LAATSTE BERICHTEN De Leidsche v Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 1 November 1941 LAAT NU KERK- EN SCHOOLNIEUWS H. G. VAN LUIJKEN Dokter J. Hueting overleden N.V. MEERPOEL'S Breestr. 171. Leiden, Tel. 24815 RECHTZAKEN Voor klassieke Gramofoonpiaten mnnemana p.k.-mannen in berlijn. Op wacht Buitenland AGENDA Winterhulp Nederland BEKEND ARTS TE KATWIJK AAN DEN RIJN. (Foto-archief L. D.) Wijlen Dr. J. Iluetlng. Gisteren ls in het rusthuis ..Zonneweelde" te Oegstgeest ln den ouderdom van 71 Jaar over leden. dr. J. Huctlng, die van 2 October 1900 t-ot 1939 practlseerend geneesheer was te Katwijk a. d. Rijn en die zich in die gemeente als zoodanig de hoogachting en liefde van de Inwoners wist te verwerven. De heer Hueting werd op 20 Mei 1870 te Zut- phen geboren en vestigde zich. na practljk te hebben uitgeoefend te Zulpe (N.-H.) ln 1900 te Katwijk a. d. Rijn, waar hij. naast zijn artsprac- tyk, talrijke functies bekleedde, die bewezen, hoe zeer hem de belangen van de gemeente Katwijk en haar inwoners ter harte gingen. Zoo was hij van 29 Juni 1914 tot 1939 lid en voorzitter der Katwijksche Bouwvereeniglng, van 1910 tot 1935 lid der Gezondheidscommissie, van 1927 tot 1939 lid van den Gemeenteraad, o.a. als afgevaardigde der Ver, Gemeentebelangen en van 1914 tot 1939 lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Op 31 Mei 1941 vestigde de heer Hueting zich te Oegstgeest. Velen zullen ongetwijfeld met weemoed de tij ding van het overlijden van den heer Hueting. die ridder was in de Orde van Oranje Nassau, vernemen. De teraardebestelling vindt, plaats op Dinsdag a s, te kwart over twee op de Alg. Begraafplaats te Katwijk a. d. Rijn. Uw Naaimachine VAKKUNDIG repareer en. 4510 NAAIMACHINE-BEDRIJF I. O. HAAGSCHE RECHTBANK. Beleediging. Mej. A. P. uit Hillegom had aan een ambte naar der steunverleening in die gemeente be- leedigende brieven geschreven. De juffrouw had dat ontkend, doch een schriftkundige had vast gesteld, dat de brieven van de juffrouw afkom stig waren. De Officier vond dan ook daarin voldoende bewijs tegen haar en vorderde tegen verdachte zes weken gevagenisstraf. Stelende kok. De chef kok J. R. K. en de kok A. F. v. S. te Leiden hadden op verschillende tijdstippen in de keuken van het restaurant waarin ze te Leiden werkten, levensmiddelen weggenomen. Voor die feiten hebben zij terecht gestaan en de officier vorderde tegen elk van hen acht maan den gevangenisstraf. De rechtbank heeft hen thans veroordeeld elk tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. is in Leiden maar één adres met de meeste bekendheid Ook in amusementsmuziek heb ben wij de grootste sorteering. 4822 BREESTRAAT 97, hoek Kqorsteeg. T. 20035 NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 2 NOVEMBER. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Ger. Kerk.: Voorm. 10 en nam. 4.30 uur, ds. H. B. Visser. Noord wijk aan Zee Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. N. J. Cupédo; nam- 4.30 u. ds. N. J. Cupédo en ds. den Hertog van Noordwijkerhout. Ger. kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Ger. Kerk iH.V.)Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Noordwijkerhout Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D ds. Den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje; Voorm. 10.15 u. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur cand. A. P. van der Haas; nam. 3 uur ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. v. Vrijz. Herv. (W. de Zwljgerkerk)Voorm. 10% uur dr. Boersema Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur, ds. A. Merkelijn van Leiden; nam. 5 uur, cand. W. A. Krijger. Geref. Kerk (Morschweg)Voorm.) 10 uur, cand. W. A. Krijger. Oude-Weterlng. