STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 3 November 1941 De a.s. Winterhulp-collecte op 14 en 15 November OFFKIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN Speldjes van Brouwer's aardewerk Stichting van joodsche lagere scholen AGENDA Foto Polygoon-Meyer, Het stempelen der Winterhulp speldjes. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 November a.s. richt de Stichting „Winterhulp Nederland" an dermaal tot het Nederlandsche volk een beroep om steun ten behoeve van de minbedeelde land- genooten, die ons land helaas nog al te veel telt. W.H.N. heeft er ook ditmaal weer naar ge streeft om haar sociale actie In een bijzonder teeken te plaatsen en is daarbij op het origineele denkbeeld gekomen om de speldjes, welke bij de eerstvolgende inzameling zullen worden aange boden te doen vervaardigen uitaardewerk. Op Oudejaarsdag 1940 werd de directie van de N.V. Brouwer's Aardewerk te Leiderdorp aange naam verrast met de opdracht tot levering van anderhalf millloen speldjes, die de afbeelding moesten dragen van een aantal architectonisch- of historisch-belangrijke gebouwen in ons land. Waar het hier de eerste maal was, dat een Nederlandsche keramisch bedrijf voor dergelijk werk werd ingeschakeld, laat het zich begrijpen, dat ook de fabriek te Leiderdorp niet op een order van dezen aard en omvang was ingesteld en zich daarin volledig moest inwerken. Aller eerst werden er proeven genomen met de samen stelling van klei, waarvoor voornamelijk Rljnsche klei werd gebezigd. Toen eenmaal de juiste samenstelling was gevonden, moesten hand stempels worden ontworpen en gegraveerd, waar van de constructie en werkwijze zich moesten aanpassen aan het speciale materiaal. Toen het eenmaal zoover was er was hier voor trouwens niet veel tijd beschikbaar, aan gezien de geheele order op uiterlijk 17 April moest worden opgeleverd! werd een groot aantal meisjes aan het werk gezet, terwijl ook het geheele fabriekspersoneel aan den normalen bedrijfsgang werd onttrokken en bij de vervaar diging der speldjes werd Ingeschakeld. Dagelijks waren gemiddeld 55 meisjes gedu rende 8 *,6 uur in twee ploegen bezig met het gelijktijdig uitsnijden en stempelen der ronde kleiplaatjes met een middellijn van 3 centimeter en een dikte van 5 millimeter. Het ongewone werk veroorzaakte bij vele meisjes in den beginne opgezette spieren in den onderarm, doch eenige dagen rust deed deze kwaal weer verdwijnen en te langen leste hadden de meisjes zulk een handigheid verkregen, dat hun gemiddelde dag productie 3000 stempels bedroeg; sommigen brachten het zelfs tot meer dan 5000! Aldus werd in ongeveer vier maanden alleen aan ar beidsloon f. 20.000.besteed. Wanneer de plaatjes gedroogd, gedurende 36 uur in den oven gebakken en vervolgens aan de achterzijde gelijmd en van een steekspeld met sluiting voorzien waren, moesten zij nog in doosjes van honderd stuks worden verpakt, waarna zij eindelijk voor de aflevering gereed waren. Het lijkt alles heel eenvoudig, maar ik ver zeker u. aldus zeide de directie ons dezer dagen, dat het heel wat voeten in de aarde heeft gehad alvorens die anderhalf millloen speldjes de deur uit waren. U heeft er eenvoudig geen begrip van hoe ontzaglijk veel dat is: 1.500.000! Wat de speldjes zelf betreft, zij nog opge merkt, dat er 14 verschillende afdruksels zijn, waarvoor de motieven zijn ontleend aan de grootste drie steden van ons land en aan de elf provinciën. De voorstellingen zijn: Amsterdam. Wester toren; Rotterdam, Sint LaurenstorenDen Haag. Ridderzaal; Zuid-Holland. Stadhuis te Gouda- Noord-Kolland. Stadhuis te Haarlem; Zeeland, Stadhuis te Veere; Noord-Brabant, Gevangen poort te Bergen op Zoom; Limburg, Oude Maas brug te Maastricht; Gelderland. Valkhof te Nij megen; Drente. Hunnebed te