De strijd in het Oosten STADSNIEUWS No. 25032 VISSCHERIJ-BERICHTEN S2sfe Jaargang ZATERDAG 1 NOVEMBER 1941 Sovjet-Unie „onvermijdelijk mat" Het schatten van de grootte van schepen Uit Amerika Verspreide berichten Verduisteren: 18.12 uur 8.37 uur 18.10 uur 8.38 uur Gouden jubileum bij N.V. Meelfabriek „de Sleutels" EERSTE BLAD Nederlandsche Arbeidsdienst Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Onder het opschrift „Onvermijdelijke mat" houdt het weekblad Das Reich zich bezig met de positie der Sovjet-Unie. Het blad herinnert aan de recente verklaring van de Duitsche leiding, dat de Oostelijke veld tocht reeds is beslist en wijst er in dit verband op, dat de tegenstanders van het rijk en zijn bondgenooten dit nog steeds betwisten. Das Reich schrijft o.a.: ook in het schaakspel ligt de beslissende zet voor het schaakmat en niemand denkt er aan een speler, die twee to rens is achtergeraakt, nog een kans te geven, hoe wanhopig hij zich ook weert Van beteekenis voor de positie der Sovjet- Unie zijn de besluiten, waartoe Stalin door de nederlaag van Wjasma en Brjansk werd ge dwongen, t.w. de wisseling in het militaire com mando en de verplaatsing van den regeerings- zetel. De Duitsche troepen hebben tot dusver meer dan 1.5 millioen vierkante km van het land bezet, waarop meer dan een derde van de bols jewistische bevolking woont. Voorts bevindt zich verreweg het grootste deel van de industrie der Sovjet-Unie óf wel in Duitsche hand. of wel wordt, zooals Moskou en Leningrad, rechtstreeks bedreigd. Om deze redenen is de bolsjewistische ineen storting onvermijdelijk, zoo vervolgt het blad. Aan de beweringen van de bolsjewieken, dat zij bezig zijn machines en fabrieken uit het Donetsgebied en andere deelen des lands naar den Oeral te verplaatsen, kunnen wij geen en kele beteekenis hechten. (D.N.B.) SOVJET-COMMISSARIS OVER OORZAKEN DER VERLIEZEN. Bij den overval op een Sovjet-st^fkwartier op de Krim is den Duitschen soldaten een memo randum in handen gevallen, opgesteld door den Sovjet-commissaris Alexander Krasno Kasnis- sov. waarin deze openhartig de oorzaken der zware bolsjewistische verliezen opsomt. Als voornaamste oorzaken der nederlagen en terug tochten noemt de commissaris de volgende pun ten: 1. Tijdens de periode van Jesjov zijn de beste menschen door de Tsjeka „geliquideerd": dui zenden werden gedood en millioenen onschuldi- gen zedelijk gebroken. 2. Op alle terreinen van ons openbare leven gedijden sedert jaren aanmatiging, zelfgenoeg zaamheid en corruptie, tot wij in den Flnschen oorlog voor het eerst een lesje kregen. 3. Men heeft bij ons de functionarissen slechts naar him protectie en niet naar hun bekwaam heid getaxeerd, zoodat thans tal van leiders op de verkeerde plaats staan. Van al deze misstanden oogsten wij thans de vruchten. Steeds verder worden onze troepen naar het Oosten teruggeslagen. Van onze lucht macht is niet veel meer over. de zoo geprezen Engelsche hulp is illusoir, evenals de Amerikaan sche. Het memorandum eindigt met de vraagmoet dat zoo blijven? (D.NJ3.) DE SOVJET-VLOOT IN DE ZWARTE ZEE. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Naar het schijnt bevindt zich het grootste deel der roode Zwarte Zee-vloot nog altijd in de golf van Taganrog en in de monding van den Den, om de sovjet-landmacht ter plaatse bij de verdediging van Azof en Rostof te assi- steeren. De keuze wordt anders voor het bolsje wistische vlootcommando moeilijk, nu na de forceering van de landengte van Perekop ook de havens van de Krim maritieme hulp best kun nen gebruiken. Een doorstooten van de Duit- schers naar Kertsj beteekent een doodelijke be dreiging voor de oorlogsschepen bij Azof, daar dan de zee van Azof gemakkelijk af te sluiten is en die schepen opgesloten zitten. Op een di rect overbrengen van het oorlogstooneel via de straat van Kertsj naar den Kaukasus wordt natuurlijk ook gerekend, zoodat men den eerst- volgenden grooten strijd rondom deze Straat mag verwachten en verder om Sebastopol. Het bekende zachte klimaat van de Krim voorspelt weinig belemmering van de krijgsbedrijvigheid door de koude. In Berlijn is men er zeker van, dat Turkije nooit vluchtende sovjetschepen door de Dardanellen zal laten passeeren. Van deskundige zijde verneemt het D.N.B. het volgende omtrent de techniek, die de dulk- booten toepassen om de grootte van tot zinken gébrachte schepen vast te stellen: Bij de toegepaste methoden is de waarschijn lijkheid van een juiste schatting grooter dan de kans zich te vergissen. De commandant van de duikboot beschikt over een geheele reeks middelen om de afmetingen van een schip met groote nauwkeurigheid te bepalen. Als een schip in zicht komt. schat de com mandant eerst de vermoedelijke lengte, de hoogte enz. Zoodra de vrachtboot nadert, wordt afzonderlijk nagegaan hoe lang zij is. hoeveel masten zij- heeft, hoe de schoorsteenen zijn ge bouwd e.d. Andere kenteekenen zijn het aantal luiken, de plaats van de masten, de afmetingen van den bovenbouw, het aantal reddingbooten enz. Dikwijls herkent de commandant uit al deze details terstond een hem bekend type. Is dat echter niet het geval, dan meldt hij alle bijzonderheden telefonisch aan zijn officier van de wacht, die in een scheepscatalogus het type opzoekt, dat de opgegeven kenteekenen ver toont. Ook bij nacht kunnen deze waarnemingen zeer nauwkeurig geschieden. Ieder, die dienst heeft op de brug. krijgt bevel een der genoemde kenteekenen na te gaan. Bij deze schattingen speelt ook een belangrijke rol de ervaring van al deze mannen, die in twee jaar duikboot- oorlog al zooveel schepen tot zinken hebben gebracht. TORPEDOJAGER DER V. S. TOT ZINKEN GEBRACHT? Volgens mededeeling van het Amerikaansche ministerie van maiine zou de Amerikaansche torpedojager „Reuben James", die naar liet heet in convooidienst voer. den afgeloopen nacht in het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Bijzon derheden ontbreken nog. zoo wordt verklaard. De zender Boston heeft in een mededeeling over het tot zinken brengen van den torpedo jager ..Reuben James" gemeld, dat het silhouet ▼an dit schip overeenkwam, met dat van oude Engelsche oorlogsschepen, zoodat verwisseling ■iogelijk is geweest tD.NJ3.). DE GEHEIME DOCUMENTEN VAN ROOSEVELT. Waaruit zij bestonden. De New-Yorksche corresj>ondent van de „Giornale d'Italia" schrijft, dat de ware aard der beide documenten van Roosevelt reeds is vastgesteld. De kaart, die Zuid-Amerika verdeelt in vijf Duitsche invloedgebieden. is niets anders dan de weergave van een schets, die den 25sten Augustus 1941 door de ..Mirror" werd afge drukt. als illustratie bij een reeks artikelen, waarin de actie der z.g. vijfde colonne op het vasteland van Amerika werd behandeld Het document, waarin de afschaffing van alle godsdiensten en de invoering van een nieuwen Duitschen godsdienst wordt behandeld. Is niets anders dan een studie van de ..Christian Science Monitor" over enkele ideeën, aan den Duitschen philosoof Rosenberg toegeschreven, aangaande de vereeniging van alle geloofsbe lijdenissen in een nieuw wereldgeloof. (A.N.P.). GRINGOIRE PUBLICEERT EEN DOCUMENT VAN DE LOGE VAN HET GROOT-OOSTEN. Het Fransche weekblad „Gringoire" publi ceert het verslag van een onderhoud tusschen den voorzitter van de loge van het Groot-Oos ten. den vroegeren vice-president der Kamer, Groussier. en den ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, Bullitt, welk onderhoudden 2den Mei 1939 heeft plaats gevonden. Het ver slag werd in het archief van het Groot-Oosten aangetroffen, en is den 29sten Mei 1939 in een geheime zitting van den raad van het Groot- Oosten voorgelezen. In het verslag wordt ge- zegt: President Roosevelt, zoo zeide Bullitt, heeft zich gericht tot alle vrienden in Frank rijk, die tegen de spil kunnen vechten. Hij keurde een mogelijk compromis ten aanzien van Polen af. Hij heeft reeds in Maart Chamberlain er van in kennis gesteld, dat de voortzetting der pacificatie-politiek de Vereenigde Staten in hun besluit zouden sterken, in de toekomst Enge land en Frankrijk geen moreelen en materieelen steun meer te verleenen. Hy was van meening, dat een compromis tusschen de democratieën en het Duitschland van Hitier zou neerkomen op een ommekeer der levensvoorwaarden, die de Vereenigde Staten als geheiligd beschouwde Op grond daarvan zoo verklaard Bullitt, heeft hij het bevel gegeven het er op aan te sturen, dat de vermijding van een conflict met Hitier niet meer mogelijk is. Engeland en Frankrijk hebben reeds de verzekering gekregen, dat de Vereenigde Staten in geval van oorlog hun volle gewicht in de schaal der democratieën zullen leggen. De ..Gringoire" deelt omtrent Roosevelts lid maatschap der vrijmetselarij'het volgende mede: den 23sten November 1911 werd Roosevelt op genomen als meester in de Hollandsche loge No, 8 te New-York. Den 28sten Februari 1929 de Vereen. Staten als geheiligd beschouwden, den Schotschén ritus. Bovendien werd hij vorst van het koninklijk geheim en is lid van nog een aantal loges. (D.N.B.) JODEN IN SLOWAKIJE NAAR CONCENTRATIEKAMPEN. Hun onroerende goederen vervallen jftn den Staat. Onder voorzitterschap van minister-president dr. Tuka zijn in het Slowaaksche ministerie van binnenlandsche besprekingen gehouden over de concentratie van de Joden in Slowakije. De uit voering van dezen maatregel werd overgelaten aan het departement van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken is mei zijn ambtgenoot van defensie overeengekomen, voorloopig de reeds bestaande concentratiekam pen van Oremlaz te gebruiken, die geschikt zijn om 6000 Joden op te nemen. Met ingang van 1 November gaat het geheele Joodsche huizenbezit in Slowakije aan den Staat over. Daarmede werd een tweede ingrijpende maatregel genomen om het bezit aan onroerende goederen aan de Joden te ontrekken. Immers reeds eenigen tijd geleden is het geheele Joodsche grondbezit aan den staat vervallen verklaardDit bezit werd ten deele hervormd tot erfboerenhof- steden en ten deele gebruikt om kleine land bouwbedrijven te vergrooten. (D.N.B.) EERSTE GROEP UITGEWEZENEN UIT AFGHANISTAN VERTROKKEN. De Engelsche berichtendienst meldt, dat een eerste groep van uit Afghanistan uitgewezen Duitsche en Italiaansche onderdanen, groot 101 personen, de Indische grens Donderdagmiddag heeft overschreden. Deze groep is in Pesjawar opgehouden, tot de maatregelen voor hun terug reis via Irak en Turkije genomen zijn. (D.N.B.). KUNSTZAAL „PRO ARTE". In de kunstzaal „Pro Arte" alhier, is vanmid dag een tentoonstelling van houtsneden, litho grafieën, teekeningen en enkele schilderijen van Hans Orlowsky, professor voor de monumen tale schilderkunst aan de Meisterschule für das Deutsche Handwerk te Berlln-Charlottenburg geopend. De kunstcriticus Pieter Koomen te Den