rijksbemidde laars. dat men van deze algemeene vergunning gebruik heeft gemaakt, onder vermelding van de op het geval betrekking hebbende bijzonder heden De thans verleende algemeene vergunning is echter aan eenige beperkingen gebonden, die niet uit het oog mogen worden verloren. Aller eerst bepaalt haar werkingsduur zich tot het nog overblijvende gedeelte van dit Jaar. zoodat er na de Jaarswisseling geen gebruik meer van mag worden gemaakt. Bovendien is ook een limiet gesteld voor den omvang der gratificatie, die niet meer mag bedragen dan een weekloon of een kwart van het maandsalaris. Eindelijk mogen van deze vergunning alleen gebruik maken de werkgevers, die niet reeds eerder in den loop van dit Jaar aan hun per soneel een gratificatie toekenden. Mochten zich gevallen voordoen waarin reeds een gratificatie is toegekertd, die minder bedroeg dan een week loon of een kwart maandsalaris, dan staat het den werkgever vrij om alsnog" vóór het einde van het jaar hierop een aanvulling te verleenen, totdat in totaal het bedrag van een week loon of een kwart maandsalaris zal zijn bereikt. Een zoodanige aanvulling wordt geacht begrepen te zijn onder de thans van kracht geworden algemeene vergunning, zoodat hier voor geen speciale machtiging wordt vereischt. Dit is teraard wel het geval ten aanzien van alle gratificaties, die buiten de grenzen van de algemeene vergunning vallen. SCHERPE CONTROLE OP DE VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN IN ROTTERDAM. Meer dan 1000 processen-vcrbaaL Sedert Zaterdag 18 October jJ. is door de Rotterdamsche politie, geassisteerd door den luchtbeschermingsordedienst, over de geheele stad en in de geannexeerde gebieden IJssel- monde. Capelle. Hillegersberg, Schiebroek en Overschie een intensieve controle op de naleving der verduisteringsvoorschriften gehouden. Het voorloopig resultaat is. dat in meer dan duizend gevallen moest worden ingegrepen, zoodat een stroom van processen-verbaal werd opgemaakt. Zeer scherp wordt door de politie op het oogen- blik het gebruik van niet-toegelaten zaklan taarns gecontroleerd. In de afgeloopen twee weken werden ongeveer 400 van dergelijke lan taarns in beslag genomen. De persdienst van het N.V.V. meldt: Er zijn wettelijke maatregelen in voorberei ding, welke de sociale voorzieningen voor het huispersoneel in belangrijke mate zullen uitbrei den, Het huispersoneel valt op het oogenblik niet onder de ongevallenwet en de ziektewet. Er is thans voor deze categorie van werkers een onge vallen- en ziektewet in voorbereiding. Hiermede zal een reeds lang gekoesterde wcnsch van deze arbeiders en arbeidsters in ver vulling gaan. De Nederlandsche bond van huis personeel, aangesloten bij het N.V.V. heeft hier voor gedurende een reeks van jaren actie ge voerd. De ziekteverzekering is voor het huispersoneel ook daarom van zoo groote beteekenis, omdat immers de ziekenzorg zooals deze in het zieken- fondsbesluit is geregeld, gekoppeld ls aan de ziektewet. Op het oogenblik valt het huisperso neel buiten de ziektewet en derhalve eveneens buiten de nieuwe uitgebreide wettelijke zieken zorg. Nadat de ongevallen- en ziektewet voor het huispersoneel zal zijn afgekondigd, zal ook het huispersoneel recht hebben op de voorzieningen en verstrekkingen, zooals deze in het zieken- fondsbesluit voor de krachtens de ziektewet ver- zekerlngplichtige arbeiders zijn voorgeschreven. POLITIEDIENST DOOR DE W.A. TE ROTTERDAM. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam maakt het- volgende bekend: In overleg met de Duitsche overheid zal ter versterking van de beschikbare politie in cata- strophale gevallen, zooals bominslag op meerdere punten tegelijk, zeer zware branden e.d., indien noodlg een beroep worden gedaan op de ge- uniformeerde afdeelingen der W.A. Het optreden van de W.A. bij afzettingen als bovenbedoeld staat buiten iedere politieke be doeling en is zuiver te beschouwen als een aan vulling van den politiedienst. De W.A. staat alsdan onder bevel van de politieleiding van welke zij haar opdrachten ontvangt. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat in dergelijke gevallen de W.A. als ordedienst met de politie zal samenwerken en dat de aan wijzingen, welke bij afzettingen door de W.A. ingevolge opdracht van de politie worden ge geven, dienen te worden opgevolgd. INSCHRIJVING VAN STUDENTEN Verschenen is een besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, betreffende de Technische Hoogeschool te Delft en de Land bouwhogeschool te Wageningen. Hierin wordt bepaald: Na bekomen machtiging van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft de rector magnificus van een rijksuniversiteit, van de Technische Hoogeschool te Delft en de Land bouwhogeschool te Wageningen dan wel hij, die de functie van rector magnificus waarneemt, de bevoegdheid a. de inschrijving tot een passend getal stu denten te beperken. b. Als voorwaarde voor inschrijving te bepalen, dat zij slechts geldt voor het bijwonen van lessen in bepaaldelijk door hem op het inschryvings- bewijs aangeduide faculteiten dier universiteit of afdeelingen dier hoogeschool. Dit besluit is Zaterdag in werking getreden. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Met ingang van 10 November a.s. zijn be noemd tot burgemeester van Westerbork, J. H. A. Qualtherie, van Gieten H. Cool, van Schoo- nebeek G. Bisschop, van Sleen S. J. van Royen en van Roden H. R. Bruininga. Opnieuw is benoemd tot burgemeester van Wijhe, met ingang van 1 Nov. J.I., de heer H. Leenstra. A. J. BOTHENIUS BROUWER 80 JAAR. Een van de oudste Nederlandsche journalisten, de heer A. J. Bothcnius Brouwer, oud-hoofd redacteur van de „Nieuwe Courant" en oud- bestuurslid van verschillende vereenigingen op letterkundig en maatschappelijk gebied, is Za terdag in de beste gezondheid 80 jaar geworden. Verscheidene bloemstukken, telegrafische en schrfitelijke gelukwenschen werden hem op dezen dag toegezonden. In den namiddag kwamen vote vrienden en collega's den Jarige, die den Indruk van een zestiger maakt, te zijnen huize te Was senaar complimenteeren. ONDERSCHEIDINGEN VOOR REDDINGBOOTBEMANNINGEN. De directie der ZuidHollandsche maatschappij tot het redden van schipbreukelingen heeft aan de leden der bemanning van de belde redding booten te Hoek van Holland en onderscheiding toegekend voor moedig reddingswerk op Zon dagmiddag 26 October. Onder uiterst moeilijke omstandigheden konden toen 23 opvarenden van het s.s. „Hertha Engeline Fritaen", dat by het binnenloopen van den Waterweg op de Maasvlakte strandde en in tweeën brak, van het wrak worden gehaald. Van de reddingboot „President J. Leis" ont ving de schipper J. Ells een groote zilveren me daille. Verder werd een kleine zilveren medaille toegekend aan H. Benerd, le machinist. F. De- weers, 2e machinist. G. Bijl, stuurman. J. Voois matroos, J. TermUn, matroos en C. van Oosten matroos. Van de bemanning der president J. V. Wierdsma ontving schipper J. van Dam even eens een groote zilveren medaille, terwyi een kleine zilveren medaille werd toegekend aan de manschappen: A. van de Ster, le machinist, B. Seekles, 2e machinist. C, J. de Voogd, ma troos. M. Slis. matroos. S. J. van Dam matroos en J, van Dam matroos. TELEGRAM VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS AAN Dr. GERHART HAUPTMANN. Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquarfc, heeft aan dr. Gerhart Hauptmann. te Agneten- dorf, het volgende telegram gezonden: „Zeer geachte heer Hauptmann, Vrijdagmiddag is uw „Florlan Geyer" in Den Haag door de „Bochumer Buehne" opgevoerd. Het werk, zoowel als de opvoering vormde een grootsche demonstratie van Duitsche kunst. Het speet my hartelijk, dat gij niet aanwezig kon zijn. Met mijn beste wenschen voor uw welzijn en eerbiedige groeten aan uw echtgenoote, w.g. Seyss-Inquart, Rijksminister." NIEUWE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR DRENTHE. Met ingang van 1 November 1941 is de heer ir. G, A. Thijn te Emmen benoemd tot voedsel- commissaris voor de provincie Drenthe. Met dienzelfden datum is de heer R. Wichers Hszn. te Gasselter-Nijeveenschemond ontheven van zijn functie als voedselcommlssaris in algemeenen dienst voor het vervullen van door den direc teur-generaal van de voedselvoorziening te geven opdrachten. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land ver schenen en heeft brand- en brisantbommen om laag geworpen. De meeste bommen zijn op het vrije veld of ln de rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland zijn evenwel twee huizen vernield. Verder is een boerderij door een brisantbom vernield. Van de burger bevolking werden een man en twee vrouwen gedood. Bovendien is een dertigtal huizen meer of minder zwaar beschadigd. In de vernietigde boerderij zijn een koe en vier paarden gedood. DISTRIBUTIE VAN BOUWHOUT. In de op 1 November verschenen buitenge wone Staatscourant ls opgenomen een bekend making van den directeur van het Rijksbureau voor hout, waarbij het verkoopen en afleveren van bouwhout, d. i. gezaagd naaldhout, zoowel inlandsch als buitenlandsch, zonder vergunning van genoemden directeur wordt verboden. In dringende gevallen b.v. voor herstel van schade, veroorzaakt door brand, bom- of blikseminslag of ter beveiliging tegen waterschade, is afleve ring van bedoeld hout zonder vergunning en tot bepaalde hoeveelheden toegestaan. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officleele publicatie. G. BULTEN 70 JAAR. Heden is de heer G. Bulten, oud-burgemeester van Voorhout en oud-lid van de Tweede Kamer 70 jaar geworden. Hij is geboren te Rheden en werd te Maastricht opgeleid tot onderwijzer. In 1891 werd hy als zoo danig benoemd te Spierdijk en twee jaar later te Noordwtjkerhout. In 1898 werd hij hoofd van de school te Nieuw-Schoonebeek en het volgend jaar te Zilk bij Hillegom. In 1920 werd hij benoemd tot burgemeester van Voorhout, welk ambt hij tot 1938 heeft be kleed. Van 19181929 heeft hy voor de r.k. staatsparty zitting gehad in de Tweede Kamer. De heer Bulten is vast medewerker aan eenige bladen geweest. Hy is bestuurslid geweest van de r.k. onderwyzersorganlsatie, van den r.k. bond van groote gezinnen, van den r.k. vredesbond en voorzitter van de r.k. ambtenarenvereeniging. De heer Bulten is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is te Rotterdam onder zeer groote belangstelling burgemeester F. E. MUller geïnstalleerd als leider van het district Rotter dam der N.S.B. De installatie geschiedde door den plaatsvervangend leider der N.SJB. van Geelkerken. door PETER FAZEKAS. (43 Juliska viel byna van haar stoel, toen zy het woord: „vriendin" hoorde en dat zij hier op het landgoed zou wonen, niet eens in het huis van een of andere bediende, maar in dit groote, prachtige kasteel, tezamen met de kontès, dat deed haar anders zoo vlugge tong geheel verstijven. Hoe kan dat nou? bracht zy met moeite uit. Kyk eens, Juliska, ik ben nu eenzaam en verlaten, heelemaal alleen, ik wil niemand van mijn verwanten hier brengen, ik wil het land goed zélf beheeren en zou het leuk vinden, als je altijd bij me was, dan zouden we ook samen over Pettie kunnen praten. Je zult in het kasteel dót kunnen doen, wat je maar wilt, als Je wat meehelpen wilt, best, als je er geen zin in hebt, ®ok goed. Nog steeds verwonderd vroeg Juliska. Maar als vriendin? Ik ben toch een Zigeu nerin! Ik ben heusch niet fyn genoeg voor u. Pettie was toch ook goed genoeg voor me. Ik wil naar zyn wensch handelen. Toen hy over leed, was zijn laatste woord „Juliska". Hy wilde niet dat ik je vergeten zou, omdat hij je ook niet vergat. Heeft 'ie werkeiyk mijn naam als zyn laat ste woord genoemd? Of zegt u het maar, om my over te halen hier te blijven? Heusch Juliska, hy deed het. Hy had mis schien nog meer willen zeggen, hy kon echter niet. Maar ik begreep hem heel goed, ik weet, wat hij er mee bedoelde. Dan is hij toch ook van mij. Dan is hij van ons beiden. Van ons beiden, knikte Alma. Maar zal het u niet veel geld kosten, wan neer ik hier als een groote dame leef? O neen. Juliska, maak je daar geen zorgen over Ik heb van Pettie's gages heel veel ge spaard en ik verkocht zijri viool, er is nog zooveel geld van over, dat