Rolde: Groningen. Martinitoren te Groningen en Friesland, Gezicht op Grouw. De aandachtige beschouwer zal misschien straks de opmerking maken, dat niet alle af beeldingen even scherp zijn, doch men verlieze daarbij drieërlei niet uit het oog; le. dat het hier een volkomen nieuw experiment betreft, waarbij het middel niet alleen diende om het gestelde doel te bereiken, doch tevens doel op zich zelf was, n.l. werkverruiming voor de Neder landsche industrie; 2e. dat alle speldjes met de hand vervaardigd zijn en derhalve ook de on volkomenheden van alle handwerk vertoonen en 3e. dat het hier een massaproduct betreft, aan welks uitvoering het onbillijk ware &1 te hooge kunstzinnige eischen te stellen. Met inachtneming van het bovenstaande moet naar waarheid worden getuigd, dat het experi ment geslaagd mag heeten en „Winterhulp Nederland" straks met een serie speldjes voor den dag komt, welke de verdienste hebben originaliteit aan artisticiteit te paren. Moge de waardeering voor doel en middel dezer Winterhulp-actie op 14 en 15 November a.s. in een klinkende opbrengst tot uiting komen O.A. IN LEIDEN EN WASSENAAR. De secretaris-generaal van Opvoeding heeft 32 Nederlandsche gemeenten, w o. Leiden en Wassenaar aangewezen, als gemeenten, welke z.i. voor de vestiging van één of meer scholen voor gewoon lager onderwijs voor leerlingen van Joodschen bloede in aanmerking komen. De secretaris-generaal heeft de burgemeesters ultgenoodigd de stichting van dergelijke scholen zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen en daarbij tevens te letten op de belangen van Joodsche leerlingen uit randgemeenten. De Joodsche scholen zullen uiteindelijk onder het bestuur staan en worden onderhouden door den in te stellen Joodschen raad en als zoodanig dus worden beschouwd als gesubsidieerde in richtingen van bijzonder onderwijs. Aanvankelijk zal de financiering evenwel uit de openbare kas sen geschieden. De Joodsche onderwijskrachten zullen een be zoldiging genieten overeenkomende met de voor onderwijskrachten van gesubsidieerde openbare en bijzondere scholen geldende salarisregellng. Zoolang nog leerkrachten van Joodschen bloede ten laste van het Rijk wachtgeld genieten, zul len deze voorts bij benoemingen moeten voor gaan. Het volgen van joodsch godsdienstonderwijs mag, zoo dit aan een joodsche school wordt on derwezen, voor de leerlingen niet worden ver plicht gesteld. Behalve in de met name genoemde 32 gemeen ten is principieel ook in andere gemeenten de stichting van joodsche scholen toegelaten; dit zal echter in feite reeds daarom bijna steeds on mogelijk zal zijn, omdat een genoegzaam aantal bevoegde joodsche onderwijskrachten ontbreekt. Het gevolg zal zijn, dat in veel gevallen de jood sche leerlingen van onderwijs verstoken zullen moeten blijven, in verband met het feit dat ten aanzien van het gewoon lager onderwijs geen uitzondering kan worden toegestaan op het voor leerlingen van joodschen bloede algemeen gel dend verbod om niet-joodsche scholen te bezoe ken of onderwijs te ontvangen van niet-jood sche onderwijskrachten. „Vad." LEZING VAN DEN HEER H. M. VERHULST. De afd. Leiden van den Bond van Nederl. Schilderspatroons hield een vergadering in „Centraal". Voor deze gelegenheid was genoodigd de heer H. M. Verhulst, accountant en belastingconsu lent, alhier, die een causerie zou houden over ,De nieuwe belastingen". Na Ingeleid te zijn door den voorzitter, sprak de heer Verhulst achtereenvolgens over het ver schil tusschen de oude en nieuwe wet op de in komstenbelasting en de regeling der loonbelas ting. de nieuwe inkomstenbelasting 1941 als geheel, met de speciale onderdeelen en het nieuwe aangiftebiljet. Hij gaf eenige beschou wingen omtrent verschillen tusschen Loon- en Inkomstenbelasting, Winstbelasting 