Haag heeft het werk van den graficus en schilder toegelicht. Na een kort overzicht van de loop baan van Orlowsky, zette hij uiteen, dat deze kunstenaar, die in den wereldoorlog heeft mee gestreden. twintig jaar geleden nog behoorde tot die jongeren welke hun ontgoocheling, smart om verloren illusies, soms ook opstandigheid in hun werken trachtten uit te spreken. Orlowsky is echter al spoedig tot het besef gekomen, dat een zachte, maar klankrijke, over redende „stem" dieperen indruk maakt dan een harde of schreeuwerige. Nadien zijn de prenten teekeningen en schilderijen ontstaan, die de tentoongestelde verzameling vormen. Niet minder bekwaam dat hij het houtblok bewerkt, gebruikt hij den lithografischen steen en even gracieus als de litho's, meerendeels il lustraties voor werken van Goethe, Rilke e.a.. zijn de teekeningen vaak door distinctie gestij ld. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand October 1941 ingelegd f. 190.015 52 en terugbetaald f. 203.525.64; ingeschreven zijn 79 nieuwe inleggers, terwijl 102 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16411 inleggers, hieronder be grepen 1000 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg «inde October 1941 f. 5.740.238.42. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 10.763.75 ontvangen. 34 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken in houd van f356.82. Op de scholen werd gespaard f. 91.30. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 17.176,22 aan den Rijksontvanger afge dragen. benevens f. 2.180,03 aan den Gemeente- Ontvanger. van hedenavond iot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagochtend De maan komt heden op te 17.29 uur en gaat morgenochtend onder te 6.35 uur; morgenmiddag komt de maan op te 17.52 uur, om Maandagochtend om 7.40 uur weer onder te gaan. L. WILLEBRANDf Eertijds een bekend conducteur der N.Z.H.T.M. Na een slechts kortstondig lijden is gisteren op bijna 80-jarigen leeftijd hier ter stede over leden de heer Louis Willebrand, eertijds - een van de meest populaire figuren van het korps conducteurs der N.Z.H.T.M., die ruim 44 jaren dienst heeft gedaan op de stadslijn en zich door zijn groote welwillendheid bij het publiek den eerenaam had verworven van „Gentleman- Conducteur". Ongeveer een halfjaar geleden mochten wü nog een onderhoud hebben met Willebrand en bij die gelegenheid heeft hij ons met de hem eigen opgewektheid uitvoerig verteld omtrent vroegere toestanden bij de maatschappij, die hij zoovele jaren met groote trouw en nauwge zette plichtsbetrachting heeft gediend. Willebrand begon zijn tramloopbaan in 1883 te Rotterdam en werd in 1886 overgeplaatst bij de Leidsche paardetram, welke toen reed van het station naar de Plantage vice versa. Na de electrificatie van de stadstram in September 1911, was Willebrand gedurende een halfjaar werkzaam als wagenvoerder, doch dit vergde teveel van zijn zenuwen en op zijn verzoek verwisselde hij het voorbalcon spoedig weer met het achterbalcon. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij de N.Z.H. werd hij onderscheiden met de zilveren medaille van Oranje-Nassau en de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarna hij met ingang van 1 Februari 1927 in het welverdiende genot van pensioen werd gesteld. Toen wij na afloop van ons onderhoud af scheid van hem namen, waren zijn laatste woorden: „Ik ben nog nooit in mijn leven ziek geweest. 