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10Va uur. ds. Geerllng. Geref. Kerk: Voorm 10% uur (Dankstond ge was) en nam. 3% uur. ds v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10% uur, de heer C. van 't Riet van Leiden. Rijnsburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. Van Niftrik; nam. 3 uur. dr. H. J. Honders van Wassenaar. Kerkzaal: Voorm. 10 uur, dr. J. Schoneveld van Den Haag; nam. 5 uur, dr. Van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. 10 uur, Cand. J. G. Marseille van Katwijk; nam. 3 u., ds. Poot, Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. Jansen; nam. 3 uur. Cand. Marseille. Concordia: Voorm» 10 uur, ds. Post; nam. 3 uur. ds. Jansen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, Leesdienst. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam 3 uur. ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur, leesdienst. Sassenhelm Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 3% uur ds. Krfjkamp. Geref. Kerk- Voorm. 9% en nam. 5 uur, cand. Rietveld van Gouda. Ciir. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 4 uur ds. Kroes van Den Haag. Pinkstergemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur de heer Zoutman. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. 3 uur. ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 3 uur, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 3 uur. ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, cand. Westra, Nijmegen. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur. ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Leidscheweg 41): Nam. 4.30 uur, leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormden (Leidscheweg 66): Nam. 7 uur, mej. dr. Nic. Bruining. van Den Haag. Wadtllnween Ned. Herv. Kerk- VoOrm. 10 u. en nam. 5 uur ds. Vroeg in de wey. Geref. Kerk- Voorm. 10 uur (Dankuur gewas) en nam. 3 uur ds. Smldt. Oud-Geref. Gem. Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur ds. De Bel. Wassenaar Ned- Herv Kerk (Dorpskerk): Voorm. 10.05 uur dr. Honders: nam. 5.05 uur ds. Ten Kate. KlevletkerkVoorm. 10.05 uur ds. Ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 40 uur mej. dr. J. W Herfst. Geref. Kerk (Zijllaan)Voorm. 10 uur, ds. Feringa; nam- 5 uur, ds. Feringa. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u., ds. Wiersinga van Leiden; nam. 4 uur, ds. Wiersinga. Wöubrngge Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur dr Van der Ent Braat. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 ds. Roeders van Leiderdorp. Zevenhoven Ncd. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur (Dankstond gewas en Bed. H.D.). ds Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam 3 uur ds. De Ruig. Zoeter meer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. H. Versluljs. Geref. Gem Voorm. 10 en nam. 2.30 uur lees dienst. Ver. tot Verbr. der Ger. Waarh.: Voorm. 10 en nam. 2.15 uur de heer Wildschut. Rotterdam. Ver van Vrijz. Herv.: Nam. 6.30 uur dr. H. A. C. Snethlage, Hlllegersberg. Zoeterwomle Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Efjkman. Ri n tl 1 ft rtrl bijeenkomst der nederlandsche In een plaats ln het Oosten van ons land is een z.g. kabelwacht ingesteld. Onverant woordelijke Nederlanders, aangetast door de beruchte Engelsche ziekte, meenden door het vernielen van kabels, de Duitsche overwin ningen te kunnen veranderen in Engelsche zegepralen. Het eenige resultaat is. dat de burgers der stad op wacht worden gezet bij de kabels om deze te beschermen tegen ver dere aanslagen van verdwaasde landgenoo- ten. In een plaats in het Oosten van Europa staan ook Nederlanders op wacht. Neen, niet op „kabelwacht"' want deze landgenoo- ten vormen een zeer groot contrast met de „dapperen", die, in