BINNENLAND Landbouw en veeteelt in dezen tijd LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 November 1941 Derde Blad No. 25032 ABDIJSIROOP I 82ste Jaargang Na een maand Winterhulpwerk Gratificaties zijn toegestaan 72^! HOEsr VERKOUDHEID. BRONCHITIS akker's rnwasmmmmijmmmmm Verzoeken fof vaststelling van arbeidsvoorwaarden Gemengd Nieuws Moordaanslag te Groningen Terugloopende prijzen op de veemarkten SUW RADIO DEFECT? Vet voorziening baart in verband met distributie geen zorg meer Broodvoorziening is voldoende verzekerd Opbrengst van de eerste maand stemt hoopvol. ER ZAL FLINK ONDERSTEUND WORDEN. Het beroep van Winterhulp op den offerzin van die landgenooten, die zich m een zekeren welstand mogen verheugen, is niet zonder resul taat gebleven. Lasterpraatjes en dwaze geruch ten ten spijt, hebben de meesten begrepen, dat zij ter wille van hun behoeftige landgenooten een daad dienden te stellen. Het moet voor een weldenkend mensch toch ook wel iets zeggen, dat vorig jaar ruim zes millioen gulden door Winterhulp Nederland werd uitgekeerd. Dit. alsook het feit, dat er dezen winter nog grootere nood te lenigen zal zijn, heeft de Nederlanders in de beurzen doen tasten. Er is bij" de tot nu toe gehouden in zamelingen over het algemeen spontaan ge geven, ja, er is door velen waarlijk geofferd. Zoo behoort het ook. Wü dienen gemeenschaps zin te toonen, m.a.w. als wij het zelf nog be hoorlijk hebben, dan moeten wij onze mede- rr.enschen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, niet vergeten. Een kwestie dus van zijn plicht kennen tegenover zijn naaste. Het is van dit standpunt bezien verheugend, dat de resultaten van de eerste maand der tweede Winterhulp-actie zeer gunstig afsteken bij die van de laatste maand van de vorige actie periode. In Mei kwam f. 253.000 bij W.H.N. bin nen, terwijl de opbrengst van de afgeloopen maand rond f. 500.000 is. dus ongeveer tweemaal zooveel. Dit is dan ook de reden, dat de onder steuning van vele duizenden in aanmerking komende Landgenooten met la-acht ter hand kan worden genomen. Er zal zelfs zoodanig worden gesteund, dat er van werkelijke hulp gesproken kan worden. Al moge dit een reden zijn tot voldoening, aanleiding geven tot voldaanheid mag het echter niet. Immers beziet men de andere zijde van deze medaille, dan kan al spoedig worden vastge steld. dat duizenden landgenooten met de opbrengst van de inzamelingen van één maand, niet gedurende den ganschen winter geholpen kunnen worden. Het is daarom noodig. dat aan het Winter hulp-werk op nog breeder basis wordt deelge nomen. Behalve door financieel te steunen kan men dit ook doen door aan de inzamelingen actief deel te nemen. Het pad der plicht leidt tot een dezer daden. Men wijke er niet van af! waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. DE WIJZE VAN INDIENING. Teneinde een zoo vlot mogelijke toepassing van de loonvormingsverordening te verzekeren is het gewenscht, dat belanghebbenden, bij het in dienen van hun verzoeken bij het College van Rijksbemiddelaars de voorschriften ter zake nauwkeurig in acht nemen. Wanneer voor ge- heele bedrijfstakken of voor gevallen, waarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken, het verzoek wordt gedaan tot een bindende vaststelling van loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden, dan dient hierbij steeds in het oog te worden gehouden, dat dergelijke ver zoeken met de daarbij behoorende bijlagen in tweevoud moeten worden Ingediend. Hetzelfde geldt voor verzoeken tot goedkeuring van loons- verhoogingen, voor zoover daarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken. Bij een en ander houde men in het oog. dat hierbij niet het aantal werknemers, dat in het bedrijf werk zaam is, maar het aantal werknemers, voor wie het verzoek wordt gedaan, als