1940, Com- missarissenbelasting 1941 en Dividendbelasting 1941. Daarna kwam de omzetbelasting in behande ling. Spreker gaf het verschil aan tusschen oude en nieuwe regeling en gaf verder 'n verhandeling over eenige practische gevallen bi) deze nieuwe regeling. Ten slotte kwam de waardevermeerde ringsbelasting 1940 nog in bespreking, alsmede verdere nieuwe verordeningen. Na afloop der lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Nadat spreker de vragen had beantwoord, werd hem door den voorzitter den heer J. J. van Weerlee, hartelijk dank gebracht voor zijn zeer leerzame causerie. Een dankbaar applaus onderstreepte de woorden van den voorzitter. Hierna ging de vergadering over in huishou delijke zitting. RESIDENTIE-ORKEST. Joseph Pembaur (piano). Frits Schuurman (dirigent). Dat de magische naa.il „Pembaur" het bezoek aan het concert van gisteren krachtig gestimu leerd heeft, lijkt ons niet aan twijfel onder hevig. Over deze groote belangstelling, zulks in te genstelling tot de vorige maal. verheugden wij ons in hooge mate, temeer omdat ook het Resi dentie-orkest buitengewoon op dreef was. Een Beethoven-programma, bestaande uit be kende werken - de Egmont-ouverture, 4e piano concert en de 5e symphonie - heeft, ondanks het feit dat de ware muziekliefhebbers deze com posities welhaast droomen kunnen, mede door een in menig opzicht perfecte uitvoering, de aandacht bij voortduring gespannen gehouden. Vooral in de Finale der 5e leek Schuurman met het orkest vergroeid! Pembaur, over wien wij nog niet lang geleden naar aanleiding van zijn boven allen lof ver heven Liszt-spel een uitvoerige karkarteristiek schreven, gaf ook van Beethoven's 4e piano concert een schier onovertrefbare vertolking. Een bewijs van zijn grooteveelzijdigheid, daar hij immers vóór alles in Liszt gespecialiseerd is. Hij legde hier, vanzelfsprekend met uitschake ling van alles wat naar het uiterlijk-brillante zweemt, volledig het noodzakelijke accent op fijnzinnige verscheidenheid van de kleur. En, als bij voortduring beluisterend en controleerend eigen spel en dat der anderen, op de boven- aardsche bekoring van den teederst :n klank, ook in de hoogste regionen, waarin zich de ver geestelijking van den lateren Beethoven reeds aankondigt. Zoodoende werd zijn spel tot een voorbeeld van edele, verheven en subtiel-poëtische kunst uiting. Speciaal in het uit een eenvoudige me lodie en uitdrukkingsvolle, aan de volksmuziek ontleende motieven samêhgestelde Andante con moto, waarin de welbewust voorbereide, ver- fijnde aanslag een subliem genot schonk. Zijn zuiver belichte, stijlvolle opvatting, waarin ook de nadruk was gelegd op dynamische contrast werkingen, werd door het orkest, waarvan de klank aanvankelijk wat mat aandeed, nauwge- j zet aangevoeld, dank zij ook de opmerkzame directie van Schuurman. Helaas verhinderde een defecte snaar Pem baur tijdens het Rondo Vivace tot een volledig zich geven, terwijl in het algemeen ook het „van- het-blad" spelen daaraan in zekeren zin nog schuldig was. Dit in tegenstelling met zijn Liszt- interpretatie's, die hem in hoofd en hart vol komen zijn overgegaan. Niettemin oogstte Pembaur, wiens vitaliteit voor zijn leeftijd ongewoon is, ook nu een écla tant succes, hetgeen zich door herhaalde toe juichingen uitte. Schuurman en de zijnen liet hij met recht daarin deelen. Beethoven's „Noodlotspymphonie", na reeds veel leed, strijd en vereenzaming geschreven, beteekende een groote evolutie in zijn schrijf wijze. zélfs na een Eroïca. Door middel o.a. van het ostinate, demonisch-rhythmische vier-klop- motief g-g-g-es, dat ook bij andere componisten geliefd geweest is, toont Beethoven, de „sym- phonie-geweldlge aller tijden" zijn meest gela den energie in &1 haar intensiteit. Hier