plaats van de wapenen op te nemen en den strijd aan te binden tegen het bolsjewisme, zich onledig houden met het plegen van sabotagedaden. Deze landgenooten daar in het Oosten van Europa, wapenbroeders van de zegevierende Duitsche soldaten, zijn van een ander, beter gehalte, het zijn Nederlandsche nationaal-socialisten van de daad, goede vaderlanders, kerels uit een stuk. die geleerd hebben zich in te zet ten voor de groote idee, zelfs al riskeeren zij daarmede hun leven. Die landgenooten daar in het Oosten, zij geven het voorbeeld en indien u werkelijk u vaderland lief hebt. betrekt dan, evenals zij de wacht in het Oosten. Helpt dan mede het communisme vernietigen, strijdt dan met Duitschland tegen het bolsjewisme, meldt u dan aan en treedt in de gelederen van het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te Den Haag. prijzen voor veeren. Den laatsten tijd heeft zich een ongeoorloofde prijsstijging voorgedaan ten aanzien van het ar tikel bedveeren. Thans zijn. naar de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, maatregelen genomen de prijzen voor veeren aan banden te leggen. In de staatscourant is een beschikking opgenomen waarin de maximumprijzen voor vee- ren zijn vastgesteld. Het betreft prijzen voor ongezuiverde kippen-, eenden- en ganzenveeren bij levering uit de opslagplaats van den verkooper. HET TOEKENNEN VAN GRATIFICATIES KAN NIET ONBEPERKT GESCHIEDEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het bericht, waarbij wij mededeelen. dat het college van rijksbemiddelaars zich accoord heeft verklaard met. een voorstel van het Neder- landsch Verbond van vakvereenigingen. om een algemeene vergunning te verleenen ten aanzien van gratificaties (men zie onder ..Binnenland") kan leiden tot misverstand. Vanzelfsprekend be- teekent deze mededeeling niet, dat het voortaan aan de werkgevers vrij staat om te allen tijde en tot een onbeperkt bedrag gratificaties toe te kennen. Wij deelden trouwens in ons bericht ook mede, dat binnenkort in de staatscourant een nadere regeling van deze materie zal ver schijnen Daarin zullen vanzelfsprekend beper kende bépalingen te dien aanzien worden ver meld. Zwammerflam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Pop (Doopsbed en nam. 3 uur ds. Van Slnderen van Hoogmade. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.30 uur mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Oterdum en Heveskes ds. S. H. dc Groot, emeritus-predikant te Bilthoven. Beroepen te Rijsoord, ds. P. 4. Lefeber te Ex- morra en Alllngawler. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen naar Groningen, ds. C. J. Mun ters te Monnikendam. Bij elk ontbijt behoort Standaard'^ brood. Een A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Een door de Deutsch-Nederlandische Ge- sellschaft alhier georganiseerde bijeenkomst der PK.-mannen van het Nederlandsche legioen werd ook bijgewoond door talrijke ver tegenwoordigers van staat, partij en weer macht. Namens de gastvrouwe heette prof. dr. Loos de aanwezigen welkom. Spr. wees op het idealisme en het vertrouwen in het nieuwe Europa, dat de oorlogscorrespondenten bezielt en gaf uiting aan zfjn verwachting, dat. wat eigen landgenooten omtrent hun bevindingen aan het front zouden berichten, een dieperen en blijvender indruk op de Nederlandsche le zers zouden maken dan wat hun tot dusver daaromtrent bereikte. Namens de P.K.-man- nen dankte daarop Hauptsturmführer Hul- steyn. Deze legde den nadruk op de kame raadschap, welke gedurende den thans beëin digden Berlijnschen opleidingstfjd door de Nederlanders met hun Duitsche collega's was gesloten. De grondslag voor gezamenlijken arbeid is immers de wederzpdsche erkenning van en achting voor de nationale en cultu- reele eigenschappen. Moge deze band met de gewapende S.S. steeds hechter worden. In een gezellig samenzijn bleef men nog lang bijeen. Onder de Ned. P.K.