maatstaf geldt. Voorts is het noodzakelijk, dat verzoeken om goedkeuring van nieuwe of wijziging van be staande collectieve arbeidsovereenkomsten niet alleen in tweevoud worden ingezonden, maar dat hierbij ook in tienvoud wordt gevoegd de tekt van de nieuw ontworpen overeenkomst of van de wijziging daarvan. Ook is het van veel belang, dat steeds duide lijk wordt vermeld voor hoeveel wei-knemers het verzoek geldt. Het niet in achtnemen van deze voorschriften brengt uiteraard vertraging in de afdoening der verzoeken teweeg, die gemakke lijk kan worden vermeden. GESLOTEN VISCHTIJD. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, waarbij in het belang van de uitoefening der visscherij wordt bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met den kwarskuil, den kwakkuil en het aalkornet dit maal zal ingaan op 15 November. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN NOOTDORP. De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 30 October j.l., waarbij H. C. A. M. Schól- vinck ontslagen wordt als burgemeester der ge meente Nootdorp. BONAANWIJZING VOOR HONDEN EN KATTENBROOD. Voor het tijdvak van 1 tot en met 30 Novem ber 1941 wordt 00 bon No. 26 van de voeder- kaart voor honden verkrijgbaar gesteld voor honden van: Groep 1 10 K G. hondenbrood. Groep 2 10 K.G. hondenbrood, Groep 3 8 K.G. hondenbrood, Groep 4 5 K.G. hondenbrood Groep 5 4 K.G hondenbrood en Groep 6 3 K.G. hondenbrood. Op bon No. 26 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode 1% K.G. kat tenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 November 1941 zijn de bonnen No. 26 vorenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen tridien niet meer worden aangenomen. VERGUNNING NIET MEER NOODIG. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: In de richtlijnen, welke de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken in December j.l. aan het college van rijksbe middelaars deed toekomen ter toepassing van de loonverordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 23 November 1940, werden als gevallen, waarvoor toestemming van het college van rijksbemid delaars noodig is, genoemd de zoogenaamde gratificaties, d.w.z. loons- en salarisverhoogin- gen "bij de jaarwisseling, prestatie-premies, participaties in winst of omzet en Kerstmis- of Oudejaarsgratificaties. Tegen deze bepalingen zijn in de practijk be zwaren gerezen, die vooral hier op neerkwa men, dat het in de meeste gevallen nogal wat tijd in beslag nam voordat de toestemming tot het geven van een gratificatie, waartoe een werkgever bereid was. van het college afkwam. Deze bezwaren klemden te meer. waar vele werkgevers inderdaad bereid bleken aan hun personeel een gratificatie .te verleenen. De so ciaal-economische afdeeling van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich, om aan deze bezwaren tegemoet te ko men, gewend tot het departement van sociale zaken met als gevolg, dat het college van rijksbemiddelaars zich accoord heeft verklaard met een door het N.V.V. gedaan voorstel om een algemeene vergunning te verleenen ten aanzien van deze gratificaties. Wel zal van elke toegekende gratificatie kennis moeten worden gegeven aan het college. Over een nadere regeling is in de staatscourant bin nenkort een mededeeling te verwachten. De voordeelen van deze nieuwe regeling springen dadelijk in het oog: niet alleen zal de gang van zaken hierdoor worden bespoe digd, maar tevens ls het college hiermede ont last van veel werk. Het zal zich voortaan met des te meer spoed bezig kunnen houden met collectieve arbeidsovereenkomsten en de ver bindend verklaring daarvan. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN IN GROENTE- EN FRUITVERWERKENDE INDUSTRIE. De door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde landelijke regeling van de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de groente en fruitverwerkende industrie treedt niet, zoo als abusievelijk gemeld, op 1 November, maar eerst op 8 November a.s. in werking. BINNENKORT BELEGEN KAAS IN DEN HANDEL. Binnenkort zullen hoeveelheden belegen kaas uit voorraden der Nederlandsche Zuivelcen- trale voor consumptie worden vrijgegeven. Voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consument geldende prij zen met ten hoogste f. 0.25 per K.G. worden verhoogd. Voor alle andere kaas, onverschillig of deze belegen of oud is. mag deze verhoo ging niet worden toegepast. Teneinde duidelijk het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden der centrale, en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van een opschrift „Belegen N.Z.". VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming is ir. E. A. van Genderen Stort benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en water bouwkunde aan de technische hoogeschool te Delft t>e Maan--De stttle cJütuicSe vam het Geluk van jong. em oud DE DADER ONBEKEND. In den avond van Woensdag 29 October is een moordaanslag gepleegd in de Leeuwarder straat te Groningen. De aldaar wonende familie Bos ontving in. den vooravond bezoek van iemand. Daar de heer des huizes, de 43-jarige D R. Bos, niet thuis was, sprak de man met diens echtgenoote af. dat hij na tien uur terug zou komen, daar de heer Bos dan aanwezig zou zijn. Inderdaad keerde de man tegen halfelf terug. Bos opende zelf de deur en men hoorde in de achterkamer, dat iemand een paai- woor den tegen Bos sprak. Direct daarop vielen twee schoten. Bos was nog in staat naar de achter kamer te gaan en tegen zijn familie te zeggen, dat hij door een of meer revolverschoten was geraakt. Van den dader, die onmiddellijk ver dween. is slechts een signalement bekend. Dc man was in het bezit van een rijwiel met een eigenaardig model stuur. De toestand van het slachtoffer is ernstig. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET KLOPPEN VAN KLEEDEN. BÜ het kloppen van kleeden sloeg gistermid dag de 30-jarige dochter van den caféhouder W. Groenland te Heer Hugowaard zich met het einde van den mattenklopper tegen den rechterslaap. De slag kwam zoo hevig aan. dat de jonge vrouw in elkaar zakte, waarna eenige oogenblikken later de dood intrad. TRAGE HANDEL. (Van onzen deskundigen medewerker). Op de gebruiksveermarkten ls het aanbod van versch gekalfd vee thans zeer beperkt, tengevolge waarvan zich hiervoor de prijzen dan ook vrijwel nog steeds kunnen handhaven. Er is geregeld nog wat vraag naar een beest met melkgift, waarvan men ook straks op stal nog wat kan verwachten. Een goedsoortlge versche melkkoe doet dan ook nog een goeden prijs; wij noteerden voor de beste van f.600.— tot aan f.650.— toe, in de afgeloopen week. terwijl de goede tusschenkwa- liteiten en beste vaarzen, indien versch afge kalfd met mooi uier, varieerden van f475.— tot f.550.— per stuk. Voor de rest van het vee zakte de markt echter sedert een paar weken flink en men zoekt hier van de oorzaak in de waardevermindering van de leveringsbewijzen. Dit komt ons echter lang niet zeker voor. Inderdaad zijn de „veebonnen" zeer sterk ip waarde teruggeloopen. Verleden week stonden de prijzen nog op f. 160.tot f. 180.—. Thans worden zij berekend naar een waarde van f. 120.tot f. 130.terwijl het aan bod nog zeer overwegend is op de vraag. In gelijke verhouding zijn in denzelfden tijd de prijzen van het kalfdragende en guste vee teruggeloopen. Beste kalfkoeien deden in de af geloopen week van f. 500.tot f. 550.enkele hooger en de guste koeien van f.280.tot f. 42Ö.