GLADWE BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 October 1941 Tweede Blad No. 2503 f 82ste Jaargang Het ziekenfondsbesluit Arbeidsvoorwaarden groenten- en fruitverwerkende industrie Gouwleider Forster in ons land OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID Gemengd Nieuws De moord in den rijwielstalling Blijf U langer fit voelen - .en zonder pijnen AGENDA FEUILLETON De vervloekte Viool EEXIGE VRAGEN BEANTWOORD. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: Ten aanzien van de toekomstige positie der ziekenhuisverplegdngsfondsen schijnt nogal vrat misverstand te heerschen. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fondsen op dit oogenblik zeer voorbarig en bovendien ongewenscht moet wor den genoemd. Deze instellingen immers, be houden, ook na de invoering van de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfondsenbesluit, haar be teekenis voor de vrijwillig verzekerden, alsook, wanneer zij daartoe worden aangewezen, als risico-draagsters voor de ziekenhuisver ple ging. Voorts schijnt bij werkgevers hier en daar onzekerheid to heerschen ton aanzien van de loonperiode, waarover voor het eerst premie kan worden ingehouden. Daarom zij alsnog medege deeld, dat de premiebetaling aanvangt op den eersten dag van de eerste volle loonperiode. Dit wil dus, in normale gevallen voor weekloonen zeggen: aanvang der premiebetaling Maandag 3 November, met als gevolg, dat de eerste inhou ding moet plaats vinden op Zaterdag 8 Novem ber. Vele werkgevers verkeeren ten onrechte in de meening. dat de premiebetaling in dit geval aanvangt op 1 November Voor maandloonen is dit uiteraard wel het geval. Reeds geruimen tijd werden op aandrang van het college van rijksbemiddelaars door werkge vers en werknemers in de groenten- en fruitver werkende industrie onderhandelingen gevoerd, ten einde te trachten te komen tot een uni forme landelijke regeling van de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in dezen bedrijfs tak. Deze onderhandelingen leidden echter niet tot het gewenschte resultaat en het college van rijksbemiddelaars is er daarom toe overgegaan zelf een zoodanige regeling bindend vast te stellen, nadat hieromtrent deskundigen zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde wa ren gehoord. Krachtens deze regeling zal met ingang van morgen het minimum-uurloon voor volwaardige 'ongeschoolde arbeiders van 25 jaar en ouder be dragen: in loonklasse 1 (Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) 52 cent, in loonklasse 2 (ge meenten met meer dan 50.000 inwoners) 48 ct. en in loonklasse 3 (gemeenten met minder dan 50.000 inwoners) 44 cent. Voor vrouwelijk perso neel van 21 jaar en ouder bedraagt het uur-in komen respectievelijk 25 cent, 22 cent en 21 ct. Ook voor jeugdige werknemers is een loon schaal vastgesteld en wel zoodanig, dat het loon op 14-jarigen leeftijd voor mannelijk personeel 25 pet. en voor vrouwelijk personeel 50 pet be draagt van de hiervoren genoemde minima, successievelijk opklimmend tot 100 pet. op 25- jarigen respectievelijk 21-jarigen leeftijd. Deze loonregeling zal voor tal van werkne mers in dezen bedrijfstak een beduidende ver betering beteekenen In de regeling zijn voorts opgenomen bepalin gen betreffende den opzeggingstermijn bij ont slag, vergoeding bij verzuim, betaling van alge meen erkende christelijke feestdagen en Zon- dagsarbeid, alsmede omtrent de uitreiking van loonzakjes of loonbriefjes en de gegevens, welke daarop door den