-mannen bevinden zich acht journalisten, vier fotografen, vier radio sprekers en twee filmoperateurs. DE BRITSCHE MILITAIRE MISSIE IN DE SOVJET UNIE. De Britsche militaire missie in Rusland is vol komen zonder contact met de bolsjewistische militaire autoriteiten en is niet in staat eeniger- lei inlichting te verkrijgen, zoo meldt de Ameri- kaansche journalist Loderer aan de Washington Times Herald uit Teheran op grond van mede- deelingen van daar uit Moskou aangekomen Amerikanen. De Amerikaansche militaire attaché in Moskou, majoor Yeaton, die thans voor het uitbrengen van rapport naar Washing ton is ontboden, mocht niet eens de luchtafweer van Moskou bekijken en twee Amerikaansche journalisten komen met- hem naar de Vereenigde Staten terug aangezien het onmogelijk is eenigerlei bericht door de Russische censuur heen te zenden. Het Russische volk zelf weet niet. wat er gebeurt, daar de pers scherp gecon troleerd wordt en het bezitten van radiotoestellen in particuliere huizen in het geheel niet veroor loofd is. (D.N.B.). VERKLARING VAN MACKENZIE KING. De Canadeesohe minister-president Mackenzie King heeft in een rede te Toronto verklaard, dat na den oorlog een nieuwe regeeringsvorm zal moet worden ingevoerd, ten einde de werk loosheid onmogelijk te kunnen maken. Verder zeide Mackenzie King, dat de toestanden, welke voor het uitbreken van dezen oorlog bestonden, nooit zullen terugkeeren. (A.N.P.) HET NIEUWE FRANSCHE ARBEIDS- STATUUT. De Fransche minister van arbeid, Belin, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, over het eenige dagen geleden gepubliceerde ar- beidsstatuut. De nieuwe arbeidswetgeving, zoo zette hij uiteen, heeft den socialen vrede ten doel en beteekent een breuk met het verleden, waarin het Fransche volk in voortdurende twee dracht heeft geleefd. Het eigenlijke sociale pro bleem in Frankrijk is het organiseeren van de beroepen van honderdduizend i',werkgevers en millioenen werknemers. Alle beroepsorganisaties moeten in één enkele organisatie opgenomen worden, welke alle klassetegenstellingen uitsluit. In het middelpunt van het nieuwe arbeidssta- tuut staat de verplichte regel van de samen werking tusschen werkgevers en werknemers. De eenvoudigste arbeider zal op grond van deze nieuwe organisatie in zijn bedrijf rechtsgelijk heid krijgen. De minister kondigde de vorming van speciale kassen in ieder bedrijf aan. die ter beschikking zouden worden gesteld van de arbeiders. Voor de eerste maal wordt een minimumloon bepaald. Aangezien het een geweldig werk betreft, waar bij voorzichtig moet worden opgetreden, kan de nieuwe arbeidswetgeving niet terstond verwe zenlijkt worden. Voor velen beteekent de nieuwe wet opofferingen, voor sommigen opgeven van hun politieke gedachte en leerstellingen, voor anderen materieele opofferingen. Beiden moe ten zich echter laten leiden door de eischenvan het oogenblik tot welzijn vön Frankrijk. in Frankrijk heeft men te lang de hoogere belan gen van het vaderland miskend. De particuliere belangen moeten in het vervolg ondergeschikt gemaakt worden aan de hoogere belangen, op dat een algemeene sociale welvaart zal worden opgericht. <DNB). PnlëlJ.N.V.C.-bljeenkomsten te 3% en 7% uur nam. - Zondag. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelieprediking te 4 en 8 uur nam. Pnlël: J.N.V.C.-bljeenkomsten te 3 en 7 uur n.m. Stadszaal' Residentie-orkest. Plansollst Joseph. Pembauer. 2% uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods 10 uur voorm. Jeruel: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Maandag. Haarlemmerstr. 