raast zijn worsteling met het fatum, uit eindelijk de zegevierende overwinning daarvan, hier stuwt, ondanks tegenslag en ongeluk, on verminderd zijn drang naar hoogste idealen. Vlijmend suggestief, in hoogste concentratie uit- gebijteld, tot in de jubelende Finale, vindt zij in stijgende, glanzende climaxen haar markant- beukende uitbeelding, waartusschen de zange rige variaties van het Andante een blijmoedige ontspanning schenken. Schuurman en zijn man nen waren zich terdege bewust van de betee- kenis hunner hooge opgave, speelden geïnspi reerd en met besliste verzekerdheid op elkaar afgestemd. Zij hulden het geheel in de ver- eischte sfeer van heroïsch-gespannen grootheid. Zeer mooi van toon de expressieve inzet van het Andante der celli en alten, bezield en ver voerend de juichende Finale. Een reeds rijpe uitvoering als bekroning van dit programma, dat met een in voornaam-beschaafde, volumi- neuse klankkleur gehouden Egmont-ouverture indrukkend geopend was. Th. J. Hannema. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN TEN BEHOEVE VAN HOTELS, RESTAURANTS EN PENSIONS. Hotels en Restaurant kunnen van heden af vaste Brandstoffen voor de keuken en ten be hoeve van warmwatervoorziening aanvragen op het Distributiekantoor. Breestraat 119. De aanvraag dient gesteld te worden op een C-formulier hetwelk aan genoemd kantoor ver krijgbaar is. Voor Pensions geldt een andere regeling. Al leen die pensions komen in aanmerking welke le. aan ten minste 5 personen volledig pension verleenen. 2e. voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend op vaste brandstoffen zijn aange wezen. 3e. indertijd een z.g. kookkaart (M„ N. of O) hebben ontvangen. Deze regeling geldt voor het tijdvak 1 Oct. 1941 tot 1 Mei 1942, welke tijdsduur verdeeld is in drie tijdvakken nl. van 1 Oct. tot 1 Dec. '41. van 1 Dec. '41 tot 1 Febr. '42 en van 1 Febr. tot 1 Mei '42. Voor elk tijdvak dient opnieuw te worden aan gevraagd. Voor het eerste tijdvak (1 Oct.1 Dec.) kan een aanvraagformulier worden afgehaald en in geleverd op het Distributiekantoor. Breestraat 119 en wel van Dinsdag 4 Nov. af t/m. Zaterdag 8 Nov. a.s. Deze regeling geldt zoowel voor pensions, waar met Haarden en Kachels, als waar met centrale verwarming gestookt wordt. Leiden, 3 November 1941. 4872 De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. HEDEN. Haarlemmerstr. 48a: Spr. de heer Bardelmeyer 7 uur nam. Dinsdag. In den Vergulden Turk: Ledenvergadering af- deeling Lelden aan uur n.m. „Het Groene Kruis" 7.30 Jeruel: Spr. de heer v. d. Veen van Oldebroek 7(£ uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% u. nam. Katwijk aan Zee: (Stengellnstr. l) Spr.de heer J. Slegelaar van Den Haag. 7.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Nov. 20 uur tot Zaterdag 8 Nov. 8 uur waargenomen door de Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoogewoerd 171. Telef. 20502 en de Apotheek Relist, Steenstr. 35. Telef. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig "wilhelmlnapark 8, Telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 1 gr. C. (34 gr. F.). Een eerezaak is het, winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553. De Tijd is streng maar rechtvaar dig. Wat niet deugt verdwijnt onverbiddelijk. Aspirin bestaat, dank zij zijn voortreffelijke eigen schappen en goede werking, reeds meer dan 40 jaar. ASPIRIN 0) Juusf Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. DE STRIJD OM DE SCHOONHEID DER HOLLANDSCHE STEDEN. Voordracht voor „Oud-Lelden". Onbegaanbare wegen - land mijnen - hinderlagen. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenha ge. Generaal der vliegers Christiansen heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van den Duitschen en Nederlandschen Arbeidsdienst in den Haagschen Dierentuin. Rechts Generaal Christiansen, 2de van links Majoor Klüter, 3de van links waarnemend commandant Ned. Arb. Dienst de Bock, 7de van links Oberarbeitsfüher Bethmann. (Stapf-Mol). TWEE ZILVEREN JUBILEA BIJ DE N.V. LEIDSCHE WASSCHERIJ (B. C. J. v. OMMEREN). Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat mej. M. v. d. Ven als hoofdjuffrouw en de heer Jac. Laterveer als waschknecht in dienst traden bij de N.V. Leidsche Wasscherjj (B. C. J. v. Omme ren) alhier. Nadat de jubilarissen per auto van hun wo ning waren gehaald, werden zij door de directie en commissarissen ontvangen en toegesproken door de directie de heeren B. C. J. van Omme ren en D. van Eek. Hierbij kwam duidelijk naar voren de belangrijke rol, welke de jubilarissen hebben gespeeld bij de ontwikkeling van dit be drijf. Namens de directie werd hun een en veloppe met Inhoud aangeboden. Tevens ontvin gen zij het getuigschrift van den Bond van Waschlndustrieelen in Nederland en het certifi caat benevens de zilveren draagpennlng van de Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel, welke eere penning bij 25-jarlgen trouwen dienst wordt uitgereikt. Hierna vond de huldiging door het personeel plaats. Namens het kantoorpersoneel sprak mej. D. Hanselaar en namens het fabriekspersoneel de dames J. Hartman en D. Kop en de heer H. J. v. d. Hoeven, die aan de jubilarissen fraaie cadeaux benevens bloemstukken overhandigden. Tot slot dankten de Jubilarissen met eenige welgekozen woorden voor de hun gebrachte hulde. DE RUILBEURS. In verband met de wijziging in het lesrooster der scholen, waardoor de vrije Woensdagmiddag is komen te vervallen, zat de Ruilbeurs, met Ingang van Woensdag a.s. ^voortaan uitsluitend lederen Woensdagmiddag yorden gehouden in het gebouw Piet er s Kerkgracht 11 en wel van 25 uur, zoodat ook de schoolgaande kinderen na schooltijd nog in de gelegenheid zijn deze nuttige Instelling te bezoeken. INSTAPPEN VIA HET ACHTER-, UITSTAPPEN VIA HET VOORBALCON. Nieuwe maatregel bij de N.Z.H.T.M. In navolging van den regel bij de Ned. Spoor wegen. dat de reizigers in de electrlsche treinen Instappen via het achter- en uitstappen via het voorbalcon is deze maatregel met ingang van Zaterdag j.l. ook ingevoerd1 bij de stadswagens der N.Z H.T.M waardoor men hooüt den duur van het in- en uitlaten der passagiers aanmer kelijk te bekorten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KÓÓPHANDEL. Wijziging: V.A.M. Edel-Compost Verkoop kantoor voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. N. Anes, Vala-enburgscheweg 63, Kat wijk a d. Rijn, fabricage van en handel in mest stoffen Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Nov. 1941 omgezet ln een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Anes en van der Perk. Vennooten: N. Anes, Katwijk a.d, Rijn en P. van der Perk, Valkenburg (Z.H.), In het Oostersch Instituut aan het Rapenburg vond Zaterdagmiddag een bijeenkomst plaats van de Vereeniging „Oud-Leiden", waarvoor groote belangstelling bestond. De middag werd geopend door prof. mr. H A. Idema, die speciaal welkom heette prof. dr. L. Knappert en den spreker van dezen middag, den heer A. A. Kok, secretaris van den Bond Heemschut, aan wien hij vervolgens het woord verleende. De heer Kok zette in den aanvang van zijn voordracht over den strijd tegen de ontsiering en voor de schoonheid der Hollandsche steden uiteen, hoe de scheppende kunstenaar moet staan tegenover de producten, die hij aan de menschheid schenkt. Als eersten plicht heeft hij te zien, dat scheppen dienen beteekent, dat de schepping ondergeschikt moet zijn aan de om geving, waarin ze is geplaatst. Tusschen bouw werk en plaats moet een zuiver doordachte har monie bestaan, welke maar al te dikwijls door de bouwmeesters van den