werkgever moeten worden Ter- meld. Tenslotte voorziet de regeling in een vacantie met behoud van loon gedurende 6 dagen voor afgebroken een Jaar heeft voortgeduurd. De arbeiders, wier dienstbetrekking nog geen jaar heeft geduurd, zullen voor iedere maand dienst tijd een halven dag vacantie genieten. De va cantie zal, behalve bij beëindiging van de dienst betrekking, niet door betaling van extra loon mogen worden vervangen. Volledigheidshalve z:v nog vermeld, dat, in dien in ondernemingen reeds gunstig ?r bepalin gen gelden, deze gehandhaafd blijven. Ir. V L. A. RAZOUX SCHULTZ t Te Haarlem is dezer dagen op 56-jarigen leef tijd overleden ir. V. L. A. Razoux Schultz. oud- hoofd van het electriciteitswezen in Ned.-ïriüië. „STAALHARD scheermesje Morgenochtend zal de rijksstadhouder in Danzig, gouwleider Forster in ons land aan komen. Hij zal hier worden ontvangen door den rijkscommissaris. Zondag en. Maandag zal hfj een bezoek brengen aan Rotterdam en Amsterdam en Dinsdag zal hij het woord voeren op een groote bijeenkomst der N.S.D.A.P. te Arnhem. AANBIEDING VAN EEN GEDENKBOEK AAN IR. MUSSERT. Op het hoofdkwartier der N.S3. heeft gister middag in het bijzijn van tal van lïooge functio narissen der beweging de plaatsvervangend lei der der N.S.B., de heer C. van Geelkerken den leider der beweging ir. A. Mussert het eerste exemplaar aangeboden van het boekwerk „Voor volk en vaderland, strijd der N.SB." De heer Van Geelkerken sprak den heer Mus sert toe en schetste den jnlioud van het boek. Hierna was het woord "aan ir. Mussert, die er in den aanvang van zijn dankwoord op wees. dat het plan om een boek over de beweging uit te geven niet nieuw is. Doch, zoo vervolgde spreker, zoowel de eerste als de tweede poging zijn mislukt, totdat zich thans mannen aan dit werk zetten, die hun onverwoestbaren arbeid glansrijk beloond zien. Dit boek spreekt van den trouw van diegenen, die reeds in de eerste jaren der beweging mee- marcheerden in den strijd om ons volk. Zij toonden eerst recht wat het wil zeggen, trouw te zijn aan ons beginsel, aan onze beweging en aan mij als leider. Indien dé N.S3. de draag ster wordt van de toekomst van ons volk en dat gebeurt, dan kan men o.m. uit dit boek lezen, waarom wij na jaren van moeilijken strijd, van terreur vaak, recht hebben op de leiding in dit land. Tenslotte bracht spreker dank aan allen, die op eenigerlei wijze ertoe hebben bijgedragen dit boek tot stand te brengen. DISPENSATIE HOUTBESCHIKKING INGETROKKEN. In de staatscourant is opgenomen een mede- deeling van den directeur van het rijksbureau voor het koopen, verkoopen, verwerken enz. van voor hout, waarbij deze met ingang van heden exotische houtsoorten het bezit van een ver gunning van het rijksbureau voor hout verplich tend stelt. OPRICHTING VAN EEN STANDBEELD VOOR TROMP. Aanvaarding legaat van f. 5000 als stamkapitaal. De waarn. burgemeester van Den Haag heeft, gelpt op de mededeeling van notaris M. K. Klevn, dat wijlen de oud-gezant dr. Hendrik Muller aan de gemeente 's-Gravenhage f.5000 vrij van successierecht, zooveel mogelijk in effec ten. heeft gelegateerd als stamkapitaal voor de oprichting van een standbeeld voor Maarten Harpertszoon Tromp, die te Den Haag aan het Korte Voorhout heeft gewoond, en daarbij den wensch heeft uitgesproken, dat op dit stand beeld dezelfde bijschriften worden aangebracht als bij het gedenkteeken voor Tromp aan het stadhuis te Rotterdam, besloten, dit legaat on der de gestelde bepalingen in dank voor de gemeente te aanvaarden. „Vad." PERSONEEL VAN RADIODISTRIBUTIE BEDRIJVEN. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Voor het personeel, in dienst van de radiodis tributiebedrijven stond tot nu toe niet vast, welke de eigenlijke datum is. waarop het in dienst van het staatsbedrijf der PT.T. is ge treden. Wij kunnen thans mededeelen, dat de aangeboden betrekking wordt gedcht te zijn ingegaan op 1 Januari 1941. Dit beteekent dus, dat degenen, die een hooger inkomen zullen krijgen, dit met terugwerkende kracht zullen ontvangen van 1 Januari 1941 af. Het Inkuilen van gras voor den komenden winter Dit gaat een voudiger dan het drogen en wordt door de boeren zelf gedaan. (Schimmelpenningh) Dé Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede, dat alle „machtigingen" door of namens hem uitgereikt, zoowel die op wit papier als die op groen papier, betreffende den aankoop en de aflevering van cement, met ingang van 1 November 1941 voor het geheele land hun geldigheid verliezen. Voor geheel Nederland zal een bonnensysteein met vaste coupures met ingang van 1 November 1941 voor alle bouwwerken worden toegepast. Met Ingang van 1 November 1941 mag derhalve voor bouwwerken, waarvoor reeds een groene of witte machtiging tot aankoop van cement in ontvangst werd genomen, geen cement meer worden afge leverd dan tegen afgifte van de nieuwe cementcoupuxes. Ter verkrijging van cementcoupures van 1 November 1941 af dienen de opdracht gevers van bouwwerken zich te wenden tot de Hoofden der Bureaux_goedkeuring Wer ken in de provincies, waar het bouwwerk ls gelegen. Bureaux te Adres Groningen-Drente Groningen, Martinikerkhof 18; Hoofd: Ir. H. L. B, Dénis. Leeuwarden, Korf makerstraat 13; Hoofd: Ir. J. Ypes, Deventer, Kapjeswelle 5; Hoofd: Ir. J, van Noppen, Arnhem. Eusebiuspleln 28; Hoofd: Ir. H. H. Rieuwerts de Vries. Amersfoort, Utrechtscheweg 106; Hoofd: Ir. ABos P.Azn. Velsen, Kanaalkade 61; Hoofd: Ir. R. Dufour. Friesland Overijssel Gelderland Utrecht Telefoon 7309 5960 3818 25021 Noord-Holland (met uitzondering van Amsterdam) Zuid-Holland (met uitzondering van Rotterdam) Zeeland 5862 Beverwijk 1 3841 J 's-Gravenhage, Koninginnegracht 59; Hoofd: Ir. J. Halm. 182664 Middelburg, p/a Tijd. Gemeente-Secretarie, Molenwater 4a; Hoofd: J. E. van Tijen. 31 en 100 Noord-Brabant 's-Hertogenbosch, Oranje Nassaulaan 10; Hoofd: Ir. J. P. Wllleumler. 2703 Limburg Maastricht, Bouillonstraat la; Hoofd: Ir. P. W. J. Kallenbach. 2232 Amsterdam p/a. Raadhuis, Kamer 153; 43130 en Hoofd: Ir. A. van Walraven. 43321 Rotterdam p/a. DIWERO, Veemarkt 2. 45986 Voor de aanvrage van cementcoupures bij bovenvermelde instanties dient gebruik gemaakt te worden van de daartoe vastgestelde en bij den cement)handel besohikbare aanvraagformulieren in duplo. Bij de Inzending dezer aanvraagformulieren ln duplo ls overlegging van de witte of groene machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, importeurs en handelaren is opdracht gegeven de ln hun bezit zijnde witte en groene machtigingen onverwijld aan de opdrachtgevers der di verse bouwwerken toe te zenden. - Dit houdt dus ook in, dat de cementmachtigingen voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsohe Spoorwegen met ingang van dien.datum vervallen zijn. - Voor verkrijging van cementcoupures voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsche Spoorwegen dienen deze diensten zich te wenden tot hun hoofd bureaux, resp in 's-Gravenhage en Utrecht. De aflevering van cement ten behoeve van bouwwerken, waarvoor door het Rijks bureau voor Bouwmaterialen reeds voorrangsbrieven zijn afgegeven, dient door ver koopkantoren en handelaren overeenkomstig het in die brieven bepaalde te geschieden. Zooals bekend trad bovenomschreven maatregel voor Rotterdam en de Provincie Overijssel reeds met ingang van 1 October 1941 in werking. 