— per stuk. Wat den handel betreft, deze verliep over de geheele linie uiterst traag en de overschotten waren niet gering. Met de verplichte levering moet men door te groot aanbod al heel wat rem men, terwijl uit het geleverde vee nog veel voor de mesterij op contract wordt bestemd. De stal- mesterij zal den a.s. winter nog niet tegenvallen. Wij zagen voor lichte guste koelen voor dit doel f.170.tot f.225.per stuk besteden. <De waarde van het contract wordt dan door den verkooper op ongeveer f.130.bepaald). De handel in jongvee, als pinken en vaarzen, verliep deze week eveneens traag, met even af- loopende prijzen. Noteering voor pinken f. 230. tot f. 320.en graskalveren van f120.tot f. 200.uitgezonderd voor enkele extra beste wat hooger. Op de wolveemarkt waren de aanvoeren klein, en er werd nog een gedeelte van gevorderd voor de centrale. De vrijwillige levering loopt slecht, doch ook dit komt terecht! Te veel werd den laats ten tijd voor dc fokkerij op de markt verhandeld, (loch men ging er op de Leidsche markt gisteren coe over om de goed ln het vleesch en vet zittende ooyen op te vor deren voor de vleeschdlstributie. Intusschen had deze maatregel wel eenigen invloed op den verderen handel, want- de prijzen op de z.g. vrije markt stonden veel hooger dan de vastgestelde, zoodat men zich voor verlies zal willen behoeden. De aanvoer op de vrije schapcnmarkt zal dan ook wel terugloopen en wij zien straks de vrij willige levering beter gaan. De magere varkensmarkt eindigde deze week weer zeer kalm, met zwakke prijzen. Voor mest- varkens werd besteed van f. 16 tot f.34.en biggen van 6 tot 10 weken oud, deden van f. 4.— tot f,44.per stuk. 1 Bel 24244 De Radiotechnische Dunst l F, >1 C O n.v MFL Wr RIJN 3? JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 2-jarig zoontje van den heer H. in de Engelschestraat te Winschoten geraakte gister middag onder een zwaren vrachtauto van Jonker s groupagediensten te Veendam. De knaap kreeg een wiel over het hoofd, en was op slag dood. Landbouw en veeteelt zijn in ons land altijd voorname bronnen van welvaart geweest. Zijn zij het nog, en zoo ja, in hoeverre, nu de vee stapel moest worden ingekrompen? Hoe is thans onze zuivelproductel, hoe staan wij ervoor met ons broodgraan? Deze en eenige daarmede verband houdende vragen waren het, die een redacteur van het A.NP. in een onderhoud met den directeur-ge neraal van den landbouw, den heer G. J. Ruiter, tot deze autoriteit richtte en waarvan de be antwoording hier tezamen met andere van die zijde verkregen inlichtingen wordt weergegven. Het is altijd moeilijk geweest aldus de heer Ruiter óns volk uit eigen bodem volledig te voe den, omdat wij waren ingesteld niet zoozeer op zelfvoorziening dan wel op invoer van grond? stoffen en uitvoer van veredelingsproducten. Het doel was steeds: „geld verdienen". En men kon hier meer geld verdienen door de grond stoffen in te voeren en de eindproducten van landbouw en veeteelt te verkoopen aan het bui tenland dan door zich op zelfvoorziening ten behoeve van het Nederlandsche volk in te stel len. De blokkade heeft ons echter gedwongen in de richting van zelfvoorziening en daarin zijn wij reeds een heel eind gevorderd. Wij hadden, toen de blokkade intrad, voorraden, vooral graan, en konden daarmede den overgang naar zelfvoorziening vergemakkelijken. Zoolang de Nederlandsche voedselpositie er tegenover de Duitsche niet gunstiger voorstaat, zullen leveranties uit Nederland aan het Duit sche' ryk en aan andere landen in de toekomst achterwege blijven, behoudens een evenredige goederenruil. Wat de voedingsmiddelen betreft stonden wij er Inderdaad iets gunstiger voor dan het Duit sche volk. doch de lotsverbondenheid met dit volk bracht mee, dat wij daarvan iets afstonden, in ruil waarvoor wij ten behoeve van landbouw en veeteelt o.a. varkensvoer, kunstmest en ver der industrieele artikelen hebben ontvangen. Langzamerhand is nu de situatie zoo gewor den, dat het levenspeil in Duitschland en Ne derland