huldigen tijd wordt verwaarloosd. Tot aan de 19e eeuw was er van stadsontsiering nauwelijks sprake, doch sinds dien begon dit euvel in toenemende snelheid ons stedenschoon aan te tasten. Eerst in 1910 nam een aantal kunstbeschermers het initiatief tot actief optreden, en de door hen gestichte Bond Heemschut oppnde een jaar later den aan val op ontsierende reclame. Het resultaat van Jarenlangen moeizamen arbeid is thans, dat al lerwegen in Nederland paal en perk gesteld kan worden aan de opdringerigheid der stads- en landreclame. Nog in de laatste jaren heeft men dezen strijd kunnen volgen in de beteugeling der verkiezings reclame, die vroeger dikwijls ontstellende vormen aannam. Ook op ander, gebied werden reeds zeer mooie resultaten verkregen, b.v. ten aanzien van verwaarloosde gevels, tot welks toonbaarmaking de overheid den eigenaar kan verplichten. Een groote misère was en is nog de ontsiering van het stadsbeeld door de ontelbare, voor een groot deel overbodige radioantennes. Ook dit euvel kon krachtig worden aangepakt. Spreker gaf vervolgens vele krasse staaltjes van verwoestingen, door vroegere geslachten aangericht onder Nederlands mooiste stads- monumenten en toonde duidelijk aan, dat zich een kentering ten goede heeft voltrokken. Leiden verdient ten aanzien van haar strijd tot behoud van het stadsbeeld een eereplaats, evenals Haarlem. Spreker ging vervolgens over tot behandeling van het nieuwe bouwwerk in de oude stad en gaf de ooizaken aan van den achteruitgang van de bouwkunst sinds de 19e eeuw. Voor dien tijd kwam de bouwmeester voort uit het bouwam bacht. dat hij geheel beheerschte. Later echter ging het ambacht als grondslag voor de bouw kunst verloren met het gevolg dat de bouwwer ken niet in staat bleken, den tijd te weerstaan. En pas dan is een bouwwerk werkelijke bouw kunst, wanneer de tijd er de schoonheid aan geeft, en wanneer het aanzien met het verstrij ken der jaren ln schoonheid stijgt. Spr. eindigde zijn voordracht met een behandeling van de restauratie van oude bouwwerken, waarna een reeks uitnemend gekozen lichtbeelden de gespro ken woorden verduidelijkte. Prof. Idema dankte ten slotte met enkele woorden den spreker, die met zijn levendige en deskundige voordracht de aanwezigen van het begin tot het einde had geboeid. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben onbevoegden zich door insluiping toegang verschaft tot het gebouw van de Leidsche Groentenveiling aan den Zoeterwoudschc-weg. De inbrekers hebben het kantoor grondig door zocht en uit bureautafels een bedrag van on geveer 1.70 ontvreemd Bovendien wordt een aantal zakken gedroogde appelen vermist. BEROEP AANGENOMEN. Onze stadgenoot de heer A. Verstraaten, can- didaat alhier heeft het op hem uitgebracht be roep naar de Ned. Herv Gemeente van Irnsum, Deersum en Poppingawier (Fr.) aangenomen AVOND VAN MODERNE DANSMUZIEK. Donderdag a.s. zullen eenige Nederlandsche dansorkesten die ln binnen- en buitenland naam maakten, zich in de Stadszaal doen hooren. Vijf zeer bekende ensembles hebben hun medewer king toegezegd. nJ. de Swing Papa's, winnaar van het laatste concours in het Kurhaus te Scheveningen, de Collegians met zang van Jopie van Delft, de Lumirex Mike Serenaders, dat tweemaal het internationale kampioenschap voor dansmuziek te Brussel won, voorts Red Debroy, de improvisator op de altsaxophoon met zijn kwartet en Koen van Nassou, de jeugdige acordeonist met een eigen kwartet. Deze avond is speciaal georganiseerd voor de liefhebbers van de moderne dansmuziek. „CAPRIOLEN". Voorstelling door het Schouwcabaret. Het Schouwcabaret onder technische leiding van Ber Engelen en onder regie van Kommer Kleyn, den bekenden hoorspel-regisseur van de Avro en den Ned. Omroep, heeft Zaterdag ln de groote