4636 's-Gravenhage, 27 October 1941. De dader aangehouden. HIJ BEWEERT UIT NOODWEER TE HEBBEN GEHANDELD. Gistermorgen heeft de Amsterdamsche politie den dader gearresteerd van den moord, twee weken geleden op den 73-jarigen vader van den eigenaar van een rijwielstal ling in de Cron. Anthoniszstraat, in die stal ling gepleegd. De arrestant, een 21-jarige leerling-lasscher, wonende in dezelfde straat, heeft reeds een bekentenis afgelegd. De twee voorgaande dagen had de politie eenige jongemannen aangehouden, verdacht van verboden wapenbezit. Daarbij werd o.a. een pistool in beslag geno men, dat in verschillende handen was overge gaan. Het viel op, dat blijkens de afgelegde verklaringen bij het pistool aanvankelijk negen patronen hadden behoord, welk getal later geslonken was tot zes. Merkwaardiger wijze waren deze drie patronen verdwenen, na dat het pistool tijdelijk in bezit was geweest van een jongeman, die ln de Corn. Anthonisz straat woonde en wel juist in den tijd, dat daar de laffe moord was gepleegd. Deze samenloop van omstandigheden gaf de politie aanleiding tot een uitermate scherp ver hoor van den betrokkene, die tenslotte toegaf, den moord te hebben bedreven. Volgens zijn lezing zou hij dien nacht om on geveer halféén aan de fietsenstalling zijn ge komen, om zijn rijwiel te bergen. Hij had toen een tijdje met den ouden man staan praten, doch ten slotte een twist met hem gekregen, welke zoo hoog liep, dat de oude baas een stuk ijzer gegrepen zou hebben en een beweging in zijn richting daartoe zou hebben gemaakt. Uit zelfverdediging had hij daarop twee scho ten gelost en was vervolgens uit angst wegge- loopen. Deze verklaring werpt geen enkel licht op het feit, dat denzelfden nacht vijf fietsen uit de stalling zijn verdwenen, en evenmin geeft zij antwoord op de vraag, waar de derde ontbre kende kogel is gebleven. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de politie uiterst sceptisch staat tegenover de door den gearresteerde gegeven lezing. Het onderzoek in deze nog in tal van opzichten duistere zaak wordt met onverminderde kracht voortgezet. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGTUIG IN DE V. S. VERONGELUKT. Dertien inzittenden gedood. In Moorhead in Minnesota is' een verkeers vliegtuig der North West' luchtlijn neergestort. Volgens Associated Press werden 13 inzittenden gedood. Het vliegtuig zelf werd volkomen ver nield. Eeuwige Jeugd kan niemand U geven, maar wél kunt ge Uzelf vrij houden van vele ongemakken en pijnen, die zich ope»- baren zoodra de eerste jeugd voorbij is. Vooral mensahen die in een omgeving of omstandigheden verkeeren, waardoor zij voorbestemd zijn rheumatlsche aandoe ningen onder de leden te krijgen, moeten zich in acht nemen. Maar óók zij die een zittend leven leiden of weinig lichaamsbe weging krijgen, worden de dupe van de verslapping der bloedzuiverende organen. - Die gaan inslapen, vertragen in werking, het bloed gaat minder krachtig stropmen. de spijsvertering schiet te kort en onzuiver heden, die anders worden afgevoerd, gaan zich vastzetten en ophoopen en worden oorzaak van landerigheid, maar voorèl pijnOndragelijke pijnDat alles voorkomt ge met Kruschen Salts. - Met Kruschen: regelmatiger spijsvertering, frisscher door straling en gezuiverd bloed. Met Kruschen dat jeugdige Kruschen-gevoel: prettig, fit en voorètlbestand tegen ales wat Rheu- matlsch maakt. - Neem toch óók Kruschen Salts het oude beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76. 