ongeveer gelijk taat. terwijl wij voort aan onze voedselvoorziening zelf moeten dek ken. waarbij wij dan ook de verzekering hebben, dat zonder gelijkwaardige tegenprestaties niets meei van ons zal worden gevorderd. Wij kunnen ons thans rustig inzetten op de vergrooting van de productie van landbouw en veeteelt, omdat die dan rechtstreeks aan ons volk ten goede zal komen. De veeteelt, in het bijzonder de melkveehouderij, is in ons land steeds in zeer sterke mate afhankelijk geweest van den invoer van krachtvoeder uit andere landen. Handhaving van de op dezen toevoer berekende sterkte van onzen veestapel was bij de veranderde situatie niet meer mogelijk. De sterke inkrimping van den pluimveestapel en de ingrijpende beperkingsmaatregelen, die op liet houden van varkens moesten worden toegepast, konden deze voederleemte niet voldoer.de op heffen, veeleer was het noodzakelijk, ook ten aanzien van den rundveestapel zekere beper kingen door te voeren. Bij het nemen van deze op zichzelf voor de boerenbedrijven onprettige en vaak ook niet door de individueele landbouwers begTepen maatregelen stond als hoogste doel voorop de handhaving van een melkveestapel van rond 1.200 00 stuks ter verzekering van de melk- en vetvoorziening van de Nederlandsche bevolking. Terwijl in normale tijden jaarlijks 20 pCt van den rundveestapel moest worden „uitgestooten" bedroeg de daarboven uitgaande gedwongen in krimping nog 20 pCt van den aanwezigen sta pel. Ongetwijfeld hebben de veehouders in ver band met de voorgeschreven beperking menig dier uitgestooten. dat in productiviteit ver be neden het gemiddelde stond. Een boven de nor male 20 pCt uitgaande uitdunning zal aan de innerlijke waarde van den overblij venden vee stapel ten goede komen. Het niet terdege vastgemeste slachtvee, dat boven het normale aantal voor slachtdoeleinden ter beschikking moest worden gesteld, is in kwaliteit naar verhouding minder waard en brengt naar de opvatting van den veehouder niet voldoende op. De slager is echter op grond van de hem voorgeschreven verkoopsprijzen zijner artike len niet to de gelegenheid een hoogeren prijs voor dat vee te betalen. Uitkeering van het prijsverschil uit het landbouwcrisisfonds van nemen we aan gemiddeld f. 100.— per stuk zou dit fonds zoo buitengewoon belasten, dat de staatskas de daarvoor noodige middelen niet' kan verschaffen. Overigens mag niet worden vergeten, dat de prijzen voor vee, in het bijzonder voor gebruiks- veè. sedert Mei 1940 een aanzienlijke verbete- tering hebben ondergaan, zoodat in totaal de inkomsten der veehouderij, vooral in verband met den melkprijs, werkelijk zijn vergroot. Hoe zal het na afloop van de verplichte vee levering, dus na 1 December a.s., gaan? De veehouderijcentrale heeft van den leve ringsplicht een spaarzaam gebruik gemaakt, waardoor een reserve voor levering in de win termaanden kon worden gevormd. Voor vele duizenden stuks vee is goedkeuring tot levering na 1 December as. verleend, terwijl een nog grooter aantal door mestingsovereenkomsten voor levering in het voorjaar is verzekerd. Op grond van deze maatregelen kan wor den gezegd, dat een verdere inkrimping van den melkveestapel, beneden een sterkte van 1.200.000 stuks, niet vereischt is. De ter ver zekering van de vleeschvoorziening noodige hoeveelheden slachtvee zün gewaarborgd door een omslag voor het jaar 1942, die van het veehoudersbedrijf nauwelijks meer dan den normalen uitstoot van slachtvee zal verlangen. Heeft Duitschland geen aanmerkelijke par tijen slachtvee uit Nederland verkregen? Ik kan de verzekering geven, dat slachtvee sedert lang niet meer naar Duitschland wordt uitgevoerd. Voor de aan Duitschland geleverde dieren heeft het Duitsche rijk aanzienlijke hoe veelheden krachtvoeder ter beschikking van de Nederlandsche veehouderij