zelfs twee men- schen er gemakkelijk van kunnen leven. En op dat geld heb jij net zooveel recht als ik: Je zei toch zelf. dat hij aan ons beiden behoorde. Nu dan. al het geld. dat hij achterliet, staat ook tot jouw beschikking. Lieve hemel, wat zijn wij dan ryk. Wat doen we met zooveel geld? Wy zullen andere menschen. die het noo dlg hebben, kunnen helpen. Nu rezen er geen nieuwe bezwaren van de kant van Juliska en zy gaf opgewekt te ken nen: Dan wil ik wel hier blyven. zy reikten elkaar de hand, niet ter begroe ting of ten afscheid, maar ter bezegeling van beider vriendschap. Juliska schikte zich slechts moeiiyk in de nieuwe omgeving, alles was nieuw voor haar, zij moest anders praten, anders eten en zich anders kleeden. Alma echter hielp haar bij het overwinnen dezer moeilijkheden met groot ge duld en tact. Den eersten tyd werd zy ook zeer gehinderd door de hoonende blikken van het personeel en door de praatjes van het heele dorp; men haalde het geval van Pettie op, toen hy nog klein was en eveneens door de grillig heid van de grafelijke familie op het landgoed der Kopandy's woonde „Een rare familie", spotte men, daarbij den samenhang en de ont wikkeling der omstandigheden vergetend. „Raakt nu de grafelijke familie aan lager wal, of werkt een Zigeunerfamilie zich omhoog?" vroeg men zich af en weer duurde het langen tijd. voordat Domborad en de wijde omgeving zich met eigen zaken ging bemoeien, vooral toen men merkte, dat de teruggekeerde gravin en haar Zigeunerin niets kwaads, integendeel slechts goeds voor velen beteekenden. Ook wist Juliska ln den aanvang nog geen raad met het dienstpersoneel, zy groette de dienstmeisjes vooruit, zy boog voor de bedien den, liet hen vóór gaan, ja zelfs opende zy voor hen de deur, doch deze moeiiykheden werden heel gauw uit den weg geruimd, Alma hield zich veel met haar bezig en langzamer hand kon Juliska er zich aan wennen Alma te tutoyeeren en haar by den voornaam te noe men. In het ophalen van herinneringen aan Pettie waren zy onuitputteiyk, en zy zochten steeds naar een onderling verband dat tus- schen hen drieën bestond. Weet je, Juliska, ik was reeds als klein meisje jaloersch op je. Ik op Jou ook. Ik maakte me altyd nydig, als hy het over Je had. Met dergelijke gesprekken onderstreepten zij steeds weer, dat hy haar „gemeenschappelijk bezit" was en bleef. Eens kwam ook Franzi. de oude bassist ter sprake. Is hij nog in leven? vroeg Alma. Ja, hy leeft nog. Hy is erg oud geworden. Misschien zelfs boven de tachtig. Toen wy naar Cremona gingen, liet Pettie zyn strykje achter, de jongere leden verspreid den zich in de wereld. Franzi echter wou naar huis, naar Domborad gaan. Wy hadden plan nen. dat Pettie voortaan niet meer als Zigeu nerprimas maar als solist, als vioolkunstenaar zou optreden, waartoe hy geen strijkje noodlg had. Helaas was het hem niet gegeven het tot vioolkunstenaar te brengen en ook zóó wereld beroemd te worden. De eerste maal dat hij als vioolkunstenaar optrad, was ook de laatste, je weet, hoe het eindigde. Arme Pettie. zuchtten beiden, zooals zoo vaak en haar gedachten dwaalden rond ln lang vervlogen tyden. Zeg Juliska, laten we ouden Franzi opzoe ken. Misschien is hij hulpbehoevend. Dat vind ik nou echt leuk, ging Juliska er op in. Zij reden naar de Zigeuner-ry, rechtstreeks naar het gehucht, waar Franzi woonde. Hij zat voor het huisje op een bank, en liet zich door de zon koesteren. Hij was wel heel oud gewor den. een gryze baard en nog grijzer hoofdhaar omzoomden zyn donkerbruin, met honderd rimpels doorploegd gelaat. Toen hy de twee vrouwen zag aankomen, maakte nij een scherm van zijn hand en bekeek haar zoo. Hei. zei hy met kalme, onverstoorbare stem. hebben mijn jonge oogen het goed? Ben jij het, Juliska en..., warempel de kontès! Ja Franzi, wy zyn het, sprak Alma glimlachend en reikte hem de hand. Ook Ju liska deed het. Mag ik zitten blyven? vroeg hy. Niet dak ik zoo oud ben. o. neen. zóó oud ben ik niet. Alleen omdat ik zoo heerlijk in het zonnetje zit. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5