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. „Adv." HEDEN. Jeruël: Spr. de heer J. C. v Amelrooy. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumuitvoering Kinder koor „Ex Animo", 7% uur nam. Vrllz. Chr. Fed, (Rem. Oer. Kerk): Lutherher- donkingr; spr. prof. dr. L. J. van Holk. 7.30 uur n.m. Koudekerk (Hotel van Egmond)Spr. ds. Berkhof van Groningen, 7^ uur nam. Zaterdag PnlëlJ.N.V.C.-bijeenkomsten te 3>A en 7V£ uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Planosóll6t Joseph Pembaur, 2V& uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; 9 alle leeftyden. Luxor-t heater: Cabaret „De mallemolen". Dagelijks te 2 uur (Zaterdag niet) en 8 uur nm. Lldo-theater: „Hotel Sacher" t. Dagelijks 7Vfe uur nam.; 's Zondags te 1V4# 4% en 7% uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trlanon-tlicater: „Pantserkruiser Sebastopol" f- Dageiyks 2 en 8 uur. 's Zondags van 28.80 u. doorloopende voorstelling Casino: „Ridders ln lompen" 9. Dagelijks 8 uur woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2 4% eD 8 uur oam Rcx-theater: „Vijanden" t Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26'£ uur doorloopende voorstelling Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7& uur, „Krandandull". 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (36 gr. F.). Vijand vernietigd - stad bezet burgers in nood. Steunt de Nederlandsche ^Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. VOOR ZATERDAG 1 NOVË.MBEH. Hilversum I, 415.5 M. 8.45: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramoloon- muziek J.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15: Causerie „Brandende kwesties" (opn.) 8.30: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huisvrouw 9.25: GramofoonmuZ. 10.00: Ernstige muziekprogramma's (opn.) (11.0011.20: Voor de kleuters) 12.00: Ensem ble Rentmeester 12.40: Almanak 12.45: B. N. O Nieuws- en economische berichten 13.00: Gramofoonmuzlek 13.30: Zang met pianobege leiding en gramofoonmuzlek 14.00: „Onze tuin" 14.20: Na gedane arbeid.... Muziek en vrooiykhehl 15.50: Gramofoonmuzlek 16.00: Bijbellezing 16.20: Stedelijk orkest van Maas tricht 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Gramofoonmuzlek 17.35: Dultsche taalcursus 18.00: Gramofoon muzlek 18.15: Kwartier van den Arbeid 18.30: Collegium „Musica Dlvlna" 19.00: Ac tueel halfuurtje 19.30: Zang met pianobegelei ding 20 00: Gramofoonmuzlek 20.45: Eigen opnamen 21.30 Gramofoonmuzlek 2145: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.NO.: Engel- sche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramo foonmuzlek 22.16: Musette-orkest, solisten en „Het VroollJke Klaverblad" 22.45—24.00: Gra mofoonmuzlek. Hilversum IL 301.5 M. 6.45—8.00: Zie Hil versum 1 -- 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Lichte muziekprogramma's (opn.) 12.00: Cello met pianobegeleiding en gramofoon muzlek 12.45: B.N.O. Nieuws- en economische berichten 13.00: Ensemble Joail Lancé 13.40: Voor de Jeugd 14.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 14.45: Causerie ,JJ en de muziek" 15.00: Stedelijk orkest van Maastricht 10.00: De Romancers, solist en dameskoor „Ae- thercharme" 16.45: Voor de binnenschippers 17.15: B.N.O.Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Orgelconcert 18.00: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 18.15: De Ramblers 18.45: Voor den boer 19.00 Actueel halfuurtje 19.30: Gramo foonmuzlek 19 45: Reportage 20.00: Vroolljk Zaterdagavondprogramma (210021.15: Causerie .Amsterdam als openluchtmuseum") 21.45: B. N O-: Nieuwsberichten 22.00: B. N. 0.:Toelich- tlng op het Weermachtsberlcht 22.1022.15: Avondwijding. Belde zenders sluiten om 20.15. Het programma loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I tot 24.00; op Hilversum II tot 22.15. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag 1 November. ie programma: 6.4522.15: Hilversum I 22.15 24.00: Dultsch programma. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum n 22.1623.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio Centrales 23.0024.00: Dultsch programma. 3e programma: 6.4524.00: Dultsch program 4e programma: 6.4524.00: Dultsch programma door PETER FAZEKAS (41 Alma wilde Juliska niet te kort doen, in haar ooren klonk nog steeds het laatste woord, dat Pettle sprak: „Juliska". Zij wist heel goed, wat dit beteekende, Pettie wilde er mee zeggen, dat zij zijn eerste vrouw niet mocht vergeten en ook verder voor haar moest zorgen, want de arme kleine Zigeunervrouw werd eenzaam achterge laten. haar man ging er met een ander van door en tegenover haar bestond niet alleen een financieele, maar ook een moreele verplichting- Alma Lakatos, geboren gravin Kopandy reisde dus. Haar eenige reisgenoote was altijd haar tweede „ik", een ander dulde zij niet naast zich. Aldus eindigde een sprookje, zei Alma Kopandy tegen haar. Wat nu? vroeg Alma Lakatos. Reizen, vergeten, reizen, vergeten. Zoo klonk het op de maat van de treinraderen. Niet naar huis gaan? Naar Domborad? Ik bezit toch niemand meer, alleen mijn ouders nog. Je ouders? Je bedoelt mijn ouders. Die hebben jou verstooten. Zullen ze mij nooit vergeven? Misschien wel, misschien niet. Maar hoe zou je naar hen toe kunnen gaan na al dat verdriet, dat je hun aandeed? Nü natuurlijk zijn ze goed genoeg voor je, wat? Zouden ze nog in leven zijn? Zouden ze gezond zijn? Zouden ze mij ook vergeten heb ben? Ook al zijn ze in leven, zij zullen je nooit vergeven. Je hebt zwaar gezondigd. Tegen de traditie. En je wordt ook oud. Even kijken, hoe oud ben je? Je wordt veertig. Neen. je bent er al overheen. Je vader is nu om de zeventig en ook je moeder. Ze zijn twee oude, gebroken mensehen. Misschien overleefden zij het niet. Best mogelijk. Alma Lakatos. Zoo gingen de jaren over haar heen, de tijd genas langzamerhand haar wonden, de ge dachte aan Pettie droeg zij steeds met zich mee. zij hield nog altijd zooveel van hem. dat, al ging hij jong van haar weg, zij het gevoel had, alsof zij met hem een heel leven door bracht en hij haar in haar eenzame, rustelooze leven immer vergezelde. Toen verscheen er in de wereldpers een kort bericht, een oproep tot ^een erfgename, met deze woorden: „Erfgename gezocht. Gravin Alma Ko pandy, gewezen echtgenoote van Petrus Lakatos. wordt verzocht, in welk land zij zich ook bevinden moge, zich bij het Consulaat van Hongarije te melden, in ver band met een kwestie van nalatenschap." Alma las het en greep naar haar hart. Zij zijn dood, dacht zij, allebei, zonder dat ik hen heb kunnen zien, hun om vergiffenis heb kun nen vragen, arme, lieve