48a: Spr. de heer Bardelmeyer 7 uur nam. Dinsdag. In den Vergulden Turk Ledenvergadering af- deeling Lelden r/an „Het Groene Kruis". 7.30 uur n.m. Jeruëi: Spr. de heer v. d. Veen van Oldebroek 7% uur nam, Morschweg 69: Stadsevangelisatie te 7% u. nam. Katwijk aan Zee: (Stengelinstr. 1) Spr. de heer J. Slegelaar van Den Haag. 7.30 uur nam. Woensdag. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelieprediking te 8 uur nam. Stadszaal- „Vreugde en Arbeid". Lachcabaret te 7% uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods 3% uur nam. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardigen. 35 uur nam. 's Donderdags: WJjkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; fi alle leeftijden. Luxor-tlieater: Cabaret „De mallemolen". Dagelijks te 2 uur (Zaterdag niet) en 8 uur nm. Lldo-theater: ..Hotel Sacher" t. Dagelijks 7% uur nam.: 's Zondags te 1%, 4% en 7% uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée. 2.30 uur. Trlanon-theater: „Pantserkruiser Sebastopol" t. Dageiyks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino: „Ridders ln lompen" Dagelijks 8 uur. woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-thcater: „Vijanden" t Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur, „Krandandull". 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Nov. 20 uur tot Zaterdag 8 Nov. 8 uur waargenomen door de Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoogewoerd 171. Telef. 20502 en de Apotheek Refjst, Steenstr. 35, Telef. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig wllhelmlnapark 8. Telef. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doktoren Bruins Slot, de Graaff, de Jager, Kortmann, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3% gr. C. (38 gr. F.) Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas. vereeniglng N. V. Amsterdam. Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. Rcx Theater - De film „Vijanden" geeft een beeld van de verschrikkingen en de ellende, die de Duitsche minderheid in Polen te verduren had. Er is sabotage van de Polen op een houtza gerij en de opzichter Keith (Willv Birgel), die wel raadt, wie de leider der saboteurs is, ont slaat hem op staanden voet. Het wordt echter spoedig van kwaad tot erger. Er breken on lusten uit en het wordt zelfs zóó gevaarlijk, dat de Duitschers niet meer van hun leven zeker zijn. Dan besluiten zij te vluchten, ten einde de grens te bereiken. nOgeveer 200 mannen, vrou wen en kinderen zijn dan in een bosch te z.-.- men gevlucht en Keith tracht een weg naar de grens te bereiken. Ongeveer 200 mannen, vrou- met een meisje, dat hij reeds op de houtzagerij ontmoette. Zij drijft met haar stiefmoeder e a café. waar juist op'den dag, dat Keith er komt, een ongewone drukte heerscht. Er is een groep mannen, die zich voor recruten uitgeven, maar het blijkt al gauw. do. zij behooren tot gewa pende Poolsche benden, die de grenswegen moe ien bewaken, om de Duitschers het vluchten te beletten. Een van de mannen blijkt de door Keith ontslagen saboteur te zijn. Deze herkent liem natuurlijk direct en Keith wordt gevangen genomen. Het meisje (Brigitte Horney) weet dan door een list Keith's onmiddellijke executie te voorkomen, maar het gevolg hiervan is. dat Keith 'naar niet meer vertrouwt. Zij slaagt er iet de schuur der wapens van de bandieten in brand te steken en zoodoende krijgt Keith de gelegenheid te ontvluchten. Het meisje blijkt ook een Duitsche te zijn en zij weet de groote schare vluchtelingen dwars door het verraderlijke moeras naar den veiligen Duitschen bodem te geleiden. Een prachtige film, met uitstekend spel van de hoofdvertolkers! Uitgebreide journals vragen voor de pauze de aandacht. Luxor-theater Geen filmprogramma deze week. maar cabaret! Cor Ruys heeft zijn „Mal