8 November a.s. hoop ik tachtig jaar te worden en ik hoop het daarbij niet te laten Het heeft niet zoo mogen zijn. Precies een week vóór zijn tachtigsten geboortedag is hij heengegaan. De oudere generatie van Leidénaars ge denkt hem als een welwillend en immer hulp vaardig mensch. die voor velen en wij denken hierbij aan de tallooze oud-studenten met wie Willebrand altijd op zoo goeden voet stond een levende herinnering vormde aan den ouden tramtijd, waarin de gemoedelijkheid hoogtij vierde. De teraardebestelling vindt plaats a.s. Dins dagmiddag om 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". Dit Nummei bevat DRIE Bladen PLANNEN VOOR KANAAL TUSSCHEN DONAU EN ADRIATISCHE ZEE. Men verneemt, dat er vergevorderde plannen bestaan voor het graven van een kanaal, dat den Donau met de Adriatische Zee zal verbinden. Deze plannen zijn mogelijk geworden door de steeds nauwere samenwerking tusschen Italië en Kroatië. Bij Buccari zou het kanaal in de Adriatische Zee uitmonden. (Stefani). MELDT U TER KEURING. Aanvang van den diensttijd op 8 Decem ber 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen heb ben plaats op 3, 4. 5. 6. 7, 8. 10, 11, 12, 13 en 14 November 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Ne- derlandschen Arbeidsdienst zal op onderver- melde plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15,00 gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voor waarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aan melden bij den voorzitter van den keurings- raad. -Reiskosten voor de heen en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn: d voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hun ner ouders, hun voogd of verzorger. Meldt u ter keuring aan: Maandag 3 November 1941 Heerenveen: Crackstraat 6 (Schouwburgzaal). Hilversum: Spoorstraat 1 (Voorm. dienstgeb.); Heerlen: Esschenerweg 25a. Centr. Werk plaats'. Dinsdag 4 November 1941: Zwolle: Blij markt- 25: Amersfoórt: Koningsstraat 80, school nr. 3; Roermond: Lindanusstraat 5. Christoffelhuis; Woensdag 5 November 1941: Emmen: Markt, hotel Groothuis: Utrecht: Draaiweg 29, Gouverneur school; Tilburg: Langeschijfstr. 66, geb. publieke wer ken. Donderdag 6 November 1941: Almelo: Oude Kloosterweg 1; Haarlem: Gasthuisstraat 32. geb. De Doelen. Donderdag en Vrijdag, 6 en 7 Nov. 1941: Rotterdam Oranjeboomstraat 109. Vrijdag 7 November 1941: Deventer: Klooster 5, geb. Het Koolster: Gouda: Oost Haven 50. geb. gem. consultatie- geb. Zaterdag 8 Sovember 1941: Winterswijk: Heytsma Mullierweg 20, schoolM Maandag 10 November 1941: 's-Hertogenbosch: Stadhuis, Markt. Maandag en Dinsdag 10 en 11 Nov. 1941: Den Haag: Huygerispark 23, Dinsdag 11 November 1941: Arnhem: Menthenstraat 12. Bergen op Zoom: „Holl. tuin", Huybergsche- straat 14. Woensdag 12 November 1941: Nijmegen: Ridderstraat 14. Leiden: Oude Vest 25; Vlaardingen: Schiedamscheweg 12 (volksgeb.). Donderdag 13 November 1941: Enkhuizen: Gemeentehuis. Vrijdag 14 November: Bolswardgebouw Wipstraat. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 8 Dec. 1941 opgeroepen om gedurende 5Vj maand In den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5'-3 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschikt heid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a) opleiding tot kader; b) vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c) na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbe middeling in Nederland. Heden herdacht de heer B. Houthoff den dag. dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij de N.V. Meelfabriek de „Sleutels", v.h. de Koster en Co. alhier. Lange jaren heeft de jubilaris als expe ditiechef het bedrijf gediend. De laatste jaren doet de heer Houthoff dienst als controleur. Hedenmorgen om