vader, waartegen heeft hij zoo gezondigd, dat hij zoo moe£ lij den om mij, hij was de beste man ter wereld, hoe goed was hij altijd voor mij en voor Pettie, waarom hebben wij hem zooveel ver driet moeten aandoen? Heeft hij d&t aan ons verdiend? Zijn eenige zonde was, dat hij vast hield aan de familieconventies. Zij zuchtte en wengchte ook te sterven, om bij hèn te zijn. van wie zij zooveel hield; allen waren zij nu weg, alleen zij bleef hier. Op het Consulaat werd zij vriendelijk ont vangen en nadat zij zich behoorlijk gelegiti meerd had. bracht men haar voor den consul- generaal. Deze, een bejaarde, grijze man, boog diep voor haar en kuste haar hand. Gravin, zei hij hoffelijk, ik ben blij, dat wij degenen zijn die u gevonden hebben. Alma protesteerde ditmaal niet tegen de be titeling. Zijn ze beiden dood? was haar eerste vraag. Helaas wel, antwoordde de consul-ge neraal. Alle consulaten en gezantschappen, zoo ook wij, ontvingen van onze regeering in structies om u op te sporen; gelukkig zijn wij erin geklaagd. Gelukkig ook voor u, gravin. Zij keek hem belangstellend aan. Hij ging door: Uw moeder overleed drie Jaar geleden en uw vader nu acht weken. In zijn testament schijnt hij u vergeven te hebben, hetgeen ik uit het feit kan afleiden, dat hij u het land goed met het kasteel te Domborad heeft nage laten. Mocht u echter binnen een jaar onvind baar zijn, of piocht u weigeren de nalaten schap te aanvaarden, dan komt het heele ver mogen ten goede van de zijtakken der familie Kopandy. die zooals u wel beter weet dan ik, nogal uitgebreid is. z Alma veegde met haar zakdoek de tranen uit haar oogen, het ontroerde haar diep, nu zij ook officieel vernam, dat haar ouders niet meer in leven waren, maar nog meer kwam zij onder den indruk van haar vaders laatste beschik king, waarin hij haar ten volle als zijn dochter erkende. Zij liet haar hoofd op haar arm zak ken. die op de leuning van den leeren stoel lag en weende stille, bittere tranen. Arme. lieve, goede vader, kreunde zij. De consul-generaal zat zwijgend voor zijn schrijftafel, hij sprak niet meer tegen haar. hij eerbiedigde haar gevoelens, alleen toen hij zag, dat Alma kalmeerde, vroeg hij haar: Wat denkt u te doen, gravin? Wat moet ik aan mijn regeering rapporteeren? Dat lk naar huls ga. Naar Domborad.... Het bericht, dat de dochter van den overle den graaf Kopandy naar het ouderlijk huls terug zou keeren, veroorzaakte op Domborad groote opwinding. In het dorp en op het landgoed herinnerde men zich de comtesse nog maar vaag, hoewel haar ontvluchting met Zigeuner Pettie destijds vele jaren lang de ge moederen in beroering had gebracht. De Zi geuner-rij, uit welker midden Pettie stamde, hul de de figuur van den held natuurlijk in een sluier van glorie, want langs omwegen was het ook tot hier doorgedrongen, welke groote suc cessen Pettie overal in de wereld behaalde. Men vond, dat hij zich waardig toonde een echte gravin te bezitten en beweende hem op recht, toen de mare van zijn tragischen dood zich verspreidde. Na het vertrek van Pettie en van zijn gravin keerde Juliska uit de hoofdstad naar haar ge boorteplaats terug, zij ging op in de Zigeuner gemeenschap van Domborad en van de uitkee- ringen, die zij prompt elke maand ontving, verzamelde zij geen kapitaal: zij gaf alles uit, want wat haar overbleef, verdeelde zy onder deze gemeenschap en ln de eerste plaats ten bate van Marie Bodrog, de moeder van Pettie. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5