lemolen" geïnstalleerd in Luxor en dat beteekent een avond van geestelijke ontspanning, van vreugde en jolijt. Want Cor Ruys is niet alleen een blijspel-vertolker van erkende kwaliteiten, wiens naam alleen reeds dikwijls voldoende is geweest om een schouwburg' (ook te Leiden!) vol te doen loopen, hij heeft tevens het talent om een cabaret-gezelschap te leiden en er een bijzonder cachet aan te geven. Hoe geestig was zijn droog-komische inleiding over „vervelende dingen" uit het dageliiksche leven van een cabaret-directeur en hoe sterk wekte hij daarmede al niet direct ae belang stelling van zijn auditorium! In luttele oogen- blikken was er contact tusschen zaal en tooneel en het programma bood zooveel goeds, zóóveel dat de volle interesse waard was. dat die band daarna ook geen seconde meer is verbroken, niet het minst dank zij de vaart, waarmede de tal rijke nummers elkaar opvolgden. Een groot deel van het succes was natuurlijk voor Cor Ruys zelf, die aan eenige schetsjes meewerkte, maar vooral toch op den voorgrond trad met zijn „Eigenwijze liedjes" van Bramnietje. Vertel aan Ruys niet dat hij niet zingen kan. want nie mand, die dat beter weet dan hijzelf. Hij houdt er echter rekening mee,, „zégt" meer dan hij zingt, en acteert er zoo voortreffelijk bij dat die onbeduidende liedjes van hem leven krijgen en kleur en terecht een warm applaus hebben ge oogst! Grappige liedjes werden verder voorge dragen door Joke Wells. Gerard Schild (die den spot dreef met het gebruiken van vreemde woorden) en Conny Stuart, terwijl Lout-je Bouw meester (de elastieken man'!) uitbundigen bij val verwierf mèt zijn parodistische dansen, al dan niet in samenwerking met Wiily Ruys. Vooral het ritje in den bliksemtrein verwekte een storm van vreugde! Voor de muzikale illu stratie zorgden Han Beuker en Wouter Denys. Commentaar kan daarbij achterwege blijven, want goede wijn behoeft geen krans. Tegader een beschaafd en zeer goed program ma. zooals wij in langen tijd hier ter stede niet hebben gezien Trianon-lheater Breed van opzet en uit werking is de film „Pantserkruiser Sebastopol". waarin onder de bewogen regie van Carl Anton een spannende episode wordt weergegeven van ae bolsjewistische oproeren uit het jaar 1917 in Rusland, toen duizenden aristocraten en intel- lectueelen zonder vorm van proces meedoogen- loos neergeschoten of gekerkerd werden. Deze ffilm, eindigend met de woorden Wee de vol keren. die het bolsjewistische gevaar niet onder kennen". houdt clan ook een sterke waarschu wing in tegen de verschrikkingen van dat régime. Het is de episode waarin de vlam van het oproer, van andere steden overslaat naar Se bastopol en het eerst uitbreekt op den pantser kruiser van dien naam. die juist aan de re°de ls aangekomen. Een uitbarsting van haat tegen de hcerschende kringen tijdens het verlovings feest van de dochter van den gouverneur met graaf Kostja, die als een wervelwind om zich neengrijpt en alles neerslaat, wat wederstreeft of verdacht is. Suggestief zijn de rollen uitgebeeld: daar is gouverneur (Theodoor Locs), die zwaar ver wond een tijdlang verborgen gehouden wordt, totdat hij tót bezinning komt en zijn kamer dienaar Boris Wolinski (Werner Hinz), organi sator van de terreur, die zijn dochter aanvalt, ten slotte neerknalt. Voorts deze Boris zelve, de gluiperige en sluwe meester van Sebastopol na clen opstand, de gouverneurs-dochter Manja (Camilla Horn), zacht tegen haar verloofde Kostja. doch een leeuwin gelijk, wanneer haar leven en dat van haar vader bedreigd wordt en vele anderen, die één voor één medehelpen tot de realistische schildering van de talrijke gru welijke gebeurtenissen, zooals massa-executies en verwoede gevechten, die zich in dit boeiende verhaal afspelen. Ten slotte