half elf werd de jubilaris per auto van zijn woning afgehaald en ln de be stuurskamer van het administratiegebouw door de directie ontvangen. Hier werd de heer Hout hoff toegesproken door den president-commis saris den heer A. de Koster, die releveerde hoe de heer Houthoff al zeer jong in dienst van de meelfabriek trad. Oorspronkelijk was hij als walzenvoerder werkzaam en ten slotte promo veerde hij tot chef van de expeditie. De direc teur heeft hem altijd beschouwd als een van de steunpilaren die in de eerste plaats heeft bijge dragen tot den bloei van de meelfabriek. Na mens de directie bood de heer de Koster hem ten slotte aan zijn geschilderd portret te doen vervaardigen. Hierna vond in de recreatiezaal de heer hul diging plaats door .het personeel. Namens het personeel sprak de heer B. Hageman den gouden Jubilaris toe. De heer Hageman bood hem na mens fabrieks- en magazijnchefs, kantoor-, laboratorium- en reizigerspersoneel een lederen portefeuille, een sigarenkoker en een portemon- naie, benevens een bloemstuk aan. Deze geschen ken waren vergezeld van een fraai gecalligra- feerde oorkonde met de namen der schenkers. Ook namens het fabriekspersoneel overhandigde de heer Hageman den jubilaris een bloemstuk. Hierna sprak de heer A. Verboog namens de sportvereeniging „M.D.S.", waarbij deze een ver zilverd aschbaksf el met inscriptie aanbood. Hier na dankte de jubilaris met eenige welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Wijnkooperij. Distilleerderij en Likeurstokerij „De Condor" v.h. W. Schudel en Co.. Papenstraat 2 Lelden. Nieuwe Directrice: Wed. E G. M., Schudel Liotard. Leiden. Drogisterij „Het Ceutrum" Firma Koldewijn Waterreus. Burg. de Kermpenaerstr. 12. Oegst- geest. drogisterij en fotohandel. Wijziging handelsnaam in: Fotohandel „Het Centrum" te Oegstgeest. De drogisterij is overgegaan aan den heer J. M. A Waterreus; het uitgeoefende bedrijf blijft dus thans alleen fotohandel. Handel- en Agentuurbedrijf .Agro", Berken kade 28. Leiderdorp. Bovengenoemde zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma, onder den naam: Han del- en Agentuurbedrijf „Agro". 'Beperkende Bepalingen) Vennooten. H. Dubbeld. Leider dorp en W. A. Brink. Rotterdam. T D. van den Bosch, Dr. de Bruinestraat 7. Leiderdorp, wijnhandel. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: fabricage van limonades en likeuren en gedist, dranken (vol ledige vergunning). Firma Artextil, Veurscheweg 200. Voorschoten, handweverij en tapijtfabricage. De zaak is verplaatst naar Haagweg 591 (L.) 's-Gravenliage. Centrale Krachtvoederhandel N.V., A 186, Oude Wetering, handel in veevoeders. De zaak is met ingang van 10 Oct 1941 in liquidatie getreden Opheffing: A. H W Vis. Kanaalweg 51a. Ter Aar. graan- en meelhandel. Voor den tijd van vijf jaar is benoemd tot plaatsvervanger van het tweede lid der pachtkamer van het Kantongerecht alhier de heer M. Laurentius te Voorschoten. Wanneer de arbeid, die 's menschen leven zin en inhoud geeft, die kracht en luister schenkt aan een volk, die schept en vormt met de natuurgoederen, wordt ontluisterd, wordt ver acht en tot straf wordt gedegradeerd, dan komt de tijd, neen, dan ls hij er reeds, waarin de mensch zich gaat bezinnen op leven en levens doel. Na een liberale vloedgolf schoten de giftige parasieten uit den bodem omhoog; een Joodsch- Marxistisch en een Joodsch-Kommunistisch moerasgewas grijpen om zich heen. De arbeider, gaandeweg verkocht door den groot-ondernemer, klampt zich vast aan den lokkenden schijn van beide „stelsels", systemen, die feitelijk niets menschelijks meer