Stadsgehoorzaal onder den naam „Capriolen" een avond van kleinkunst gegeven, die den toeschouwers eenige genotvolle uren heeft bezorgd, doch den executanten daaren tegen een waarschijnlijk niet onbelangrijk na- deellg saldo, daar de publieke belangstelling zeer gering was. Het aantal betalende bezoekers en bezoeksters zal stellig niet veel meer dan hon derd hebben bedragen, zoodat de zaal een zielig- leegen aanblik bood. Het strekt het gezelschap onder deze weinig bemoedigende omstandig heden tot groote eere, dat het zich daardoor niet uit het veld heeft laten staan, maar zijn nummers over het voetlicht heeft gebracht met een animo en een enthousiasme als telde de zaal slechts honderdvijftig leege instede van evenzoovele bezette stoelen. Een oud-stadgenoot Herbert Perquin trad op als een conférencier en hfj deed dat op zeer verdienstelijke wijze zonder nochtans de gang maker te zijn, die door vlotte, luchtige babbel tjes vaart in het programma bracht. Zijn arti stieke antipode in dit ensemble was Rob van der Bas, die zijn leutig „Liedje van den nieuwen hemel" en zyn aardige limericks onder het motto „Mensch erger je niet" met veel gloed en brio de zaal in slingerde en daarmede het maximum-applaus oogstte, dat men van 150 toeschouwers verwachten kan. Het verdere „tableau de la troupe" bestond uit de dames Eii Rouché en Mary Beyer welke laatste Lizzy Valesso verving en de heeren Kommer Kleyn. Fred Fagel en Ber Engelen, die afwis selend solistisch met levensliedjes en in sketches optraden en daarin kleinkunst van zeer goed gehalte leverden, welke getuigde van een frissche originaliteit en groote distinctie. In het bijzonder dienen daarbij vermeld de sketches .Slot op m'n mond" en „Parvenu's", terwijl ook de cyclus „De Afwezige" verschei dene aardige vondsten bevatte. Verdiend succes verwierven voorts „Lied van een beest" door Herbert Perquin en het liedje „Bravo Rotter dam" van Fred Fagel. De muzikale begeleiding aan den vleugel berustte bij ir. Wim de Vries, den alleszins verdienstelijken componist van alle liedjes, welke op dezen avond werden gezongen. De waardeering van het publiek was omge keerd evenredig aan zijn getalsterkte. Wij kunnen slechts hopen, dat het Schouw cabaret zich door deze geringe opkomst niet laat afschrikken van een tweede bezoek aan de Sleutelstad. Het verdient een volgend maal een volle zaal. J. Brouwer. Onze stadgenoot de heer H Dekker slaagde te Amsterdam voor het machinisten-diploma A., stoombedryf. De politie alhier heeft een aantal minder jarige meisjes uit Katwijk, Noordwijk en Voor hout aangehouden, die van huis waren wegge- loopen. Zij zijn op transport naar haar ouders gesteld. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 3 November. Tarbot f. 7.507; Tong f. 7.505.70 per k.g. Kleine schol le soort f 146128, idem 2e soort f. 150112, Zetschol f 180; Pufschol le soort f 92 64. idem 2e soort 1.5136: Groote schar f 78 —72; Pufschar f. 36—26; Wijting f. 61—50; Ha ring 1 9388 (alles per 50 k.g.) Kabeljauw f,28 11.50 per stuk Groote gul per 10 stuks f 136 —110.—. Besommingen. (Nagekomen van Zaterdagmiddag) IJM. 221 f 2266, KW. 158 f 10156. beide versche haring. Schepen die voor het tweede gedeelte gekocht zijn; IJM. 222 1.2321; KW, 15 1431; KW 18 f 5502, KW 2 1.3070, IJM. 268 f.4754; IJM 86, Rijnstroom, f.4485. Trawlers: IJM. 111. Olympla, 150 m. f.7679: IJM 185, Martha, 100 m. f. 3613. IJM 22, Ita. 125 m f 5335; IJM. 21. Corrie. 175 m f.8037: VL. 103 Voorbode. 100 m. f.3702: ZK. 68. Johannes. 20 m. f.891. Loggers: IJM 283 f 726; KW 91 f.618; KW. 107 i 299; KW 108 f.402. KW 82 f 550 KW 97 f 634; KW. 45 f 358. KW. 60 'f. 626; KW. 144 f.561: KW 38 f 729, KW 175 f 356; KW. 110 f 574 Versche haring: KW. 158 f.679l. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2