gesteld. De vetvoorziening is hierdoor momenteel vrij gunstig en zU baart in verband met de distributie geen ongerustheid. Deze inlichtingen van den directem--generaal van den landbouw zullen stellig in breeden kring met groote voldoening worden vernomen. Wij vroegen den heer Ruiter daarna nog het een en ander omtrent de broodgraanpositie. De Engelsche blokkade, aldus luidde zijn ant woord. heeft onzen invoer van broodgraan af gesloten en Nederland produceert nu eenmaal veel te weinig* broodgraan voor onze voedsel voorziening. Wel kunnen wfi en dat is reeds gebeurd door rogge- en aardappelmeel in het brood te verwerken, het tekort gedeeltelijk aanvullen, doch daarmee zouden we niet zijn rondgekomen, zoodat de graanreserves moesten worden aangesproken. Hiermede kan echter niet steeds worden voortgegaan en daarom dient de productie van grondstoffen voor het brood te worden opgevoerd. Om deze productievergrooting te verkrijgen heeft het departement van landbouw en \ls- scherij een actie voor groote uitbreiding van den teelt van broodgraan en aardappels ingezet. Een belangrijk onderdeel daarvan heeft men in de mededeelingen betreffende scheuring van 100.000 hectaren grasland reeds kunnen waar nemen. Voor elke vrijwillig gescheurde hectare met bestemming tot den teelt van broodgraan wordt f. 125 en indien zü voor den teelt van aardappelen wordt bestemd, f. 200 van rijkswege uitgekeerd. Indien de boeren thans echter niet tot deze vrijwillige scheuring overgaan, dan worden zij binnenkort daartoe aangewezen en dan wordt geen premie meer betaald. De broodvoorziening is door dezen maat regel voldoende verzekerd. Indien de aardappelverbouw. die het meest productief is. belangrijk wordt uitgebreid, dan kunnen we buiten den oogst voor directe menschelijkc consumptie en buiten dien voor verwerking tot aardappelmeel nog een be hoorlek restant verkrijgen, dat voor het mesten van varkens kan worden gebruikt, voor welk doel dan in de eerste plaats de minder goede soorten in aanmerking komen. De varkensstapel kan dan weder worden vergroot en deze uitbreiding zal in dat ge val vooral aan de vleesch- en vetvoorziening ten goede komen. Het departement en in het bijzonder de land- bouwvoonichtingstiienst schenken hun volle aandacht aan deze belangrijke zaak en zij zul len alles doen om de gewenschte scheuring van gr asland waarna daarvan nog ruim 90% als weide beschikbaar blijft tot stand te brengen. Daarnaast worden de pogingen om de tuin- bouwproductie in buitengewoon groote mate op te voeren onverminderd voortgezet, want, hoe wel ons land meer tuinbouwproducten voort brengt dan het voor eigen gebruik noodig heeft, hierdoor worden meer ruilobjecten verkregen ten behoeve van andere artikelen, die we noo dig hebben. De dagelij ksche leiding van de maatregelen inzake scheuring berust bij den inspecteur van den landbouw: ir Veenstra, die inzake den tuinbouw bij den inspecteur van den tuinbouw: ir. Van der Plassche Indien de boeren en tuinders gehoor geven aan den oproep om onz.? volksvoeding te helpen verzekeren, don behoeven we ons voor de toe komst in dat opzicht niet meer bezorgd te maken. Ten slotte vroeg de A.NP.-redacteur nog en kele inlichtingen over onze paardenfokkerij. De paardenvordering, zoo antwoordde de di recteur-generaal, is niet verder gegaan dan noodig was voor het gestelde doel, waarbij een tot het uiterste minimum beperkt aantal ar- beidsdieren beschikbaar Ls gebleven voor land bouw- en transporttrekkrachten. De prijzen der paarden rijn dientengevolge tot een buitenge woon peil gestegen, tot schrik van de boeren die paarden moesten koopen. Menige boer, die zich met de paardenfokkerij bezig hield, heeft daarvan evemvel profijt getrokken. (Polygoon-Seym) Kletspraatje runcstl gcv'glgejni

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9