hebben, omdat zij met Joodsche sluwheid de natuurlijke waarden van het leven ontkennen. De arbeider, slaaf van het goud- en beurs- canallle, wordt in den Bolsjewieken-Staat nog erger verdrukt. Hij wordt de slaaf van een meedoogenlooze staats-machine, de slaaf van geweld en terreur. Naast den arbeider in engeren zin staat van ouds in onze landen de boer, de werker in de aarde. De boer, die ons volk dient door al zijn krach ten te geven voor de voorziening in de eerste levensbehoeften. Hij kent zijn taak en zijn plicht; hij kent zijn verheven stand en wetten. Ook deze sterke stand, deze zelfbewuste trotsche mensch moet (lus als slachtoffer der moorde naarsbenden van Moskou vallen. Een geraffineerd en voor-nlets-terugdeinzend collectivistisch systeem doet ook hem van zijn grond vervreemden, doet ook hem zijn arbeid als een vloek beschouwen. Als zoo de beide pijlers van een Germaanschen Staat zouden worden weggerukt, als zoo ons Volk zou worden vertrapt en uitgeroeid, dan eerst zouden wij den vollen uitbloei van den libera- listischen geest hebben aanschouwd. Dat wij echter door de Goddelijke voorzienigheid zijn gespaard gebleven voor de invasie van die Mon- goolsche en Joodsche Horde, dat wü cultuur en volksaard, erfgoed en levensstijl mogen bewaren en behoeden, dat is alleen aan Duitschland te danken, het groote nieuwe Duitschland, dat alléén onder alle Europeesche volkeren den strijd moest aangaan tegen deze barbaren. Voor het behoud van de hoogste waarden in het leven van arbeider, boer en volk staat Duitschland pal. Is er dan nog nader antwoord noodig op boven gestelde vraag? Omdat alles, wat ons dierbaar is op het spel staat! Daarom met Duitschland tegen het bolsje wisme!! v. d. B. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten: de dames J. L. M. Th. Reichardt (Den Haag) en J. Schijfsma (Leiden) en de heeren W. M. Tordoir (Rotterdam) en H. Mees (Am sterdam) en voor het doctoraal examen klas sieke letteren de heer F. F. Blok (Delft). ERKENDE ZIEKENFONDSEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken heeft met ingang van heden aan de navolgende instellingen alsnog een voor- loopige erkenning en toelating verleend in den zin van het Ziekenfondsenbesluit: ^Alg. Afdeelingsziekenfonds voor Lelden en omstreken, onderdeel Boerhaave, Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en omstreken" en N.V. Verzekeringsmij. „Algemeen Ziekenfonds voor Leiden". Jonge menschen richtten een jaar geleden een organisatie op. de Distributie „Afhaal-Cen- trale". waar een jaar later reeds tal van Jonge menschen werk vinden. Heden openen zij een nevenbedrijf onder den naam „Steeds Bereid", dat zich ten doel stelt de practische beoefening van hulpvaardigheid in den meest uitgebreiden zin van het woord. Het bedrijf, dat is gevestigd aan de Hoogewoerd Nr. 63 verricht alle mogelijke diensten. Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de WHN 5553. PRIJZEN' EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 1 November. Tarbot f.7; Tong f. 7.306.30. Kabeljauw f.16 —15 (alles per stuk) Kleine schol le soort f.150; idem 2e soort f. 8685; Pufschol le soort f. 77; Idem 2e soort f 4745. Groote bot f. 124100: Pufsohnr f.34—25: Wyting f. 56—45; Haring f. 10686 per 50 ksr Besommingen: Kotter IJM. 223 1 415 Loggers: IJM. 283 f.882. KW 47 f. 52P KW. 1 498. KW 107 708. KW 91 1624. KW. 144 f.642: KW. 82 f 651 KV.' 59 I 554. KW 175 f. 752; KW 108 f 584. KW. 110 f.521. KW 97 f.480; KW 45 f.674; KW. 104 f.606; KW. 58 f.718; KW. 26 f.692; KW. 22 f.624; KW. 60 f.620.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1