ziet men Manja en Kostja. met achterlating van alles en allen, die hun dierbaar waren, veilig op de boeg van den ternauwernood ontsnappenden pantserkrui ser. Zij zijn uit een poel van wreedheid en ellende gevlucht: maarde strijd dezer Wit- Russen gaat verder! Voor de pauze de prachtige natuurfilm „Dc Donau-Wachau". toonend de schcrnheid van het Oosténrijksche landschap met zijn eeuwen oude burchten en zijn vruchtbare wijnbergen. In het journaal o.a. afbeeldingen van de ver broederingssamenkomst te Utrecht van N.S.D.AP. met N.S.B, en nog een apart filmpje over den strijd van Duitschland tegen het bolsje wisme. Lido-thcater De diplomatie in de jaren vóór den wereldoorlog, die zich dikwijls afspeelde in de loge's van opera s en de séparé's van de restaurants, waar dikwijls gewichtiger zetten óp het wereldschaakbord werden gedaan dan op de officieele ministerieele bijeenkomsten, vormt een spannend gegeven voor een film. dat in de rol prent ..Hotel Sacher" len volle wordt uitgebuit De keuze van spelers, die passen in deze om geving van intrige, spionnage en spanning kon nauwelijks beter zijn uitgevallen. Vooral de hoofdfiguur. Willy Birgel. harmonieert volkomen met dit milieu Hij speelt den rol van een Oos- tenrijksch officipr, Schefczuk. die. na ln een proces, waarin hij ten onrechte van hoogverraad werd beschuldigd, te zijn vrijgesproken, naar Weenen terugkeert om zijn réhabiliteit te ver krijgen. Aangekomen in hotel „Sacher". het centrum der onofficieele diplomatie, verneemt hij. dat een nieuw arrestatiebevel tegen hem is uitgevaardigd en wel op grond van nieuwe ge gevens in de juist afgeloopen rechtzaak. Hij krijgt acht uren den tijd om ln vrijheid voor zijn recht te vechten, teneinde den weg te vinden in het doolhof van problemen, dat ten behoeve van de internationale diplomatie in het leven werd geroepen, en waarin hij voorgoed gevangen schijnt te zijn. Het gelukt hem ten slotte, zich van alle blaam te zuiveren, doch dit gaat slechts ten koste van zijn idealen, Terwijl hij op zijn hotelkamer zelf moord pleegt, speelt, de laatste scène van de ge beurtenissen zich bij het Russische gezantschap te Weenen af. De schuldigen van het complot, die Schefczuk wilde gebruiken voor een putsch, waarbij Roethenië zich van Oostenrijk zou los scheuren. worden gegrepen. Een spannende film, die uw aandacht doorloopend gevangen houdt. In het voorprogramma wordt o.a. een klein grappig filmpje gedraaid, getiteld „Vier meisjes en één man". Casino-(heater De bekende Deensche filrn- komieken Watt en Watt kan men deze week weer eens zien in de film „Ridders in Lompen". Zij treden op als pleegvaders van het.dochtertje van een vriend. Deze is tijdens zijn optreden in een circus, tengevolge van een val om het leven gekomen. Zij zorgen er voor, dat dit meisje een goede opvoeding krijgt maarhiervoor is veel geld noodig. En steeds weer weten zij een middel te vinden, om daaraan te komen. Het meisje, dat door haar opvoeding in gegoede kringen komt., maakt kennis met een zoon van een rijken fabrikant. Deze wil dan haar pleegvaders leeren kennen en noodigt Watt en Watt uit. om over het huwelijk van zijn zoon en hun pleegdochter te komen praten. Hier begint pas recht de vroo- LijkheidNiet. bewust waarvoor de fabrikant hen uitgenoodigd heeft, trekken zij naar het hotel en bijna ontnemen zij hun pleegdochter bet geluk, ciat haar te wachten staat. Maar op het laatste moment wordt het hun duidelijk waarover het gaat. Zij weten het dan ten slotte zóó ver te brengen, dat het huwelijk doorgaat. Watt en Watt zorgen in deze komische film weer voor een uurtje van uitbundige vrqplijkheid! Voor de pauze gaat nog een uitgebreid bij-programma. Th. J. Hannema. 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2